Raai! Heer-Hugowaard. 3 u't de OMGEVING Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Maandag 13 April, 's middags 2 uur. kwam de raad dezer gemeente in vergadering bijeen. De Voorzitter, Burgemeester Sutman Meijer, open de de vergadering met een welkom aan de leden. Hierna werden de notulen der vergaderingen van 1 en 2S Februari voorgelezen, welke, behoudens een opmerking van den heer Grom betreffende het punt legesgelden. waar genoemde heer nadere inlichtin gen had gevraagd en dat niet in de notulen was vastgelegd, onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging Gvmnastiekvereen. T.A.V.E.N.U. voor de ontvangen subsidie. Kennisg. aangenomen. b. Dankbetuiging van de Wed. A. Leegwater voor de ontvangen vergoeding. Idem. c. Provinciaal blad no 52 van 1935, inhoudende de per 1 April ingaande regeling der jaarwedden van Burgemeesters. Secretarissen en Ontvangers. Idem. d. Verzoek van D. de Ruiter, om een tegemoet koming van f3.85 per maand, in de kosten van ver voer van zijn dochter naar de Chr. school aan den Broekerweg. Besloten wordt dit punt na afloop der vergadering in comité te behandelen. Na in comité te hebben vergaderd, werd besloten den heer de Rui ter 80 pet. van 't gevraagde bedrag te doen toe komen. Mededeelingen. a. B. en W. deelen mede. dat door hen de ont- werp-bcgrooting over 1935 aan Ged. Staten is toe gezonden. b. Overzicht woninghuren. Blok A. Broeker weg, voorheen f3 a f3.80, thans f3.—; Blok A, Mid denweg-Noord, voorheen f2.65 a f3—, thans f2.60; Blok B, Rustenburgerwcg, voorheen f3. thans f2.85; Blok B. Molenweg, voorheen f3.a f3.65, thans f2.S0; Blok C, Hondenweg. voorheen f3,30 f4: thans f3.25. Vier hoekwoningen f2.90. c. Door Ged. Staten is op 27 Februari 1935 geslo ten de Gemeenterekening en de rekening van het G.F..B. over 1932. d. Bij K. B van 13 Maart 1935 zijn goedgekeurd de verordeningen tot afwijking van de winkelslui tingswet en de verordening tot nadere aanduiding van de openingsuren op Zondag. e. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij beschikking van 25 Febr. 1935 gewijzigd de indee ling der Stemdistricten in de gemeente Heerhugo- waard ten behoeve van de verkiezingen voor de Tweede. Kamer der Staten-Generaal. f. Ged. Staten hebben bij besluit van 6 Maart '35 gewijzigd de indeeling der stemdistricten in deze gemeente ten behoeve van do verkiezing voor de Prov. Staten. In verband hiermede zijn de districten 1 en 2 omgewisseld. District 1, dat voorheen geves tigd was aan het Kruis, is nu gevestigd in de kom der gemeente. Tevens vallen nu de bewoners aan de Zuidwest zijde van den Broekerweg onder stern- district no. 2 en moeten dus naar het Kruis te stem men. g. Ged. Staten hebben goedgekeurd: le. op 20 Februari 1935: het raadsbesluit tot ver koop van grond gelegen achter de perceelen Kooii en Potveer. In verband hiermede deelt Voorz. mede dat de transactie ook reeds is gesloten. 2e. op 6 Maart 1935: Het raadsbesluit tot verkoop van grond aan S. Franzen. Ook deze transactie is reeds gesloten. 3e.op 13 Maart: Het raadsbesluit tot wijziging van de kermis te Veenhuizen. Deze kermis is dus een week vervroegd en wordt 2 inplaats van 3 dagen gevierd (Zondag en Maandag). Naar aanleiding van den verkoop van grond aan S. Franzen vraagt de heer Kooii hoeveel nieter diep die strook grond is. Voorzitter, antwoordt, dat de diepte 26 M. bedraagt De heer Kooii concludeert, dat er dus nog een strook grond achter de bouwterreinen van 14 M. overblijft. h. Ged. Staten hebben verdaagd hun beslissing omtrent: het raadsbesluit tot verkoop van grond aan de provincie Noord Holland; het raadsbesluit tot wijziging van dé Bouwveror dening art. 26; het raadsbesluit tot wijziging van de bouwverorde ning art. 103 a. Deze mededcelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Veldwachtersverordening. Gevolg gevend aan eenige wenschen van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en onder overleg ging van het advies van Ned. R.K. Politiebond St. Michaël, bieden B. en W. een ontwerp-veldwachters- verordening ter vaststelling aan. Dit ontwerp komt overeen met de bestaande verordening, behoudens enkele formeele punten. Verkiezingen. B. en W. stellen voor het presentiegeld voor het bijwonen van een zitting van het stembureau te be palen op f 6 per lid per zitting. In verband hiermede deelt Voorzitter mede dat dit uit bezuinigingsoogpunt is. Zij willen dan n.1. de consumptie afschaffen en het salaris van f 5 op f 6 brengen. De heer Krom zegt zeer voor versobering te zijn, doch kan dit voorstel niet bepaald toejuichen, daar hij het een groot bezwaar vindt voor de leden der stembureaux als zij zelf voor de consumptie moeten zorgen. Spr. zag liever een verlaging van 1 gulden en dat dan de gemeente voor de consumptie zorgde, en dan zoo eenvoudig mogelijk. Voorzitter ziet het bezwaar niet in en vindt: la ten de leden er onderling dan op dezelfde manier voor zorgen, als tot nu toe de gemeénto gedaan heeft. De heer Kooij is het met Voorzitter eens en zegt, als bv. de leden van 't stembureau district I op dracht geven aan 't meisje dat ook 't raadhuis be dient, hiervoor te zorgen en dat de leden van andere districten op dezelfde manier te werk gaan is er toch lieelemaal geen bezwaar. De heer Smit vraagt, hoeveel de gemeente hier mede bespaart. Voorzitter zegt f 100 f 120. Dit geeft den doorslag en het voorstel wordt aan genomen. Salarisverordening 1935. B. en W. bieden onder overlegging van het inge komen advies van den Ned. Bond van Gemeenteamb tenaren en van de Alg. R.K. Ambtenaren vereen, een ontwerp salarisvcrordcning ter vaststelling aan. De heer Wagenaar vindt 't verschil in salaris van den lsten en 2den ambtenaar ter secretarie wat groot. Er is hem gebleken dat de le is gedaald en de 2e verhoogd, des niettemin vindt hij het een groot verschil, daar hem toch steeds van alle zijden wordt verzekerd dat de 2e ambtenaar minstens dezelfde arbeid presteert als de le ambtenaar. Spr. zou dit in de toekomst graag gelijker zien. Voorzitter zegt dat de le ambtenaar zooveel langer in dienst is, alhoewel hij zich het bezwaar van den heer Wagenaar goed kan indenken en zegt dan ook toe er in de toekomst rekening mee te zullen hou den. De heer Groenland vindt de post v.an den keurings veearts wel wat hoog. Voorzitter zegt., dat hier veel werk aan is. De heer Krom zegt dat hij geen reden vindt om den post met meer dan f 100 te verlagen. Na nog eenige discussie wordt hiervan afgestapt. De heer Krom vraagt om 't wel juist is de Vroed vrouw te verlagen; hij meent dat ze veel gratis ge vallen heeft. Voorzitter zegt dat dit evenzoo is bij den gemeen tearts en deze is ook verlaagd. De heer Krom zegt: De arts heeft een bus en dat kan de juffrouw niet doen. De heer Smit: De heer Krom zegt dat hij had ge hoord dat de juffrouw veel briefjes kreeg, doch als lid van het armbestuur moet hij mededeelen, dat er nog geen briefje voor een verlossing is gegeven. Nadat nog eenige inlichtingen zijn gegeven wordt dit ontwerp aangenomen. Maximum aantal vergunningen en ver loven der drankwet. Onder verwijzing naar het prae-advies stellen B. en W. voor aldus te besluiten. De heer Groenland zag ook graag dat er aangaan de de vergunningen evenals bij de verloven ook 3 in petto te houden. De heer Wagenaar zegt geen onthouder te zijn, doch vindt 't hoog genoeg en zou liever het uit sterfsysteem toepassen. Voorzitter zegt dat B. en W. vinden dat dit punt niet behoeft te worden uitgebreid, doch ook niet verlaagd behoeft te worden om het uitsterfsysteem De heer Groenland zegt dat het hem niet meevalt van den heer Wagenaar, om het uitsterfsysteem toe te passen, dat is net zoo goed alsof je een koe bij een boer vandaan haalt. De heer Wagenaar zegt dit best aan te voelen en het ook niet zonder meer weg wilde nemen, doch tegen vergoeding; hij is in elk geval tegen verhoo ging. Voorzitter vindt geen reden om te verlagen. De heer Krom vindt dat wij 't moeten laten zooals het is. De heer Groenland stelt voor de vergunningen van de 12 tot de 15 te verhoogen. De heer Pool ondersteunt dit voorstel. Na stemming wordt het voorstel verworpen met 2 voor en 9 tegen. Voor de hecren Groenland en Pool. Dit punt van de agenda wordt hierna goedgekeurd. Winkelsluiting. B. en W. bieden ter vaststelling aan: le. een verordening tot afwijking van de winkel sluitingswet. Deze verordening houdt in. dat alle sluitingsuren voor winkels gedurende den zomertijd met één uur worden verlaat. 2e. Een verordening tot aanwijzing van werkda gen waarop de Winkelsluitingswet niet zal gelden. Deze verordening houdt, in vergelijking met de vo rige verordening, slechts een wijziging in, verband houdend met de verandering van de kermisdagen te Veenhuizen. Goedgevonden. Bebouwing en gebruik van gronden in de bebouwde kom aeleron. B. en W. bieden een verordening aan houdende voorschriften als bedoeld in art. 43 der Woningwet ter vaststelling aan. Het ontwerp dezer verordening is ingevolge art. 37 der Woningwet gedurende 4 weken op de secretarie ter inzage gelegd. Er zijn door belanghebbenden geen bezwaren ingediend. Art. 43 eerste lid der woningwet luidt: De Ge meenteraad kan met betrekking tot zoowel den aard van de bebouwing als het gebruik van gronden in de bebouwde kom gelegen, voorschriften vaststellen. Zekerheidestelling gemeente-ontvanger. B. en W. stellen voor de zekerheid, gestéld door K. Ploeger, oud-gemeente-ontvanger, op te heffen. Aldus be sloten Bouwverordening. De in de vergadering van 1 Febr. 1935 vastgestel de wijzigingen der bouwverordeningen hebben aan leiding gegeven tot enkele opmerkingen van Ged. Staten. Hieraan gevolg gevend, bieden B. en W. een nieuw ontwerp tot wijziging der Bouwverordening ter vaststelling aan. Goedgevonden. De begrotingswijziging I Dienst 1934 (Gewone dienst) end e begrotingswijziging II Dienst 1934 (Kapitaaldièrisf)' worden na eenigedtscdSsie*" èö'edge- keurd. Als-no; 12 deelt Voorzitter mede, dat van de LA-N GEN DIJK DE DISTRIBUTIE VAN GROENTEN AAN WERKLOOZEN. De handel uitgeschakeld. Eenigen tijd geleden hebben wij er op gewezen, dat de distributie van goedkoope groenten aan werkloo- zen den handel dreigde te benadeelen en de druk op den middenstand nog groter zou worden. Naar aanleiding van de door de Regeering getrof fen maatregelen hebben een aantal vertegenwoordi gers van den handel, zoowel groot- als kleinhande laren, een onderhoud gehad met den regeeringscom- missaris. Aan het rapport, dat de secretaris van den Bond van kleinhandelaren in aardappelen enz. in Nederland hierover heeft uitgebracht, ontleenen wij eenige gegevens van dit onderhoud, waar behalve de groentenhandelaren ook een drietal vertegenwoordi gers der middenstandsorganisaties aanwezig was. De Voorzitter van de Commissie van Overleg, de heer Scheeres, hoopte, dat het de regeering mogelijk zou zijn, deze materie in voor den handel gunstige zin op te lossen. De uitschakeling van den handel in de distributie zal een groot nadeel beteekenen voor den Middenstand, vooral wanneer de distribu tie nog verder zou worden uitgebreid. Daarom heb ben de Middenstandsorganisaties zich ook met deze zaak bemoeid. De vertegenwoordiger der grossiers vroeg of het wel noodig was dat de distributie plaats vond. daar de handel voldoende gelegenheid biedt, om te koo- pen. Logisch is dan, dat als nog een zekere hoeveel heid naar de steden in consignatie wordt gezonden, er een teveel ontstaat. De moeilijkheid is dan, dat wanneer de regeerings- groenten worden verkocht, er van de handel blijft staan en zal den volgenden dag de behoefte voor den handel kleiner zijn. De voorgestelde wijze van dis tributie is voor groot- en kleinhandel onbillijk. De voorzitter van de kleinhandelarenbond betreur de do ontwikkeling van deze zaak. De opzet was verstrekking aan minvermogenden en armlastigen, thans is dit uitgebreid tot allen die steun ontvangen. Wanneer de producten zich bewegen om den mini mumprijs. dan kan ieder bii den kleinhandel een maal groenten koopen voor lagen prijs, stelde deze heer vast. Wanneer de werkloozen goedkoope groen ten moeten hebben, verlaag dan de minimumprijzen of hef ze op. dan kan de handel voor eiken prijs distribueeren. De werkloozen moeten nu ook nog bij dragen aan het Landbouwcrisisfonds, n.1. het ver schil tusschen vergoodingspriis van den kweeker en den verkoopsprijs. Aangedrongen werd. de handel een kans te geven en op de opheffing van deze wijze van distributie. De regeeringscommissaris zelde, dat de opheffing van deze regeling onmogelijk is. Omdat de regeering wenscht. dat deze zaak geregeld wordt, kunnen de groenten niet uit de winkels worden verstrekt. Wan neer er geen voldoende groenten door zouden draai en zou men een beperkt kwantum bij moeten koo pen, daar de zaait een week stop zetten opheffing vaji het systeem zou zijn. Spr. meende de beste regeling te hebben gevonden. Vragen of het mogelijk is. dat de gemeenten In over leg met den handel deze zaak regelen, werden ont kennend beantwoord. Toegezegd werd, dat met den handel rekening zal worden gehouden. heer W. Beers Cz. een aanvrage is ingekomen om ingevolge de Landarbeiders wet een bedrag van f 1440 te mogen ontvangen waarvoor geneomde heer dan een plaatsje kan koopen. n.1 dat vna de Wed. Oude man. Voorzitter kan meoilijk adviseeren daartoe over te gaan. Spr. vindt de som te hoog; de grootte van dat plaatsje is 26.6 A. en het huis is zeer oud. Na eenig beraadslagen en gereken wordt besloten dit punt eens goed te onderzoeken en tot een volgende vergadering aan te houden. Van den heer Wagenaar was de vraag ingekomen: Welke de redenen waren, dat de gemeenteopzichter als opzichter van de werkverschaffing was ontsla gen en dit opzicht was opgedragen aan den heer Bot. Voorzitter zegt, dat de heer Groot nooit als op zichter van de werkverschaffing is ontslagen. Doch dat hij het dempen van de sloot met de heeren Spie- rings en Bot overleg was gepleegd en dat de heeren in ruil voor den grond die zij disponibel wilden stellen graag zelf het toezicht over de demping van de sloot hadden, in verband met den nieuwen weg. En daar de gemeenteopzichter het toch al zeer druk heeft, meende voorzitter dat men hier niet tegen kan zijn. De heer Wagenaar vraagt vervolgens waarom het dan later weer is gewijzigd. Voorzitter zegt dat de heer Bot van zijn functie is ontheven, toen de voorsloot zoo goed als gedempt was. Bovendien waren er eenige opmerkingen van de Heide Mij. over den gang van zaken. Doch deze regeling was door Dr. Spierings eri den heer Groot getroffen en dit was zeer economisch, doch de Heide Mij. vraagt, daar niet zoo zeer naar als wel, hoe lang kunnen wij de menschen aan het werk houden. Spr. zegt dat alles wat is gebeurd, het daglicht heel goed kan verdragen. De fantasieën, die hieromtrent zijn gevlochten vindt spr. zeer gevaarlijk, vooral daar deze door de menschen van de werkverschaffing zelf ook zijn verspreid en raadt zulke menschen aan heel voorzichtig te zijn. De heer Wagenaar dankt den Voorzitter voor zijn uitlegging; hij had zijn vragen gesteld vanwege de geruchten, die in de gemeente de ronde deden. Voorzitter wil er nog aan toevoegen dat, voor het toezicht dat de heer Bot bij de demping der sloot heeft gehouden geen cent is betaald. De heer Krom zegt dat het praatje de ronde doet, dat de heer Bot wel eens misbruik maakt van de menschen van de werkverschaffing; ze zouden o.a. geholpen hebben met het uitgraven van den kelder en afladen van hout voor de te bouwen burge meesterswoning. Voorzitter antwoordt, dat de grond uit den kelder in de sloot is gebracht uit economisch oogpunt, daar de grond anders van een andere plaats had moeten worden gehaald. De menschen hebben ook geholpen met het lossen van hout, doch hiervoor is aan den heer Bot een rekening ingediend. De heer Krom is blij dat dit eens in het openbaar is weerlegd. Nadat de heer Groenland nog eenige inlichtingen betreffende het schoonhouden der voormalige O. L. S- aan het Kruis heeft gevraagd, gaat de vergadering in comité. Na heropening deelt Voorzitter het besluit van den Raad inzake het verzoek van den heer D. de Ruiter mede. Zie ingekomen stukken.) Nader deelt Voorzitter nog mede, dat de sierteelt- vereeniging 1200 stuks heesters kosteloos verstrekt voor beplanting van het nieuwe sportterrein. Voorts wordt door B. en W. voorgesteld een crediet van f250.te verleenen tot aankoop van in goede conditie zijnde motor voor de politie van den heer J. Moeijes. Tevens is besloten een woning van de Mij. „Ons Streven" te huren en deze te bestemmen tot ambts woning voor den gemeente-secretaris. Aan Ged. Sta ten zal worden voorgesteld de aftrek hiervoor te be palen op 15 van de jaarwedde. De gemeente be taalt een gelijk bedrag aan huur en behoeft geheel geen onderhoudskosten te betalen. Hierna sluiting. Dat er producten door het reg.-bureau werden ge kocht, noemde de grossiers-afgevaardigde nog groo- ter onbillijkheid. Dan heeft de handel twee concur renten, n.1. op de veiling en bii den verkoop. De reg.-commissaris merkte op, dat hierbij voor zichtigheid zal worden betracht. Tenslotte werd toegezegd, dat deze zaak in de ver gadering van de Ned. Groenten- en Fruitcentrale zal worden besproken. L.T.B. De L.T.B. afd. Langendiik hield Dinsdagavond een algemeene ledenvergadering in hotel de Burg, welke vergadering zeer druk bezocht was. De Voorzitter opende met gebed, heette alle le den, in 't bijzonder den Geestelijk Adviseur, hartelijk welkom. Volgt: Voorstellen voor de vergadering van den Noordermarktbond. De heer J. Kos stelde voor in de vergadering te be spreken de houding van het Centaal Bureau inzake 't besluit om voortaan slechts le kwaliteit goed naar 't buitenland te. verzenden. Spr. vreesde dat de 2e soort hierdoor zeer in verdrukking zou geraken. De heeren D. Bruin, D. van Kleef en W. Duijs spra ken zich voor dit voorstel uit De heer Groen, die intusschen ter vergadering ge komen was, merkte op, dat de oorzaak van dit in grijpen van 't Cenjraal Bureau lag in 't verzenden van zeer slechte sla. De contingenten, die naar Duitschland gaan, kunnen toch niet alleen bestaan uit rommel, 't Is tevens 'n prikkel om te zorgen dat er geen uitschot komt. De controle mag echter niet te scherp zijn, zoodat er practisch niet aan te vol doen is. Bij den wagen komt er een con trol everkla ring, zoodat ontduiking van welken kant ook. zeer bemoeilijkt wordt. Hierbij komt nog, aldus de heer Groen, dat we ons afzetgebied zullen moeten behouden door 't leveren van goede producten. De heer B. van der Vliet wilde de afgevaardigden in overweging geven om te blijven hameren op ver hooging van de minimumprijzen. Het punt blijft steeds de belangstelling houden van 't geheele be stuur en zal in de rondvraag behandeld worden. Tot afgevaardigden naar de alg. verg. van den Noordermarktbond werden benoemd de heeren N. Sneekes, J. v. Kleef, C. Bakker Cz., D. v. Kleef en W. Duijs. Medeeelingen over steunaangelegenheden o.a. gezinssteim en baqgerregeling. De secretaris, de heer Groen, begon met mede te deelen, dat er nu bereikt was dat voor Noordholland een aparte steunregeling wordt gegeven en deze extra-steun is zelfs vrij aanzienlijk. In de bedrijfs steun, zooals die tot nu werd uitgekeerd, zat geen enkele sociaal element met als gevolg, dat in de groote gezinnen de nood nu 't hoogst is. De men schen. die in de grootst en nood verkeeren. moeten nu gered worden. Dit kan op twee manieren: le. Door 't plaatsen in de baggerregeline indien H eigen bedrijf dit toelaat; 2e. Door gezinssteun, als 't bedrijf bovengenoemde plaatsing niet toelaat Dit is op de eerste plaats een gemeentelijke zorg. Deze „steun aan tuinders in 't vrije bedrijf' is •eeds ingevoerd in Hoogkanspel met dien verstande dat er nog geen officieele goedkeuring aan is ge- necht. Vanuit de vergadering zal daarom een adres worden gericht aan de drie colleges van B. en W. aan den Langendiik om bovenbedoelde regelingen in 't 'even te roepen. De heer C. Bakker Cz. stelde voor dit voorstel naar alle omliggende afdeelingen te sturen, teneinde iedere afdeeling in staat te stellen dit voorstel bij de raden j aanhangig te maken. De secretaris antwoordde, dat I hij dit stelsel overal aanbeval. De heer B. v. d. Vliet vond 't beter dat alle tuin- bouwvereenigingen hierin betrokken werden. Besloten werd 't adres eerst te zenden aan den neu tralen bond, om adhaesiebetuiging te vragen. Bij de rondvraag werd oor de heeren Jb. Kramer en C. Bakker aangedrongen om de solidariteitsgedachte onder de leden te bevorderen en geen land in te hu ren waarvan iemand anders om de een of andere reden is uitgesloten. Hierna sloot de voorz. onder dank de vergadering met gebed. De algem. Ned. Geh. Onthoudersbond vergaderde ten huize van Mevr. Engel te Broek op Langendijk. De heer G. Engel bracht een mooi verslag uit van den kadercursus. De secretaris gaf een verslag van de vergadering van het Langen dijk er Drankweerco- mité, waaruit wij kunnen vermelden, dat met He melvaartsdag een propagandaauto zal rijden door den Langendijk. Kranten worden verspreid en blau we bloempjes verkocht. Alle medewerking werd ge vraagd. Zoo mogelijk wordt in de eerste helft van Juli een meeting gehouden te Beverwijk. Besloten werd om een medestrijder van St. Pan- cras te vragen of die onze nieuwe vlag wil schilde ren. Wanneer de kas het toelaat zullen dit jaar weer prijsraadsels aan de oudste schoolkinderen worden uitgereikt. Medegedeeld werd dat de sluitingsdemonstratie van de Blauwe Week met Pinksteren wordt gehou den te Apeldoorn. Besloten werd één afgevaardigde heen te sturen. OUDKARSPEL. In de Maandagavond gehouden vergadering van de R.K. Kiesvereenïging, werd de groslijst voor de groep- stemming voor de gemeenteraadsverkiezing als volgt samengesteld: 1. M. Bommer, 2. P. Rijper (beiden zittend); 3. Jb. Beentjes, 4. S. Tromp, 5. J. Kos, 6. P. Appel, 7. K. Ooijevaar Jz. ZUIDSCHARWOUDE. Het plaatselijk Crisis-comité heeft zijn werkzaam heden moeten beëindigen wegens gebrek aan midde len. Dit is begrijpelijk, als men weet. dat slechts eert klein deel der ingezetenen niet noodlijdend is. NOORDSCHARWOUDE. VERGADERING VOLKSONDERWIJS. Bovengenoemde afdeeling vergaderde Dinsdag avond in Concordia. Voorzitter de heer J. Keizer. De notulen, voorgelezen door den secretaris, den heer C. Bankersen, worden vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat het bestuur besloten heeft de propagandacommissie weer aan het werk te zetten, ten einde de ledenwerving krachtig aan t.e pakken. De kleuterschool. Een commissie be- neomd. Door den voorzitter wordt dit punt ingeleid en ge zegd, dat wel gebleken is dat hier behoefte aan een kleuterschool bestaat. Bii het hoofdbestuur zijn in lichtingen ingewonnen en blijkt uit het antwoord, dat het H.B. het streven tot oprichting toejuicht. Gevraagd wordt of er een gebouw of leegstaand schoolgebouw beschikbaar is. Verder over het aantal leerlingen, de geldmiddelen, subsidie, leerkrachten enz. Verder heeft het bestuur inlichtingen ingewonnen te Heiloo,, waar ook een kleuterschool van Volkson derwijs bestaat. In deze gemeente wordt een subsi die per leerling verstrekt. De oprichtingskosten wa ren daar f20 a f22.50 per leerling. de kosten der leermiddelen f 13 a f 15 per leerling. Het schoolgeld bedraagt gemiddelde f 0.50 per week. Het bestuur stelt voor om een commissie te benoe men, welke tot taak heeft de vragen van het hoofd bestuur te onderzoeken, en dan met de ouders te vergaderen. Voorzitter geeft hierna het woord aan de vergadering. De heer IJ. Kaan vraagt, wat de bedoeling is van de kleuterschaoV gemeentel ijk of voor den geheelen Langendijk. De voorzitter antwoordt, dat de bedoeling is voor den geheelen Langendijk. Dit punt dient de commis sie ook onder oogen te zien. De heer K. van Dijk vraagt hoe het onderwijzend personeel er tegenover staat. De heer Mallecote, hoofd der school, zegt dat dit hier juist het bezwaar van de streek is, daar wij geen groote gemeente hebben. Hier moeten wij nog niet te veel aandacht aan schenken. De leeftijd kan bv. 4V2 jaar zijn voor de leerlingen. De heer C. Hemke vraagt of het bij voorbaat al niet te duur is. De voorzitter zegt dat het zeker in de kosten zal schelen, als er een leeg schoollokaal beschikbaar is. Besloten wordt een commissie te benoemen, uit iedere gemeente twee leden. De commissie werd als volgt samengesteld: voor Broek op Langendijk, de heeren J. Sintnicolaas en J. Weder; voor Zuidscharwoude H. J. Erkamp en Jb. Kroon; voor Noordscharwoude G. Bakker en IJ. Kaan en voor Oudkarspel N. Bankersen en S. Groe- neveld. Deze commissie zal worden bijgestaan door een lid van het bestuur. Is invoering van bijbelsche geschiedenis op de O. L. school nuttig en gewenscht? Dit punt wordt iDgeleid door den heer de Graaf, hoofd der school te Broek op Langendijk. Spr. is voor stander en wel op drie gronden: le. om paedagogische redenen, 2e. op etische gronden, en 3e. om tactische redenen. Door verschillende heeren wordt hierover het woord gevoerd, zoowel voor als tegenstanders. De vergadering spreekt zich met 27 stemmen voor, 10 tegen en 2 blanco uit, voor het geven van bijbel sche geschiedenis op de openbare lagere school, n.1. in de hoogste klasse. Deze uitspraak zal aan het hoofdbestuur worden toegezonden. Sluiting volgt MEERVOUDIGE STRAFKAMER. ZITTING VAN DINSDAG 16 APRIL. Uitspraken 8 ApriL Nic. B„ sigarenmaker, Alkmaar, hooger beroep vonnis openbare dronkenschap; Nic. B.. als voren, vonnissen bevestigd! Joh. Willem J.. zonder beroep. Velzen, verduiste ring in dienstbetrekking, gepleegd te Den Helder, 6 maanden gev. voorw. met 3 proefjaren. Gerrit A„ werkman, Egmond aan Zee, hooger be roep vonnis strooperij, vonnis bevestigd, doch straf bepaald op f30 boete of 10 d. Th. J. S., handelaar. Bergen, hooger beroep von nis overtreding Spoorwegreglement, vonnis beves tigd. Corn. D. en Fred. A., werkloozen, Egmond a. Zee, hooger beroep vonnis strooperij: le. f30 boete of 10 dagen; 2e. f20 boete of 8 dagen. Vonnis overigens bevestigd. -l Andr. D., chauffeur, St Pancras, hooger beroep vonnis overtreding motor- en rijwielwet, vonnis be vestigd, doch straf bepaald op f20 boete of 8 dagen. Leonardus H., koopman, Amsterdam, hooger be roep vonnis overtreding Politieverordening van Oterleek, betreffende het spelen om geld op den open baren weg, veroordeeld tot f40 boete of 20 dagen. Vonnis bevestigd. A. M B.. huisvrouw B.. Den Helder, misdr. art. 250 bis 3 maanden gev. met aftrek voorarrest

Schager Courant | 1935 | | pagina 2