Samenvoeging van ïiipe en Callantsoog. In hotel „De Haan" had j.1. Zaterdag een vergade ring plaats voor ingezetenen van Callantsoog, welke bijeenkomst belegd was om inlichtingen te verkrij gen omtrent en besprekingen te voeren over een even tueele samenvoeging van de beide gemeenten Zijpe en Callantsoog. Het initiatief tot dc bijeenkomst werd genomen door de afd. der S.D.A.P., de plaatselijke vakventra- les, de Burgorkiesvereeniging en de V.V.V. Te acht uur opende de voorzitter, de heer P. Vos Jbz. de vergadering en heet de aanwezigen namens hett bestuur welkom. Speciaal welkom heet spr. Mr. D. Breebaart, die zich bereid verklaarde om een in leiding te houden en alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Het doet den voorzitter genoegen, dat een groot aantal belangstellenden verschenen is. Spr. vindt de te bespreken kwestie zeer belangrijk. Hij hoopt dat de besprekingen een zakelijk karakter zul len dragen en verzoekt een ieder, die iets op het hart heeft, hic^'an blijk te geven door het woord te vra gen. Allereerst heeft spr. zelf iets te zeggen. Uit de nieuwjaarsrede van den oud-burgemeester van S Februari van dit jaar meende spr. een optimistische blank te hooren den liid in aanmerking genomen. Het laatste raadsbesluit echter doet het voorkomen alsof Callantsoog zich niet meer redden kan. Is er, vraagt spr. zooveel veranderd in die enkele maan den? Is het onschuldig? Is er om Koegras gedacht en ware het niet heter om althans het noordelijk deel der gemeente bij de pomeente Den Helder ge voegd te krijgen? Spr. is van dit laatste een groot voorstander. Persoonlijk zou spr. ook nog eens wil len vragen, wat dc heer Breebaart bedoelde bij het afscheid, toen hij verklaarde, dat spr. enkele da gen geleden geheel anders oordeelde. Hierna geeft spr. het woord aan Mr. Breebaart. Inleiding van Mr. D. Breebaart. Spr. begint met erop te wijzen, dat het beste is, dat ieder nu ronduit zegge wat hem op het hart ligt. Van gekonkel hoeft bij een afkeer. Het Raadsbesluit, dat sommige gemoederen zoo in beroering heeft ge bracht, is op gansch andere wijze ontstaan, dan men hier en daar wel aanneemt. Geruimen tijd ge leden na een raadsvergadering, werd de idéé tot sa menvoeging geopperd, niet door spr., maar uit de boezem van den Raad; dit is ook reeds tijdens de ambtsperiode van den heer Lovink het geval ge weest. Door spr. werd daarop niet ingegaan, omdat de vervulling van de vacature geheel onafhankelijk stond van een eventueele samenvoeging. En, waar een samenvoeging aanleiding geeft tot op wachtgeld stelling, bood zich thans de gelegenheid met een raadsbesluit te komen. Vóór echter de heer De Moor als burgemeester van de Zijpe ontslag was verleend, heeft spr. het gevoelen, dat in den Raad tot uiting was gekomen, aan den Commissaris medegedeeld. Deze beschouwde evenals spr. de vervulling van de vacature in de Zijpe geheel onafhankelijk van deze kwestie. Na sprekers benoeming tot burgemeester van Zij pe heeft hij direct de zaak aangevat, omdat anders door benoeming in de vacature te Callantsoog zou kunnen worden voorzien en om des Commissaris werk te besparen. Wie het raadsbesluit goed leest, zal zien, dat het spreekt van maatregelen die er toe kunnen leiden een oordeel te vormen van een even tueele samenvoeging en in afwachting daarvan een tijdelijke burgemeester te benoemen. Als de tijdelijk burgemeester benoemd is, zal dus in allo rust de samenvoeging onder de loupe kunnen worden geno men. Men ziet dus hier uit dat van „verkoopen" geen sprake is. De raad zal dan advies moeten geven en cr zou b.v. een begrooting van een gefingeerde nieuwe gemeente ontworpen kunnen worden; de raad omvat de vertrouwensmannen, terwijl naast de beide raden z.g. nevenraden ontstaan, die geheel zelfstandig de materie ter behandeling krijgen. Als de adviezen van de 4 raden klaar zijn, gaan die naar (ied. Staten. I-Iierbij, aldus zegt spr., moet ik opmer ken, dat kort geleden gebleken is, dat de regeering principieel niet op het standpunt staat van samen voeging als bezuinigingsmaatregel. Er kan dus voor af niets bekonkeld zijn. Het voorstel van wet moet dan achtereenvolgens den Raad van State, de Tweede en Eerste Kamer gepasseerd zijn om tenslotte door de Koningin te worden goedgekeurd. Omdat dit zeer veel tijd vergt, moet er in de burgemeestersvacature worden voor zien door benoeming van een tijdelijken functionaris. De heer Vos zou dus nooit van verkoopen gesproken hebben als hij dit alles had geweten. Koegras bij Den Helder? Hoewel het hier niet over gaat, wil spr. wel opmerken, dat een deel van een plattelandsgemeente nooit bij een stad als Den Hel der gevoegd zal kunnen worden. De praktijk is ook anders; immers het landelijk gedeelte zou tóch an ders geclassificeerd worden ten aanzien van ver- schillendo.onderdeelen en daardoor ook het landelijk gedeelte van Den Helder mee naar beneden halen. Terugkomend op de argumenten, die spr. meent aan te kunnen voeren voor samenvoeging, merkt hij op, dat de financiën van Callantsoog voor het oogen- blik geen reden tot zorg geven. Door de laatste wets wijziging t.a.v. do rijksuitkeeringen aan de gemeen ten zul een eventueele samenvoeging voor beide ge meenten voordeel opleveren. Voorts noemt spr. als voordcelen voor beide ge meenten do samenvoeging van de onderdeelen van Maatschappelijk Hulpbetoon, zooals Armbestuur, Werkloozenzorg, Arbeidsbemiddeling, etc., en de wijkverpleging, die thans in Callantsoog niet bestaat. Ook moeten we dc. toekomst zien. Allerwegen ko men de kustplaatsen tot ontwikkeling, spr. is er van overtuigd, dat de badplaats Callantsoog een betere toekomst tegemoet gaat, wanneer de samenvoeging een feit zou worden. De vrees, dat Callantsoog, als onderdeel van de nieuwe gemeente verwaarloosd zou worden, is vol komen ongegrond. Talrijke verbeteringen t.a.v. het verkeer naar Callantsoog kunnen geschieden en de voordeden, een toenemend bezoek aan de bad plaats, zullen èn voor Callantsoog èn voor de ge- heele nieuwe gemeente van beteekenis zijn, terwijl de aanleg van een nieuwen weg, hetzij fietspad of grooteren verkeersweg, b.v. aan de voet der duinen een mooi object tot werkverschaffing zou zijn. Want het is sprekers beginsel wat betreft de werk vcrschaffingspolitiek. dat werk in de eigen ge meente van eminent belang is, hetgeen wel blijkt uit de werken welke den laatsten tijd in Callantsoog zijn uitgevoerd. Spr. besluit zijn inleiding met de overtuiging uit te 6prekcn, dat thans toch wel klaar cn duidelijk bewezen is. dat een eventueele samen voeging zooals zij door hem gewensch wordt, a 1 - leen voortgesproten is uit het algemeen nut dat spr. erin ziet. Na de pauze bestond gelegenheid tot het stellen van vragen. De heer Prins vraagt hoe de financiën van de Zijpe zijn en of samenvoeging met Den Hel der niet beter is. De heer Breebaart antwoordt, dat nergens de fi nanciën rooskleurig zijn. De rijkste gemeenten van ons land zijn afgedaald tot een bedenkelijken fi- nancieelon toestand; spr. gelooft niet, dat de ge meente Den Helder ook maar iets voor een toestand, als door den heer Prins bedoeld, zou voelen. Hierover geeft de heer P. S. v. d. Vaart, wethou der van Den Helder, welke als belangstellende aan wezig was, eenigc nadere toelichting. Een ongelijke classificatie, zooals ze reeds voor het landelijk ge deelte van Den Helder bestaat, zou het nut der sa menvoeging ongedaan maken, afgezien nog van het feit, dat de gemeente Den Helder, hoe goed zij ook Callantsoog gezind moge zijn, niet voor een samen voeging zou gevoelen. Spr. maakt gaarne van deze gelegenheid gebruik om er op te wijzen, dat de beer Breebaart er in geslaagd is een misverstand uit den weg te ruimen. Het betreffende raadsbesluit heeft enkel de overweging geschapen omtrent een eventu eele samenvoeging. Geen vrees of spanning behoeft er meer te heersclien, immers de raden en nevenra den kunnen zich straks na uitvoerige overweging en discussie uitspreken. De heer A. de Wit stelt hierna eenige vragen, n.1. wie betaalt de kosten der straks geschetste proce dure?; hoeveel raadsleden zullen uit Callantsoog in den raad der nieuwe gemeente komen?; moeten straks de Callantsoogers naar Schagerbrug komen voor gemeentezaken, b.v. burgerlijke stand etc.? kan het kleine percentage dat de plaats Callantsoog vormt van de door samenvoeging ontstane gemeente geen nadeelige invloed hebben, m.a.w. kan Callant soog niet achteraf geschoven worden? De heer Breebaart antwoordt dat de kosten voor de werkzaamheden der samenvoegingsprocedure zeer laag zullen zijn, er zullen alleen kosten aan verbonden zijn voor een stemming van den neven- raad, hoewel deze kosten opgeheven worden, als de verschillende politieke partijen een compromis slui ten; vervolgens zijn de moeilijkheden geschetst in de 3e vraag door den nevenraad op te lossen, er kan b.v. een zittingsdag voor Callantsoog zijn; wat het aantal Cailantsooger-leden van den raad betreft, dit is afhankelijk van de personen, die door de politieke partijen gesteld worden zou b.v. 3 kunnen zijn, de nieuwe raad zou uit 13 leden bestaan. Nadeelen uit de laatste vraag ontkent spr.; de besluiten worden immers genomen voor de g e h e e 1 e nieuwe gemeen te en niet voor een deel. Vroeger toen Callantsoog dezelfde burgemeester en secretaris als de gemeen te Zijpe had, kon hier misschien sprake van zijn. De heer T. Blokland vraagt wie dc wachtgelden betalen moet en of de gemeentesecretaris van Cal lantsoog ook op wachtgeld wordt gesteld. De heer Breebaart antwoordt dat de wachtgelden door rijk of gemeente zullen worden betaald. Dit moet nader uitgemaakt worden. Spr. is nog als secretaris in functie, maar zal t.z.t. ontslag verzoeken; Van wachtgeld is hierbij natuurlijk geen sprake. De heer Vos vraagt of de eerder door den heer Breebaart genoemde werkobjectcn niet door beide gemeenten afzonderlijk tot stand konden worden ge bracht, zooals vroeger in samenwerking met Den Helder, den Duinweg. De heer Breebaart zegt, dat dit misschien wel mo gelijk zou zijn, maar niet voor allen voordeeliger. De voorzitter gaat hierna tot sluiting over, na een woord van dank te hebben gebracht aan Mr. Bree baart voor zijn uiteenzettingen. De heer Vos eindigt aldus: „Na alles wat ik vanavond gehoord heb, ben ik de laatste keer in mijn toespraak wel wat te stoutzeggend geweest." Vermelden we ten slotte, dat de zaal van hotel de Haan goeddeels geheel gevuld was met belangstel lende toehoorders. 3 UlT de OMGEVING DEN HELDER Een ernstig spoorwegongeluk op het sta tionsemplacement. Vele zwaar gewon den. De Transport-Colonne, geassisteerd door die van IJmuidenVelsen, bewijst onmisbare diensten. Een bijzonder ge slaagde demonstratie van het Ned. Roode Kruis, afd. Den Helder. De waarzegster op de Roode Kruis Bazar had ge lijk. Veel vertrouwen in hare voorspellingen hadden wij niet, maar pure nieuwsgierigheid dreef ons Zater dagmiddag om 2 uur naar het Stal ionsemplacement, waar wij vele autoriteiten aantroffen, die blijkbaar ook al op de hoogte waren gebracht. Wij zagen er o.a. Burg. Driessen, Schout bij Nacht Kruys met zijn Adjudant Luit. t. z. Ie klas Reynierse, de hoeren Kamman, Bandsma, Van der Hoeven, Schippers en Vrije. Te kwart over twee verscheen op het terrein van de ramp generaal Van Minninckredc, vergezeld van de Militair-Commissaris van het Ned. Roode Kruis, de heer S. Jaring, de Leider der Transport-Colonne, Dr. Rienks en de heer F. Winter, voorzitter hiervan. Voor zijn komst op het terrein had Gen. Van Mun- nickrede de Colonne geïnspecteerd, die zich daartoe had opgesteld voor het Magazijn op het Molenplein. De lichtere en zwaardere gekwetsten waren gere- cruteerd uit padvinders en padvindsters en zelfs een leek kon zeer gemakkelijk een diagnose over den aard der opgeloopen verwondingen stellen, daar aan de kleeding een label was bevestigd met de kwetsure als opschrift. Na aankomst van Generaal Van Mun- nickrede nam de oefening terstond een aanvang. Per vrachtauto werd de Colonne naar het Spoorwegem placement vervoerd en direct werd gezocht naar de slachtoffers, die zich onder de wagons bevonden. Er werd serieus gewerkt en de figuranten werden op de meest zorgvuldige wijze verbonden, onder de wagens weggehaald en op de brancards gelegd. De toeschou wer kreeg een duidelijk overzicht van de moeilijkhe den, waarvoor een Roode-Kruis man kan komen te slaan. Wij zagen o.a. hoeveel voorzichtigheid ervoor noodig is om een gewonde met een bekkenbreuk on der een trein weg te halen of ééne met een hersen schudding en een fractuur aan het achterhoofd uit een smalle coupé. De gewonden speelden voortref felijk hun rol. Zij vergaten niet te kermen en lieten zich in alle mogelijke richtingen draaien en wenden, als verkeerden zij in bewusteloozen toestand. Het gymnastieklokaal aan de Emmastraat was ont ruimd en hierheen was het, dat de gewonden eerste hulp werd verleend, ook weer door leden der Trans port Colonne onder leiding van Dr. Buchli Fest. Vér- volgens werden zij vervoerd naar de Chr. School in de Koningstraat, welk gebouw als Hospitaal was in gericht en waarin zich zelfs een operatiezaal bevond Hier was de leiding in handen van Dr. La Croix en deze werd geassisteerd door helpsters uit IJmuiden- Velsen. Voor het vervoer van de Emmastraat naar de Koningstraat werd o.a. gebruik gemaakt van de vin ding van den heer Winter, voorzitter der Heldersche Transport Colonne. Deze heer heeft n.1. gewerkt aan een ziekenraam, dat dit voor heeft op andere, dat het in iedere wagen, die al of niet ingericht is voor ziekenvervoer, kan worden geplaatst en van een der gelijke constructie is, dat de patiënt van het vervoer niets merkt. Zoo zeer zijn deskundigen van dc doel treffendheid van de vinding van den heer Winter overtuigd, dat de K.L.M. in het Roode-Kruis-vlieg- tuig, dat deze Maatschappij onlangs heeft ingericht, twee brancards van den heer Winter deed aanbren gen. Na afloop der oefening, die een zeer vlot verloop had, kreeg het publiek gelegenheid het noodhospi taal te bezichtigen. ANNA PAÜLOWNA Meifeest. De ongeveer vierhonderd Meifeest-vierders, die Za terdagavond de zaal van Veerburg bijna geheel vul den, werden welkom geheeten door den heer J. Dek ker. Is er reden tot feestvieren? vroeg spr. in z'n ope ningsrede; bij de toenemende oorlogstoerusting al- lerwege en niettegenstaande het partij-beginsel in verscheidene landen het hard te verduren heeft? En hij beantwoordde de vraag met ja, omdat er ook wa ren de uitslag van de Statenverkiezingen, en het congres, waarop men met trotsch terugzag. De arbeidei-szangverccn. „De Stem des Volks" zong nu onder leiding van den heer J. Av, die den heer Rusting verving, een drietal partijliederen, waarna de heer F. S. Noordhoff het woord kreeg voor het uitspreken van de Meirede. Waren vroeger, zoo begon spr. ongeveer, in slech te tijden, voornamelijk de handarbeiders de dupe van werkloosheid, de ongekend hevige crisis van nu treft alle groepen van de bevolking, ook de boeren en middenstanders, die minder maatschappelijk ge schoold zijn dan de arbeiders. Zooals vroeger de ar beiders vernietiging wcnschten van de. machines, die zij als oorzaak van hun werkloosheoid zagen, zoo willen de groepen, die niet, als de arbeiders, reeds 50 jaar zich tegen de gevolgen van werkloosheid heb ben gewapend, thans de macht van de arbeidersor ganisaties vernietigen. Een deel van de verbijsterde jeugd sluit zich daar bij aan en de regeering meent door haar aanpassingpolitiek de wereld weer ge zond te maken, maar bereikt, dat de koopkracht ver mindert, de werkloosheid vermeerdert, de inkom sten van den staat weer kleiner worden en men dus in een cirkel ronddraait, zonder dat iemand kan zeggen tot hoever men nu eigenlijk wel aanpassen moet. Ondanks alles staan partij en N.V.V. ongebroken in geest en getal, ging spr. voort en na het ontstaan van de Mcifcestviering te hebben geschetst, wees spr. op de vele grondwettelijke rechten, die ieder burger heeft, en die al is er eenige beperking, in het alge meen gaaf gehandhaafd zijn. De in de grondwet verankerde eigendomsrechten, de gelijkheid van ieder voor de wet, de vrijheid van verceniging, van drukpers, van vergadering, van het recht verzoeken te richten tot de overheid, het kiezen van de volks vertegenwoordiging, het woonrecht, het briefgeheim, vrijheid van godsdienst en onderwijs, het verzekerd zijn, dat niemand ons in onze vrijheid kan beperken, de waarborgen tegen willekeur hij belastingheffing, zijn nu wel doordrongen van de beteekenis van dit alles, waardeeren we dit bezit genoeg en zijn we bereid offers te brengen om het te verdedigen, vroeg spr. Dc uitslag van de verkiezingen bewees, dat men niet bij de pakken neer behoeft te zitten. De princi- pieele partijen ziin blijven staan; niet de arb. partij, maar die van de werkgevers is leeggepompt, door de N.S.B. Er is een groeiend besef dat maatschap pelijke ordening noodzakelijk is. Ieder heeft tot taak te werken, voor de idealen, zoo eindigde spr. en zich bewust te maken: het socialisme komt! „De Jonge Spelers", Nelly Ernst. Ben Groeneveld en Jan Seves, voerden voor de pauze fragmenten uit „Allerzielen" cn „Uitkomst" van Heijermans op cn daarna een klucht van Bvedero: „Sijmen sonder Soetigheidt", die met, groote aandacht gevolgd wer den en met een luid anplaus beloond. In de pauze liet de band van den Arb. Sportbond zich hooren en de zangvereeniging besloot het pro gramma met een paar liederen, waarvan dc Inter nationale door allen werd meegezongen. Het sluitingswoord van den heer Dekker was ge wijd aan de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Hij wekte op. te zorgen, dat de fractie versterkt in den raad terugkeert. Arb. Sportbond. De B.R. II speelden Zondag tegen Schagen (Scha kels). Binnen 10 min. bracht Schakels den stand op 3—0 en met de rust was het reeds 7—0. Eén doelpunt, daarvan ontstond uit een strafschop. Na de rust ging het R.R. niet veel beter. Hun doel werd voort durend belegerd en toen scheidsrechter Krap het einde floot, was het 121 voor Schagen. A.s. Zondag R.R. II—Den Heldex-. Duivensport. Bij de wedvlucht van „Altijd Verder", gehouden vanaf Oudenbosch (afstand 144 K.M.) werden de duiven om 8 uur in vrijheid gesteld. De eersle duif werd geconstateerd om 11 u. 30 m. 52 sec., dc laatste om 11 u. 54 m. 33 sec. Prijzen behaalden: G. de Boe 1 cn 6; P. de Vries 2 3 4 11 en 21; N. Spigt 5 15 en 16; A. Liefhebber 7 en 9; W. Blaauboer 8 12 en 14; J. van Steiin 10. 18, 19 en 20; J. Peute 13 en 23; G. v. cl. Berg 17 en 22. LANGEND IJK Een speciale studie. Men deelt ons mee, dat er plannen worden overwo gen door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen voor een speciale studie van de ziekten, die de Langendijker tuinbouwproducten de laatste jaren in zoo ernstige mate teisteren, welke studie dan zou worden dienstbaar gemaakt aan de bestrij ding dier ziekten. Onderzeeërs. In tal van akkers met vroege aardappelen be plant, treedt de kwaal van de „onderzeeërs op. De knolvorming heeft plaats onmiddellijk bij den uitge- plantcn knol, zoodat slechts kleine, waardelooze knolletjes worden gevormd. NOORDSCHARWOUDE. Wielrennen. De Ren- en Tourvcreeniging „Onderling Genoe gen" hield Zondag een rit voor de seniores van 70 K.M. Het traject ving aan bij de Rosk-ambrug, via Winkel, naar Midden meer en terug over Wieringer- waard, St. Maartensbrug, St. Maarten, Schoorldam langs de Nieuwe weg weer huistoe. De uitslag van dezen rit was: 1. J. Kuiper 1 uur 57 min.; 2. H. van Wonderen 1 u. 57 min.; 3. Beentjes 1 uur 57 min.; 4. H. Plomp 1 uur 57 min. 30 sec. en 5. H. Quant, 1 uur 57 min. 30 sec. Voor de juniores stond op het programma 10 K.M. langs de Nieuwe weg. De uitslag hiervan was als volgt: 1. P. Blom, 20 min. 31 sec.; 2. P. Seegers 20 min. 32 sec.; 3. E. Bos 20 min. 33 sec.; 4. C. Bood en 5. C. Groen. Oprichting Wandelsportvereeniging. Geheel zelfstandig en geen onderdeel meer van de gymnastiekvereeniging. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer J. de Bakker een vergadering gehouden, teneinde te komen tot oprichting van een afdeeling Wandelsport. Aanwezig 19 personen. De voorzitter, de heer J. Zeeman roept allen een hartelijk welkom toe en zegt, dat deze vergadering is uitgeschreven om aan de wandelclub een vaste vorm te geven, daar gebleken is, dat de tot dusver gevolgde manier van werken niet het resultaat, heeft opgele verd wat men er van verwacht had. Het is al een paa< maal voorgekomen, dat een uitgeschreven tocht niel kon doorgaan omreden er leden waren die zich had den opgegeven en tenslotte de club in den steek heb ben gelaten, zoodat de geheelc tocht in duigen viel. Vandaar dat er nu een vergadering is uitgeschreven Op de vraag of allen zich voor oprichting can een wandelsportver. verklaren wordt toestemmend geant woord en wordt een afdeeling opgericht met 19 leden. Over een naam van de nieuwe vereeniging kon men het nog niet eens worden en zal dit nog nader bepaald worden. Besloten werd tot aanschaffing van een wandel- costuum over te gaan n.1. voor allen een wit shirt UITVOER VAN CONSUMPTIE-AARDAPPELEN NAAR BELGIS. Eenigen tijd geleden schreven wij over den in vloed, welke de devaluatie van de Belga had op den export van aardappelen naar België cn vestigden de aandacht op de verliezen, welke de exporteurs door deze daling van het Belgische geld zouden krijgen. De handel werd bovendien nog bemoeilijkt door het heffen van een prijsverschil bij export naar België. Thans wordt ons medegedeeld, dat met ingang van Maandag 6 Mei het prijsverschil bij den export van consumptie-aardappelen is verlaagd met 25 ct. Hier door zal de handel allicht gemakkelijker verloopen. Voor de nog in voorraad zijnde aardappelen lijkt het ons echter toe, dat deze verlaging wel wat laat komt DE CLEARING MET DUITSCHLAND. Naar de Tuinderij meldt, hoeft het .Centraal Bureau voor den Tuinbouw bij de regeering aangedrongen, dat een andere verdeeling der cleairinggelden wordt gemaakt, nl. in de verhouding van het over de clea ring verrekende bedrag aan rente tot die van de geleverde goederen, door den tuinbouw. BESCHIKBAARSTELLING VAN GOEDKOOPE GROENTEN. Tegen do distributie van goedkoope groenten door de Regeering wordt in handelaarskringen ten sterk ste geprotesteerd. Tegen Vrijdag 10 Mei is een groo te protestvergadering van groentenhandelaron be legd in de groote zaal van den Dierentuin te Den Haag. met voor de dames een blauwe rok en voor de heeren een blauwe broek, beiden met een bijpassende das. Den eersten tijd zullen alleen in deze omgeving wandeltochten gehouden worden teneinde een goede training door te maken, waarbij vooral het streven is om netjes te wandelen. Dus geen snelwandelen. Don derdagavond a.s. zal de eerste marsch gehouden \vor^ den met als route NoordscharwoudeWitte Kerk St. Pancras. De contributie werd vastgesteld op f 0.25 per maand. Deze maand is nog gelegenheid tot toetreden zonder bijkomende kosten. Nadien zal f 0.50 inleggcld worden geheven. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden direct gekozen dc dames N. Langendijk, Noordscharwoude, secretaresse; G. de Ruiter, Zuidschanvoude, penning- meest eresse en de heeren J. Zeeman, Noordscharwou de, voorzitter en J. Peetoom, Noordscharwoude, die als leider op de wandeltochten zal optreden. De voorzitter sloot hierna de vergadering met den wcnsch, dat de wandelsport hier serieus beoefend zal worden en dat spoedig een l'ijne groep gevormd zal worden. SINT P A N G R A S Strubbelingen bij de gemeenteraadsver kiezing. De voorbereidingen voor de gemeenteraadsverkie zingen, gaan in deze gemeente met heel wat strub belingen gepaard. Vooreerst is er oneenigheid ont staan in de afdeeling van den Vrijz. Dem. Bond, daar het zittende raadslid Snel werd verdrongen door den heer A. Hoogland, die no. 1 op de candi- datenlijst werd geplaatst. De heer Snel, aanvankelijk nog weifelend in de verder aan te nemen houding heeft zich nu geheel teruggetrokken en wenscht geen plaats op de lijst In de afd. van de S.D.A.P. ging het denzelfden weg, doch de aanhang van het gepasseerde raadslid L^k is zoo groot, dat men met een afzonderlijke lijst voor hem uitkomt.. Met vrij groote zekerheid kan wel wor den voorspeld, dat de zetel van de S.D. door dien tweespalt, verloren zal gaan, van welke omstandig heid de christelijken (Chr. Hist. en Ant. Rev.) ge bruik hopen te maken, de meerderheid in den raad te krijgen. Er worden n.1. pogingen aangewend, om met een gemeenschappelijke lijst uit te komen, waar door de waarschijnlijkheid meer zekerheid wordt, dat- dan door hen 4 zetels zullen worden behaald. In elk geval zal het een buitengewoon heftigen strijd worden. OüDE N J E D O RP ZIJDEWIND. R.K. Boerenleenbank. Gedurende de maand April werd aan Spaargeld ingelegd f 6.862.73, terugbetaald f 9.688.53. Op voor schot afgelost f 1.250.en verstrekt f140.In loo- pende rekening ontvangen f 4.839.77 en uitgegeven f4.046.66. Er werden 2 nieuwe spaarboekjes uitge reikt en het ledental vermeerderde met 1. Naar wij vernemen, heeft de heer .T. Droog zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad aangeno men. W I E Rï N GE RW A ARD Vrijdagavond vergaderde de vereeniging tot be vordering van getrouw schoolbezoek. Als allen jar ren, was de bijeenkomst maar zeer matig bezocht. De rekeningen over 1934 werden nagezien door de heeren Saai en Tjallcma; de inkomsten hadden bedragen f273.92. de uitgaven f258.761/?. zoodat er een batig saldo was van f 15.151/». Met inbegrip van do gekweekte rente en de ontvangsten der pas gehouden inzameling a f212.90. hebben we nu voor het a.s. schoolfeest f228.291/»,. Wat dit schoolfeest be treft, zal aan de nieuwe le klasse weer een klein eadeautie worden gegeven. Dc klassen 2 tot en 6 gaan 4 Juni naar Bergen; we hopen dat de heeren autobezitters wederom welwillend hun auto's ter be schikking stellen. De heeren Poercboom en Van Zandwijk werden verzocht zich te heiasten met het vragen. De hoogste klas-scn gaan 14 Mei naar de Flora te Heemstede. Dit bezoek zal ongeveer van 10 12 uur duren. Daarna staat een bezoek aan 't Rijks museum te Amsterdam op 't programma, bij mooi weer en indien de kas het toelaat, te vervangen, door Schiphol. In de commissie werden benoemd Mevr. Blaau- hoerJansen, de heer en mevr. V. de Wit, mevr. J. SaaiVethman, mevr. MooijWaiboer en de heeren Zander en C. B. Blaauboer. Als bestuursleden traden af de heeren Tjallema en van Zandwijk en werden gekozen de heeren V. dc Wit en K. Zander. W ARM EK HU 1 ZE N. Aan de veiling alhier werd verhandeld, resp. in April 1935 en April 1934: roode kool 122.S60 Kg. en 1.041.500 Kg.; gele kool 425.025 Kg. cn 97.600 Kg.; Deensche witte kool 598.300 Kg. en 131.100 Kg.; Uien 17.150 Kg. en 26.525 Kg.; bieten 13.900 Kg., nihil; Peen 13.525 Kg., nihil; Nep 375 Kg., nihil; Aardappelen 625 Kg., nihil. De omzet bedroeg in April 1935 f 29218.64 tegen f 36.S?2.73 in April 1934. LEVERING ONGEMERKTE BIGGEN. De Nederlandsche Veehourlerijcenlrale maakt be kend, dat na 11 Mei a.sa door haar geen ongemerkte biggen meer zullen worden ingenomen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2