Oneenigheid in de Duitsche leiding? BLACK-BOy Het P.E.N. Zaterdag 20 April 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9705 Buitenland Hitier wordt vandaag 46 jaar en de zelf dis tribueer ende gemeenten in Noord-holland. VIJF DAGEN LEVEND BEGRAVEN. Dames, filfllISi gesausde: zware it»l PRUIM-IABAK WELKE ZAL DE HOUDING VAN DUITSCHLAND ZIJN? Schietpartij in een woonwagenkamp. TERLEP's DROGISTERIJ OP ZOEK NAAR EEN GEVAARLIJK MISDADIGER. De Het Hitier wordt vandaag 46 jaar! Wij zouden kunnen volstaan met dc enkele ver melding van dit feit, als niet was medegedeeld dat op zijn verjaardag een proclamatie of mogelijk een regceringsverklaring zou verschijnen als Duitsch- lands antwoord op de resolutie te Genève, waarin dc eigenmachtige herbewapening werd veroordeeld. Wat zal Hitier op dezen dag aan zijn volk en aan de wereld hebben te vertellen? Het is beslist onmogelijk eenige voorspelling te doen. Plaatste de Duitsche regeering zich steeds op een nuchter en objectief standpunt, dan zou men mogen verwachten, dat men zich tot een milde critiek op het te Genève gebeurde zou bepalen, blijde als men toch eigenlijk in Duitschland moet zijn over de be reikte resultaten. Maar beziet men te Berlijn den toestand wel rus tig? Reeds herhaalde malen is gebleken, dat niets in staat is om den Führer zóó te prikkelen als een ver nedering, zelfs al gaat deze niet gepaard met ver lies aan land of geld. De eer speelt bij de nationaal socialistische re geering een groote rol en het feit, dat de Volken bondsraad unaniem de Duitsche herbewapening als verdragschennis heeft gekwalificeerd, moet den Duitschers buitengewoon hoog zitten. Het is daarom niet ondenkbaar, dat deze Zaterdag een nog onaangenamer verrassing brengt dan die van 16 Maart j.1. toen de invoering der dienstplicht werd bekend gemaakt. Laat ons intusschen hopen, dat de meer bezadig de elementen in Berlijn cle overhand krijgen en de toch al zeer geprikkelde gevoelens van de tegenstan ders zullen worden ontzien. De Italiaansche- en Errgelsche gezanten te Berlijn hebben Donderdag een bezoek gebracht aan het Duitsche departement van buitenlandschc zaken om daar nog eens de verklaring van Strcsa te herhalen ten aanzien van het verdrag van Locarno. Deze verklaring luidde: „De vertegenwoordigers van Italië en Engeland, „die slechts in hoedanigheid van garandeerende mo gendheden deelnamen aan het verdrag van Locar- „no, bevestigen op formeele wijze al hun verplichtin- „gen, welke uit dit verdrag voortvloeien en verkla gen het als hun voornemen, deze getrouw na te „komen, indien het noodzakelijk mocht zijn!" Zij is natuurlijk uitsluitend bedoeld als waarschu wing aan Hitier om niet te raken aan de demilitari- satie van de rechter Rijnoever, die bij bovengenoemd pact uitdrukkelijk is gewaarborgd. In een diplomatieke volzin wordt hier duidelijk gezegd, dat de uiterste grens der lankmoedigheid is bereikt en dat een verdere negeering van de aange gane verdragen oorlog zou beteekencn. Daar echter het Locarno-pact een wederzijdsch garantie-verdrag is. stelde de Duitsche staatssecre taris von Bülow volkomen consequent de vraag of Duitschland ook op hulp der Engelschen en Italia nen'zou kunnen rekenen als niet de Duitschers maar de Franschen de bepalingen van het pact schonden. Duitschland heeft natuurlijk in de Italiaansch- Engelsche verklaring een gebaar gezien en de vraag van von Büluw is dan ook volkomen begrijpelijk. Het spreekt echter vanzelf, dat de gezanten direct konden bevestigen, dat hun regeeringen geheel door drongen waren van het wederzijdsche karakter van het Locarno-verdrag. Hiermede moest von Bülow natuurlijk genoegen nemen, maar ongetwijfeld heeft men in Berlijn toch wel begrepen, dat de nu tweemaal herhaalde trouw aan het Locarno-pact niets anders is dan een ge pantserde vuist, keurig gevat in een zachte flu- weelen handschoen. Mogelijk dat dc homogeniteit van Italië en Enge land Hitier vandaag weerhoudt van kromme spron gen. Frankrijk ziet niet graag dat zijn Poolsche bond genoot zulke goede maatjes is met Duitschland en het moet wel een genoegdoening voor La val zijn ge weest. toen de Poolsche minister Beek eenige min of meer hatelijke woorden aan het adres der groote mogendheden toch per saldo de Fransche politiek steunde door in Genève met zijn „ja" mede te wer ken aan de veroordeeling van Duitschland. Dat Frankrijk hierdoor weer meer hoopvol ge stemd is ten aanzien van de hervatting van meer innige betrekkingen met het belangrijke Poolsche Rijk, bleek wel uit het feit dat de reis van Laval naar Moskou, die dezer dagen zou plaatsvinden, direct werd uitgesteld. Zooals men weet zou Laval door de Fransch-Rus- sische Conventie gaan onderteekenen. Wij hebben er reeds herhaaldelijk op gewezen, dat toenadering van het democratische Frankrijk tot 't bolsjewistische Rusland slechts kon worden ver klaard uit vrees voor Duitschland en uit teleurstel ling wegens de houding van Polen. Men ziet hoe weinig er noodig was om de ver houding te doen bekoelen! Een enkele sympathieke daad van Polen en weg is het Fransche verlangen naar verbroedering met Moskou. Dat het verbond met Rusland nu toch zal worden geteekend en wel te Parijs, door den Russischen ambassadeur Potemkin, doet hieraan niets af. Uitdrukkelijk wordt in de officieele verklaringen gemeld, dat verschillende wijzigingen in de oor spronkelijke tekst van het verdrag zullen worden gebracht om de formules weg te nemen, die Polen aanstoot kunnen geven. Men wil in Parijs hierdoor duidelijk doen uitko men, dat men de Rus slechts gebruikt om den Duit- scher in toom te houden. Maar met den Pool. ja daarmede wil men dol graag nog eens rustig praten. Maar die conferentie zal dan toch plaats vinden in een voor Polen zeer onaangename positie. Aan den eenen kant toch staat het steeds sterker wordend Duitschland, dat op den duur nooit zal be rusten in de Poolsche corridor, terwijl aan de andere zijde de FranschRussische conventie als een drei ging moet worden gevoeld. Welke koers zal het'Poolsche schip van staat in de naaste toekomst kiezen? Neurath en onmiddellijk per vliegtuig van München naar Berlijn is vertrokken. Wij hebben nog niet voldoende gegevens om de draagwijdte van dit conflict te peilen, doch achten het zeer waarschijnlijk dat in de breuk, tusschcn den Führer en den leider der Buitenlandsche pojitidk een naar buiten tredend bewijs moet worden gezien van den grootcn strijd, die achter de schermen wordt gevoerd tusschen de bezadigde en de oorlogs zuchtige elementen in het Derde Rijk. Als de regeeringsverklaring niet wordt opgehou den en vandaag evengoed verschijnt, zal zij ons on getwijfeld leeren welke strooming de overhand heeft behaald. Zes hcogleeraren aan de zijde van de gemeenten. De vereeniging van hoofden van stroom-distribu- tie-bedrijven heeft zich, bijgestaan door een juridi sche commissie, „bestaande uit mr. H. Blaupot tèh Cate, jhr. mr. F. H. v. Kinschot, mr. F. J. van Lan- schot en mr. W. C. Wendelaar, een uitvoerig adres gericht tot den minister van waterstaat met het ver zoek geen goedkeuring te hechten aan de voorwaar den en tarieven voor stroomlevering van het P.E;N., zonder dat deze ook dezulke ten behoeve van de •zelf-distribueerende gemeenten bevatten. Het P.E.N. stelt zich n.1. op het standpunt, dat de provincie, ingevolge den brief van 28 Mei '32 van den tocnmaligen minister van waterstaat, mr. P. Reymer, aan de N.V. Zaanland, waarbij als gegadigde krach tens de rijksconccssie alleen zou zijn te beschouwen de directe verbruiker, niet verplicht is tot stroom levering aan de gemeenten en daarom ook geen ta rieven voor deze levering aan den minister van wa terstaat heeft voor te leggen. Dit standpunt wordt door de vereeniging bestreden. Zij meent, dat de be doeling van bovenaangehaald ministerieel schrijven aan de N.V. Zaanland is geweest, aan dc N.V. duide lijk te maken, dat zij bij haar actie niet meer op den steun van rijkswaterstaat kon rekenen, maar dat in geenen deele hierdoor definitief het juridische stand punt van de regeeririg wordt vastgelegd. Integendeel is de vereeniging van meening, dat de gemeenten wel degelijk krachtens de rijksconcessie recht op stroomlevering kunnen doen gelden. Teneinde de belanghebbenden bij de stroom distri butie in Nederland i.n staat te stellen op grond van een onpartijdige voorlichting een oordeel te vellen over de mérites van bovenbedoelden brief, werd het advies ingewonnen van zes hoogleeraren in het Ne- derlandsche Staatsrecht, n.1. de professoren Kamp- huisen, v. d. Pot. Huart, Kranenburg, Anema en de Savornin Lobman. Vier van de zes hoogleeraren achten zonder eenig voorbehoud den inhoud van de ministerieele aan schrijving onjuist en geven op de meest besliste wijzete kennen, dat het P.E.N. onrechtmatig zou handelen, indien het ditmaal geen algemeene voor waarden en tarieven voor de gemeenten zou vast stellen. terwijl één van de beide anderen, hoewel hij den rechtsplicht niet onderschrijft, op oeconomische gronden niets van dc uitschakeling van de gemeen ten wil hebben en de tweede meent, dat een afdoend bewijs niet te leveren is, maar dat volgens gramma ticale uitlegging de gemeenten zeker onder de ge gadigden moeten worden gerekend. Daar geen der zes professoren in het staatsrecht de verdediging van een goedkeuring van voorwaar den en tarieven, waarbij de zulke voor de gemeen ten ontbreken op zich durft nemen, doet de adres- seerende vereeniging op grond van dit sterke juri dische standpunt een beroep op den minister van waterstaat, om voor dc belangen van de zelf-distri- bueerende gemeenten te waken. Een afschrift van het adres is aan de Eerste en Tweede Kamerleden, aan de ministers en aan de Statenleden van Noord-Holland toegezonden. Uit het dorp Pobersch bij Marburg a.d. Drau wordt gemeld, dat daar reeds vijf dagen lang een jonge arbeider levend begraven is in een diepen put. Alle pogingen, om den ongelukkige te redden, zijn tot nog toe vruchteloos gebleven. De bedolvene is, naar het ;,Berliner Tageblatt" verneemt, de 24-jarige werkman August Kellneritsch die Zaterdag j.1. werkzaam was in een acht meter diepen put, toen plotseling stukken van den put- wand loslieten en beton-, steen- en aardmassa's hem tot den hals toe begroeven. Kort na het ongeval kwam een afdeeling gedetineerden van de strafge vangenis van Marburg voorbij en ontdekten den be dolvene. Ondanks alle inspanning slaagden zij er evenwel niet in, den ongelukkige te bevrijden. Maandag daarop wercl een aantal gemeentearbei ders uit Marburg gerequireerd, die van opzij een hulpgang groeven naar den put. Toen men den put bijna had bereikt, brak de betonwand opnieuw en verscheidene klompen aarde en beton stortten neer op het hoofd van den levend begravene. Tegelijkertijd stortte dc zijgang in. Twee gemeente arbeiders werden hierbij bedolven en moesten uit gegraven worden. Om Kellmeritsch te beschermen tegen verder neer stortende brokken puin, plaatste men over zijn hoofd, het eenige lichaamsdeel van den ongelukki ge, dat nog boven dc aardmassa's uitstak, een kist. Brandweerlieden pompten hem aanhoudend versclic lucht toe. Van tijd tot tijd werden reddingsmanschap pen met behulp van een touw naar den bedolvene neergelaten, om hem wijn en soep toe te dienen. Het reddingswerk werd Dinsdag met vernieuwden moed hervat, doch nog steeds leverde dit niet het minste resultaat op. De toestand van den bedolvene schijnt bijna hope loos. Uit wanhoop hierover is de ongelukkige in den nacht van Dinsdag op Woensdag waanzinnig ge worden en roept thans bijna onafgebroken gillend om hulp. De plaatselijke arts, die dag en nacht ter plaatse vertoeft, heeft hem daarom tot vermindering van zijn lijden een verdoovingsmiddel ingespoten. Bij de politie te Oss werd gistermiddag aangifte ge daan door een bewoner van het dorp Herpen, dat al daar al eenige dagen een zeer verdacht individu zich in de bosschen schuil hield en zich 's avonds vertoon de. Daar de persoonsbeschrijving beantwoordde aan het signalement van den beruchten voortvluchtigen Slowaakschen inbreker, die vorige week, deelnam aan het vuurgevecht met de politie te Oss, werd on middellijk de geheele politiemacht van Oss en omstre ken gemobiliseerd om den verdachte, die als buiten gewoon gevaarlijk bekend staat, te arresteeren. Daar toe werd de plaats, waar de vluchteling zich zou schuilhouden in een wijden kring omsingeld en de toegangswegen afgezet. Een klopjacht, door de dichte en uitgestrekte bos schen werd daarna gehouden. Gisterenavond was men den misdadiger nog niet op het spoor. Er zijn uitgebreide maatregelen getroffen om zijn ontvluch ting te verhinderen.- De politie heeft alle bewoners der omgeving ver zocht, indien men een spoor van den vluchteling mocht ontdekken, hiervan dadelijk mededeeling te doen aan den dichtst bijzijnden politiepost of mare chausseekazerne. Amilda-Matcrême is de voortreffelijkste crème voor huidverzorging. Probeert U ze eens. Om er kennis mede te maken ontvangt U tijdelijk bij een tube Ivorol-tandpasta van 60 of 40 cent een tube Amilda gratis. In drogist-, parfumerie- en kapperszaken. Is de inhoud van zoo'n pak; Lekker sappig en ook pittig Het is BLACK-BOY Pruim-tabak. Belangrijke beraadslaging te München naa aanleiding van de Fransche resolutie. In het Hotel de Vier Jaargetijden te München is gisteren een belangrijke conferentie begonnen tus schen Hitlcr, von Neurath, von Ribbentrop en Di& trich, den chef van den persdienst, over de houding, die Duitschland zal aannemen, nu tc Genève de Fran sche resolutie is aangenomen. De eerste besprekingen duurden twee-en-een-half uur en zijn later voortgezet Een communiqué is niet uitgegeven. Seldte, dc minister van arbeid en leider van den Stalen Helm, heeft, aan Hitier een gelukwensch ge zonden, waarin hij hem een „soldatcskcn dank" van den bond der frontstrijders brengt voor de „histort- sche daad van 16 Maart." Oneenigheid tusschen Hitier en Neura'h? Londen: Daily Telegraph meldt: Er is oneenigheid ontstaan tusschen Rijks kanselier Hitier en den minister van Buiten landsche Zaken, von Neurath. De lièsprekingen te München zijn afgebro ken. Noodlottige gevolgen van een plaagpartij. Gisteren heeft in een woonwagenkamp te Runpen de 23-jarige bewoner J. S. op zekeren P. vijf schoten gelost. Daarbij ging een kogel rakelings langs den slagader van P. en drong tot in den hals door. Ook liep P. een schotwonde in het rechter dijbeen op. Na door dr. Stoffels te zijn verbonden werd hel slachtoffer naar het ziekenhuis te Heerlen overge bracht. Zijn toestand is bevredigend. De aanleiding van dezen moordaansag is gelegen in het feit, dat enkele jongens de moeder van S. aan het plagen waren, waarbij P, toekeek en zijn instemming daarmee betuigde. S. heeft zich daarop zoo opgewonden, dat hij onverwachts op slechts enkele meters afstand uit een revolver enkele scho ten op P. losle. Na geschoten te hebben heeft hii het wapen in het fornuis gestopt. De politie van Brunssum. die het onderzoek vc- richt vond het wapen in het fornuis en heeft het in beslag genomen. S. is gearresteerd en in verzekerdq bewaring ge steld. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 u.: 761 m.M. Temperatuur: 11.5 gr. C. is 42 gr. F. Wind: Zuid-Zuidwest. Verdere vooruitzichten; Goed weer. Is Uw bril stuk? Kunt U er niet lang buiten? Opticien Teriep repareert ze vlug en goedkoop. Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN^ De aankomstt van het stoffelijk overschot van den bij het vliegongeluk in Afrika omgekomen gouver neur Benard, diens echtgenoote en metgezellen te Bordeaux. te verwachten Duitsche regeeringsverklaring Fransch=Russisch verdrag zal toch worden gesloten. Crisis in Bulgarije. Koning Bóris van Bulgarije heeft het niet gemak kelijk. Hij regeert in een 'land dat tot de verliezers in den wereldoorlog behoorde en daar verliezen nu eenmaal gepaard gaat met het verlangen naar herstel, kookt, en borrelt het geregeld onder de krijgshaftige bevolking van dit Balkanland. Niet ten onrechte worden de Bulgaren wel eens genoemd de Pruisen van den Balkan en wij moeten ons er dan ook niet over verwonderen dat dit ont wapenende en vernederde volk naar het fascisme griipt om het verlorene te herwinnen. Hierdoor ontstaat, een strijd tusschen de militairen en de burgerij, waarin nu koning Boris ten gunste der j laatste groep schijnt te hebben ingegrepen. Hij heeft de Kabinetsvorming opgedragen aan An- dreas Toscheff, voormalig diplomaat en bekend schrij ver en men moet van. harte hopen, dat de goede eigen schappen van hart en hoofd, waarvan de nieuwe func tionaris herhaaldelijk heeft blijk gegeven, hem er in mogen cloen slagen het burgerlijk element met het militaire in overeenstemming te brengen. Zeker is intusschen te. verwachten, dat. de militaire invloed in 'slands zaken belangrijk zal .worden be knot. Zoo juist komt-het verrassende bericht binnen, dat Hitier plotseling onaangenaamheden heeft gekregen met zijn Minister van Buitenlandsche Zaken von Duitsch arbeider tot den hals toe in een put bedolven. Waanzinnig geworden van wanhoop. Klopjacht door de politie in de bosschen van Herpen. Maatregelen genomen om ontvluchting te voorkomen. ken en Hitier is per speciaal vliegtuig naar Berlijn teruggekeerd, waar een spoedverga dering van het Rijkskabinet zal worden ge houden om te beslissen over stappen in ant woord op de veroordeeling van het herstel van den militairen dienstplicht in Duitsch land, welke de Volkenbond heeft uitgespro-

Schager Courant | 1935 | | pagina 9