Plaatselijk Nieuws. „De Leeuwerik" vergaan. Van Geelen's Dc Vrijzinnig-democraten en de a.s. Statenverkiezingen. Engelsche Thee- Ontbijt- en Eetserviezen Kunsthandel, OPIUMSMOKKELAARS EN VALSCHE MUNTERS. ALGEM. VERG. REN- EN TOURVEREEN. „WEST-FRIESLAND." Bovengenoemde vereeniging vergaderde gister avond ten lokale van den heer Jac. Prins. Voorzitter de heer D. Klos Pz. Aanwezig 28 ren ners. De heer Klos heet de aanwezigen hartelijk welkom en hoopt dat de besprekingen die zullen volgen, in het belang der vereeniging zullen worden afgewerkt. Het bestuur spreekt den wensch uit dat de samen werking tusschen hen en de renners van dien aard zal zijn dat de vereeniging tot groote bloei gebracht /.al worden. Staande de vergadering gaven zich nog 8 nieuwe leden op. De contributie wordt vastgesteld op vijftig cents per maand voor de leden en vijf et. per week voor de junioren. Het inleggeld bedraagt voor de leden een gulden en vijftig cents voor de ju moren, wat desgewenscht in tweeën kan worden vol daan. Zondag a.s. zal de eerste trainingsrit worden ge houden over een nader te bepalen route en afstand. De statuten en huishoudelijk reglement worden zonder op- of aanmerking goedgekeurd. De benoeming van een kas-commissie had meer voeten in de aarde. Ten slotte werden de heeren J. Smit, A. Lichthout en L. Strijder met meerderheid van stemmen gekozen. Mededeeling wordt gedaan, dat Dr. H. U. Nanninga zich als medisch adviseur op verzoek heeft beschik baar gesteld, wat door de aanwezigen op zeer hoo- gen prijs wordt gesteld. Vap den rechtskundig adviseur was nog geen be richt ingekomen, doch dit wordt met belangstelling tegemoet gezien. Het aantal donateurs bedraagt thans reeds in de 30. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt, zoodat de heer Klos de vergadering kan sluiten met een opgewekt woord van dank aan de aanwezigen en met verzoek zooveel mogelijk propaganda te ma ken voor de vereeniging. I Voor de openbare vergadering van de Vrijzinnig democraten, die Maandagavond in Cérès werd ge houden en waar de heer Air. A. M. Joekes, voorzitter van de V.D.-Kamerfractie het woord voerde, was op nieuw weinig belangstelling. De heer A. de Heer sprak als voorzitter der afdee- ling Schagen het openingswoord, waarna de heer Mr. Jookes het woord verkreeg. Spr. begon met erop te wijzen dat iedere groep in de maatschappij ondervindt de moeilijkheden, die wij tegenwoordig beleven, een feit waarvan we ons bij dc bcoordeeling van de maatregelen die worden genomen, goed rekenschap dienen te geven, temeer nu we staan aan den vooravond van de verkiezing voor leden van Prov. Staten. Al trekt het werk van Prov. Staten niet veel aandacht, toch is het werk, met name van Ged. Staten van groot belang en van groote beteekenis. Want naast de gezondheidszorg, wegenzorg, toezicht op waterschaps- en gemeente besturen, behoort tot hun taak de verkiezing van de leden der Eerste Kamer. In afwijking van de N.S.B. die deze statenverkiezing alleen gebruikt om Ie zien, hoeveel menschen haar aanhangers in de Staten zullen kunnen brengen, zien de Vrijz. demo craten het belang van het werk der Statenleden in, ja, de V.D. zijn overtuigd dat voor hen een taak, een roeping is weggelegd, omdat tenslotte de begin selen gelden bij den toestand waarin we thans ver- keeren. Met nadruk wijst spr. op het streven naar beharti ging van het volksbelang in algemeenen zin, met eer biediging van ieders geloofsovertuiging. Elk optre den voor een bepaalde klasse, zooals de S.D.A.P., verwerpen de Vrijz. democraten. Wel moge de klas- sestrijd bij de S.D. kamerleden niet meer zoo scherp tot uiting komen, in de S.D. pers is dat wel het ge val. Aan den anderen kant wijst spr. op de liberalen, waar de gedachte zich laat gelden, dat de Staat zoo weinig mogelijk dient in te grijpen, terwijl dan ver der de communisten en de Nat-socialisten 'n geheel ander beginsel huldigen. Uitvoerig behandelt spr. de groote moeilijkheden die zich thans voordoen. Moeilijkheden, die niet door de schuld van genomen maatregelen binnenslands zijn ontstaan, doch die uit internationale gebeurte nissen voortkomen en het nemen van maatregelen noodzakelijk maakten. Daartoe zijn een serie crisis maatregelen genomen, teneinde het bedrijfsleven voor den ergsten nood te behouden en wier hoofddoel, zooals spr. uitvoerig uiteenzet, is geweest, om prijs- stabilisatie te verkrijgen. In dit verband wijst spr. op het groote verschil tusschen werkloozensteun en den z.g. landbouwsteun. Ook spr. wijst hier op de door den Vrijheidsbond aangenomen resolutie, waar in wordt uitgesproken, dat bij de Kamerfractie moet worden aangedrongen op principieele verandering van landbouwsteun, steun aan het bedrijfsleven en steun aan werkloozen. Spr. gaat n^ den huidigen vorm van steun aan land- en tuinbouw en acht het verkeerd als die vorm van steun zou gaan in de richting van steun naar behoefte, omdat dit zou beteekenen volledige verarming van het platteland. Maar even groot acht spr. de bezwaren tegen het heffen van belangrijk hoogere graanrechten, wat op den duur verhooging van het prijspeil zou beteeke nen. Spr. behandelt vervolgens het groote probleem der werkloosheid, de noodzakelijkheid door te gaan met de indijking van den N.O.-Poldcr, om daarna te be spreken de groote actie die dc S.D.A.P. vorig jaar heeft gevoerd tegen de vermindering van de steun- normen en waarbij volgens spr. veel misverstand heerscht over de wijze waarop de regeering hier is opgetreden. De verandering toch heeft met betrekking tot de loongroepen tot f 21 geen verslechtering gebracht, ja tot die loongroepen is zelfs verbetering ingetreden, doch tengevolge van de algemeene omstandigheden zijn de looncn naar beneden gegaan. In 't algemeen is de critiek tegenover de regeering dan ook onbillijk en uiterst weinig geschikt in de zen tijd van algemeene depressie en het is vooral de S.D.-pcrs die het doet voorkomen alsof de bezuini- gingspolitiek uitsluitend gevoerd wordt ten koste van de minst bedeelden. Spr. noemt dat een foute cn onjuiste weergave van zaken, wijst op den moei lijken toestand van middenstanders, op de zware be lastingen en zet uiteen waarom de V.D. in een tijd waarin de waarden zoozeer gedrukt zijn, niet tot 'n heffing in eens willen overgaan. Van eventueele de valuatie verwacht spr. geen heil, wijst or> de verhoo ging van prijzen voor de eerste levensbehoeften, zoo als die in België plaats vond en acht het dan ook ontoelaatbaar, dat hoewel politieke leiders als Albar- da en Van den Tempel waarschuwen tegen devalu atie, de S.D.-pers laat doorschemeren alsof voor de arbeidersklasse van devaluatie heil is te verwachten. Het grootste probleem in dezen tijd is wel de vraag naar welk regeeringsstelsel ons land moet worden geregeerd, de vraag of dat moet zijn naar het stel sel der democratie of wel dat we zullen moeten over gaan tot het stelsel van dictatuur. Spr. behandelt eenige leuzen, die de N.S.B. doet hooren, zooals Nationale eenheid en volksgemeen schap. Ook de V.D. willen nationale eenheid, maar dan door middel van georganiseerde samenwerking, met. eerbiediging van eikaars overtuiging en geloof. Ook de leuze volksgemeenschap en tucht is niets nieuw, maar dan de tucht van het wettig gezag. En spr. wijst er met klem op dat het juist de N.S.B. is die zich in woord en geschrift tegen het wettig gezag keert. Wanneer de N.S.B. de macht in handen zou krijgen zou er geen sprake meer zijn van tucht, maar zou het tot tuchteloosheid komen. De N.S.B.'ers schimpen op de leiders der politieke partijen, op de bonzen, maar spr. wijst er op dat in de politieke partijen de leiders verantwoording en rekenschap tegenover de partij moeten geven. Aileen in de N.S.B. zelf is er één mijnheer, die het heeft te vertellen. Als er dus sprake is van bonzen, dan is mijnheer Mussert zeker wel een opperbons. Ze klagen ook over dc terreur der regeoring en zeggen dat de Bij zonder Vrijwillige Landstorm alleen dient om tegen hun op te treden. Spr. is nooit voorstander van de B.V.L. geweest, maar als er aanslagen tegen het wet tig gezag zijn te duchten, dan ja, zal het goed zijn dat er een B.V.L. is. En het geheele stelsel der N.S.B. duidt erop dat dergelijke aanslagen zijn te duchten; intmers alleen do N.S.B. heeft een eigen weercorps, de heeren zijn bezig motorbrigades en ruiterafdeelingen op te rich ten. Deze machtsvorming acht spr. ontoelaatbaar en duidt op gevaar. Het stelsel der N.S.B. is erop gericht dat anderen het zwijgen wordt opgelegd. Wel wordt gezegd door den heer Mussert en de zijnen, dat. het nationaal socialisme hier is een N-ederland- sche beweging, maar het programma is grootendcels overgeschreven van dat van Duitschland, dc cos- tuums, ja tot zelfs de handbeweging is van Duitsch land overgenomen Wel heet het dat de N.S.B. geen Ariër-paragraaf heeft, maar spr. herinnert eraan hoe de heer Mussert in Tilburg gezegd heeft dat dc heer Asscher import was. Men merkt dus dat ook bil de N.S.B. hetzelfde gevoel klopf tegenover de ïoden als in Duitschland. Maar vooral bet stelsel zelf houdt groote gevaren in. Spr wijst er bijv. op hoe blijkens de geschriften de N.S.B. samenwerking tusschen Staat en Kerk wenscheliik acht, maar de kerk mag zich niet met, politiek bemoeien. Wie moet evenwel dc grenzen van de politiek aangeven? Dat zal het Staatsgezag moeten doen en spr. oordeelt dan ook, dat als we de geestelijke vrijheid willen behouden, we het stelsel der democratie zullen moeten hand haven. Laten we bij de a.s. Statenverkiezing er aan denken, dat sinds eeuwen ons volk gestreden heeft voor het beVoud van de eoesteliike vrijheid en dat elke dictatuur die geestelijke vrijheid zou aanvallen. Laten wij tesamen optrekken' tot handhaving van de democratie, omdat wij willen behouden in de meest omvangrijke mate de geestelijke vrijheid. Van de gelegenheid om vragen te stellen of op merkingen te maken, maakt de heer D. Brouwer gebruik, die informeert hoe de V.D. Kamerfractie 't beleid van minister Marchant beoordeelt, speciaal diens houding tegenover het openbaar onderwijs; en die tegenover de afbraak van het openbaar onder wijs het bijzonder onderwijs de handen boven het hoofd houdt. Spr. zegt dat het daarom voor een open baar onderwijzer zeer moeilijk valt troinv te blijven aan de V.D. beginselen of de lijst der VD. te steu nen. De heer Mr. .Toelces beantwoordt deze vraag zeer uitvoerig en wijst er daarbij op dat het hier niet uitsluitend betreft bet. beleid van minister Mar chant, maar in 't algemeen het regeeringsbeleid. Spr. behandelt de moeilijke positie van de regeering toen de begrooting 1934 een tekort aangaf van 190 millioen en de regeering daarna tot de conclusie kwam dat door het departement van onderwijs op een begrooting van 150 millioen 151/? millioen bezui nigd moet worden. Spr. ontkent dat bij de voorge nomen bezuiniging de bezuiniging alleen gericht was op het openhaar onderwijs, doch op 't. geheele onderwijs. Spr. somt de maatregelen op die getrof fen zijn, waardoor oprichting van bijzondere scholen vrijwel niet meer heeft plaats gehad, hoe de ver goeding van rente voor de oprichting van bijzondere scholen van 6 tot 4 pet. zal worden teruggebracht en dat de bezuiniging op het openbaar onderwijs voor een deel ook doorwerkt op het bijzonder onder wijs. Maar daarnaast Is gedacht aan concentratie van kleine scholen en hier wiist spr. op het feit, dat als aan de bij de wet voorgeschreven voorwaarden wordt voldaan, een vereeniging. zonder de goedkeuring van de overheid tot stichting van een bijzondere school kan overgaan. Om tot concentratie van bij zondere scholen te geraken, was dus wetswijziging noodig, dan wel overleg met het Centrale School bestuur. Terecht meent spr., is de laatste vorm ge kozen en zoowel voor ons als voor minister Marchant is het teleurstellend dat dit overleg geen resultaat heeft opgeleverd. Spr. herinnert evenwel aan de toe zeggingen van regeeringswege dat de regeering niet zal aarzelen met voorstellen tot wetswijziging te komen en spr. verwacht, dat die voorstellen bij het a.s. bezuinigingsontwerp aanhangig zullen worden gemaakt. Met nadruk wijst spr. erop dat de V.D. voorstanders zijn van de openbare school, maar dat zij ook erkennen het groote recht van vrijheid van onderwijs. Wij moeten vasthouden aan de pacifica tie. de vrijheid van onderwijs is een groot goed voor onze samenleving. Spr. hoopt dat bij de rechtsclie partijen straks zal blijken het gevoel van rechtvaar digheid, in ieder geval zullen de V.D. pleiten voor gelijke behandeling van openbaar en bijzonder on derwijs. Door den lieer Bakker, Noord, wordt gevraagd hoe de V.D. staan tegenover de hooge salarissen, waarbij hij wijst op het feit, dat de salarisnormen van sta tionschefs voor groote steden niet bekend zijn en dat de salarissen van Ministers en Kamerleden niet naar verhouding van de loonen der grondwerkers zijn verlaagd. De heer Mr. Joekes merkt op dat de cijfers die de lieer Bakker noemde, wel getuigen van de losheid waarmede de vragen zijn gesteld, dat op de salaris sen der Ministers, die van f 18000 op f 16000 zijn te ruggebracht, de gewone 10 pet. wordt gekort en dat do vergoeding voor het kamerlidmaatschap in de grondwet op f 5000 is vastgesteld, doch dat het over- groote deel der kamerleden, ook de V.D. leden, vrij willig hebben besloten, dat op die vergoeding dezelf de korting zou worden toegepast. Wat de loonen van een grondwerker betreft, spr. wijst er op dat in tijden van hoogconjunctuur de op- en neergang bii vergelijking met de ambtelijke salarissen in het voordeel der grondwerkers zal zijn geweest. Over de normen van stationschefs enz. be hoeven wij niet te oordeelen, want dergelijke maat schappijen hebben hu eigen toezicht houdende orga nen. Iets anders is het echter wat de N.S.B.-gelden betreft, want daarover hebben de N.S.B.'ers niets te zeggen, doch alleen de heer Mussert. Hierna volgt sluiting. EIND-SOIRéE VAN DE DANSCLUB „S.O.S." Zaterdagavond hield de dansclub S.O.S. in hotel „Vredelust" haar eind-soirée voor leden en genoo- digden. De heer Watertor opent met een hartelijk woord van welkom aan de aanwezigen, vooral de dames verdienen een compliment voor haar groote opkomst. Ter kennismaking wordt de officieele avond begonnen met een wisselwals. Aan dezen avond werd voorts medegewerkt door de dames-af- deeling van de gymnastiekvereniging „Lycurgus" alhier, die onder leiding van haren eminenten di recteur, den heer S. Keesman, eenige welgeslaagde dansen ten beste gaf. Jammer dat voor dergelijke optreden het tooneel iets te klein is. Na eenige dansjes verkreeg de heer E. Rus het woord, die in welgekozen woorden den heer W. Watertor als lei der der dansclub S.O.S. een staande schemerlamp aanbood voor de vele werkzaamheden in het belang der vereeniging verricht De heer Watertor dankte den heer Rus voor de aardige attentie, doch merkt tevens op, dat hij het zonder de medewerking van den heer Rus niet had kunnen doen. Voorts wordt de muziek een woord van dank gebracht voor het gebodene. Mej. Tr. Kistcmaker geeft dan een fluit- solo ten beste. Een dankbaar applaus was haar deel. Verder werd onder leiding van den heer W. Water tor de avond tot een gezellig einde gebracht Het was een geslaagd eind-soirée. I MEJ. M. A. WESTER. Wij laten hieronder volgen een beoordeeling van den muzikalen medewerker van „Do Tijd" over het afleggen van het laatste gedeelte van het solisten- examen-piano van onze plaatsgenoote Mej. Wester. Zeer talentvol pianiste. Dc pianiste mej. M. A. Wester, leerlinge van bet Amsterdamsch Conservatorium (van don heer Paul Frenkel), die gisteravond in de Bach-zaal met goed gevolg ten overstaan van een jury bestaande uit de heeren S. Askenase (Brussel), dr. Joh. Wage naar (Den Haag) en Sem Dresden (Amsterdam) het solisten-examen heeft afgelegd, schijnt mij een groot en veelbelovend talent. Deze jonge instrumentaliste, die met dit in 't openbaar afgelegd examen feitelijk baar practische loopbaan nauwelijks begonnen is. beschikt over dermate uitmuntende kwaliteiten, dat men reden heeft haar een goede carrière toe te den ken; zoo mej. Wester volhoudt en doorzet zal zij ze ker slagen, naar het mij schijnt; slagen in dien zin, dat zij niet in de massa verdwijnen zal. doch dat zij van zich zal doen spreken, in de toekomst Alhoewel haar kunst en kunnen zeker nog niet vol groeid zijn, presteert zij thans reeds zóó veel voor treffelijks, dat deze optimistische verwachting kan worden uitgesproken met vrij groote. kans op ver wezenlijking. Zooals zii gisteravond Schumann's „Carnaval" en Beethoven's Es-dur piano-concert ver tolkte boorde men het zelden eerder van een leer linge. De grenzen van haar interpretistisch kunnen toonde zij voor mijn gevoel in Van Lier's Tweede Sonatine en „Ondine" van Ravel; hier schoot zij te kort om te kunnen boeien. Maar over 't geheel verrichtte mej. Wester zóó veel goeds op dezen avond, dat men haar debuut uiterst gelukkig kan noemen. Het publiek applaudisseerde hartelijk en later sloot de jurv zich hier spontaan bij aan. Een groot succes voor de jonge kunstena- resse, aan wie door den heer Dresden met een kort toespraakje het solisten-diploma wer duitgereikt. en een niet minder groot succes voor den paedagoog Paul Frenkel, die zich bescheiden op den achter grond hield. H. TH. S. Bijzonder mooi zal dit jaar onze groote stand op de Paaschtentoonstelling zijn, want zoo juist ontvin gen wij nog de nieuwste modellen: Een keurcoUectie LEERDAMSCH GLAS. GEBRANDSCHILDERD HOUT ETSEN. SCHILDERSTUKKEN, enz., enz. Laagzijde B 40 Tel. 26 Schagen Een ambtenaar bij de registratie, die belast was met de vernietiging van in beslag genomen opium, verkocht dit opium ten eigen bate. Maar bij ontving slechts valsche bankbiljetten. Een hulp-gevan genbewaarder mede in het complot. Tal van ar restaties. De Centrale tot bestrijding van den handel in verdoovende middelen is er na moeizaam opsporingswerk verleden week in geslaagd een zeer ingewikkeld complot te ontwarren en een zestal menschen te arresteeren die zich schuldig hebben gemaakt aan smokkelhandel in verdoovende middelen, aan valsche mun- terij of aan beide misdrijven. De arrestatie van twee smokkelaars in opium aan de Bel gische grens heeft do zaak aan het rollen gebracht en via het onderzoek in deze zaak is men er in geslaagd een valsche munters affaire, die in den loop van Januari reeds de aandacht van de politie had maar toen nog niet tot volledige klaarheid was gekomen, volkomen aan het licht te brengen. Op 14 December j.1. hield de maréchaussée te Roo- zendaal bij de Nederlandsch-Belgische grens twee bekende smokkelaars aan, n.1. een 34-jarige koop man uit Oud-Beyerland en een 32-jarige verlof hou der uit Schiebroek. Zij hadden 3 kg. opium bij zich, verpakt in blikjes en als poeders. Zij verklaarden een en ander van een onbekende te Rotterdam te hebben ontvangen en zeiden, dat zij de pakjes moes ten afleveren aan een onbekende te Esschen, die hun f 50 zou betalen. De opium en de motorfiets, waarop zij reden werd in beslag genomen; de mannen werden losgelaten. De opium werd opgezonden naar de Nederland- sche Centrale tot Bestrijding van den handel in Ver doovende Middelen te Rotterdam, welker ambtena ren al spoedig tot de ontdekking kwamen, dat zij te doen hadden met een partij, die zij reeds eerder in beslag hadden genomen en die zij toen ter beschik king van den officier van justitie hadden gesteld. Het was een zonderlinge ontdekking die de politie aanleiding gaf een zeer nauwkeurig onderzoek in te stellen bij alle ambtelijke instanties, die te doen hebben met in beslag genomen opium. Maandenlang speurden zij en tenslotte konden zij de smokkelaars die in December te Roozendaal waren aangehouden opnieuw arresteeren. Hoewel zij aanvankelijk bleven ontkennen, vielen zij tenslotte door de mand, toen zij het bewijstmateriaal tegen hen steeds zagen toe nemen. Zij vertelden, dat zij de opium hadden ontvangen van een 34-jarigen lossen werkman te Rotterdam; tusschenpersoon was geweest een 33-jarige machi nist te Rotterdam. Deze was als kooper tegenover den lossen werkman opgetreden. Toen de-machinist bij den koop de deugdelijkheid van de opium wilde onderzoeken, vertelde deze laat ste, dat dat onnoodig was, de opium toch was af komstig van een ambtenaar, die er mee belast was geweest ze te verbranden. De machinist werd gearresteerd. Hij vertelde van den Beijerlander drie bankbiljetten van f100 te heb ben ontvangen ter betaling van de opium. De ver- kooper van do opium vertelde, toen ook hij in ar rest werd genomen, van den machinist drie bank- Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 u.j 753 m.M. Temperatuur: 6.5 gr. C. is 44 gr. F. Verdere vooruitzichten: Veranderlijk, kans op veel regen. U verft toch ook met ELCO KOUDWATERVERF? ELCO is het goedkoopst. ELGO dekt over alles. Prijs per pondspak vanaf 25 cent Prijs per kilo's pak vanaf 44 cent Alleen in: TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE E 103. biljetten van f 100 te hebben gekregen. Hij had er daarvan twee afgedragen aan dengene, die hem de opium had geleverd. Dit was een 57-jarige ambtenaar bij de registrar tie te Rotterdam. Deze man was belast geweest met de verbranding van in beslag genomen opium, doch hij had de verleiding niet kunnen weerstaan om er geld voor te maken. Zoo was dc herkomst van de opium ontdekt. De ambtenaar werd gearresteerd. Hij bekende zich! te hebben schuldig gemaakt aan verduistering in dienstbetrekking. De klap op de vuurpijl kwam echter, toen tijdens het verhoor van den ambtenaar zijn opiumverkoo- per, d.i. de los-werkman, kwam vast te staan, dat de opium betaald was metvalsche bankbiljet ten. De politie stond voor een nieuw raadsel, doch! ook dat heeft zij voor een goed deel tot oplossing ge bracht De ambtenaar had een der twee bankbiljetten aan zijn vrouw gegeven voor huishoudgeld. Toen zij het bij den kiaiidenier wilde inwisselen, ontdekte deze dat het valsch was. De ambtenaar nam het biljet terug en gaf den kruidenier een echt biljet Hem bleek, dat ook het tweede bankbiljet dat hij voor de opium had ontvangen, onecht was. De ambtenaar vertelde het geval aan den lossen: werkman die toen ook de valschheid van zijn bil jet constateerde. Samen gingen zij naar Oud-Beiier- land,.doch de handelaar deed alsof hij van niets wist. Hij wilde wel voor de Rotterdammers probee- ren de biljetten te gelde te maken, doch zij gingen op dit voorstel niet in. De ambtenaar stond een van zijn biljetten aan den ander af. Het andere bewaarde hij thuis, nadat hii het in stukken had gescheurd. De beidé smokkelaars werden over deze zaak in verhoor genomen en bekenden geweten te hebben, dat zij de opium met valsch geld hadden betaald. Een 36-iarigc koopman te Rotterdam had hun een tijd tevoren gewaarschuwd dat hii valsche bankbil jetten van f100 ter beschikking had. Als zii er em plooi voor hadden moesten zij maar eens langs ko men en zij waren langs gekomen toen zij opium gingen koopen. De afspraak was, dat zij met den koopman do opbrengst van den opiumverkoop zou den deelen. I Nu behoorde deze koopman en de Rotterdamsohe los-werkman tot de menschen, die in December il. in Noord-Brabant en in België zijn betrapt op het uitgeven van valsch geld. Zij zijn toen een paar we ken in arrest geweest, doch werden weer losgelaten wegens gebrek aan bewijsmateriaal. De losse werkman vertelde nu, dat hij een biljet van f100.ter leen had gegeven voor reclame-doel einden aan iemand, dien hij uit het oog verloren had. Deze bleek bij naspeuring te zijn een 44-jarige machinist. Deze man had er f 4.voor betaald. Toen hij echter van de arrestatie vernam, had hii hot bil jet verbrand. De zes gearresteerden zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Ze waren al bijna terug van hun reis, Hun gezinnen, het vaderland wachtten, „De Leeuwerik" vloog voort en ze kende haar weg, En men kon ze op tijd weer verwachten! Eerst Praag en dan Kassei, dan Dortmund, de grens, Hoe gonsden de sterke motoren. Ze deden hun werk en 't ging alles naar wenscK. Dat klonk als muziek in hun ooren! Straks was er de thuiskomst, de warmte. Set licht. En alles van *t veilige leven. Dat ruimschoots aan t eind van Hun moeilijke plicht Hun vreugde en liefde zou geven! I Toen stormde de sneeuwjacht vooruit door "de lucht, En woest greep de rukwind de teugels, I Steeds daalden de vlokken in warr'lende vlucht Tot een loodzware vracht op de vleugels! Omlaag ...steeds omlaag naar de aarde, die trok Met een kracht niet door menschen te toornen, f Een suizend geluid, toen een plett'rende schok. En zoo is het einde gekomen! „De Leeuwerik" steeg op voor haar ïaats'te vlucht. Nu zwijgen voorgoed de motoren. Bij Roesenbück, ginds in het Sauerland, Daar ging ze voor altijd verloren! Het leven stokt even. we zien elkaar aan Met stille, verschrokken gezichten. Maar zij, die het kennen dit groote gevaar. De mannen van durf en van plichten. Ze treden vooruit tot een laatste saluutf „Rust zacht!" klinkt het van hun machines. Dan gieren de schroeven alweer door de lucht. En ze klimmen weer in hun cabines! Weer rofflen motoren hun daverend lied Door 't luchtruim, vervuld van hun daden. Weer stormen ze voorwaarts, al trilt door hun hartf „Rust zacht na Je werk, kameraden!" April 1935. KROES. ÏNadruk verboden)'.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6