De kerkstrijd in Duitschland. Nieuwe aardbeving op Formosa. Braziliaansche stad geteisterd. Inboorlingen door hongersnood bedreigd Een schitterende dag voor „Flora". Ernstig mijnongeluk op Hokkaido. Jackie Coogan krijgt een ernstig auto-ongeluk. BESPREKING OP ZEE. Amerikaansche toeristen. Damesvoetbal. De menschenroof op de Tsjecho- slowaksche grens. De Katholieken tegen de staatsinmen ging bij het onderwijs. Berlijn. Het herderlijk schrijven der bisschoppen waarin de ouders gewaarschuwd worden tegen de gevaren waaraan hun kinderen onder het huidige regiem in en buiten de school zijn blootgesteld, door de staatsbemoeiing met de opvoeding, in het bijzonder wanneer zij volgens de bestaande plannen op den leeftijd tusschen 13 cn 14 jaar naar nationaal-socia- listische internaten zullen worden gezonden, is over al waar het in druk verscheen reeds aan het einde der vorige week door de geheime staatspolitie in be slag genomen. De kerken waren gisteren dan ook stampvol, om dat men inededeelingen hierover verwachtte. Deze zijn inderdaad in vele kerken gedaan, terwijl in vele kerken het inheslag genomen herderlijk schrijven van den kansel werd voorgelezen. In een der Bcrlijnsche kerken werd door een jong priester namens den pastoor medegedeeld, dat het „Katholiches Kirclienblatt" in beslag was genomen, omdat het herderlijk schrijven der bisschoppen erin was afgedrukt. Bij het opwekken om bij te dragen aan een collecte voor het missiewerk onder de hei denen verklaarde de priester dat er heidenen genoeg in Duitschland waren, doch dat het niettemin ge- wenscht bleef het Evangelie te verkondigen in vreemde werelddeelen. Officieel ontkent men tiians dat de jeugdige ka tholieken, die van oen bedevaart naar den Heiligen Stoel uit Rome terugkeerden aan de Duitsche grens zouden zijn mishandeld. .Ken hunner zou slechts twee uur in arrest zijn gehouden, omdat hij zich onbehoor lijk tegenover de beambten zou hebben gedragen, doch reeds na korten tijd kon hij zijn tocht met de anderen voortzetten. Geen ernstige gevolgen. Tokio. Zondag hebben nieuwe krachtige aard schokken de bevolking van do provincie Shinchiku op Formosa. die pas geteisterd is door de vreeselijke aardbeving van verleden week. in paniek gebracht. Volgens k' Totbol a werden 1° "ers^nen gewond cn stortten twee huizen in, terwijl tien hui zen gedeeltelijk werden vernield. Overstroomingen en aardverschuivingen te Bahia. Rio de Janeiro. (Brazilië) Ten gevolge van he vige regens is Bahia, de derde stad van Brazilië, geteisterd door hevige overstroomingen en aardver schuivingen, waardoor in totaal eenige honderden menschen zouden zijn gewond en verscheidene ge dood. Er is in de laatste dagen bijna een meter regen gevallen en alle huizen in het hooggelegen gedeelte van de stad moesten ontruimd worden, aangezien zij scheuren in de muren begonnen te krijgen ten gevolge van do grondverschuiving. Reeds zouden tientallen huizen zijn ingestort en zouden duizenden dakloos zijn. De overheid heeft den noodtoestand af gekondigd. Tengevolge van de droogte en de sprinkhanenplaag. Kaapstad (Zuid-Afrika). Uit Durban wordt ge meld dat tengevolge van de droogte en de sprinkha nenplaag ongeveer 15.000 inboorlingen in het Noor den van Natal door hongersnood bedreigd worden. Do droogte teistert reeds verscheidene jaren achter elkaar het dal van de Pongola-rivier dat ongeveer 65 K.M. breed is. Aan de kust en in de bergen aan weers zijden is voldoende regen gevallen voor een bijna normalen oogst, doch in het dal is het koren wegge- schrompeld. De inboorlingen leven van hun vee, waar door de veestapel op den duur dreigt te verdwijnen. Indien er geen regen valt, zal de regeering de bevol king van levensmiddelen moeten voorzien. Bovendien wordt op het oogenblik het district be dreigd door 15 groote sprinkhanenzwermen, Zij vlie gen heen en weer over het grensgebied van Portu- gecsch Oost-Afrika over een afstand van ongeveer 25 K.M. Vliegtuigen worden gereed gehouden om de zwermen aan te vallen, indien zij naar het Zuiden dreigen te trekken. DE EERSTE ZIGEUNERKRANT TER WERELD. Te Belgrado is dezer dagen het eerste nummer verschenen van een nieuwsblad in de zigeunertaal. Dit is waarschijnlijk het eerste zigeunerblad ter wereld. WIELRLJDSTER DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Zondagavond heeft te Grubbenvorst, een droevig ongeval plaats gehad. Mevrouw Sloter uit Venlo, die per rijwiel met haar echtgenoot en kind in de richting Venlo reed, kwam op den Horsterweg, doordat haar rijwiel met een an der rijwiel in aanraking kwam, te vallen. Zij werd door een juist passoerende auto, bestuurd door den lieer D. uit Horst, gegrepen en op slag gedood. Zondag 60.000 bezoekers. Het is begrijpelijk dat Zondag met zijn mooie weer een schitterende dag geweest is voor „Flora", de bloe mententoonstelling te Heemstede. Het is daar dan ook een drukte van belang geworden. Reeds om voor acht uur des morgens stelden zich de bezoekers en fil op voor den ingang, hoewel de hekken pas om negen uur zouden geopend worden. Die belangstel ling heeft onafgebroken voortgeduurd tot dat des avonds laat de poorten werden gesloten. De rij wach tenden voor het bloemenpaleis was een groot gedeel te van den dag zonder overdrijving een kilometer lang. Noodgedwongen moesten de suppoosten in de tentoonstellingsruimte de bezoekers tot spoed aan manen, zoodat van een rustig genieten weinig terecht kwam. Maar slechts daaraan was het te danken dat de wachtenden voor de poorten niet langer dan een uur in de rij behoeften te staan. Het tentoonstellings terrein leek een groote picnic-ruimte. Overal legden de menschen zich in het gras te neer en vooral het gazon om de muziektent, waar de Haarlemsche mu- zickvereeniging „Johes" een concours gaf, had veel belangstelling. Het aantal bezoekers van de „Flora" kan alleen voor Zondag op ongeveer 60.000 worden geschat Voor velen was het verblijf op de „Flora" een ver moeiende geschiedenis. In de restaurants was geen plaatsje meer te krijgen. Het Roode Kruis, dat een zeer voortreffelijken post heeft ingericht, heeft dan ook uitstekende diensten kunnen bewijzen aan flauw gevallen menschen cn doorgeloopen voeten. Het lot van 84 mijnwerkers onbekend. Tokio, 6 Mei (V.x*.). Uit Hokkaido werd vanmorgen telefonisch gemeld dat Maandag ochtend te 9.20 uur in een kolenmijn te Hora- chi op Hokkaido een ernstige ontploffing heeft plaats gehad. Omtrent het lot der 84 mijnwerkers, die zich in de mijn bevonden, is nog niets bekend. Met 100 K.M. snelheid in een ravijn ge stort. Zijn vader en twee anderen ge dood, hijzelf ernstig gewond. Los Angeles. Zondag is nabij Los An- geles een auto met vier personen nabij den La Posta Gorge-autoweg van den weg ge raakt en met een snelheid van bijna 100 K.M. per uur in een ravijn, dat ongeveer 12 meter diep was, gereden. Drie van de vier inzitten den, o.a. Jackie Coogan s vader, werden ge dood en slechts Jackie Coogan zelf, de vroe gere filmberoemdheid, overleefde het onge luk en kon met ernstige verwondingen aan de borst naar het ziekenhuis te Los Ange les worden overgebracht. Hitier houdt scheepsraad aan boord van s.s. „Scharnhorst". Bremerhaven. De Rijkskanselier is hier Zater dag vroeg aangekomen om deel te nemen aan den derden proeftocht van het stoomschip van den Nord- deutschen Lloyd „Scharnhorst". Aan boord bevonden zich tijdens den tocht naar Helgoland en de Oost-Friesche eilanden, o.a. de plaatsvervanger van den Leider, Rudolf Hess, minis ter Goebbels, minister van de rijksweer v. Blomberg, de president van de rijksbank dr. Schacht, v. Rib- bentrop, admiraal Raeder. Zaterdagavond keerde de „Scharnhorst" te Bre- merhafen terug. Hitier en zijn ministers vertrókken Zondagmorgen vroeg per vliegtuig. De „Scharnhorst" begint op 10 Mei den dienst op Oost-Azië. (In verband met een vroegere reis van Hitier in gezelschap van enkele zijner voornaamste ministers naar de noordelijke wateren, toenmaals aan boord van een oorlogsschip op welken toch tien ingrijpende besluiten zijn gevolgd, trekt deze tocht wederom de aandacht, omdat de Duitsche regeering ook nu weer voor belangrijke beslissingen staat op buiten- en binnenlandsch politiek terrein, aldus voegt het Alg. Hsbl. aan bovenstaand bericht toe. Een dezer dagen, aldus heet de bedoeling te zijn, zal de Leider zijn buitenlandsche politiek in een groote rede uiteen zetten; ook de hinnenlandsche moeilijkheden, veroor zaakt door den steeds feller wordenden kerkstrijd en de noodzaak middelen te vinden voor de verdere financiering van de bewapening, vragen om oplos sing en regeling. De waarschijnlijkheid lijkt daarom groot, dat aan boord van de „Scharnhorst" ter zake krijgraad is gehouden). FRANSCHE GEMEENTERADEN VRIJWEL ONGEWIJZIGD. Socialisten verliezen zetels. De gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk heb ben tot geen belangrijke verschuivingen geleid. Het aantal herstemmingen is evenwel zeer .groot, zoodat pas de volgende week een definitief oordeel kan worden uitgesproken. Tot dusver verloren de socia listen negen zetels, doch wonnen er één. De commu nisten verloren geen enkelen zetel, en wonnen vier. De proefstemming ten gunste van het vrouwenkies recht leverde 19.000 stemmen op. SAKDALISTENOPSTAND OP DE PHILIPPIJNEN ONDERDRUKT. Ca. 250 arrestaties. Manilla: De regeering maakt bekend, dat zij in verband met de Sakdalistische beweging 250 per sonen heeft doen arresteeren, o.w. twee Sakdalistische leden van de Wetgevende Vergadering der Philippij- nen, die beiden worden beschuldigd van aanstichting tot den opstand. De beweging is thans onderdrukt. Een bezoek aan de bloembollenvelden en aan Rotterdam. Gisteren is te Hoek van Holland, in alle vroegte, een Amerilcaansch schip met toeristen aangekomen. Aan boord waren een paar honderd Amerikanen, die een paar dagen in ons land blijven. Met autobussen werden zij te Hoek van Holland agehaald om tochten naar de bloembollenvelden te maken. Daarna hebben velen den avond verder te Rotterdam doorgebracht. Dokter: „Kunt u dit lezen?" Patiënt: „Lezen wel maar ik kan het met geen mogelijkheid uitspreken!" De burgemeester van Overschie maakt een einde aan onaesthetische vertoonin gen. Reeds eenigen tijd is te Overschie geklaagd over het onesthetische van het voetballen door dames, dat Zon dags op hét terrein tegenover de Hoogenbanstraat be oefend werd. De politie stond op het standpunt, dat tegen dit voetballen niets te doen was, omdat de ver tooning geen openbare vermakelijkheid was. Zondagmorgen heeft de burgemeester persoonlijk ter plaatse een onderzoek ingesteld. Bij den ingang van het damesvoetbalterrein werd hem door een jon gedame tien cènt entrée gevraagd, welk bedrag ter stond werd betaald, temeer omdat er werd bijgevoegd dat dit biljet toegang gaf tot den wedstrijd. Hierme de was de overtreding geconstateerd. De burgemeester liet den wedstrijd uitspelen, doch verbood dien, welke om 2 uur zou aanvangen. Een Tsjechoslowaksch protest te Berlijn, De correspondent van de N. R. Ct. te Praag telefo neerde gisteren aan zijn blad: Naar wij van de meest gezaghebbende zijde verne men, zal Tsjechoslowakije ten aanzien van het geval van menschenroof aan de BoheemschDuitsche grens geheel het voorbeeld van Zwitserland met betrekking lot het geval-Jakob volgen, d.w.z. men zal te Berlijn protesteeren met aanbieding van een nota of van een aide memoire, waarin de eisch tot uitlevering van Lampersberger is geformuleerd. In geval het resul taat negatief zal zijn, wordt de zaak voor het inter nationale scheidsgerecht gebracht GEVAARLIJK SPEL. Jongen onder een kantelende laadbak. Gisteravond was de 11-jarige Jan D. op de markt aan het spelen. Zoo klom hij ook op een tegen een boom geplaatste laadbak van een automobiel. Dit had voor de knaap echter het leelijke gevolg dat de bak kantelde en de jongen er onder terecht kwam. Vooral een zijner beenen kreeg het zwaar te verantwoorden. Dr. Nanninga was spoedig ter plaat se om geneeskundige hulp te verleen'en. Per auto is de jongen daarop naar huis vervoerd. MET DE GUMMISTOK. De genoegens van den dansavond van The Mag- nus Follies in Hotel „Vredelust" werden Zaterdag avond afgewisseld door het geharrewar van enkele jongelui. Maar voorshands kwam het niet tot hand tastelijkheden, ja, zelfs maakte de eene partij reeds aanstalten om naar huis te gaan en toog men tot dat doel Loet-waarts, waar enkele uitwonenden hun auto en motorrijwiel gestald hadden. Maar ook de andere partij zakte naar de Loet af én weldra kreeg men elkaar daar te pakken. Onze nachtwacht, de heer Lievcns verscheen echter ook op het tooneel van den strijd en toen aan zijn bevel: „uit elkaar" geen gevolg werd gegeven, toen werden door hem links en rechts rake klappen met de gummistok uitgedeeld en was deze kranige poli tieagent dra meester van het terrein. Onze zegsman roemde ten zeerste het optreden van onzen nachtwacht, en hoewel het niet onwaarschijn lijk is dat enkele „onschuldigen" met de gummistok in aanraking kwamen, alleen een optreden als nu plaats vond, zal misschien eens een einde maken aan het ergerlijk optreden van enkele lawaaischoppers, zoowel uit onze gemeente als van daarbuiten. s u't de OMGEVIUG WIELINGEN Visscherij. Door de Nederlandsche Visscherijcentrale is be paald, dat slechts de exporteurs, die de uit te voe ren waddenharing aan den Visehafslag hebben ge kocht, zoodat kan worden vastgesteld, dat een mi nimumprijs van 30 cent per tal is betaald, haring naar het buitenland mogen uitvoeren. Wieringen heeft wederom zijn muggen plaag. Zooals sedert enkele jaren achtereen reeds het ge val is geweest zoodra het warme weer intreedt, wordt Wieringen en omgeving ook thans wederom bezocht door een waren muggenplaag, welke zich in het laatst der vorige week eerst goed heeft aangediend. In dichte wolken hangen zij thans niet alleen boven de kruinen der dijken zooals voorheen, doch bijv. ook reeds langs de gcheele route over den afsluitdijk. De voorruiten der auto's welke den afsluitdijk zijn gepasseerd zijn dan ook niet toonbaar van de mug- gencadavers, welke tevens op hinderlijke wijze het uitzicht belemmeren. Bovendien laten de resten zich zeer moeilijk van de ruiten verwijderen. De eenige methode om dezen hinder te beperken is langzaam rijden, daar juist bij snellen vaart de muggen, welke vrij groot in hun soort zijn, tegen den voorruit zich te pletter vliegen. Langzaam rijden met een 30 K.M. langen snelverkeersbaan voor zich staat echter ook gelijk met een Tantaluskwelling.' Ofschoon de herkomst der muggen nog niet defi nitief is vastgesteld is het opmerkelijk dat zij zich voor het eerst in groote rnate vertoonden, nadat de Wieringermeer was drooggelegd. Bij sommige pan den op Wieringen is de toevloed zoo groot dat de muggen met blikken vol van de kozijnen en deur posten kunnen worden opgeschept. HEERHÜGOWAARD Zondagavond hield de afd. Heerhugowaard van de S.D.A.P. in samenwerking met de moderne vakbon den en de VARA, haar Meiavond in het lokaal van den heer Rus. De opkomst was niet groot, maar toch kunnen de genoemde organisaties op een goed geslaagden avond terugzien. Als spreker trad op de heer N. Tj. Swierstra uit Hoorn, die na de beteekenis van het Meifeest te hebben uiteengezet, de Meileuze „Voor Socialisme en Wereldvrede" besprak en besloot met een opwek king om alle krachten in te spannen voor de aan staande gemeenteraadsverkiezingen. De attractie van den avond was het optreden van het Wormerveersch VARA-Trio. Dit gezelschap viel met zijn zelf gemaakte politieke en humoxistischc liedjes bijzonder in den smaak van het publiek. PROMOTIE 3e KLASSE, AFD. 1. Volewijckers nam revanche op D.W.V. (2—11, Hierdoor slaan de beide kampioenen er niet alleen gelijk voor, het leven van Hercules als tweede kias- ser is ook met een week verlengd. Ja, Hercules heeft haar lot zelfs geheel in eigen hand gekregen. D.W.V. 3 111 5—4 8 Volewijckers 3 111 23 3 Hercules 2 0 2 0 2-2 2 BARS1NGERHORN SCHRINGKAAGPOLDER. Vergadering van stemgerechtigde Ingelanden op Zaterdag 4 Mei 1935 nam. 1 uur ten lokale van den heer F. Groet te Kolhorn. Voorzitter de heer D. Grootes, secretaris de heer A. Wiedijk. Na de opening worden de notulen van de verga dering van 30 Juli 1934 gelezen en onveranderd vast gesteld en geteekend. Medegedeeld wordt dat na gehouden inschrijving P. Pluister het grasgewas van den Schringkaagkade weer voor een jaar heeft gehuurd. Ged. Staten keurden het besluit tot vaststelling van de borgstelling van den penningmeester goed, evenals het besluit tot het aangaan van een kasgeld- leening. De rekening over 1934 wordt vervolgens nagezien en bij monde van den heer Loggers wordt geadvi seerd tot vaststelling onder dankzegging voor het gehouden finantieel beheer. De rekening sluit in ontvangst op f 1907.72 in uitr gaaf op f 1S42.4S, alzoo met een batig saldo van f 65.24. De begrooting voor 1935 wordt hierna vastgesteld, in ontvangst en uitgaaf op f 1055, met een post voor onvoorzien van f 33.90, en een omslag van f 11, het geen een verlaging beteekent van f 2.50 per H.A Besloten wordt tot het aangaan van een kasgeld- leening tot een bedrag van f 500. De rietschouw wordt bepaald op 8 Juni a.s. Rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt Naar wij vernamen is de heer L. J. v. d. Kuyl, hoofd der school alhier, bereid gevonden, de leiding van de kinderzangklasse op zich te nemen. Deze kin derzangklasse, die een onderdeel vormt van de Gem. Zangver. Caecilia, was door het bedanken van den heer H. J. Zaal zonder leiding. De zaken van Cae cilia zijn dus nu weer geregeld en laten wij hopen, tot heil van de vereeniging. ERNSTIGE AANRIJDING. Maandagmorgen te ongeveer kwart voor 12 had een vrij ernstige aanrijding plaats op den hoek Korte Snevort—Dorpsweg. De heer Bosma roed per rijwiel vanuit Schagen en wilde juist den weg oversteken, toen een passeerende auto, die in de richting Ha ringhuizen ging, hem opzij aanreed. De heer Kou- wenherg van Óude Niedorp, de bestuurder van de auto, stopte onmiddellijk en verleende met den heer de Boer, die juist bezig was de aldaar staande wijzer van den A.N.W.B. te schilderen, de eerste hulp. Het bleek dat de heer B. een vrij ernstige hoofdwonde had opgeloopen en buiten kennis was. Een noodver band werd gelegd, waarbij de verbandtrommel van een dienstbus van de HABO goede diensten bewees, en vervolgens werd B. bij den heer Jongejan binnen gedragen. De heer K. riep inmiddels de geneeskundige hulp in van Dr. Werner, die spoedig verscheen en een hersenschudding constateerde. Na verbonden te zijn werd de heer B. naar huis vervoerd. Naar wij later vernamen, maakt de patiënt het redelijk wel. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan een sa menloop van omstandigheden, waarbij elkanders bedoelingen niet voldoende zijn begrepen. Er werd ons verzekerd, dat de heer K. niet snel reed en signaal gaf, terwijl B. ook richting aangaf, vermoe delijk echter te laat.. Hoe het zij, eens temeer blijkt ook hier weer uit, hoe noodzakelijk het is de regels van den weg goecl in acht te nemen. WINKEL LUTJEWINKEL. Zanguitvoering. Zondag 5 Mei gaf de zangvereeniging te Lutjewin kel haar eerste openbare uitvoering onder leiding van den heer Gerritsen uit Bergen. We hebben op dezen avond den heer Gerritsen als een goed diri gent leeren kennen. De zangvereeniging trad op met> een aantal koor liederen, die wij met aandacht hebben gevolgd. Wer kelijk, een goede vertolking voor een zoo jong koor, Daarna kwam een dameskoor op de planken, dat ons helaas niet zóó kon bekoren, al hebben wij toch groote waardeering voor het streven en de wils kracht, waarmede zij hebben getracht er het beste van te maken. De fam. Hooij trad hierna op met enkele num mers, waaraan we niets hebben toe te voegen. Het was als van ouds. Daarna kwam nogmaals het koor voor het voet licht. Na de pauze nog een zeldzaam aardig tooneelstuk- je, dat op goede wijze vertolkt werd. Vooral Hannes deed ons brullen van het lachen. Het was jammer voor de vereeniging, dat er niet meer bezoekers waren, want heusch, wat deze avond gepresteerd werd, was wel de moeite van het aan- hooren waard. Lutjcwinkelders toont Uw goede wil, door de zang te steunen, naar U kunt, ze is het werkelijk waard. Een gezellig hal met muziek van de fam. Hooij be sloot den avond. CALLANTSOOG Burg. Stand over de maand April 1935. Geboren: Petronella Comelia, dochter van M. J. Jelierse en J. P. de Roode. Getrouwd: Struijf, Jacob, oud 22 j., landbouwer en Vries, Maria, oud 23 j., zonder beroep. Overleden: Boontjes, Gerrit, oud 33 j., echtgen. van A. de Leeuw. Koelemeij. Tjade, oud 15 mnd., zoon van R. Koelemeij en C. Stekelbos. Jelierse, Petro nella Cornelia, oud 1 dag, dochter van M. J. Je lierse en J. P. de Roode. Loop der bevolking over April 1935. Ingekomen: Mulder, Maria M., van Den Helder, naar C 20; Onderweegs Frank en echtgen. van Den Helder, naar C 25*. Landman, Pieter, van Oudkarspel, naar A 89; Bakker, Veronica, A., van Zijpe, naar Kolksluis. Vertrokken: Kater, Trijntje, van A 31. naar Anna Paulowna; Vader, Jan en gezin, van B 8, naar Den Helder; Vader, Grietje, van B 8, naar Barsingerhorn; Vries, Jan C. en gezin, van B 63, naar Den Helder. Keuring dienstplichtigen. 1936, De uitslag van de keuring van dienstplichtigen voor de lichting 1936 uit deze gemeente door den 13cn Keuringsraad te Schagen, is als volgt: K. Baken, voorgoed ongeschikt; M de Haaan, P, Hardebol, C. W. Hoogschagen en D. Kos, geschikt; cn P. J. Noordstrand, voorgoed ongeschikt. Z IJ P E ST. MAARTENSBRUG. Bij K. Borst alhier is een postduif komen aanvlie- gen, gemerkt op gummiring: B X 349 cn op alumini- um ring 3. 34. 41071.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2