De hond van Anfary De eerste „hondenster." Naverteld door Elsa v. d. Echt (Een historische vertelling). Vlug laat hij 't middel halen en vol hoop Geeft hij zijn bloempot nu een kunstmest-doop! dat dat gedacht wordt, en het geeft je een blij, een vroolijk gevoel; je bent dus niet zo egoïst, als het wel eens lijkt, wanneer je geroepen wordt om af te wassen, juist wanneer je een prachtig boek hebt en je het met een boos gezicht terzijde legt. Natuurlijk is het leuk om zélf de kleu ren uit te kiezen. Maar misschien vindt je het tóch wel prettig om een klein beetje aanwijzingen te kijgen. Ik heb zelf véél handwerkjes gemaakt in mijn leven. En ik heb dikwijls ondervonden, dat ik kleuren, die ik uitzocht voor een kleedje bijvoor beeld, in de winkel prachtig bij elkaar vond, maar wanneer ik ze dan verwerkt had, dan stond het opeens lelijk. Hoe dat kwam, ach, dat weet ik niet. In ieder ge val was het zo. En dat vervelende gevoel want het was vervelend wil ik jullie besparen. Het staat bijvoorbeeld erg leuk wanneer je rood, purper en oud-goud neemt op wit linnen of roze battist De randen worden dan oud-goud. Behalve kleedjes kun je ook vrolijke theemutsen maken van licht roze satijn. Je zult eens zien wat een plezier je er van hebben zult! POETS JE JE TANDEN? Hoe je ziekten kunt voorkomen. 9E De mond is de ingang van al het eten en drinken! Dat wisten jullie toch zeker al wel!!! Maar nu ernstig. Wanneer mond en tan den niet behoorlijk schoon gemaakt wor den, dan komen er een heleboel bacteriën, die ziekten ten gevolge hebben, binnen. En bij elke hap transporteer je die naar je rnaag en je darmen. Maar vóór alles lij den je tanden er onder, en wanneer je niet tijdig naar de tandarts gaat, dan is het helemaal mis. En wanneer je tanden pijn doen, dan kauw je je eten ook minder, zo dat ook maar weer een klein gedeelte be nut wordt, en zo kan het komen dat je lichaam verzwakt, dat je véél gauwer ziek wordt dan een ander, en dat is natuurlijk erg vervelend. Je moet je mond poetsen met lauw wa ter, en dan doe je daar een of ander mond- watertje, al is het ook maar gewoon zout, bij. Of je neemt tandpasta, net zoals je wilt. Je tandenborstel moet krachtig zijn, maar weer niet al te hard. En dan poets je niet alleen je snijtanden, zodat die -mooi wit blijven, maar ook je kiezen. En je moet je tanden niet alleen van rechts naar links, dus horizontal, maar ook verticaal poetsen. Dan ben je er nóg zekerder van dat er geen voedsel is blijven zitten. Geloof me, één der voornaamste manie ren om gezond te blijven, zijn gezonde tan den! geroofd kunnen worden. Zolang als zijn wijfje daar gevangen zit, verlaat het mannetje zijn opofferend wijfje niet. Het haalt alleen voedsel voor haar en later ook voor de jongen. Het was in April van het jaar 1817. De beroemde Duitse dichter Goethe was intendant van de Schouwburg in Weimar, en dikwijls had hij het moeilijk, omdat men dingen van hem eiste, die hij volgens zijn overtuiging niet kon doen. En natuur lijk had hij daar verdriet van. Nu leefde er toentertijd in Duitsland een toneelspeler, die Rudolf Karsten heette. Deze toneelspeler had een heel verstandige hond, een poedel. Nu, en je weet misschien wel dat dat soort honden erg verstandig isl HET WONDERMIDDEL. Baas Jacobs zit z'n tijd heus te verknoeien, Want in zijn bloempot wil niets groeien! Maar 't wonder kunstmest-mengsel uit de krant, Doet hem misschien een middel aan de hand En 's morgens vroeg als hij gaat kijken of er al iets bloeit..* Is er... een héle boomgaard in zijn pot gegroeid! M. P. v. V. MOPPEN. PUZZLE-SPEL. We leren GOED KIJKEN! Wanneer je de verschillende stukjes van de hierbij staande plaat uitknipt, en dan de delen, die bij elkaar hóren aan elkaar plakt, dan zie je heel wat voonverpen. Heb je dat gedaan, en zijn jullie met wat vriendjes en vriendinnetjes samen, dan kunnen jullie een grappig spelletje doen. Iedereen mag een paar minuten niet te lang! naar de plaat kijken. Dan neem je hem wèg, en nu moeten jullie uit je hoofd opschrijven wélke voorwerpen je op die plaat gezien hebt Wie de meeste nog onthouden heeft, die wint natuurlijk. En als je het érg moeilijk wilt maken, dan moet er nog bij verteld worden hoeveel kleine messen het zakmes heeft, hoe laat bet op het horloge was, enz. enz. Proberen jullie het maar eens! ZWEM-VLEUGELS. Het duurt niet lang, of we gaan weer zwemmen! Tegen die tijd heb je dan bo vengenoemde dingen aan, die kortgeleden in Amerika ingevoerd zijn. Van dunne me talen platen of houten plankjes maak je vleugeltjes, die op die manier bij elkaar Het verkeer moet stoppen voor het rod( licht De hele stroom staat stil. Alleen één klein baby-auto'tje temidden van deftige wagens en taxi's hupt telkens in regelma tige tussenpozen een stukje vooruit. „Hé daar, meneer, wat mankeert er aan Uw motor?" roept een agent op het trot toir. „Niets!" zegt de trotse bezitter, „de wa gen is in orde. Ik moet alleen zo niezen..." Die poedel nu, heette Nero, en Karsten nam Nero op al zijn reizen mee om hem in een toneelstuk, genaamd: de hond van Au- bry, de hoofdrol te laten spelen. Verbeeld je, een hond die in een toneel stuk speelt, en dan nog wel de hoofdrol!! En hij deed het reusachtig goed! Hij trad voor het eerst op in 1815 in Wenen en hij had zo'n succes, dat heel Europa hem wil de zien spelen. Karsten vroeg ook aan de theaterdirectie van Weimar of hij daar zou komen spelen met zijn hond, en de directie wilde het aan nemen, behalve Goethe, die was er fel te gen. Hij zei: „Es soll die Bühne nie dem Hundestalle gleichen und kommt der Pudel, musz der Dichter weichen!", wat zo veel zeggen wil als het toneel moet niet op een hondenhok gaan lijken, en wan neer de poedel komt, dan moet de dichter wijken! Karsten's aanbod, om te komen spelen in Weimar werd dus niet aangenomen. Maar hij liet het er niet bij zitten. Hij riep de hulp in van de grote toneelspeelster Ca roline Jagemann, die steeds met Goethe overhoop lag, omdat ze het over verschil lende toneelvraagstukkcn niet eens waren. „Jagemann" was een der grootste en mooiste toneelspeelsters uit die tijd. Ze had grote blauwe ogen en blond haar. Ze was een „ster", om het heel modern uit te drukken. Ze had ook echte „ster-manie ren", die Goethe niet goed kon uitstaan. Wanneer Goethe en „Jagemann" het niet .eens waren, dan moest hertog Karei Au gust er zijn oordeel over vellen, en het ge beurde niet zelden dat Goethe aan het kortste eind trok, omdat de hertog de to neelspeelster niet alleen hoog schatte, om dat ze zo goed speelde, maar ze maakte dat hij óók „erin" was wanneer hij in zijn geliefde dilettant-voorstellingen de hoofd rol speelde. Niet alleen het verschil van mening over de kunstvraagstukken maakte dat Goethe en Caroline Jagemann zo dikwijls ruzie hadden, maar de toneelspeelster had graag gezien dat haar man intendant werd in- plaats van Goethe. Toen Karsten nu haar hulp inriep, vond Caroline het een gunstig moment om nu eens voor goed een eind te maken aan de twist met Goethe. Ze wist het door te zetten, dat Nero tóch op het Weimar'se toneel zou spelen. Er bleef Goethe niet veel anders over om te bedanken voor de post van intendant, terwijl Nero een ongelofelijk succes had. Natuurlijk werd er ontzettend veel over geschreven in de kranten, te meer daar het terugtreden van Goethe ermee in ver band stond. Heel veel mensen waren té gen Goethe en vóór de hond, en net zo veel mensen waren vóór Goethe .en tégen de hond. En mensen die verstand hadden of meenden te hebben over kunst schre ven boekdelen vol over de vraag of het uit kunstzinnig oogpunt toegelaten kon wor den dat een dier op het toneel stond. Het grootste voordeel had Karsten van het hele geval. Hij werd erg bejubeld en overal, in heel Europa, had hij ontzaggelijk succes. Zijn roem duurde tot 1831. In Lubeck was het namelijk dat hij voor het eerst géén succes had. Hierdoor kwam het dat hij in de schulden raakte. Hij daalde hoe langer hoe meer, en trad ten slotte nog maar op in kleine, zoveelste rangs schouw burgjes in kleine steden en dorpen. Ten slotte stierf Karsten vrij plotseling. Toen zijn meester dood was, wilde Nero het graf van zijn meester niet verlaten. Hij verhongerde er .Nadat hij de roem en de armoe met zijn meester gedeeld had, stierf ook Nero, de eerste „hondenster" VOOR DE MEISJES. Aardige, zèlfgemaakte geschenken. Er zijn van die leuke lapjes te krijgen, waarop in blauw de figuren zijn aangege ven, waarvoor je dus alleen de kleuren hebt uit te zoeken, om direct aan het werk te kunnen gaan, en het resultaat is dan: een allerleukst kleedje of iets dergelijks, prachtig geschikt voor moeder, oma, of tante op haar verjaardag. gehouden worden zoals je op de afbeelding kunt zien. Het middelste plaatje dient als zool, de buitenste als „zwemvliezen". Deze zwemvliezen worden zodanig bevestigd, dat zij lijken op sandalen. Kijk maar weer naar de afbeelding! De zij-vleugels klappen neer. Wanneer je nu gaat zwem men, met je voeten zo mooi uitgerust, dan klappen de zijvleugels naar achteren wan neer je knie buigt, en klappen weer terug bij het strekken. Zodoende wordt veel meer water teruggedrukt, zodat je veel vlugger vooruit kopit. OUDERLIEFDE. Hoe de rhlnoceros-vogels zich voor hun jongen opofferen. In het Field Museum voor natuurweten schappen in Chicago is een vogelpaar, dat een zeer merkwaardig familieleven heeft. Het zijn zogenaamde rinoceros-vogels die op Sumatra en Borneo thuishoren. Ze heb ben een hoornachtige uitwas op hun lange, gebogen snavels. Ze hebben zeer eigenaardige gewoonten, welke door een bekend geleerde, Dr. Wil- clred Osgood bestudeerd zijn. Wanneer het vrouwtje eieren gaat leg gen, gaat ze in een holle boomstam zitten en sluit met behulp van haar man de in gang met een kalkachtig goedje zóver, dat alleen de snavel er nog uit kan steken. Zolang de jongen nog niet groot genoeg zijn om te leren vliegen, blijft het wijfje vrijwillig gevangen, zodat haar nakome lingschap niet door apen en boomkatten Zélf heb je het plezier van het maken! Dan voel je, wanneer je het, keurig inge pakt, geeft aan de jarige, dat het toch wel waar is dat „geven zaliger is dan ontvan gen"! En degeen die zo'n aardig dingske krijgt, die heeft, behalve het geschenk, óók nog het gevoel: zie je, dat heeft het kind nu voor je over gehad. Ze heeft tijd geno men om een geschenkje voor je te maken, ze heeft moeite voor je gedaan! Je wéét,

Schager Courant | 1935 | | pagina 22