De zing in uwelijks-cadeau Ernstige gasontploffing te St. Louis. Het SIERHUIS Ook hier verlies voor de regeerings- partijen. 1 5 DE VRIES Schotsche Hooglander krijgt aanval van waanzin. Framsche jeugd moet steviger worden opgevoed. KIJKEfl is KQPPEn t CLOECK KNOEIERIJ MET STEUN. De gemeenschap voor een belangrijk bedrag benadeeld. 10 Duitsche duikboot en op stapel? GEEN BEPERKING VAN VLOOTBOÜW. Engelsche oud-frontstrijders opgeroepen. MODERNE FOTO's EN VERGROOTINGEN Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAN - Nieuwe Groote boschbranden rond New York. J. KLERK Schagen Auto rijdt op troep soldaten in. Zaterdag 27 April 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9709 COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent tfjewijsno inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend R.K. en S.D.A.P. winnen elk een zetel. - De N.S.B. komt op 5 zetels. - Vrijheidsbond verliest 4 zetels; V.D. 1 zetel. Gisteren is de laatste verkiezing voor de Provin ciale Staten gehouden, n.1. die voor de provincie Gel derland. Na deze verkiezing is de samenstelling in Gelder land als volgt: R.K. Staatspartij 21, Anti-Rev. 7, Christ.- Hist. 9, Vrijheidsbond 4, Vrijz.-Dem. 2., S.D. A.P. 12, N.S.B. 5, Staatk. Geref. 2. De R.K. Staatspartij wint 1 zetel, evenals de S.D.A.P. en Staatk. Gereformeerden. Voorts verkrijgt de N.S.B. 5 zetels in de Sta ten. De Vrijheidsbond is gehalveerd en komt van 8 op 4 zetels. De Anti-Rev., Christ.-Hist. en'Vrijz. Dem. verliezen elk een zetel, evenals de Communistische partij, welke hiermede uit de Staten verdwijnt. Gaan we voor alle partijen de winsten en verliezen na, dan komen we tot het volgende resultaat: Winst en verlies. Aantal zetels Oude Nieuwe Partijen Staten Staten Verschil Lib. 8 4 4 Vrijz.-Dem. 3 2 1 Anti-Rev. 8 7 1 Chr.-Hist. 10 9 R.K. St. 20 21 Staatk. Ger. 1 2 1 S.D.A.P. 10 12 2 Rev. Soc. 1 0 Comm. 1 0 1 N.S.B. 5 Totaal 62 62 Stemcijfers in de geheele provincie Voor de geheele provincie Gelderland zijn de in 1931, in 1933 (Kamerverkiezing) en thans verkregen stemcijfers der voornaamste partijen: 1931 1933 1935 Lib. 44.463 27.563 24.817 S.D.A.P. 57.958 70.748 70.111 R.K. Staatsp. 113.898 117.023 118.900 C.H. Unie 54.847 52.730 55.044 A.R. Partij 42.129 49.572 40.413 V.D. Bond 17.836 17.112 14.023 Staatk. Ger. 6.9S2 14.310 12.058 Herv. Ger. 3.796 3.209 2.727 Kath. Dem. 4.558 3.766 Chr. Dem. 3.854 5.208 Communisten 5.816 5.650 5.111 Rev. Soc. 1.246 2.127 N.S.B. 30.104 Plattel. 3.015 De uitslagen in de twee grootste steden: Arnhem. Uotgebracht zijn in totaal 39.366 geldige stemmen, waarvan op: Lib. Staatspartij 2335, R.K. Staatspartij 10.635, A.R. Partij 3159. C.H. Unie 2588. V. D. Bond 964, S.D.A.P. 12.439. Staatk. Ger. Partij 146. Herv. Ger. Staatspartij 784, Chr. Dem. Unie 327, Rev. Soc. Partij 441, Comm. Partij Holland 1472. Kath. Dem. Partij 301. Plattelanders 117, N.S.B. 365S. Bij de vorige Statenverkiezing (1931) zijn in de gemeente Arnhem uitgebracht in totaal 34.694 gel dige stemmen, waarvan op de: Lib. 4500, R.K. 10.066, A R 3018, C.H. 2069. V.D. 1655. S.D.A.P. 8854. Staatk. Ger. 140, Herv. Ger. 1234, Comm. 2172. Nijmegen. Uitgebracht zijn in totaal 38.676 geldige stemmen, waarvan op: Lib. Staatspartij 1114; R.K. Staatspartij 23.117; A.R. Partij 727, C.H. Unie 2060; V.D. bond 496; S.D. A.P. 5683; Staatk. Ger. Partij 66; Herv. Ger. Staats partij 79; Chr. Dem. Unie 79; Rev. Soc. Partij 142; Comm. Partij Holland 703; Kath. Dem. Partij 1198; Plattelanders 51; N.S.B. 3161. Bij de vorige Statenverkiezing (1931) zijn ïn de gemeente Nijmegen uitgebracht, in totaal 34.376 gel dige stemmen, waarvan op de: Lib. 1947; R.K. 21.473, A.R. 610, C.H. 1930, V.D. 997, S.D.A.P. 5915, Herv. Ger. 162, Comm. 509. U overweegt het bouwen van een Landhuis? VOOR DE CENTRALE VERWARMINGS- EN WARMWATERINSTALLATIES TECHN. BUREAU TEL. 2197-3897 ALKMAAR Honderden referenties. De compagnie zoekt volgens voorschrift dekking. Londen.. Op het oefenterrein voor de troepen van fort George nabij Inverness in Schotland heeft zich een eigenaardig voorval afgespeeld. Zeventig man van het regiment Schotsche Hoog landers stond aangetreden voor schietoefeningen met scherp. Een der manschappen ging klaar staan om te schieten, maar draaide zich plotseling om en schoot op zijn eigen compagnie. De soldaten stoven snel uiteen en zochten volgens voorschrift dekking, zoodat niemand getroffen werd. De soldaat, die het incident verwekt had, loste nog twee schoten en liep toen weg. achtervolgd door de geheele compag nie. Pas na een half uur zoeken vond men hem in een verborgen hoek. Hii bleek door een schot gewond te zijn en werd naar het hospitaal gebracht. Of de soldaat, die vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft gehandeld, zichzelf de verwonding heeft toe gebracht. is niet bekend. De militaire autoriteiten laten zich over het geval niet uit. Naar Duitsch voorbeeld. Reuter meldt uit Parijs: In de „Excelsior" schrijft generaal Weygand: Het is treurig wanneer jongelieden van 20 jaar zonder discipline met de handen in de zakken rondslente ren. Opvoeding in den wijdsten zin des woords is noodzakelijk. Aldus voorbereid zou den jongelieden de latere militaire opleiding snel bijgebracht kunnen worden. Dit is vooral noodig met het oog op den een jarigen diensttijd, want in dit korte tijdsbestek kan men onmogelijk recruten opleiden. Wil men later weer terugkeeren tot een korten diensttijd dan zal men de jeugdige Franschen reeds in hun kinder en schooljaren moeten opkweeken. Twee bestuursleden en zes leden van de federatie van bouwvakarbeiderste Amsterdam gearresteerd. De politie te Amsterdam, heeft acht leden van de Federatie van Bouwvakarbeiders, on der wie twee bestuursleden, in arrest gesteld. Deze acht personen worden beschuldigd zich aan knoeierijen met steungelden te hebben schuldig gemaakt. Aan zes gewone leden zou steun verstrekt zijn door de Federatie met medeweten van de de twee bestuursleden, ofschoon die leden niet werkloos waren. De acht arrestanten worden er van verdacht, ge durende zeer langen lijd de burgerlijke instelling voor maatschappelijken steun voor belangrijke bedragen te hebben benadeeld, de zes federatieleden hebben den laatsten tijd voortdurend als crisiswerkloozen steun getrokken. Zij stempelden daartoe op het bu reau van de Federatie van bouwvakarbeiders. Te gelijkertijd verrichtten zij bijna voortdurend arbeid in dienst van een handelaar in bouwmaterialen en ver dienden daar zeer ruime bedragen. Weekloonen van f40 a f60 zouden geen uitzondering zijn" geweest. De justitie staat op het standpunt, dat het werken van de zes Federatieleden, aan het bestuur van deze Londen: Daily Telegraph verklaart, dat Duitschland van plan is zeer binnenkort 10 duikbooten op stapel te zetten, hetgeen het blad een nieuwe schending van het vredesver drag noemt. De vroegere duikboot-opleidingsschool te Kiel, welke sedert den wapenstilstand geslo ten was, zal worden heropend. nerikaansche marine-begrooting wijziging aanvaard. Reuter meldt uit Washington: Het Representantenhuis heeft zonder hoofdelijke stemming de marine-begrooting aangenomen, welke 465 millioen. dollar bedraagt. Het huis nam de gis teren vermelde amendementen, welke de desbetref fende commissie aan het budget had willen hechten, en die ten doel hadden den aanbouw van nieuwe oorlogsschepen te beperken en te verlangzamen, niet over. Ter vorming van een Vredesbond Reuter meldt uit Londen: De „British Legion", een organisatie van oudfront soldaten, geeft in een openbare verklaring uitdruk king aan de hoop dat het mogelijk zal zijn een per manenten wereldbond van alle frontstrijders ter be vordering van den vrede in het leven te roepen. De leden van dezen bond, aan welke zijde zij ook ge streden hebben, dienen zich aaneengesloten te voe len door dit eene doel: de goede verstandhouding on der de volken en den vrede op aarde te bevorderen. federatie niet onbekend is kunnen blijven. Zij ver moedt dan ook, dat de zes arbeiders met medeweten van de bestuursleden, clandestien gewerkt hebben en tevens door deze bestuursleden in staat zijn gesteld, wekelijks het steunbedrag te incasseeren. Vandaar dan ook, dat thans ook twee bestuursleden der fede ratie, waaronder de secretaris, in hechtenis zijn ge steld. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de schuld van deze bestuursleden reeds vaststaat. De politie is dit op 't oogenblik nog aan 't onderzoeken en het valt uiteraard nog niet te voorzien, welk resultaat dit on derzoek zal opleveren. In elk geval echter had de Justitie bepaalde aanwijzingen, dat de twee bestuurs leden aan de oplichting mede debet waren. Anders zouden zij zeker geen last hebben gegeven tot ar restatie over te gaan. Reeds geruimen tijd geleden kregen de ambtenaren van Maatschappelijken Steun er de lucht van, dat de zes federatieleden, die bij hun organisatie stem pelden, en daar ook de steungelden in ontvangst na men, niettemin werk hadden. In alle stilte werden de gangen der zes kameraden nagegaan en toen bleek inderdaad, dat zij samen een ploeg vormden, die zich in dienst had gesteld van een handelaar in bouw materialen. Deze handelaar schijnt door de Federatie min of meer gedwongen te zijn, dit ploegje in dienst te nemen en te houden, ook al een omstandigheid, die het vermoeder, wettigt, dat het bestuur der Federatie er wel meer van afwist. Dit klinkt wellicht cenigs- zins vreemd voor iemand, die de toestanden in het bouwvak niet kent. Flet is echter een algemeen be kend feit, dat de Federatie van bouwvakarbeiders vaak een soort terreur uitoefent in dit bedrijf. Toen de politie een en ander achterhaald had, ging zij op last van het parket tot arrestatie van de betrokken arbeiders en bestuursleden over. Enkelen hunner, zijn ingesloten in het politiebureau Raam poort, anderen bevinden zich op andere politiebu- reaux. Zij zijn allen aan een streng verhoor onder worpen. Aangezien de verhooren nog steeds gaande zijn, kon de politie ons nog niet mededeelen, wat hel resultaat daarvan is. Tevens onderzoèkt de politie de bescheiden, die zich bevinden op de bureaux van Maatschappelijken Steun en van de Federatie. Het nazien van de loonstaten en steun lijsten vergt uiter aard buitengewoon veel tijd. Naar verluidt, is de dienst van Maatschappelijken Steun door de gearresteerden opgelicht voor een be drag van verscheidene honderden guldens. van buitengewone kwaliteit. Ook 's Zondags geopend. Woonhuizen, villas en fabrieken in gevaar. In de omgeving van New York hebben verscheide ne boschbranden groote schade aangericht. Op Long Island is reeds een oppervlakte van circa 65 vierkante kilometer bosch afgebrand. Op verschil lende plaatsen verkeeren woonhuizen, villa's en fa brieken in groot gevaar daar de uitbreiding van het vuur begunstigd wordt door de windrichting en de droogte. Te Hammonton. in New Jersey, woedde de boschbrand zoo hevig, dat de vlammen over de ri vier sloegen, die een breedte heeft van 30 meter in de buitenhuisjes bedreigde. Bij Atlantic City woedt een boschbrand over een front van 16 kilometer. Een oogenblik heeft het dorp Steelmanstown in groot ge vaar verkeerd. Parlementsgebouw in Oreqon verwoest. San Francisco. Een geweldige brand heeft te Salem in den staat Oregon 't historische parlements gebouw totaal vernield. De schade wordt op meer dan een millioen dollar geschat. Vele kostbare anti quiteiten, welke in het gebouw waren bewaard, werden mede een prooi der vlammen. De oorzaak van de brandcatastrophe is onbekend. H Bizonder geslaagd is altijd een gekocht in KLERK's KUNSTHANDEL, b.v. Thee-, Ontbijt- en Tafelserviezen Etsen Schilderstukjes - Platen - Pastels - Vazen -Schalen. Bonbon- en Gebakstellen - Schemerlampen - Cou ranthangers - Bowlstellen - Glasserviczen „Leer dam". - „Gero Zilmeta", enz., enz., enz. Beleefd aanbevelend, Eenige soldaten ernstig gewond; bestuur der aangehouden. Reuter meldt uit Praag. Donderdagavond is een personen-auto, die met gedoofde lichten en met groote snelheid reed, op een straatweg bij Kremsier ingereden op een troep marchcerende soldaten. De auto reed 28 manschappen omver en reed vervolgens in een sloot langs den weg. De bestuurder gaf vol gas en wist achteruit uit de sloot te komen en reed nogmaals over de 28 man heen, die omver gereden waren. Door de paniek, welke onder de soldaten ontstond slaagde de bestuurder van de auto erin te ontkomen. Eenige soldaten werden ernstig gewond. De gendarmerie stelde onmiddellijk een onderzoek in en het bleek, dat de dader een zekere Alois Kybl was. De man was zoo brutaal eenigen tijd na de aanrijding, als gewoon voetganger naar de plaats van het gebeurde terug te keeren en zijn hulp aan te bieden. Hierbij werd hij door de soldaten herkend en ge arresteerd. Het straatdek over heele afstanden open gereten. Verscheidene arbeiders, die in het riool werkten, ernstig gewond. Reuter meldt uit St. Louis: In het zaken centrum van deze stad is een ernstige ont ploffing het gevolg geweest van het zich ver zamelen van gassen in een riool, welke door onbekende oorzaak tot explosie zijn gebracht Elf arbeiders, die in het riool aan het werk waren, moesten met zware verwondingen in het ziekenhuis worden overgebracht. Een tot nog toe niet precies bekend aantal arbei ders is in de met verstikkenden rook gevulde riolen ingesloten. De brandweer tracht met gasmaskers op de kanalen binnen te dringen. Groote hoeveelheden gasneutraliseerende stoffen zijn in de riolen gestort. De hoop is echter niet groot, dat de ingcslotenen le vend geborgen zullen kunnen worden. De ontploffing was zoo geweldig, dat de zware deksels op de man gaten der riolen honderden meters ver weggeslin gerd werden. De straten vertoonen groote scheuren. De ruiten van de huizen in den omtrek zijn alle gesprongen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1