In drie dagen naar „Australië H.11. vi TRAPMAN Co., MISLUKTE TREINAANSLAG IN BEGIE. De feesttoebereidselen te Londen. Demonstreerende zandauto's te Monster Dreigende werkloozenrelletjes in Illinois iiraiiiiraiimiBigiiiraiiiiMiimiiiiiMPMii Autobusdienst Den Helder—Rotterdam. Gevolgen van een huiselijke twist. Weer een moord te Bandoeng. DU1TSCHE DU1KB00TENB0UW. HET BELGISCHE KONINGSPAAR IN ONS LAND. De „Satan III" is vergaan. Betonnen paal op de geëlectriseerde lijn AntwerpenBrussel. Bevestigd wordt, dat onbekend gebleven personen Zondagavond iets voor 9 uur een betonnen blok op de rails van den electrischen trein Antwerpen Brussel hebben gelegd, tusschen de stations Kathe- lyne Waver en Mechelen. Een der electrische trei nen reed op het blok met een snelheid van 100 kilo meter per uur. De reizigers werden door elkaar ge schud en de motoren hielden stil, maar niemand dacht aan een aanslag. Eerst later bemerkte men, dat stukken beton en metalen staven in het rader werk van de electrische locomotief waren gedrongen. De stationschef van Mechelen waarschuwde on middellijk de gendarmerie cn begaf zich naar de. plaats van den aanslag. Deze werd gepleegd op kor ten afstand van Brussel op het grondgebied van St. Cath el ij n e-Wa ver. Daar heeft men op het spoor tusschen de rails en de helling van den weg stukken gevonden van een betonnen paal, die als dwarsbalk voor een ontspo ring had gediend en waarvan nog enkele verwron gen staafjes tusschen de spoorlijn verspreid lagen. Het terstond ingestelde verdere onderzoek werd tot in den nacht voortgezet, doch leverde geen resul taat op. Het parket van Mechelen heeft, bijgestaan door een expert, Maan dagochtend het onderzoek voortgezet. De talrijke reizigers, die in den trein hadden plaats genomen, hebben zich geen rekenschap kunnen ge ven van de feiten, die zich tijdens de reis hebben voorgedaan. Zij hebben evenmin vermoed aan welke ramp zij waren ontsnapt. De trein E 112 bracht hen naar Brussel met drie uur vertraging. Het gerechte lijk onderzoek zal met den noodigen spoed worden voortgezet, teneinde de daders van deze minderwaar dige daad te ontdekken. Dezen moeten, naar men veronderstelt, personen uit de streek zijn, waar de aanslag werd gepleegd, omdat duidelijk is gebleken, dat zij nauwkeurig op de hoogte moesten zijn van het gevaar, dat een even- tueele ontsporing daar kon hieden. Als men nagaat, dat de trein op het oogenblïk. dat hij de plaats van den aanslag moest voorbijgaan, reed met een snelheid van 110 kilometer, kan men zich licht indenken, welk een verschrikkelijke ramp zou gevolgd ziin, indien de motor niet zou zijn uit geschakeld. Nader wordt nog gemeld: Uit het onderzoek is gebleken, dat men Zondag avond nabij dezelfde nlaats twee mannen en een vrouw beeft gezien, die in de streek niet bekend waren en vermoedelijk deze daad van sabotage wel ke het leven had kunnen kosten aan honderden personen, hebben gepleegd. Een half millioen belangstellenden in de Britsche hoofdstad verwacht. Londen: Gedurende het week-end had Lon den weer een voorproefje van de groote drukte, die gedurende de jubileumweek vernacht kan worden. Honderdduizenden bewogen zich door de straten om de versieringen en de illuminaties te bewonderen. Zoo groot was de drukte, dat de verkeerspolitie ver sterkt moest worden. Men verwacht, dat bij de jubileumfeesten meer dan een half millioen menschen Londen zullen bezoeken. Bij den dankdienst, die a.s. Maandag in de St. Paul's zal plaats hebben, zullen alle minister-presi denten, die te Londen aanwezig zijn, naar deze kerk rijden. Generaal Hertzog is uit Kaapstad te Londen aangekomen en er met geestdrift ontvangen. ONDERDRUKKING VAN MISDADEN DOOR TERRORISTEN. Dinsdag komt in het Volkenbonds-secretariaat naar D.N.B. uit Genève meldt, de commissie van deskun digen tot onderdrukking van het internationale ter rorisme bijeen, welke in December is ingesteld in ver band met den koningsmoord te Marseille. De basis van de beraadslagingen zal een in De cember door. Laval bij den Volkenbondsraad inge diend memorandum vormen, dat richtsnoeren bevat voor een overeenkomst ter onderdrukking van mis daden en o.a. een uit 5 leden bestaand internationaal gerechtshof ad hoe wil stichten. Kwestie tusschen gemeentebestuur en een inwoner. Een inwoner der gemeente Monster liet reeds ge durende twee maanden zand van zijn terrein nabij den Madeweg halen, bij welke werkzaamheden onge veer 23 arbeiders geregeld werk hadden. Dezer dagen echter kroeg hij de aanzegging van het gemeentebestuur, dat hij een gedeelte van de uitrit naar den publièken weg geheel moest bestra ten, aangezien de zware zandauto's den toegang tot een perceeltje gemeentelijk terrein ook beschadigden De betrokkene bleek hiertoe niet bereid, temeer waar naar zijn meening do schade niet groot was. Toen de gemeente nu bij haar standpunt bleef, werd het werk geheel stopgezet en zijn de 23 arbeiders naar de workloozensteun verwezen. De gedupeerde arbeiders lieten het er niet bij zitten en kwamen naar de woning van den burge meester en naar het gemeentehuis, waar de leego vrachtwagens in een file werden opgesteld en voor liet doorgaand verkeer tamelijk stagnatie veroor zaakten. De resultaten van deze ongewone demon stra waren nog niet bekend. Steunuitkeeringen in den geheelen staat stopgezet. Volgens een bericht van United Press uit Chica- go vonden de werkloozen daar gister alle steun uit- keeringslokalen gesloten cn door de politie bewaakt. Ook de lokalen in de overige steden van den staat Il linois w$ren gesloten, zoodat in totaal een millioen werkloozen geen steunbedragen kregen uitgekeerd. Deze maatregel is het gevolg van een weigering van den leider van het bondsbureau voor steunuit keering, Hopkin», om aan den staat Illinois verdere regeeringssteun voor de werkloozenuitkeeringen toe te staan, zoolang deze staat zich niet bereid ver klaart, een bedrag van 3 millioen dollars per maand voor werkloozenondersteuning te betalen. De gouverneur van Illinois heeft onmiddellijk stappen te Washington ondernomen, om de verdere ondersteuningsuitkesrlng veilig te stellen. In tusschen heeft hij aan alle particuliere liefda digheidsinstellingen het verzoek gericht om hulp. daar hij vreest, dat de getroffen maatregelen relletjes zullen tengevolge hebben. Bovendien verwacht het parlement van Illinois een speciaal belastin,gwetsontwerp gereed te krijgen, waardoor de verdere uitbetaling der werkloozen- steunbedragen zal worden verzekerd. De tweede druk van Parmentier's boek ,In drie dagen naar Australië" is heden verschenen. o Het boek van Parmentier is een onop gesmukt rustig verhaal, waarin de lezer in de eerste plaats een goed inzicht krijgt in de voorwaarden van den wedstrijd allereerst geeft de schrijver een korte be schrijving van zijn reis naar Amerika om de Uiver te halen en daarna verhaalt hij van de beroemde vlucht. En dit ver haal is het, dat er in zal gaan als koek. Want niet alleen dat het zoo prettig ver teld is, zoo eenvoudig, zoo heelemaal zoo als het gebeurd moet zijn, maar het is tezelfdertijd zoo bijzonder accuraat, van uur tot uur haast weergegeven. Spannend is het verhaal vooral bij de landing te Albury. Maar als men het ge lezen heeft, dan lieeft men nog niet den indruk dat het zoo gevaarlijk was; het is zoo nuchter verteld, zoo zonder franje; net zooals een zeeman het bericht over een goed gelukte redding in z'n journaal zou neerzetten. Dappere kerels! Verkrijgbaar in den Boekhande. LAAN SCHAGEN INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 23—30 April 193r Nieuwe zaken: Den Helder: Th. C. Lustenburg, Ruijghweg 72, bouwbedrijf; L. J. Steen dam, Brakkeveldweg 48, win kel in babv-artikelen, wol, enz. Wijzigingen: Schaeen: N.V. Handelsraad van den L.T.B., ..Het Noorden". Zuid- en Noord-Schermer: Coöperatieve Boe renleenbank. Opheffingen: Oud kar spel: Café „De Boode Leeuw" (eig. K. de Hart), Liefdelaan. Behandeling van een comcessieverzoek voor Ged. Staten van Noord-Holland. In een openbare vergadering van een commissie, uit Ged. Staten van Noord-Holland, is gistermorgen behandeld een aanvr-aag van de gebroeders van Ko- ningsbruggen uit Den Helder, om vergunning tot in werking brengen van een autobusdienst van Den Helder over Alkmaar, Den Haag naar Rotterdam en terug. Verschillende bezwaren waren schriftelijk inge komen. De heer Kraak Steeman lichtte bezwaren toe van een maatschappij, die een dienst exploiteert van Alkmaar naar Den Helder. Spr. achtte dezen dienst bedreigd als de nieuwe lijn er komt. Mr. van Leeuwen voerde het woord namens de aan vragers en merkte op, dat de dienst voor Den Hel der van groot belang is, daar de dienst onderhouden wordt met Den Haag en Rotterdam. Vele advertenties in de bladen van particulieren zijn hiervan de be wijzen. De gebroeders Van K. hebben reeds een wil den autobusdienst geëxploiteerd, waar groote belang stelling voor was en vele malen is marine-perso neel naar Den Haag en Rotterdam vervoerd. Omdat het rijkstoezieht hiertegen bezwaar heeft, hebben de gebroeders Van K. hun aanvraag inge diend. De voorzitter informeerde naar de tarieven. Hem werd medegedeeld, dat de vervoerkosten per trein f6 en per autobus f2.50 bedragen. De spoorwegen zorgen echter voor elf diensten per dag. De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten later hun beslissing zullen mededeel en. Man met een mes gestoken. Gisteravond tegen acht uur werd de Plansiusstraat, te Amsterdam in opschudding gebracht door een twist tusschen twee mannen, waarvan er ééne een 35-jarige ijsbereider, mot een mes in den buik werd gestoken. De zaak begon binnenshuis, waar de ijsbereider ru zie kroeg met zijn echtgenoote. De vrouw begon te gillen en riep eenige malen moord. Dit werd gehoord door haar oom, die toevallig voorbij kwam en die daarop de trap opstormde. Hij trof het tweetal in groote opwinding aan en werd door den ijsbereider, zooals het in den regel met lieden, die tusschenbeide willen komen, gaat, minder welwillend ontvangen. Hij kreeg om te beginnen een stomp tegen den neus en werd daarna volgens de regelen dor kunst van de trappen gewerkt. Buiten kreeg hij een duw, ten gevolge waarvan hij tegen een auto, die voor een garage stond, viel. Daar door geraakte hij zóó buiten zichzelf, dat hij een klein model schoenmakersmes uit den. zak haalde en daarmede den ijsbereider een diepe steek in de maag gaf. Deze zeeg ineen. De dader bracht zich in zijn opwinding een steek in het been toe. Het duurd« niet lang of de politie van het posthuis Willemspoort was ter plaatse. De G,G.D. werd geroepen en deze bracht den ijs bereider, die zwaar gekwetst bleek te zijn en den da der naar het Binnengasthuis. Ook deze laatste werd daar opgenomen. De man, die ongeveer denzelfden leeftijd heeft als zijn tegenstander, beroept zich op noodweer. UIT ONZE OOST. Europeaan vermoordt zijn huishoudster Aneta seint uit Bandoeng: Maandagmorgen heeft de heer W. F. W., oud- hoofdaministrateur van Kolebeies Singkoeb, secre taris van de vereeniging Bandoeng Vooruit, zijn huishoudster met een hamer doodgeslagen. Na den daad begaf W. zich naar een vriend en daarna naar de politie. De heer W. is 55 jaar oud en leefde gescheiden van zijn vrouw. De dader had zich bij zijn vriend vervoegd om bescherming te vragen voor zijn 9-jarig dochtertje. Vragen in het Engelsche Lagerhuis over de Duitsche schending van het Verdrag van Versailles. In het Engelsche Lagerhuis, dat gisteren zijn zit tingen na het Paasch-reces weer heeft hervat, ver klaarde sir John Simon in antwoord op de vraag, of hem was medegedeeld, dat de Duitsche regeering be vel had gegeven tot den bouw van verscheidene on derzeeërs en de heropening van de militaire oplei dingsschool voor duikbootpersoneel te Kiel, dat de Duitsche regeering hem had doen weten, dat zij op dracht had gegeven tot den bouw van twaalf onder zeeërs van 250 ton. Deze aangelegenheid is, naar Sir John verklaarde, op het oogenblik bij de regeering in onderzoek. Betreffende de heropening van de opleidingsschool voor duikbootpersoneel te Kiel was geen officieele mededeeling ontvangen. In antwoord op de vraag, of hij onmiddellijk maat regelen zou nemen om deze nieuwe schending van het verdrag van Versailles onder de aandacht van den volkenbond te brengen en of hij nog voornemens was vlootbesprekingen met Duitschland te voeren, zeide Simon: „Zooals ik reeds gezegd heb en zooals de ernst van deze aangelegenheid het eischt, is deze kwestie op het oogenblik bij de regeering in onder zoek. Ilc geloof niet, dat het wenschelijk is, dat het geacht lid verder er op blijft aandringen, dat ik van daag een antwoord geef". De afgevaardigde Thorne, lid van de labour-oppo- sitie, vroeg aan Simon, of hij nu niet geloofde, dat Hitier hem tijdens zijn besprekingen te Berlijn niet de geheele waarheid heeft verteld. (Gelach.) Een andere afgevaardigde vroeg, of het plan van de Duitsche regeering, om opnieuw te beginnen met den bouw van onderzeeërs, niet een nieuw bewijs was, indien een bewijs nog noodzakelijk was, dat de herbewapening van Duitschland voornamelijk tegen Groot-Brittannië was gericht. Voorts werd aan Simon nog gevraagd, of hij. voor dat het te laat was, zich niet in verbinding zou stel len met de mogendheden, vertegenwoordigd te Stre- sa en misschien ook met sovjet-Rusland, om maatre gelen te treffen, ten einde paal en perk te stellen aan deze „eenzijdige" gevaarlijke en aanhoudende schending van het verdrag van Versailles". Op geen der vragen gaf sir John eenig antwoord. In het verloop van de zitting kondigde de minis ter-president, MacDonald, aan, dat Donderdag a.s. de debatten over de buitenlandsche aangelegenheden zouden worden geopend met een regeeringsverkla- ring en dat het tweede, meer technische debat over de defensie later zou plaats vinden. In antwoord op een vraag van Churchill, die vroeg om een bespeodiging van het debat over de defensie, omdat „als het ware iedere dag telt", ver klaarde Macdonald, dat de regeering geenszins wenschte het clebat noodeloos te vertragen. Havas meldt nog uit Londen: Ondanks de verklaringen van sir John Simon in het lagerhuis betreffende de herbewapening van Duitschland op vlootgcbied, acht men het zeer waar schijnlijk, dat Engeland binnenkort tot Berlijn een nota zal richten, waarin geprotesteerd wordt tegen de nieuwe schending van het Verdrag van Versailles. Een verblijf te Noord wijk. Hun kinde ren komen hier de Nederlandsche taal. leeren. Het is eerst gistermorgen meer algemeen bekend geworden, dat het Belgische koningspaar sinds Za terdag in ons land vertoefde en wel ten huize van burgemeester Mortel van Noordwijk. Zaterdagmiddag, nadat het Koningspaar de we reldtentoonstelling te Brussel had geopend, is het, vergezeld van den heer Lebrun, een vriend van den Koning, en zijn echtgenoote, per auto naar Noord- wijk vertrokken. Tegen acht uur 's avonds kwam het Koningspaar te Noordwijkbinnen aan, waar het in de villa van den burgemeester, genaamd „De Goohorst", gelegen aan den Gooweg, zijn intrek nam. Na aankomst Zaterdagavond hebben de Koning en de Koningin den maaltijd gebruikt ten huize van den burgemeester. Koning Leopold heeft Zondagmorgen op de hanen der Noordwijksche Golfclub een partij golf gespeeld. Hoewel er tegelijkertijd een wedstrijd was tusschen Noordwijk en de Kennemers, is aan niemand opge vallen, dat de Koning aanwezig was. Na de lunch werd met een gezelschap van veer tien personen in auto's een bezoek gebracht aan de bollenstreek. De terugweg ging over Warmond, waar men een bezoek bracht aan de villa „Huize War monderhek" van den heer van Wickevoort Cromme- lin. Ook werd met een motorboot een rondvaart ge maakt over de Kagerplassen. Na ongeveer een uur gevaren te hebben begaf het gezelschap zich naar „Meerrust", waar de thee werd gebruikt.Vervolgens keerde het gezelschap naard Noordwijk terug, waar ten huize van den burgemeester werd gedineerd. De koningin heeft zich vergezeld van den burge meester en zijn echtgenoote, per.auto naar Heem stede begeven, waar een bezoek werd gebracht aan de tentoonstelling „Flora". Te O verveen hebben zij daarna eenige ververschingen gebruikt. Gistermiddag omstreeks 2 uur heeft bet konings paar, vanuit Noordwijk een autotocht gemaakt naar Don Haag en omgeving. Het Koninklijke gezelschap heeft op Scheveningen de lunch gebruikt en heeft daarna nog eenigen tijd van de zee genoten. Vervolgens begaf men zich naar den Princesse-Schouwburg, waar op het oogenblik „De Strooman" met Harold Lloyd in de hoofdrol draait. Het gezelschap kwam juist, toen de hoofd film was begonnen, zoodat. men ongezien door het publiek in de loges op het frontbalcon plaats kon nemen. Aan de biscoopbezoekers bleef het totaal on bekend, dat het Belgische koningspaar in huv> mid den vertoefde. Ook de directeur van den Princesse- schouwburg was aanvankelijk niet op de hoogte van het feit, dat Koninklijke gasten in zijn bioscoop aan wezig waren. De heer Helm was zelfs niet aanwezig en kwam pas tegen het einde der voorstelling, toen de bureauliste hem mededeelde, dat de burgemees ter van Noordwijk twaalf logeplaatsen had genomen Barometerstand Dinsdagmorgen 8 uur: 768 m.M. Temperatuur: 10 gr. C. is 50 gr. F. Wind: Noord-Noord-West. Verdere vooruitzichten: Veranderlijk. Uw Kiekjes vallen het beste uit als U ze laat ont wikkelen en afdrukken bij TERLEP. 's Morgens ge bracht, 's avonds klaar. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. Kapitein Gruenfeld gered, zijn metgezel verdronken. Reuter meldt uit Calcutta: Tijdens een zwaren storm, is het kleine zeilbootje „Satan III", waarmede een Oostenrijker, kapitein Ernst Gruenfeld en zijn metgezel W. Temmel een reis om de wereld trachtten te maken, kort nadat zij Chittagong hadden verlaten, ter hoogte van het eiland Sandvip in de Golf van Bengalen vergaan, waarbij Temmel is verdronken. Kapitein Gruenfeld werd, na ruim zes kilometer in de richting van Sandvip te hebben gezwommen, door een passeerend stoomschip opgepikt en naar Chittagong teruggebracht, waar hij met 2 gebroken ribben in het ziekenhuis werd opgenomen. De onfortuinlijke wereldreiziger was reeds vroe ger in 1931 nl„ alleen met zijn jacht „Satan I", eens van Weenen vertrokken voor een wereldreis. In Augustus 1933 kwam hij in Burma aan, doch zijn jacht zonk tijdens een storm ter hoogte van Ran- goon. Hierdoor niet ontmoedigd kocht hij de „Satan II", die hem naar Batavia bracht, waar Temmel zich bij hem voegde. Te Batavia kocht hij de „Satan III", die thans na bij Sandvip is vergaan. Kapitein Gruenfeld is alles kwijt., zijn geld, zijn geweer en andere persoonlijke bezittingen. Hij heeft thans niet meer dan enkele lcleedingstukken, die do politie hem gegeven heeft NIEUWE „VOGELVLUCHT" VAN CLEM SOHN. Gedurende drie minuten zweefde hij door het luchtruim. St. Louis (Mississippi). De jonge Amerikaan, Clem Sohn heeft opnieuw een „menschelijke vogel vlucht ten uitvoer gebracht. Het is hem namelijk gelukt om drie minuten lang in het luchtruim te zweven. Hij is daartoe op een hoogte van 3000 meter van het draagvlak van zijn vliegtuig gesprongen, zweef de vervolgens drie minuten op een hoogte van 500 meter naar omlaag, opende dan zijn parachute en kwam veilig op den grond terecht. en dat ze meende, dat de Koningin van België in zijn gezelschap was. Pas toen de voorsteling te tien minuten over vijf was geëindigd en eerst de gewone bezoekers het theater hadden verlaten, daalde het Koninklijk ge zelschap de trappen van het frontbalcon af. Nog was de bioscoop niet geheel leeggestroomd, zoodat de Koningin en de Koning zich een oogenblik tusschen het Haagsche publiek bevonden, zonder dat dit nog begreep, waarvoor zoo vele persfotografen voor den uitgang stonden. Deze hadden in tusschen volop ge legenheid de Koningin te fotografeeren daar Plare Majesteit zich naar de auto van burgemeester Van de Mortel begaf, welke even voorhij den Princesse- Schouwburg geparkeerd stond. In de hal van het theater had Koning Loepold af scheid van zi,in echtgenoote genomen, daar Zijne Ma jesteit direct naar Noordwijk terugging, waar hij lo geert bij den burgemeester. De heer Van de Mortel had intusschen achter het stuur plaats genomen met Koningin Ast.rid naast zich gezeten. Met nog twee dames uit het gevolg werd een korte sight-seeing gemaakt. Aan de Ridderzaal werd uitgestapt. Hier heeft het koningspaar de ontwerpen voor het monument van Hare Majesteit de Koning-Moeder be zichtigd. Na dit bezoek heeft de koning nog een tocht je gemaakt naar de bollenstreek en heeft de ko ningin haar tocht door Den Haag voortgezet. To kwart voor zes waren de koning en de koningin weer te Noordwijk terug. De koningin was gekleed in een eenvoudig blauw mantelpak, de koning, die blootshoofd was in een blauw colbertcostuum. Kort nadat de koning in de villa van den burge meester was aangekomen, heeft hij met eenige leden van zijn gezelschap een korten autotocht langs den Gooweg gemaakt. De koning bestuurde toen zelf de auto. Heden na de lunch keert het koningspaar naar België terug. Belgische koningskinderen blijven in ons land. Prinses Josephine Charlotte en Prins Boudewijn zullen dezen zomer lo- geeren bij den burgemeester van Noord wijk. Het bezoek van het Belgische koningspaar aan ons land heeft o.m, de volgende aanleiding: De Ko ning en de Koningin wenschen, dat hun kinderen de Nederlandsche taal volkomen zullen leeren be- heerschen. Zij hadden daarom besloten, dat de twee •oudste: prinses Josephine Charlotte en kroonprins Boudewijn eenigen tijd in Nederland verblijf zouden houden. Burgermeester v. d. Mortel, van Noordwijk, die ge huwd is met freule Michicls yan Kessenicli, heeft re laties in de kringen van het Belgische Hof en op deze wijze kwam koning Leopold met hem in con tact. Thans is vastgesteld, dat de beide Belgische ko ningskinderen dezen zomer bij burgemeester v. d. Mortel in Noordwijk zullen logeeren. De burgemeester heeft zelf twee kinderen van on geveer den zelfden leeftijd. Koning Leopold en Koningin Astrid zijn thans per soonlijk kennis komen nmalten met de omgeving, waar hun kinderen dezen zomer zullen vertoeven.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2