Vandaag naar Stresa Aanleg Rijwielpad KIJKEn is KOOPEn Uj CLOECK langs het Noordhollandsch Kanaal Houdt 'n GLANS-SCHOONMAAK Een lijkstoet rijdt door Nederland Postrekening No. 23.JJ0 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. HOOG WATER TEISTERT CALIFORNIË. Formosa door storm geteisterd. V ^{noe(uct IKUI f De zeven van de „Leeuwerik" kwamen thuis. BRUILOFT TE BERLIJN. 14 spoorwegarbeiders gedood. Woensdag 10 April 1935. SCDAGEB 78ste Jaargang. No. 9698 COURANT. Dit blad verschijnt 'dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het vertrek der deelnemers Vandaag heeft het vertrek plaats van de 'deelnemers aan de conferentie te Stresa, van "welke bijeenkomst men voor de verbetering van den Europeeschen toestand zulke hooge verwachtingen koestert. In hoeverre deze verwachtingen zullen worden verwezenlijkt, zal de toekomst moeten leeren. Mussolini, die eveneens van de partij is, heeft reeds gewaar schuwd, dat men zijn verwachtingen niet al te hoog moet spannen. De Engelsche delegatie naar Stresa, zal onder leiding van den minister-president MacDonald, Woensdag om 10 uur van Londen vertrekken, en Donderdagsmorgens 8 uur in Stresa arriveeren. In aansluiting aan hun verblijf te Stresa zullen, naar verluidt, de beide ministers naar Genève rei zen, om daar aan de volkenbondsvergadering deel te nemen. In verband met do slechte weersgesteldheid zul len de ministers niet per vliegtuig reizen. Ook Flandin naar Stresa. Als leider van de Fransche delegatie. De Fransche minister-president Flandin heeft in overleg met Laval besloten zich eveneens naar Stre sa te begeven. Te Stresa alles in gereedheid gebracht. Gisteravond meldde Reuter uit Stresa: De autoriteiten hebben reeds thans buitengewone veiligheidsmaatregelen getroffen. Meer dan 3000 politie-agenten zijn in en om Stresa geconcentreerd. Alle hotels staan onder bewaking. Gendarmen patrouilleeren door de straten. De spoorlijnen zijn, telkens op afstanden van 500 meter, met carabinieri bezet. Nabij Stresa wordt ook een aantal politie-vliegtui- gen in gereedheid gehouden. Motorbooten liggen voorts gereed ter bewaking van het gedeelte tusschen de kust en Isola Bella. Als eerste deelnemer aan de conferentie zal Mus solini morgen aankomen, terwijl de gedelegeerden van Frankrijk en Engeland pas Donderdag arrivee ren. Reeds vandaag is Stresa vol bezoekers. Het hotel „Regina", dat voor de pers gereserveerd is, is reeds half vol. Mussolini zal verblijf houden in het Borromeo-pa- leis. Italiaansche pers gereserveerd. I Het is opvallend, hoe greserveerd de Italiaansche pers zich over de komende conferentie uitlaat. Het belangrijkste wat tot nu toe gepubliceerd werd, was een kort artikel in de ..Popoio dTtalia", zeer waarschijnlijk van Mussolini's hand. waarin gewaarschuwd werd tegen al te hooge verwachtin gen. In dat stuk kwam een bittere volzin voor over de houding van Engeland, zelfs werd den Engel- schen staatslieden verweten dat zij, bij het bepalen hunner houding ten opzichte van Duitschlands con tractbreuk zich lieten leiden door overwegingen in verband met de aanstaande verkiezingen in Enge land. Die opmerking nu beinvloedt tot heden toe alle verdere beschouwingen over de conferentie, aldus de correspondent van het „Alg. Hsbl." te Rome. Tel kens weer leest men in allerlei toonaarden, dat de veifelende houding der Engelschen het standpunt Jer mogendheden zoo zeer verzwakt. Het heden ontvangen bericht, dat Engeland van plan zou zijn ter conferentie een voorstel te doen tot versterking van paragraaf 1 van het Volkenbondspact en tot bij zondere garantie der onschendbaarheid van alle Eu- ropeesc.he grenzen, worclt ook niet welwillend op genomen. Het voorstel wordt nevelachtig en vaag genoemd. Men verwijt de Engelsche regeering dat •zij op die wijze niet naleeft wat overeengekomen werd bij de besprekingen te Londen in Februari j.1. en verder, dat een dergelijk voorstel in strijd zou zijn met het te Rome en te Londen vastgestelde programma, waarvan men de genezing van Europa heeft verwacht. In één woord staat hierin, dat En geland te zacht optreedt tegenover het brutale Derde Rijk. Een en ander overwegende, mag men stellig verwachten dat Mussolini zal trachten hen te Stre sa in staat van beschuldiging te stellen. Zoomin als Frankrijk schijnt Italië van plan zich verder zonder meer bij de Duitsche politiek van een fait accompli neer te leggen en Mussolini zal onder een of ande ren vorm wel stevige garanties verlangen om iedere verdere inbreuk die Hitier mocht willen maken op het verdrag van Versailles, bij voorbaat te voorko men. 1 j 1 Reeds negentien personen in de golven omgekomen. Reuter meldt uit Sacramento (Californië): Tenge volge van de hevige regenbuien is de rivier Feather buiten haar oevers getreden en heeft uitgestrekte landerijen overstroomd. Tien personen zijn verdronken. Bij het herstellen van een spoorlijn, welke door de overstrooming was vernield, zijn bovendien nog negen lijnwerkers verdronken, waardoor het aantal dooden tengevolge van de overstroomingen is geste gen tot negentien. Talrijke dorpen vernield. Tokio: Een storm heeft op Formosa talrijke dorpen vernield. Een aantal visschersschepen, die Zondagavond waren uitgevaren, zijn nog niet terug gekeerd. De 40 visschers, die vermist worden zijn waarschijnlijk in den storm omgekomen. Enkele druppels Shell Vloerglans reinigen Uw zeil, parket en linoleum afdoende en geven het 'n prachtglans, dagenlang. Bij alle drogisten! (p, r Rouwdienst te Brllon. - Innig medeleven van de bevolking van het Duitsche stadje. Droevig welkom bij de grens te Glanerbrug. Een droevig welkom aan den zelfkant van het kleine land, dat gisteren de slachtoffers van de luchtramp terug ontving. De zeven van de „Leeuwerik", die bij Glanerbrug het vaderland zijn binnengekomen. De vroege avond kroop al naar de lucht achter de rookende schoorsteenen van En schedé, toen de drie lijkwagens, reeds hoog met kransen volgeladen, de vaderlandsche grenzen naderden. Scherp schrijnde het leed in de harten van velen, toen de wagens halt hielden aan de grenspaal en het muziekkorps dat zich zeer piëteitvol terzijde had opgesteld, het volks lied speelde, somber en donker in den tries ten dag. De plechtigheid te Brilon. Omtrent de plechtigheid te Brilon, van waaruit de droeve stoet was vertrokken, meldt de Westfaalsche correspondent van het persbureau Vaz Dias nog het volgende: Op treffende wijze hebben de Duitsche autoriteiten en de bevolking van het stadje Brilon en omstre ken, in het Sauerland, blijk gegeven van hun mede leven met de ramp, die de Nederlandsche luchtvaart heeft getroffen door het neerstorten van de Leeuwe rik in de buurt van 't stadje. Aan het sympathieke denkbeeld om een rouwdienst te houden voor de slachtoffers van deze ramp is vanmorgen uitvoering gegeven. De plechtigheid zou geen kerkelijk karak ter dragen, aangezien de slachtoffers van verschil lende belijdenis waren en kerkelijke plechtigheden te Amsterdam zouden plaats vinden. De klokken luiden over de bergen. Niettemin luidden van half tien af vanmorgen de klokken van alle kerken te Brilon en omstreken, en 't sombere gelui, dat weerklonk tegen de nabije berg hellingen, vond weerklank bij de bevolking in de streek, waarvan velen zich naar Brilon begaven, om de plechtigheid bij te wonen. Tot tien uur bleven de klokken luiden. Toen be- U gon de herdenkingsdienst in de tot chapelle ardente ingerichte hal van he.t ziekenhuis. Daar stonden de zeven kisten met de lijken der slachtoffers naast el kaar. Vliegers uit Brilon en Lippstadt hadden zich in onberispelijk uniform reeds voor den aanvang der plechtigheid voor de baren opgesteld en vormden een eerewacht tot het moment dat de kisten de dooden- hal verlieten. Ter bijwoning van de plechtigheid was de regee- ringspresident van Arnsberg, de heer Von Stock- hausen, te Brilon gekomen. Tevens waren aanwezig de Landrat van het district Brilon, Heinrich Jansen; de burgemeester van de stad Brilon, Sauvingy; de burgemeester van het Amt Ghuelen, waarin het dorpje Roesenbeck, in welks onmiddellijke nabijheid de Leeuwerik is neergestort is gelegen; de Nederland sche consul te Dortmund, de heer T. G. Lampe; de Nederlandsche consul te Essen, de heer Chr. Schmid; de vertegenwoordiger der K.L.M. te Berlijn, de heer H. Laponder; vertegenwoordigers van de Duitsche luchtvaart, van plaatselijke zweefvliegvereenigingen, een vertegenwoordiger van het rijksluchtvaartministe- rie te Berlijn en verschillende andere plaatselijke en gewestelijke autoriteiten. Ook van de zijde der bevolking was de belangstel ling zeer groot. Eenige honderden belangstellenden waren naar het ziekenhuis gekomen en, voor zoo ver in de hal geen plaats meer was, wachbte men onder eerbiedig zwijgen buiten. De eerste spreker, de heer H. Laponder, vertegen woordiger van de nabestaanden der slachtoffers, van de Nederlandsche regeering en van de K.L.M., dank te de Duitsche regeering, de aanwezige autoriteiten en de bevolking voor de geboden hulp, de vele blij ken van belangstelling en voor het medeleven met de ramp, die in de eerste plaats de nabestaanden der slachtoffers doch ook het Nederlandsche volk in het algemeen had getroffen. Regeeringspr.esident von Stoclchausen betuigde na mens de Duitsche regeering, de Duitsche luchtvaart autoriteiten en de gebeele bevolking het diepgevoel de leedwezen zoowel met de slachtoffers als met het Nederlandsche volk en verklaarde dat door deze droeve ramp de waardeering voor de prestaties der Nederlnadsche luchtvaart onaangetast bleef. Na afloop van de plechtigheid droeg onder dood- sche stilte de eerewacht-van den Duitschen vliegers- storm de zeven kisten naar buiten in de drie gereed staande rouwauto's, die ruim elf uur uit Brilon met hun droeven last naar Nederland vertrokken. Aan de Nederlandsche grens. Om vier uur zijn de drie auto's met het stoffelijk overschot van de zeven slachtoffers van de ramp bij Brilon de Nederlandsche grens gepasseerd bij Glanerburg. Het gemeentebestuur van Enschede was op één wethouder na, aanwezig; voorts waren vertegen woordigers aanwezig van de Nationale Luchtvaart- school, het vliegveld Twenthe en de Twentsche Aero- club. Toen de auto's de grens passeerden, speelde het Enschedesche politie-muziekcorps het Wilhelmus. Namens het gemeentebestuur van Enschede, de K.L.M. en de genoemde corporaties op het gebied der luchtvaart, werden kransen in de auto's Boven: Prachtige viervoeters op de Paaschveetentoonstelling, welke Dinsdag te Rotterdam georganiseerd was door de afdeeling RotterdamSchiedam der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Beneden: De keerzijde van de Paaschveetentoonstelling op de veemarkt te Rotterdam, die Dinsdag uit deskundige kringen veel belangstelling trok. Zooals wij onlangs meldden, heeft het lid van Prov. Staten, onze plaatsgenoot, de heer H. F. van Nuland, eenige vragen aan Ged. Staten gesteld in verband met de vele ongevallen met doodelijken af loop op den rijksweg AlkmaarDen Helder langs het Noord-Hollandsch Kanaal om den aanleg van een fietspad langs dien weg te bevorderen. Wij vernemen thans, dat Ged. Staten hierop heb ben geantwoord, dat „bij navraag ter bevoegder plaatse" het College is medegedeeld, „dat langs den „weg Alkmaar—De Stolpen vanwege het Rijk bin nenkort een rijwielpad zal worden aangelegd, ter- „wijl de grond daarvoor zal worden aangekocht." Daarna zette het muziekcorps een marche funèbre in, waarna de auto's langzaam wegreden in de rich ting Enschede. Aankomst te Amsterdam. Men meldt uit Amsterdam: Gisteravond zijn de lijkauto's met de stoffelijke resten van zes der bij de ramp van de Leeuwerik verongelukten te Amsterdam aangekomen. Het lijk van den heer Briel was te Arnhem naar diens woning gebracht, dat van wijlen mr. W. de Vlugt is gisteravond in de woning van den burge meester ontvangen. De kisten, die het stoffelijk overschot van de be manning van de Leeuwerik bevatten zijn naar de begraafplaats Zorgvlied aan den Amsteldijk vervoerd Een nevenvertrek van de aula was hier tot eenvou dige rouwkapel ingericht met zware draperieën, pal men en kandelaars. Hier zijn de dooden geplaatst, in afwachting van de plechtigheid der teraardebe stelling op Donderdag. Eenige bloemstukken, die uit Duitschland waren meegekomen, waren voor de baren neergelegd. Vandaag hebben alleen de ver wanten en vrienden der slachtoffers hier toegang, om hun een groet te brengen. Vandaag de huwelijksvoltrekking van Göring. :£- f T Vandaag wordt het huwelijk voltrokken van den Pruisischen minister-president, generaal Göring, en de tooneelspeelster Eminy Sonnemann. De Duitschland-zendcr zal hedenmiddag tusschen twee uur en 2.50 uur de plechtige kerkelijke inze gening van het huwelijk uit den Berlijinschen Dom uitzenden. Reeds gisteren heeft het jonge paar tal van ge schenken gekregen uit alle geledingen der bevolking. De officieren van de weermacht hebben Goering een levensgroot bronzen afgietsel van den soldatcnko- ning Friedrich Wilhelm I geschonken en Hamburg, de geboortestad van mej. Sonnemann, heeft een groot zilveren koggeschip gezonden. Ook de Duitsche lan den, steden en tal van organisaties hebben kostbare geschenken gestuurd. De Reichsnahrstand heeft een prachtig zilveren servies geschonken, een meesterstuk van Duitsche handwerkkunst en .de leiders van den boerenstand hebben geschenken uit hun gouwen aangeboden. Het bruidspaar dat gistermiddag receptie hield in het Preussenhaus, heeft voor de gelukwenschen en ge schenken, waaronder van Richard Strauss het ma nuscript van de opera „Arabella", hartelijk dank ge zegd. Ter beschikking van Goering en zijn gemalin zal ook en fonds van 40.000 mark worden gesteld. Reeds gistermiddag zette het rijke programma in met een massale receptie op den Leipziger Platz, waar Göring een prachtig paleis, dat met verfijnden smaak ingericht is, tot ambtswoning heeft. Alles wat naam en invloed heeft in het Derde Rijk en in de leiding der eenige- en allesbeheerschende partij, was gister en vandaag bij Göring, die de laatste twee ja ren steeds aan populariteit gewonnen heeft, te gast. Ernstig spoorwegongeluk in Californië. Naar uit Sacramento (Californië) wordt gemeld, is ten Noorden van het station Roseville een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Een lorrie met spoorweg arbeiders, die de door de overstroomingen van de laatste dagen veroorzaakte beschadigingen aan den spoorweg zouden verhelpen, is met een sneltrein van de Southern Pacific-lijn in botsing gekomen. Daarbij werd de lorrie geheel vernield; 14 arbeiders waren op slag dood. Een groot aantal andere arbeiders is meer of minder ernstig gekwetst Een later bericht stelt het aantal dooden op negen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1