Geen Duitsclie overwinning bij de verkiezingen te Dantzig „Het Sierhuis" Kunst- en Gebruiksvoorwerpen. KIJKEfl ,sKO0PErU,j(lOE(K Bertels' Opfokvoeder Postrekening No. 23330 Int. Telef No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland Op naar Stresa! WERVELSTORM BOVEN DE PHILIPPIJNEN ORKAAN TEISTERT YUCATAN. DE GROOTE OPERATIE DER ONTWAPENING. Baldwin over den politieken toestand in Europa. Sensationele lage prijzen. J. KLERK, De ramp van de Leeuwerik Een rouwdienst te Brilon. c DE MELKHANDEL GEORGANISEERD. Dinsdag 9 April 1935. SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9697 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkorhcnd nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Onze Nederlandsche valuta zegeviert Toen de wijze heeren te Versailles hoofdzakelijk uit brokken van het oude Czaristische Rusland en het overwonnen Duitschland, het oude koninkrijk Polen weder als republiek deden herleven, stootten zij op de moeilijkheid, dat dit groote rijk slechts een uitgang naar de zee kon worden gegeven over zuiver Duitsch gebied. In die dagen hield men uit den aard der zaak al heel weinig rekening met Duitsche bezwaren en men trok dan ook een smalle doorgang de Poolsche corridor dwars door Oost-Pruisen, aan het eind van welke doorgang de zuiver Duitsche stad Dant zig lag. Hoewel men weinig om den overwonnen vijand gaf, vond men het toch wel een weinig te gewaagd om ook deze groote havenstad aan Polen toe te wij zen en maakte toen van Dantzig en naaste omge ving een soort autonoom republiekje met een eigen grondwet en eigen regeering, welks onafhankelijk heid door den Volkerenbond werd gegarandeerd. Aan Polen wercl wel het vrije gebruik van de wa terwegen toebedeeld, maar verder bleef het staatje Dantzig van ieder onafhankelijk. Weinig heeft men bij het stichten van dit repu- bliekjo kunnen vermoeden, dat hier, op dit kleine stukje oud-Duitsch gebied, nog eens een vinnige strijd zou worden gestreden tusschen een her nieuwd Duitschland en s den Volkerenbond. Wel vond deze strijd niet plaats met de blanke wapenen en diende slechts de stembus als kamp plaats, dat neemt echter niet weg, dat de strijd in. wezen, ging om terugkeer naar Duitschland en dus vernietiging van de schepping van Versailles. Begrijpelijk is dan ook, dat de volksstemming in Dantzig door Duitschland met bijna even groote be langstelling werd gevolgd als het plebesciet in het Saargebied, omdat het ook hier in wezen ging om te rugkeer van afgestaan gebied naar het groote Ger- manenrijk. Het spreekt vanzelf dat Dantzig zich niet éven imiig als de Saar bij Duitschland zou kunnen aansluiten, doch het zal ieder duidelijk zijn, dat de vercischte tweederde meerderheid een grondwet zou hebben gebracht, die zoo geheel zou aanpassen bij die van het aangrenzende moederland, dat de practi- sche aaneenvoeging een feit zou zijn geworden. Het is dan ook geen wonder dat het nationaal- socialistisch Duitschland ales op haren en snaren heeft gezet om de twee-derde meerderheid te beha len en het feit dat zoowel Goebbels als Rudolf Hess en Goering in de verkiezingsdagen naar Dantzig zijn gezonden om het strijdvuur der Nazi's aan te wak- kren, wijst er op welk groot belang Hitier het achtte om ook hier de overwinning te behalen. Op Dantzig heeft hij echter het hoofd gestooten. Wel kunnen de nationaal-socialisten bogen op een groote toename van het stemmental en op een ver sterking van hun positie, maar een even eclatante zegen praal als in het Saarbekken bleef achterwege, omdat zij slechts ongeveer 60 pet. der kiesgerechtig den achter zich bleken te hebben. Als objectieve beschouwers van het wereldgebeu ren kan het ons onverschillig laten hoe deze stem ming is verloopen, als Europeanen kunnen wij ons echter in het resultaat slechts verheugen. Zou toch de vereischte meerderheid door de Nazi's zijn behaald, dan konden met wiskundige zekerheid tal van zeer gevaarlijke internationale complicaties worden voorspeld en daar de situatie in ons wereld deel al moeilijk genoeg is, kunnen wij slechts dank baar zijn, dat althans deze moeilijkheid aan ons voorbij gaat. hoewel wij zeer goed de ontvredenheid kunnen begrijpen, die ovër het bereikte resultaat in Duitschland heerscht MacDonald gaat ook naar Stresa. Anthony Eden lijdt aan een nerveuse hartaandoe- ning en zal dus niet naar Stresa kunnen gaan om daar persoonlijk zijn indrukken van Moskou, War schau en Praag weer te geven. Het spreekt vanzelf, dat dit een groote tegenvaller is, hoewel zijn ziekte nauwelijks iets aan de groote lijnen, die zullen worden getrokken, zal veranderen. In zijn plaats gaat thans het hoofd der Engelsche regeering MacDonalcl naar Stresa, zoodat Sir Simon met den Kabinetsleider zelf, Brittannië zal vertegen woordigen. Naar verluidt zal thans ook Flandin naar Stresa vertrekken, waaruit dus genoegzaam blijkt welk groot belang men in diplomatieke krin gen aan deze samenkomst hecht. Thans nu de boel hopeloos dreigt vast te loopen, gaat men blijkbaar de zaak eens grondig bespreken en zal men trachten uit het moeras te komen, waar in men zichzelf heeft gebracht. Want het is wel zeer gemakkelijk om Duitschland maar van alles de schuld te geven. Ook de geallieer den treft blaam en eigenlijk in nog grootere mate. Toen zij de ontwapeningsconferentie steeds en steeds weer sabotteerden en de geduldige Hender- son bijna tot wanhoop brachten, bleek ten volle hun onbekwaamheid en onwil om het groote offer der wapenbeperking te brengen en om de door den groo- ten Staatsman Briand aangewezen weg naar een Europeeschen statengemeenschap in te slaan. Europa een gekkenhuis. Is het wonder dat Baldwin gisteravond in een te Llandrinclad (Wales) gehouden rede Europa verge leek met een inrichting voor geesteszieken? Alle volken begrijpen zeer goed, dat de tegenwoor dige toestand, naar het verderf moet leiden, maar Baldwin zeide het zoo kernachtig geen enkel land voelt zich in staat de groote operatie der ontwapening te ondergaan. De vrede wordt opgeofferd aan de voorbereiding Üen oorlogl Dat wij onder deze omstandigheden als resultaat van Stresa geen schoon vredesgebaar verwachten, zal men genoegzaam begrijpen. Alvorens de bezinning komt, zal de menschheid waarschijnlijk nog langs meer doornige paden moe ten gaan dan waarop zij thans reeds haar wankele schreden zet. NEDERLAND SLAAT EEN AANVAL AF. Wij kunnen niet nalaten nog even te wijzen op het feit, dat Nederland en Zwitserland in de afgeloopen week met groot succes een algemeene aanval op hun muntpariteit hebben afgeslagen. Direct na den val van de Belgische valuta begon het offensief tegen de gave Hollandsche gulden en de sterke Zwitsersche franc en hoewel in de eerste dagen een succesje niet uitbleef, bleek al spoedig dat dit refireeren, slechts een tactische manoeuvre van onze Centrale Bankinstelling was, die op het juiste moment de baissiers met bebloede koppen deed terugdeinzen. Onze gulden staat thans sterker en hechter dan ooit te midden van de op en neer deinende munt soorten der wereld en wordt meer en meer het sym bool van een muntpolitiek, die door velen te kwader ure is bespot en belasterd, maar thans toch door steeds sterker groepen, vooral in de landen met ge devalueerde munt, als de eenig juiste wordt gezien. Het was dan ook wel opvallend, dat de zege van de Hollandsche gulden in de Londensche city werd beschouwd als een groote overwinning van het goud- blok en als een motief om thans eindelijk tot stabi lisatie op goudbasis van het pond over te gaan. om dat nu wel duidelijk was gebleken, dat Nederland in staat zou blijven haar pariteit te handhaven, zoo dat men meende af te moeten stappen van het idéé om eerst dan naar het goud terug te keeren, als alle landen deze basis zouden hebben verlaten. Wij zullen dan ook deze overwinning als een on bloedige nationale zege moeten beschouwen, omdat onze betrouwbare waardemeter voor ons land in de komende tijden van buitengewoon groot economisch belang zal blijken te zijn De provincies Samar en Albay zwaar geteisterd. Reuter meldt uit Manilla: De provincies Samar en Albay zijn geteisterd door een zwaren wervelstorm, die groote schade heeft aangericht. Men vreest, dat talrijke personen om het leven ge komen zijn. Duizenden menschen zijn dakloos. Te Borongen aan de Oostkust van Samar zijn 25 personen gedood en vrijwel alle huizen vernield. Te Catbalogas, de hoofdstad van Samar, zijn vier dooden te betreuren, terwijl talloos velen werden ge wond. De schade wordt daar alleen op eenige hon derdduizenden dollars geschat. Nader uit Manilla: Tot dusverre zijn 33 slachtoffers van den typhoon geborgen. De geheele bevolking van Borongan, een plaats met 21000 zielen, is dakloos. Mexico: Naar uit Merida wordt gemeld, heeft gisteren een geweldige orkaan het schiereiland Yucatan geteisterd. De storm lichtte een personentrein uit de rails en wierp de wagons om. Drie personen werden gedood en 20 gewond. De orkaan vernielde binnen enkele minuten de tele foon- en lichtleidingen te Merida en richtte groote schade aan de huizen aan. „Zoo nu en dan heb ik het gevoel dat ik mij in een krankzinnigengesticht be vind." De naties hebben niet den weg des vredes ingesla gen, maar bevinden zich op paden, die tot den oor log kunnen leiden, aldus de Engelsche staatsman Baldwin, in een rede, welke hij gisteravond heeft ge houden te Llandrindod, een plaatsje in Wales. Ik ben geen pessimist, ging de spreker voort, maar zoo nu en dan heb ik het gevoel, dat ik mij in een krankzin nigengesticht bevind. Een satiricus in de één en twin tigste eeuw zou omtrent het huidige tijdvak kunnen schrijven, dat de oorlog de gezondheid van de groote mogendheden ernstig had geschaad en dat het her stel herhaaldelijk onderbroken werd door instortin gen gepaard gaande met koortsen, welke somtijds ge vaarlijke hoogten bereikten. Er waren oogenblikken dat men ernstig vreesde, dat de ziekte wederom zou uitbreken en de slachtoffers met dezelfde hevigheid zou besmetten als de pest van 1914. Medicijnen wer den van Parijs en Locarno uit toegediend. De patiënten bleven leven, maar men kon zeggen, dat geen hunner een krachtige gezondheid genoot. Al len leden zij onder de behandeling, welke de dokters hen te Versailles hadden voorgeschreven. Geen één voelt zich in staat de groote operatie der ontwapening te ondergaan. Sommigen zeggen, dat het geneesmiddel tegen de bewapening is nog meer te bewapenen, anderen zijn van oordeel, dat de heele ziekte een product van de verbeelding is, een genees middel zou erger zijn dan de kwaal en zou een on gunstige wending tengevolge hebben, te weten oeco- nomisch nationalisme. Dan zijn er nog die een paar- demiddel toepassen, n.1. de dictatuur. De diploma tieke reizen door Europa gelijken een ronde door een inrichting voor geesteszieken. De vrede offert men op aan de voorbereiding ten oorlog. Europa boezemt ons allen zoo zeer belang in, dat Onze étalages tonen U slechts een klein gedeelte van onze grote voorraad Let U eens op het prachtige nieu we aardewerk de zéér bijzondere modellen warme beige en oranje kleuren maar bovenal op de „LEERDAM" Kunstglaswerk. „PLAZUID" Serviezen. „GERO" Zilmeta. HET SIERHUIS Speciaalzaak voor geschenken. Laagzijde B 27. Schagen Vandaag de aankomst van het stoffelijk overschot der slachtoffers te Amsterdam. In de stad Brilon, waar overal de vlaggen half stok hangen, als hulde aan de nagedachtenis van de slachtoffers van de ramp van de Leeuwerik, zal vanochtend om 10 uur een rouwdienst gehouden worden. Hierbij zullen behalve de vertegenwoordi gers van de K.L.M. aanwezig zijn de opperregeerings president van het district, de burgemeesters van Brilon en omliggende plaatsen, de Nederlandsche consul uit Dortmund en een afdeeling zweefvliegers. Er zijn bloemen gezonden door de stad Brilon, door den consul te Dortmund en door de K.L.M. Na afloop van den rouwdienst vertrekt de stoet naar Nederland. De aankomst te Amsterdam. De auto's, waarmede het stoffelijk overschot der slachtoffers naar ons land zullen worden overge bracht, zullen, naar verwacht wordt, hedenavond omstreeks zes uur te Amsterdam aankomen. Het stoffelijk overschot van den heer mr. W. de Vlugt wordt naar de ouderlijke woning op de Hee rengracht vervoerd; dat van de overige slachtoffers wordt overgebracht naar de begraafplaats Zorgvlied. De begrafenis van den heer de Vlugt zal Woensdag middag om 12 uur plaats hebben op de Oosterbe graafplaats te Amsterdam. De vijf leden der beman ning worden Donderdagmiddag om half twee op Zorgvlied ter aarde besteld. Het lijk van den heer H. Briel, dat men intusschen heeft kunnen identificeeren, wordt eveneens afzon derlijk ter aarde besteld; dit zal in Ginnelcen ge schieden; het tijdstip is echter momenteel nog niet vastgesteld. Betuigingen van deelneming. De Tsjechische gezant, dr. I. Krno, heeft, zooals met_ een enkel woord reeds werd gemeld, naar aan leiding van het ongeluk met de „Leeuwerik" een schrijven aan den heer Plesman gericht, waarin hij allereerst uiting geeft aan zijn deelneming met den slag, welke de K.L.M. getroffen heeft. „Eenigen van Uwe beste medewerkers", zoo schrijft de gezant, „zijn gebleven in den dienst voor onze gemeenschappelijke zaak. De vooruitgang der mensch heid eischt dikwijls harde offers, maar de herinne ring aan hen, die zich daaraan gewijd hebben, zal eerbiedig bewaard blijven, ook in mijn land en zal niet. nalaten de banden, die ons vereenigen, te ver sterken." Tenslotte verzocht de gezant den heer Plesman aan de geheele K. L. M. zijn innig leedwezen en groote sympathie te willen betuigen. Smirnoff over zijn makker Soer. Het Hbld. heeft een onderhoud gehad met Iwan Smirnoff, die commandant is geweest van de Peli kaan bij de zoo roemrijke snelle retourvlucht naar Batavia in December '33. Smirnoff. die in die acht of negen dagen van spannende werkzaamheid altiid samen heeft gezeten met Soer, met deze „braven goeien Piet", zooals hij zegt, spreekt zich over het ongeluk niet, of alleen maar in vage bewoordingen uit. Maar wat hij zegt, is toch wel heel markant, 't Is een antwoord od een onuitgesproken vraag. Och. man, wij vliegers van de K.L.M. wil den ken, wij kunnen alles! Wij vliegen door beesten weer. door mist, door sneeuw. Wij vliegen en den ken maar: 't gaat wel. Kijk en dat denken wij nu wel, maar 't is niet waar! Onze kleine kennis is waarlijk niet toereikend om alle geheimenissen van de natuur te doorgron den. Daar is eenvoudig niet tegen te vechten. Maar 't is verschrikkelijk! En dat kan ie overal treffen, net zoo goed bo ven zee bijvoorbeeld als daar boven Sauerland. Zou hot misschien ijsafzetting geweest kun nen zijn? Kan, kan. Ja natuurlijk kan het. Maar weten! Weten zullen wij 't eigenlijk nooit wat het pre cies geweest is, nu ze allemaal dood zijn! Er wordt zooveel gezegd van waarom heeft hij niet hooger gevlogen of wat deed hij daar Smirnoff onderbreekt ons abrupt, valt dan uit: Wat dit gedaan of dat gedaan. Weet ik niet. Kan ik niet weten. Kan niemand weten. Piet Soer wist heel goed wat ie deed. Altiid. En er zal heusch wel een reden geweest zijn om zoo te vliegen als hij deed. Achterna wordt altijd te veel gepraat! Kijk eens hier.De Leeuwerik was een prima toestel, de motoren waren onberispelijk. Soer was een prachtvlieger... waarachtig het zijn daar om standigheden geweest, waar de beste van ons waar schijnlijk machteloos tegenover zou hebben gestaan. Moet ie vandaag nog? Ja vanavond den dienst op Londen. Zoo is het. Het verkeer eischt deze menschen op in z'n regelmatigen gang: daar is geen stagnatie. Maak er goede legsters van door ze te voederen met Vraag bij Uw leverancier Bertels' Oliefabrieken N.V. A'dam het van essentieel belang is een helder inzicht te verkrijgen van hetgeen zich heden ten dage afspeelt, niet alleen om de vraagstukken te begrijpen, maar ook om ze zoo goed mogelijk uit den weg te ruimen. Het vernederde Duitschland weigerde het lot, dat het was toebedeeld en bewapende zich. De groote mo gendheden hebben een lange geschiedenis en de ge beurtenissen van 1914 hebben niet in wezen haar ka rakter veranderd. Het was een ernstige dwaling, hoe wel in den ure der overwinning misschien een na tuurlijke, zich te verbeelden, dat het verdrag van Ver sailles meer het wezen zou veranderen van hen aan wien het werd opgelegd, dan van hen, die het op legden. Baldwin voegde er aan toe, dat uit de na-oorlogsche gebeurtenissen deze les te trekken is. dat. een natie moge dan haar doelstellingen en idealen veranderen, zij nimmer haar wijze van handelen verandert. Na nog den nadruk gelegd te hebben op de noodzakelijk heid van begrip voor de nationale idealen van som mige Europeesche landen, en het verschil daarvan met die van Engeland, teneinde een gunstige uitslag van het vredesverdrag waarschijnlijker te maken, kwam de spreker tot de slotsom, dat hij nog niet de hoop verloren had op een beperking van de bewape ning en dat hij zich aan Duitschland bleef vastklam pen tot aan het oogenblik, dat dit land zou ver klaren, dat het met dat alles niets te doen wilde heb ben. Indien inderdaad Duitschland of een ander land deze zaken niet onder het oog zou willen zien, dan moet ik toegeven, aldus Baldwin, dat de toestand veel moeilijker wordt. Engeland wil den oorlog niet en wanneer de oorlog slechts bezworen kan worden door den aanvaller te doen weten, dat de oorlog in Europa niet toegestaan is, dan ben ik er van overtuigd, dat Engeland met de rest van Europa de taak zal vervul len om er voor te waken, dat die aanval niet zal voor komen. In verband met de in werking tredende regeling tot beperking van den melksteun. De Nederlandsche Züivelcentrale maakt bekend, dat binnenkort op grond van de landbouw-crisiswet 1933 bijzondere maat regelen zullen worden getroffen betreffen de het handelen in en het afleveren, vervoe ren en voorhanden hebben van consumptie- melk, mede in verband met de in werking tredende regeling tot beperking van den melksteun. Deze regeling zal o.m. inhouden, dat iedere han delaar in consumptiemelk, dat zijn das: grossiers in melk, melkslijters, melkinrichtingen, z.g. parle vinkers en melkrijders, vervolgens ook zij. die het handelen in melkproducten als nevenbedrijf uit oefenen, zooals b.v. kruideniers, melkveehouders, die zelf melk venten of op hun bocredrij verkoopen, georganiseerd zullen moeten zijn bij de stichting Nederlandsche Züivelcentrale,, gevestigd te 's Gra- venhage. Laan van Meerdervoort 84. Belanghebbenden wordt in hun eigen belang aan geraden, zich vóór den 15en van deze maand te wen den tot deze centrale onder nauwkeurige opgaaf van adres en functie, die in den melkhandel wordt ver vuld, met verzoek om toezending van een aanvraag formulier voor toelating als georganiseerde bij de centrale voornoemd. Behalve handelaren in consumptiemelk, dienen ook personen en bedrijven, die in industriemelk han delen, voorzoover zij niet deze melk zelf hebben ge produceerd of als zuivelproducent reeds zijn erkend door de Crisis-Zuivel-Centrale, een verzoek als bo venbedoeld tot de centrale te richten. Aangezien de centrale de ingekomen verzoeken zal behandelen in de volgorde, waarin zij zijn ontvangen, kan niet-tijdige inzending tengevolge hebben, dat stagnatie in de bedrijven van belanghebbenden ont staat, doordat het bedrijf niet kan worden uitge oefend, zoolang de erkenning als georganiseerde niet is verleend. Melkhandelaren die hun bedrijf uitoefenen In een gebied, aangewezen als wettelijk consumptiemelk- gebied, in den zin van artikel 2 van het crisis-zuivel- besluit III, dat zijn dus degenen, die reeds in het be zit zijn van een vergunning voor het verkoopen, ver voeren en afleveren van consumptiemelk. afgegeven door de Crisis-Zuivel-Centrale, behoeven geen ver- j zoek in te dienen. Aan hen wordt binnenkort een aanvraagformulier voor erkenning toegezonden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1