Meerder gebruik van melk en kaas. De ramp van de „Uiver" MIJNCONFLICT NOG TE VOORKOMEN? Noodlottige autobotsing. Noodlottig ongeval. De ontvoering van Jacob. De arbeidsvoorwaarden in de V.S. Raadselachtig verdrinkingsgeval. De spaarpot van den olifant. Auto driemaal over den kop geslagen. Ingezonden stukken. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Een groote prcpaganclavergadering. Door de Propagandakern voor Noordholland, ten doel hebbende een meerder gebruik van melk en kaas te bevorderen, is een groote propagandaverga dering uitgeschreven tegen Dinsdag 7 Mei a.s. in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar, welke vergadering zal worden gehouden met alle burgemeesters, die instemming hebben betuigd met de actie en met alle personen die door ds verschillende organisaties zijn opgegeven als candidaten voor het lidmaatschap van de verschillende op te richten districtscommissies in Noordholland. De heer J. A. Geluk, voorzitter van de Propagan- dacommissie van het Crisis-Zuivelbureau te Den Haag. zal een inleiding houden. De Noordhollandsche propaganda-kern wekt ook vooral de afgevaardigden der verschillende huis vrouwen- en verdere vrouwenvereenigingen op, deze vergadering bij te wonen, omdat de volle medewer king der vrouwen noodig is. Het betreft hier een nationale zaak en ter verga dering zal duidelijk worden gemaakt dat de huis vrouwen finantieel voordeel hebben bij een meerder gebruik van melk en kaas, aangezien deze beide ar tikelen bij de tegenwoordig geldende prijzen de goed koopste voedingsmiddelen zijn, welke er bestaan. Conferentie van den minister van Water staat met chef staatstoezicht. De minister van Waterstaat heeft gisteren op zijn departement een langdurige bespre king gehad met den chef van het Staatstoe zicht op de mijnen, ter overweging, op ver zoek van den laatste, van middelen om als nog een conflict in het mijnbedrijf te voorko men. Men meldt uit Limburg nog aan de N. R. Ct.: Het behoeft geen betoog, dat iedereen zich hier af vraagt of de algemeen heerschende malaise en de bestaande politieke tegenstellingen nog verscherpt moeten worden door de ellende, die een staking, waar bij 10.000 mijnwerkers betrokken zouden zijn, natuur lijk medebrengt. Het valt niet te ontkennen, dat de stemming voor een staking bij de mijnwerkers vrij gunstig is. Er bestaat wel verbittering en stakings bereidheid. Tijdens de verkiezingen is den mijnwer kers van bepaalde zijde voorgehouden: jullie word' bij den neus genomen, wacht maar tot na de ver kiezingen. En nu lijkt het of dat juist gezien was zoodat het thans niet het geschikte moment was om over een loonsverlaging te onderhandelen, laat staan er een door te voeren. De bonden hebben drie maan den geleden al gezegd: er kan niets meer af, en nu komt hun goede trouw in het geding. De regeering heeft haar besluit inzake jaarlijksche vermindering van de sociale lasten met 8 ton genomen. De direc ties achten zich desondanks verplicht tot het invoe ren van bezuinigingen op de loonen en de mijnwer kersbonden hebben de voorstellen der directie ver worpen. Zoo is de oplossing van het probleem zeer moeilijk geworden, niet het minst omdat het tevens een prestigekwestie voor beide partijen is geworden Toch zal men van oordeel moeten zijn en moeten blijven, dat hier een brug geslagen dient te worden niet enkel in het belang van onze mijnindustrie, maar van dè geheele streek. In verband met het loon conflict in de mijnindustrie hebben de burgemeesters der mijnzetel-gemeenten op het stadhuis te Heerlen geconfereerd. Over het resul taat is nog niets bekend. Driejarig jongetje ernstig gewond. Gistermiddag stak een auto, waarin de familie Horowitz, uit Zeist, zat, en die uit de richting van Laren (N.-H.) kwam, het kruispunt Rijksweg-Huizer- weg te Bussum langzaam rijdend over. Daarbij is een auto, die uit de richting Amsterdam naderde en zeer snel reed, tegen den auto van de fam. H. gebotst. De voor- en zijramen en een zijwand werden verbrij zeld. Een driejarig jongetje, dat naast zijn vader, die be stuurde, zat, viel met het hoofd tusschen stuur en voorwand en kreeg een schedelbreuk en hoofdwon den. Het kind is in zorgwekkenden toestand in d" Majella-stichting opgenomen. Een oor moest worden geamputeerd. De andere passagiers kregen geen noemenswaardig letsel. De automobilist, die de aanrijding heeft veroor zaakt, de 28-jarige B., uit Laren, tijdelijk wonende in een hotel te Bussum, beweert niet harder dan 85 K.M. per uur te hebben gereden. Bij een onderzoek van de marechaussee bleek, dat de remsporen over 28 meter liepen en de vaart ten minste 100 K.M. per uur zou zijn geweest. Pastoor Kitslaar gedood. Den Bosch, 30 April. Gistermorgen is de zeer- eerwaarde heer J. M. L. Kitslaar, p'astoor van Zee land (N.-Br.), bij een aanrijding door een motorfiets gedood. Toen de pastoor bij de kerk in de kom van het dorp den weg wilde oversteken, werd hij door den motor rijder O. uit St. Oedenrode, die juist uit de richting Uden kwam, aangereden en tegen den grond gesmakt. Hij was vrijwel op slag dood. Door een kapelaan werd hem nog het H. Oliesel toegediend. Op 3 Mei zou Pastoor Kitslaar 45 jaar worden. In Octobcr 1915 werd het Wit-Gele-Kruis opgericht., waar toe pastoor K. het initiatief nam. De regeering erken de zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Sedert tien jaar was de overledene pastoor te Zee land. Commentaar van de „Times". Lon den. In verband met het beroep van Zwit serland op het Duitsch-Zwitsersche arbitragever drag van 1921 ter beslissing van de verantwoorde lijkheid voor de ontvoering van den journalist Ja cob, wijst de „Times" erop, dat wanneer geen over eenstemming kan worden bereikt, elke partij na twee maanden een beroep kan doen op het Interna tionale Hof van Justitie te Den Haag. „Indien de Zwitsersche voorstelling van zaken ongeveer juist is, dan is een brutale gewelddaad gepleegd tegen een persoon en heeft een flagrante inbreuk op de neutra liteit plaats gehad van een land, dat bijzonder nauw gezet is op zijn souvereine rechten en het recht van het verleenen van asvl aan vluchtelingen. De heer Motta, leider van het Federale Politieke Departe ment, heeft de zaak resoluut aangevat en het Zwit sersche volk steunt van harte het verzoek van zijn regeering om recht. In elk land, waar de vrijheid nog wordt gewaardeerd, zal de houding, die Zwit serland aanneemt, worden toegejuicht. De Duitsche regeering, gewend aan een wreedaar dig vertrappen van individueele rechten en politie ke vrijheid in haar eigen land. heeft er waarschijn lijk geen denkbeeld van hoe de openbare meening in de wereld walgt van deze stroopers-heldendaden van Nazi-vrijbuiters, welke bij een vorige gelegenheid uit liepen op den moord van Prof. Lessing in Tsjecho- Slowakije en waarvan een ander voorbeeld gister morgen uit Praag werd gemeld. Op een oogenblik, waarop zij, die het wel meenen met Duitschland, aandringen op zijn opneming in de gemeenschap van naties, geven gebeurtenissen als deze blijk van een peil van publiek gedrag, dat andere beschaafde staten niet kunnen tolereeren". Invoering van de 30-urige arbeidsweek gevraagd. Washington: Maandag hebben in verschillende plaatsen afzonderlijke conferenties plaats gehad van vooraanstaande zakenlieden en arbeidersleiders, ter bespreking van de toekomstige toepassing van de New Deal. De leiders der vakvereenigingen zijn bij elkaar ge komen en hebben besloten bij het Congres aan te dringen op aanvaarding van de arbeidsgeschillenwet van Wagner Connerey, de 30-urige arbeidsweek en andere wetgevende maatregelen, welke door de Ame- rikaansche arbeidsfederatie zy'n gevraagd. De commissie voor arbeid uit den Senaat heeft een gunstig advies uitgebracht op de arbeidsgeschillenwet en naar verluidt, zal het Congres deze wet aanvaar den en zal ook president Roosevelt haar goedkeuren. Landbouwer dood in het water gevonden. Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur kwamen paard en wagen van den landbouwer in het Groen uit Dongen onbeheerd het land opgereden, gelegen langs het Wilhelminakanaal tusschen Tilburg en Dongen, op Tilburgs grondgebied. De daar werkzaam zijnde zoon van den. landbouwer schonk aanvankelijk niet veel aandacht aan het geval, daar het paard wel meer al leen den weg pleegde t.e vinden. Toen echter eenigen tijd later zijn 35-jarige ongehuwde broer J. W. in 't Groen, die het paard had bestuurd, nog niet ver schenen was. begon hij dit vreerad te vinden. Hij be gaf zich per fiets naar huis, maar noch daar, noch onderweg kon hij een spoor van zijn broer ontdek ken. Meerdere familieleden zijn toen op onderzoek uitgegaan en tenslotte deed men de ontstellende ont dekking het lichaam van den vermiste in het Wil helminakanaal te zien drijven. Politie en G. G. en G .D. werden gewaarschuwd. Medische hulp mocht echter niet meer baten, de man bleek reeds te zijn overleden. Men tast vooralsnog volkomen in het duister, om trent de wijze, waarop de man te water is geraakt Dat hij van do kar is gevallen en de aanzienlijke buiteling heeft gemaakt van den dijk over het jaag pad in het water is niet waarschijnlijk te achten. Het meest voor de hand liggend is, dat de man om de een of andere reden den waterkant heeft opgezocht en toen in het water is gevallen. Het lijk is naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. De deskundige, dr. P. G. J. Duker is ten stelligste overtuigd, dat blikseminslag de ramp heeft veroorzaakt. Men schrijft uit Amsterdam aan de N.R.Ct.: Een zeer belangrijk rapport betreffende de moge lijke oorzaken van de ramp van de Uiver is uitge bracht aan de permanente commissie van het on derzoek naar ongevallen met burger luchtvaartlij- nen. In dit rapport komt de deskundige dr. P. G. J. Duker tot de conclusie, dat met zekerheid moet wor den vastgesteld, dat blikseminslag de ramp van de Uiver heeft veroorzaakt. In een onderhoud zeide dr. Duker ons: Zoowel door mijn onderzoek, verricht op het mate riaal, dat mij beschikbaar is gesteld als door hetgeen ik vernam uit de rapporten van den Engelschen lui tenant-vlieger dokter Smit en van den Aziatischen di recteur van het ziekenhuis te Bagdad, alsook van an deren, is het voor mij wiskundig zeker komen vast te staan, dat blikseminslag de ramp veroorzaakt heeft De Arabische doktoren, die 50 uur na den dood pas de slachtoffers konden onderzoeken, hebben dood door bliksem uitgeschakeld. Ik neem daarbij twee dingen aan: in de eerste plaats, dat deze doktoren geen studie hebben gemaakt van dood door bliksem, en in de tweede plaats, dat zij na het lange tijdsver loop niet meer de juiste conclusie konden trekken. Het rapport van dr. Smit, die in gezelschap van den heer Peters, vertegenwoordiger der K.L.M. te Bagdad, 12 uur na den dood onderzoekingen instel de, is voor mij van veel meer belang. Dr. Smit trekt geen conclusies, maar zijn observaties laten geen twijfel mogelijk. Het is hier van belang op te merken dat dr. Duker een groote reputatie heeft verworven als deskundige op het gebied van blikseminslag. Herhaaldelijk wordt zijn hulp ingeroepen, o.a. door de gemeente Amster dam, om rapporten in verband met blikseminslag uit te brengen. Vele jaren reeds heeft dr. Duker stu dies op dit gebied gemaakt. De K.L.M. heeft dan ook de hulp van dr. Duker ingeroepen in de eerste plaats voor het vaststellen van de oorzaak, maar in de tweede plaats, en dat is natuurlijk nog veel belangrijker geworden, om dank zij de experimenten, die dr. Duker thans on derneemt, te komen tot een systeem van beveiliging waarbij bemanning en passagiers volkomen veilig Een pimpelmeesje zit er in te broeden. De bezoekers van den Haagschen Dierentuin we ten, dat Betsy, de olifant, een spaarpot heeft, waar in zij de geldstukken werpt, die het publiek haar als belooning voor haar kunstjes geeft. Maar datzelfde publiek weet stellig niet, aldus de Msb., dat er sinds enkele weken in dezen spaarpot een Pimpelmeesje zijn nestje heeft gemaakt en nu rustig zit te broeden, terwijl het zich* in den beginne niets aantrok van het inwerpen der geldstukken door den olifant, In tegendeel, het vogeltje scheen zich hier zeer op zijn gemak te voelen. De oppasser verwonderde er zich echter dezer da gen over, dat de olifant geen geld meer in het busje wilde werpen en nu is gebleken, dat het dier het vo gelnestje heeft opgemerkt en dit niet wil storen. De geldstukken, die de olifant voorheen in het busje wierp, werden er s avonds door de vogeltjes weer uit gegooid. Autobestuurder bleef ongedeerd. Gistermiddag omstreeks half vijf reed een vracht auto van een Bussumschen verfhandel op den Nieu wen Rijksweg Amsterdam—Baarn en wilde een der zijstraten, voorbij het Blindeninstituut te Bussum inslaan. De bestuurder gaf signalen en stak zijn richtingaanwijzer uit. Van tegenovergestelde richting naderde een twee tal auto's, waarvan de voorste nog juist de vracht auto kon passeeren, alvorens deze de zijstraat in draaide. De tweede auto, bestuurd door 'n vertegen woordiger van een Betonmaatschappij, en komende uit Den Haag zag door den voor hem rijdenden wa gen de vrachtauto te laat en kon niet meer tijdig genoeg remmen. De auto raakte nog juist één der achterwielen van de vrachtauto en sloeg door de groote snelheid driemaal over den kop. De auto was zwaar gehavend en moest door een Bussumschen ga ragehouder worden weggesleept Tot ieders verwondering kroop de bestuurder uit de vernielde auto en bleek geheel ongedeerd te zijn. De ziekenauto van de Majellastichting, die spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. 1 Julianadorp, 28 April 1935. Mijnheer, Is het mij vergund eenige letters te wijden aan den avond van de accordeonband „The Happy Boys". Hiervoor bij voorbaat mijn hartelijken dank. Toen ik binnen kwam was er een gezellige'sfeer in de zaal van den heer Kossen. De Happy Boys za ten als altijd op de Bühne en vergastten de vele aan wezigen op een dansje. De officieele opening had daarna plaats. Daarna kregen de danslustigen we derom gelegenheid tot dansen. Daarna kwam de heer Jack Visser ten tooneele met een step-dance, waar hij een hartelijk applaus v>or in ontvangst te nemen kreeg. Toen kwam de heer Jan Snieders met het zware stuk de Ouverture de Lichte Cava lerie van Suppé. Jammer dat er geen stilte in de zaal heerschte, wat veel afbreuk deed aan het num mer, wat zeer goed uitgevoerd werd en ook voor dezen heer een hartelijk applaus bracht. Daarna kwam als nummer drie de zoo gevierde en populaire zanger en drummer van de Band in zijn repertoire. De heer Kramer oogstte veel succes met zijn levens liedje, waar de solist bijzonder beschaafd zijn zang in lag. Wij hopen den heer Kramer nog vele keeren met zijn zang te mogen hooren. Daarna had het prijsdansen plaats, waaraan vijf paren deelnamen. De prijzen werden gewonnen door Nel Hollander en Klaas Steenvoorde. Toen kreeg Jan Seegers gelegen heid zijn vaardigheid op zijn accordeon te toonen met 't nummer Circus Renz, waarvoor hij een har telijk applaus in ontvangst mocht, nemen. Daarna begon het bal, wat in de beste stemming verliep, dank zij de Happy Boys, die er de stemming als van ouds in wisten te houden De Happy Boys kunnen op een goeden avond terug zien. Het vele publiek was vol lof over wat de Band gepresteerd had en stak dat ook niet onder tafel en stoelen. De Band werd na afloop een ware ovatie gebracht. Wij hopen de Band nog in vele balzalen aan te trefefn. Goed zoo, Boys! N. N. zullen zijn als een vliegtuig door den bliksem wordt geraakt. Ik kan u wel zeggen, aldus dr. Duker, dat mijn zoeken gaat in de richting, welke rol de sleepanten- ne kan vervullen bij het afweren van den bliksem, die een vliegtuig zou treffen. Ik ben ervan overtuigd dat de meeningen omtrent de sleepantenne geheel herzien moeten worden wat betreft, de rol, die ze in zulke gevallen kan spelen. Tot nu toe waren de piloten onmiddellijk klaar om die antenne bij onweer naar binnen te halen. Ik geloof dat er mogelijkheden zijn die er op wijzen, dat een vrijer gebruik van die sleepantenne noodig kan zijn. Natuurlijk moet er nog meer gebeuren ik kan daar thans nog niet over uitweiden maar ons systeem zal er op gericht zijn, den bliksem bui ten de menschen in het vliegtuig om af te leiden. Ik kan u wel zeggen, dat er op het oogenblik dooi ons met man en macht aan wordt gewerkt om tot een goede oplossing, tot een goed systeem dus, te ko men. Onze experimenten worden in een van de la boratoria van de Amsterdamsche universiteit uitge voerd. Wij werken daar met een stroom van 250.000 volt. Bliksem heeft een spanning van een millioen volt en een stroomsnelheid van 100.000 Ampère. Uit de jongste proeven, die wij hebben genomen op een speciaal daartoe gebouwd verkleind model Uiver, bleek ons dat kunstmatige blikseminslag in de vaste antenne en in het kielvlak van het model een uitweg vond op die plaatsen, waar de antenne is ingeleid, n.1. in het achterste bagageruim en bij het toestel van den marconist in de cockpit. Op die punten hadden de zgn. straalontladingen plaats. Ik mag daarbij nog opmerken, dat alle daar bij ontstane vonken doodelijk voor menschen zijn. Zooals u weet, was bij de Uiver de sleepantenne in gehaald. Uit deze laboratoriumproeven is de tweede phase van het onderzoek begonnen. De eerste phase be stond in het reconstrueeren, het deduceeren, enz. In die eerste phase was voor mij vooral belangrijk in de eerste plaats wat ik kon constateeren op het mij toegestuurde materiaal en in de tweede plaats hetgeen ik kon lezen in de rapporten van de dokto ren en de zgn. Leeuwerikcommissie, waarin zaten Gevsendorffer, Sillevis enz. Belangrijk is. dat de Leeuwerik-commissie oor spronkelijk ook tot de conclusie kwam, dat bliksem inslag de ramp had veroorzaakt. Later is men gaan twijfelen. Belangrijk is ook een uitlating van een Arahisch soldaat, die mededeelingen deed waaruit men op maakte, dat Arabieren het toestel eenigen tijd bran dend door de lucht hadden zien gaan en toen spi raalsgewijze naar beneden hadden zi enkomen. Wat ik op de. stukken materiaal heb gevonden, de verwondingen van de dooden, alsmede hun ligging ten opzirhte van het wrak. enz. enz., dat alles heeft mij tot de conclusie geleid die ik u noemde. Over de verwondingen van de dooden mag ik nog niet spreken, omdat dit uit het officieele rapport Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 773 m.M. Temperatuur: 6,5 gr. C. is 42 gr. F. Wind: Oost. Verdere vooruitzichten: Goed weer. Uw Kiekjes vallen het beste uit als U ze laat ont wikkelen en afdrukken bij TERLEP. 's Morgens ge bracht, 's avonds klaar. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. DE ZOMERHUISJES OP AMELAND. Het bestuur van de vereeniging van eigenaren van zomerhuisjes Ons Belang te Ameland heeft tot den raad van die gemeente een adres gericht in ver band met het bevel tot afbraak van een zestig zo merhuisjes in het zoogenaamde tentenkamp op Ame land. Het adres verzoekt, de aan de bestaande zomer huisjes te stellen welstandseischen in zooverre to matigen, dat althans een groot gedeelte, zij het na eenige voorzieningen kan blijven bestaan. De raad der gemeente Ameland heeft besloten, de kwestie van de afbraak, die voor 1 April 1936 zou moeten plaats hebben, door een commissie te doen onderzoeken, waarna deze commissie in overleg zaï treden met Ged. Staten om tot een oplossing te komen. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. ZITTING VAN DINSDAG 30 APRIL, Uitspraken: Adrianus Joh. U., Piet Z. en Everard Anth. B.. Si. Pancras, mishandeling in vereeniging. Ie. 3e weken gev., no. 2 en 3 ieder 14 dagen gevangenisstraf, ter waarschuwing voor andere geweldenaren in 't dorp. Corn M., visscher. Hoorn, hooger beroep vonnissen kantongerecht te Hoorn t. z. overtreding leerplicht wet. Beide vonnissen bevestigd. Jac. Nic, A., Spanbroek, slager, hooger beroep over treding Slachtwet. Vonnis bevestigd. Harm de B., vrachtrijder. Enkhuizen, overtreding Aardappelcrisiswet, hooger beroep, vonnis bev. Gerrit B.. werkman. Beemster (in voorarrest), opz. brandstichting. 1 jaar gev. voorw. met 3 proefjaren. Ary B., autoverhuurder. Den Helder, toebrengen v. ernstig lichamelijk letsel door schuld, 1 mnd hecht. KI. de Boer, koopman. Bergen, hooger beroep over treding motor- en rijwielwet, vonnis bevestigd. Joh. de B. en Harm Dr. (ged.), Haarlem, diefstal le. 6 maanden gev.. 2e 8 maanden met 10 weken af. trek; Joh. de B., Haarlem (ged.) diefstal, 4 maanden met aftrek van 10 weken; Jan de B. en Joh. de B., (ged.), diefstal van paling: le. 3 maanden met aftr. 3 maanden en Joh. de B. 2 maanden gev. komt. Ook over het rapport van dr. van der Maas moet ik om dezelfde reden zwijgen. Wel mag ik dit zeggen: dat er voor mij aanleiding is aan te nemen, dat dr. v. d. Maas ook blikseminslag als de oorzaak aanneemt. Bij blikseminslag kunnen materialen 106 verschil lende sporen vertoonen. Menschen bieden in dat op zicht 55 mogelijkheden en vliegtuigen kunnen 36 ver schillende sporen doen zien. Wat het materiaal betreft wil ik u één treffend voorbeeld slechts noemen: dat is het automatische pistool (merk F.N.). dat ik onderzocht. Ik vond een letsel op de slee, bovenaan. Het fotografisch vast gelegde microscopische beeld, sterk vergroot, liet radiair uiteenloopende veranderingen in het metaal zien een beeld als de bliksem zelf ook doet zien. Dit is een typisch beeld dat bij blikseminslag op treedt. Op den greep onder de letters F.N. vond ik nog een letsel, weer met die radiaire uitstraling. In verband met dien revolver wilde ik nog wel even dit met nadruk opmerken: het is een van de vier re volvers, die in het vliegtuig waren en deze revolvers worden met elk vliegtuig dat vaor Indië is bestemd, aan de bemanning mee gegeven. Nu ziin er geruch ten geweest over schietpartijen aan boord dat is nonsens. Ik heb met absolute zekerheid vast kunnen stellen, dat geen van de omgekomenen gedood is door een revolverschot. Wij zetten onze laboratoriumproeven met kracht voort. Heel spoedig zal ik de brand reconstrueeren. die in het achter bagage ruim van de Uiver moet hebben plaats gehad. Wij zullen zulk een ruim ge heel volgens juiste grootte doen bouwen en er o.a. een film, die ZVz K.G. weegt inleggen en er dan een bliksemstraal van 250.000 volt in doen slaan. Iri de ba gageruimte van de Uiver bevond zich namelijk een film (Het meisje met den blauwen hoed) en de heer Tuschinsky heeft thans een film van hetzelfde ge wicht voor het experiment afgestaan. Bii onze proefnemingen moeten wij natuurlijk rekening houden met de onberekenbare grilligheid van den bliksem. Maar wij weten nu eenmaal dat de bliksem zijn weg zoekt langs scherpe dingen, er op *aan trekt en er weer vandaan zijn weg voortzet. Dat kan heel belangrijk zijn bij onzen opbouw om tot beveiliging te komen. Aan den anderen kant is er het voorbeeld van een Duitsch vliegtuig, waar de bliksem insloeg en waarbij slechts de deelen van hout en van linnen werden beschadigd, alle metalen deelen werden door den bliksem genegeerd. Mijn meening is, dat de slachtoffers van de Uiver niet hebben geleden. Ik heb verschillende rapporten van menschen, die door den bliksem getroffen wer den doch het overleefden en allen spreken van ver- dooving, geen pijn soms tijdelijk verlies van ge heugen enz., maar geen was zich bewust, dat zij door bliksem waren getroffen. Ik zou nog willen besluiten met te zeggen, dat er beveiliging tegen blikseminslag in vliegtuigen komt- heel spoedig, daar kan men volkomen gerust op zijn.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7