Plaatselijk Nieuws. De Engelsche regeeringsverklaring en haar gevolgen. Alkmaarsche kaasmarkt. Buitenland ONBEPERKTE BEWAPENINGSWEDLOOP. Positie der Duitsche valuta. AARDBEVING IN ARMEN1E. 500 dooden. Twaalfhonderd gewonden; 1300 huizen verwoest. ENGELAND PARAAT IN DE LUCHT. DE OPSTAND OP DE PHÏL1PP1JNEN. 55 doodsn. Geen herziening ran de oorlogsschulden. Kampleven op een varend schip. Het Russisch-Fransch verdrag. - Succes voor de Sovjet-diplomaten. - Duitschland's isolement voltooid. MacDonald hoeft de Engelsche regeeringsverkla ring in het Lagerhuis voorgelegd en daarmede de te volgen Engelsche politiek der naaste toekomst ont hult. Om de zucht naar gclifclsuitbreiding, waarvan Duitschland op ondubbelzinnige wijze blijk geeft, te beteugelen, kan Engeland twee wegen inslaan. Het kan toenadering zoeken tot de andere, zich bedreigd voelende landen, maar ook de traditioneele Britsche politiek van „zich apart houden" blijven volgen en z'n afweer gaan zoeken in een sterk en snel opgevoerde bewapening. Welnu, het Britsche imperium heeft den laafsten weg gekozen en zich vrij gehouden van pacten en overeenkomsten. Wij schreven hier met moedwil „Britsche imperi um," omdat de reden van dit „zich niet verbinden" voor een groot deel gelegen is in de structuur van ket Britsche wereldrijk. De vroegere koloniën van Engeland als Zuid-Afri- ka, Canada en Australië vormen nog wel een nauw economisch geheel met het moederland, maar zijn toch thans als dominions zoo zelfstandig dat zij er ongetwijfeld feestelijk voor zouden bedanken zich te laten meesleepen door een gevaarlijke Engelsche hondsgenootschapspolitiek. Loyaal zullen zij zich waarschijnlijk keeren tegen iedere aanvaller, die het waagt Engeland te bedrei gen, maar of zij even loyaal zouden staan achter een politiek, die hen zou kunnen medesleepen in tal van Europeesche avonturen is zeer te betwijfelen. Dat Engeland dus zelf niet het Oostelijk pact wil onderteekenen, zelf niet mede zal doen aan de eer daags te houden Donau-conferentie is hoofdzakelijk te Mijten aan den tegenstand, die een dergelijk sa mengaan met anderen in het eigen gemeenebest zou ondervinden. De bewapeningswedloop gaat beginnen. Natuurlijk kan Engeland de Duitsche bedreiging in de lucht en ter zee niet onbeantwoord laten en wij hebben dan ook uit de boven reeds aangehaalde regeeringsverklaring kunnen leeren, dat men zich te Londen voorbereidt op een bewapeningswedloop. Uitdrukkelijk is van de regeeringsbanken ver klaard dat men er niet. in zal berusten zich door Duitschland in een minderheidspositie te laten druk ken. Chamberlain was nog duidelijker, toen hij verklaar de dat Duitschland bij zijn expansiezucht er heslist op kon rekenen evenals in 1914 wederom Engeland op zijn weg te zullen ontmoeten. Goering versaagt niet. Generaal Goering heeft ook op 1 Mei zijn stem la ten hooren en het is opvallend, hoeveel scherper en agressiever zijn woorden waren dan die van Hitier, Goebbels en anderen. Hier herkent men de echte Pruisische militair, den man van de daad, die niet lettend op de sombere dreiging, zijn zwaard trekt en het tartend uitstrekt naar hen, die hij ziet als de belagers van zijn volk. Zal de Duitsche volkshuishouding een bewapeningswedloop kunnen verdragen? Beide partijen staan dus klaar om de bewapenings wedloop te beginnnen. Het is overigens opvallend met. hoeveel schroom Engeland de handschoen heeft opgeraapt. Men be seft in Londen zeer goed. dat een bewapening op groote schaal de economische toestand van de we reld nog verder zal ontwrichten Prt het zoo vurig begeerde herstel nog voor lange iaren zal doen uit blijven. Dat men daarmede schijnbaar in het doodarme Duitschland geen rekening houdt, is onbegrijpelijk. Wij krijgen herhaaldelijk zeer betrouwbare aan wijzingen. die er on wiizen. dat de positie van de Duitsche valuta onhoudbaar dreigt te worden en het feit dat men onder die omstandigheden een massale bewapening aandurft, grenst, aan het waan zinnige. Het is wel zeker, dat Schacht, de dictator van het economische leven in Duitschland. alles heeft gedaan en nog doet om een waardevermindering van het Duitsche geld te voorkomen, maar het staat ook vast. dat de 9troomingen die aansturen op munt- verVwakkine, steeds sterker worden. Als een veeg teeken voor de positie van Schacht zou men de devaluatie van den Danfziger gulden kunnen beschouwen. Deze waardevermindering on zichzelf behoeft niet zoozeer te verwonderen. Zooiets komt in de beste families voor, tegenwoordig! Maar dat Schacht niet de macht heeft gehad om in dit door nafionaa!-so- cialisten geregeerd staaf ie een ineenzakking van de munt te voorkomen, wiist onmiskenbaar op een vermindering van zijn invloed. Hii heeft in Duitschland zelf herhaaldelijk hard moeten vechten om de koers van den mark te hand haven en als deze finantieele duivelskunstenaar nog voldoende macht bezat, dan gelooven wii wel dat de Dantzigcr valuta door Duitschland zou zijn onder steund. Het Fransch-Russisch verdrag. De vroegere Duitsche regeerders hebben er steeds alles op gezet om vriendschap aan te knoonen met hun Russische huren en het verdrag van Ranallo legde dan ook de grondslag voor een Duifsch-Rus- sische politiek, die op den duur oen zeer groote bedreiging voor Frankrijk had kunnen worden. Zoodra echter Kwam de communistenhater Hitier aan het roer, of het was meteen uit met deze toe nadering. Vanaf dat oogenblik toonde Rusland groote nel- ging om met. Frankrijk goede vrienden te worden en toen Barthou verleden iaar de eerste stappen in de richting van een toenadering tot de Soviets had ge daan. zorgde de oorlogszuchtige politiek van T-ïitler er wel verder voor om Frankrijk en Rusland in el- kaars armen te drijven Ongetwijfeld is de 4ot«fand- koming van dit verdrag een groote overwinning van de Russische diplomatie. Maar of men ook Frankrijk mag felicitecren is een andere zaak. Tiet. is wei zeker, dat Duitschland er niet aan denkt, aanvallend tegen dit land op te treden. Niet alleen dat Hitier dit uitdrukkelijk heeft be vestigd, maar de geweldige afweermacht, die aan de Fransche Oostgrens is opgehoopt, is er een waar borg voor dat hiervan in de naaste toekomst geen sprake kon zijn. Maar aan den Russischen kant is dat een ander geval. Daar lokken onmetelijke dun bevolkte landstreken, die buitengewoon goed geschikt zijn voor Duitsche kolonisatie, Ongetwijfeld richten dan ook Hitler's aspiraties zich op het Oosten en wij kunnen ons levendig voor stellen, dat het voor Rusland een prettig gevoel is zich door Frankrijk gesteund te weten. Want hoewel de Sovjets graag pralen met hun ge weldig sterke Roode leger, is men in deskundige kringen het er vrijwel over eens, dat dit niet vrij van bluf is te noemen. Het kan dus wel eens noodzakelijk blijken, dat dit thans gesloten pact Frankrijk er toe zal dwingen zijn poilu's den dood in te jagen ter wille van het bolsjewistische Rusland. Dat men zelfs in heftig anti-Duitsche kringen hel I-ransch-Russisch verdrag niet steeds onverdeeld gunstig hoort beoordeelen, is dan ook niet te ver wonderen. Dnitschlands isolement. Of men echter in Rusland juicht en in Frankrijk critiseert, vasts iaat, dat deze onwikkeling der Euro peesche verhoudingen het volkomen alleenstaan van Duitschland nog eens extra accentueert. Nu ook Polen op ondubbelzinnige wijze zich van Duitschland afwendt, blijkt wel zonneklaar waarheen de politiek van Hitier het Duitsche Rijk voert. Natuurlijk is het onmogelijk over de verdere ont wikkeling der dingen een voorspelling te doen, daar teveel invloeden op den gang van zaken invloed uit oefenen, maar toch blijkt steeds duidelijk, dat Duitschland, om een economische en politieke dé- bacle te voorkomen, zich zal moeten haasten om nog op het laatste nippertje zijn roer om te gooien. WANDELSPORT. Zondag 5 Mei zullen een vijftal dames en heeren van de gymnastiekver.' „Lycurguq" alhier deelnemen aan een afstandsmarsch van 30 K.M., uitgeschreven door de Politie Sporlvereeniging te Amsterdam. Voor dezen marsch gaven zich 2500 deelnemers op. Dezelfde vijf dames en heeren namen Zondag j.1. deel aan een marsch door de Beemster. Ruim 2 uur voor den vastgestelden tijd bereikten zij met de hoofdgroep het eindpunt, voor welke prestatie zij in het bezit werden gesteld van een herinneringsme daille en een lunchkaasje. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag j.1. trekkend, zooals elders. De beste koe werd gekocht door slager Geerligs van Oudesluis, afkomstig van' den heer A. Waiboer, Groetpolder voor f205; deze komt op ongeveer 27 ets. Mooie collectie kalfkoeien aangevoerd door de handelaren G. Boontjes en R. Schoen, allen Groninger beesten, handel goed. De handel in geldekoeien was aan den stuggen kant, oorzaak het koude weer. Pinken duur. handel goed. Pinkstieren wilden ze ook koopen. De handel in vette kalveren was nu iuist niet vlug te noemen, mooie kalveren werden gekocht door Gebr. Kwel- dam, alhier; prijzen van f60. Nuchtere kalveren, vlotte handel. Oude vette schapen tot f21. handel matig. Overhouders tot f 14, matig. Weinig vette varkens aangevoerd, de handel was vlug, hoogste notecring 19 ets. De handel in biggen was vrij goed. hoogste noteering f 16. Schrammen hoogste notee ring f 24, handel goed. Bokken en geiten weinig handel. Op de kippenmarkt bij 't oude. Veel hoorn vee en schapen aangevoerd, het was een drukke markt, veel bezoek. Theater Royal. Het Hollandsche filmwerk „De vier Mullers", met een nieuwe komische creatie van Johan Kaart, gaat deze week in Theater Royal. Het vroolijke tooneelstuki waaraan deze film is ontleend, is overbekend. De familie Muller, fabrikanten van vader op zoon, en zoo vervolgens, hebben altijd in textiel en onmin geleefd. Grootvader Muller, een gewiekst koopman, zijn zoon minder succesvol, de kleinzoon, een aardje •naar zijn grootpa. Dan is er nog de vierde Muller, die leeft van kwaadspreken en het overbrengen anar de familie onderling van allerlei ..geheimpjes" voor verbreiding bestemd. Mevrouw Muiier, door den ouden heer Muller al tijd smalend „mevrouw m n schoondochter" genoemd, zoekt altijd maar troost bij het bridgen. Reeds in geen 18 jaar heeft grootvader Muller di rect contact gehad met zijn zoon en schoondochter. Toch wist hij, dank zij den overbrenger, altijd haar fijn wat er ten huize zijner kinderen plaats greep. Met z'n kleinzoon was hij bijzonder ingenomen. Deze laatste, die zich met de handelsprincipes van z'n vader niet kan vereentgen, verlaat het huis, om met steun van z'n grootvader een fabriek op te rich ten, waarmede hij z'n eigen vader beconcurreert. Nu zijn de conflicten niet van de lucht. Fel ont brandt de strijd om de heerschappij in de jutte. Boi- do zaken loopen gevaar groote sommen geids te ver liezen. De strategie van den oudste Muller, benevens diens credietwaardigheid, bezorgt hem de overwin ning, doch dan ten koste van zijn eigen zoon. Dit nu kan de man met de barsche stem, doch het wee- ke hart al evenmin verdragen. En wat in 18 jaar niet gebeurd is, gebeurt nu. De oude Muller begeeft zich naar de woning van zijn zoon en het einde van een heftige discussie is de vereeniging van alle Mullers in de firma: Muller en Zonen. Dan em tweede hoofdnummer van Stan Laurel en Oliver Hardy, de koningen van de lach. Hun nieuw ste klucht „12 Ambachten en 13 Ongelukken" heeft in alle theaters ware lachorkanen verwekt. Deze week dus een programma waar men van zal kunnen genieten. EEN STAARTJE VAN DE ZAAK-LINDBERGH. Te Paterson, in New Jersey, is een Duitscher, ze re Philip Martin gearresteerd, die daar een bewakers baantje heeft in een zijdespinnerij. De man had een dreigbrief gestuurd fran Lindbergh. Het is nu ge bleken, dat Martin over den afloop van het proces tegen Hauptmann aan het tobben was geraakt. ISTANBOEL: In de buurt van Kars (Kau- kasus), die onlangs door een aardbeving werd geteisterd, zijn de laatste 24 uur vijf nieuwe minder sterke schokken waargenomen. Het aantal slachtoffers is thans gestegen tot 500 dooden en 1200 gewonden. Er zijn 1300 huizen verwoest. Een bouwprogrem dat geen grenzen meer kent. Londen: Wegens de dubbelzinnigheid, ver oorzaakt door de uitdrukking, „pariteit in de lucht" tusschen Engeland en Duitschland, heeft, aldus mel den „Daily Express" en „Times", het kabinet beslo ten, dat „men voortaan zal moeten begrijpen dat men Duitschland geen militaire luchtvloot zal laten bezitten, sterker dan de Britsche, waarover het mo gelijk is in normale omstandigheden te beschikken voor de verdediging van het vereenigd koninkrijk". De „Times" zegt dat 880 vliegtuigen voor de verdedi ging van het moederland, die tegen het eind van 1938 of 1939 in dienst moesten zijn, tegen een dichterbij gelegen datum beschikbaar zullen zijn en dat geen enkele grens is aangegeven voor het bouwprogram, dat zich zal richten naar de gebeurtenissen. Ondanks de successen van de rebellen door de politie en troepen onderdrukt. Omtrent de opstand op de Philippijnen wordt nader gemeld: Nadat in den nacht van Donderdag op Vrij dag de opstandelingen nog drie provincieste den hadden vermeesterd, is de politie toch in den loop van den ochtend van gisteren den toestand meester geworden. Te San Ildefonso in de provincie Bulacan hebben de Sakdalisten, die tegenstanders zijn van de nieuwe grondwet en onverwijlde onafhankelijkheid van de Philippijnen eischcn, de Amerikaansche vlag neer gehaald en hun eigen embleem geheschen. De stad Calamba werd overstroomd door Sakda listen, die gekleed waren in een uniform, bestaande Jij.it een khakibroek, hemden van verschillende kleur en roode armbanden. Zij zetten het verkeer stop. De regeeringstroepen werden daarop versterkt. De Sak dalisten zijn gewapend met messen, die gelijk ge bruikt worden voor den rietsuikeroogst. Er staan 8000 man Amerikaansche troepen bij Manilla gereed om zoo spoedig de Philippijnsche po "litie bij te springen. De stad zelf met zijn groote gar nizoen loopt geen gevaar. Het bloedigst zijn de gevechten geweest in de ste den Santa Rosa, Binan en Calamba, het centrum van de suikerindustrie op Luzon. De politie verzekert, dat den Sakdalisten de kans op een opmarsch naar Manilla ontnomen is. Intus- schen blijft een sterke troepenmacht geconcentreerd, om eventueele pogingen der rebellen in die richting onmiddellijk af te slaan. De politie vertrouwt, den leider van den opstand binnen een paar uur in han den te zullen hebben. In totaal zijn 55 personen gedood. Het departement van Justitie stelt pogingen in he werk, om de uitle vering te verkrijgen van Benigio Ramos, den stich ter van de organisatie der Sakdalisten, die zich, naar bet beet. in Japan ophoudt. Van officieele Japansche zijde worden de insinua ties volgens welke Japansche instanties in dezen opstand de hand zouden hebben, ten stelligste tegen gesproken. De aanvoer begint merkbaar grooter te wor den en dit zal wel de reden zijn, dat de alge- meene toestand wat stugger lijkt, Nieuwe perspectieven openen zich nergens en zonder deze is voor prijsstijging natuurlijk geen aan leiding. Integendeel schijnen de exportmo gelijkheden eer slechter dan beter te zijn. Voor eenige weken wist men nog niet, hoe de Duitsche contingenteering zoowel van den invoer van kaas als van den uitvoer van geld zich zou uitwerken. Meer en meer lijkt het zoo te worden, dat het een beperking van den export beteekent. Daarnaast is België wat minder in de markt. Na de devaluatie waren de kleinhandelaren, die den ouden prijs op peil hadden gehouden, spoedig uitverkocht en ze moesten er toe overgaan hun voorraden aan te vullen tegen een hoogere franken- koers. Dit had kort na den val van het Bel gische betalingsmiddel een kleine opleving ten gevolge. Tegen den verhoogden prijs ech ter stokte de afzet in het klein en er trad spoedig een reactie in. De hoogste prijs was 12Va. De gang was niet hooger dan 10 11. We gelooven dat het meeste, waaronder zeer veel van goede kwali teit, voor 10 cent is weggegaan. De Amerikaansche Senaat verwerpt het voorstel dienaangaande. De Amerikaansche Senaat heeft gisteren opnieuw uiting gegeven aan zijn verzet tegen een herziening van de oorlogsschulden. Hij verwierp zonder stem ming de voorstellen om den president te machtigen tot herziening dezer schulden en de opbrengst te be stemmen voor een bonus aan de oud-strijders. Senator McAdoo, die minister van financiën is ge weest onder Wilson in de oorlogsjaren, sprak zijn vertrouwen uit, dat de oorlogsschulden betaald zullen worden. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 766 m.M. Temperatuur: 11 gr. C. is 52 gr. F. Wind: Oost. Verdere vooruitzichten: Mooi weer, weinig of geen regen. Uw Kiekjes vallen het beste uit als U ze laat ont wikkelen en afdiukken bij TERLEP. 's Morgens ge bracht, 's avonds klaar. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. Plan van de Stoomvaart Mij. „Nederland". Zeshonderd jongens per „Tarakan" naar Noorwegen. Amsterdam. Een origineel en voor de jeugd buitengewoon interessant plan is, na langdurige voorbereiding, door de Stoom vaart Maatschappij „Nederland" ln het sta dium gebracht, dat de uitvoering met Juli a.s. tegemoet kan worden gezion. Deze maat schappij heeft nl. het voornemen om bij voldoende deelname in de a.s. zomervacantie een aantal 7-daagsche reisjes naar Noorwegen te organiseeren met haar 8.000 bruto regis- terton metend motorvrachtschip „Tarakan", dat hiervoor als kampeerschip zal worden ingericht. De deelnemers aan deze reisjes zullen in de gele genheid gesteld worden uitstapjes in het Noorslhe bergland te maken, te genieten van het schitterende landschap in de Noorsche fjorden, en, wat vooral voor den reclitgeaarden Nederlandschen jongen van belang is: kennis te maken met het leven aan boord van een der motorvrachtschepen van de Nederland- sche koopvaardijvloot. De deelneming wordt voornamelijk beperkt tot jongens van scholen uit geheel Nederland vao Mid delbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs als H.B.S., Lyceum eft Gymnasium, van den leeftijd van minimum 15 jaar tot en met 18 jaar, voor zoover deze in clubverband onder leiding van een der leeraren of jeugdleiders de reis wenschen te maken. Een schriftelijke bereidvesklaring van de ouders of voogden, waarin dezen verklaren, accoord te gaan. met de bepalingen en voorwaarden, waarop passage wordt verleend, wordt als eisch gesteld. De passage- prijs bedraagt f25.per persoon. Per reis worden maximum 600 passagiers ver voerd. Elke groep staat onder toezicht en verant woordelijkheid van den leeraar of groepsleider, die gedurende de reis de zorg voor de jongens op zich neemt, met hen gezamenlijk de maaltijden in den. passageprijs inbegrepen gebruikt en ook 's nachts in dezelfde verblijven logeert. De groepen maken in de aanloophavens met hun leider de nog nader aan te geven wandeltochten. Voor de goede organisatie is het noodzakelijk dat de groepen in aantallen van precies vijftien jongens plus den leider worden on dergebracht. Het leven aan boord wordt ingericht zooals in een kamp, zoodat de verschillende diensten, zooals eten halen, schoonhouden der verblijven enz., door de jongens verricht worden. Wanneer er voor deze reizen voldoende animo blijkt te bestaan zullen van medio Juli de eerste reis zal Zaterdag 13 Juli aanvangen tot medio Augustus een aantal reizen van Zaterdag tot Zater dag worden gemaakt, die te IJmuiden aanvangen en aldaar eindigen, met uitzondering van de eerste reis, die te Amsterdam aanvangt en de laatste reis, die te Amsterdam eindigt. Het logies bevindt zich in de tusschendekken van het schip; de jeugdige passagiers vinden ligging op stroomatrassen en strookussens, door de maatschap pij verstrekt. Deelnemers zorgen zelf voor lakens, sloopen en dekens. fBeter nog een slaapzak) De maaltijden, van eenvoudigen. doch degel ijken aard. worden als regel gebruikt in een eenvoudige eetzaal, tevens recreatiezaal. Het plan der maatschappij heeft de volledige in stemming van het departement van ondprwiis, het welk lijsten heeft verstrekt van alle scholen, die voor dergeliike reizen in aanmerking komen. Aan de hoofden van deze scholen heeft de maatschappij bereids circulaires met voleldige inlichtingen doen 'oekomen, met het gevolg dat de aanvragen reeds binnenkomen. Mocht het plan een succes worden, dan ligt het in het voornemen ded eelneming uit te breiden tot jeugdorganisaties, zooals b.v; de padvin derij. Mogelijk kunnen dan ook reizen van lange- ren duur b.v. een veertiendaagsche reis naar de Middellandsche Zee worden gemaakt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2