De Statenverkiezing in Drente enjverijssel Winst en verlies der partijen» KIJKEfl is KOOPEfl bij CLOECK RESOLUTIE VAN LAVAL. De juiste glazen voor Uw oogen ONTZETTENDE EXPLOSIE IN TENNESSEE. GEEN DEVALUATIE VAN DEN GULDEN. Inzake de herbewapening van Duitschland. —fp 75 MENSCHEN DOODGETRAPT. Parelvisschers in den storm. GEVALLEN VAN GASVERSTIKKING. Fraude. Moeilijkheden in bloembollencultuur. Hevige storm boven Calcutta. Buitenland MOEILIJKHEDEN TE GENEVE. Laval dient zelf een resolutie in. Woensdag 17 April 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstüitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9703 COURAN Int. Telet No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere rogel meer 15 cent (bewijsno inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Gisteren zijn met de provincies Drenthe en Over ijssel de verkiezingen voor Provinciale Staten inge zet; De cijfers van deze twee provincies geven reeds eenige indrukken omtrent schommelingen in den aanhang van verschillende partijen. Voor zoover men het kan overzien, schijnen voor al de Vrijzinnige partijen eenig verlies te hebben ge leden. Opvallend in de provincie Overijssel is het groote aantal stemmen, dat op de Chr. Dem. Unie is uitgebracht. In Overijssel was verder de nitslag als volgt: Bij de Statenverkiezing van 1931 werden totaal uit gebracht 225.014 geldige stemmen, thans 244.007, dus rond 19.000 stemmen meer. Op vier nieuwe partijen werden uitgebracht: N.S.B. rond 15.700 Chr. Dem. Unie 10.000, Rev. Soc. Arb. Par- 'tij 6.300 en Kath. Dem. Partij 6.000 stemmen. Verder hoekten winst de St. Geref. Partij 1.200 en de Commu nisten 1.000 stemmen. Achteruit gingen vooral de Vrijheidsbond (met 5.700 stemmen), S.D.A.P. met 5.200, Chr. Hist. Unie met 4500 en Anti Rev. Partij met 2.300 stemmen. De zetelwinst is voor navolgende partijen: N.S.B. winst 3 zetels, Chr. Dem. Unie winst 2 zetels, Kath. Dem. Partij winst 1 zetel, Rev. Soc. Arb. Partij winst 1 zetel. Het zetelverlies is voor de navolgende par tijen: Vrijheidsbond verlies 2 zetels, Chr. Hist. Unie verlies 2 zetels, Anti Rev. Partij verlies 1 zetel, Vrijz. Dem. Bond verlies 1 zetel. Een onafhankelijk lid der Staten keert niet terug. De R. K. Staatspartij, de S.D.A.P., de Comm. Partij Holland en de Staatk. Ger. Staatspartij hebben zich, wat hun zetelaantal betreft, ge handhaafd. In de provincie Drente. In de provincie Drente was de uitslag aldus: De S.D.A.P. behaalde 10 zetels, Vrijheids bond 3, Vrijz. Dem. Bond 4, Plattelanders A. R. Partij 7, Chr. Hist. Unie 4, R. K. Staats partij 1, N.S.B. 4, C. D. U. 1 en Neutrale Par tij 1. De samenstelling was als volgt: 9 S.D.A.P., 6 Vrijheidsbond, 3 Vrijz.-Dem., 1 Platte- landersbond, 1 O.S.P., 7 Anti Rev., 5 C.H., 1 R.K. De Vrijheidsbond verloor dus 3 zetels en de Vrijz.- Democraten 1. De grootste winst was voor de N.S.B., die in deze provincie 4 zetels behaalde. Kisten dynamiet en kruit in de lucht gevlogen. Honderd personen gewond; 36 huizen verwoest. Te Helenwood in den Amerikaanschen staat Ten- nessee, heeft een ontzetende explosie plaats gehad. Een brand, die uitgebroken was in een particulier huis, breidde zich uit tot een spoorwegloods, waar twintig kisten dynamiet, en tweehonderd kisten met kruit waren opgeslagen. De geheele voorraad springstoffen explodeerde. Behalve het plaatselijke spoorwegstation werden 36 gebouwen vernield, respectievelijk zwaar bescha digd. Honderd personen werden min of meer ernstig gewond. Tweehonderd personen zijn dakloos ge worden. Een aantal personen had zich kort voor de ontplof fing nog in veiligheid kunnen brengen, daar de sta tionschef de inwoners van het plaatsje no.g tijdig had kunnen waarschuwen. Dokters en eerste hulpbrigades zijn naar de plaats van de ramp gezonden. De Regcerings-Persdienst meldt: Officieel wordt medegedeeld, dat geruchten, ver spreid door Financial News, als zou de Nederland- sche regeering voornemens zijn den gulden te de- valueeren (zie ook elders in dit nummer), van allen grond ontbloot zijn. BERLIJN'S ACTIE AFGEKEURD. In de openbare raadszitting te Genève heeft de Fransche minister Laval gister, mede namens de Britsche en Italiaansche delegaties, het ontwerp-re- solutie ingediend inzake de wederinvoering van den algemeenen dienstplicht in Duitschland. De resolu tie, die zooals het slot-communiqué van Stresa reeds deed vermoeden, in duidelijke, doch overigens vrij gematigde termen is gesteld, werd nog aangehouden naar aanleiding van een interpellatie van den Spaan schen ambassadeur De Madariaga en den Deenschen minister van Buitenlandschen Zaken Munch. De tekst van de voorgestelde resolutie. De resolutie luidt als volgt: De Volkenbondsraad, overwegende: 1. dat de nauwgezette eerbiediging van alle ver dragsverplichtingen een grondregel van het interna tionale leven is en een eerste voorwaarde voor de handhaving van den vrede; 2. dat het een essentieel beginsel van het volken recht is, dat geen land zich van verdragsverplich tingen kan ontdoen, noch deze kan wijzigen, anders dan in overeenstemming met de. andere verdrag-slui tende partijen; 3. dat de. afkondiging van.de militaire wet van 16 Maart 1935, 'door de Duitsche regëering' in tegen spraak tot deze beginselen staat; 4. dat de Duitsche regeering door deze eenzijdige actie zich geen enkel recht heeft, kunnen scheppen; 5. dat deze eenzijdige actie, doordat zij een nieuw element van onrust in den internationalen toestand bracht, noodzakelijkerwijze schijnen moest een be dreiging tegen de Europeesche veiligheid te zijn; overwegende bovendien: 6. dat de Engelsche en Fransche regeeringen met instemming van de Italiaansche regeering op 3 Fe bruari 1935 aan de Duitsche regeering een program ma hadden voorgelegd van een door vrije onderhan delingen te sluiten algemeene regeling voor de or ganisatie van de veiligheid in Europa en voor een algemeene beperking van de wapening, in een stel sel van gelijkheid van rechten, welk programma te vens de actieve medewerking van Duitschland en den Volkenbond zou verzekeren; 7. dat de bovenbedoelde eenzijdige actie van Duitschland niet slechts met dit plan onvereenig- baar is, doch geschied is, terwijl de onderhandelin gen daarover feitelijk reeds begonnen waren. Het eerbiedigen van verbintenissen. ...en verklaart, dat Duitschland den plicht ver zaakt heeft, die alle leden van de internationale ge- metenschap hebben, om de verbintenissen, die zij hebben aangegaan, te eerbiedigen, en veroordeelt iedere onzijdige verloochening van internationale verplichtingen. Kalme rede van Laval. Alvorens voorlezing der resolutie te doen, hield Laval in volkomen beheerschten toon een korte be geleidende redevoering, waarin hij de redenen, die de Fransche regeering tot haar bereop op den Vol kenbond hadden geleid, nader preciseerde. De Fransche regeering. aldus Laval, wenscht, al vorens de debatten te openen, blijk te geven van haar onwankelaar vertrouwen in den Volkenbond. Het Duitsche initiatief van 16 Maart dient veroor deeld te worden en maatregelen dienen te worden getroffen ten einde het Volkenbondspact in de toe komst effectiever te doen werken. De Raad kent zijn verantwoordelijkheid en zal zich de principes weten te herinneren, waarop hij zich baseerde. De Engelsche minister Sir John Simon zette de raadsleden aan de resolutie zonder te veel omhaal van woorden aan te nemen. Aan het slot van zijn betoog zei Simon: „Dit zijn, naar het mij voorkomt, redelijke voor stellen, die de omstandigheden, waaronder wij hier zijn bijeengekomen, rechtvaardigen. De resolutie sluit geen deur voor de toekomst. Zii toont aan dat de Volkenbond eenparig gezind is, de zaak.waarvoor hij werd gesticht, te verdedigen. Alle deuren blij ven geopend om door middel van nieuwe onderhan delingen te komen tot een algemeene regeling, wel ke zoo noodig is voor het handhaven van den vrecfe en de toekomst van de wereld." Gezet in een eenvoudig of fraai modern montuur. 5dUtüSi Ga hiervoor naar VAN GEELEN, Want die is met z'n brillen niet duur. OOGONDERZOEK-INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFRACTIONIST LAGEZIJDE B40. TEL. 26. SCHAGEN. OOGONDERZOEK GEHEEL GRATIS. Bij een paniek op het eiland Bahrein. Reuter meldt uit Londen: Het ministerie voor Indië maakt hekend, dat 75 personen, meerendeels vrouwen en kinderen, 14 April op het eiland Bahrein zijn omgekomen ten gevolge van een paniek na een heftig gedrang onder tweeduizend saamgestroomde menschen, nabij het huis van een Perzisch koopman, die naar men ver neemt, aalmoezen uitdeelde aan de armen. Volgens berichten van andere zijde zou de paniek ontstaan zijn bij een geheime wapenverscheping. Toen een vrachtauto met munitie en wapenen de binnenplaats van de karavansera opreed, drongen 300 nieuwsgierigen tevens de binnenplaats binnen. Een opzichter gaf hevel de zware poorten te sluiten, waarop bij de menigte een paniek ontstond. In het gedrang, dat tengevolge van de paniek ont stond, werden 75 personen letterlijk doodgetrapt. Ruim 180 visschers omgekomen. Tokio. 'Aan de Westkust van Australië, ten Westen van Broom, zijn Japansche parelvisschers met hun booten in een zwaren storm geraakt. De booten sloegen om, en de opvarenden geraakten te water. Als gevolg hiervan ziin 184 parelvisschers waaronder 61 Japanners, verdronken of door de haaien verslonden. Twee kinderen te- Rotterdam overleden. Moeder in het ziekenhuis opgenomen. Gistermiddag vond de metaalbewerker K., die in de Zaandijkstraat aan de Heyplaat te Rotterdam woont, toen hij thuis kwam de v/oningdeur gesloten. Op zijn bellen kreeg hij geen gehoor, waarna hij bij buren om een sleutel vroeg, aangezien de sleutel van die buren ook op zijn woningdeur past. Toen hij in de woning kwam rook hij een sterke gaslucht. In de keuken vond hij zijn 29-jarige vrouw en twee van zijn kinderen, n.1. een zoontje van nog geen jaar en een dochtertje van tien, door gas bedwelmd op den grond liggen. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen. Het bleek dat de beide kinderen reeds overleden waren. De moeder is in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen. In het gezin waren nog drie kinderen, welke gistermiddag echter niet thuis waren. De vrouw is niet wel bij het hoofd. Oude man dood in bed gevonden. Dinsdagmorgen werd een sterke gaslucht waarge nomen in de buurt van het perceel Stevenzandsche straat 176. De recherche drong de woning binnen en vond in de bedstede het lijk van den bewoner, den 85-jarigen C. V., die door gasverstikking om het le ven was gekomen. Notaris en zijn procuratiehouder worden gesommeerd terug te keeren. Een paar weken geleden zijn notaris JAM. te Rot terdam en zijn procuratiehouder J. W. B. failliet verklaard. Notaris M. vertoeft sinds eenigen tijd in Zwitserland. Naar .aanleiding van een justitieel on derzoek is hij nu gesommeerd onverwijld naar hier terug te keeren, omdat de Nederlandsche justitie an ders op grond van het vermoeden van verduistering aan de Zwitsersche regeering zijn aanhouding en uitlevering zal verzoeken. De procuratiehouder, die tevens directeur is van de n.v. Grondcrediet te Rotterdam, is op grond van een zelfde vermoeden aangehouden en in het huis van bewaring opgesloten. De fraudes moeten over zeer belangrijke bedragen loopen. Vergadering te Coxdorp. Coxdorp (Texel): Gisteravond hebben 170 leden van het Hollandsche Bloembollen Genootschap en de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Bloembol lencultuur, onder voorzitterschap van Dr. Ir. Dijt een gecombineerde vergadering gehouden naar aanlei ding van een ontvangen circulaire van de Sierteelt centrale te 's-Gravenhage, waarbij de kweekers zich moeten accoord verklaren met een teeltbeperking met 50 en betaling van f 3,per Rijnlandsche Roe van het resteerende bouwland. De aanwezigen hadden 42.849 Rijnl. Roe in exploi tatie. Zij besloten heden aan H. M. de Koningin een tele gram te zenden, waarin zij ontheffing vragen van de beraamde maatregelen, terwijl zij bovendien aan de andere plaatselijke en landelijke organisaties telegra fisch zullen verzoeken adhaesie aan hun actie te wil len betuigen. Ontwortelde boomen op de stroomdraden van de tram terecht gekomen. Reuter meldt uit Calcutta: Gisteravond bereikte de storm boven Calcutta een snelheid van 115 kilometer oer uur. Door den wind ontwortelde boomen kwamen op de stroomdraden van de tram terecht, en het verkeer werd dienten gevolge in hooge mate belemmerd. Een tramconduc- turs kwam in aanraking met een stroomdraad, waardoor hij werd gedood. Het telefoon- en telegraafverkeer van Calcutta naar Madras en Rangoon is gestoord, en in het Zui den van Calcutta is de stroomvoorziening onder broken. EENSGEZINDE HOUDING VAN ENGELAND, FRANKRIJK EN ITALIË. De door Frankrijk gewilde veroordeeling door den Volkenbondsraad van de Duitsche eenzijdige bewa pening loopt niet zoo vlot van stapel als men zou kunnen vermoeden. Het begon al met moeilijkheden bij het opstellen van een rapport. Als een klacht te. Genève wordt ingediend, dan is het gebruikelijk dat een rapporteur wordt benoemd, die uit de debatten en besprekingen zich een bepaal de meening vormt over de wenschen van den Raad en daarna een conclusie vastlegt, die kans heeft met algemeene stemmen te worden aangenomen. Men had den Spanjaard Madariaga verzocht voor ditmaal deze functie te willen waarnemen, doch hij bedankte feestelijk voor de eer om als wrijfpaal tus- schen Frankrijk en Duitschland te dienen en stelde zich slechts beschikbaar als hij gesecondeerd zou worden door twee andere landen. Er traden echter geen vrijwilligers voor het front en zoo konden wij gisteren het feit beleven, dat een der normale handelingen van een Volkenbondsproce dure niet kon plaats vinden uit vrees voor... Duitsch land. Dit alleen al moet voldoende bewijs zijn hoezeer men rekening houdt met het steeds sterker wordend Germanië. Frankrijk dient zelf een resolutie in. Het spreekt vanzelf, dat de Franschen stonden te popelen, toen niemand bereid bleek om een voorstel tot Duitschlands veroordeeling bij den Volkenbonds raad in te dienen en het mag dan ook geenszins ver wonderen, dat Laval, het wachten moe, van zijn recht heeft gebruik gemaakt om zelf met een reso lutie te komen. Natuurlijk zal hij er zich wel van hebben verge wist, dat de resolutie een redelijke kans maakt om, misschien met eenige wijzigingen, te worden aange nomen, maar toch is de thans door Frankrijk gevolg de methode niet zonder gevaar, omdat, zooals men weet, dergelijke besluiten met algemeene stemmen der Raadsleden moeten worden genomen. Opvallend is de onverwachte scherpte van de con clusie der resolutie. Zij luidt als volgt: De Volkenbondsraad verklaart, dat Duitsch land den plicht verzaakt heeft, die alle le den der internationale gemeenschap heb ben, om de verbintenissen, die zij hebben aangegaan, te eerbiedigen en veroordeelt iedere eenzijdige verloochening van interna tionale verplichtingen. Men had na de formule van Stresa een veel tam mer optreden verwacht en deze resolutie, die on middellijk krachtig door Engeland en Italië werd ondersteund, moet dan ook voor Berliin niet bijster aangenaam zijn. Zij bewijst, dat de drie groote mo gendheden zich en bloc gaan verweren tegen het Duitsche militairisme. Dat echter de andere leden van den Voikenbonds- raad, met name Polen. Spanje en Denemarken zich zoo zonder meer bil het standpunt der drie grooten zouden neerleggen, was nauwelijks te verwachten. Polen, dat wel doodsbang is voor Duitschland, maar toch niet openlijk partij wil trekken voor Frankrijk, hekelde bij monde van Minister Beek de houding der groote mogendheden, die in een onder onsje de hangende kwesties wilden regelen, maar, nu dat mislukt is, de Volkenbondsraad voor hun ontspoorde wagentje denken te spannen. Hij verklaarde,, dat de bestaande overeenkomsten een voldoende waarborg voor den vrede in Oost- Europa opleverden en me>ende, dat de bemoeiingen der groote mogendheden juist een benadeeling van de goede betrekkingen van Polen met zijn naburen zal tengevolge hebben. Duidelijk bleek, dat Polen geneigd is zich buiten stemming te houden. Ook Spanje en Denemarken verklaarden beden kingen tegen bepaalde gedeelten van de voorgestel de resolutie te hebben, doch verzochten in staat te worden gesteld, eerst met hun regeeringen te over leggen alvorens zich uit te spreken. Dat Frankrijk dus geheel zijn zin zal krijgen, is minst genomen aan eenigen twijfel onderhevig, hoewel men toch ongetwijfeld alles zal doen om Pa rijs de blamage van een verwerping te besparen. DUITSCHLAND SLECHTS TE BEÏNVLOE DEN DOOR REAL POLITIEK. Of deze houding der „kleintjes" veel verschil zal uitmaken ,is echter ten zeerste te betwijfelen. Wordt de veroordeeling der Duitsche verdrags- hreuk niet door den Volkcnbondsraad gesanctioneerd dan verandert dat nog niets aan het feit, dat de wonsch tot eerbiediging der internationale overeen komstten duidelijk en nadrukkelijk door de drie Eu ropeesche grootmachten is geuit en voegt men dan bij deze eensgezinde houding nog de realiteit van 't Fransch-Russisch- en de groote waarschijnlijkheid van een toekomstig Fransch-Italiaansch militair verbond, clan begrijpt men levendig, dat Berliin het moreele succes van een verwerping der Fransche resolutie weinig kan baten, omdat de werkelijkheid nu eenmaal een krachtig anti-Duitsch front te ziien geeft. En daar Duitschland steeds blijk heeft gegeven, slechts te bukken voor de gepantserde vuist, is het te verwachten, dat in de conferenties, die.na Genève zullen komen en waarbij men ongetwijfeld steeds wel Berlijn zal uitooodigen, resultaten zullen worden be reikt, die in flagrante strijd zijn met de verzekerin gen, die Hitier aan Sir Simon heeft gegeven. Vergissen wij ons niet, dan is Duitschland bezig zijn draai te nemen. Tal van pers-uitlatingen, alsmede zijn bereidver klaring tot het aangaan van een non-agressie pact voor het Oosten wijzen ondubbelzinnig in deze rich ting.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1