Slechte tertiaire wegen. KUNSTHANDEL? Van Geelen's Magazijnen AEs Gij niet kunt siapen AKKER.CACHETS Noodlottige brand te Huissen. OP DE LIEFDADIGHEID AANGEWEZEN. Schadelijke vorst in Zuid-Limburg. EERSTE KAMER OVER WEGENAANLEG EN VERKEER. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Ka mer van het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van het verkeersfonds voor 1935 vestigden verscheidene leden de aandacht op den geheel onbevredigenden toestand, waar in vele tertiaire wegen verkeeren. Zij zouden gaarne vernemen, of de algemeene regeling- betreffende de verbetering van tertiaire we gen al gereed is gekomen. Verder werd in herinnering gebracht, dat door de regeering is toegezegd, dat met behulp van het werkfonds 1935 de gevreesde vertraging in den we genbouw zou worden voorkomen. Is daarvan voor 1934 wel veel terecht gekomen, en welke maatregelen zullen voor 1935 worden getroffen, om de vertraging in het werk der wegenverbetering verder te voorko men? Hoe staat de minister, zoo vroegen eenige leden, tegenover den aanleg van autosnelwegen? Kunnen kostenberekeningen worden overgelegd omtrent het verschil in aanlegkosten van autosnelwegen met ge scheiden banen en van ongescheiden banen van 4 X 3 M., de laatste met verplichting? Is de regeering niet van oordeel, dat bij de zeer groote snelheden, waarop bij speciale autowegen wordt gerekend, een breedte van 3 M. per verkeersstrook in feite onvol doende is? Het feit, dat op den Rijksweg Amsterdam—Haar lem een proefverlichting zal worden aangebracht, gaf aanleiding tot de vraag, wat de bedoeling van deze proef is, aangezien mag worden aangenomen, dat, waar reeds verscheidene doelmatige wegver- lichtingen volgens de nieuwste systemen door ge meenten zijn aangebracht, genoegzame gegevens omtrent de techniek en kosten beschikbaar zijn. Gevraagd werd of de minister het in verband met het stijgend aantal ongevallen op de wegen (meer dan 13.000- slachtoffers, waaronder 800 dooden per jaar), niet dringend noodig acht, tot verhooging van de activiteit te dezen en dus ook tot verhooging van het voor het verkeerstoezicht uit te trekken bedrag te geraken? Ten slotte werd gewezen op de urgentie van den nieuwen weg AmsterdamSassenheim en van de omlegging bewesten Oegstgeest. Men vroeg, wanneer deze beide nieuwe weggedeelten zullen zijn vol tooid. - i- J TWEE KINDEREN IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. De vader ernstig gewond. Gister, kort voor middernacht is een nood lottige brand uitgebroken in de woning van den kweeker A. de Haas te Huissen, wonende in de buurtschap 't Zand (Geld.) T Vuur greep zeer snel om zich heen. De bewoners, die al len reeds te ruste waren, moesten uit het huis vluchten, doch twee kinderen, jongetjes van elf en twee jaar, konden niet meer wor den gered. Beiden zijn in de vlammen omge komen. De vader en moeder der kinderen hebben nog ge tracht toen het huis reeds fel stond te branden, de beide kinderen, die op de bovenverdieping slie pen, te redden. Hierbij heeft de vrouw, A. de Haas- van Swaay, ernstige brandwonden opgeloopen. De vader trachtte nog bij de kinderen te komen, toen de brand reeds zoo ver om zich heen had gegrepen, dat, toen hij zich in de woning bevond, het dak in stortte. De man werd ernstig gewond en moest per ziekenauto naar het St. Elisabeth Gasthuis te Arn hem worden overgebracht. De vrouw is met de vijf overige geredde kinderen In de woning van haar moeder opgen,omen. Het blusschingswerk heeft een groot deel van den nacht geduurd. De brandweer moest zich, wat het vuur zelf betreft, beperken tot het beschermen van de aangrenzende woning van den kweeker G. Schol ten,, welke eveneens dreigde af te branden. Van de woning van den kweeker de Haas is niets blijven staan. Gistermorgen te vijf uur heeft men de lijkjes yan de beide kinderen geborgen. De oorzaak van den brand is onbekend. De mate- rieele schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Gistermorgen was de toestand van den heer de Haas gunstig. WEGENS DOODSLAG 15 JAAR GEËISCHT. Requisitoir in moordzaak IJ-polder. Door de rechtbank te Amsterdam is in de zaak betreffende den moord in den IJ-polder, gepleegd in den nacht van 27 op 28 Sept. 1933 door den officier van justitie tegen den verdachte een gevangenisstraf van 15 jaar geëischt De officier achtte hier sprake van een zeer ernstigen vorm van doodslag, gepleegd door een zeer gevaarlijk man. DE AARDBEVING OP DE AZOREN. Lissabon. Uit Sac Miguel in de Azoren wordt gemeld dat ten gevolge van de jongste aardschok 150 huizen onbewoonbaar zijn geworden, terwijl een persoon werd gedood. DE SNELSTE LOCOMOTIEF TER WERELD? New York. In de werkplaatsen van de Ameri can Locomotive Works te Schenectady is een loco motief gereed gekomen die volgens deze fabriek de snelste locomotief ter wereld zal zijn. De locomotief die gebouwd is in opdracht van de Chicago Mil- waukee and St. Paul Railroad, is geheel gestroom lijnd en zal een gestroomlijnde trein trekken met 'n gemiddelde snelheid van 160 K.M. per uur, doch zal zoo noodig een maximum snelheid van 190 K.k^. per uur kunnen bereiken. Deze nieuwe machine is een stoomlocomotief, die genoemde maatschappij wil gebruiken om op de lijn ChicagoSt. Paul te concurreeren met de z.g. Bur- lingtons, twee gestroomlijnde treinen, gedreven door Diesclclcctrische locomotieven, en met de snelle, door Scwone stoomlocomotieven van zwaar model gedre- en treinen der North-Westem Railways: De boot wordt uitge bracht. De Jonge Acht van Laga gaat trainen te Delft voor de var- sity van Hemelvaarts dag in het Noordzee- kanaaL Bevordering van den afzet van Druiven. Vrijstelling van wijnaccijns voor ongegiste druiven sappen. Voor bereiding van wijn moeten ze onbruikbaar zijn. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend, houdende bepalingen omtrent vrijstelling van wijnaccijns van uit druiven vervaardigde ongegiste dranken. De omstandigheid, aldus de Memorie van Toelich ting, dat in de laatste jaren de uitvoer van druiven belangrijk is teruggeloopen, is oorzaak, dat men po gingen in het werk stelt den binnenlandschen afzet van druiven te bevorderen. Dit doel wil men o.m. ook bereiken door uit druiven ongegisten „druiven- most" te vervaardigen en dezen als verfrisschenden drank in den handel te brengen. Er zijn bereids in het Laboratorium voor Tuinbouwplantenteelt te Wa- geningen proeven genomen, welke aanvankelijk een gunstigen uitslag hebben opgeleverd. Men heeft een ongegisten druivenmost verkregen, die geschikt wordt geacht, om als verfrisschenden drank te wor den gebruikt. Tot nu toe is de bereiding van 'n zoo- danigen drank echter niet loonend, omdat de wijn accijns, waaraan ook ongegiste aftreksels van drui ven zijn onderworpen, een beletsel vormt om den drank tegen een zoodanigen prijs beschikbaar te stellen, dat hij behoorlijk kan concurreeren tegen li monades en andere uit onbelaste vruchtensappen vervaardigde dranken. Er is naar de meening van den minister, aanlei ding dit beletsel weg te nemen. De ongegiste drui venmost is met wijnaccijns belast, omdat uit dezen most wijn kan worden vervaardigd. Indien nu voldoende voorwaarden worden gesteld, waardoor de mogelijkheid om uit den most wijn te vervaardigen wordt weggenomen, is er naar het oor deel van den minister geen bezwaar tegen .om het ongegiste druivensap vrij te stellen van accijns. Men maakt het op deze wijze mogelijk, dat-een gezonde alcoholvrije drank tegen een niet te hoogen prijs be schikbaar kan worden gesteld, terwijl tevens verrui ming van het afzetgebied van druiven wordt ver kregen. Bovendien wordt het op deze wijze moge lijk ongegiste gepasteuriseerde druivensappen, welke als geneesmiddel in den handel worden gebracht, tot een belangrijk lageren prijs verkrijgbaar te stellen. Alle voor vrijstelling in aanmerking komende onge giste druivensappen zullen echter onbruikbaar moe ten zijn voor bereiding van wijn. De voorwaarden, welke ter bereiking van dit doel moeten worden ge steld, kunnen bij algemeenen maatregel van be stuur worden geregeld. Wat U ook zoekt, Wat U ook vraagt, Voor iets bijzonders is het thans zeker dat U alleen bij VAN GEELEN slaagt. Komt U eens kijken naar onze speciale afdeeling PLATEEL TIN POOLSCH HOUTSNIJWERK - LEERDAMSCH GLAS KUNSTSMEEDWERK, THEESERVIEZEN KOP EN SCHOTELS. - THEEPOTTEN. Een reuze keuze vindt U bij ons en alles tegen extra lage prijzen. Lagezijde B 40, tel. 26, Scha gen Goldrush in Canada. Een expeditie van 10000 man, die den Canadeeschen bodem zal onderzoeken. Volgens een bericht van United Press uit Ottowa zal de grootste goldrush in de geschiedenis der nieu we wereld, welke herinnert aan de avontuurlijke tochten uit den pionierstijd, gedurende deze maand door de Canadeesche regeering worden ondernomen. Niet minder dan 180 expedities, samengesteld uit geologen, studenten, ervaren goudzoekers en goud bewerkers zullen namelijk worden uitgerust om te onderzoeken, of zich in den Canadeeschen bodem werkelijk goud bevindt. Deze expedities zullen bovendien tot taak hebben na te gaan, welke zich in den bodem bevindende stoffen voor economische doeleinden zullen kunnen worden aangewend. De kosten van dit grootsche plan zullen ongeveer een millioen dollar bedragen. Op de eerste plaats zullen de expedities, welke te zamen uit 10000 man zullen bestaan, die streken on derzoeken, waar men op grond van haar geologische samenstelling kan veronderstellen, dat er goudaders aanwezig zijn. De deelnemers aan de expedities zijn allen enthou siaste jonge mannen, wien niets te veel is en die gewend zijn aan ontberingen en moeilijkheden. Het initiatief tot deze expeditie is door de Cana deesche regeering zelf genomen, nadat gezaghebben de geologen als hun meening hadden te kennen ge geven, dat Canada, hetwelk met haar jaarlijlcsche goudproductie van meer dan honderd millioen dol lars momenteel reeds op één na het grootste goudland der wereld is, nog talrijke niet geëxploiteerde goud gebieden bezit, door middel waarvan zij haar goud productie nog aanmerkelijk zal kunnen opvoeren. DE STRAATROOF TE OSS. Alle vijf daders hebben bekend. Omtrent de "Straatroof te Oss weet het Huisgezin nog het volgende te melden: J. W., die nog al eens misbruik maakte van sterken drank en zich bij voorkeur ophoudt in gezelschap, dat in niet al te goeden geur staat en in kroegen, waar hij niet thuis hoort, was Zaterdagavond weer op stap met eenige personen uit genoemden kring. Omstreeks 1 uur in den nacht bevond hij zich in het Vierhoekje vóór de Ussensche straat in gezel schap van 5 dezer personen. Op een gegeven moment duwde een dezer man nen W. in de sloot en ontlastte hem meteen van zijn beurs, inhoudende circa f80. De beroofde W. deed van het voorgevallene geen aangifte bij de politie, doch deze kreeg er de lucht van en haalde W. Maan dagavond uit zijn bed. nam hem een streng verhoor af, waarbij hij mededeelde wat er gebeurd was. De politie vond hierin aanleiding de vijf personen, die zich in gezelschap van W. hadden bevonden van hun bed te lichten en Dinsdagmorgen voor den burge meester te leiden. Aanvankelijk ontkenden allen, iets van de zaak te weten, doch tenslotte vielen ze door de mand en be kenden gezamenlijk den heer W. te hebben beroofd. Het geld hebben ze Zondagmorgen in een beruchte kroeg verdeeld. De verdachten C. N. B. B., en v. E. zul len voor den Officier van Justitie te Den Bosch wor den geleid. KORTSLUITING TE WEENEN. De stad plotseling zonder stroom. electrischen Donderdagmiddag werd plotseling in Weenen de electrische stroom uitgeschakeld, zoodat de winkels en kantoren waren verstoken van licht. De electri sche tram stond overal stil, zoodat een groote stag natie in het verkeer ontstond. De electrische stroom moest door andere centrales worden geleverd. Men schrijft het gebeurde toe aan communistische sabotage. Naar het Oostenrijksche correspondentiebureau nader meldt, is de storing in de electriciteitsvoor- ziening te wijten aan kortsluiting in den Zuidelijken sector van het Weensche electriciteilsbedrijf. Het betreft hier een zuiver technische storing, wel ke geenszins veroorzaakt is door een aanslag of een daad van sabotage. Voorjaar. De zeeleeuw in de Rotterdamsche Diergaarde, die van een mooien lentedag profi teert. omdat Ga gekweld wordt door hoofd pijn, kiespijn, rheumatische pijnen, zenuwpijn, spierpijn of migraine, neem dan een "AKKERTJE" te baat l Ze zullen snel en zeker Uw pijn verdrijven en U heerlijk doen in slapen. Heb ze steeds in huisl Nêdtrlandich Ongeëvenaard legen Hoofd- Produel pijn, Kiespijn, Rheumalisch»1 pijnen, Zenuwpijn, Vrouwen- pijnen. Per 12 st. slechts 50 ct Volgent recept von Apotheker Dumont "AKKERTJES" Vraagt ook: „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumoixt legen ver stopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. Toestand in Lonisiana wanhopig. Werk- loozen door conflict tusschen staats- en bondsregeering met hongersnood bedreigd. Volgens een bericht van United Press uit Chicago neemt de crisis inzake de uitkeering van werkloo- zensteun in den Amerikaanschen staat, Louisiana, den vorm aan van een dreigenden hongersnood voor 367.000 personen, van wie een derde gedeelte kinde ren. Deze menschen zijn op het oogenblik uitsluitend op de liefdadigheid van hun medeburgers aangewe zen. De crisiscommissie van den staat heeft verklaard, dat de toestand wanhopig is, daar het parlement nog steeds geen beslissing heeft genomen over het al dan niet betalen van een bedrag van drie millioen dollar per maand aan de bondsregeering als bijdra ge van den staat tot den werkloozensteun. De voorzitter der commissie verklaarde, dat Za terdag reeds in 81 van de 102 districten alle voor raden aan geld en voedingsmiddelen, waarover de commissie beschikte, waren uitgeput. Louisville door stormen geteisterd. New York: De stad Louisville in den staat Ken- tucky, alsmede verscheidene plaatsen in den omtrek, zijn door hevige stormen geteisterd. De straten zijn met puincn bedekt. Talrijke electrische geleidingen zijn gebroken. Tot nu toe wordt melding gemaakt van drie doen den. De fruitteelt ernstig benadeeld. Een landbouw-medewerker van de N.R.Ct. schrijft In de laatste windstille nachten is in de meeste streken van Limburg de temperatuur zeer laag ge weest. Zelfs werd bij Maastricht een vorst waarge nomen van 5 gr. C. Uit den aard der zaak loopt de schade plaatselijk sterk uiteen. Op de heuvels is de ze geringer. De koude zakt naar de laagste gedeel ten. Zoo hebben ook de hoogstammen minder gele den dan de struikaanplantingen. Ook de gevoelig heid van de verschillende soorten varieert sterk. De Beurri Hardy heeft ernstig geleden, evenals de Ster- reinette. De laatste was daarbij nog slechts in knop. De schade aan de Goudreinette blijkt minder te zijn, al kwam ook hierbij zelfs bevriezen van de knoppen voor. De aardbeien zijn meerendeels in knoptoestand bevroren. Op enkele plaatsen zijn zelfs de druivenscheuten in de kassen vernietigd. De ker sen zijn meerendeels uitgebloeid en zullen min den geleden hebben. Daar dit in drie jaar tijds de tweede maal is, dat de oogst een zoo groote vorstschade ondervindt, zul len de fruittelers er eerder toe overgaan tegen dit euvel maatregelen te nemen. De onderzoekingen heb ben uitgewezen, dat berookingen slechts een gering effect hebben. Daarentegen is het gebruik van nacht vorstkacheltjes, waarin ruwe petroleum gestookt kan worden, als regel afdoende. De kosten van het olie- gebruik zijn zeer gering, alleen de aanschaffing van de kacheltjes, die in Nederland vervaardigd worden vordert een grootere uitgave. Daar dit materiaal lang meegaat, moet men alleen de afschrijving rekenen en is het gebruik dan zonder twijfel zeer loonend» Vooral wanneer men naar zelfvoorziening van de Nederlandsche markt streeft, mag niets worden na gelaten om zooveel mogelijk regelmatige opbreng* sten te bereiken. DE OVERVAL MET BEROOVING TE O YEN. Ook de tweede verdachte zou bekend hebben* Naar verluidt, zou thans ook de tweede hoofdver dachte in de bekende moordzaak te Oven. de 27-ja- rige V. O. uit Oss. zijn ontkennende houding hebben laten varen. Nu de 16-jarige W. de B. de toedracht van de zaak heeft meegedeeld, zou ook hij hebben ingezien, dat ontkennen niet langer kan baten en zou hij in de strafgevangenis te -s-Hertogenbosch een volledige bekentenis hebben afgelegd. Hij zou één van de hoofddaders van het misdrijf zijn. De verdachte, tegen wien voor de rechtbank ih Den Bosch 15 jaar gevangenisstraf was geëischt, heeft steeds een buitengewoon brutale en onver1 schillige houding aangenomen. In verband met den huidigen stand van het onder zoek kon de politie omtrent de bekentenis van V. O-, geen nadere inlichtingen verstrekken. HET ONGELUK OP HET EMPLACEMENT VAN DÈ STOOMVAART MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND". Kraandrijver overleden. Amsterdam, 2 Mei. De kraandrijver, die bij het ongeluk op het emplacement van de Stoomvaart- Maatschappij „Nederland" Donderdae ernstig werd gewond, en naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis werd vervoerd (zie ook elders in dit nummer), is daar eenige uren na aankomst aan zijn verwon1 dingen bezweken-.

Schager Courant | 1935 | | pagina 16