Het kroningsfeest in Engeland Huwelijkstrouw in Beeld Kantongerecht te Alkmaar. Zaterdag 4 Mei 1935. SCHAGER COURANT Derde blad. No. 9714 Politieke moorden in China. MOSKOU VOLDAAN OVER PACT MET PARIJS. Kleinzoon van Paul Kruger veroordeeld. Het Spaansche kabinet treedt af. Het conflict in de mijnindustrie. Een foutje na den misdaad. Door gasverstikking gedood. De menschenroof aan de Tsjechische grens. Ingezonden stukken. Predikbeurten. Illuminaties en vreugde vuren in het geheele Britsche Rijk. Reuter meldt uit Lon den In alle uithoeken van het Britsche Empire zullen, zooals men weet, op den avond van den eigenlijken dag van het i^egeeringsjuhileum van den koning schitteren de illuminaties en groo- te vreugdevuren wor den ontstoken. Tal van gehouwen zullen baden in een zee van licht, terwijl grootsche vuur werken zullen ont branden. Op speciaal verlangen van den koning zal van de jubdlee-gelegenheid gebruik worden ge maakt, om gelden in te zamelen ter bestrijding van verschillende ziek ten. Een belangrijk gedeelte ervan zal worden be steed voor den strijd tegen kanker en tuberculose. In Canada zal over de 3.000 mijl van het continent door padvinders een keten van vreugdevuren wor den ontstoken, de middelste hiervan door den hoofd- verkenner Lord Baden Powell. Eskimo's en roodhuiden zullen bijeenkomen, om naar de radiorede van den koning te luisteren. Op New-Foundland zullen alle openbare gebouwen worden geillumineerd. Twintigduizend schoolkinde ren zullen voorbij den gouverneur defileeren en tot slot zal een reusachtig vuurwerk worden ontstoken. Over geheel Zuid-Afrika zullen padvinders een keten van kampvuren ontsteken. Er zal een straat- carnaval worden gehouden, terwijl Zoeloes den ge- hcelen dag krijgsdansen ten beste zullen geven. Bovendien zal generaal Smuts «en tuberculose- fonds instellen. Australië organiseert een Millioen-Shilling Jubi leumfonds ter bestrijding van de moedersterfte, ter wijl 10.000 p.st. zal worden beschikbaar gesteld voor het verstrekken van gratis maaltijden aan werkloo- zen. De 39 voornaamste steden zullen elk een jubileums- boom planten. Te Sydney zal de haven omgeven worden door een ring van vreugdevuren. Ook op Nieuw-Zeeland zullen padvinders over de heele lengte der beide eilanden, van Noord naar Zuid vreugdevuren ontsteken. De werkloozen zullen een extra-uitkeering ontvangen. Alle openbare ge bouwen zullen verlicht worden. Tevens zal er een fonds voor kanker-onderzoek worden gevormd. In Britsch-Indië zal iedere groote stad verlicht zijn Te Calcutta zullen voor 125.000 kinderen gratis bi oscoopvoorstellingen worden gegeven, terwijl aan 35.000 armen gratis maaltijden zullen worden ver strekt. Voorts zullen er tallooze optochten worden gehou- den. Te Nieuw-Delhi zal een 16 meter hoog standbeeld yoor den koning worden opgericht. Ook uit Gibraltar, Singapore, Trinidad, Nigeria, Zwaziland en Bechuana-land komen berichten om trent de wijze, waarop het regeeringsjubileum ge vierd zal worden. Baldwin over de positie der Kroon. Londen. (Draadloos). Als voorzitter van een betoo ging van de Primrose League zeide Stanley Baldwin, dat de positie van de Kroon en van den Koning in Groot Brittannië niet slechts een zaak van sentiment was, hoe belangrijk dit ook was. Het was een zaak van het grootste politieke belang en gewicht. Als dqor een of ander cataclysme de Kroon verdween zou het Empire tevens verdwijnen. Tegelijk dat ou dere imperiale banden losser worden, wordt de band van de Kroon ieder jaar dat wij leven sterker en persoonlijker. Wij hebben daarvan heden ten dage het bewijs, aldus Baldwin, in den toon, den geest en de stem ming van de demonstraties en dankdiensten in de heele wereld van het eene eind van het Empire tot •het andere. Daarom mogen wij bidden dat de Kroon dat groote zinnebeeld van ons ras en onze eenheid 'in de wereld, eeuwig zal zijn verbonden met de con stitutie van ons land. Dat is een schakel, die, een maal verbroken, nooit kan worden hersteld. Zoolang die traditie waaraan wij gewend zijn geweest en onze vaderen voor ons blijft, zal zij door dit land gezegend worden en geen macht op aarde kan haar ooit verbreken. Twee dagbladuitgevers, die tegen de re- gecring gekant waren, vermoord. Reuter meldt uit Pelciing: De uitgevers van twee bladen, die in het politieke leven een rol van beteekenis spelen, zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag te Tientsin vermoord. Deze dubbele moord heeft groote ontsteltenis te weeggebracht bij de openbare meening in Noord- China. De uitgever van de „Kwo Tsjoeo Anlao" werd Don derdag tegen middernacht neergeschoten in een ho tel van de Japansche nederzetting. De door hem pas opgerichte courant is het orgaan van de „Volksrecht partij", welke zich keert tegen de Kwomintang. De vrouw van Hoeenpoe werd licht gewond. Hij zelf bezweek aan zijn verwondingen. Het tweede geval speelde zich Vrijdagmorgen af. De uitgever van de „Tsjenpao", die eveneens critick oefent op de regeering van Nanking, werd doodge- schoten in zijn woning te Tientsin. In beide gevallen zijn de daders ontkomen zonder herkend te worden. EEN KROONPRINS VAN IRAK GEBOREN. Bagdad. De echtgenoote van Koning Ghazi van Irak, Koningin Alivas, heeft het leven geschonken aan een zoon, die de wettige opvolger zal zijn van den jeugdigen Koning Ghazi. De geboorte van een kroonprins heeft groote vreugde in het land gewekt. EEN RECORD-AANTAL KINDEREN. Een zekere Mrs. Ambrose Harrison, een vrouw te Toronto, in Canada, is de ernstige pretendente naar hot bedrag van 500.000 dollar, dat de in 1926 over leden millionnair Charles Millar beschikbaar stelde voor de moeder in Toronto. die in de tien iaar na zijn dood, het grootste aantal kinderen ter wereld bracht. Donderdag is haar 14e kind geboren, het achtste na den dood van Millar. Als de Koninklijke stoet voorbij komt. De Horse Gards krijgen instructie omtrent de route, die de feeste lijke stoet Maandag a.s. bij de viering van het zilveren regeeringsjublieum van den Engelschen Koning zal volgen. Telegram van Litwinov aan Laval. Par ij s. In een telegram aan Laval geeft Lit winov uiting aan zijn vreugde over het sluiten van het Fransch-Russisch pact, dat het resultaat is van het streven der twee regeeringen met het oog op de pacificatie en de veiligheid van alle volken. De regeering der U.S.S.R., voegt Litwinov er bij, ziet met bijzondere voldoening het a.s. bezoek van Laval aan Moskou tegemoet. De inhoud van het verdrag. 1 Het1 verdrag verklaart in zijn inleiding, dat het bestemd is tot versterking van den vrede, verzeke ring van de beschikkingen van het Volkenbonds pact en totstandbrenging van de overeenstemming in Europa. Artikel I zegt, dat Frankrijk en Rusland zich ver binden tot onmiddellijke consultatie over de maat regelen te nemen volgens artikel 10 van het pact, indien zij bedreigd worden door den Europeeschen toestand; artikel II bepaalt, dat beide landen bij een aanval ingeval van artikel 15. lid 7, van het pact (geen overeenstemming tusschen de leden van den Volkenbond) elkaar onmiddellijken bijstand zullen verleen en. Artikel III regelt denzelfden bijstand in geval van artikel 16 van het Volkenbondspact. gericht tegen den aanvaller in strijd met de artikelen 13 en 15 van het pact en aldus schuldig tegenover alle leden van den Bond. Hetzelfde geldt voor artikel 17 lid 1 en 3 (in geval van conflict met een staat, geen lid van den Volkenbond zijnde). Artikel IV van het verdrag verklaart, dat het niet de vredeszending van den Volkenbond beperkt. Artikel V voorziet in een spoedige ratificatie en registreering te Genève voor den duur van 5 jaar. Het verdrag kan worden opgezegd met een termijn van een jaar. Kerensky acht het pacht van geringe waarde. Par ij s. De „Petit Jolirnal" heeft den vroegeren Russisciien minister-president Kerensky geïnter viewd over zijn meening van het Fransch-Russisch pact. Kerensky verklaarde, dat zijn inziens het pact in de oogen van de wereld een triomf voor Frank rijk zal zijn, doch in werkelijkheid is de positieve rol van het pact gering en kan het niet bijdragen tot de stabilisatie van den vrede in Europa. Frankrijk zoekt een sterken bondgenoot en gelooft in de macht van het bolsjewisme. Zonder twijfel is het roode leger sterk en goed uit gerust. doch in oorlogstijd zijn voor een leger de transport-mogelijkheden, de munitie-verzorging en de psychologie van het volk doorslaggevend. Hier over beschikt Stalin niet. Wegens doodslag op zijn schoonzoon. Pretoria, 3 Mei (Reuter): Frederick Christoffel Eloff, een kleinzoon van oud-president Kruger, is wegens doodslag op zijn schoonzoon, Louis Stroh tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Eloff, die vroe ger land-inspecteur van Transvaal was, heeft zijD schoonzoon Stroh, een vee-farmer met revolverscho ten gedood in een twist over zijn dochter en een an deren man. Een inboorling verklaarde, dat hij gezien had, dat Eloff op 26 December 1934 bij een bezoek aan de farm van Stroh, dezen met vier schoten doodde. Uit het getuigenverhoor bleek verder, dat Stroh het eerst zijn revolver trok, waarop ook Eloff zijn revolver trok en vuurde. De beklaagde gaf aan de politie toe, dat hij ge schoten had, doch doordat Stroh wegliep, wist hij niet of hij hem geraakt had of niet. Het kabinet Lerroux is gisteren inderdaad afge treden. Lerroux' bedoeling is zijn ministerie te her- i zien. Lerroux had gisterochtend reeds het ontslag van zijn kabinet aangeboden, doch president Zamora had dit aanvankelijk geweigerd, van oordeel, dat het ka binet eerst voor de Cortes moest verschijnen. Hij had Lerroux gevraagd den toestand nog eens te over wegen. Lerroux zegde zulks toe, maar heeft 's middags klaarblijkelijk toch zijn verzoek om ontslag herhaald. De stemming onder de arbeiders. Meer derheid der arbeiders voor staking. In verband met de onder de mijnwerkers gehouden referenda inzake al of niet staken wordt nader gemeld, dat geibleken is dat bij den R.K. Mijnwerkersbond 95.5 pet. der arbei ders voor staking is. Bij den Christelijken mijnwerkersbond werden in totaal 250 stem men uitgebracht. Hiervan waren twee blanco en een tegen staking. De leden van den Alge- meenen Nederlandschen Mijnwerkersbond en den Neutralen Bond verklaarden zich una niem voor staking. Zonder het te weten zichzelf aangegeven. -r-r. Dezer dagen verscheen in de afdeeling foto-artike len in de Bijenkorf te Rotterdam een man. die een filmtoestel bij zich had. Hij kon er niet mee over weg, zei hij tot den winkelbediende en daarom kwam hij eens informeeren, hoe het toestel nu wel werkte. Het was een zeer luxueus film-toestel en de win kelbediende verwonderde er zich al over, dat de man zoo een toestel bezat. Daar kwam nog het ver dachte bij, dat hij er niet mee kon omgaan en boven dien herinnerde de winkelbediende zich, dat er bij zijn directeur onlangs was ingebroken en dat deze zoo'n filmtoestel had bezeten. „Kom morgen nog eens terug met het toestel", werd den meneer verzocht. Dit gebeurde; en toen kwam de inmiddels gewaarschuwde directeur van de Bijenkorf, dr. H. W. M. Littaur ook eens naar het toestel kijken. Hij herkende zijn toestel onmiddellijk: op 24 April j.1. is er in zijn woning te Overschie in gebroken en toen is o.a. het toestel gestolen. De man, die niet wist hoe het toestel werkte, werd even aan den praat gehouden, terwijl de politie ge roepen werd. Hij was niet weinig verbaasd toen hij even later gearresteerd werd. Expres had hij de Bijen korf uitgekozen om naar de werking van het toestel te informeeren. omdat hij gedacht had, dat hij in zoo'n groot magazijn met het gestolen voorwerp veel minder gauw in de gaten zou loopen, dan in een speciale foto-zaak en hij had niet geweten, dat de- geen bij wien hij op 24 April in Overschie had in gebroken, de directeur was van het warenhuis, waar hij om inlichtingen verscheen. De aangehoudene bleek te zijn de 25-farige win kelbediende J. C. O., wonende te Hillegersberg. Bij een huiszoeking zijn tal van gestolen voorwerpen ontdekt. Het bleek, dat O. verscheidene inbraken heeft ge pleegd den laatsten tijd, zoowel te Overschie als te Hillegersberg. De man is aan de politie te Overschie overgegeven en zal daarna aan die te Hillegersberg worden gestuurd, om verhoord te worden. MISHANDELING IN 'T WILHELMINA-GASTHUIS TE AMSTERDAM? Politie stelt op last van den officier van justitie een onderzoek in. Naar aanleiding van mededeeling in „Volk en Va derland", afkomstig van ds. van Hoogenhuyze, dat in het Wilhelminagasthuis een N.S.B.-er, die aldaar verpleegd werd, nadat hij bij 'n colportagetocht in de Kinkerstraat door communisten overvallen was en daarbij een kaakfractuur had opgeloopen. aldaar niet op juiste wijze door het verplegend personeel en mede-zaal-patienten behandeld zou zijn en dat op de zaal ten opzichte van den N.S.B.-er zelfs ontoe laatbare handelingen zouden hebben plaats gevon den, heeft de officier van justitie de politie opge dragen een uitgebreid onderzoek in te stellen. Naar gemeld wordt, heeft de centrale recherche reeds een aanvang met dit onderzoek gemaakt. Vijf-en-vijftigjarige dame het slachtoffer. Toen gisterochtend half negen de winkeljuffrouw van de chocolaterie Lido aan den Amsterdamschen straatweg 342 te Utrecht, de zaak binnenkwam, zag zij in de keuken de 55-jarige houdster van deze zaak, mevrouw K.essel, uitgestrekt in nachtgewaad dood op den grond liggen. De slang was van het gascomfoor afgetrokken en het gas stroomde nog het vertrek binnen. De winkeljuffrouw ging ijlings hulp halen. Dokter en politie kwamen spoedig, doch de genees heer kon slechts den dood vaststellen, hoewel zijns inziens de levensgeesten eerst kort geleden moesten zijn geweken. Het slachtoffer leed aan duizelingen. Vermoedelijk is zij, toen zij het gas onder het comfoor wilde aan steken, gevallen en heeft zij in haar val de slang van het comfoor meegesleept Een Duitsche tegenspraak. Het D.N.B. meldt: Eenige dagen geleden is aan de Duitsch-Tsjechische grens bij het station Eisenstein een Duitsche emigrant, die in Tsjechoslowakije werk zaam was in dienst van de aan Duitschland vijandi ge propaganda, gearresteerd op het oogenblik, dat hij op een Duitsch vertrouwenspersoon stond te wachten. Tegenover de in de buitenlandsche pers verbreide geruchten als zou de arrestatie op Tsje chisch gebied zijn geschied moet worden vastge steld, dat de inmiddels ingewonnen inlichtingen on weerlegbaar hebben uitgewezen, dat de emigrant op Duitsch gebied is gevangen genomen. De Prager Presse geeft het eerst thans verschenen officieele communiqué over den menschroof weer. Het officieuze orgaan van het Tsjechische ministerie van buitenlandsche zaken acht het interessant, dat de Duitsche autoriteiten er zoo goed van op de hoogte waren, wat Lampersberger daar aan de grens zocht. Tegenover de Duitsche bewering, dat deze z.g. ar restatie op Duitsch gebied was geschied, stelt het blad vast, dat onomstootelijk is bewezen, dat leden van de Gestapo en ook de Duitsche gendarme, wiens naam ten overvloede bekend is, de grens van Tsje- j choslowalcije hebben overschreden. 1 De fotografisch vastgelegde sporen van de worste ling tusschen de aanvallers en het slachtoffer laten dit duidelijk zien. Do' schending van de souvereiniteit is zoowel do cumentair als door getuigenverklaringen onweerleg baar bewezen, j Het blad kondigt aan dat een démarche van Tsje- i chische zijde kan worden tegemoet gezien. Twéé geboren Schagers, het echtpaar W. Duys en C. DuysSchouten, zijn Maandag den 6den Mei 50 jaar getrouwd. Onze gelukwenschen. Naar we verne men zal Schagen's Harmonie den jubilarissen des avonds een serenade brengen, zooals ze Donderdag cn Vrijdag gedaan hebben bij de familie's Kok en Groot ln de Hoep. Ook in de gemeente Winkel is het de volgende week weer feest. J. Kaaij en J. KaaijLeijen te Lut. jewinkel zijn nL eveneens Maandag 6 Mei 55 jaar getrouwd. Ook hier onze gelukwenschen. ZAAK V. EN D., LOTERIJWETOVERTREDING. De kantonrechter achtte de heeren W. J. M. H. Seelen en M. A. W. Berentzen, directeuren der N.V. Vroom en Dreesmann te Alkmaar, schuldig aan de ten laste gelegde overtreding der Loterijwet en ver oordeelde ieder hunner tot f40 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. Het staat vast dat veroordeelden tegen dit vonnis in verzet zullen komen. Voorts werd J. v. d. Klei te Amsterdam wegens 't houden van een verboden geldinzameling (het ver- koopen van lootjes z.g. ten behoeve van werklooze metaalbewerkers) veroordeeld tot f20 boete of 10 dagen hecht, en de zich noemende zuster van het Nat. Reddingsleger Elisa J. Grin. ter zake een ge lijksoortig feit, het inzamelen van geld voor soep- uitdeeling aan arme kinderen, eveneens veroordeeld tot f20 boete of 10 dagen hecht. Warmenhuizen, 1 Mei 1935. Mijnheer, Wees zoo goed om voor mij onderstaand artikel te plaatsen in uw veelgelezen blad; bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van het bericht aangaande den brand bij den heer H. Berkhout te Warmenhuizen, bericht ik u, dat de oorzaak van den brand vol strekt niet is te wijten aan de.petroleu m-v e r- gasser, daar deze den geheelen morgen niet in ge bruik is geweest en dat die toestellen geheel gevaar loos zijn. En wat het begin van brand bij mij is ge weest, voor een veertien dagen terug, dat kan ook met een gasstel gebeuren, omdat ik het bij vergis sing te dicht bij een houten schot had geplaatst, in liet bekende gevolg. T. PAARLBERG. H. BERKHOUT. ZONDAG 5 MEL VRIJ EVANGELISCHE GEMEENTE. Alkmaar, (v. d. Meijstraat 16). v.m. 10.15 Ds. Ruijs Bed. H. Avondmaal. Nam. 2.30 uur. Zondagsschool. 's Av. 6.30 uur Ds. Ruijs.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9