BLMKjS Boy 6e Landbouwsteun Woensdag 10 April 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9698 Het m rdwe tarief van invoerrechten goedgekeurd. TEGEN OORLOGSWINST IN AMERIKA. Ellende in Wales. De Nederlandsch-Indische leening 1935. SIMON BRENGT RAPPORT UIT IN HET LAGERHUIS. Wederom disconto-verhooging. Vechtpartij te IJmuiden. 't niwuM pakje pruim tabak 1 en de positie van industrie en handel. Boerenonlusten in Noord-China. Naar het concentratiekamp. TWEEDE KAM ER WIJZIGING VAN ENKELE SOCIALE WETTEN. Zitting van Dinsdag 9 April 1935. Alvorens de heeren met Paaschvacantie te laten gaan, heeft de Voorzitter de Tweede Kamer nog eenmaal bij elkaar geroepen om sanciie te verleenen aan eenige sociale wetten en om het nieuwe tarief van invoerrechten goed te keuren, dat reeds medio 1934 in werking is getreden door eenvoudige maat regelen van bestuur, waartoe de machtigingswet van 17 Mei 1934 de gelegenheid heeft geopend. Allereerst kwam aan de orde een wetsontwerp tot wijziging van artikel 20 der Invaliditeitswet, welke wetsverandering geen genade kon vinden in de oogen der sociaal-democraten, omdat zij in het niet- toekennen van de rijksbijdrage 1935 aan het Inva- liditeitsfonds, niets anders zagen dan het ruilen van het systeem der fondsvorming voor het omslagstel sel. i Met hun stemmen en die van den heer Sneevliet tegen werd het wetsontwerp goedgekeurd, nadat de minister nog had verklaard, dat dit wetsontwerp nog tot niets bond en allerminst reeds als een wijziging van koers moest worden opgevat. Ook werd een wijziging der ongevallenwet aan genomen, die de Rijksverzekeringsbank eveneens vrij maakt van het premietarief en ook voor haar het omslagstelsel invoert. 1 Wel probeerden de heeren Drop en Kortenhorst nog iets aan 's Ministers werk te „dokteren", .maar dit had zeer weinig succes, en minister Slotemaker de Bruine trad met 62 tegen 3 stemmen als trium- phator uit den strijd. Ook Minister de Wilde kwam nog even voor het» voetlicht om een wijziging van de Armenwet te verdedigen, met het doel om enkele onbillijkheden weg te nemen. De hoofdschotel was de behandeling van de bijna een jaar geleden reeds uitgevoerde verhoqoging der invoerrechten, die eerst thans ter goedkeuring aan de Staten-Generaal werd voorgelegd. Behoudens enkele protectionisfccn als Mr. Korten horst en Mr. Westerman. bleek uit de debatten zeer duidelijk, dat ons parlement nog een overgroote meerderheid bezit, die in het vrije ruilverkeer de beste waarborgen voor onze volkswelvaart ziet. Dat de „nieuwe"verhooging der invoerrechten dan ook zonder veel tegenwerking werd geaccep teerd, is hoofdzakelijk te wijten aan het feit, dat men nu eenmaal voor een voldongen feit staat en aan den stand van zaken weinig meer is te veranderen. Wel kreeg Minister Oud nog enkele verwijten te flikken over de invoering dezer wet, die velen als protectionistisch beschouwden, doch Zijne Excellen tie verklaarde, met deze waardeering allerminst Accoord te kunnen gaan en achtte de wet zuiver fis caal. Hij verklaarde tot wijziging in onze handels politiek slechts na goedkeuring va.n de Kamer te 'zullen overgaan en wist door deze verklaring de gemoederen te bevredigen, zoodat de reeds lang in gegane verhooging thans de goedkeuring van onze .Tweede Kamer heeft verkregen. De heeren hebben thans Paaschvacantie gekregen en komen eerst 7 Mei weer bijeen. Het ontwerp-Macswain door het Huis van Afgevaardigden aangenomen. Volgens een bericht van United Press uit Washington heeft het Huis van Afgevaardigden het wetsontwerp Macswain ter verhindering van oorlogswinst met 367 tegen 15 stemmen aangenomen. Tevoren was de vroeger goedgekeurde aanvullings- wet, volgens welke de leeftijd van dienstplichtigen tot 45 jaar verhoogd zou worden, met 205 tegen 183 stemmen weder geschrapt. De passus van. de Bill, waardoor Roosevelt vol macht krijgt om alle leden van ongeorganiseerde mi- litieafdeelingen van den leeftijd van 2131 jaar mi litairen dienst te laten verrichten, bleef bestaan. Tegelijkex-tijd werd in den senaat een wetsontwerp aangenomen, dat staatssecretaris S<vanson machtigt om 28 millioen dollar uit te geven voor de oprichting van marinekuststations en marinewerven. Dit ont werp is den president thans ter onderteekening toege zonden. De bevolking door geestelijke en moreele ellende te gronde. MacDonald heeft gister in zijn ambtswoning een deputatie van Welsche bisschoppen, burgemeesters en andere autoriteiten, onder welke Lloyd George zich ook bevond, ontvangen, die hem nog eens kwam spreken over de ellende in Wales. Een der sprekers zei de dat de bevolking van Oost Glamorgan en Mon- moutshire door geestelijke en moreele ellende te gronde ging en dat de eertijds zoo bloeiende Rhonda Valley leeg liep door de ellende der niet ophoudende werkloosheid. De jeugd verliet Wales en de oudere menschen bleven in gebrek en armoede achter, maar de overplaatsing van jonge mannen uit Wales naar andere deelen van het land beteekende niet alleen verandering van graafschap, maar verandering van land. Het volk van Glamorgan en Monmouth had te goede burgers voor het rijk opgeleverd om het thans in wanhoop te laten voortleven. MacDonakl antwoordde dat de toestand in Zuid en Oost-Wales bijna dagelijks in een of ander de partement ter sprake kwam, maar de werkloosheid was voornamelijk het gevolg van het verlies van buitienlandsche afzetgebieden, waarin men niet zon der meer kon berusten. Wanneer de deputatie prac- tisch uitvoerbare denkbeelden aan de hand deed zou spr. de eerste zijn om ze te laten uitvoeren, want ook herp ging de nood van dit stoere en prachtige volk ten zeerste ter harte Alle inschrijvingen toegewezen. Den Haag: De NederlandschIndische lee ning 1935, gegarandeerd door Nederland, rentende 3V2 groot, nominaal 50 millioen gulden, waarvan reeds een bedrag van f20.707.500 tegen een koers van 9SV£ en hooger bij openbare instellingen is ge plaatst, is niet geheel volteekend, zoodat alle in schrijvingen worden toegewezen. Het niet aanstonds geplaatste bedrag is inmiddels Overgenomen door de Rijksfondsen. Duitschlands standpunt thans volledig bekend gemaakt. Gisteren heeft Minister Simon rapport uitgebracht, over zijn besprekingen niet Hitler en die van Lord Ivden met Móskou, Warschau en Praag. Uitdrukkelijk verklaarde Simon, dat het resultaat van zijn Berlijnsche reis zeer teleurstellend is en dat hij deze meening ook aan Hitler had geopenbaard. Door de verklaringen van Sir Simon is thans ko men vast te staan, dat Hitler niet wil medewerken tot een Oostelijk pact, wel echter t.ot een non- agressie-pact met een clausule van consultatie. Met Litauen wenscht Duitschland echter onder geen voorwaarden overeenkomsten te sluiten. Hitler ziet evenmin de noodzaak in van een mid den-Europa pact, doch hoeft z-ioh bereid verklaard, als de andere belanghebbende mogendheden met el kaar tot een accoord kunnen komen, de zaak nog eens nader te bcstudeeren. Principieele bezwaren heeft Duitschland hiertegen niet. Ten aanzien van de bewapening eischt Berlijn een gelijke vlootsterkte als Frankrijk en Italië, een leger van 550.003 soldaten en een luchtvloot gelijk aan die van Engeland en Frankrijk. Ook wenscht het in geen geval af te zien, van een bepaald soort wapenen zoolang de andere landen die eveneens bezitten. Duitschland zal, volgens de verklaringen van den Führer niet tot den Volkerenbond terugkeeren^ zoo lang het zijn koloniën niet terug heeft. Het wenscht niet als een inferieur lid deel uit te maken van de Volkerengemeenschap. Moskou ging geheel accoord met het Oostelijk pact, doch Polen meende, dat de reeds gesloten verdragen de rust in Oost-Europa voldoende verzekerden. Het spreekt vanzelf dat Simon bloot stond aan een waar kruisvuur van vragen en dat tal van Lager huisleden hem vroegen naar het standpunt van En- geland. Wij weten nu hoe Duitschland. Polen en Rusland denken, maar hoe staat ons eigen land tegenover de kwesties, riep Maxton uit. Sir Simon ging hierop niet verder in, doch zegde toe, dat Engeland in Stresa zijn volle vrijheid van handelen zal voorbehouden en dat het Lagerhuis gelegenheid tot uitvoerige debatten over de interna tionale vraagstukken zou krijgen. In de wandelgangen was men van meening, dat de medegedeelde bijzonderheden buitengewoon veront rustend zijn. Wisseldisconto 4% 5 g, overige disconto's Amsterdam: De Nederlandsche Bank heeft met ingang van 10 April het wissel disconto verhoogd tot 4^ Het promessen- disconto en de disconto's op beleening van effecten, van goederen' en op voorschotten in rekeningrcoura'nt werden vastgesteld op 5 Werkloozen overvallen N.S.B.'ers. Gistermiddag waren zes leden van de N.S.B. te IJmuiden bezig met het verspreiden van een extra- numer van Volk en Vaderland, in de arbeiderswijk IJmuiden Oost. Plotseling werden zij overvallen door een groep van 50 k 60 man, meest werkloozen, die de N.S.B.'ers ernstig mishandelden. Een van de colporteurs werd daarbij ernstig aan het gelaat gewond, een ander werd verscheidene tan den uit den mond geslagen en daar hij viel, werd hij getrapt en geslagen, zoodat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Een van de aanvallers moest op last van de politie kalkletters van een schutting verwijderen. Hij sloeg een van de colporteurs met een groote teerkwast op het hoofd, terwijl zijn kleeren overgoten werden met carbolineum. Toen de politie verscheen heeft zij de aanvallers met de blanke sabel uiteen gejaagd, waarbij menige rake klap is gevallen. De aanvallers zijn beleend. MINISTER-PRESIDENT COLIJN MET VERLOF. Na zijn ontslag nit het ziekenhuis. Den Haag, 9 April: De minister-president, dr. H Colijn, heeft hedenochtend het ziekenhuis verlaten en zich tot Paschen met een kort binnenlandsch ver lof naar buiten begeven. DE ANTI-FASCISTISCHE RELLETJES TE AMSTERDAM. Een der slachtoffers overleden. De juffrouw, die tijdens de anti-fascistische relletjes op 1 April jl. op de Hobbemakade te Amsterdam door een revolverschot van een politieruiter verwond werd, is gisteravond aan de gevolgen overleden. Deskundigen roemen deze tabak als Prima van smaak Stevig in de mond Wordt niet glad Lang houdbaar Geen gebruiker van pruimtabak verzuime met dit nieuwe pakje kennis te maken. Nederland in den economischen draaikolk. Rede van den heer Jan Schilthuis. In een gister gehouden jaarlijksche algemeene ver gadering van den Nederlandschen Industrie- en Han delsraad voor land- en tuinbouw te 's-Gravenhage heeft de heer J. Schilthuis gesproken over het onder werp: „De landbouwsteun in het licht van de be grooting 1935, van het Landbouw-Crisisfonds; de po sitie in dit verband van industrie en handel." Spr. zeide dat er in den laatsten tijd een verande ring te bespeuren valt in de wijze van beoordeeling van handel en industrie. Men mag niet verwachten dat alle detailwènschen aanstonds worden ingewilligd, doch wel staat vast, dat meer dan voorheen, handel en industrie erkend worden en begrip wordt getoond voor de moeilijkhe den van de bedrijven bij de steunverleening aan de bodemcultuur. Meer en meer dringt" het besef door, dat de land bouwsteun bezien moet worden in het licht van het algemeen belang. Het is inderdaad zaak dat de landbouw in stand wordt gehouden. En de niet-agra- rische takken moeten zich hiervoor offers getroos ten. Maar nooit moet uit het oog worden verloren, dat de landbouw hoe belangrijk ook, toch slechts een onderdeel is, en aan dit onderdeel mag per slot van rekening het algemeen belang niet opgeofferd worden. Dit besef komt ook meer en meer tot uiting uit de landbouwkringen zelf. Bij het Kamerdebat over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds is dit wel gebleken. Er zijn echter altijd nog kringen, die landbouw en handel wenschen te zien als een strijd. Van de zijde van den Industrie- en Handelsraad is dit nooit erkend. Er moet samenwerking zijn teneinde onnoo- dige en vermijdbare benadeeling van den handel te voorkomen. Dit kan slechts geschieden door een voortdurend en nauwkeurig afwegen van de betrokken belangen. De heer Schilthuis besprak vervolgens het stelsel van Landbouw en Maatschappij. en herinnerde aan de bespreking van dit systeem in de Tweede Kamer. Dit stelsel zou een zware slag toebrengen aan den handel. Van belang is het dus voor ons, aldus spr., dat de minister dit stelsel scherp heeft bestreden. Er was wel eens vrees ontstaan, dat de regeering geneigd zou zijn het oor te leenen aan deze boerenbonden. Met des te meer waardecring zal men van het ge documenteerd en plausibel betoog van den minister kennis hebben genomen. Middenstand en kleinere bedrijven. Spr. gaf vervolgens een resumé van het behandelde in de Tweede Kamer bij de be grooting van het Landbou w-crisisfonds: Hij stipte daarbij aan, dat met genoegen was gehoord, dat in agrarische kringen ook het besef doorgedrongen bleek te zijn, dat een. gezonde middenstand noodzakelijk was. De gasmaskers vormden een belangrijk onderdeel van de gasbeschermingsoefeningen Dinsdag op het Spui en in de Groote Marktstraat te Den Haag gehouden werd. die Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 754 m.M. Temperatuur: 13 gr. C. is 55 gr. F. Wind: Zuid-West. Verdere vooruitzichten: Warmer, verder weinig ver andering. U verft toch ook met ELCO KOUDWATERVERF? ELCO is het goedkoopst. ELCO dekt over alles. Prijs per pondspak vanaf 25 cent Prijs per kilo's pak vanaf 44 cent Alleen in: TERLEP's DROGISTERIJ Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE E 103. Spr. besprak achtereenvolgens de kwestie van de coöperaties, van de bemoeiingen der regeering met den varkenshandel, van de monopolie-heffing op fruit en omtrent de noodzakelijkheid van samen werking met belanghebbenden. De medewerking van belanghebbenden aan de uitvoering van de crisismaatregelen is in het laatste iaar sterk toegenomen. Noodig blijkt ook. dat meer rekening wordt gehouden met hegeen de handel te berde brengt. Er begint werkelijk een betere wind te waaien. Hierbij is ook van belang dat de kleinere bedrijven meer dan tot dusver van de steunverleening zullen kunncnp rofiteeren. Deze kleinere bedrijven toch zijn van bijzondere beteekenis voor den handel en het is een gelukkig verschijnsel, dat de minister hieraan zijn aandacht zal wijden. De handel, zoo concludeert spr., wordt in meerdere mate erkend als belangrijke bron van welvaart. Maar wij moeten ons echter offers blijven getroos ten. Wat binnen dit aam kan geschiedy ter veoor koming van schade aan den handel, zal echter nauwkeurig nagegaan moeten worden. En wat dit betreft, gelooft spr.. dat wij op den goeden weg zijn. De stem van de Industrie- en Handelsraad is zeker niet die eens roepende in den woestijn. Spr. besloot met een opwekking om het werk van den raad krachti gte steunen. Op de rede van den heer Schilthuis volgde een korte gedachtenwisseling. Een der aanwezigen vestigde de aandacht op het feit, dat er jaarlijks nog 40.000 ton margarine uit sluitend voor binnenlandsch verbruik wordt gepro duceerd en drong aan op maatregelen om deze productie in te krimpen ten voordeele van den Ne derlandschen boer. De voorzitter zeide. dat dit onderwerp reeds lang de belangstelling van alle betrokkenen heeft. Voor zoover het op den weg van den Raad ligt. zal deze het vraagstuk nader bezien. Sjanghai: Volgens een bericht in Sjin Pr.o, is het in Noord-China tot. ernstige onlusten geko men. Bij boeren in Noord-China is groot verzet ge rezen tengevolge van de invoering van het zout monopolie, waardoor hun het produceeren en verkoo- pen van zout wordt verboden. In de provincie Hoepeh zijn de boeren uit dertien districten bijeengekomen. Zij boden gewapenden te genstand aan ambtenaren van de regie. Politie en mi litairen zijn gerequireerd en zij traden zelfs met ar tillerie op tegen de opstandelingen. Verscheidene dorpen zijn in de asch gelegd en aan beide zijden zijn dooden te betreuren. De staat van beleg is afgekondigd. Het hoofdkwartier der opstandelingen bevindt zich te Nanloe, waar sterke afdeelingen boeren uit de pro vincie samenkomen. Duitsche communisten naar Honswijk overgebracht. Amsterdam: Gistermorgen te ongeveer half tien zijn zeven van de in het Huis van Bewaring opge sloten Duitsche communistische emigranten per auto overgebracht naar het fort Honswijk, dat als concen tratiekamp is ingericht. Onder scherpe politiebewaking zijn zij per auto naar het fort gebracht

Schager Courant | 1935 | | pagina 5