Toch een I Mei rede van Hitier. Inbraak te tnna Paulowna De redevoeringen van Hiiler Buitenland Wapenschouw van het sovjet-leger. LONDEN IN AFWACHTING. DE NIEUWE PACHTWET. De vlam in bosch en hei. Het dreigende mijnconflict. TREINBOTSING TE NIJMEGEN. 1 Mei-viering. Een miliioen mensehen op Tempelhof. Tot nu toe geen spoor van den dader. Inbraak te Schoort Een bedrag van f40 gestolen. Spionnen gearresteerd op Formosa? Donderdag 2 Mei 1935. 78ste Jaargang. No. 9713 rr sCHAGERsCOURANTj:: Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot Uitgave der N.V. V.h. P. Trapman Co., Schagen. Pri's Per maanden 1-80. Losse - •smorgens 8 uur, worden Advertentién nog zooveel mogelijk in hel O DACIMA'^ TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent ibewijsno. eerstuitkomend nummer geplaatst.-8 F A U 1 IN A S.inbegrepen. Groo.e .elters worden naar plaa.sru.mte berekend Sombere ondertoon niet te miskennen. Het is duidelijk dat Hitier aarzelt! De doelbewuste houding van den Führer heeft plaats gemaakt voor aarzelen en tasten. Hij begrijpt nu eindelijk dat hij is vastgeloopen op den weg, dien hij zich had uitgestippeld om zijn land eer en aanzien te hergeven en ziet zich zonder bondgenooten en vrienden geplaatst tegenover een vijandige wereld, die zich opmaakt paal en perk te stellen aan zijn streven naar expansie.. Vandaar dat oorspronkelijk de bekende keelziekte weer te voorschijn was gehaald om de met veel op hef tegen 1 Mei aangekondigde rede uit te stellen, maar blijkbaar heeft men begrepen dat het Duitsche volk, hoe onkundig het ook wordt gehouden, toch iets gaat gevoelen van de groote gevaren, die dreigen en heeft men het tactischer gevonden toch de 1 Mei rede te houden. De heeschheid werd dus weer tot nader order op geborgen en de leider sprak de honderdduizenden 1 Mei-demonstranteil toeop dezelfde wijze als hij het al herhaalde malen heeft gedaan. Veel Sieg Heilgei'oep en knaleffecten. Maar toch was thans als ondertoon te beluisteren het aanvoelen, van komende tegenslagen. Niet alleen de zekere overwinning, maar ook de komende donkere wolken en onweders werden thans op den voorgrond geplaatst. De verontwaardigde houding van Engeland in de vlootkwestié, de afval van Polen en vooral het stil zwijgen van Frankrijk en Italië jagen Hitier blijk baar schrik aan. Als tegenhanger van de nationaal-socialistische 1 Mei demonstraties op het Tempelhof heeft het Rus sische Communisme een geweldige betooging gehou den op het Roode Plein te Moskou. De bloem van het Roode leger paradeerde daar voor haar heerschers, terwijl 660 vliegtuigen en 500 tanks getuigenis moest en'afleggen van de geweldige militaire kracht van de Sovjets. Worosjiloff, de minister van oorlog, hield een scherpe, rede, waarin, hij eventueele tegenstandei's dreigde met de,groote kracht van het leger en Rus land vergeleek met een onneembare vesting. Opmerkelijk was dat Dimitroff. welbekend uit het rijksdagbrandproces een eereplaats had gekregen op de tombe van Lenin. Heden MacDonald's verklarinq over den internationalen toestand. Heden zal de Britsche Minister-president een ver klaring van de regeering afleggen over de jongste gebeurtenissen in Europa. Met groote spanning wordt deze verklaring, die opheldering zal moetenbrengen over de houding van Engeland in de kwesties der laatste maanden en over de toekomstige politiek van het Britsche im perium, tegemoet gezien. Ontwerp gereed. Naar aanleiding van de vi'agen, welke van ver schillende zijden gesteld worden over de aangekon digde nieuwe pachtwet, weet de „Msb." mede te doe len, dat een desbetreffend ontwerp van wet op het Departement van Justitie gereed ligt. Aangezien echter de zaak mede beoordeeld moet worden door de Departementen van Financiën en Economische Zaken en overigens een kwestie is, welke het geheelc kabinet raakt, is eenig oponthoud onvermijdelijk. Wel vernamen wij, dat er van Regeeringszijde ge streefd wordt naar zoo spoedig mogelijke indiening, die dan ook binnen afzienbaren tijd wordt verwacht. 25 H.A. hooge heide en vliegdennen ver brand. Gistermiddag omstreeks drie uur is brand ont staan op een terrein, gelegen ten Westen van de Renlcumsche Beek, tusschen Bennekom, Renkum en Bunderkamp, op bet grondgebied van de gemeente Ede. De brand nam spoedig een grooten omvang aan en liet zich zeer ernstig aanzien. Onmiddellijk toe geschoten burgers en militairen van het garnizoen te Ede slaagden er echter spoedig in, het vuur te stuiten. Toen de brandweer van Ede ter plaatse ver- schèen, was de brand nagenoeg gebluscht. Om half vijf waren de laatste vlammen gedoofd. Eenige per- ceelen hoog dennenbosch, welke gevaar liepen, kon den worden gespaard. Ongeveer 25 H.A. hooge heide en vliegdennen zijn door het vuur vernield. De ooi-zaak van dezen bosch- brand is nog niet bekend. Het verbrande terrein ligt niet aan den grooten weg en is ongeveer 500 meter van den spoorweg verwijderd. De mogelijkheid, dat, hier kwaadwilligheid in het spel zou zijn, acht de politie, die een onderzoek heeft ingesteld, niet uitgesloten. In dit verband wijst men op de omstandigheid, dat de heide in dezen tijd van het jaar nog niet geheel „droog" is, zoodat de kans op het uitbreken van boschbranden door normale ooi-zaken gering geacht wordt. Men hoopt de staking te kunnen vermijden. In verband met de besprekingen, welke de minis ter van waterstaat gisteren heeft gehad met den hoofdingenieur van het staatstoezicht op de mijnen, bestond zoowel in directiekringen als in den lering van de arbeidersleiders in Limburg een optimisti sche stemming ten aanzien van de mogelijke ont wikkeling van den toestand. Algemeen bestaat de verwachting, dat alsnog een staking zal kunnen wor den vermeden. Twee sneltreinen elkaar in de flank gereden. - Door de geringe snelheid bleven ongelukken uit. Gisteravond zijn even buiten het station Nijmegen twee sneltreinen, één voor Leeuwarden en één be stemd voor Amsterdam, op elkaar gereden. Geluk kig hadden beide treinen nog geen groote snelheid, zoodat ernstige gevolgen uitbleven. Eén der locomo tieven is ontspoord en groef zich diep in den grond. Persoonlijke ongelukken zijn er niet te betreuren, doch het treinverkeer was aanvankelijk geheel ont wricht. Na anderhalf uur is men erin geslaagd één spoor vrij te maken, waarna met groote vertragin gen treinen konden binnenkomen en vertrekken. De trein van Arnhem trof dien van Amsterdam in de flank juist op het punt, waar de rails elkaar na deren. Gelukkig werden niet do personenwagens ge-, raakt, maar kreeg eerst een go ^dren wagen en daarna de locomotief c. enschok. De locomotief van den Am slerdamschen trein derailleerde, kantelde half en wroette zich diep in den grond van den dijk. Do rails werden totaal ontwricht, en de dwarsliggers werden uit den grond gewrongen. De machinist en dé stoker van den Amstcrdamschen trein; die ongedeerd ble ven, hadden de tegenwoordigenheid van geest om de vuren oogenblikkelijlc met zand te dooven, waardoor zij brand wisten te voorkomen. Spoedig na de botsing werden de personenrijtuigen van beide treinen losgehaakt en naar het station Nijmegen teruggereden en later gekoppeld aan de treinen, welke werden ingelegd. Het ongeluk was gebeurd op twee hoofdlijnen, zoo dat de stationsdienst voor de moeilijkheid werd ge steld om dein treinenloop over één lijn te onderhou den. Dit ging met vertraging gepaard. Oogenblikke- lijk werden maatregelen getroffen om de lijnen zoo spoedig mogelijk vrij te krijgen. De groote kraanwagen van de N. S.. welke den laatsten tijd gestationneerd is op het emplacement Nijmegen, werd naar de plaats van het ongeluk ge reden, om de zware omgevallen locomotief te lichten. Men hoopte hedenmorgen de lijnen weer vrij te hebben. Volgens deskundigen is de aanrijding te wijten aan verkeerden wisselstand. Oprnimingswerk valt niet mee Het zal niet makkelijk zijn de beide locomotieven, die in elkaar vast zijn geloopen, vrij te maken. De locomotief van den aanrijdenden trein, is naar het zich laat aanzien, niet zwaar beschadigd. Deze loco motief bleef, in tegenstelling met de andere, die ge deeltelijk kantelde, op de rails staan. Van den trein van Arnhem bleef, nadat de aange koppelde wagens naar het station Nijmegen waren teruggebracht, alleen de locomotief achter; een ba gagewagen en een personenwagen. Dank zij het feit, dat de personenwagens van staal waren, hadden geen ernstiger ongelukken plaats. Deze stalen rij tuigen wisten den schok, door de botsing veroor zaakt, te weerstaan. Van de vele passagiers in de beide treinen, werd niemand gewond. Allen kwa men er met een hevigen schrik'af. Hadden beide treinen grooter vaart gehad, dan waren de, gevolgen ongetwijfeld zeer ernstig ge weest. De mogelijkheid zou dan hebben bestaan dat de treinen of geheel of gedeeltelijk van den hoogen dijk waren gestort, waarbij zeker dooden en gewon den te betreuren zouden zijn geweest. KIJKEn is KO^PCn Uj CLOECK In het buitenland. Omtrent de verdere 1 Mei-viering in het buitenland wordt nog gemeld, dat in heel Engeland deze dag ongestoord is voorbijgegaan. De straten in het cen trum van Londen waren voller dan zij het in jaren geweest waren, maar dat kwam door de bezoekers uit den vreemde en uit alle deelen van het land. die gekomen zijn om de jubileumfeesten bij te wonen en nu in afwachting van den grooten dag de versierde straten doorloopcn, die de stoet volgen zal. 's Avonds is in Hydepark een betooging gehouden, waaraan vijfduizend mcnschen deelnamen en die gekenmerkt werd door een redevoering tegen het jubileum en het zingen van revolutionnairc liederen. Ongeregeld heden deden zich echter niet voor. Twee Meibefoogingen te New York. 150.000 deelnemers. New York. De socialisten en de communisten hebben afzonderlijk Mei-betoogingen gehouden, waar aan resp. 100.000 en ongeveer 50.000 personen deel namen. Zevenhonderd vliegtuigen boven heb Roode Plein te Moskou. De le Mei is te Moskou gevierd met een groote mi litaire manifestatie op het Roode Plein. Zevenhon derd vijftig vliegtuigen van alle categarieën vlogen over het Plein Stalin, omringd door hooge Sowjet- functionarissen, stond op de graftombe van Lenin en nam de revue af van de eliteregimenten van het Roode Leger, die op het plein defileerden. Het ge mechaniseerde leger was sterk vertegenwoordigd door pantserauto's en tanks. Twee tanks maakten 'n ronde over het Plein met een snelheid van 80 K.M. per uur, hetgeen verbazing en bewondering wekte bij de 'toeschouwers. Dimitrov, bekend uit het Rijksdag-proces nam de eereplaats in op de tombe -van Lenin. Hierdoor wordt het gerucht tegengesproken, dat hij ernstig ziek zou zijn. 1 Mei in Frankrijk en België rustig ver- loopen. De 1ste Mei is te Parijs zeer kalm verloopen. Alle openbare diensten werkten normaal, terwijl nergens het verkeer werd stopgezet. Slechts enkele partieele stakingen hebben zich voorgedaan in enkele takken van industrie. Op het platteland is de dag eveneens rustig ver loopen. Op enkele plaatsen werden kleinere demon straties georganiseerd, welke evenwel zonder inci denten konden worden verspreid. De regeering had „Mijn wil is uw gelooi! Mijn geloof is mij alles op deze wereld!" Na de rede voor de jeugd heeft Hitier gister op het Tempelhufer Fcld té Berlijn, waar een miliioen men- schen bij elkaar waren, een uitvoerige rede gehou den, waarin hij o.a. zeidc: „De 1ste Mei is geweest de Duitsche feestdag van den vrede, daarna is deze dag geruimen tijd een-dag geweest van strijd en haat en thans is hij weer de dag van solidariteit, van een volk in den arbeid. Daarmede is weer een grooto tijd voor Duitsch- land aangebroken. De grootheid van den tijd is even wel gelegen in de grootte van de taak, die wij op ons genomen hebben. Gisteren nog waren wij een onmachtig volk, om dat wij verdeeld waren, een speelbal van vreemde willekeur. Kleine staten hoonden het. De volkshuis houding lag in scherven. Overal was er verval en chaos. Een schrijver vatte zijn indrukken van dien lijd samen in een boek, getiteld „Ondergang van 't Avondland". Moet dat werkelijk het einde van ons volk zijn? Neen, wij willen dat niet gelooven. Slechts wat oud en slecht is, stort ineen, maar nieuw leven zal ont staan. Wie een begin wil maken met de hergeboorte van het Avondland moet met het volk zelf beginnen. Eerst den niéuw volk en dan een nieuwe tijd. Het ongeluk der menschheid is, dat degenen, die haar leiden, maar al te vaak vergeten, dat de kracht niet alleen ligt in divisies en regimenten, niet in kanon nen en tanks, doch in het volk zelf in zijn innerlijke aaneengeslotenheid en in zijn idealistisch geloof. Ik kan mij als „Fuehrer" geen heerlijker en geen trotschere taak op deze wereld indenken dan dit volk te dienen. Men zou mij werelddeelen kunnen schenken en toch namelijk alle openbare betoogingen verboden. Eveneens werd in België door socialisten en com munisten liet 1 Mei-feest rustig gevierd. De 1 Mei-betoogingen in ons eigen land. Ook in ons land is de viering van den 1 Mei-dag rustig verloopen. In de hoofdstad zijn de groote optochten midden op den dag met vlaggen, banieren en doeken met leuzen en opschriften achterwege gebleven. Den communisten was toestemming tot eiken optocht onthouden. Van sociaal-democratische zijde was er gisteravond een fakkeloptocht, waaraan tusschen de 20 en 30.000 menschen hebben deelgenomen. Deze stoet trok van de Mauritskade naar het ter rein van het Paleis voor Volksvlijt, waar de heer Kupers, voorzitter van het N.V.V., een rede heeft ,'ehouden. In de middaguren hebben de Roode Valken op het sportterrein aan het Mosplein en in het stadion van Ajax een feestspel vertoond. De communisten hebben gisteravond in de kleine hall van het RAI.-gcbouw een bijeenkomst gehou den. De N.S.B. vierde haar 1 Mei-feest het een groo te vergadering in de tennishall. Een communistische stoet te Rotterdam ontbonden. Hoewel de C.P.H. te Rotterdam geen toestemming had gevraagd of verkregen voor het houden van een 1 Mei-optocht, hebben gistermiddag ongeveer 150 communistische elementen op het Oostplein een op tocht geformeerd. In den stoet werd een doek mee gevoerd, waarop te lezen stond: Indonesië los van Holland. Toen de stoet zich nauwelijks in beweging had gezet, hebben een paar agenten den optocht al weer ontbonden. Het doek is in beslag genomen en tegen den leider van den optocht, den bekenden communistischen agitator A .L. van den 's-Graven- weg is proces-verbaal opgemaakt. Het ontbinden van den stoet is zeer rustig in zijn werk gegaan. In de Residentie. In Den Haag begaf zich de sociaal-democratische 1 Mei-betooging, welke om half twee van de Prin sengracht vertrok, naar Houtrust waar een vaandel- defilé plaats had en zang en muziek ten gehoore werd gebracht. Voordat de optocht de Prinsengracht verliet, werden, op last van de politie alle opgerolde vandels, welke ook in opgerolden toestand een over wegend roode kleur vertoonden, uit den stoet ver wijderd. Van de zijde der besturen werd het aantal deelnemers van de demonstratie op 7 d 8000 geschat, i Op Houtrust heeft het Tweede Kamerlid Drees het woord gevoerd. Een geldkistje met een belangrijk bedrag er in gestolen. - Het kistje leeg in het bleek veld teruggevonden. Toen de echtgenoote van den heer W. Ros sen aan de Spcorbuurt te Anna Paulowna gisteravond tijdens de bioscoopvoorstelling naar de huiskamer ging, kwam zij tot de ont dekking dat de kast was opengebroken en dat het geldkistje vermist werd. Hierin be vond zich een belangrijke som gelds. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die terstond het onderzoek in han den nam. Door een speurhond werd daarna het geldkistje in bet bleekveld gevonden. Het geld was er uit en de andere papie ren had men er in gelaten. De ontdekking van den inbraak gebeurde gisteravond om half elf. De politie heeft den gehe&len nacht het onderzoek voortgezet. Bij den kruidenier M. van Teulingen in de kom van het dorp is dezen nacht op brutale wijze ingebroken. De dief of dieven hebben de ruit van de badcel ingeslagen en zich toegang weten te verschaffen tot het kantoortje, waar een drietal portemonnaïe's met een totaal van ruim 40 gulden wisselgeld uit het schrijf bureau is ontvreemd. Door de winkeldeur is het pand weder ver laten. De politie heeft vingerafdrukken genomen en een verder onderzoek wordt 'ingesteld. zou ik liever de armste burger in dit volk zijn (de massa's jubelen den „Fuehrer" toe). En met dit volk moet en zal het ons gelukken ook de komende taak onder de oogen te zien. De grootste prestatie heeft tot nu toe bestaan in de bestrijding van de werkloosheid. Het is gelukt, het werkloozencijfer van llA tot 2miliioen omlaag te drukken. In een verdere vermindering van dit getal bestaat de voornaamste taak van het komende jaar. Geen oorlog of onvrede willen wij. Zooals wij den vrede in het eigen land hebben hersteld, zoo ook wil len wij niets anders*dan den vrecle met de overige wereld. Maar zooals de leiding der natie in het bin nenland nooit haar eer vergeten heeft tegenover het volk, zoo kan zij ook nooit afzien van de eer van het Duitsche volk tegenover de wereld. (Stormachtige instemmingsbetuigingea). Wij weten, wat wij de overige wereld schuldig zijn. Moge zij op haar beurt begrijpen, wat zij zulk een volk nooit weigeren kan en moge zij daarbij vooral dit eene begrijpen; het Duit&chland van heden is niet het Duitschland van gisteren. Het Duitsche volk is niet het Duitsche volk van eergisteren, doch het Duitsche volk van de achter ons liggende 2000 jaren Duitsche geschiedenis. Hernieuwt daarom op dezen dag uw belijdenis ten opzichte van ons volk, van onze gemeenschap en van onzen nationaal-socialistischen staat. Mijn wil dat moet ons aller belijdenis zijn is uw geloof! Mijn geloof is mij evenals u alles op deze wereld! Het hoogste evenwel, wat God mij geschonken heeft op deze wereld, is mijn volk! Daarop berust mijn geloof. Dit dien ik met mijn wil en daaraan gaf ik mijn leven! Ons Duitsche volk van den arbeid Sieg-Heil, Sieg- Heil, Sieg-Heil!" (De laatste woorden van den „Fuehrer" gingen verloren in de steeds weer her haalde bijvalsbetuigingen). Vijf personen, onder wie drie Amerika- nen, betrapt in verboden zone. Tokio: De Japansche politie heeft in de na bijheid van Taito op Formosa vijf personen gear resteerd, toen zij in een lekke boot een poging deden den oever te bereiken. De arrestatie vond plaats, om dat zij zich op verboden gebied bevonden, daar Taito een vlootsteunpunt is. De politie verklaart, dat de boot met voorbedach ten rade onbruikbaar is gemaakt om aldus als voor wendsel voor een gedwongen landing te dienen. Bij de arrestanten zouden foto's van de kustlijn en van de verdedigingswerken zijn gevonden. Drie hun ner zijn burgers der Vereenigdè Staten. Naar de „Nippon Dempo" meldt, is een van hen een luitenant der Amerikaansche oorlogsmarine, die op non-activiteit is gesteld. MACDONALD TREEDT NIET AF. Londen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Mail" meldt, dat MacDonald na de jubi leumfeesten van den Koning niet als premier zal af treden, zooals eenigen tijd geleden mogelijk werd geacht. Gedurende den laatsten tijd is zijn gezond heidstoestand belangrijk verbeterd en dientenge volge heeft MacDonald besloten de leiding van de nationale regeering in handen te blijven houden. Het blad meldt, dat MacDonald besloten is tot de al- gemeene verkiezingen aan het hoofd der regeering te blijven.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1