Gruwelijke misdaad op Schiermonnikoog 5 Omdat Waarom??? welvaartspolitiek KIJKEI1 is KOiÜPEn tij CLOECK Cursus voor Melkcontroleurs te Hoorn. De verkiezingen voor de Provinciale Staten zijn dit jaarV% van veel groote beteekenis dan vorige keeren. Het is dus wel zeker, dat noch de Provinciale Staten, noch de Gedeputeerde Staten zullen kun nen doen wat zij willen. bij deze verkiezing het Nederlandsche Volk Zijn deze verkiezingen belang rijker dan ooit te voren in de gelegenheid is, zich uit te spreken over de afbraakpolitiek die de nationale" regeering sedert enkele jaren voert. Veroordeelt deze politiek en stemt op de S.D.A.P. Maandag 15 April 1935, Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst 78ste Jaargang. No. 9701 COURANT. Int. lelef. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Lijk in een waterput gevonden Een oude man vermoord met het doel in het bezit te komen van zijn eigendommen. De vermoedelijke dader gearresteerd. SCHIERMONNIKOOG, 14 April. Het thans in afwachting van het zomerseizoen nog zoo rustige eiland Schiermonnikoog is opgeschrikt door een gruwelijke misdaad, gepleegd op een ouden man door iemand, die speciaal daar voor van den vasten wal naar het eiland is gekomen. Een van de bekende figuren van het eiland, de 63-jarige heer H. J. Kerstholt, exploitant van gemeubileerde zomerhuizen op Schiermonnikoog, is vermoord. Zijn lijk is na lang zoeken ongeveer een week na het mis drijf in een waterput nabij zijn woning gevon den. De vermoedelijke dader, de 30-jarige Riddering uit Utrecht, is door de politie ge arresteerd. Op Donderdag, 26 Maart, was de oude heer Kerst- holt, die des winters te Groningen aan de vischmarkt woonde, naar Schiermonnikoog vertrokken. Op het eiland bezat hij acht zomerhuizen, gelegen aan den Badweg, benevens een klein houten huisje, op onge veer 100 meter afstand van zijn zomerhuisjes gele gen, waarin hij des zomers woonde. Telken jare, reeds langer dan een kwart eeuw, ging de heer Kerst- holt in het voorjaar naar Schiermonnikoog om do zomerhuisjes voor het verhuren aan badgasten in ge reedheid te brengen. De geheele vorige week had de familie van den heer Kerstholt te Groningen niets van den ouden man gehoord. Men begon zich, daar het niet de gewoonte van K. was, niet van zich te laten hooren, ongerust te maken, en stelde zich in verbinding met den burgemeester van Schiermonnik oog, de heer H. v. d. Berg. Deze stelde onmiddellijk een onderzoek in, doch de heer Kerstholt was niet in zijn huisje. Bijgestaan door den veldwachter Holm en later door den werkman Jacob Drent, die voor het verleënen van hulp bij het onderzoek door den heer S. van der Werff naar den burgemeester was gezon den, trachtte de burgemeester uit te vinden, waar de oude man was. Spoedig rezen ernstige vermoedens van misdrijf, welke vermoedens helaas Vrijdagavond bevestigd werden. Nabij de woning van den heer Kerstholt bevindt zich een groote waterput, die de heer K. vroeger eens zelf van twee tonnen heeft vervaardigd, welke dien de om over water voor de tuintjes van zijn huizen te beschikken. De werkman Drent merkte op, dat bo ven de waterput, die met planken was afgedekt, een geschreven bordje was geplaatst met het woord, „vuil nis". D. veronderstelde, dat men den ouden man wei eens in de put zou kunnen hebben gestopt. Lugubere vondst. Inplaats van water, bevatte de put, althans bovenaan, slechts vuilnis. Dit en tal van afgedankte voorwerpen, waaronder ook nog eenige kleine stroomatrassen, werden uit den put verwijderd en bij het water ge komen deed men de vreeselijke ontdek king, Boven het water staken een paar han den uit. Het lijk van den ouden heer K. bleek onder in den put te zijn geworpen. Het had een prop in den mond. De burgemeester liet het lijk naast den put in den tuin leggen en stelde het afgedekt onder be waking der politie. Hij stelde vervolgens de justitie te Leeuwarden van het gebeurde op de hoogte en op zijn advies liet deze door de politie te Utrecht als vermoedelijke da der in arrest stellen de 30-jarige R. te Utrecht. Deze R. is op 5 en 6 April j.1. op het eiland Schier monnikoog geweest en moet in verbinding met den heer K. hebben gestaan. Op Vrijdag 5 April jl. werd notaris Bolwijn te Anjum van Schiermonnikoog af opgebeld door genoemden R., die hem dringend ver zocht nog denzelfden dag voor een belangrijke finan- cieele kwestie naar het eiland te komen. De notaris ging inderdaad nog Vrijdagavond naar Schiermon nikoog, waar hij R. ontmoette. Hij vertrouwde de zaak niet en stelde zich daarom in verbinding met den burgemeester van het eiland, den heer H. W. van den Berg. De burgemeester nam R. een verhoor af en deze liet bii dit verhoor een koopakte zien van de zomer huizen van den heer Kerstholt, welke hij door den notaris in orde gemaakt wenschte te zien. De koop- acte moet reeds geteekend zijn geweest; of deze on- derteekening van den heer Kerstholt was, zal thans onderzocht moeten worden. Het bedrag van den ver koop der zomerhuizen was in totaal 16.000 gulden. Aan R. kon hoewel de zaak zeer verdacht was niets ten laste worden gelegd, en daar K., volgens mededeeling van R., reeds naar Groningen was ver trokken van zijn vermissing was toen nog niets bekend moest R. weer worden vrijgelaten. R. had echter reeds direct op het eiland een vreemden in druk gemaakt. Hij had zich uitgegeven als ingenieur der electri'citeitswerken en in deze functie stelde hij zich ook in verbinding met den bedrijfsleider der electrische centrale op het eiland, den heer De Jonge. Deze had evenmin veel vertrouwen in den vreemde ling en vroeg hem nar zijn legitimatiebewijs als in- genieür. Dit kon R. niet toonen, waarbij hij verklaar de, dat hem per telegram was verzocht naar Schier monnikoog te gaan, waardoor hij zijn papieren ver geten had mede te nemen. Toen hij echter ook het telegram niet kon laten zien, heeft de heer De Jonge hem de deur gewezen. Dit geheele bezoek aan de electrische centrale schijnt voor R. een voorwendsel te zijn geweest voor zijn bezoek aan het eiland. Toen nu aan het eind van de vorige week de oude man vermist werd en tenslotte zijn lijk werd gevonden, vermoedde de burgemeester onmiddellijk verband tusschen deze misdaad en het bezoek van R. aan het eiland. Aanwijzingen. Tegen R. zijn hoewel het onderzoek ter plaatse eerst Zondag is aangevangen reeds tal van aan wijzingen. De heer Kerstholt maakte op het eiland nogal eens gebruik van de diensten van een 17-ja- rigen jongen. Klaas van der Geest Deze had van K. Vrijdag opdracht gelcreg envoaor het halen van eenige levensmiddelen en deze Zaterdag in zijn woning te brengen. R. heeft toen dien iongen mede gedeeld, dat hij deze boodschappen maar niet moest brengen en voorloopig maar niet bii den heer K. moest komen, want deze was naar Groningen ver trokken. De oude heer Kerstholt was dit faar wat later naar Schiermonnikoog gekomen dan in andere ja ren. Men brengt dit thans ook met het misdrijf in verband, omdat K. aan zijn zoon te Groningen voor zijn vertrek ditmaal had verklaard, dat hij erg te gen den reis naar Schiermonnikoog opzag. Vermoe delijk wist K. dus. dat R., die zooals uit het ver band derf eiten zou blijken en zooals algemeen aan genomen wordt zich meester wilde maken van de eigendommen van dezen K. en dezen daarvoor een gefingeerde koopacte wilde dwingen te teeke nen. naar Schiermonnikoog zou komen. Het is verder waarschijnlijk, dat R. zijn slacht offer in zijn bed heeft overvallen. K. was lüdende aan rheumatiek en volgens mededeelingen van be woners van het eiland moet hij aan het einde van de voorlaatste week bedlegerig zijn geweest. Het is nog niet bekend op welke wijze K. om het leven is gebracht. De justitie ter plaatse. Met een speciale recherche-boot uit Oostmahorn is Zondagochtend het parket uit Leeuwarden op Schiermonnikoog aangekomen. De leden van het parket namen hun intrek in hotel van der Werff en bleven den geheelen dag op het eiland om ter plaatse een onderzoek in te stellen. In en om de woning van het slachtoffer werden foto's gemaakt; ook de put en het lijk werden gefotografeerd. Verder werden in den loop van den dag verschillende ge tuigen gehoord. Het lijk van het slachtoffer is in den loop van den dag gekist in een kist, die steeds op het Drenkelin genkerkhof Vredenhof gereed staat. Tegen den avond zal het stoffelijk overschot met de rechercheboot via Oostmahorn naar Leeuwarden worden vervoerd voor het verrichten der sectie. Het eiland Schiermonnikoog is diep onder den in druk van het gebeurde. Den geheelen Zondag ston den op de duinen rondom het afgezette gebied om het huis van het slachtoffer de bewoners van het eiland in groepen bijeen om het vreeselijk misdrijf, dat zeer waarschijnlijk in den avond van 5 April of in den daarop volgenden nacht is gepleegd, te be spreken. De oude heer Kerstholt was een bekend fi guur in deze mooie badplaats, van jong tot oud ken de den vriendelijken man, wiens laatste wensch was op het eiland begraven te worden. DUITSCH SPORTVLIEGER MAAKT NOOD. LANDING. Nabij Deventer. Zondagmorgen heeft op een weiland nabij Deven ter een sportvlieger uit Essen in Duitschland, die op weg was naar Bremen, en die uit de koers was geraakt, wegens benzinegebrek een noodlanding moe ten maken. Het vliegtuig kwam daarbij in aanraking met eenige populieren, tengevolge waarvan de vleu gels ernstig beschadigd werden. Overigens slaagde de landing goed. De piloot bleef ongedeerd. Het toestel wordt thans gedemon teerd en naar Deventer overgebracht, waar het her steld zal worden, waarna het weer zal vertrekken. Het vliegtuig was gemerkt D-E.P.E.F. De jaarlijksche cursus tot opleiding van melkcon troleurs voor rundveefokvereenigingen, zuivelfabrie ken en melkinrichtingen, welke van half September 1934 tot half April 1935 vanwege het Rijkszuivelcon- sulentschap voor Noordholland is gegeven, werd tot het einde gevolgd door 16 leerlingen. Na afgelegd eindexamen kon aan alle deelnemers het diploma worden uitgereikt, w.o. J. van der Molen te Wierin- gerwaard. groot belang Tegen terreur van fascisme en communisme Niet omdat de taak van de Provinciale Staten of van Gedeputeerde Staten belangrijker is geworden Integendeel1 Zoowel Provinciale Staten als Gedeputeerde Staten worden, evenals de Gemeentebesturen, hoe langer hoe meer aan banden gelegd door de „Nationale" regeering Voor vrijheid van spreken en schrijver Stemt Woensdag 17 April Sociaal-Democraten En toch Michels A. W, n van Dok W. n Swierstra N. Tj. Krul W. Hart P. n van der Vaart P. S. [**1 Gaijaard G. n Marinus D. Machielsen-Velfhuis M. f**l Schagen C, Hoe denkt U over de afbraak van het Openbaar Onderwijs onder lei ding van den Vrijzinnig-Democratischen minister Mar- chant? de werkverschaffingsloonen en werkloozensteun, de uitvoering van openbare werken, enz., onder leiding van den Christelijk-Historischen minister van „Sociale" Zaken, Slotemaker de Bruine? de door en door militairistische politiek van den Ka tholieken minister Deckers? de verboden voor ambtenaren van den Anti-Revo lutionairen minister De Wilde? Over de zuiver kapitalistische politiek, die het ministerie- Colijn voert en over de armoe en ellende, die onverbrekelijk aan dit kapi talisme vastzitten?

Schager Courant | 1935 | | pagina 1