K.N.V.B. Maandag 6 Mei 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9715 Proefwedstrijd N.H.V.B, DIVERSEN. SPORT VAN ZONDAG LANDSKAMPIOENSCHAP. Het figuur van D.W.S. is tot nu toe bedroevend, Zondag verloor zij wederom. Nu met 20 van Ajax. En al is dan die 2 niet oneervol de verdediging is zeer goed die 0 is langzamerhand 'n kwelling geworden voor D.W.S. Na vijf wedstrijden is het haar nog niet gelukt ook maar één doelpunt te scoren. Dit is wel een hoogst zelden voorkomend verschijn sel in de allerhoogste voetbalcompetitie. En vooral gebeurt het nooit dat een westelijke kampioen er zoo slecht voor staat. Van Velocitas waren we dat in de eerste jaren van haar kampioensloopbaan wel gewend, maar de Wes telijken deelden meestal de wel de lakens uit. Ajax won dan met 2—0. Toch kon Ajax nog lang niet over zichzelf tevreden zijn. Er ligt een zekere matheid over haar spel, die verhindert dat de Am sterdammers in hun grootste vorm komen. We zeiden daar net dat Velocitas in haar eerste kampioensjaren geregeld onderaan stond. Welnu, langzamerhand werkte Velo zich op en er kwam eenige jaren terug een oogenblik dat men een ont moeting tegen Velocitas niet meer beschouwde als een opgelegde overwinningskans. Hoewel de Groningers noiot zoo ver kwamen, dat ze zelf de leiding namen, vormen zij sinds dien steeds het verrassende element. In de afgeloopen drie wedstrijden heeft Velo zich weer als een volwaardige deelnemer laten gelden. Met heel kleine cijfers 't scheelde juist één doel punt zag zij zich door P.S.V. en Ajax geslagen en D.W.S. weerstond zij vorige week in Amsterdam zoodanig dat haar bij het gelijke spel de meeste winstkans mocht worden toegeschreven. Maar de daad, de verrassing viel Zondag. Toen •klopten de Noordelijke kampioenen Go Ahead te De venter. Met 31, nadat er met 3—0 van doel was gewisseld. Dat mag toch zonder twijfel een presta tie van de eerste rang genoemd worden. En zelfs indien het voor ons vast staat dat Go Ahead bene den haar vorm zal hebben gespeeld vooral, ge zien de ruststand, slecht zal zijn begonnen wordt onze lof aan Velocitas weinig bekoeld, omdat we weten dat het dan toch maar aan Velocitas heeft gelegen dat Go Ahead haar topvorm niet kon vinden. 't Onmiddellijk resultaat van Go Ahead's nederlaag is een harde schok die het vertrouwen in de Deven- tenaren heeft gekregen. G. A. was bij niet weinigen favoriet! Veelal zal dat vertrouwen nu verdwenen zijn. Inderdaad lijkt het ons raadzaam zijn „wedden- schapjes", of althans zijn voorkeur meer te oriën- teeren naar P.S.V. en Ajax, dat altijd nog mee telt, vooral na G.A.'s falen. Ajax 4 3 0 1 4-1 6 P.S.V. 3 2 1 0 12—6 5 Go Ahead - 4 2 1 1 7—7 5 Velocitas 4 1 1 2 5-5 3 D.W.S, 5 0 1 4 0-9 1 Competitie Nummers twee. N.A.C. kon op het kantje af van Heracles (2-^1), Dat brengt de Bredanaars een mooie kans om als eer ste te eindigen. Voor Heracles mag men die kans uitgesloten achten. Haarlem klopte G.V.A.V. met 5—3. Men weet nu vrijwel zeker waar men aan toe is. Haarlem vormt de eenige bedreiging voor het Bredasche N.A.C. N.A.C. 4 3 0 1 9—7 6 Haarlem 3 2 0 1 3-6 4 G.V.A.V. 3 1 0 2 7—13 2 Heracles 4 1 0 3 8-6 2 Promotie Competities Tweede Klasse. Af deeling L Hoewel Blauw Wit haar laatste wedstrijd tegen Overmaas gerust had mogen verliezen, nu de buit definitief reeds binnen was, gevoelde zij zich aan haar eer verplicht als nog van de Rotterdammers, die zij uit de eerste klas hebben gestooten, te winnen. Met 31 won Blauw Wit in een Stadion dat dóór Ajax—D.W.S. en het lokkende zomerweer niet veel publiek getrokken heeft. Volledigheidshalve vermel den we hier de eindstand: Blauw Wit Overmaas z.v.v. 4 4 0 0 10-2 8 4 1 0 3 68 2 4 1 0 3 5—11 2 De fraaie terugkeer van Blauw Wit springt wel in 't oog! Afdeeling II. H.B.S. blijkt niet uit tweede klasse hout gesneden te zijn. Tenminste, in de promotie-competitie ver weert ze zich op een wijze die een eerste klasse waar dig is. O.D.S. werd thuis in Dordt met 6—2 geslagen door H.B.S. De resteerende wedstrijd H.V.V.O.D.S. brengt de beslissing. Met dien verstande dat O.D.S. uit geen enkel resultaat meer voordeel kan putten. H.V.V. kan, door te winnen van O.D.S., een beslissingswedstrijd tegen H.B.S. bewerken. Elke andere uitslag doet H.B.S. haar eerste klasseschap behouden. H.B.S. 4 2 11 12—8 5 H.V.V. 3 111 4—4 3 O.D.S. 3 0 2 1 4—8 2 Aldeeling HL Het Nijmcegsche S.C.H. is er in geslaagd de va cante plaats van Vitesse te veroveren. Met 3—2 over won zij Hengelo te Nijmegen. Nadat Quick uit de eerste klasse verdween, is Nijmegen, de tweede stad van Gelderland met 80.000 inwoners, eindelijk weer een eerste klasser rijk. Ei genaardig dat de Sportclub Heesch (Heesch is een villadorp even buiten de stad) dit moest volbrengen. Veel meer heeft de „eeuwige tweede klasser" N.E.C daartoe tijdens haar talrijke kampioenschappen de kans gehad. Zij faalde echter steeds. S.C.H. 4 2 2 2 0 9—7 6 Hengelo 4 1 11 55 3 Vitesse 4 0 1 2 35 1 Afdeeling IV. Roermond, versterkt door Massy, doet o.i. een zeer ernstige gooi naar het eerste klasseschap, dat zij na een bezit van eenige jaren voor drie of vier jaar weer verloor. Zondag bracht zij althans Willem II in Til burg de nederlaag toe (21). Deze pil zal W. II bit smaken! Palemig boekte al weer een goed resultaat. Tegen Middelburg speelde zij gelijk (1—1). Roermond Willem II Middelburg Palemig Afdeeling V. Frisia heeft het ook nu niet weten te houden. Deze oude club de oudste van het Noorden met Be Quick en Achilles als iets jongere volgelingen, is ook voor een jaar of vier gedegradeerd. Hard en energiek werken bracht het verloren terrein echter weer te rug. Toch ging het opnieuw teloor! Hoogezand ontnam het haar Zondag definitief, na dat het verlies al lang had gedreigd. Doordat Hoogezand met 3—1 van De Kooij uit Joure won, werd deze Groningsche club eerste klasser. Hoogezand Frisia De Kooij 0 7—2 6 14-6 2 2 6—9 2 A-PLOEG WINT MET 6—1. Matig spel. (Van onzen sportredacteur). We zullen maar met de deur in huis vallen: de proefwedstrijd was matiger dan gewoonlijk en het spelaanzien was het best te vergelijken met' een vriendschappelijken wedstrijd tusschen een eerste klasser N.H.V.B. en een vierde klasser K.N.V.B.. De sterkste, de K.N.V.B.'er dan, was de A-ploeg, die met 61 won. De verliezer was een B-ploeg, die welis waar uit goede eerste klas N.H.V.B.-spelers was sa mengesteld, maar welke de ongelukkige eigenschap bezat dat zoo goed als allen onder hun gewone club- vorm speelden. Typisch is dat zich dit verschijnsel zoo sterk openbaarde aan een zijde, n.1. aan die van de B-ploeg. In de A-ploeg was veel goeds te waardee- ren en de basis ligt er in van een elftal dat onze bond op waardige wijze kan vertegenwoordigen. Wij zeggen met nadruk kan vertegenwoordigen, want het spreekt haast vanzelf dat er eerst nog een paar maal in deze formatie moet worden geoefend alvorens met recht de vereischte combinatie mag worden verwacht. Men mag het vertoonde spel van de A-ploeg in aanleg toejuichen. Zooals het daar stond en speelde, was er wel perspectief. Hieraan doet het feit, dat de tastbare speelsterkte die van een goede vierde klasser niet te boven ging, niets af. De elftallen. We zullen U even de elftallen voorleggen zooals ze aan ons werden voorgesteld. A-ploeg: De Jong (K.V.V. 2); Korse (O.S.V. 3); en Roobol (H.R.C. 3); Duinmeyer (Jisp), Spaarman (Beemster), Rookei* (Strandvogels); Goudsbloem (Alkm. Boys), Henneman (Schoorl), Kuyper (Monni kendam), Gast (H.R.C. 3), Snijders (Held. Boys). B-ploeg: Goudswaard (H.R.C. 3), Bouman (Strand vogels), Idema (Succes 2); Wals (Z.F.C. 4),- M. Schenk (Wiëringerwaard), Koorn (Twisk); Valk (W.F.C. 4), Ewald (Watervogels), Korver (Schoorl), A. Eriks (Petten), Koel (Schoorl). In .de oorspronkelijke opstelling waren dus enkele veranderingen gekomen. Twee spelers waren n.1. verhinderd. De midvoor Verdonk van Zaandijk 2 en linksbinnen Frans Kuiper van Held. Boys. Men liet daartoe resp. Kuyper en Gast van B naar A overgaan en men vulde B aan met Korver van Schoorl en Eriks van Petten. De linksbackplaats in het B-elftal, die nog onbe kend was werd voor rust bezet door Idema van Sus- ces 2 en na rust door Goudswaardt van M.L.D. En tenslotte was scheidsrechter Metselaar vervan gen door den heer Brussel, die de kalme partij op keurige wijze leidde. De wedstrijd. Hierover zullen we niet te lang praten, ondanks de zeven doelpunten. Steeds was A eenigszins in de meerderheid, steeds was A gevaarlijker en geleidelijk werd de score opgevoerd totdat Arie Eriks even voor het einde de eer wist te redden. Het was Gast, die de score opende. Een keurig door Henneman doorgekopte voorzet van rechts schoot hij flink in 10. Snijders maakte er mét een geniepig onhoudbaar balletje 20 van. Henneman loste een hard schot, dat Goudswaardt zoo slecht stopte, dat het via zijn handen doel trof, (30). Vlak voor rust trapt Bouman mis en Kuyper heeft makkelijk werk om er 4—0 van te maken. Na rust had B voor den wind. Dat scheelde Iets, maar A bleef toch beter spelen en gaandeweg werd het samenspel beter in de A-gelederen. Uit een schermutseling doelpuntte Kuiiper enorm hard de vijfde goal (5—0). Even te voren had keeper De Jong met een schitterende uitval de eenige se rieuze kans van B. verijdeld. In de laatste minuten voerde Snijders den stand tot 60 op, waarna A. Eriks bij een felle B.-uitval onhoudbaar in den bovenhoek schoot (61). Over de spelers. We zullen maar met A beginnen. Hiervan maak te de achterhoede een soliden indruk. Ook de half- linie kon ons wel bekoren als geheel. Spil Spaar man krijgt onze complimenten. Hij werkte als een paard en deed heel veel goeds. Hij zorgde voor het noodige contact tusschen voor en achter en zijn ver kiezing is niet twijfelachtig. De kanthalfs voldeden wel, maar ze mogen wel eens wat meer naar hun vleugels plaatsen. Ons dunkt dat de spil van B., Mein Schenk, hen nog ernstige concurrentie zal aan doen! Tn de voorhoede blonk Gast uit; daarnaast was Henneman uitstekend en de vleugels kan men o.i. ook wel handhaven. De kleine Snijders is behal ve vleugelspeler een uiterst productieve en handige bov. die voortdurend een gevaar is voor den keeper. Midvoor Kuiiper van Monnikendam was niet be paald slecht maar men mag gerust nog wel eens rondneuzen naar een betere. Verdonk die afwezig was, is wellicht beter. En Frans Kuiper die er ook niet was is o.i. best als midvoor op te stellen. Neen. zooals Kuiiper (Monn.) was. is Hazeloop van Wieringerwaard zeker verre te prefereeren. En nu het B-elftal. Keeper Goudswaardt is een keeper, die zijn dag moet hebben. Dat is altijd nog zoo geweest. Zondag had hij een matige dag. De Jong die minder te doen kreeg deed zijn werk soli der. Uittrappen is voorts een specialiteit van De Jong. Achter stonden bij B. totaal drie backs. Hier van was Bouman wel de beste maar tochte zwak om onze provinciale defensie aan toe te ver trouwen, In de halflinie heeft. Mein Schenk ons vol komen tevreden gesteld. Hij werkte hard en plaat ste zooveel hij kon'. Desniettemin bleef hij de min dere van Spaarman. Men moet echter niet vergeten dat Spaarfriah in een stérker elftal spoelde tegen een zwakker elftal, dat Spaarman geflankeerd werd door betere kanthalfs en de hulp genoot van uitste kende binnenspelers. die telkens terugkwamen. We durcen te verklaren, dat Schenk een der beste B-ers was, zooniet de beste. Ind e voorhoede was het op z'n zachtst uitgedrukt brandhout. Alle vijf liepen ze als een kat in een vreemd pakhuis. Eriks, Korver, Ewald. allen in hun club uitstekende spelers, bezorgers van het leeuwen deel van de goals, ze waren geen schaduw van hun gewone vorm. De gevleugelde Koel kennen we als PROGRAMMA K.N.V.B. 12 Mei. Brussel: BelgiëNederland. Of er verder nog een programma wordt vastge steld hangt af van de al of niet uitzending per radio van den wedstrijd te Brussel. Zooals men weet geeft de Kon. Belg. Voetbalbond niet eerder toestem ming voor de radiouitzending of het stadion moet uit verkocht zijn. Dit stadion biedt plaats aan 65000 toe schouwers. Men wete voorts dat België zijn sportieve hart verdeeld heeft onder voetbal en wielrennen en dat de Belgische bevolking er over het algemeen niet zoo goed bij zit als ons „rijke Nederland". Men hcr- innere zich maar even de snoepreis naar Parijs en Milaan, die enkele duizenden Nederlandsche voct- balminnaars zich veroorloven konden. Er is dan ook alle kans op dat het stadion niet vol raakt, ondanks de attractieve Wereldtentoonstel ling. De wedstrijd België—Duitschland bijv. trok vorige weck slechts 23.000 toeschouwers! PROGRAMMA N.H.V.B. 12 Mei. 3 D: Ursem 1—Bergen 2. 4 E: Ursem 2Koedijk 2; Oudorp 2Koedijk 3; 4 H: Atlas 2—Oudenschild 2. Adsp.: D.T.S. a—Alkmaar a; D.T.S. b—Alcmaria e Helder f—Sparta b; Helder d—Succesb. Kampioenschap N.H.V.B.: StrandvogelsK.V.V. 2-. Beslissing bovenste plaats 2 E: HoogkarspelOu dendijk. Promotie-degradatie 1 D: H.R.C. AM.L.D. (Alg. Sportblad). Gouden Kruis en Rauchbeker zullen waarschijnlijk nog nader worden vastgesteld hetgeen we Zaterdag a.s. zullen meedeelen. een goede door- en voorzetter. Waar was daar een spoor van te herkennen. Valk. de rechtsbuiten had al evenmin het witte voetbalgaren uitgevonden. Zoo dat B. al bij al een matige eerste klasser N.H.V.B. scheen. A. zal wel in hoofdzaak gehandhaafl blij ven. Een paar stevige eofenmatches envooral 't goede gesternte dan zal het wel weer losloopen. Voor zoover als het losloopen kan bij de huidige verkie zingsmethode die het toch op den keeper beschouwd alleen maar op zoo'n enkele preofwedstrijd laat aankomen! Zondag a.s. sepelt het N.H.V.B.-elftal een oefenwedstrijd. Tegen wie en waar staat nog niet vast. SCHAGEN II—D.T.S. II 0—4. Goed spel van D.T.S. Ongeveer 3 uur stellen beide elftallen zich onder leiding van den heer Leguit op. Bij Schagén..^ieh we Franzen en Peetoom, zich opstellen alsook .een debutant D: Schoorl.- De- -eerste- aanvallen zijn voor Schagen. S. Paulusma krijgt, reeds na eenige minu ten een scoringskans, welke hij niet benut. De D.T. S-ers vallen dan goed aan. Om succes te hebben, blijft, hun spel echter nog te kalm. Een hunner aan vallen zou succes gehad hebben, indien arbiter Leguit niet buitenspel had gefloten. O.i. was van buitenspel staan geen sprake. Zoo langzamerhand beginnen partijen behoorlijk tegen elkaar op te we gen. Van eenig overwicht van een der partijen is dan ook geen sprake meer. Door een fout van Broer krijgt de D.T.S.-linksbuiten een kans. Alleen voor 3 2 1 0 7—2 5 3 1 1 1 4—4 3 3 0 2 1 1—2 2 3 0 2 1 48 2 Overschrijving. Gevraagd: Joh. Karemaker van West Frisia naar Strandvogels; J. Blokker van M.F.C. naar Twisk; J. de Visser van Axel (Zeeland) naar Aartswoud; G. Sloof van Koedijk naar Dirkshorn; A. J. van Weelde van Helder naar B.K.C.; (Alg. Sp.bl.); C. A. Spronk van Schiebroek (Rott. V.B.) naar Texel; J. Napjes van T.I.W. naar H.R.C.; D. Schoorl van Texel naar Schagen; H. ten Hcrkel van Bergen naar Ajax (Sportkr.) Verleend: R. Hooiveld van Aartswoud naar Flevo per 1 Aug. 1935; P. de Boorder van Ursem naar A.S.V. (Alkmaar) per 19 Maart 1935; L. Beijer van H.R.C. naar Atlas per 1 Aug. 1936. Straffen. Tot nadere beslissing zijn geschorst door den K.N. V.B. in verband met hun optreden tijdens W.F.C. 2 H.R.C. 2 te Wormerveer: W. Roomeijer (H.R.C.) en C. Rem (W.F.C.) Seriewedstrijden. Toestemming verleend tot het organiseeren van sericwedstrijden aan de vereeniging Andijk. Voor nederlaagwedstrijden aan Dirkshorn. Verandering clubnaam. De vereeniging A.S.V. te Alkmaar is door den K.N.V.B. geregistreerd als M.E.V.O. Onder dezen naam zal de vereeniging voortaan uitkomen. (Sportkr.) Schager Beker. Het tournooi dat de vereeniging Sparta organi seert met als inzet den beker van de Schager Cou rant wordt vlak voor het volgende seizoen gehou- houden, aanvangende einde Augustus. Dat kan als een „Zilveren Bal" in het klein een aardige gelegenheid worden om de krachten te peilen voor het nieuwe seizoen. Succes te Wieringen heeft den beker reeds tweemaal gewonnen. K.N.V.B.-Film. Wij vernemen uit Den Helder dat hedenavond in Bellevu het tweede gedeelte van de K.N.V.B.-film gedraaid wordt. Deze avond wordt weliswaar georganiseerd door den K.N.V.B., maar N.H.V.B.-scheidsrechters mogen ook aanwezig zijn. Hetgeen we hen dan ook aanra den te doen! De kop van Res. 2 A. Hoe is de strijd tusschen Racing 2 en W.F.C. 2 eigenlijk afgeloopen? Welnu hier het antwoord: W.F.C. 2 18 14 1 3 45—23 29 H.R.C. 2 18 10 6 2 52—22 26 V.S.V. 2 18 11 4 3 47—24 26 De laatste wedstrijd W.F.C. 2H.R.C. 2 heeft de beslissing moeten brengen. W.F.C. 2 won toen met 2—1. Beverwijk. Men gunt Beverwijk hier in het Noorden alle suc ces. Al driemaal waren de Beverwijkers achter el kaar vierde klasse kampioen, maar driemaal liep het tegen. Nu echter schijnt het toch te gebeuren. Eerst klopte zij Amstel en vorige week kraakte zij A.P.G.S. met 71. Amstel is kampioen van 4 C., de Amsterd. Politie staat onderaan in 3 B. Trainersverandering. Mr. Magner heeft zijn dienst bij Z.F.C. opgezegd. Mr. Marshall verliet K.F.C. omdat de Koogers er geen trainer voor de heele week op na kunnen hou den. Z.F.C. heeft nu Mr. Marshall geëngageerd. West Frisia—K.F.C. Op Hemelvaartsdag zal deze wedstrijd te Enkhui zen worden gespeeld. D.W.S.' Pinkstertoer. De Sportweek meldt, dat D.W.S. met Pinkster een driedaagsche toer naar Luxemburg maakt. Eerste Pinksterdag speelt men tegen „Fola", dat uitkomt in de Luxemburgsche eere-afdeeling. Daarna toert men via de Brusselsche wereldtentoonstelling huis waarts. Bondentournooi. Voor het tournooi om den Moorman-beker hebben zich reeds geplaatst de Groningsche V.B. en Gelder- sche V.B. Groningen won in een voortournooi van Friesland, Drente en de Noord Centrale V.B. (Zwol le. Kampen, etc.) Gelderland overwon de Twentsche, Arnhemsche en Utrechtsche Voetbalbonden. Gelder land heeft de beschikking over een zekeren Kolkman, juniores-lid van Go Ahead, die zeer goed speelt. Op 19 Mei spelen de Brabantsche. Nijmeegsche en Limburgsche V.B. tegen elkaar te Eindhoven. Dit zal Brabant wel weten te winnen. In het Zuiden heeft men n.1. geen vierde klasse K.N.V.B., zoodat de clubs niet zoo spoedig naar den K.N.V.B. kunnen overgaan. Zeeland doet niet mede dit jaar. Het tournooi tusschen de Goudsche. Rotterdamsche, Haagsche en Dordtsche V.B. wordt eveneens op 19 Mei gehouden. Tenslotte het bekende Vierbonden- tournooi tusschen de Amsterdamsche Noordholland- sche, Haarlemsche en Leidsche V.B. Er zijn alzoo vijf winnaars na afloop van de voortournooien. Hiervan zal er een moeten afvallen, zoodat er vier overblij ven, die tenslotte den Moorman-beker mogen be twisten. Vorig jaar won de Brabantsche Voetbal bond. Engelsche Supporters. De Sp.kr. deelt mee, dat er totaal 300 kaarten aan Engelschen zijn uitgegeven. Belg. Limburg—Ned. Limburg. Nadat Ned. Limburg in Roermond met 6—4 won, wordt op 12 Mei te Tongeren in België de return match gespeeld (Sp.kr.) NederlandEngeland. Dr. Bauwens uit Keulen zal deze wedstrijd fluiten. Duitschland's zegetocht. De kracht van het verjongde Duitschland open baart zich ook op sportgebied. Ze spelen bijna we kelijks in wisselende opstellingen interlandwedstrij den en steeds winnen ze. Nu zullen ze nog ontmoe ten Spanje en Tsjecho-Slowakiie. Zal het die geluk ken een eind te maken aan de zegetocht? Tsjecho- Slawokije geven we wel eenige kans. Die was het ook die de Duitschers in Italië uitschakelde. Over Massy. In de roomsche sportwereld ziet men het met een scheel oog aan, dat Massy weer in neutraal voetbal- verband is teruggekeerd. Hij heeft het heele seizoen in de R.K. vereeniging Boxmeer gespeeld en na af loop van de competitie bood hij zich doodleuk bij Roermond aan. Deze mocht hem dadelijk opstellen, omdat de K.N.V.B. de R.K. Federatie niet erkent. Een voetballer die in de R.K.F. speelt, bestaat voor den K.N.V.B. administratief niet. Dit leidt (niet al leen in het Zuiden trouwens, maar ook bij ons) tot de eigenaardige situaties dat er voetballers zijn, die de eene week voor de R.K.F. spelen en de andere week voor den K.N.V.B. Intusschcn heeft de R.K. Fe deratie hier de meeste hinder van, omdat de groote K.N.V.B. toch altijd meer aantrekkeliiks heeft. Bestuurslid Moonen. Hoe sterk men overigens in de Westelijke provin cies tracht de R.K. menschen uit de neutrale voet balbeweging weg te zuigen is gebleken in Den Haag. Daar is de heer Moonen, tweede voorzitter 'van d'cn Haagschen V.B. Hij heeft zijn heele leven al hard go werkt voor dien bond en is onlangs bij zijn 50en verjaardag gehuldigd. Maar dit wordt hem aan R.K. zijde zeer kwalijk genomen. In de R.K. Sportillustratic althans lazen we, dat de afd. Loosduinen van de R.K. Staatspar tij er tegen geprotesteerd heeft, dat de heer Moonen nog maar steeds nummer één stond voor de Prov. Staten in Den Haag. Ondanks het feil. dat hij zijn leven lang de Katholieke plicht verzaakt. De kernkwestie. Waar het om gaat met de sectarische voetballerij is natuurlijk dit: men wil de gcloovigen inet alle mogelijke middelen aan de kerk binden, opdat er geen zal afdwalen. Daarom heeft men Christelijke geitenfokkersvereenigingen en R.K. voetbalclubs. Dit is allemaal te eerbiedigen. Maar de redenen die den geloovigcn worden voorgehouden, om maar vooral in R.K. verband te komen voetballen, zijn valsch. Men stelt het voor of daar niet woest of ge meen gespeeld wordt, of daar niet op z'n tiid wat ongcrechtigs gebeurt en of de taal die bij neutrale voetbalwedstrijden wordt uitgeslagen, voor een ka tholiek niet om aan te hooren is. Omgang mot neu tralen zou bovendien gevaar voor geloofsverslapping opleveren. Op het stuk van de minder christelijke woordkeus willen we de R.K. menschen wel gelijk geven, maar op de andere punten niet. En wat betreft het gevaar van die godsdienstverslapping dooro mgang met neutralen zouden we willen op merken, dat wie zoo zwak in zijn beginselen is, dat hij zou kunnen wankelen door de nabijheid van andersdenkenden voor zijn geloof eer tot nadeel dan tot voordeel is. En bovendien, als men dat argument van dién omgang met andersdenkenden aanvaarden wil. dan moet men ons eens van repliek dienen op de vraag of het dan niet beter zou zijn alle R.K. winkels voor anderen te sluiten. Bij dit soort van omgang komt toch ook de menschelijke zwakheio „wiens brood men eet, wiens brood men spreekt" in het spel. Dit zij opgemerkt na het lezen van wat R.K. sport bladen?

Schager Courant | 1935 | | pagina 5