De Fransche resolutie PRIJSVRAAG Nogmaals het plan-Zeeman HOOFDPRIJS F. ÏOOO.- KIJKEI) isKO0PEIHij(LOE(K Donderdag 18 April 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9704 Buitenland EXPORT VAN TUINBOUWPRODUCTEN. Het drama op Schiermonnikoog. TREINROOF IN DEN ORIENT-EXPRESS. Doet mee aan de groote BLUE BAND- Let op de advertentie van Zaterdagavond! DE ZANDSTORM IN TEXAS. Duitschland oefent zeer scherpe critiek. Frankrijk heeft zijn zin gekregen. Met algemeene stemmen, op de onthouding van Denemarken na, is de resolutie, waarin de eenzijdige verbreking van het vredesverdrag van Versaille wordt veroordeeld, aangenomen. Duitschland is dus voor het tribunaal van Europa gedaagd en schuldig bevonden! Of deze moreele overwinning van Frankrijk en zijn vrienden veel effect zal sorteeren, moet worden be twijfeld. Zij accentueert hoogstens het zonderlinge feit, dat nu, circa zeventien jaar na het einde der wereld oorlog, geheel Europa weder .vijandig staat tegen over Duitschland. NAAR EEN STERKER GENEVE? 'Zeker ïs 'dat zich steeds duidelijker de figuur af- feekent van een sterk Europeesch verbond, voorloo- pig, ongetwijfeld bedoeld om Duitschland in toom te houden, maar zeker een mogelijkheid in zich dragend, om de kiem te vormen van een lichaam, dat op den duur de vrede in ons werelddeel kan verzekeren. I DUITSCHE VERBOLGENHEID OVER DE AANNEMING DER FRANSCHE RESOLU TIE. I Men spuwt in Duitschland vuur en vlam over 'de blamage die het Reich is aangedaan door de Ge- neefsche veroordeeling en sommige geruchten ma ken er zelfs melding van, dat Duitschland een pro testnota voorbereidt tegen de houding van den Vol kenbondsraad. Dit is natuurlijk zeer goed mogelijk, en het is in het geheel niet uitgesloten, dat Berlijn straks in scherp gekozen bewoordingen van zijn ongenoegen blijk geeft. Maar wij kunnen ons moeilijk onttreken aan 't idéé dat Hitier zich heimelijk in zijn handen wrijft, nu hij er zeker van kan zijn. dat 't niet tot militaire contra- inaatregelen zal komen en hij dus op waarlijk bui tengewoon goedkoope wijze weer in het bezit van zijn kiaclit komt. Dat men blijvend kwaad zal blijven is niet te ver wachten, daar het plaatsen van Duitschland in een uitzonderingspositie al bijzonder onvoordeelig zou zijn. Ondanks de heftige Duitsche verontwaardiging blijven wij in den eerstkomenden tijd meer tege moetkoming van Hitier vewachten. H.K.H. Prinses Juliana bracht Woensdag voor het eerst haar stem uit, n.1. bij de verkiezing voor de Provinciale Staten. De Prinses deponeert haar stembiljet in de stembus van het stemlokaal in de Nieuwe Schoolstraat te Den Haag. PROCES TEGEN GANGSTERLEIDER. New York. Gister begon te Syraeuse (staat New York) het belastingontduikings-proces tegen den beruchten alcohol-smokkelaar en gangster-leider „Dutch Schultz", die beschuldigd wordt van belas tingontduiking ten bedrage van 90.000 dollar. Het O.M. deelde mede, dat er aan de opgeroepen getuigen twintig ontbraken; cenigen waren in deni laatsten tijd vermoord en anderen waren gevlucht Beklaagde leidde vanuit een versterkt huis in Bronx een net van geheime distilleerderijen en vrachtauto-diensten. Zelf woonde hij in een mooi huis in Fifth Avenue en zijn hoofdkwartier te Bronx was met geheime gangen, automatisch sluitende pantserïeuren e.d. beveiligd." o Crediet aan exporteurs beschikbaar gesteld. VAN TEN HOOGSTE 5 MILLIOEN. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouw Crisis Fonds voor credietverleening aan exporteurs van tuinbouwproducten (fruit, warmoezerijgewas- s enen vreogc aardappelen) een crediet be schikbaar wordt gesteld tot ten hoogste 5 mil- lioen gulden. Dit crediet wordt slechts verleend aan exporteur? tot het bedrag van vorderingen uit hoofde van ver koop naar Duitschland van gewassen van den tuin bouw, waarvan de uitbetaling door het Nederlandsch Clearing Instituut krachtens de desbetreffende bepa lingen kan geschieden en nadat van dit instituut ad: vies is ontvangen van de betrekkelijke storting bij de Deutsche Verrechnungskasse. Het crediet wordt verleend tot het tijdstip, waarop de betreffende vorde ring door het Nederlandsche Clearinginstituut wordt uitbetaald. Deze credieten worden verstrekt tegen een disconto van 4 pet. per jaar met een minimum looptijd van 3 maanden. Verdachte bekent het lijk in den put te hebben verborgen. Naar het „Nbl. van het Noorden" verneemt,h eeft de 30-jarige R. uit Utrecht, de verdachte van den moord op den heer H. J. Kerstholt, gepleegd op Schiermonnikoog, tijdens het verhoor, dat hem te Leeuwarden werd afgenomen, toegegeven, dat hij op het eiland is geweest. Vervolgens bekende hij, dat hij het lijk van het slachtoffer in den put bij diens huis heeft verborgen. Hij weigerde echter te zeggen, hoe de dood is in getreden en wie de moordenaar is. Hij ontkende zelf schuldig aan den moord te zijn. Een overval op Joego-Slavisch grondger bied. Reuter meldt uit Belgrado: Op den Orient-express naar Parijs is op Joegosla-- visch grondgebied een brutale roofoverval gepleegd, Tusschen Novska en Zagreb drongen bandieten het postrijtuig binnen, sloten den Franschen be^ ambte op en openden de postzakken, om zich den in houd toe te eigenen. Het is nog niet bekend, hoeveel werd gestolen, daar de mail van Bulgarije uit was verzonden naar bestemmingen buiten Joego-Slavië. doch in verband met de beperkende bepalingen op den export van vreemde valuta van Bulgarije, is het niet waar schijnlijk, dat4e buit der dieven, groot is. Omdat er natuurlijk slechts een beperkt aantal personen ter vergadering van de L.G.C. waren, is het wellicht voor de andere lezers van dit blad van be lang dit punt nog even te bezien. Daartoe laat ik het door mij op die vergadering gesprokene letterlijk even volgen. De beer Zeeman wil de draaihartigheid in het Am bacht bestrijden door gedurende eenigen tijd geen kool te telen. Hij veronderstelt dat daardoor de gal- muggen die de draaihartigheid veroorzaken, zullen doodhongeren. Tijdens en na afloop van die periode wil hij tevens andere cultures invoeren om zoodoende tot verminderden koolbouw te komen. Het spreekt vanzelf, dat- ik mij niet zal uitlaten over de mogelijkheid van het invoeren van andere cultures.. Dat behoort niet tot mijn competentie. Noch wil ik mij bezig houden met het bespreken van de moeilijkheden verbonden aan het stopzetten van den koolbouw. Ik wil alleen iets zeggen over het plantenziekten- kundige deel van dit vraagstuk. Alvorens te kunnen beoordeelen, of het groote vraagstuk van de draaihartigheid voor lange- ren of korteren tijd kan worden opgelost door 't stop zetten, voor een zekeren tijd, van den teelt van kool soorten in het Ambacht en omgeving is het eerst noo- dig na te gaan, welk doel men daarbij nastreeft en of dat doel door deze stopzetting kan worden be reikt. In dat verband is het ook noodig na te gaan, wat er bekend is omtrent de oorzaak van de kwaal en omtrent de levenswijze van de parasiet waardoor ze wordt veroorzaakt. Om niet te uitvoerig te worden zij hier alleen op gemerkt, dat zooals reeds vroeger door Quanjer en Ritsema Bos is uitgemaakt, de draaihartigheid wordt veroorzaakt door de zeer kleine larven van een zeer klein galmugje, dat zijn eieren legt op, aan of in de hart'bladeren van onze koolsoorten niet alleen, maar in de hartbladeren van alle kruisbloemige ge wassen, dus ook koolrapen en wellicht ook wilde mosterd, enz. Waar en hoe die eieren worden afgezet, is dus niet met zekerheid bekend, omdat die eieren, die onge twijfeld zeer klein moeten zijn, nog nooit gevonden I zijn. Uit die eieren komen de bekende larfjes, die door het uitoefenen van prikkels en door het ontnemen van voedsel aan de plant de bekende draaiverschijn- selen met de daaraan gepaard gaande, bijkomstige, rottingsverschijnselen teweeg brengen. Over de rest van de levenswijze behoeven wij hier niet te spreken. Voor ons is het alleen nog van belang te weten, hoe het dier den winter overblijft, maar jammer genoeg is ook hiervan met wetenschappelijke zekerheid weinig te zeggen. Ik persoonlijk ben de mecning toegedaan, dat de overwintering plaats heeft in popvorm in den grond. Ik ben tot die mee ning gekomen omdat ik in gevangenschap altijd pop pen in den grond vind. Die poppen zijn zeer klein en lichtbruin van kleur. Een ander punt van belang is te weten, of op het oogenblik ook onkruidsoorten bekend zijn, waarop de larven van de galmuggen leven kunnen. Zou men b.v. de koolteelt stop kunnen zetten, dan zou in dat geval de gewenschte uitwerking zeker op zich laten wachten als die larven op onkruiden zouden kunnen overblijven. De bedoeling is immers ze te laten dood hongeren. Ook daarvan is weinig of niets bekend. Wel hoort men in de praktijk de stelling verkondigen dat ook kruiskruid (ssnecio) en vlier (Sambuccus door de draaihartigheid zouden worden aangetasl Daarvan is mij echter nog niets gebleken. Wel vind' men aan die gewassen draaiverschijnselen, maar ik vermoed, dat die door heel andere oorzaken worden veroorzaakt. Dit gevaar kan dus geloof ik, wel worden uitge schakeld. Een andere, zeer belangrijke vraag die wij ons stellen moeten is ongetwijfeld, hoelang de uithonge ringsperiode zou moeten zijn. Met andere woorden, hoelang men geen kool zou moeten telen om wer kelijk kans te loopen, dat men weer met succes koo! kan verbouwen. Deze vraag, die de belangrijkste is van alle vrager: die wij ons stellen moeten, kan slecht beantwoord worden na afloop van de proef. Wij kunnen hier slechts vermoeden. En als er in het Ambacht geen voedsel voor de larven der galmuggen te vinden is zou men toch kunnen vermoeden, dat ze werkelijk zullen doodhongeren. Een zeer streng uitgevoerde controle op de aanwe zigheid van kruisbloemige gewassen zal zeker niet gemist kunnen worden. Ook is het belangrijk na te gaan, hoe het vliegvermogen van de galmuggen is. Dus, of het mogelijk is, dat de mugjes vanuit nabij- liggende streken naar het uithongeringsgebied zullen vliegen en dus weer herinfectie teweeg brengen. Nu stelt men zich het vliegvermogen van de galmuggen niet zoo heel erg gevaarlijk voor. In de praktijk zijn vele gevallen bekend, die niet anders verklaard kun nen worden dan door aan te nemen, dat de muggen niet erg actief vliegen, maar dat ze meer door den wind worden medegevoerd. Met een herinfectie door den wind moet dus wel degelijk rekening worden gehouden. Indien wij dus aannemen, dat de uithongeringsproëf werkelijk slagen zou moeten wij toch erkennen, dat een infectie van buitenaf wel degelijk mogelijk is, n.1. door den wind en ook door van buitenaf aangevoer de planten, die besmet zijn met de larven. Hoelahg het middel van een koolteeltverbod helpen zou, aangenomen, dat de resultaten zouden zijn, als men die zich nu voorstelt, kan door niemand wor den voorspeld. Met andere woorden hoelang men dan weer goed kool zal kunnen telen kan niet met zeker heid worden gezegd. Ik meen wel te mogen vermoeden, dat, als de kool teelt dan weer in dezelfde mate als nu zal worden uitgeoefend ons gebied wel eens spoedig weer zou i kunnen blijken besmet te zijn, tenzij men tegelijk be- i strijdingsmaatregelen treft over de geheele linie. Laten wij inmiddels hopen, dat het ons nog eens gelukken zal een goed, afdoende en practisch toe te passen bestrijdingsmiddel te vinden. Zonder dat zul len wij het ook in de toekomst niet kunnen redden. De conclusie is dus als volgt: 1. Het stopzetten van den koolbouw voor eenigen tijd kan beschouwd worden als een vruchtwisselingsexpe- riment in het groot, waarvan geen voorbeeld te vin den is in de geschiedenis. Andere kruisbloemige gewassen zullen daaronder echter begrepen moeten worden. 2. Aangezien vruchtwisseling altijd nog een goed middel geweest is ter bestrijding of voorkoming van plantenziekten, zou men in ieder geval 'n gunstigen invloed kunnen verwachten van een stopzetting in verband met de draaihartigheid. 3. Hoelang die gunstige invloed zich zal handhaven en in welke mate zij zich zal openbaren, kan niet van tevoren worden voorspeld. De Ambtenaar bij den Plantenziektcnkundigen Dienst: VAN HERWIJNEN. St Pancras. Schade aan het winterkoren op 25 mil- lioen geschat. Volgens een bericht van United Press uit Garden City in Texas schatten deskundigen de waarde van den uitzaai van winterkoren, welke in de vijf door de zandstormen geteisterde staten is vernietigd op 25 millioen dollar. De vertegenwoordigers van de vijf betreffende staten hebben besloten, een gezamenlijke campagne in te zetten voor de bebossching en de bewatering van het getroffen gebied, doch het was hun tot dus ver onmogelijk ter bespreking van het plan bijeen te komen, omdat nieuwe zandstormen het verkeer nagenoeg hebben lamgelegd. Ofschoon duizenden ar beiders zich bezighouden met het reinigen van de straten, kan men nog niets van eenig resultaat be merken, daar steeds weer nieuwe stormen komen opzetten. De vliegster, Ingall, die een trans-continentale snelheidsvlucht wilde ondernemen, zag zich genood zaakt in de nabijheid van Alamosa (Colorado) een noodlanding, te maken. Na haar landing verklaarde zij, twee uren te hebben blind gevlogen. Het stof had haar radio-compas onklaar gemaakt en door storing der machines was haar snelheid aanmerke lijk verminderd. Zij had getracht, om door hooger te gaan vliegen, het stof te ontwijken. Toen zij ech ter op een hoogte van 8000 meter nog geen goed zicht had verkregen, was zij genoodzaakt te landen. TRAGIEK OP EEN STEMBUREAU. Gedurende de zitting van stembureau III in do Prinses Julianastraat te Ginneken werd de heer V., lid van dat bureau, even voor vier uur gistermiddag door een beroerte getroffen. Onder groote ontsteltenis werd hij per brancard naar zijn woning overgebracht

Schager Courant | 1935 | | pagina 5