Overzicht Een Persil-school. VELO STOFZUIGER Noord-Holland. van de in 1935 aangelegde Rijksland- bouwproefvelden in het ambstgebied Hieronder volgt een opgave van de proefvelden, welke zijn aangelegd in samenwerking met of uit gaande van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor de Provincie Noord-Holland. A. BEMESTINGSPROEVEN. 1. Stikstof op grasland. Vergelijking van diverse stikstofvormen. De meststoffen zijn aangeduid met de volgende afkortingen: Zwavelzure ammoniak za; Kalksalpeter ks; Chilisalpeter ch; Ammonsalpeter as; Kallc- ammonsal peter kas. Het aantal herhalingen der objecten bedraagt 3 tot 6. Proefnemers: D. J. de Graaf te Koegras, Den Helder met: za: ks; ch; as en kas, (voortzetting van 1932). N. Hoornsman te Julianadorp met: za; ks; as; kas; en ch, (voortzetting van 1932). J. H. Köhne te Beemster met: za; ks; kas; en as, (voortzetting van 1932). J. A. Schilder te 't Zand met: za; ch en as, met en zonder kalktoediening (voortzetting van 1931). 2. Kalibemesting op grasland. Vergelijking opklimmende giften kalizout 40 Proefnemers: S. Yff te Krommeniedijk. Proef in vijfvoud, voort zetting van 1931. H. Nobel te Barsingerhorn. Proef in drievoud, aan gelegd in 1935. 3. Fosforzuurbemesting op grasland. Vergelijking van opklimmende hoeveelheden; proe ven in vijfvoud. Proefnemers: S. Yff te Krommeniedijk. Jb. Eriks te Schagerbrug. Onttrekkingsproefveld. Proefnemer: A. J. Schilder te Stolpen. Vergelijking: fosforzuurbemesting tegenover geen fosforzuurtoediening; aanleg in vijfvoud. Proefnemers: N. Hopman te Schagerbrug; E. de Boer te St. Maartensbrug; P. Francis te Burgerbrug; K. Biesboer te St. Maartensbrug. B. RASSENPROEVEN. 1. Wintertarwe. Vergelijking van de interprovinciale serie; Juiana; Wilhelmina; Emma; Carstens V; Vilmorin 27; (in 2 voud). 9 Proefnemer: J. Vethman te Winkel (Groetpol der). Vergelijking van de serie: Juliana; Imperiaal Ha; Emma; Wilobo; Carstens V; Invicta; Vilmorin 27; Wilhelmina; (in 3 voud). Proefnemer: P. J. Waiboer te Anna Paulowna. Vergelijking van de interprovinciale serie -f- Wil helmina; Vilmorin 27; en Algebra (in 5 voud). Proefnemer: N. Geertsema te Haarlemmermeer polder; leider Ir. P. A. den Engelschen te Hoofddorp. In samenwerking met het I. v. P. te Wageningen worden bii de heren P. J. Waiboer te Anna-Paulowna polder en J. Vethman te Winkel, Groetpolder, nog de volgende rassen vergeleken: Prins-Hendrik; E.W.C. 2a; Svalofs 01154; Sabotka; Fraublinger; Schrib. Al X Hybr.; Oranje; O.P.; W.E.I.; Calania; Waldeck Pyrmont; W X Mill. I; W.E.L.; Regentes; Trifolium; Invicta (nieuw); Invicta; Mentena; J X W; Wilobo; Vada; Mill. II; Deprez 46. Vergelijking Proefboerderij serie: Prins Hendrik; Invicta (nieuw); Juliana; Trifolium; Proviience; Vilmorin 23; Vilmorin 29; Vilmorin 27; Svalofs 01154; Pajbjerg 32. Proefnemer: Tb. Knook te De Purmer. 2. Zomertarwe. Vergelijking van de interprovinciale serie: Mans- holt's van Hoek; Mansbolt's Witte; Svalofs Extra Kolben II; Peragis; Blanka. Proefnemer: R. W. Stoepker te Eierland (Texel) (aanleg in drie voud). 3. Zomergerst. Vergelijking van de brouwgerstrassen: Olympia; Saxonia; Spratt's Archer; Abed Kenia; Abed Maja; Mansholt's 2-rijige. Proefnemer: Dr. M. Dijt te Eierland (T.exel) (aanleg in drievoud). i. Aardappelen. Vergelijking van de interprovinciale serie: Eigen heimer; Bevelander; Noordeling; Souvenir; West brabander; Nationaal; M 17. Proefnemers: A. Liefhebber te Anna Paulowna (aanleg in vier voud). J. Knook te Halfweg, Houtrakpolder (aanleg in vijfvoud). Bij den laatsten proefnemer zijn nog toegevoegd de rassen Zeeuwse blauwen en Zeeuwse bonten. 5. Suikerbieten. In samenwerking met de Afd. van de Holl. Mij. v. Landbouw te Anna Paulownapolder zullen bij den heer V. Kaan te Anna Paulownapolder de volgende suikerbietenrassen in 3 vouel worden vergeleken: Svalofs; Kuhn P en Hilleshög, terwijl daarnaast nog een proefje zal worden genomen met gejarowi- seerd Kuhn P suikerbietenzaad. Bij den her K. Vader zal een arcenterende proef worden aangezet met boraxbernesting op voeder bieten. 6. Voederbieten. In samenwerking met de Ver. van Oud. 1.1. van de Landbouwcursus te 't Zand zullen bij den heer C. N. de W|t te Stolpen de volgende rassen worden uit gezaaid: Roza groenkraag van Sluis; Gewone groenkraag van Sluis; Eureka; Groeningia; Ovana. Aanleg in enkelvoud. Tevens zullen door de Ver. van Oud. 1.1. van de Landbouwcursus te St. Maartensbrug nog enige ras sen worden vergeleken bij de heren D. Blaauboer en Kraakman te Burgerbrug. 7. Karwij. Bij den heer A. Spaans te Kolborn (Waardpolder), zullen dit jaar de volgende rassen worden geoogst: Mansholt's; Landras; Volhouden en Blaauboer; Aan leg in drievoud. 8. Rode klaver. In 1935 zullende volgende rassen worden geoogst: Engelse rode klaver; Poolse rode klaver; Otofte 132; De Klaverbloem; Rijnlandse rode klaver; Rozendaal- se rode klaver. Om in 193Q te oogsten zijn in 1935 de volgende ras sen uitgezaaid; Suffolk Broadleaf red Claver Type No. 164; Red. Klaver KI. Barr; Orig. Dregerüv eeskycerv jetel zlutosemenny; Bohem Urstann; Ro- zendaalse klaver Handelszaad; Selectie Prof. Mayer Gmelin. Deze stammen zijn uitgezaaid op grote akkers van oenzelfde perceel. Proefnemer: P. Kistemaker te Kolhorn (Waardpolder). Tevens zijn bij den heer A. Spaans te Kolhorn (Waardpolder) nog een 3-tal rassen uitgezaaid op kleine perceeltjes en wel de vroege late en middellate Otofte's. Aanleg in enkelvoud. ANDERE PROEVEN. 1. Rijenafstand op wintertarwe. Vergeleken worden de afstanden 28,5 cm; 25 cm. en 22,2 cm. Proefnemers: J. Knook te Halfweg (Houtrakpolder). P. Blaauboer te Kolborn (Waardpolder). Aanleg In drievoud. 2. Zaaitijdenproev Er zijn 4 zaaitijd». ..roefvelden aangelegd met 2 rassen wintertarwe, n.1. Wilobo en Juliana. Vroeg en laat te zaaien. Aanleg in 2 voud. Peoefnemers: Zonneveld Philippo te Schagerbrug; C. van Lan ge te Heer-Hugowaard; P. Hoebe te Spanbroek en Jb. de Vries te Benningbróek. De drie laatstgenoemde proefvelden staan onder leiding van de heren Peeraer en Duursma, Hoofden van de Lagere Landbouwscholen te Spanbroek en Hoorn. 3. Oriënterende proeven met het oog op mogelijke verbetering van de kwaliteit van de tarwe. In samenwerking met de Afd. Waard en Groet van de Hollandse Mij. van Landbouw zijn de vol gende proeven opgezet: a. Eén perceel tarwe hoger in het water houden, dan normaal is in de poldir, met het doel na te gaan of voor tarwe misschien te diep wordt ont waterd. Proefnemers: J. Saai te Kolhorn (Waardpolder). KI. Kistemaker te Winkel (Groetpolder). b. Op 1 of 2 percelen de helft overdwars te bemes ten met kopersulfaat naar 50 kg per ha. (Wer king wet van het Minimum?) Proefnemers: P. Kistemaker te Kolhorn (Waardpolder). Jn. Breebaart te Winkel (Groetpolder). c. Overbemesting met patentkali, naar 300 kg per ha en wel overdwars, naast elkaar wel en niet bemest op hetzelfde perceel. Doel is na te gaan of kali in deze vorm verbeterend werkt op korrel kwaliteit en strostijfheid. Proefnemers: J. C. Vethman te Kolhorn (Waardpolder). A. Schenk te Winkel (Groetpolder). d. Op een perceel geile tarwe te zijner tijd: een deel blokken in MaartApril; een deel toppen in Mei—Juni; een deel normaal laten groeien voor controle. Doel is na te gaan welke groeivertraging en kor relkwaliteit hierdoor ontstaan. Proefnemers: J. Vethman te Winkel (Groetpolder). P. Blaauboer te Kolhorn (Waardpolder). G. Geertsema te Kolhorn (Waardpolder). e. In eventueel te geile tarwe op een deel van het perceel het gewas uitdunnen door met de wied- machine overdwars te schoffelen. Doel is een be tere stand te verkrijgen en daardoor een betere korrelkwaliteit. Proefnemers: Ab.. Waiboer te Winkel (Groetpolder). Jm. Blaauboer te Kolhorn (Waardpolder). In samenwerking met de Ver. van Oud.1.1. van de Landbouwwintcrcursus te Anna Paulownapolder wor den op een 20-tal percelen observatie's gedaan over de eventuele invloed van kalitoediening op wintertarwe. Het gaat hierbij in de le plaats om kwaliteitsverbe tering (niet dus om de grootte van de totale oogst). In samenwerking met H.H. Landbouwonderwij- zers worden dit jaar weer een aantal oriënterende bemestingsproefveldjes gehouden, teneinde inzicht te verkrijgen in de werking van diammonfosfaat t.o.v. zwavelzure ammoniak en super. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland: Ir. G. J. LIENESCH. E. Ostermann en Co.'s Handel Maatschappij heeft aan het Kleine Gartmanplantsoen te Amsterdam een Persil-school geopend, welke tot nu toe in de Leid- schestraat was gevestigd. In deze nieuwe Persil-school zullen de Amster- damsche huisvrouwen alle gewcnschte inlichtingen, welke met het wasch- en reinigingsprobleem ver band houden, kosteloos en zonder eenige verplich ting kunnen ontvangen. De nituw* Persil school aan W Klein» Gartmanplantsoen te Amsterdam is Donderdag door weihoudar dr. L H. J. Vol oHiciaal geopend Nadat de directeur, de heer E. Ostermann een kort inleidend woord gesproken had, werd deze nieuwe school door wethouder dr. I. H. J. Vos geopend met een rede. Hij wees daarin op de groote vooruitgang der hygiënische cultuur in de laatste jaren en de daarmee verband houdende vooruitgang op het ge- bier der volkshuisvesting en volkshygiene, welke Het geval van menschenroof aan de Duitsche grens. Een bekentenis van een Duitschen „Kri minalbeamte" voor den rechter-commis- saris te Almelo. Dezer dagen hebben wij melding gemaakt van de vragen, die het Tweede Kamerlid Boon aan de mi nisters van buitenlandsche zaken en van justitie heeft gesteld over een geval van menschenroof, op 4 Februari gepleegd. Volgens de inlichtingen van mr. Boon zou dien dag een Duitscher. Gutzeit genaamd, die te Hengelo werkte, onder valsche voorspiegelin gen over de Duitsche grens zijn gebracht. Het Volk nu bevat een uitvoerig relaas van het geval, dat met de door mr. Boon gegeven inlichtin gen overeenstemt. Het blad meldt verder o.m.: Door een toevallige omstandigheid is de zaak uit gelekt. De Nederlandsche helper werd gearresteerd en verhoord. Hij legde een bekentenis af en noemde zijn medeplichtigen. Onder hen was de Kriminal- beamte Kruschwitz, die de zaken op Nederlandsch grondgebied had geregeld. De rechter-commisaris te Almelo strekte zijn on derzoek ook naar den Duitschen kant uit. Hij ontbood den Kriminalbeamte Kruschwitz naar zijn bureau om hem een verhoor af te nemen. Maar de politie deed of zij van niets wist. Zij stelde het voor alsof de Nederlander K. S.. zelfstandig had gehandeld en de Duitsche autoriteiten zich ertoe hadden beperkt Gutzeit te arresteeren voor het feit waarvoor hij werd gezocht op het oogenblik. dat hii (hoe wist men niet) over de Duitsche grens was gekomen. Krusch witz deelde mee, niet voor den rechter commissaris te zullen verschijnen, omdat hij van zijn chefs het verbod had ontvangen iets over de zaak uit te laten, aangezien met deze aangelegenheid dienstbelangen waren gemoeid. Een Duitsche Kriminalbeamte uit het grensge bied moet echter zoo nu en dan in Nederland ziin. Dat was bij de autoriteiten te Almelo niet onbekend en men wachtte dus rustig af tot Kruschwitz weer over de Nederlandsche grens zou komen. Inderdaad moest hij na korten tijd in Nederland ziin. Hij werd aangehouden en voor den rechter commissaris geleid. Kruschwitz legde een volledige bekentenis af. Hij bevestigde de verklaringen van den Nederlander K. S. en van den autoverhuurder uit Enschede (die, naar werd medegedeeld, niet tot de ingewijden be hoorde). Kruschwitz is na zijn verhoor weer vrijgelaten. Hij heeft op eerewoord moeten beloven in Nederland te rug te keeren als ziin aanwezigheid in verband met deze zaak zou worden gevorderd. K. S. zit intusschen in voorloopige hechtenis. Hij zal binnenkort voor de rechtbank te Almelo terecht staan. Veiligheidsmaatregelen bij de pontveren van hetNoordzeekanaal Bij de pontveren van het Noordzeekanaal. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier te Alkmaar, had in Januari aan den Minister van Waterstaat een verzoek ge richt, om veiligheidsmaatregelen te treffen bij de pontveren van het Noord-Hollandsch kanaal, zulks naar aanleiding van de verschillende ongevallen bi] het pontveer van de Hembrug. Thans is van den Minister van Waterstaat bericht Ingekomen, dat aan het verzoek zal worden voldaan en dat besloten is tot het plaatsen van afsluithoo rn en bij alle aanlegbrugeen van de veren nabij de Hembrug en te Buitenhuizen Bij het pontveer te Velsen zijn in verband met de afwijkende construc tie van de aanlegplaatsen steeds afsluitboomen aan wezig geweest. Ook is verbetering van de verlichting van de aan legplaatsen der veren nabij de Hembrug en te Bui tenhuizen met de naaste omgeving in voorbereiding. De Minister is van meening. dat na deze verbeterin gen de veiligheidsmaatregelen bii de veren over het Noordzeekanaal bezwaarlijk nog uit te breiden zijn. cultuur zij het ook in bescheiden mate, een school als deze meewerkt. Spr. besloot met den wensch, dat dit nieuwe instituut zal beantwoorden aan de verwachtingen. Tenslotte werden enkele films ver toond. Inrichting van de nieuwe Persil-schooL De Persil-school, in wezen een propaganda-instituut, gaat door haar beteekenis daar ver boven uit. In deze inrichting toch wordt den huisvrouwen op dui delijke en practische wijze getoond, hoe eenvoudig en gemakkelijk en vooral ook hoe snel en goed, de moderne waschmethode werkt. De school is er dan ook heelemaal op ingericht de huisvrouw in te lich ten omtrent de juiste behandeling van de gezins- en fijne wasch. En dat kan in deze school op uiterst aantrekkelijke wijze geschieden, dank zij het feit, dat de directie van E. Ostermann Co.'s Handel Mij. N.V., zich vóór alles tot taak heeft gesteld het de bezoeksters zoo aangenaam mogelijk te maken. De school bestaat onder meer uit twee groote zalen, waarvan de voorste de eigenlijke demonstratie-zaal is. In het midden daarvan zijn de groote waschke- tels opgesteld en daaromheen bevinden zich amphi- theatersgewijs gemakkelijke fauteuils, zoodat van iedere zitplaats de waschdemonstraties uitstekend kunnen worden gevolgd. Aan verlichting, ventilatie e.d. is de uiterste zorg besteed, zooals trouwens heel de inrichting van de school den fijnen smaak en het moderne inzicht van den ontwerper verraadt. Langs de wanden zijn sierlijke vitrines opgesteld, waarin de verschillende producten, welke in de Persilfabrie- ken te Jutphaas worden vervaardigd, op smaakvolle wijze worden tentoongesteld. Demonstratiezaal in de Persil-school te Amsterdam. RAZZIA OP GANGSTERS IN DE JAPANSCHE HOOFDSTAD. Tokio. De geheele hoofdstedelijke politiemacht is Donderdagmorgen gemobiliseerd voor een razzia op racketeers en gangsters, die parasiteeren op rus tige burgers. 1600 arrestaties werden verricht. De hoofdcommissaris van politie van Tokio heeft ver klaard, dat hij vastbesloten is Tokio te zuiveren van alle misdadige elementen en zijn campagne tegen racketeers en gangsters tot een goed einde te bren gen. OPSTANDIGE BEV/EGING OP DE PHILIPPIJNEN. Rebellen naderen Manilla. Manilla. Een heftige botsing heeft te Santa Rosa plaats gehad tusschen 3000 rebellen en de politie. Drie opstandelingen werden gedood, terwijl aan de zijde der politie vier mannen zwaar gewond werden Een detachement Amerikaanschc mariniers is te hulp geroepen. De rebellen hebben telefoon- en te- legraafleidingen doorgesneden. Intusschen breidt de opstandige beweging ook over de andere eilanden uit. Gemelci wordt, dat troepen opstandelingen de stad Manilla naderen. BALKEN BIJ HIJSCHEN OMLAAG GESTORT. Een doode en een gewonde. Rotterdam, Donderdagavond was men aan boord van het Rijnschip „Mannheim 210", liggende in de Maashaven te Rotterdam bezig zware balken te la den uit het naastliggende s.s. „Portland". Bij een der hijschen is een ketting gebroken, waar door een aantal balken omlaag stortten. De balk trof den 64-jarigen Duitscher H. Welker, die aan boord van het Rijnschip Mannheim 210 woont, op het hoofd. De man viel te water. Hij werd met groote moeite gered en is zwaar gewond naar het zieken huis aan den Coolsingel gebracht, alwaar hij kort na aankomst overleed. Een andere balk trof den 50-jarigen P. de Zwart, een havenarbeider, wonende in de Wielcrstraat, op het lichaam. Met een gebroken arm is hij naar het ziekenhuis vervoerd en daar behandeld. 9000 JAAR OUDE STAD OPGEGRAVEN. Stockholm. Terwijl men met graafwerk voor watervoorzieningsdoeleinden bezig was te Mölndal in de buurt van Gothenberg, heeft men wapenen en andere overblijfselen van bewoners opgegraven, wel ke hier 9000 jaar geleden geleefd moeten hebben. De plaats moet werkelijk een ammunitie-)opslagplaats geweest zijn, men vond tallooze steenen wapenen als messen, speerpunten, bijlen enz. Experts beweren, dat zij bewijzen hebben gevonden van menschen, die kort na den IJstijd geleefd moeten hebben. GEEN GRAMOFOONPLATEN MEER VOOR DE DUITSCHE RADIO. Berlijn. (V.D.) Op grond van de op 5 April in gediende aanklacht van de gramofoonplatenconcerns tegen de rijksradio heeft de rijksradiomaatschappij thans vanaf 5 Mei een algemeen uitzendverbod van gramofoonplaten door de radio uitgevaardigd. Op 5 Mei zullen alle platen-archieven van de radio wor den verzegeld. De vervallende uitzeningen van gra mofoonplaten zullen worden vervangen door gewone muziek. AUTO IN DENEMARKEN DOOR TREIN GEGREPEN. Drie personen gedood. Bij Hilleroed op het eiland Seeland heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Op een onbewaakten overweg werd een Zweedsche auto, waarin drie personen zaten, door een motor- trein gegrepen en ongeveer 10 meter meegesleurd. Hierdoor ontspoorde de motorwagen van den trein De auto werd geheel vernield en do drie inzitten den kwamen om het leven. Een van de verongelukten is de Zweedsche multi- millionnair Consul Erik Banck uit Hilsingborg. Film-zaal in de Persil-school ie Amsterdam. I Achter de demonstratie-zaal bevindt zich een zeer ruime bioscoopzaal, welke door haar aankleeding een uiterst gezelligen indruk maakt. Hier kunnen de bezoeksters zich aan smaakvol gedekte tafels ge heel thuis voelen en onder het genot van ververschin- gen, welke in de eigen keuken van de school wor den gereed gemaakt, kennis maken met eenige in structieve films, welke in aansluiting op de wasch- demonstratie de huisvrouwen volledig op de hoogte brengen. De inrichting van deze filmzaal .is, hoe kan het anders, geheel op moderne leest geschoeid. De ca bine geheel volgens de gebruikelijke overheidsvoor schriften gebouwd, bevat twee van de nieuwste pro jectietoestellen voor geluidsfilms; en de weergave kan wij hebben dat terdege kunnen constateeren de toets der vergelijking met die van de gewone bioscooptheaters in alle opzichten doorstaan. Wij kunnen ons voorstellen, dat iedere huisvrouw in dit milieu en op zoo gastvrije wijze als zulks geschiedt, gaarne een bezoek zal brengen aan deze Persil-school. De gastvrijheid strekt zich zelfs zoover uit, dat ieder, die een aanvrage richt tot de directie van de school, kosteloos een uitnoodiging ontvangt, Het zal ons niets verwonderen, wanneer de „lessen" uiterst druk bezocht zullen worden. Want zoo aan trekkelijk als dit schoolbezoek is het ons in onze jeugd niet gemaakt. En dat zal voor de huisvrouwen zeker een reden zijn om nu met vreugde nog eens naar de „schoolbanken" terug te koeren, vooral nu dat gemakkelijke fauteuils zijn geworden. DUBBEL ZUIGVERMOGEN - NEDERLANDSCH FABRIKAAT LAAGSTE PRIJS - BUITENGEWONE CONDITIËN VRAAG DEMONSTRATIE FILIAAL VELO WASCHMACHINE My.

Schager Courant | 1935 | | pagina 19