Ernstige ontwikkeling in de Engeisch-Duitsche ver houdingen te vreezen Buitenland NEDERLAND TE BRUSSEL. Bloedige schietpartij te Serajewo. Morgen een Engelsche regeerings- verklaring. BINNEN TWEE JAAR 9500 TON? HITLER HEEFT OPNIEUW KEELPIJN. Roosevelt verbiedt publicaties. Verboden Duitsche boeken in Polen. Bloedige botsingen in Bulgarije. Zandstorm' in Colorado. NIEUWE HEIDENDOM IN DUITSCHLAND W3NT VELD. Duitsch vliegtuig tot dalen gedwongen Een onprettige ontvangst. Ernstig ongeluk bij Velsen. Onrechtmatige steimtrekking in Amsterdam. Brittannië in een moeilijke positie gedrongen Fransch-Russisch militair verdrag zal voorloopig worden geteekend Nog wel zelden, na het sluiten van den vrede in 1018 zijn de internationale verhoudingen zoo gespan nen geweest als thans. Reeds gisteren gaven wij uitvoerig aan. waarom Engeland plotseling zoo razend op Duitschland is geworden en het heeft er alle schijn van dat deze anti-Duitsche gevoelens eer toe- dan afnemen. Een wonder is dat geenszins! Hitier doet de laatste maanden niets anders dan tergen en tarten. Op allerlei manieren tracht hij het eenige land. dat nog graag tot vriendschappelijk overleg en toe nadering bereid zou zijn geweest en dat steeds weer de rol van bemiddelaar aanvaardde, van zich te ver- vreemden. Waar willen de Duitsche machthebbers toch heen? Het in onbegrijpelijk, dat zij de groote storm niet zien, die aan het opsteken is. Nu ook Engeland er rijp voor is om een bewuste anti-Duitsche politiek te gaan voeren en zich dus rond en open aan den kant van Frankrijk. Italië, Rusland en de Kleine Entente te plaatsen, lijkt ons voor Duitschland elke kans verkeken om in de naas te toekomst ecnig succes in de internationale poli- tiek te bereiken. Het zal bij iedere verdere poging tot machtsuitbrei ding een aaneengesloten, grimmig en machtig blok tegenover zich vinden. En.qeland's moeilijke positie. De Engelsche politiek van den laatsten tijd was geheel gericht op vredestichting in Europa. Nu moet men niet denken, dat Londen dit uitslui tend deed uit liefde voor den vrede of uit een oog punt van algcmeene menschelijkheid. Dat kwam waarschijnlijk slechts op de tweede, derde of vierde plaats. Neen, de Britten hadden groot belang bij een vei lige, stabiele toestand in Europa omdat de dreiging van Japan in het Verre Oosten een krachtige vloot- concentratie in de Indische wateren noodzakelijk maakte. Daartoe moest het in Europa rustig blijven! Daar Engeland moeilijk aan Japan het gezag in Azië kan overlaten, komt het door de houding van Duitschland in een zeer moeilijke positie. Er blijft o.i. thans geen andere houding meer over dan een hecht maritiem en militair verbond met Frankrijk en Italië en hierdoor wordt een nieuwe phasc in de Britsch^ politiek ingeluid. Want het zal ieder duidelijk zijn, dat Engeland de steun der Fransche en Italiaansche vloten zal moeten koopen met positieve- toezeggingen te land. Zou men werkelijk in Duitschland niet beseffen dat men bezig is Engeland voorgoed van zich te vervreemden? ziet men daar de door ons geschetste gevaren en consequenties niet? Wat zal Sir Simon zeggen? De lord-major, of zooals wij zouden zeggen, de burgemeester van Londen, zal heden een banket ge ven, waarop tal van diplomaten en vooraanstaanden zijn uitgenoodigd. Sir Simon zal daar spreken en het is begrijpelijk dat met groote belangstelling wordt uitgezien naar de strekking van zijn betoog. Dat die niet aangenaam voor Duitschland belooft te worden zou men mogen afleiden uit het feit, dat de Duitsche gezant niet aanwezig zal zijn. Waarschijnlijk heeft men de diplomatieke gewoon- 1e gevolgd en hem tevoren inzage verleend van den speech, die Sir Simon zal houden. Deze inhoud kan hem zeer goed hebben genoopt voor de uitnood iging te bedanken. Morgen Engelsche regeerïngsverklaring. Dat er in Engeland wat broeit zou men ook kun nen afleiden uit het feit, dat MacDonald in het Lager huis heeft medegedeeld, dat de buitenlandsche poli tieke debatten morgen zullen worden geopend met ecu verklaring van de regeering. Blijkbaar wil men de besprekingen al direct in een bepaalde richting stuwen. Dat die niet zeer aan genaam voor Duitschland zal zijn kunnen wij met gerustheid aannemen. Uitstel der Britsch-Duitsche vlootbespre- kingen. Blijkbaar heeft Hitier verontrustende berichten over den toestand in Engeland ontvangen en is dit de reden waarom de Duitsche regeering aan de Brit- sche heeft verzocht om de voorloopige vlootbespre- kingen, die op de tweede week van Mei waren vast gesteld, nog een veertien dagen uit te stellen. Uit Duitsche kringen komt het bericht, dat Hitier van plan is pp 15 Mei a.s. belangrijke verklaringen af te leggen over zijn buitenlandsche politiek en men acht het daarom beter de vloot.besprekingen tot na dien datum te verschuiven. Of dit de ware reden is, valt moeilijk te zeggen. O.i. vreest de Führer een hooghartige terugwijzing van Engeland in den vorm van een afbreken der on derhandelingen en er is niets ter wereld waar de Duitsche dictator zoo gevoelig en angstig voor is als voor een dergelijke terechtwijzing. Hitier opnieuw keelpijn. De rede, die de Führer vandaag voor de Hitler- jeugd zou houden, zal niet worden uitgesproken, om dat hij wederom pijn in zijn keel heeft. Het is wel opvallend, dat deze onaangename kwaal steeds optreedt als de verhoudingen extra gespan nen zijn en zwijgen beter lijkt dan spreken. Het Fransch-Russische Militair verdrag morgen voorloopig geteekend. Het schijnt dat de Franschen en Russen het ein delijk met elkaar eens zijn geworden en dat Laval heden aan het Kabinet het nieuw Ontwerp van het verdrag met Rusland inzake militaire samenwer king zal voorleggen. Het wordt waarschijnlijk ge acht, dat Laval nu den Ssten Mei via Warschau naar Moskou zal cann om het lang verbeide bezoek te brengen. De geboorte van de Fransch-Russische overeen komst is een moeizame en moeilijke geweest en wij gcloovcn dan ook dat slechts de prikkels van het Duitsche gevaar de tot standkoming hebben mogelijk gemaakt. De opening van ons Paviljoen op de wereld tentoonstelling. Gistermiddag is het Nederlandsche Paviljoen op de wereldtentoonstelling te Brussel onder groote be langstelling, vooral van Nederlandsche en Belgische zijde dpor den minister van Economische Zaken of ficieel geopend. Om drie uur begon het carillon in den toren van ons Paviljoen te spelen ten teeken, dat de openings plechtigheid ging beginnen. Een orkest zette de Bra- bangonne in, welke gevolgd werd door het Wilhel mus. Daarna betrad de commissaris-generaal voor de Nederlandsche inzending, oud-minister mr. T. J. Verschuur, het spreekgestoelte ten einde de aanwezi gen een hartelijk welkom toe te roepen en een sum mier overzicht te geven van het geëxposeerde, waar in naast het economische element, dat domineert, het Nederlandsche kunstwerk een belangrijke plaats inneemt. Mr. M. P. L. Steenberghe, minister van Economi sche Zaken, wees er in zijn openingsrede op, dat, hoe men in moeilijke tijden ook vervuld moge zijn van de zorgen van het oogenblik, juist in zulke tijden optimisme noodig is. Dat optimisme hebben volgens spreker degenen bezeten die het initiatief tot deze ten toonstelling namen. Het verheugt, naar spreker ver der mededeelde, rde Nederlandsche regeering, dat zij wegen en middelen heeft kunnen vinden om Neder land temidden der andere deelnemende naties op een bescheiden, doch naar zij hoopt, waardige wijze ver tegenwoordigd te doen zijn. Het was vier uur, toen de Belgische minister van oeconomische zaken, van Isacker, aan het woord kwam. Deze sprak alleen in het Nederlandsch. België, zeide hij, waardeert ten zeerste, wat Ne derland op stoffelijk en zedelijk gebied presteert. Wat Nederland hier heeft volbracht, is een voor beeld en een les. Nederland en België vullen elkaar in menig op zicht aan. In den oeconomischen nood. die alle lan den in dezen tijd heeft getroffen hebben wij geleerd met elkaar solidair te ziin en het noodzakelijke van samenwerking te zien. Het uitkomen van Nederland te Brussel is een blijk van goede nabuurschap. Het Nederlandsche paviljoen geeft een duidelijk beeld van wat Nederland is. Het paviljoen is ook 'n bewijs van vriendschap, dat wij op hoogen prijs stel len. Burgemeester Max, voorzitter van het uitvoerend comité der tentoonstelling, verheugde zich op zijn beurt in het feit. dat het Nederlandsche paviljoen of ficieel is geopend. De Nederlandsche deelneming is schitterend; zii die deze deelneming tot stand heb ben gebracht, hebben recht op onzen innigen dank. Spr. bracht vervolgens hulde aan Nederland op intellectueel gebied en wat Nederland in Indië heeft volbracht, heeft de bewondering gaande gemaakt van onzen Koning, toen nog hertog van Brabant, zeide spr. Het heeft ook op vreedzame wijze een pro vincie aan de zee veroverd door de stoutmoedige drooglegging van de Zuiderzee. Nederland is een land van durf en het mocht ook op de Brusselsche tentoonstelling niet ontbreken. Verkiezingsvergaderingen der oppositie in heel Joego-SIavie verboden- Volgens een bericht van United Press uit Zagreb is Serajewo gistermorgen het tooneel geworden van een bloedige schietpartij, in welker verloop één per soon werd gedood en vijftig gewond, onder wie tal van vrouwen en kinderen. De oorzaak van dit incident was, dat de autoritei ten een verkiezingsvergadering van de vroegere Mo- hammedaansche minderheidspartij van Mohammed Spaho verboden had, omdat deze de regeering had becritiseerd. Ondanks dit verbod hield Spaho toch een verga dering. Toen de gendarmerie de bijeenkomst wilde ontbinden, weigerden de demonstranten uit elkander te gaan. De gendarmes openden hierop het vuur en drongen met de bajonet op de menigte in. Ook uit andere deelcn van het land worden verkie zingsonlusten gemeld. De ongeregeldheden waren in alle gevallen een gevolg van de omstandigheid, dat den oppositie-partijen het houden van verkiezings vergaderingen werd bemoeilijkt en in vele gevallen zelfs onmogelijk werd gemaakt. Binnen 24 uur zouden meer dan honderd oppositie- oneele leiders gearresteerd zijn. Onmiddellijk na de ontvangst van het bericht uit Serajewo heeft de regecring voor het geheele land een besluit uitgevaardigd, krachtens hetwelk aan de oppositie-partijen het houden van vergaderingen ver der werd verboden. „Elke dag telt met het ocg op den ernst van den toestand." Minister-president MacDonald heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de buitenland sche politieke debatten Donderdag zullen wor den geopend met een verklaring van de re geering. Een tweede debat over de technische kwes tie van het defensieprobleem zal later ge houden worden. Winston Churchill vroeg daarop of het tweede debat met het oog op den ernst van den toestand niet bespoedigd kon worden en zoomogelijk reeds voor half Mei zou kunnen plaats hebben, aangezien op het oogenblik elke dag telt. MacDonald antwoordde, dat de regeering geen vertraging wenscht voor het tweede debat. Een mededceling omtrent <^en datum zal zoo spoedig mogelijk gegeven worden. De minister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, verklaarde in antwoord op een volgende vraag, dat in den loop van de debat ten op Donderdag zonder twijfel de resolutie Aan den Volkenbondsraad inzake de kwestie Redevoeringen, welke hij heden zon hou den, vervallen. Londen: Reuter meldt uit Berlijn, dat de „Fuehrer" en rijkskanselier Adolf Hitier, opnieuw last heeft van zijn keel en dat in verband hiermede de rede, welke hij morgen zou houden voor de Hitier jeugd, zal verval len. Een tweede rede, welke Hitier voor de leden van het arbeidsfront op het Tempelhofer-veld zou houden, zal waarschijnlijk verkort wor den weergegeven. Voor het buitenland onvriendelijke getui genverklaringen. Reuter meldt uit Washington: President Roosevelt heeft de legercommissie uil het Huis van Afgevaardigden gelast de publicatie te staken van de voor haar afgelegde getuigenverklarin gen betreffende de plannen van hét departement van oorlog. Roosevelt heeft de -commissie ernstig gewaarschuwd dat hij, zoo noodig, zijn gezag als opperbevelhebber van leger en vloot zou doen gelden om elke publi catie, die hij onvriendschappelijk acht jegens andere landen, te doen ophouden. Dit optreden van Roosevelt is zonder precedent. O.a. „Mein Kampf." Berlijn. Nadat verleden week te Lorlz en Katto- wit.z het boek van Hitier „Mein Kampf' in beslag genomen was, zijn dezer dagen bij boekhandelaren in West-Polen huiszoekingen gedaan. In beslag werd genomen alle literatuur betreffende Schlageter. Verboden zijn in Polen nog de volgende hoeken: Knaurs Konversationslexicon 1934; Knaurs Weltat- las; Hansa Weltatlas van dr. Muris. Verder „Fra- gen der Deutschen Ostgrenze" van Karl Werner en Westermanns Taschenweltatlas. Deze atlassen zijn verboden, omdat behalve de tegenwoordige Duitsch- Poolsche grenzen, ook nog de oude grenzen van 1914 zijn aangegeven. Tusschen communisten en politie. Acht dooden. In het Bulgaarsche dorn Enino in het district van Kazamlik is het gisteravond tnt bloedige botsingen tusschen communisten en Dolitie eekomen. Bii den aleemeenen dans in de onen lucht, waarmee heden het orthodoxe naaseh feest voor de kerk zou worden gesloten, trachtten de communisten te demonstree- ren. een opgnluchtvergadering te houden en rede voeringen af te steken. De nolitie was met het oog op den eersten Mei reeds in den loon van den dag versterkt en greep onmiddellijk in. De demonstran ten stelden zich echter te weer, zoodat de politie van de wanens erebruik moest maken. De eerste schoten van de notitie werden echter door de demonstranten onmiddellijk on dezelfde wii- ze beantwoord. Er ontwikkelde zich een langdurig vuurgevecht tot de versterking voor de nolitie was aangekomen, die eindelijk de demonstranten uit elkaar dreef. Drie politiemannen werden gedood. Aan de zijde van de communisten vielen vijf dooden en vijftien zwaar gewonden. Versche'dene slachtoffers in de buurt van Sprinqfield. Springfield. Een hevige zandstorm heeft de laatste dagen den staat Colarod geteisterd. De hemel was soms door de enorme zandmassa's bijna geheel in duisternis gehuld. In de buurt van Springfield heeft de storm vele slachtoffers gemaakt. Tot dusver zijn ongeveer 55 personen in het ziekenhuis opgenomen wegens ern stige verstopping der luchtpijpen. Drie der patiënten zijn reeds overleden. der Duitsche bewapening ter sprake zal ko men. Geweldige drukte op de Duitsche marine werven. Havas meldt uit Berlijn: De geweldige drukte op de marine-scheepswerven schijnt er op te wijzen, dat de Duitsche regeering mo menteel is begonnen met de uitvoering van een nieuw vlootprogram, waarvan de twaalf onderzeebooten slechts een klein gedeelte vormen. Men veronderstelt, dat thans het vlootplan, dat Hitier heeft aangekondigd bij het bezoek van Sir John Simon aan Berlijn, zal worden ten uitvoer go-^ bracht. Zooals bekend, bestaat dit plan uit den bouw van een vloot, die gelijk is aan de Fransche of in om vang overeenkomt met 35 van de Engelsche vloot. Ook de maritieme luchtvaart ontwikkelt zich op dezelfde wijze, zooals men dat kan constateeren aan de Oostzee-kust. Italiaansche onthullingen over voorne mens van admiraal Rader. Rome. Het gezaghebbende blad „Giornale d'Ita lia", dat herhaaldelijk optreedt als spreekbuis van de Italiaansche regeering, publiceerde gister onthul lingen over het Duitsche vloot-programma. Volgens de inlichtingen van het blad heeft Hitier in overleg met den chef van den marine-staf, admiraal Ra der, besloten, om in den loop van twee jaren een nieuwe vloot te doen aanbouwen van 95.400 ton. Deze tonnage zou worden verdeeld over 31 een heden en wel als volgt; twee slagschepen elk van 20.000 ton, twee kruisers elk van 9.000 k 10.000 ton, een kruiser van 6.000 ton, zestien torpedobootjagers elk van 1400 ton, en tien patrouille-schepen elk van 800 ton. Deze cijfers hebben te Rome een diepen indruk ge maakt. Het nieuwe Duitsche vloot-progrnm, zoo zegt het „Giornale d'Italia", w<*rd opgesteld twee we ken vóórdat de datum voor het zenden der Duitsche vloot-missie naar Londen werd vastgesteld. Het blad meldt voorts, dat een onbepaald aantal onderzeeërs bij bovenstaande lijst moet worden toegevoegd. Paaschviering in Mecklenburg; het „eeuwige Duitschland" en Hitier in de plaats van Christus. Onder den titel „The pagan's progress" een zin speling op het bekende boek „The pilgrim's progress' vertelt de Berlijnsche correspondent van de Ti mes dat het nieuwe heidendom, het nco paganisme, in Duitschland met verwonderlijke snelheid steeds verder om zich heen grijpt. Hoe groot de belangstel ling voor deze nieuws godsdienstige richting is, bleek o.a. uit den geweldigen toeloop naar de bijeenkomst in het Sportpalast, waar Hauer en Reventlow verle den Vrijdag spraken. Over de bedrijvigheid van de nieuwe heidenen der Duitsche geloofsbeweging vertelt de correspondent dan: Tweemaal in den Paaschtijd is de radio op offi- cieele propaganda uren te hunner beschikking ge steld. Op Goeden Vrijdag was er een rede voor d« Hitler-jeugd onder den suggestieven titel: „De clood van Baldur" en op tweeden Paaschdag was er een „Duitsch lentefeest" uitgevoerd door leden van de Duitsche geloofsbeweging. De rede was „geconcen treerd heidendom" van begin tot einde. Ook op het platteland, vooral in het noorden wint de beweging snel veld. In een dorpje in Mecklenburg sprak de dominee op Paaschmorgcn geen woord over Christus, maar uitsluitend over Duitschland. 's Avonds werd een groot vuur ontstoken, waarbij de jeugd uit het dorp zich verzamelde onder leiding van den schoolmeester. Hij hield een rede over het „Joodsche Stresa", waarbij de vlammen nu en dan zijn haar zengden en zong daarna een soort Hitier- litanie, waarin alle steden voorkwamen waar de Lei der geweest was; Heil I.inz, Heil Weenen, Heil Miin- chen, enz. Daarna werd de litanie van het „eeuwige Duitschland" gezongen, antiphonisch afwisselend tusschen mannen en vrouwen, boven het vuur. Oneenigheid. Ten slotte vermeldt de correspondent dat de nieu we heidenen het onder elkaar aan den stok hebben gekregen over de „Jugendweihe". De Reichswart, het hoofdorgaan van de Duitsche geloofsbeweging, wil deze jeugdwijding, naar oud-Germaanschen trant, in de vrije natuur, in de plaats stellen van de christe lijke bevestiging, maar de „Durchbruch", het strijd- orgaan der beweging, wil daar niets van weten. Het vindt die heele Jugendweihe een slaafsche naboot sing van het christelijk ritueel en als zoodanig ver werpelijk. Elke jongen, zoo zegt het blad, beleeft zijn wijding al door den overgang van het Jungvolk. naar de Ilitler-Jugend en vandaar naar de S.A., arbeids dienst, enz. Spionneerend officier? Sesto Calende. (Reuter) Zaterdag j.1. is een Duitsch vliegtuig, dat herhaalde malen boven de stad vloog, door zes Italiaansche militaire vliegtuigen gedwongen te dalen. Zooals men weet is Sesto Ca lende een groot centrum van de Italiaansche lucht vaart. Aan boord van het vliegtuig bevond zich een per soon, die in civiel was. Men vermoedt echter dat het een Duitsch officier is. Hij had twee fototoestellen hij zich en -kwam uit Duitschland: hij wordt gevangen gehouden. Het incident is tot nu toe geheim gehou den. Officieele tegenspraak Het bericht, dat zes Italiaansche militaire vliegtui gen Zaterdag een Duitsch vliegtuig genoopt zouden hebben bij Sesto Calende te dalen, wordt volgens een Reuterhericht uit Rome officieel tegengesproken. Overval op jeugdige Rome-pelgrims. Door bruinhemden aan de Duitsche grens Londen. De Bazelsche corr. van de „Times" meldt het volgende aan zijn blad: „Zondag j.1. passeerde de eerste groep autobussen, die een aantal jeugdige Duitsche Rome-pelgrims naar hun vaderland terugbrachten, te Otterbach bij Bazel de grens. Nauwelijks waren de pelgrims den slagboom ge passeerd, of zij werden door een groep bruinhemden overvallen, die hen van hun uniformen ontdeden en hun gordelriemen on insignes alsmede de Katholie ke emblemen, die zij uit Rome hadden meegebracht, in beslag namen. Vervolgens werden de pelgrims gedwongen, oude hemden, in gebruik bij den oefendienst, aan te doen en tenslotte werden zii naar een concentratiekamp vervoerd. Het godvruchtig gedrag der jonge nel- grims, die te Rome den Paus waren gaan begroeten, is, naar men zegt. de reden tot den aanval geweest. Twee motorrijders langs den weg gevon den. Velsen. Gisteravond is on den Rijksstraatweg na bij Velsen een ernstig ongeluk gebeurd. Omstreeks tien uur vond een aldaar passeerende automobilist op den weg twee nersonen en een motor liggen. Zij waren beiden zwaar gewond en zijn nadat de eerste huln verleend, was naar het .St. Anthonius Zieken huis te IJmuiden Oost overgebracht. Vérmoed wordt dat de motorrijder in een kuil terecht is gekomen, gcslinf en daarna over den kop geslagen is. De weg is daar ter nlaatse zeer slecht verlicht. Aanvankelijk kon de identiteit van de beide zwaar gewonden niet vastgesteld worden, doch later bleek dat het waren de heer Timmer uit Alkmaar, die het motorrijwiel bestuurd had en de duonassagier de heer Sliiderink. eveneens uit Alkmaar afkomstig. Vooral eerstgenoemde die een zware hersenschud ding bekomen heeft, is er het ergst aan toe. Federatie-bestuursleden weder op vrije voeten. De zes arbeiders bl:j\'en in gesloten. Gisterenmiddag zijn de twee bestuursleden van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders, die te gelijk met oen zestal werklieden werden ingerekend naar aanleiding van de ernstige fraude met steungel den in de hoofdstad, op vrije voeten gesteld. Blijkbaar waren geen voldoende aanwijzingen tegen hen aanwezig om de voorloopige hechtenis te verlen gen. De zes fraudeurs blijven in arrest.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2