Een onhandig gebaar van Ramsay MacDonald In drie dagen naar .Australië Kantongerecht te Alkmaar. H.V. li TM*Co., Zaterdag 27 April 1935. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9709 Buitenland DISTRIBUTIE VAN GROENTE IN AMSTERDAM. De strijd in dit Kanton tegen de „gok lust en speelzucht" nog niet geëindigd! Een vliegende Rus. De ramp van de Uiver. Een vreemd geval. STEUN VOOR GROENE ERWTEN. Bil De vierde bloemententoonstelling op het terrein der „Flora 1935" te Heemstede is Vrijdag door den burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doo rn officieel geopend. De burgemeester bewondert de expositie, die door deskundigen als de mooiste en k ostbaarste wordt beschouwd, welke tot nog toe werd georgan iseerd. I Hervatting der Fransch=Rus= sische besprekingen Italië formeert 'n belangrijke troepenmacht in Afrika De Britsche Premier, Ramsay MacDonald heeft in zijn eigen orgaan, de „Newsletter" een beroep ge daan op het geweten der Duitschers. Hij vermaant ze niet langer als onruststokers in Europa te fungee- ren, en hun politiek van militaire expansie vaarwel te zeggen. Het is duidelijk dat MacDonald ietwat verschrok ken is van de feiten, die hem in Stresa ter oore zijn gekomen en nu door een boetpredicatie wil trachten zijn steentje bij te dragen om vrede te stichten. Hij moet wel heel erg overtuigd zijn van zijn on aantastbare autoriteit om zoo iets doms uit te halen. Hoe het mogelijk is dat een Britsche Minister-Pre sident zoo weinig begrijpt van de mentaliteitvan het Duitsche volk, en met dergelijke verwijten iets denkt te bereiken, gaat boven het verstand van ieder, die de ontwikkeling van de internationale ver houdingen der laatste jaren heeft gevolgd. Wij weten het toch allen, dat het Duitsche volk, door de meer dan idiote bepalingen van het Vre desverdrag van Versaille en de economisch bespot telijke herstelbetalingen tot uiterste wanhoop is ge bracht en dat dus de overwinnaars uit den wereld oorlog zelf het zaad hebben gezaaid voor de plant, die thans het Duitsche volksleven omwoekert. Het resultaat van de ongetwijfeld goed bedoelde poging van MacDonald is dan ook niet anders ge weest dan een krachtig verweer van de Duitsche pers, die, zooals gebruikelijk, den bal terugkaatst en de verantwoordelijkheid der bewapeningswedstrijd geheel legt op de schouders van de tegenstanders. Engelschen zijn toch wonderlijke menschen! Terwijl het hoofd van de regeering aan Duitsch- land oorlogszucht en blindheid verwijt, zijn onder- tusschen Britsche en Duitsche marinedeskundigen te Londen bezig om te discusseeren over den op bouw der Duitsche vloot. Van Engelsche zijde wordt uitdrukkelijk verklaard, dat deze conferentie slechts een technische conver satie is, waardoor Engeland allerminst erkent te berusten in dq Duitsche schending van deel V van het verdrag van Versailles. Deze opmerking is natuurlijk larie! Als Engeland zich nog werkelijk zuiver en con sequent stelde op de bepalingen van dit verdrag, dan kon er van dergelijke besprekingen geen spra: ke zijn. Dat het afbreken der onderhandelingen tusschen Rusland en Frankrijk definitief zou zijn, heeft wel geen mensch geloofd. Beide landen hebben te groote belangen bij een militair samengaan, zoodat wij reeds terstond een hervatting der besprekingen voorspelden. Eergisteren heeft Litwinof de situatie voor de ver gadering van den Raad van Volkscómmisarissen uiteen gezet, met het gevolg dat nieuwe grondslagen zijn aanvaard, op welke men vernacht-met Frank rijk tot een accoord te kunnen komen. Deze concessies want dat zijn het ongetwijfeld zijn onmiddellijk doorgeseind naar den Russi- schen ambassadeur te Parijs. Potemkin, die niet geaarzeld heeft zich direct met Laval in.verbinding te stellen, zoodat gisteravond reeds een conferentie tusschen de beide heeren heeft plaats gehad, waar in deze nieuwe Russische voorstellen zijn besproken Er blijken nog enkele technische moeilijkheden te zijn die men aan deskundigen dient voor te leggen en men hoopt vanavond de aangevangen discussie te vervolgen. Welke de moeilijkheden zijn, wordt niet gemeld. Moeilijk te raden is dit niet. Het is duidelijk dat Parijs zich niet wil binden aan elk denkbaar Russisch militair avontuur, terwijl Moskou juist wel in deze richting wil sturen. Daar echter, zooals gezegd, beider belang 'mede brengt om zoo spoedig mogelijk tot overeenstem ming te kamen mag men verwachten, dat deze, in wezen anti-Duitsche overeenkomst, binnen niet al te langen tijd zal tot stand komen. Volgens betrouwbare gegevens beschikt Italië in Erythrea reeds over een leger van ruim 60000 solda ten en 1000 vliegtuigen, terwijl men er de beschik king heeft over zeer belangrijke hoeveelheden mate riaal en vervoermiddelen. Dit alles ter beteugeling der Abessynische rooverbenden? 't Wordt meer en meer onwaarschijnlijk en wij vreezen, dat Mussolini de onderhandelingen zoolang mogelijk zal rekken om aan het einde van de re genperiode (begin October) het masker af te wer pen en ons eindelijk de ware bedoelingen van zijn huidige Afrika-politiek te onthullen. Voorloopig stopgezet. Over de beëindiging van de distributie van groente in de hoofdstad, wordt thans het volgend commu niqué verstrekt: De distributie van groente aan werklpozen in on ze gemeente zal voorloopig worden opgeschort. De distributie geschiedde tot nog toe aldus, dat de eene week door de gezinnen besteld werd de groen te, die, de volgende week kon worden afgehaald. Op deze wijze stond steeds vast, dat de benoodigde hoe veelheid ook werkelijk beschikbaar zou zijn. De Ne derïandsche Groenten- en Fruitcentrale heeft dit stel sel echter thans verlaten en kan dus ook niet meer garandeeren, dat de groente, die de gezinnen in een bepaalde week zou willen betrekken, ook wer kelijk geleverd zal kunnen worden. Deze onzekerheid heeft B. en W. doen besluiten deze distributie voorloopig te doen eindigen. De in deze week bestelde en betaalde groente zal in de eerste dagen der volgende week natuurlijk nog afgehaald kunnen worden. Er zal dan echter geen gelegenheid meer zijn nieuwe groente te bestellen. STRAFZITTING VAN VRIJDAG 26 APRIL. NA DE ALKMAARSCHE GAMIT, DE SCHAGER ZESDAAGSCHE EN DE WARMENHUIZER HANZE, DE FIRMA V. EN D. AAN GEWEZEN. f 100 boete subs. 50 daqen .qerequii'eerd. I. Het waren heden de heeren W. J. M. H. Seelen en M. A. W. Berentze, resp. directeur en onderdirecteur van de Alkmaarsche afdeeling der bekende firma., V, en D., die waren uitgenoodigd om voor den Kan-" tonrechter te verschijnen, ter zake de hen ten laste gelegde overreding van artikel 2 der Loterijwet 1905, een invitatie waarvan geen der beide delin quenten gevolg had gegeven. Wel waren als getuigen charge verschenen no- taris Verkadc, mei. Dora Seelen, mevr. v. Enschut Suurbeelc en de heer G. de Boer, laatstgemeld en een paar gelukkigen, die als gevolg van de V. en D.-lo- terij een prijsje in de gedaante van een deken en 'n handtaschje hadden gewonnen. De reclame-campagne, bestaande uit een prijsuit- deeling, was ongeveer als volgt ineengezet: In het gebouw van V. en D. aan de Ridderstraat en Laat waren op de reclamedagen in November verkrijg baar gesteld bonnen voor koopers en niet-koopers, door mej. Dora Seelen op de eerste etage van het gebouw, op last van den directeur uitgereikt. Van deze bonnen werden een 50-tal genoteerd en deze collectie, in een gezegelde enveloppe bij notaris Ver kade in bewaring gegeven. Op 6 December werd de envelop geopend, de nummers geopenbaard en de prijzen aan de gelukkige winnaars, waaronder de hierboven gemelde getuigen, ter hand gesteld. Na het zeer korte verhoor der getuigen, kreeg di rect de ambtenaar het woord om te betogen, dat hij, méér dan de Gamit, deze reclame van de firma V. en D. een strafbare overtreding der loterijwet moest noemen. Het was zeer duidelijk, dat de deelnemers niet alleen de koopers, maar ook niet-koopers op deze prij zen-toekenning geenerlei invloed konden uitoefenen. "*>.«*1 Het was er hier wel degelijk op toegelegd om het winkeldebiet te verhoogen, want de bezoekers, die zich in een bon konden voorzien behoefden niet te volstaan met hun neus om den hoek van de deur te steken en een bon te pakken, maar moesten zich naar de eerste etage begeven, per lift of langs de trap, om daar een bon in ontvangst te kunnen nemen. Ze hadden dus alle gelegenheid een keus te doen uit de vele degelijke artikelen, die de firma hen aan bood. De ambtenaar vermeende dus dat hier wel dege lijk een economisch voordeel werd beoogd en be schouwde de loterij als een lokmiddel om de koop lust op te wekken. Echter kon de ambtenaar zich niet vereenigen met de wijze, waarop dergelijke groote ondernemingen met hun groote kapitalen zich een overmacht konde? verschaffen op de kleine zaken, wie zulks onmogelijk is. Spr. achtte deze manier om zich economisch voor deel te verschaffen ontoelaatbaar en wenschte een strenge straf te zien opgelegd, reden, waarom door hem werd gevorderd tegen ieder-der verdachten f 100 boete of 50 dagen hechtenis. Vonnis Vrijdag 3 April a.s. De gevleugelde mensch werkelijkheid. Met behnip van vlengels aan armen en beenen 1200 meter gevlogen. Moskou: De bekende Russische parachutist Rharakhorof heeft op een hoogte van 3000 meter bo ven Rostof in horizontale richting een afstand van 1200 meter afgelegd, alleen met behulp van vleu gels aan zijn armen en beenen. Na deze vlucht opende hij zijn parachute en kwam zonder moeite op den grond neer, nog steeds met zijn vleugels aan. Dit is de vierde tocht van deze soort ter wereld en de tweede geslaagde poging in Rusland. Toch blikseminslag? In ons blad van begin April hebben wij een on derhoud gepubiceerd met den directeur van de Tsje chische Luchtvaart Mij. naar aanleiding van de ramp van de Leeuwerik. In dat interview gaf de heer Old- richt Ruzicka, zooals men zich welhaast herinnert, te kennen, dat hem was ter oore gekomen, dat de ramp van de Uiver waarschijnlijk toch aan bliksem inslag moest worden toegeschreven. Een bericht in Het Volk komt thans deze uitla ting bevestigen. Het blad meldt, van wel ingelichte zijde te vernemen, dat de conclusie van het Uiver- rapport in zake de hoofdoorzaak van de ramp toch zou terugvoeren naar blikseminslag. Het rapport heeft den minister van waterstaat be reikt, die nog niet beslist heeft of tot geheele of ge deeltelijke publicatie zal worden overgegaan. Het rapport van dr. ir. van der Maas sloot, naar het Vaderland indertijd wist te melden, bliksemin slag als oorzaak van de ramp uit. De „permanente commissie" die thans toch tot blik seminslag zou hebben geconcludeerd, bestond uit vice-admiraal Schorer, prof. dr. ir. Biezemo, majoor vlieger Van Heyst en luitenant-vlieger Broesder. Belgische dame, die den Keizer wilde spreken, gearresteerd. Een Belgische dame, die al eenige dagen te Doorn gelogeerd had en blijk gaf niet geheel normaal te zijn, stelde herhaaldelijk pogingen in het werk om den ex-keizer te spreken te krijgen. Dit idéé fixe werd zoo sterk, dat zij het plan opvatte zich voor den auto van den keizer te werpen, waartoe zij het voornemen te kennen gaf. Voor het zoover kwam, heeft de rijkspolitie, die een oogje in het zeil hield, haar^in verzekerde bewaring gesteld in het be lang van haar eigen veiligheid en in die van het verkeer. Daar enkele papieren niet geheel in orde bleken te zijn, is zij gistermiddag over de grens gezet. Barometerstand Zaterdagmorgen 8 uur 767 m.M. Temperatuur: 10 gr. C. is 50 gr. F. Wind: Noord. Verdere vooruitzichten: droog, helder weer. Uw Kiekjes vallen het beste uit als U ze laat ont wikkelen en afdrukken bij TERLEP. 's Morgens ge bracht, 's avonds klaar. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE E 103. SCHAGÉN. LAND. EN TUINBOUW. Voor oogst 1935 regeling te wachten. Voorraden oude oogst blijven er buiten. In antwoord op vragen van den heer Droesen be treffende het nemen van maatregelen van Regec- ringswege, krachtens welke bepaalde soorten groene erwten voor het oogstjaar 1935, zoomede nog aanwe zige voorraden erwten van den oogst 1934 worden gesteund, deelt minister Steenberghe het volgende mede: Het is ondergeteekende bekend dat groene erw ten, in bepaalde streken van ons land gegroeid,ten gevolge van agrogeologische en klimatologische om standigheden, bezwaarlijk kunnen voldoen aan de eischen, door de Nederïandsche Akkerbouwcentrale voor overname gesteld, en dat daaruit voortvloeit, dat zulke erwten, die zijn van een voor die streken normale kwaliteit, over het algemeen niet voor steun in aanmerking komen. Er zu'.len maatregelen worden overwogen, daartoe strekkende, dat voor erwten, als 'hierbedoeld, voor den oogst 1935 wel steun wordt verleend. Het is ondergeteekende bekend, dat zich nog voor raden onverkoopbare erwten van den oogst 1934 op de boerderijen in de bedoelde streken bevinden, doch niet dat deze beduidend zijn. In verband met het vergevorderde seizoen is het onmogelijk, voor de hierbedoelde erwten alsnog steunmaatregelen te ontwerpen. PRIJZEN VAN VARKENS. Te leveren aan de Ned. veehouderfleen- trale. De prijizen welke door de Nederïandsche veehou derijcentrale voor de aan haar geleverde varkens be taald worden, zullen met ingang van 29 April a.s. met 2 cent per Kg. geslacht gewicht verhoogd worden, met dien verstande, dat deze prijsverhooging geldt voor de varkens welke op of na dezen datum gele verd worden. Voor de varkens, welke bestemd zijn voor levenden uitvoer, bedraagt de prijs 37 cent per Kg. levend gewicht, zonder korting. De voorwaarden waaronder de levering plaats vir/dt, zijn ongewijzigd gebleven. Wie lacht daar? Een kampioenschapscandidaat op weg naar de bulldoggententoonstelling, die dezer dagen in BI oomsbury is geopend. De tweede druk van Parmentier's boek ,In drie dagen naar Australië" is heden verschenen. Het boek van Parmentier is een onop gesmukt rustig verhaal, waarin de lezer in de eerste plaats een goed inzicht krijgt in de voorwaarden van den wedstrijd allereerst geeft de schrijver een korte be schrijving van zijn reis naar Amerika om de Uiver te halen en daarna verhaalt hij van de beroemde vlucht. En dit ver haal is het, dat er in zal gaan als koek. Want niet alleen dat het zoo prettig ver teld is, zoo eenvoudig, zoo heelemaal zoo als het gebeurd moet zijn, maar het is tezelfdertijd zoo bijzonder accuraat, van uur tot uur haast weergegeven. Spannend is het verhaal vooral bij de landing te Albury. Maar als men het ge lezen heeft, dan heeft men nog niet den indruk dat het zoo gevaarlijk was; het is zoo nuchter verteld, zoo zonder franje; net zooals een zeeman het bericht over een goed gelukte redding in z'n journaal zou neerzetten. Dappere kerels! Verkrijgbaar in den Boekhandel LAAN SCHAGEN

Schager Courant | 1935 | | pagina 9