Woensdag 17 April 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9703 Nieuwe leugens over den gulden. 150.000 SIGAREN IN ROOK OPGEGAAN. De moord te Schiermonnikoog. Esn verklaring van ir. Mussert. DE MOORD OP DEN SCHIEDAMSCHEN COMMISSARIS VAN POLITIE. Berooving van een banklooper. Ernstig mijnongeluk in Nieuw-Schotland. TERLEP's DROGISTERIJ Het scheuren van grasland. Kanomen gevonden uit den 80-jarigen oorlog. EEN ARTIKEL VAN DE „FINANCIAL NEWS". Londen. 16 April (V.D.) ..The Financial News" van heden bevat de voterende passaere in het over zicht van de wisselmarkt van Maandag:: „Ofschoon de rust op de buitenlandsche wissel markt voortduurt, zou het een vergissing zijn te gelooven, dat de verkoopdruk op de betaalmid delen van het Goudblok reeds afgeloopen zou zijn. De aanval op den gulden zou op ieder oogen hïik kunnen worden hervat en intusschen is er geen spoor van eenïge repatrieering van de gel den. die een toevlucht in het buitenland hebben gezocht. Het is begrijpelijk dat niets zal gebeu ren tot na Paschen maar het, zou geen verwon dering behoeven te baren, indien de invloed van de vacantiedagen ten spijt, de aanval reeds deze week zou worden hernieuwd. In gewoonlijk goed ingelichte kringen wordt geloofd, dat de Nederlandsche regeering inder daad zorgvuldig een plan heeft opgesteld voor een devaluatie van den gulden met 20 en dit zal worden toegepast zoodra de hangende ver kiezingen achter den rug zijn. Er kan geen twij fel bestaan, dat. ondanks de ontkenningen, de regeering het vraagstuk der devaluatie ernstig overweegt. Zelfs indien het uiterste wordt ge daan. om niet te devalueeren, dan is het alleen een voorzichtigheidsmaatregel teneinde de nood zakelijke maatregelen voor te bereiden, in geval een onweerstaanbare druk de autoriteiten zou dwingen. Daar tot voor kort een cijfer van 25 de meest geuite voorspelling was, schijnt de keuze van 20 waarschijnlijk genoeg". Verklaring van Mr. Trip. I In verband met deze passage heeft V.D. zich in 'verbinding gesteld met den President van de Neder landsche Bank, die dit bericht van a tot z onjuist noemde en verklaarde, dat het behoorde tot de cate gorie „tendentieuze en onware berichten, die den laatsten tijd in de „Financial News" voorkomen'1. Bij een fabrieksbrand te Eindhoven. Gisteren tegen acht uur is brand ontstaan in de sigarenfabriek van den heer J. Leen- ders, gelegen aan den Boschdijk no. 29 te Eindhoven. Een zoon van den heer Hapert, wien het fabrieksgebouw toebehoort, zag de vlammen uit de ramen van de droogkamer opstijgen. Onmiddellijk waarschuwde hij de brandweer, die met volledig materiaal uit- rukte en het vuur met vier slangen op de waterleiding aantastt' Toen de brandweer ter plaatse was,, ston de bo yenverdieping van de fabriek reeds geheel in lichte laaie.Met man en macht tastte men het vuur aan en na veel krachtsinspanning slaagde men er in den brand tot het fabrieksgebouw te beperken. Dit was ge ongemakkelijk werkje in verband met het feit, dat dit gebouw geheel tusschen een l&nge hui zenrij is gelegen en het vuur slechts van de daken van de naburige woningen af kon worden aangetast De bovenverdieping is totaal uitgebrand: Beneden is enorme waterschade aangericht. De boeken en be scheiden van het kantoor konden bijtijds in veilig heid worden gebracht. Er zijn 150.000 sigaren ter waarde van f9000 verbrand, alsmede 60 pakken ta bak ter waarde van f5000. Het gebouw, zoowel als de inboedel, zijn verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Men weet alleen, dat de brand is ontstaan op de droogkamer, waar het vuur gretig voedsel vond in de duizenden leege sigarenkistjes, die daar te drogen lagen. Naar men ons verzekerde, marcheerde de fabriek den laatsten tijd heel goed. Er zijn door dezen brand tien sigarenmakers werkloos geworden. Bebloede deken opgegraven. Op last van den burgemeester heeft de politie te Schiermonnikoog gistermiddag nieuwe onderzoekin gen gedaan op het terrein, waar Zondag j.1. het lijk van den 63-jarigen H. J. K. gevonden is. Men heeft <een deken opgegraven, welke met bloed was bevlekt. Naar aanleiding van deze ontdekking liep het ge rucht, dat de verdachte békend zou hebben. Bevestiging hiervan is echter nog niet verkregen. Naar aanleiding van door den heer Wijn koop gestelde vragen aan den minister van justitie betreffende bewapening en smokkelhandel in wapens door de N.S.B. Ir. Mussert, algemeen leider van de N.S.B., heeft in antwoord op een tot hem gerichte vraag van de re dactie van het Utrechtsch Nieuwsblad naar aanlei ding van het in de vragen van den heer Wijnkoop aan den minister van justitie vermelde omtrent be- wapening van de N.S.B. en smokkelhandel in wapens door de N.S.B., medegedeeld dat aan deze lage ver dachtmakingen en poging tot ophitsing elke grond van waarheid ontbreekt. Ir. Mussert is bereid den heer Wijnkoop onmiddellijk in de gelegenheid te stéllen, om, vergezeld door twee onpartijdige derden, het'hoofdkwartier en alle kringhuizen van de N.S.B. te betreden, aldaar elk door hem gewenscht onder zoek in te stellen naar de aanwezigheid van wapens, munitie e.d., en daartoe alle door den heer Wijnkoop aan te wijzen kasten te openen en vloeren, enz. open te breken. Indien bij dit onderzoek de beschuldigingen van den heer Wijnkoop ook slechts de geringste be vestiging zouden vinden is de N.S.B. bereid alle kosten van dit onderzoek te dragen. DE VERVANGING VAN DE „ATLANTIQUE". P ar ij s. Het ministerie voor koopvaardij heeft In overleg met de reeders van het door brand ver nielde Fransche mailschip „Atlantique" besloten dat een nieuw schip van hetzelfde type in de plaats van het uitgebrande schip zal worden gebouwd. Het karkas van de „Atlantique" ligt nog steeds in het droogdok te Cherbourg, wat de reederij een be langrijk bedrag aan dokgeld kost. Wanneer de procedures met de verzekeringsmaat schappijen tot een bevredigend einde zijn gekomen, zal het nieuwe schip waarschijnlijk worden ge- bouwd. Dit zal dan geschieden op de Penhoetwerf te Sint Nazaire* De verdachte hoofd-agent tot 12 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den 52-jarigen C. C. v. d. K., gewezen hoofd agent-titulair, die in den middag van den len Decem ber van liqt vorig jaar in de kamer van den commis saris van politie, F.- Ellenbferger op het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat te Schiedam in tegenwoordigheid van twee agenten van politie, eenige schoten uit zijn dienstrevolver heeft gelost op den commissaris, tengevolge waarvan deze doodelijk werd getroffen. Het O.M. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer had tegen verdachte ter zake van doodslag, onder de verzwarende omstandigheid, dat het feit gepleegd werd door een ambtenaar, een gevangenisstraf van twintig jaren geëischt. De rechtbank heeft het door v. d. K. gepleegde feit gekwalificeerd als doodslag en verdachte tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. f 2500 te dezer stede gestolen. Vrijdag j.1. is op de Noordblaak te Rotterdam een banklooper op zeer geraffineerde wijze van een groot bedrag beroofd. De banklooper moest voor zijn firma, daar ter ste de gevestigd in het gebouw van de Twentsche Bank, een bedrag van f 2500 incasseeren. Toen hem aan een der loketten het geld was uitbetaald, deed hij dit in een tasch en begaf hij zich naar buiten, waar zijn fiets stond. Net toen hij zijn tasch met het geld op de middenstang van het rijwiel had bevestigd,' kwam er een man uit het bankgebouw loopen, die hem toeriep, dat hij nog even terug moest komen aan het loket. De manier, waarop de banklooper te ruggeroepen werd, was van dien aard dat alles vol komen veilig leek. De man bleek den naam van den banklooper te kennen en den naam van zijn firma. Daarmee sprak hij hem ook aan. De banklooper meende zelf dat. de man een van de bedienden van de bank was. die hem achterna gestuurd was. Hij vroeg hem daarom even op zijn fiets te willen pas sen. Aldus zou geschieden. De banklooper begaf zich naar het loket waar men van niets wist. Toen hij weer buiten kwam was de meneer verdwenen en met hem de fiets en de tasch met geld. Uit alles blijkt wel dat deze berooving zorg vuldig is voorbereid. De dader is nog steeds zoek. ERNSTIG MIJNONGELUK OP KOREA. 29 Mijnwerkers gedood. Tokio. In een mijn te Yoesen, op Korea, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, tengevolge waar van 29 mijnwerkers den dood vonden. Een tiental arbeiders kon gered worden. VIER SLACHTOFFERS VAN HET TREINONGE LUK BIJ MARCHEPRIME. Parijs. Het'treinongeluk bij Marcheprime heeft nog een vierde slachtoffer geëischf In een der ver nielde 'wagons wémjbij het blmufnurigswerk' nog Tiet" onherkenbaar.*sernjpnkte lijk.van. eern. conducteur gevonden. Zeven arbeiders om het leven gekomen. Volgens een bericht van United Press uit Stellar- ton (Nieuw Schotland) heeft aldaar op een diepte van 500 meter een mijninstorting plaats gehad, welke aan zeven mijnwerkers het leven heeft gekost. Den overigen 189 mijnwerkers, die in de Albion-mijn, waar het ongeluk plaats vond, aan het werk waren, is het gelukt door de puinen heen te dringen en de oppervlakte te bereiken. Naar de „Un. Press" verneemt, is de instorting toe te schrijven aan het feit, dat enkele steunbalken doormidden zijn gebroken, tengevolge waarvan hon derden tonnen kolen naar omlaag stortten en den uitgang naar de hoofdschacht versperden. Met de grootste moeite is het den mijnwerkers ge lukt tusschen de kolen door, naar boven te komen. De zeven slachtoffers zullen waarschijnlijk op slag zijn gedood. Een reddingsexpeditie, welke in de mijn is afgedaald, heeft weinig kans, hun lijken nog te kunnen bergen. PRAEHISTORISCHE GOUDEN MUNTEN GEVONDEN. Moskou. Uit Tiflis wordt gemeld, dat leden van een.colc.hps.in het district Zoegdid een vat heb ben opgegraven met 77 gouden muntstukken erin, die naar, schatting van^skundjgen dateer en van de veertiende of Vijftiende eeuw voor onze jaartelling. De: goudstukken zijn naar het Gporgiesch. Museum te Tiflis overgebracht. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 7"n Tempertuur: 6.5 gr. C. is 43 gr. F. Wind: Zuid-west. Verdere vooruitzichten: Veranderlijk. Is Uw bril stuk? Kunt U er niet lang buiten? Opticien Teriep T.eparèert'-.ze -vlug en goedkoop.. Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE E 103. SCHAGE>. Verzoek om medewerking aan de eeniging van grondbezit. De directie van den landbouw heeft zich tot de vereenigingen van grondbezit gewend met het verzoek om medewerking van de verpach ters hij het verleenen van toestemming tot het scheuren van grasland, zulks in verband met de voorgenomen beperking van den melk- steun. In genoemden brief wordt er op gewezen, dat in Nederland de mogelijkheid tot het scheuren van grasland nog in ruime mate aanwezig is en dat het zoowel in het belang van grondeigenaren als in dat van pachters raadzaam moet worden geacht, aan de ver vanging van grasland door bouwland geen belemmeringen in den weg te leggen. 1 I _>ij baggerwerken in de rivier voor Nij megen. Sins eenige maanden is men op de rivier de Waal voor Nijmegen bezig met omvangrijk baggerwerk,, dat ten doel heeft de vaargeul te verruimen. Dit werk is noodig, met het oog op den bouw van de Waal brug, waarvoor midden in de rivier hulppijlers moe ten worden opgesteld. Het opgebaggerde zand dient voor den aanleg van de toegangswegen aan de Bc- tuwsche en Nijmeegsche zijde van de rivier. Naar schatting heeft men thans ongeveer 140.000 M3. zand opgebaggerd en dit zal voldoende voor de verruiming moeten zijn. Echter is men tot de ont dekking gekomen, aldus de Nijmeegsche corr. van het „Alg. Hsbl." dat ten gevolge van den hoogen wa terstand van de laatste weken al het baggerwerk voor een groot deel ongedaan is gemaakt, doordat de gebaggerde geulen weer zijn dichtgeslibd door de groote hoeveelheden zand en slib, die de gezwollen rivier meevoert. Dat hierdoor voor den aannemer niet alleen een groote schadepost is ontstaan, maai dat de scheepvaart daar moeilijkheden ondervindt laat zich begrijpen. Bijzondere maatregelen voor df regeling der navigatie zijn dan ook genomen. Bij liet baggerwerk heeft men intusschen merk waardige avonturen beleefd. Zoo heeft men verschei dene groote kanonskogels en zelfs een vuurmond op gebaggerd, die afkomstig zijn van belegeringen var Nijmegen in den tachtig jarigen oorlog en van d< invallen van de Franschen in de zeventiende en acht tiende eeuw. De drïe-mogendheden-conferentie te Stresa is ten einde. Mussolini stapt aan wal bij zijn terugkeer van Isola Bella, waar hij met de Fransche en Engelsche ministers confereerde.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5