Twee soorten Duitschers Uit Bergen. FELLE GODSDIENSTSTRIJD IN DUITSCHLAND. ERNSTIGE AARDBEVING OP DE AZUREN. Het Nederlandsche schip „Jirno" verbeurd verklaard. Bloedige onlusten in Jaipur. Mussolini over de toekomst. De Duitsche vlootplannen. Mededeeling Landbouwers, WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL GEOPEND. 6 MEI STAKING? Maandag 29 April 1935 Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het oorstuitkomend nummer geplaatst. cou 78ste Jaargang. No. V/iv, Int. Telef No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Ze worden in verschillende klassen verdeeld Kastevorming Een vertegenwoordiger der „Berliner Nachtaus- gatoe" heeft een interview gehad met den rijksmi nister'van binnenlandsche zaken, dr. Frick, door welk gesprek zeer belangwekkende bijzonderheden naar buiten zijn getreden over reorganisatie van het Derde Rijk en de'beteekcnis die aan het toekomstige Duitsche staatsburgerschap moet worden gehecht. De minister verklaarde, dat stelselmatig de vroe gere Duitsche landen als Beieren, Hessen etc. zul len worden opgelost in één groot Duitsch Rijk, dat onderverdeeld zal worden in gouwen, wier grenzen echter niet gelijk 2ullen zijn aan die der verdwij nende landen. Reeds thans zijn, op één uitzondering na, alle Pruisische ministeries met de gelijksooriige Rijksdepartementen vereenigd. Binnen niet te langen tijd zal een uniforme be- ambtenwetgeving voor hetgeheele rijksgebied worden uitgevaardigd. Hoewel'deze mededeelingen 'van buitengewoon groot belang zijn, waren toch de openbaringen die de minister deed over het toekomstige Duitsche staatsburgerschap van niet minder beteekenis. Het is natuurlijk de bedoeling over te'gaan tot het Duitsche staatsburgerschap, zoodat een einde wordt gemaakt aan den vroegeren toestand toen een Duit sche staatsburger eigenlijk niet bestond. Men was Beier, Pruis of Saks, maar nimmer Duitscher. Maar het interessante dat minister Frick wist me de te deelen, was dat de staatsburgerbrief niet maar eenvoudig door geboorte, door een gewone acte van bestuur of door koop kan worden verkregen, maar slechts in plechtigen vorm en onder gewijde eedsaf legging op de Duitsche volksgemeenschap en zijn :Führer zal worden verleend en dat onwaardigen of vijanden van den staat zullen woi'den buitengesloten. Het is te verwachten, dat ieder die niet van zuiver .Arische bloede is, niet tot de Duitsche volksgemeen schap zal worden toegelaten, terwijl ook zij die oneer volle straffen hebben ondergaan of zich schuldig maken aan ondermijning van het gezag, niet zullen worden toegelaten. Ook afwijkende politieke gezindheid zal wel als reden worden aangegrepen om het staatsburger schap niet te verleenen. Adolf Hitier wil dat de staatsburgerbrief de belang rijkste oorkonde- zal'zijn die eén Duifscherr in zijn .leven kan verwerven. Het is een soort eereburger- schap en slechts zij, die deze eer deelachtig worden, zijn benoembaar in openbare ambten en mogen deel nemen aan verkiezingen en plebiscieten, Gaat de Duitsche regeering werkelijk tot deze zéér ingrijpende maatregel over. dan zullen binnenkort Duitschers van eerste, tweede en waarschijnlijk derde orde (de misdadigers) naast elkaar leven, die wel 'één economiscji geheel zullen vormen, maar toch bij 'tal van gelegenheden uit elkaar moeten vallen. Het beteekent weinig minder dan kastevorming! Nog steeds nieuwe arrestaties. - Huiszoeking bij ds. Niemöller. - Een beroep op Hitier. De strijd der Duitsche geloofsbeweging wordt steeds feller en de regecring is nu reeds zóóver ge gaan, dat zij de kantoren van den leider der opposi tie, ds. Niemöller, door de geheime staatspolitie heeft laten doorzoeken. Verscheiden documenten zijn daar bij in beslag genomen; twee ambtenaren zijn gear resteerd onder verdenking de voornaamste bronnen to zijn voor de verschaffing van gegevqos aan de buitenlandsche pers. De Duitsche regeering aldus Reuter is nu begonnen te doen wat Hitier destijds, in tegenwoor digheid van Hindenburg, heeft beloofd, niet te zul len doen, n.1. den strijd aanbindentegen de Duitsche Evangelische Kerk. In totaal zijn nu 35 predikanten der oppositie opge sloten in concentratiekampen. De regeering schijnt van plan te zijn alle berichten kanalen naar het buitenland af te snijden, vandaar de arrestaties. Het „Paulinusblatt", katholiek orgaan in het bis dom Treves, is in beslag genomen. „EvanqeHsche Kerk wordt straffeloos aan gevallen". Nader seint Reuter: De evangelische predikanten van Wiirttcmbers: heb ben, in hun iaarliiksche vergadering biiecn. een te legram gezonden aan Hitier naar aanleiding van de strenge maatregelen die tegen de predikantenoppo- sitic zijn genomen. „Wij zien .met ontsteltenis", zoo luidt de tekst er van, „dat het. terwijl openlijke aanvallen op het christelijke geloof worden toegestaan, zeer moeilijk en zelfs onmogelijk wordt gemaakt, zonder eenig openbaar antwoord te geven op deze aantijgingen op het evangelie van Christus. Wij verzoeken den leider en rijkskanselier de Evangelische Kerk de vrijheid toe te staan in het openbaar tegen bet nieuwe hei dendom te prediken en zoo spoedig mogelijk de be staande beperkingen af te schaffen." Opwinding in Saksen. Met inbegrip van de beide gearresteerde personen bevinden zich thans negentien geestelijken der op positie achter de draadversperringen van het con centratiekamp Sacksenburg in Saksen. In de Saksi sche kerkgemeenten heersclit groote opwinding over de onverschilligheid der Saksische regeering ten aanzien van hun klachten. Er heeft ook een groot aantal arrestaties plaats gehad onder de katholieken. PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Lissabon, 28 April V.D.)Een ern stige aardbeving heeft gisteravond het eiland Sao Miguel (Azoren) geteisterd. Een persoon is gedood. Er zijn verscheidene gewonden. Tal van huizen zijn verwoest. De kapitein tot tweeduizend yen boete veroordeeld. Strenge uitspraak van het gerechtshof te Takao. Tokio: De gezagvoerder van het Nederlandsche petroleum-tankschip „Juno", dat ecnigen tijd geleden door de Japansche autoriteiten is aangehouden en opgebracht wegens het zich bevinden in verboden water, is door het gerechtshof te Takao op Formosa veroordeeld tot een boete van tweeduizend yen. we gens het overtreden van de Scheepvaartwet. Het schip zelf, dat 2345 ton groot is, is verbeurd verklaard. De openbare aanklager had slechts een boete van tweeduizend yen geëischt. en stond op het standpunt, dat verbeurdverklaring van het schip niet noodzake lijk was. Het vonnis is dus strenger dan. de eicsh. Zooals bekend, is het schip op 9 April de versterk te zone van Mako op Formosa binnen gevaren. De kapitein verklaarde, dat hij door slecht weer daartoe gedwongen was. 37 Boeren gedood. Simla (Britsch Indië). In de nabijheid van het dorp Koedas in het vorstendom Jaipur is het tot ernstige botsingen gekomen tusschen verscheidene honderden boeren en politietroepen. De politie moest tweemaal het vuur openen, met het gevolg, dat 37 boeren werden gedood en talrijken gewond. Aan de zijde der politie werd een officier gewond. Er hebben ongeveer honderd arrestaties plaats ge had. De aanleiding tot deze botsing zou zijn, h'et, aan randen van een boerenvrouw door een politiebe ambte, die in deze streek had gereisd. De toestand wordt zeer ernstig genoemd. De bevolking heeft pro test-telegrammen aan den vice-koning en aan den Britschen districtsbestuurder van Najputana gezon den. Reeds eenige weken geleden heeft in dezelfde streek een dergelijke botsing plaats gehad. Een harde tijd staat voor de denr. R o iq e: Gister is in Italië het feest van den Nationalcn Arbeid gevierd. Mussolini hield te Rome een toespraak, waarin hij o.m. verklaarde: In het afgeloopen jaar zijn wij slechts langzaam voortgeschreden, om niet achterwaarts te schrijden. De horizont is opgeklaard en zal nog meer kunnen opklaren, indien de politiek, het bedrijfsleven zou steunen. Ik weet, dat gij geen gemakkelijk leven verwacht en ik zeg u daarom, dat een harde tijd voor de deur staat, welke de inspanning van alle krachten van het Italiaansche volk zal vereischen om dat doel te bereiken, dat wij ons reeds sedert lang duidelijk voor oogen hebben gesteld. Londen opgeschrikt. Duitsche bewape ning ver boven het aangenomen peil. Wedloop gaat beginnen. De Duitsche plannen inzake de uitbreiding van de ■vloot, aldus is de algemeene indruk te Berlijn, be staan op zijn minst reeds op papier. Het ministerie van propaganda en een ambtenaar van het departe ment van marine hebben bevestigd, dat Duitschland de vlootclausules van het verdrag van Versailles als dood beschouwde. Een zegsman van de regeering ver klaarde, dat hangende de vlootbesprckingen met Groot-Brittannië, Duitschland niet voornemens was met zijn bouw uit te gaan boven de verdragsgrenzen. Volgens de „Daily Telegraph" zal heden in een Engelsche kabinetszitting de situatie worden bespro ken en. het lijdt geen twijfel of de ministerraad zal het door de Engelsche luchtraad opgestelde omvang rijke bouwprogram goedkeuren. Het blad schrijft ver der, dat men in het Lagerhuis tijdens de op 2 Mei a.s. te houden debatten een verklaring verwacht teu aanzien van de tijd, die verstreken is sedert Hitier 'te Berlijn aan Sir John Simon zijn mededeelingen deed en het tijdstip waarop de werkelijke macht van Duitschland in de lucht werd verwezenlijkt. De Engelsche admiraliteit verbergt verder geens zins haar ontevredenheid, nu zij vernomen heeft, dat het Duitsche Rijk aanstonds twaalf duikbooten zal gaan bouwen van meer dan duizend ton elk. Bij de aanstaande besprekingen tusschen de Engel sche regeering en de, naar aanleiding van het zilve ren regeeringsjubileum van den koning in Londen aanwezige minister-presidenten der dominions, zul len dezen, naar de „Daily Express" nog meldt, waarschijnlijk worden uitgenoodigd, in uitgebreider mate deel te nemen aan de bewapening van het Britsche Rijk. JODEN MOGEN DE DUITSCHE VLAG NIET HIJSCHEN. Be r lij n. De Rijksminister van binnenlandsche zaken heeft de volgende verordening uitgevaardigd: „Het hijschen van de Rijksvlaggen, in het bijzon der van de hakenkruisvlag, door Joden is verboden. In twijfelachtige gevallen treft de plaatselijke politie de noodige maatregelen." In de motiveering wordt gezegd, dat het hijschen van de Rijksvlaggen door Joden meermalen tot ver storing van de openbare orde geleid heeft. Met 1 Mei a.s. begint weer een nieuw belasting jaar. De aangiftebiljetten voor de Inkomsten- en Vermogensbelasting worden dan weer in groote ge tale uitgereikt. Het juist invullen van deze biljetten wordt door de Wet voorgeschreven.. Hoe zult gij UW biljet op de juiste wijze kunnen invullen, indien gij niet in het bezit zijt van een behoorlijke boek houding? Wendt U eens tot het Boekhoudbureau der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw. U bent dan van veel moeilijkheden ontheven. Eventueele mon delinge inlichtingen kunt U zonder verplichting in winnen op cie zitdagen van het Boekhoudbureau of schriftelijk aam het kantoor: Surinamestraat 37, Den Haag. Zitdag te Schagen, Donderdag 2 Mei van 9.30 tot 12.30 in „de Beurs" bij BOONTJES. Zitdag te Alkmaar, Woensdag 1 Mei van 10 tot 4 uur in 't Café „Paardshoofd" bij SLEUTEL. Erussel in feesttooi. - Koning Leopold be pleit in openingsrede het vrije han delsverkeer tusschen de volken. Heel Brussel is in feesttooi gestoken in verband met de aldaar geopende groote wereldtentoonstelling. Alle officieel e gebouwen en zeer vele particuliere huizen hadden de nationale vlag geheschen. en uit alle deelen van het land kwamen extra treinen, auto mobielen en autobussen naar Brussel ter gelegen heid van deze groote gebeurtenis. De opening heeft door Koning Leopold plaats gevonden. De Koning sprak daarbij de hoon uit. dat dit werk tot nieuwe welvaart zal mogen leiden. Het doel van deze tentoonsteling is waardeering af te dwingen voor de resultaten van den menschelijken geest en het menschelijk vernuft. Wat kan men echter als de naties door tol muren en willekeurige belemmeringen een evenredige verdeeling der producten onmoge lijk maken? Er bestaat een tegenstrijdigheid tusschen de afsluiting der verchillende vol ken en den ijver, waarmee zij trachten hun welvaart te vergrooten. Ook wat het econo misch leven betreft kan men niet vrij ade men in een huis waarvan de ramen en deu ren gesloten zijn. Ook op economisch gebied is een frissrhe wind noodig. België werkt met alle macht om uit de verstik king. waarin de economische afsluiting het land dreigt te brengen, te geraken. Daartoe is noodig een sterke toewijding en een sterke moreele tucht. Met voldoening constateerde de Koning dat de in ternationale deelneming aan deze tentoonstelling zeer groot was. Hij hoopt dat de samenwerking der naties er door vergroot zou worden. Een meerderheid over de geheele wereld wenscht den vrede. De Ko ning dankt de buitenlandsche bezoekers voor hun medewerking en doet een beroep op het Belgische volk om de moeilijkheden te overwinnen en de krachten voor de toekomst te putten uit het grootschc verleden, De Koninklijke rondrit na de openings plechtigheid. Toen de Koning en de Koningin met hun beide kinderen en hun gevolg na afloop van de openings plechtigheid de groote feestzaal verlieten, werden zij toegezongen door een koor van 1500 Brusselschc schoolkinderen, die ten gehoore brachten „Ou peut- on être mieux" van Pétri en „Dan zal de beiaard luiden" van den Vlaamschen componist Peter Be- noit. Op het moment, dat de koning en de koningin het hoofdgebouw verlieten, werden honderden postdui ven uit alle deelen van België, losgelaten om de blijde boodschap van de opening der tentoonstelling door het land te verspreiden. Tegelijkertijd wierp de ballon „Belgica" met den ballonvaarder De Muyter aan boord de laatste kabels los en steeg op, met mil- lioenen strooibiljetten aan boord, die De Muyter over verschillende deelen van het land zou uitwerpen en die eveneens de boodschap bevatten: „De Wereld tentoonstelling te Brussel is geopend." Op de trappen van het Paleis voor Oude Kunst hadden zich ongeveer 3000 personen opgesteld, die de Koninklijke stoet luide toejuichten. Voor Oud-Brussel hadden zich de bewoners dezer aloude stad in oude klecderdrachten opgesteld en brachten het vorstelijk paar een Oud-Brusselsche groet. De route over het tentoonstellingsterrein was zoo gekozen, dat de Koninklijke stoet alle buitenland sche afdeelingen passeerde. Het was bijna één uur toen deKoninklijke stoet onder daverend gejuich van de nog steeds wachtende menigte het tentoonstellingsterrein verliet en langs de Meisse-laan naar de stad terugkeerde. Te 13 uur precies werd de stad Oud-Brussel offi cieel geopend en gingen de hekken der verschillen de ingangen naar het tentoonstellingsterrein open, dat thans ook voor het gewone publick toegankelijk was. Ongeluk op de tentoonstelling. Twee arbeiders geëlectrocuteerd. In den betonkelder onder een lichtfontein op het terrein der Wereldtentoonstelling is een ernstig on geluk geschied. In deze ruimte, waar zich een deel der electrische installatie bevindt en waar in den nacht nog hard werd gewerkt, vond men twee arbei ders liggen. Een hunner was reeds dood, terwijl den ander de levensgeesten weer konden worden opge wekt. Deze man heeft echter ernstige brandwonden aan handen en gezicht opgeloopcn. Men vermoedt, dat de beide slachtoffers in aanraking zijn gekomen met een hoogspanningsdraad. Het parket te Brussel stelt een onderzoek in. Besluit van de vier mijnwerkersbonden, in Zuid-Limburg. In verband met het feit, dat er geen over eenstemming is bereikt tijdens de besprekin gen op het departement te Den Haag met den Rijksbemiddelaar, tusschen de directies der particuliere mijnen en de bestuurders der mijnwerkersorganisaties, hebben de besturen der vier mijnwerkersbonden besloten, be houdens goedkeuring der bondsinstanties, de staking op 6 Mei op de particuliere mijnen te doen ingaan. Maandagmorgen vergaderen de besturen der vier mijnwerkersbonden om hun maat regelen te nemen. Het conflict, waarbij ongeveer 11.000 arbeiders be trokken zouden zijn, zou uitbreken in de vier Oran- je-Nassau-mijnen, de „Laura en Vereeniging, de „Julia", de „Willem Sophia" en de Dominiale mij nen. De hoofdbesturen der organisaties komen heden nogmaals gezamenlijk bijeen om de te nemen maat regelen te bespreken. OVERVAL OP EEN POSTWAGEN IN WESTFALEN. Munster. Op den weg Raestrup-Everswinkel is Zaterdagmorgen een postbode, toen hij met den postwagen passeerde, door een onbekende, onder be dreiging met een pistool, aangehouden. De roover leidde den wagen het bosch in en eischte afgifte der postpaketten. De postbode voldeed aan het bevel, doch toen hij een wielrijder zag naderen, riep hij om hulp, waarop de onbekende hem in de borst schoot en op de vlucht ging. De postbode is in bedenkelijken toestand in een ziekenhuis opgenomen. Uit den postwagen is een bedrag van 1500 Mark alsmede ze ven aangeteekende brieven ontvreemd. JUBILEUM BERGER ESPERANTO-CLUB. Opgewekte viering van het eerste lustrum. Zooals men reeds in ons blad heeft kunnen lezen, ging de aJd. Bergen van de Intern. Esperanto-Ver. L.E.E.N. Zaterdagavond in het Oranje-hotel haar eer ste lustrum vieren. Reeds dadelijk bij het binnentreden der zaal trof ons de opgewekte stemming. Ruim acht uur opende de voorzitter, de heer S. Graftdijk, den avond met een korte feestrede in het Esperanto, om zich vervolgens tot de aanwezige niet esperantisten te wenden met een kort welkomst woord. Vervolgens was het woord aan de verschillende feestredenaars. Dr. de Koning opende de rij met een gelukwensch aan het bestuur en den oprichter der afdeeling, den heer A. Pascha en bood hierbij een portret van Dr O. L. L. Zamenhof, den stichter van het esperanto aan. Hierna brachten vertegenwoordigers van de espe- rantoclubs uit Amsterdam, Hilversum en Alkmaar rle felicitaties over van hun vereenigen, waarbij den heer Pascha namens de afdeeling Alkmaar bloemen werden aangeboden. Natuurlijk opende het programma met het zingen van het vereenigingslied: „La Espero", waarna een koortje verschillende feestliederen ten gehoore bracht. Op verdienstelijke wijze werd een zangspelletje „Sia Nepo"' ten tooneele gebracht. Eenigszins vreemd deed het aan om een tooneelstuk te zien of liever to hooren opvoeren in het esperanto en hoewel het voor ons niet mogelijk was het geheel te volgen, kon men toch uit de mimiek wel de lijn vau het stuk begrij pen, wat ten zeerste pleit voor de spelers. Was het wonder, dat „La granda Craro" (de groote vergissing) bij het publiek insloeg? Na de pauze werd, ditmaal in het Hollandsch. de één-acter „Do oppasser va nden luitenant" opgevoerd Het was een dwaze klucht, waarbij vooral het spel van den oppasser groote hilariteit verwekte. Als extra-nummer liet mevr. Malesong uit Am sterdam ons met groot succes een aantal houdingen zien van mannequins op verschillende mode-shows. De heer Graftdijk bracht dank aan allen die mee gewerkt hadden om dezen avond te doen slagen. Alvorens men tot het bal overging had een kleine verloting plaats. Een gezellig bal tot slot en waarbij de Sonny Band onvermoeid bleek. NIEUWE NIE DO RP Candidaatstclling Gemeenteraad door de Kiesver- ceniging Algemeen Belang. Ter volledigheid van ons verslagje voor komende in ons blad van Zaterdag j.1., zij medegedeeld, dat het zittend Raadslid, de heer Jb. B. de Jong weder om door de vergadering van Vrijdagavond j.1. candi- daat werd gesteld, maar dat de heer de Jong voor de ze candidatuur heeft bedankt. TERDIEK. Brand. Zondagmorgen brak door tot nu toe onbekende oor zaak brand uit in de afdeeling van het dubbel woon huis, bewoond door 't gezin P. Wit. De bewoners waren afwezig. Na alarm was spoedig de hand brandspuit ter plaatse. Niettemin is de binnenboel geheel uitgebrand en van de inboedel is zoo goed als niets gered kunnen worden. De andere helft van het huis, bewoond door het gezin Haagsma is behouden kunnen blijven. Het huis behoort in eigendom aan den heer Jn. Stammes alhier. NOORDSCHARWOUDE. 29 April 1935. 900 Kg. gele kool f 1.10—1.20.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1