Plaatselijk Nieuws. Schagen l-Misia II Alcohol uit aardappelen in Ierland. Stakingsgolf in het Nabije Oosten. Hsrstel der monarchie in Griekenland. Motorboot omgeslagen. Ernstig ongeluk. De aardbeving in Iran. CENTRALE STIERENKEURING. Een nieuwe Persil-School te Amsterdam. „Lichtaardige griep" in Europa. fEotsing tusschen auto en goederentram. Afscheid Burgemeester De Moor. Installatie Burgemeester Breehaart Dames Eerste Klasse Corsetspecialiste Firma G. DE WAARD, EBESHBHBnBBEBESGBRa Bouw van vijf fabrieken onder Neder- landsche leiding. Men schrijft uit Dublin aan het „Alg. Hsbl." De regeering van den Ierschen Vrijstaat heeft be sloten bij wijze van proef in den loop van de jaren 1935 en 1936 een vijftal fabrieken te bouwen voor de bereiding van alcohol uit aardappelen. Deze alcohol zal, krachtens een bij speciale wet aan de regee ring gegeven bevoegdheid, worden gedistribueerd aan importeurs van benzine ter vermenging. Op de ze wijze vertrouwt de regeering steun te kunnen ge ven aan de afzetmogelijkheid van aardappelen, één der voornaamste landbouwproducten van den Ier schen Vrijstaat. De bedoeling is om. indien deze proef met vijf fabrieken 'gunstige resultaten ople vert, het aantal fabrieken belangrijk uit te breiden, door over heti geheele land voornamelijk in de ar me districten, fabrieken van betrekkelijk kleine ca paciteit te stichten. De regeering van den Ierschen Vrijstaat heeft zich voor de uitvoering van dit plan de technische mede werking verzekerd van een Nederlandsche fir ma uit Deventer, die bij de installatie als adviseur van de regeering zal optreden. Ook voor de opperste ccxmmercieele en technische leiding zijn Nederlandsche deskundigen in Ierschen staatsdienst gesteld. (Zooals men weet, is 't bereiden van alcohol uit aardappelen en suikerbieten, twee voor den Neder- landschen akkerbouw belangrijke hakvruchten. waar van de verbouw moest worden ingekrompen tot schade van werkgelegenheid en wisselbouw, reeds meer dan twee jaren geleden in een vergadering der Holl. Mij. van Landbouw aan de orde gesteld door den heer J. S. Visser te Santpoort. Déze orga nisatie endosseerde het vraagstuk naar het Kon. Ned. Landbouw Comité, waarna men ten gevolge van misverstanden e.d. geruimen tijd niets meer hoorde. Ten slotte kwam na herhaald aandringen een afwijzend advies ten aanzien van alcoholberei ding uit aardappelen. Suikerbieten waren maar bui ten beschouwing gelaten. De heer Visser heeft toen de biet-alcoholkwestie aan de orde gesteld in de Ver. tot bevordering van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, die er een commissie van onderzoek voor instelde. Naar aanleiding van haar rapport en met het oog op de (mogelijkheid om Java-suiker te kunnen importeeren met behoud van de Ned. suikerbietencultuur, heeft dr. Colijn toen toegezegd, de zaak ook van regee- ringswege te zullen doen onderzoeken. Een daartoe strekkende commisie is enkele weken geleden inge steld. Onlusten te Beyroet. Jeruzalem. - Er is een golf van stakingen in den laatsten tijd, niet alleen in Palestina maar ook iii de omringende landen, markeerende de ontwa king van de sociale instincten in het Nabije Oos ten, in het bijzonder bij het Arabische deel van de bevolking waar de loonen uitermate laag zijn. Zoo slaakten in Bagdad 800 arbeiders van een fabriek die als dagloon, d.w.z. voor een twaalfurigen ar beidsdag 23 milo (d.i. ongeveer 17 cent) ontvingen. Toen hun eisch, een loonsverhooging van vier milo, werd ingewilligd werd het werk hervat. Volgens berichten uit Beyroet heeft een staking onder de chauffeurs daar geleid tot heftige onlusten. De stakers trachtten auto's welke de stad binnen kwamen, tegen te houden en tot dat doel hielden ze elkaar bij de hand vast om op deze wijze een soort van afzetting te vormen. Daarbij werd een hunner door een auto, welke niet wenschte te stoppen, dood gereden. Toen de stakers later in de nabijheid van de Regeeringsgebouwen een demonstratie hielden bil de begrafenis van het slachtoffer, kwam het tot een heftige botsing met de politie. Daarbij vielen ver schillende gewonden. VERPLEEGSTER VAN MAILSCHIP VERMIST. Londen. Kort na het vertrek van het mailschip „Rawalpindi" van de P. O. Line, op de thuisreis van Indie naar Engeland, uit Aden werd een passa- giere, de verpleegster Janet Braid, die uit Indie, waar zij in een ziekenhuis te Simla werkzaam was geweest, naar Engeland terugkeerde, vermist. Het schip, dat reeds 1 mijl van Aden verwijderd was, stoomde gedurende een uur langs dezelfde route toz'ug, terwijl naar de vermiste werd uitgekeken, ech ter zonder resultaat. Men neemt aan, dat het meisje over boord is geslagen zonder dat iemand dit be merkt heeft. GROOTE BOSCHBRANDEN IN OOST-DUITSCH- LAND. Tengevolge van de groote droogte. Door de groote droogte zijn Woensdag en Donder dag in de omgeving van Bromberg in Pommeren twee groote boschbranden uitgebroken. De eene brand brandde nabij de oude stad van de Duitsche Orde, Schwet, over een breedte van meer dan 10 K.M. 300 H.A. bosch weg, de rookwolken waren 40 K.M. afstand nog te zien. Ongeveer 4000 personen namen deel aan het blusschingswerk, doch eerst na een dag werken kon het vuur worden gebluscht. Do tweede brand, welke gisteren nabij Bromberg uit brak, kon nog spoedig worden ontdekt, en werd ge stuit zonder dat aanmerkelijke schade was aange richt. Monarchistische bespreking met ex-koning George. Plannen tot herstel van de monarchie. Parijs (V.D.) Van welingelichte zijde wordt mede gedeeld dat te Parijs vooraanstaande Grielcsche mo narchisten een geheime bespreking hebben gehad met ex-koning George van Griekenland, met het doel maatregelen to overwegen die bij de komende parlementaire verkiezingen in Griekenland kunnen leiden tot een overwinning der monarchisten, die omgezet zou kunnen worden in het herstel van de monarchie. De deelnemers aan de geheime bijeen komst stelden zich ten doel den steun van het Griek- sche volk te verwerven om in den loop van den zo mer George den troon aan te bieden. Ex-koning Ge orge, die juist uit Indië is teruggekeerd van een jacht op grof wild, zou zich bereid hebben verklaard den troon te bestijgen en in Griekenland, voor het eerst sedert de revolutie van 1924, die hem verjoeg, een constitutioneele monarchie te vestigen. Ex-koning George zou zich heden naar Londen hegeven, waar de besprekingen met vooraanstaande Griekscho royalisten zullen worden voortgezet. Hij verklaarde zich bereid, zijn ministers te benoemen pit, zijn huidige monarchistische aanhangers. Schipper verdronken. Abcoude. Gistermorgen te omstreeks zeven uur is op het Merwedekanaal, onder de gemeente AbcoudeBaambrugge, een motorboot omgeslagen, waarbij een schipper het leven heeft verloren. De 50-jarige schipper J. P. Hazeiager voer met zijn aak op het Merwedekanaal in de richting Utrecht. Zijn vrouw stond aan het roer op de aak, terwijl schipper Hazeiager zelf plaats had genomen' in een kleine motorboot, waarmede de aak werd ge trokken. Het was de eerste maal. dat schipper Haze iager deze kleine motorboot, welke hij zich onlangs had aangeschaft, gebruikte. Hoe het ongeluk precies geschied is, staat nog niet vast, doch toen een ander schip, komende uit de richting Amsterdam, pas seerde is de kleine motorboot gekapseisd. De vrouw, die op de groote boot was, zag geen kans haar man hulp te bieden. Zij zag hem voor haar oogen ver drinken. Het heeft ongeveer twintig minuten ge duurd voordat de schipper kon worden opgehaald. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Het lijk van den schipper, die gedomicilieerd is te Gel- dermalsen, is voorloopig, in afwachting van het ver der onderzoek, op de aak gebracht Schipper met het hoofd tegen de brug en over boord gevallen. Leiden, 26 April: Gistermorgen te kwart over acht is een ongeveer 27-jarige schipper, vermoedelijk uit Delft afkomstig, en varende op een schuit van de firma van der W. uit Delft, toen hij de schuit ónder de spoorbrug over den Haagweg te Leiden deed draaien, met het hoofd in aanraking gekomen met de brug, waarbij hij over boord sloeg. Menschen, die in de omgeving waren misten hem eenige minuten later en wisten hem spoedig op het droge te brengen. De Eerste Hulpdienst constateerde een schedelbreuk. Geruimen tijd heeft men getracht de levensgeesten op te wekken, hetgeen evenwel niet is gelukt. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Een overzicht van de ramp. De correspondent te Teheran van de „Daily Mail" seint aan zijn blad, dat het totaal aantal dooden en gewonden tengevolge van de aardbeving te Iran 1372 bedraagt. Dertig dorpen werden vernield en 27 dorpëii beschadigd. BLINDHEID DOOR OPERATIE VERDWENEN. New York: Dezer dagen heeft de voormalige Amerikaansche bokser Same Langford, die sedert vijl jaar geheel blind was, een oogoperatie ondergaan. Gisteren konden de geneesheeren constateeren dat hij het gezichtsvermogen van zijn rechteroog grootendeels had teruggekregen. V Begunstigd door mooi weer, werd Vrijdag 26 April in den Bergerhout te Alkmaar de jaarlijksche Cen trale stierenkeuring voor Noordholland gehouden, vanwege de Provinciale Commissie tot bevordering- van de Rundveefokkerij. De belangstelling was ditmaal al bijzonder groot; niet alleen van de zijde der Noordhollandsche fok kers, ook veeteeltconsulenten van onderscheidene provincies waren aanwezig. Vooral uit Groningen en Friesland waren vele fokkers present, wat wellicht kan worden toegeschreven aan den in September te houden Nationalen fokveedag. Immers het is altijd goed te weten wat de concurrenten uit Noordholland dan zullen vóórbrengen. 1 Over den handel hoorden we niet roemen en toch werden verscheidene eenjarige stieren van de hand gedaan. En het spreekt vanzelf dat ook nu weer de prijzen die werden gemaakt, zeer varieerden, n.1. f150—, f250—, doch ook van f 400.— en f435.Ja voor een paar uitblinkers werd zelfs in dezen geld- loëzen tijd 525.— en f540.— betaald, wat er op duidt, dat men ook in dezen economisch slechten tijd veel' waarde blijft hechten aan eerste klas fokmateriaal. De keuring had het volgende resultaat: Éénjarige stieren, geboren 1 April 1934 of later: Bronzen medailles werden toegekend aan: Hen drik 3 van W. Jimmink Jbz., Schag?rbrug; Lodewijk van firma Ruijter, Ooster-Blokker; Blok Max 22 van Jb. Th. Broersma, Lutjewinkel; Emma's Meine 4 van N. Ruijter, Beemster; Greta's Frans 11 van W. IJff, Assendelft. Stieren, geboren tusschen 15 Januari31 Maart 1934. Bronzen medailles werden toegekend aan: Athleet 2 van H. C. Kooij, Harenkarspel; Frans 14 van P. Sikkes, Assendelft; Wodan Frans 9 van A. Francis, Schagen; Wodan van P. Waal, Beemster; Constantijn Frans 7 van F, A. F. Groneman, YVieringerwaard; Emma's Prins van W. P. Koning, Beemster: Frans Albert, van Jb. Kaan Kz., Wieringerwaard; Frans 13, van A. IJff Gz., Beemster; Frans 8 van P. Sikkes, Assendelft; Wodan Jan 5, van W. Jimmink Jbz., Schagerbrug; Pieter's Wodan van J. de Boer Cz., Westwoud. Stieren, geboren voor 15 Januari 1934. Bronzen medailles werden toegekend aan: Julia- ne's 17 Henriot van firma Konijn en Bakker; Ven huizen; Constantijn Frans 5, van F. A. F. Grone man, Wieringerwaard; Prins, van P. Waal, Beem ster. Tweejarige stieren. Een premie van f25 werd toegekend aan: Egbert van N. Ruijter, Beemster; Frans Max 102 van Jm. Blaauboer Kz., Schagen; Henriot 3. van P. Konijn, Venhuizen; Juliane's Henriot van W. Zwagerman e.a.. Hensbroek; Trijntje's Henriot van Jn. Blauw Pz., Stompetoren; Blok Frans K 4 van P. Blauw Jz., Heerhugowaard; Hollander 4 van firma Ruijter, Blokker; Excellent 12, van G. Duijn. Wogmeer-Spier- dijk; Frans Max 83 van Jac. Clav, Berkhout: Excel lent 11 van J. Meurs, Oostwoud: Blok Jan, van J. Wagenaar, Spanbroek; Henriot van P. Wijdenes, Twisk; Prins Willem van Jn. Wit Jbz., Hauwert; Hollander 8 van N. Appel, Schagen; Frans Max 109 van A. Francis, Schagen; Henriot 3 van Proefzui- velboerderij. Hoorn. Deze premies van f25 worden aangevuld tot f75, als de geprimeerde dieren als 3-jarigen op de vol gende centrale keuring worden gepresenteerd. Driejarige en oudere stieren. Ie prijs A, premie van f30, Hendrik van W. Jim mink Hz. e.a., 't Zand; le prijs B, premie van f30, Thompson van P. Spaan e.a. te Oterleek; 2e prijs, premie van f20, Frans Wodan 25 van H. Nobel, Barsingerhorn3e prijs," premie van f20, M. Bakker Sz., Oosterland, Wieringen, Ten einde den uitgebreiden kring van verbruikers der producten van de Nederlandsche Persil-fabrie- ken te Jutphaas in de gelegenheid te stellen zich op practische wijze door terzake kundig en terdege on derlegd personeel omtrent het voordeeligste en nut- tigste gebruik daarvan te laten voorlichten, heeft de Directie van E. Ostermann Co.'s Handel Mij. N.V. besloten tot stichting van een zoogenaamde Persil- school; daartoe hebben de perceelen 79 aan het KleineGartmanplantsoen te Amsterdam een volle dige verbouwing ondergaan. De officieele opening van deze nieuwe Persil- school, welke zal geschieden, door den Wel.Ed. Zeer- gel. Heer Dr. L H. J. Vos, Wethouder te Amsterdam, is vastgesteld-op Donderdag 2 Mei a.s., des middags te 3 uur. Toegang alleen voor genoodigden. Rapport uit Genève gepubliceerd. Gënève (R. O.): De afdeeling voor volksgezondheid van den volkenbond heeft zoo juist weer een rapport gepubliceerd en naar hieruit blijkt, heeft de griep de zen winter in Europa, ofschoon zeer verspreid, over het algemeen geen ernstige vormen aangenomen. Hét aantal dooden in de groote steden in Duitsch- land bereikte in de week, eindigende 23 Februari, het cijfer 253 en het aantal dooden, gedurende den gehee- len winter kan vergeleken worden met dat van den, hijzonder strengen, winter van 1930—1931. In Engeland had de ziekte een zeer zachtaardig karakter. In Frankrijk breidde ze zich, in Januari uit over alle deelen van het land. Op het hoogte punt van de epidemie steeg het algemeene sterfte- cijfér met bijna 27 pet., boven het gemiddelde der laatste vijf jaren voor dezelfde periode. In de Vèreenigde Staten was het aantal griepge vallen dezen winter vijfmaal grooter dan anders in dit jaargetijde. EEN GEVOLG VAN DE MAXIMUM SNELHEID/ De Londensche bladen melden, dat de firma La- gonda, bekend om haar snelle auto's, in financieele moeilijkheden verkeert en een deel van haar perso neel nloet ontslaan. Deze crisis in haar bedrijf is ten deele een gevolg van de afkondiging van de maximum snelheid voor de bebouwde streken. Sindsdien is het aantal orders voor Lagonda aanzienlijk verminderd. Auto in Dedemsvaart gereden.. •Nieuw L e u s e n. Donderdagavond is een auto uit Groningen dichtbij de trambrug nabij het station té Dedemsvaart door een goederentram gegrepen en in de Dedemsvaart geslingerd. De bestuurder van de auto had nog de tegenwoordigheid van geest het por tier te openen en zich naar buiten te werken. In de auto waren behalve den chauffeur, geen personen ge zeten. De wagen is later gelicht. MARKTOVERZICHT. Do aanvoer van vette koeien was een Donderdag jj.1. weer belangrijk; uitvliegers of zware koeien wa ren- er nu juist niet aangevoerd. De handel was zopals overal, trekkend, hoogste noteering was f 215, tegen pl:m. 28 ets. De handel in kalfkoeien was be ter en. duurder. Groot aantal gelde koeien aange roerd; handel goed; ruim 600 stuks hoornvee had den wij op de markt. De handel in pinken had be ter. kunnen zijn. In pinkstieren matig. Nuchtere kal veren handel goed. Vette slachtschapen handel heel goed, hoogste no teering f 22. De handel in overhouders was ook heel goed, hoogste noteering f 14.50. In paarden weinig te doen. Bokken en geiten wei nig handel,. De aanvoer van vette varkens was heel goed, gra- gen handel, hoogste noteei-ing 20 ets. Biggen handel matig, prijshoudend. Schrammen niet aangevoerd. Op de kippenmarkt gewone doen. Over het geheel een drukke markt wat aanvoer betrof en zeer veel bezoek. ZONDAG a.s. de belangrijke Bekerwedstrijd: Enkhuizen. Aanvang 2 uur. SPARTA-NIEUWS. Wederom speelt Sparta I morgen thuis. Thans echter geen. oefenwedstrijd, maar om den Rauch- beker tegen West-Frisia 1 uit Enkhuizen. Volgens dé bepalingen van de bekerwedstrijden moet de thuisclub winnen om de volgende ronde te bereiken, dus zullen de Spartanen hun uiterste best doen. De goede wedstrijd, welke het Sparta-elftal echter tegen „Hillinen" I speelde, zal de vele supporters moed geven, hoewel „West Frisia" over een zeer Sterk elftal beschikt en speciaal over een zeer snelle voorhoede. Op het bekertournooi te Harlingen speel de Sparta I de finale tegen Westfrisia II en was een gelijk spel na een uiterst spannende en snelle wed strijd de uitslag. Het feit dat Sparta nu thuis speelt kon echter thans wel eens den doorslag geven om te winnen, in ieder geval kunnen de vele voetballief hebbers op een spannenden wedstrijd rekenen. Sparta I komt geheel volledig uit, n.1. Arnoldus Vlo.ttes, Slikker, Groot.es, Lutjeharms. Rus, Fronzen, dé Moor, Boontjeé, D. Ruig, W. Rus. Res: J. Weeland Z IJ PE Nadat op a.s. Maandag, 3 uur, des namiddags, in openbare raadsvergadering afscheid zal worden ge nomen van Burgemeester De Moor, zullen op Dins dag, 30 April a.s., de ingezetenen en plaatselijke ver- eenigingen afscheid van den scheidenden Burge meester kunnen nemen, en wel tusschen 3 en 5 uur des namiddags in de zaal van mevr. de Wed. J. Broer te Schagerbrug. Op Woensdag, 1 Mei a.s. zal de heer Mr. D. Bree- baart zijn ambt van Burgemeester dezer gemeente aanvaarden. Mr. Breebaart.zal te ongeveer 2 uur door een commissie aan de grens van Zijpe en Callantsoog worden verwelkomd, waarna te 2Yz uur de openbare raadsvergadering zal plaats vinden (ten raadhuize), waarin onze nieuwe Burgemeester zal worden ge ïnstalleerd. Na afloop van de officieele raadsvergadering za! ten raadhuize voor hen, die dit wenschen, de gelegen heid bestaan, Burgemeester Breebaart toe te spreken. en Biersteker. Als rechtsbinnen krijgt dus thans D. Ruig een kans, terwijl Grootes en Rus als halhspe- lers gehandhaafd zijn, wat wel te verwachten was. I-MEIFEEST. De S.D.A.P. afd. Schagen, heeft voor het Meifeest dat a.s. Woensdagavond in het N.-H. Koffiehuis gehouden zal worden, de medewerking verzekerd van het bij uitstek prima hum. gezelschap „Tempo" van Den Haag, terwijl jvoorts als spreker bereid is gevonden Burgemeester Verstegen van Koog a.d. Zaan. Het programma wordt voorts aangevuld door den N.A.S.B., afd. Schagen. Al met al belooft het dus opnieuw 'n prachtavond te worden, waar zoowel voor iong als oud valt te genieten, terwijl het pro- pagandagedeelte niet vergeten zal worden. De entree is zeer laag gesteld (zie adv.), terwijl werkloozen vrijen toegang hebben. Men wordt verzocht tijdig anwezig te zijn. irairaifflCT Ga niet op goed geluk af bij het kiezen van Uw corset. Stelt U prijs op een goed figuur, raadpleegt U dan Gelgenheid WOENSDAG 1 MEI, van half elf tot half vier. Alleen-verkoop „KALASIRIS" SCHAGEN. THEATER ROYAL. Een machtig gespeeld filmwerk', „Mannen In heï wit", dat deze week in Theater Royal draait, en met zijn sterk aangrijpend dramatischen inhoud, overal volle zalen heeft getrokken. Hoewel nog steeds inwonende assistent, is de toe komst van den bekwamen dokter Ferguson reeds uitgestippeld. Hij is een beschermeling van den wereldberoemden chirurg Hochberg en zal spoedig een jaar in Weenen gaan studeeren om daarna on der zijn beschermer in diens laboratorium te gaan werken. Hij is verloofd met Laura Hudson, wier millioenenrijke vader Hans in het St. George-zieken- huis een kuur ondergaat en de bedoeling is, dat de reis naar Weenen tevens de huwelijksreis van George Ferguson en Laura Hudson zal worden. Laura, zeer door haar vader verwend, heeft haar verloofde zielslief, doch zij heeft te sterke mondaine neigingen om 't goed te kunnen verdragen, dat George meer en meer, onder Hochberg's invloed, door zijn wetenschappelijke studies wordt in beslag genomen. Zij krijgen oneenigheid als op zekeren avond, voor den tweeden keer in een week, George niet. in staat is een afspraak met haar te houden en dien nacht vindt hij troost in de armen van Barbara Denning, een leerling-verpleegster, die hem reeds langen tijd aanbidt. De twist met Laura wordt bijgelegd en de repe titie voor de praalrijke huwelijksinzegening is reeds in vollen gang. In het ziekenhuis vindt er een ver gadering plaats van den Medischen Raad waar op den hopeloos-slechten toestand der geldelijke omstan digheden wordt gewezen en de redding hieruit wordt gezocht in de hulp van den schatrijken heer Hudson, Laura's vader. Om dezen pas-ontslagen pa tiënt te interesseeren, wil men dokter Ferguson, zijn aanstaanden schoonzoon, een vet baantje als ge neesheer van het gasthuis aanbieden. Laura weet hem aanstonds tot accepteeren over te halen, doch dokter Hochberg is zeer teleurgesteld, dat de weten schappelijke toekomst van zijn protégé aldus ver loren zal gaan. Het lot geeft Ferguson thans een harde les Bar bara Denning, doodziek tengevolge van een illegale behandeling, wordt naar de operatiezaal gebracht en Hochberg met Ferguson zullen de spoed-operatie ver richten. Hochberg, die Laura een denkbeeld wil ge ven van de belangrijkheid van Ferguson's werk, haalt haar over van de operatie getuige te zijn. Lau ra verneemt, dat Barbara haar aanstaande liefheeft en begrijpt, welk drama er tusschen George en het verpleegstertje heeft plaats gehad en wat de oorzaak is van haar ellende. Ferguson biecht zijn geheim op tegenover Hochberg en is besloten het meisje, mocht zij blijven leven, te huwen. Maar de arme Barbara sterft, en haalt Laura in haar laatste levensoogen- blilcken ovèr George te vergeven. Beiden zullen thans naar Weenen vertrekken en •et rijke, verwende meisje heeft begrepen, dat het •aar plicht is haar man in zijn prachtig en heil- •aam werk te steunen, in plaats van hem ervan af te houden

Schager Courant | 1935 | | pagina 10