Het regeeringsjubileum van Koning George. Dinsdag 7 Mei 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9716 Polifecordon op verschillende plaatsen verbroken. GEVAARLIJKE MAZELEN. Reeds 9 patientjes overleden. DE NOOD DER TUINDERS. STALIN HULDIGT DE PARTIJLOOZEN. Een ontzaggelijke menschenmenlgte in Londen's straten. In vervolg op het verslag in ons Maandagochtend- nummer over het zilveren regeeringsjubileum van koning George van Engeland, kunnen wij nog ver melden, dat de koning en de koningin om 6 minuten voor elf het Buckingham Palace verlieten. De Koning was gekleed in den uniform van veldmaarschalk. Tengevolge van het opdringen van de dichte men- schenmenigte, werd op verscheidene plaatsen het politiecordon verbroken. Overal bleef echter een vol maakte orde heerschen. Reeds lang voor negen uur gistermorgen kon men tengevolge van de menschen- massa de straten die de stoet zou volgen en de stra ten die erheen leidden niet meer passeeren. De eerste hulpposten hebben druk werk, doordat honderden flauw vallen tengevolge van het dringen, de opwinding en de hitte. De rede van den Aartsbisschop van Canterbury. In de rede, welke de aartsbisschop van Canter bury hield tijdens de plechtigheid in de St. Pauls kathedraal, begon deze met te herinneren aan de perioden van angst en spanning, van zorg en moei lijkheid die de Britsche natie in de afgeloopen 25 jaar heeft doorgemaakt. Nog steeds ligt Engeland te mid den van een rustelooze wereld en heeft het te kam pen met moeilijkheden van economischen en politie leen aard. Daartusschen heeft het lot in het leven van de natie echter ook veel schoons gegeven en heeft men zich door de moeilijkheden weten heen te slaan door de eenheid van het Rijk, door een geest van vertrou wen cn vastberadenheid, waardoor men zich een krachtig geheel voelde. Deze eenheid en vastberadenheid concentreerden zich rondom het symbool van de eenheid van het Rijk en vonden hun centrum in den troon, die het middelpunt bleek te zijn van het geheele Britsche Rijk. Dit wordt ook erkend door de dominions, die hun vrijheid niet ingeperkt zien door hun positie te genover den kroon, doch in tegendeel versterkt door de plaats, die zij daardoor innemen in het Britsche Gemeenebest. Al is door deze positie, die de kroon in het Brit sche Rijk inneemt deze hecht gevestigd en veran kerd in het leven der natie, deze hechtheid dankt men toch in bijzondere mate aan de persoonlijke eigen schappen van den Koning, zijn persoonlijke aantrek kingskracht en zijn vermogen om te binden. De vriendelijkheid van den persoon des Konings is be kend, evenals zijn toewijding en plichtsgetrouwheid bij de vervulling van zijn taak als dienaar van de natie. Zijn optreden is te allen tijde een voorbeeld voor zijn volk geweest en een inspiratie voor een ie der. Hij was in den besten zin van het woord een va der voor zijn volk. De sympathie die de natie voor hem koestert, koestert zij voor de geheele koninklijke familie. De Prins van Wales en de andere zoons van den ko ning hebben hetzelfde persoonlijke contact, dat de Ko ning in Engeland heeft weten te scheppen, weten te leggen in alle deelen van het Britsche Rijk over de geheele wereld. De bisschop van Canterbury smeekte God's zegen over den Koning en de Koninklijke familie af. en vroeg om vergiffenis voor de fouten die hij in zijn streven zou mogen gemaakt hebben. Hij smeekte om vrede en vrijheid, rechtvaardigheid en voorspoed voor de geheele wereld en wekte allen op om aanstonds na het dankgebed mede te zingen het lied dat begon met de woorden die vandaag diep in aller harten leeden: „God save the King", De drukte. De dag van gisteren heeft, wat drukte betreft, alles overtroffen wat de vorige dagen te zien gegeven had den. Sommigen beweren, dat n'et minder dan drie millioen menschen op de been geweest zijn. Drie millioen menschen zijn hetgeen men hier een mond vol noemt en het zal dus wel wat overdreven zijn. Vooral tegen den avond moest het echter volko men mis loopen en op een zeker oogenblik was het bij een centraal ondergrondstation als dat van Cha- ring Cross dan ook zoo benauwend, dat de kans, dat "de menschen op de electrische rails gedrongen zou den worden, blijkbaar te groot werd en men het sta tion voor bijna een half uur sloot voor men weer Bij Temple Bar in Fleet Street overhandigd de Lord Mayor van Londen den Koning het historisch Paarlen Zwaard, Een overzicht in de St. Pauls Kathedraal tijdens de plechtigheid. Achter den koning en de koningin onderscheidt men de leden der vorstelijke familie en der Engelsche regeering. reizigers toeliet. Buiten op straat werd het daar door des te feller gedrang. Er waren zooveel voet gangers in Oxfordstreet, dat er voor auto's automa tisch geen plaats meer was. Zij werden aldus prac- tisch van de straat verbannen. Elders was de drukte zoo geweldig, dat het raad zaam leek om Hyde Park en Kensington Gardens, die anders des nachts gesloten zijn, open te houden. De Koning moest daarvoor zijn toestemming geven en nadat deze verkregen was, kon men Hyde Park tot een uitgestrekte legerplaats maken. Duizenden hebben daar den nacht doorgebracht, om op den feest stoet te wachten. Gelukkig was het de zoelste van alle denkbare lentenachten en ook zonder tent zullen de openluchters er dus ongetwijfeld in geslaagd zijn zonder te veel koude den morgen te bereiken, Van slapen kan moeilijk sprake geweest zijn, want in Parklane was het tot half vier in den nacht het grootste kabaal van de wereld. Tot laat was het in Bondstreet nog een groote be drijvigheid. Daar wou men vooral met versche bloe men versieren en zoo heeft men tot het uiterste ge wacht voor men begon. Naar bericht wordt kost de versiering van die straat alleen 30.000 pond. Men heeft dezer dagen geld niet zoozeer laten rollen als wel het als water laten stroomen. Een keten, die bijna brak. Gisteravond heeft de jubileernde koning om 21.55 in het Buckingham Palace op een knop gedrukt, waardoor in Hyde Park een ontzaglijk vreugdevuur ontstoken werd en onmiddellijk daarop een reeks van tweeduizend vreugdevuren, welke als een ke ten van vlammen om de Britsche eilanden liepen. Intusschen was er, volgens de krantenberichten, haast een schakel gebroken. Te Southminster had n.1, een merel in den brandstapel genesteld en zat op haar eieren. De feestcommissie was van oordeel, dat het niet oirbaar was het nest te verstoren en de eigenaar van het terrein, waarop de brandstapel was opgericht, had zelfs gedreigd zich uit de feest commissie terug te trekken, indien aan het nest geraakt. Maar ziet, een koekoek kwam en deed het werk, waartoe de mensch zich niet leenen wou. En het vreugdevuur kon gisteravond vrij ontbranden. Onder de honderden telegrammen van gelukwensch, die de koning uit alle deelen van de wereld heeft ontvangen, vermelden wij nog die van den Paus, den president der Fransche republiek, de koning van Italië, Roosevelt, de Oostenrijksche bondskanselier, de regent van Hongarije en van ex-koning Alfons. Gisteravond heeft de regeering in het hotel Cla- ridge een banket aangeboden ter eere van de mi nisters van de dominions, de Indische vorsten en an dere hooge personen. Radio-boodschap van koning George. Londen. In den avond richtte de koning voor de radio een boodschap tot zijn onderdanen in het geheel Britsche wereldrijk. Voor een gouden microfoon gezeten in de regen- tenzaal van het Buckingham-paleis, zeide de ko ning met diep bewogen stem: Woorden kunnen mijn gedachten en gevoelens niet vertolken. Ik kan u, mijn geliefd volk, slechts zeggen, dat de koningin en ik uit het diepst van on ze harten danken voor alle toegenegenheid en liefde, waarmee gij ons op den dag van heden en steeds hebt omgeven. Ik wijd mij opnieuw aan u toe voor de jaren die mij nog zullen gegeven zijn. Ik blik met dankbaar heid tot God terug op het verleden. Mijn volk en ik hebben tezamen groote beproe vingen en moeilijkheden doorgemaakt. Zij zijn nog niet voorbij. Met droefheid denk ik aan het getal dergenen, die nog immer werkloos zijn. Ik hoop, dat allen, die daartoe in staat zijn, gedurende dit jubi leumsjaar hun uiterste best zullen doen om hun ar beid te verschaffen. Wellicht staan nog andere moeilijkheden ons te wachten. Maar ik ben er van overtuigd, dat met Gods hulp alles zal worden overwonnen, als wij met vertrouwen de moeilijkheden onder het oog zien. Zoo zie ik de toekomst met hoop tegemoet. Den jongen menschen behoort de toekomst, Ik vertrouw, dat, dank zij het door mijn zoon, den prins van Wa les, ingewijde jubileumfonds, velen hunner, zoowel naar lichaam, ziel als karakter geholpen mogen wor den, zoodat zij tot nuttige staatsburgers mogen op groeien. Een bijzondere boodschap zou ik nog tot de kinde ren willen richten. Ik vraag u, er aan te denken, dat gij in de komende jaren burgers van een groot wc reldrijk zult zijn. Houdt deze gedachte steeds leven dig, terwijl gij opgroeit. En als de tijd komt, weest bereid en betaalt aan uw vaderland den dienst van uw arbeid, uw geest en uw hart. De koning bracht daarna den Koloniën en den Do minions en den meelevendcn uit Indië en uit het va derland dank voor de gelukwenschen die hem waren toegezonden. Ik dank u, mijn geliefd volk van harte. God moge u zegenen. Aan de boodschap des Konings ging een redevoe ring van den premier MacDonald vooraf, waarin de ze o.a. zeide: „De Koning heeft nu 25 jaar over ons geregeerd: jaren van gelukkigen voorspoed en ern stige bezorgdheid, jaren van zegenrijken vrede en ver woestenden oorlog. In deze rustelooze jaren heeft de Koning zijn zware kroon niet alleen met koninklijke waardigheid gedragen, maar ook met menschelijk be grip, gevoel en verstand. Zijn' raadgevers zijn geko men en gegaan, maar hij zelf heeft geen rust gehad. Wij danken hem heden ten dage nog op gelijke wijze voor zijn daden en zijn voorbeeld. Wij zouden echter heden ook nog onzen eerbied willen getuigen tegen over degene die hem met raad en daad in al de ja ren van zijn regeering heeft bijgestaan en verheuge nis geschonken: de Koningin. Mogen zij nog vele jaren gelukkig bijeen zijn! De epidemie ie Uden. - Meer dan tweehon derd kinderen door de mazelen aan getast. De mazelen-epidemie te Uden breidt zich nog voortdurend uit. Reeds meer dan 250 kinderen zijn door de ziekte aangetast en complicaties met long ontsteking en bronchitis, blijven niet uit. Zaterdag zijn wederom twee sterfgevallen voorgekomen, zoo dat in de afgëloopen week 9 kinderen aan de ziekte ten offer zijn gevallen. Zaterdag had de inspecteur der Volksgezondheid voor Brabant -en Limburg,- dr. Bantjes uit Nijmegen een bezoek ter plaatse gebracht. In overleg met den Zeereerw. heer A. Goossen, pastoor te Uden, zullen zich drie Eerw. Zusters uit het St. Jansziekenhuis ter beschikking stellen om de patiënten te verplegen, terwijl vanaf 6 Mei alle scholen zullen worden ge sloten. Een 4V^-jarig zoontje van do familie M. en een 2tyfc jarig jongetje uit het gezin van Van H., zijn Zater dag overleden. Het bijzonder tragische van dit geval is, dat beide kinderen onder één dak woonden. Bo vendien baart de toestand van vele patiëntjes, bij wie zich complicaties hebben voorgedaan, nog ernstige zorg. In vele gezinnen zijn 5 a 6 kinderen ernstig ziek. Dr. J. G. Bantjes uit Nijmegen, inspecteur van de Volksgezondheid in Noord-Brabant en Zeeland, deel de hieromtrent desgevraagd mede, dat de toestand ter plaatse ernstig moet worden genoemd. Hij heeft zich onmiddellijk nadat hij het onheilspellende nieuws uit de pers had vernomen in verbinding ge steld met het gemeentebestur van Uden en de plaat selijke doktoren, de heeren Peters en Koning. Op last van dr. Bantjes zal met ingang van heden worden overgegaan tot sluiting der scholen. Verder werd be sloten meerdere wijkverpleegsters te requireeren, teneinde de bevolking van voorlichting te dienen bij de verpleging der patientjes. Alle zieken worden thuis verpleegd, omdat het den ouders aan middelen ontbreekt de kinderen in het ziekenhuis te doen op nemen. Dit is evenwel oorzaak, dat de ziekte zich zoo snel heeft kunnen uitbreiden, omdat het natuur lijk zeer moeilijk is de gezonde kinderen van de be smette gescheiden te houden. Dr. Bantjes deelde ver der mede, dat hij voornemens is zich heden naar Uden te begeven, teneinde persoonlijk de noodige maatregelen ter bestrijding der ziekte te nemen. Ook de plaatselijke doktoren achten den toestand ernstig, doch meenen, dat het hoogtepunt thans is bereikt De klachten van ds. Kersten in de Twee- de Kamer. Bij de behandeling van de begrooting 1935 van het Landbouw Crisisfonds in de Tweede Kamer heeft ds. G. H. Kersten ernstige klachten geuit over den nood der tuinders. Toen den heer Kersten bij interruptie gevraagd werd namen te noemen, deelde hij mede bereid te zijn de namen van de personen, die hij zelf bezocht had, aan den minister van oeconomische zaken te noe men. De heer Kersten heeft vervolgens aan den mi nister 18 verklaringen van tuinders overgelegd. Naar de N.R.Crt. verneemt, heeft de minister thans aan ds. Kersten medegedeeld, dat voor zoover zijn klachten bepaalde concrete beweringen inhielden, deze niet door de overgelegde verklaringen zijn ge staafd. Voorts heeft een onderzoek, dat is ingesteld naar de bedoelde 18 gevallen, tot resultaat gehad, dat die gevallen geenszins normatief zijn gebleken, doch dat steeds bijzondere omstandigheden waren aan te wij zen, waaraan de nood in de betreffende bedrijven moest worden toegeschreven. Ongetwijfeld zullen, aldus de minister, in elko branche vele tientallen te vinden zijn, die in ernstige moeilijkheden verkeeren. Hoe droevig die gevallen op zich zelf mogen zijn, zij kunnen uiteraard niet maatgevend zijn voor de mate waarin steun kan en moet worden verleend. De minister komt dan ook in zijn brief tot de con clusie, dat ds. Kersten in gebreke is gebleven, zijn in de Tweede Kamer gedane beweringen als boven bedoeld behoorlijk te staven. Hij betuigt hun zijn diep respect. Moskou: Het Tass meldt, dat op 2 Mei in het groote paleis in het Krempl een receptie heeft plaats gehad van 1700 soldaten en aanvoerders van alle ca tegorieën troepen van het Roode Leger in garnizoen te Moskou, die hadden deelgenomen aan de parade op 1 Mei. Vele leidende personen waren aanwezig, enkelen hielden redevoeringen. Aan het slot der receptie richtte Stalin zich tot de genoodigden, in wier persoon hij de soldaten en aan voerders van alle categorieën troepen van het geheele Roode Leger begroette. Hij sprak over hen als van de „bolsjewieken, leden der communistische partij, en bosjewieken zonder partij", want men kan bolsje wiek zijn zonder lid te zijn van de partij, STALIN. Duizenden en duizenden moedige begaaf de en talentvolle partijloozen dienen de arbei dersklasse loyaal en trouw. Zeer velen onder hen hebben zich nog niet bij de partij aangesloten, daar zij nog te jong zijn, anderen omdat zij meenen, dat zij, nog niet in voldoende mate er voor in aan merking komen, omdat zij den titel van pan- tijlid zoo hoog en op zoo hoogen prijs stellen. Onze regeering en de partij, aldus Stalin, hebben geen andere belangen, geen andere zorgen, dan die van het volk der U.S.S.R. De woorden van Stalin werden ontvangen met een gejuich, waaraan schier geen eind scheen te zullen komen. Het jubileerend vorstenpaar in het galarijtuig op weg naar de St Pauls Kathedraal t« Londen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5