De burgerij van Zijpe neemt afscheid KijKfn van Burgemeester De Moor. Woensdag 1 Mei 1935 Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9712 COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs pér 3 maanden (1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTIiN- TIëN van 1 tot 5 regels (0.85, Iedere regel meer 15 cent ,T>ewlJsoo. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Nadat dan Maandagmiddag na de openbare raads vergadering ,het gemeentebestuur secretarieperso- neel, gemeenteambtenaren en collega's officieel af scheid hadden genomen van Burgemeester de Moor werd Dinsdagmiddag in café „Het Wapen van de Zijpe" van Mevrouw Broer, de gelegenheid geboden voor vereenigingen en particulieren om afscheid van hun burgemeester te nemen. De rijk met bloemen versierde zaal en tooneel bood een zeer fleurig aanzien. Het comité van voor bereiding, de verschillende afgevaardigden van ver eenigingen enz. en dan tenslotte de 300 kinderen van alle scholen in de gemeente vulden weldra de zaal en toen voorat' gegaan door de wethou ders en den gemeentesecretaris en vergezeld van en kele comitéleden burgemeester De Moor met zijn familie plaats had genomen op het tooneel, toen weerklonk dra het attentiesein voor de schoolkinde ren en werden op voortreffelijke wijze onder leiding van den heer Jaring, hoofd der school te Schager- brug, de door Mej. Krul gemaakte liederen gezon gen. Het was een treffend moment al deze jeugdige ge meentenaren, die vriendelijke woorden tot hun bur gemeester te hooren zingen en het was den heer De Moor aan te zien, dat het hem diep trof. Na het zingen der kinderen voerde namens alle leerkrachten de heer Jippes, het hoofd der open bare lagere schooi te Oudesluis, hot woord, die in zeer hartelijke bewoordingen Burgemeester dank bracht voor het vele goede dat hij gedurende zijn burgemeesterschap voor het onderwijs heeft gedaan. Hij brengt in herinnering de groote toewijding, waar mee Burgemeester De Moor zijn moeilijke veelom vattende taak vervulde, welke een prettige geest er altijd heerschte als de Burgemeester vergezeld van zijn wethouders een kijkje kwam nemen in de school en hoe het 't onderwijzend personeel en ook de kin deren speet, dat slechts enkele malen dat bezoek in gezelschap van de thans overleden echtgenoote van den Burgemeester plaats vond. Met dankbaarheid maakt spr. gewag van het vele werk dat door Burgemeester De Moor is verricht en dat tot resultaat had het bouwen van 4 nieuwe scho len, n.1. te Burgerbrug, St. Maartensbrug, Schager- .brug en Oudesluis, terwijl de andere scholen werden verbeterd of vernieuwd. Die schoolgebouwen staan er als vrucht van uw arbeid en tot heil der Zijper jeugd, zegt spr. - Spr. deelt verder mede, dat de bloemen, door de Zijper schooljeugd aangeboden, zoomede een aange- boden foto, van alle schoolkinderen afkomstig zijn, dat de gezongen liederen te danken zijn aan het ta lent van Mevrouw Krul en tenslotte biedt spr. na mens alle onderwijzeressen en ondenvijzers een af beelding aan van het burgemeestershuis, uitgevoerd in spatwerk door L. Pinkhof te Den Helder. Daverend applaus. Spr. deelt mede, dat alle onderwijskrachten spon taan aan deze huldiging deelnamen, maar dat het mevrouw en mijnheer Jaring waren die er den stoot toe gaven. Spr. wenscht den scheidenden burge meester tenslotte toe een vredige levensavond, om ringd door zijn familieleden, door te brengen in op gewektheid en gezondheid. Met een hartelijk applaus onderstrepen dé.aanwe zigen deze vriendelijke woorden. De heer De Moor. hoewel nauwelijks in staat iets te zeggen, deelt mede hoe hem deze zang en de har telijk woorden van den heer Jippes. zoomede het zeer fraaie cadeau hem treffen en hij dankt dan ook allo leerkrachten zeer hartelijk. Zich tot de kinderen wendende, zegt hij dat hun oude burgemeester deze mooie zanghulde nooit zal vergeten. Spontaan weerklinkt uit den mond van het jonge volkje het „Lang zal hij leven" en toen liepen, school voor school, de kinderen langs den Burgemeester, hem vriendelijk toeknikkend. Het jonge volkje werd getracteerd op een gebakje en toen kwam er ruimte voor de ouderen, die in steeds grooter getale waren opgekomen. De heer H. Rezelman heet als voorzitter van het comité en namens alle vereenigingen in de Zijpe de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder Bur gemeester De Moor en zijn familieleden, zijn dank betuigende voor de gelegenheid die door den Bur gemeester wordt geboden, om afscheid van hem te nemen. Spr. verheugt er zich over, dat al treedt de heer De Moor als burgemeester af. hij toch in de ge meente blijft wonen en als burger in ons midden blijft. Spr. geeft vervolgens het woord aan den heer Dr. Oterdoom. DE GEVOELENS DER BURGERIJ VERTOLKT! De heer Dr. Oterdoom het woord verkrijgende, zegt dan ongeveer het volgende: Zeer Geachte Burgemeester. Namens het Comité, dat zich uit de afgevaardig den van diverse vereenigingen in Uw gemeente heeft gevormd en dat zoodoende de geheele Gemeente meent te vertegenwoordigen, is het mij een bijzonder voorrecht op dit uur te mogen trachten te vertolken de gevoelens van die Burgerij,-thans nu Gij op het punt staat haar als leidsman te verlaten; beter nog: waar ze door deze gelegenheid in staat wordt ge steld dat alsnog te dóen, hoewel gij gisteren reeds als kapitein het schip van Gemeente hebt verlaten. Moge ik U dan namens de burgerij oprecht dan ken voor het feit, dat gij U bereid hebt verklaard door deze eenvoudige plechtigheid toch te ervaren, welke die gevoelens van Uwe gemeentenaren zijn. Burgemeester! „Scheiden stemt tot weemoed", zegt het spreek woord; vrijwel geheel, maar toch niet heelemaal juist. Bijna geheel omdat er altijd weemoed is bij het afscheid nemen van een loopbaan, clie'men met liefde heeft vervuld; van ambtenaren, door wier ach ting men zich geschraagd, en door wier plichtsbe trachting men z'n taak vergemakkelijkt weet; van allés, dat en allen die men op z'n loopbaan heeft loeren waardeeren. Dit alles voortaan té moeten missen beteekent: een groote leegte in Uw toekomstig leven, beteekent voor U: het is Uw tijd, beteekent: anderen zullen Uw taak overnemen. Maar Burgemeester, ik zei juist dat dit niet kón, en ook niet móét beteekenen gehéél weemoed, want or blijft bij een afscheid als het Uwe nog voldoende ruimte voor datgene wat voor U moet beteekenen; opwekking. En wel om deze redenen: Uw, leeftijd, gij hebt dit gisteren zelf reeds gezegd in Uw af- scheids woord tot den Gemeenteraad. noopte U heen te gaan; ware deze niet de oorzaak geweest van Uw ontslag-aanvrage, dan hadt ge nog met onverflauw de kracht Uw taak kunnen blijven vervullen; dans gij kunt ervan verzekerd zijn. dat gij een taak over draagt, welker vervulling op zoo juiste wijze door U is geschied,.dat het niet moeilijk kan.zijn U op te volgen, en ten derde cn wel de beste opwekking: de eerbied en de sympathie, die de geheele burgerij U op dit oogenblik toedraagt en die U Uw „Otium cum diguitate" zoo van ganscher harte gunt, mogen voor de allerbeste en waardigste steunpilaren zijn bij het volbrengen van de iaren, die wij allen U nog in lange rij toewenschen. De bevolking is er trotsch op. een Burgemeester te mogen goeden dag zeggen, die De scheidende burgemeester temidden van familie en vrienden. door de hooge Regeering niet alleen eervol, maar ook met dank is ontslagen. Dit, Burgemeester, naar aanleiding van de inner lijke waarde van een afscheid. Het waaróm voor dit afscheid vindt zijn verkla ring in de juiste wijze waarop gij Uw taak hebt vervuld en, als gevolg' daarvan, in de vele besluiten en beslissingen clie onder Uwe leiding hier zijn ge vallen, alsmede in de vele uitbreidingen op velerlei gebied, door Uwe leiding of medewerking tot stand gekomen, Zonder in een dorre chronologische op somming der vele memoranda uit een ambtsperiode van 21 jaar te vervallen, moge ik hier toch in her innering brengen, dat gij in het omineuze jaar 1914 Uw taak aanvaardet; dat gij op lofwaardige wijze de Gemeente gedurende de zware mobilisatiejaren 19141918 hebt bestuurd. Vele Gemeentenaren, oud- gemobiliseerden, mogen hier nog wel eens denken aan de vele steun dien ze van hun Burgemeester hebben gehad, om toch maar zooveel mogelijk welk soort van verlof ook van hun comm.andant te ver krijgen. De na-oorlogsche, tevens de finantieel rijkste, ja ren hebt gij weten dienstbaar te maken aan het ge meentebelang door het doen bouwen van nieuwe scholen, door krachtig mee te werken aan het stich tèn van do woningbouwvereniging; de zegeningeu van het electrische licht, alsmede die van de watei- leiding zijn daar om te getuigen uwer activiteit, ter wijl onze Magirus autobrandspuit daar is als bewijs dat U uw burgerij wilde behoeden zooveel u dat mogelijk was voor de razernij van het vuur. Een unieke instelling in deze omgeving, nl. die der gemeentelijke wijkverpleging, werkt tot zegen van alle uwer medeburgers en -burgeressen, die het lief dewerk van onze twee voortreffelijke gemeente-amb- tenaressen-wijkverpleegsters niet kunnen missen. Alleen reeds door deze instelling op gemeente-leest te schoeien hebt'gij zeer veler grooten dank verdiend. En als één der laatste belangrijke feiten van de housse-jaren moge gelden uw medewerking aan de totstandkoming van de samenvoeging van de oud gemeenten Zijpe en Petten tot één nieuwe gemeente Zijpe, welke zich toen gaarne op 1 Mei 1929 weer onder uwe hoede stelde. Dat de onverbiddelijke wet van actie en reactie zich ook in onze gemeente laat voelen, is iets wat ook u niet kondt verhinderen. Maar de wijze, waarop gij tot heden de gemeente door de crisis- zorgen heen hebt geholpen, steun heb trachten te verleenen aan kwijnende bedrijven, de zorg voor de werkloozen krachtig hebt ter hand genomen, stem de steeds 'tot aller tevredenheid. Dat gij een der slagaders van het economische leven van Zijpe, de Noorderstoomtram, door maat regelen van hoogerhand, zaagt afgesneden, moet u, die voor dé totstandkoming daarvan als wethouder dezer gemeente krachtig hadt meegewerkt, zeer ter harte zijn gegaan. Moge gij 't beleven dat door ver standige besluiten - een goed geoutilleerd autobus- verkeer het noodige vertier, dat altijd welvaart brengt, hier terug brenge. Ik weet zeker te spreken namens alle Zijpenaren, Burgemeester, als ik hier, waar gij zulks zelf deedt in den Raad, met een enkel woord ev§n dankbaar en eerbiedig gedenk de nagedachtenis aan haar, die u misschien dikwijls tot leidsvrouw, maar zeker al tijd tot steun is geweest en die wij allen zoo gaarne hadden gezien dat ze voor u, ook in uwe rustjaren, die lieve gezellin hadt mogen zijn, zooals ze altijd de innemende gastvrouw is geweest voor wie over den drempel van uw huis kwam. Mogen deze ge voelens u schragen en licht geven op uw verder levenspad. Zoo, Burgemeester, ligt in het heden het verleden, en als we de balans thans opmaken dan is de kant der activa toch wel een zeer goede en met een kleine variant op een hekend Duitsch gezegde kunt u uw welverdiende rust aanvaarden met de gedachte: „De Moor hat seine Schüldigkeit gethan, de Moor kann gehen!" Waar de gèmeentenaren u thans hartelijk willen bedanken, heeft het comité gemeend daaraan niet beter uiting te kunnen geven dan door u dezen vorm van afscheid nemen, zoowel door de jeugd, als door de ouderen der gemeente, aan te bieden, terwijl u wordt verzocht een klein stoffelijk bewijs van hoog achting van ons allen te willen aanvaarden in den vorm van een album, waarin gij, naast het door not. Van Veen kunstzinnig geteekend Gemeentewapen, en door den heer A. Kager, beidon dus inwoners uwer gemeente, fraai uitgevoerde titelpagina s en namen der deelnemende vereenigingen in deze ge meente, moogt vinden een groot aantal photogra- phien van vele gemeentegebouwen en andere be langrijke of voor u waardevolle objecten binnen de grenzen van Zijpe, die, de.een misschien meer dan de andere, voor u toch evenveel prettige herinnerin gen zijn aan den tijd, dien gij als Burgemeester hier de leiding hadt. Ik acht het mij een voorrecht u dit album te mo gen aanbieden en te overhandigen, terwijl ik daar bij de oprechte hoop uitspreek dat het voor u moge zijn; een bewijs van hoogachting en dankbaarheid van alle burgers van Zijpe aan hun scheidenden Burgemeester op 30 April 1935. Ik heb gezegd. Uit het applaus en de uitroepen die weerklonken., toen het zeer fraaie album aan de aanwezigen werd getoond, bleek wel dat men algemeen instemde met de gesproken woorden en met do wijze waarop het comité aan de opdracht gevolg gegeven had en waar bij naast de hulde die aan de heeren Van Veen en Kager werd gebracht, ook met waardeering werd ge sproken over de volmaakte wijze waarop de heer Niestadt aan de opdracht had voldaan. Andere sprekers. Daarna werd aan de overige personen gelegenheid gegeven het woord te voeren. De heer H. Rezelman dankt den Burgemeester na mens de afdeeling Zijpe van de Hollandsc-he Maat schappij van Landbouw voor het vele dat hij voor de maatschappij en voor de tentoonstelling heeft gedaan. Ook namens de vereeniging „Algemeen Belang" dankt spr. voor het vele dat de heer De Moor voor het al gemeen belang deed en tenslotte dankt spr. persoon lijk voor den ondervonden steun toen spr. voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur was. De heer J. A. de Boer brengt in herinnering het vele dat het gemeentebestuur onder leiding van Bur gemeester De Moor heeft gedaan in het belang van de volksgezondheid, n.1. voor de wijkverpleging en voor de t.b.c.-best rij ding en spr. hoopt dat de heer De Moor als voorzitter van de afdeeling ZijpeCallants- oog van het Witte Kruis en als secretaris van de plaatselijke t.b.c.-commissie, daadwerkelijk nog vele jaren aan deze belangrijke zaken zijn steun en werk kracht zal geven. De heer P. Vries dankt namens het bestuur van de Harddraverij vereeniging „Voorwaarts" voor hetgeen de heer De Moor in het belang dier vereniging heeft gedaan en spr. zegt dat al moet hij dan afscheid ne men van den heer De Moor als burgemeester, hij dit - toch niet doet als voorzitter van „Voorwaarts". De heer J. C. Vethman, doet namens de Landelijke Rij vereeniging „Wcstfriesland" uitkomen, dat gedu rende 8 jaren is gebleken, dat de paardensport in burgemeester De Moor had een stille kracht, die cle vereeniging ter wille was. Spr. dankt den heer De Moor daar hartelijk voor en spreekt den wensch uit dat de heer De Moor nog lange jaren temidden van zijn familie in de Zijpe moge vertoeven en het moge beleven dat de Zijpe weer eens in de top van wel vaart als weleer moge geraken. De heer Verschoor dankt namens de afdeeling van den Christelijken Landarbeidersbond en zegt dat al is zijn afdeeling klein, zij toch nimmer door den Bur gemeester werd vergeten. De heer De Moor spreekt clan woorden van alge- meenen dank en zegt daarbij buitengewoon verrast te zijn met het geschenk van de burgerij van Zijpe. Een geschenk van de geheele burgerij, dat zegt voor spr. al zeer veel, er blijkt uit dat men met spr. sympathiseerde. In niet mindere mate is dit spr. vanmorgen geble- gen. Het gold toen 'n zeer eenvoudig geschenk, maar spr. werd er zeer door getroffen. Toen spr. nl. hier vanmorgen even moest zijn, werd hem een marid af gesneden bloemen gezonden, aangeboden als hulde van de burgerij van de Stolpe. Die eenvoudige hui- de trof spr. zeer. En nu het geschenk dat Dr. Oterdoom namens de geheele burgerij aanbiedt! Het is voor spr. treffend. Spr. herhaalt, dat hij voor zichzelf meende als burgemeester zijn plicht te doen, zooveel als in zijn vermogen was, maar daartoe was hij dan ook ver plicht. Spr. had echter niet kunnen denken dat hem in deze twee dagen zooveel eer cn hulde zou worden gebracht. Hartelijk dankt hij alle ingezetenen der gemeente voor het bewijs van waardeering en vrien delijkheid die hij steeds in welk deel der gemeente ook, heeft mogen ondervinden. Steeds heeft hij aan- genamè en vriendelijke medewerking mogen onder vinden als hij deze eens mocht inroepen. Deze twee dagen maken voor spr. het heengaan inderdaad heel anders, het zuilen blijven onvergetelijke dagen. Spr. eindigt met nogmaals hartelijk dank te bren gen aan het comité, aan alle leerkrachten, ja aan alle ingezetenen voor hetgeen hij in die 21 jaren van hun heeft genoten.' Staande zingen dan alle aanwezigen hun schei denden burgervader „Lang zal hij leven" toe en dan is het einde van het officieele gedeelte van dit af scheid aangebroken, en heeft de burgerij op harte lijke wijze afscheid genomen van Burgemeester De Moor. De Album. Van de door de Burgerij aangeboden album, groot formaat, kan nog worden meegedeeld, dat deze ge bonden in in buffelleder. Zij bevat ongeveer 70 foto's in drie verschillende formaten, uitgevoerd in kunst drukpapier in chamois tint. Naast de verschillende gemeentegebouwen, treffen wij aan alle scholen, kerken en zuivelfabrieken. Ver der de brandweer en een interieur van het secretario met heeren secretaris en ambtenaren. Ook is de red dingboot van Petten met bemanning en commissie niet vergeten. Ter aardige afwisseling vonden wij een serie ge zichten uit alle dorpen en gehuchten van de gemeen te Zijpe, welke een buitengewoon trouw beeld geven van deze welvarende en zeer verzorgde gemeente. De firma W. D. Niestadt te Schagen, die dit al bum en fotografische inhoud verzorgde, heeft dat op waarlijk artistieke wijze gedaan cn geeft met dit mooie stuk werk 't bewijs van het hooge peil waar- 1 op haar werk staat.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1