De zelfstandigheid der GROOTE BRAND TE DUBLIN. KIJKEI) is KO0PEI1 bij CLOECK De beteekenis van de komende gemeenteraadsverkiezingen. Torenklok naar beneden gestort. Boos opzet in het spel? DE A.S. DONAU-CONFERENTIE. De aardbeving in Iran. „De oorlog is er al". Vermiste chauffeur terecht. TERLEP's DROGISTERIJ Spoorwegongeluk in Rusland. Wervelstorm boven Thüringen. Donderdag 25 April 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER 78ste Jaargang. No. 9708 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. In verband met de financieele regelingen van den jongsten tijd. I Gistermiddag beeft te Utrecht de algemeene jaar- lijiksche vergadering plaats gehad van de vereeni- ging van christelijk-historische leden van gemeente besturen. De voorzitter van de v.ereeniging, de heer J. R. Snoeck Henkemans te 's Gravenhage, heeft een in leidende rede gehouden over; De groote beteekenis van de komende raadsverkiezingen. Hij betoogde, dat in tegenstelling met vele andere landen bij ons de gemeenten den staat hebben doen geboren worden. De beteekenis van de gemeenten is vooral in dezen tijd een bijzondere, omdat de oecc- nomische zorgen de overheid doen ingrijpen in het bedrijfsleven en in de persoonlijke belangen der bur gers. Daarom is voorlichting ten aanzien van de toepassing van de eigen beginselen van belang. De strijd voor de verkiezingen draagt bovendien een geheel ander karakter dan vroeger, omdat er krach ten en stroomingen zijn, bedacht op het zaaien van wantrouwen en het kweeken van verwarring. Zelf vertrouwen is daarom noodig en geloof in eigen beginselen. Deze zullen den weg aangeven om de vraagstukken van dezen tijd tot oplossing te brengen. Aan een gehouden inleiding over de zelfstandig heid der gemeenten in verband met de financieele regelingen van den jongsten tijd is het volgende ontleend: In de omschrijving van het onderwerp staat de zelfstandigheid van de gemeente op den voorgrond. Inleider maakte in verband daarmede enkele op merkingen over het begrip en het wezen van de ge meentelijke autonomie. Aaq de hand van de defini tie van Van der Grinten bezag spr. de op de art. 143 en 144 Grondwet steunende positief staatsrech telijke gemeentelijke autonomie. Hij vestigde- de aandacht op. de begrenzing, eener- zijds door den eisch van zelfhandhaving, anderzijds door het verbod te treden op het terrein van andere autonome lichamen of de belangen van die lichamen •te schaden. Grondwettelijk is die begrenzing gere geld (goedkeuring begrooting, goedkeuring belas tingverordeningen, vernietigingsrecht Kroon). Autonomie beteekent dus niet souvereiniteit. Naast het juridisch begrip wordt het begrip auto nomie als politiek desideratum genoemd, waarmede bedoeld wordt dat hoogere organen de waarde van ruime zelfstandigheid der lagere organen hebben te erkennen. Inleider ging daarna na welke vrijheid, welke zelfstandigheid de gemeenten vroeger hadden. Aan de hand van het begrootingsrecht en de uitoefening daarvan betoogde hij dat er ruime zelfstandigheid geweest is. De vraag is of de- gemeentebesturen van die ruime zelfstandigheid niet een te ruim gebruik hebben gemaakt, zich wel voldoende zelftucht en zelfbeheer- sching hebben opgelegd. En voorts of het toezicht van Gcd. Staten en van de Kroon wel genoeg ge richt is geweest op het gezond houden der gemeen- tefinanciën. Vervolgens heeft spr. uitvoerig behan deld de wet tot steun aan noodlijdende gemeenten, de wijziging van wet op de financieele betrekkin gen van 1929 en de wet tot instelling van het werk- loosheidssubsidiefonds. In het bijzonder ging spr. de invloed na van deze wetten op de zelfstandigheid van de gemeenten. Aan de hand van enkele cijfers betoogde spr.. dat de financieele regelingen van den jongsten tijd te dezer zake niet een moedgevend beeld vertoonen. Tenslotte behandelde spr. de vraag welke houding de gemeentebestuurdei van dezen tijd tegenover de maatregelen der regeering moet innemen. Die houding zij er niet een van negati visme, van zich onttrekken aan veranwoordelijk heid. Integendeel, past een houding van doelbewuste medewerking aan het streven van de regeering ore het land te behoeden voor oeconomisch verval, het gemeenschappelijk gevaar, dat gemeenschappelijk moet worden gekeerd. In den noodtoestand ligt de rechtvaardiging van de dikwijls harde en bittere maatregelen welke ook ten opzichte van de gemeen ten moeten worden genomen, Bij het ophijschen de staaldraad afge knapt. Dinsdagmorgen toen men de klok van de nieuwe kerk aan de Gracht te Spekholzerheide den toren wilde inhijschen knapte de staaldraad af, waardoor het gevaartge, dat reeds 14 meter hoog was, naar be neden stortte. De beneden in den toren staande doopvont werd geheel vernield. Aan den toren werd geen schade toe gebracht. De klok was slechts weinig beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. INVASIE VAN WITTE MIEREN TE ADELAIDE. Adelaide (Australië), 24 April (V.D.). Dezer da gen zagen de bewoners van verschillende wijken der stad geheele zwermen witte mieren, die zich in Zuidwestelijke richting over de stad bewogen. Aan vankelijk dacht men aan een sprinkhanenplaag, doch toen heele scharen op de straten neerdaalden, ont dekte men, zooals gezegd, dat men met witte mieren te doen had, die op de parmgsvlucht waren. Het Plaza, waar de trekkingen voor de Ier- sche Sweepstake worden gehouden, in de asch gelegd. Naar Reuter meldt, is er een brand uitgebroken in het Plaza te Dublin, de gelegenheid waar de trekkingen voor de Iersche Sweepstake worden ge houden. Dit was vermoedelijk de oorzaak, dat de brand in de stad een bijzondere beroering teweeg bracht. Hij had spoedig een grooten omvang aange nomen en de geheele brandweer was opgekomen en werkte koortsachtig, om den brand tot het gebouw te beperken. Hoog laaiden de vlammen op en er zal van het gebouw wel niet veel over zijn gebleven. Er was een sterke politiemacht op de been, welke de grootste moeite had, om de geweldige menigte van nieuwsgierigen op een afstand te houden. De brand is uitgebroken binnen in het gebouw en schijnt reeds een grooten omvang te hebben gehad, toen hij ontdekt werd. De muren stortten in en alle zalen zijn verwoest. De groote trommel, die over de heele wereld vermaard is vanwege het mengen van de Sweepstakeloten, werd geheel door het vuur ver teerd. Men schrijft den brand toe aan kwaadwilligheid. De brand is uitgebroken even voordat het talrijke vrouwelijke personeel het gebouw zou betreden. Om 11 uur gisterochtend had de brandweer het vuul' be dwongen. Van het fraaie gebouw is slechts een roo- kende puinhoop overgebleven, maar de brandweer mag er zich op beroemen, dat dank zij haar, de be lendende gebouwen gespaard zijn gebleven. Conflict met de tramwegmaatschappij. De Londensche corr. van het „Alg. Hsbl." schrijft o.m. nog: Er is een conflict aan den gang met de Tramweg maatschappij van Dublin. Het ontslag van een be ambte heeft tot een staking geleid. Deze beambte had een baantje gekregen bij de sweepstake-organi- satie, die daarmee de bedoeling had gehad de ge moederen tot bedaren te brengen. Dit heeft echter de tegenovergestelde uitwerking gehad en het gevolg was dat al de sweepstakegebou- wen door de politie moesten worden beschermd, ook de Plaza. Vroeg in den morgen, toen echter reeds vele dui zenden menschen op de been waren, zag men rook en daarna vlammen komen uit 'n kamer in het be nedengedeelte van het gebouw. Volgens den chef van de brandweer moet de brand begonnen zijn achter de groote cylmdervormige trommel, waarin de loten werden gemengd. Politie is echter van meening, dat de brand aan den ach terkant van het gebouw begonnen is. Zoodra de brand ontdekt was. kwamen vier brand weerbrigades aangereden. Ze konden echter weinig uitrichten, daar er wegens de waterschaarschte in Dublin een lage druk op het water stond. Toen men eenmaal over genoeg water beschikte, was het reeds te laat; het geheele gebouw was reeds in brand en de vlammen sloegen'hoog op Onder het gebouw, in het sousterrain, is een ga rage die plaats bood aan 100 wagens. Toen de brand reeds lang aan den gang was, werden er nog auto's uit de garage weggereden. Later viel het dak in en bereikte de brand ook de garage, waar zij door de benzine en olie, die er opgeslagen waren, nog werd aangewakkerd. Tegen den middag werd de brandweer het vuur meester; toen echter stonden alleen nog maar de vier muren overeind en van naburige daken kon men in de binnenruimte de overblijfselen van de befaamde kolossale lotentrommel zien. De belendende gebouwen en pakhuizen werden niet aangetast, wat te danken was aan het stille weer en het harde werken der brandweermannen. Ook 't gebouw van het dagblad „The Irish Independant", dat bijna naast de deur van de trekzaal gelegen is, werd niet aangetast.. De politie had groote moeite de duizenden nieuws gierigen op veiligen afstand te houden en het ver keer in de binnenstad was den geheelen morgen gestremd. Drukke toebereidselen aan den gang. Waar schijnlijk begin Juni bijeen. Naar Reuter uit Rome meldt, is de diplomatieke voorbereiding van de Donau-conferentie in vollen gang. Italië heeft voorgesteld om de conferentie be gin Juni te houden, Italië en Frankrijk stellen voor om Oostenrijk, Zuid-Slavië, Duitschland, Tsjecho- slowakije, Hongarije, Polen en Roemenië uit te noodiigen. De deelnemende staten zouden door hun ministers van buitenlandsche zaken, worden verte genwoordigd. Het doel der conferentie is slechts gezamenlijk de onschendbaarheid en de onafhankelijkheid van Oos tenrijk te verzekeren. De kwestie van de berwapening van Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije zou te Rome slechts officieus ter sprake gebracht kunnen worden. Nog meldt Reuter, dat het ontwerp eener conven tie tot niet-inmenging in de zaken van Oostenrijk reeds zou zijn goedgekeurd door de meerderheid der belanghebbende volken. Polen en Oostenrijk hebben nog slechts in beginsel bun adhaesie geschonken en Duitschland heeft nadere opheldering omtrent het begrip niet-inmenging gevraagd. De sancties inge val van schending der conventie zullen in een reeks particuliere overeenkomsten binnen het kader van den Volkenbond worden neergelegd. Zij zouden het karakter van bi-laterale overeenkomsten tot weder- zijdschen bijstand kunnen aannemen. Waarschijnlijk zullen zekere mogendheden, onder welke Polen, slechts de conventie aanvaarden. Nog honderden onder de puinen. Teheran: Ten aanzien van de aardbeving in de provincie Mazanderan wordt nog gemeld, dat on der de puinen nog honderden begraven liggen. In de provincie-hoofdstad Sari en enkele andere plaatsen hebben de aardbevingen geheele wijken herschapen in puinvelden. Gisterenavond hebben opnieuw aard schokken plaats gehad, welke de bevolking veront rustten. Onder leiding van het ministerie van wel vaart worden hulpexpedities uitgerust, welke voe dingsmiddelen, kleeding en verbandstoffen naar het verwoeste gebied brengen. Bij de toelichting tot het jaarverslag van de Cu- nard-White Starmaatschappij te Liverpool, heeft de president, commissaris Sir Percy Bates gister ge zegd: Wij leven te midden van een ruineuzen oorlog, die echter met andere wapenen uitgevochten wordt dan tanks, bommen of onderzeeërs. De wapenen zijn tarieven, quota's en gedeprecieerd geld, maar de uit werking is er niet minder verschrikkelijk om. Als wij het kind nu maar bij zijn waren naam durfden noemen, dan zou er kans zijn dat wij een vredes- en ontwapeningsconferentie konden beleggen, die meer succes zou hebben dan de besprekingen te Genève, maar helaas durven de staatslieden nog niet te er kennen, of willen het niet toegeven, dat de oorlog al weer lang is uitgebroken... In vlaag van verstandsverbijstering gaan loopen. De 20-jarige chauffeur De W. uit Leiden, die sinds eergisterenmorgen werd vermist, (zie ook elders in dit nummer), nadat men aan den rijksstraatweg on der de gemeente Alphen aan den Rijn den A.P.C.-wa- gen, welke hij bestuurde, onbeheerd had gevonden, is, naar gemeld wordt, gisterenmiddag aangehouden. Gebleken is, dat de jongeman in een vlaag van verstandsverbijstering de auto in den steek heeft ge laten en te voet verder is gegaan. DE AARDBEVING OP FORMOSA. De Japansche admiraliteit deelde gisterén mede, dat de beide torpedojagers Sjimakoze en Yoekaze bij het door de aardbeving geteisterde West Formosa zijn aangekomen. De bemanning neemt thans deel aan het reddingswerk. Drie andere torpedojagers zijn nog naar Formosa onderweg. Barometerstand op o-Dnderdagmorgen 8 u.: 761 m.M. Temperatuur: 9,5 gr. C. is 49 gr. F. Wind: Noordoost. Verdere vooruitzichten; kans op regen, verder wei nig verandering. Is Uw bril stuk? Kunt U er niet lang buiten? Opticien Teriep repareert ze vlug en goedkoop. Apothekers-Assistenten. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. 21 Wagons verpletterd. Moskou: Naar uit Artemowsk gemeld wordt, is op het station Jama op de Dcnetz-spoorlijn een treinbotsing ontstaan. Daarbij zijn 21 wagons ver pletterd. Of ook menschenlevens te betreuren zijn staat nog niet vast. Huizen met den grond gelijk gemaakt. Gistermiddag heeft een wervelstorm het oosten van Thüringen geteisterd. In het bijzonder heeft het ge hucht Birkigt geleden, waar huizen met den grond zijn gelijk gemaakt en landbouwmachines over de akkers zijn weggeslingerd. Er zijn geen menschenle vens te betreuren. Om kwart voor vier, terwijl de donder rolde, ïs de cycloon losgebarsten'om in enkele minuten zijn ver- woestingswerk te doen. De bovenste verdiepingen zijn van de huizen afgerukt. Ook dorpen in de buurt hebben van den storm te lijden gehad. BLIKSEM IN KERKTOREN GESLAGEN. Erfurth. Tijdens een zwaar onweer, dat gis ternacht boven de stad woedde, is de bliksem in den kerktoren geslagen van de Augustyner Kerk alhier. Een bliksemafleider ving den bliksem op en leidde hem af. Desondanks is in den toren groote schade aangericht. De steenen balustrade, die rond den achthoekigen, met beelden bezetten toren loopt werd vernield en viel op het kerkdak, dat op ver schillende plaatsen bezweek. Nog steeds is er ge vaar, dat losse stukken naar beneden zullen komen. De kerk behoort tot het complex van het voormali ge Augustyner Klooster, waar Martin Luther mon nik geweest is. HET VUURGEVECHT BIJ OSS. De Tsjech van O. overleden. In het ziekenhuis te 's Hertogenbosch is in den afgeloopen nacht overleden de Tsjech van O., die in den nacht van 10 op 11 April na den overval met roof in de pastorie te Teeffelen in een vuurgevecht met de gemeentepolitie van Oss ernstig was ge troffen. Zijn medeplichtige is nog steeds voortvluch tig. Op het terrein der wereldtentoon. stelling te Brus sel wordt de laat ste hand aan dc Internationale ex positie gelegd. Links; het Neder- landsch paviljoen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1