VROUW, WWODL r. ta*5.ÏCRft.f&AcM DE VROUW, DIE GE BENIJDT. Ge ziet, haar, zoodra ge op straat komt. Ze wandelt voor U uit. Wanneer ge in de tram stapt, zit ze tegenover U, valt ge, een beetje vermoeid van het drentelen, aan 'n tafeltje in een lunchroom neer, om een kopje thee te drinken, dan ontdekt ge haar een eindje verder aan een ander tafeltje. Ze brengt U meermalen een bezoek op een middag of een avond. Zij is de vrouw, die ge benijdt. Ze heeft twee eigenschappen, die in haar tot een wondere en nooit door U voor mo gelijk gehouden eenheid zijn geworden: zij is goed gekleed, ze is zelfs beter gekleed dan ge zelf, en toch behoort ze tot de krin gen, die een dubbeltje twee maal omkee- ren voor ze het uitgeven. Ze heeft een ge zin met een paar kinderen en moet met een bescheiden inkomen rondkomen. Is zij niet waarlijk de vrouw, die ge be nijdt? Wat is dat eigenlijk: benijden? Is het niet, dat ge in haar plaats zoudt willen zijn; zoudt U niet evengoed gekleed willen gaan als zij, ja, heel eigenlijk een beetje beter dan Uw beurs U toelaat? U wilt Uw kennissen liever niet laten merken, dat ge nogal bezuinigen moet op Uw uitgaven, en dat als goede huisvrouw natuurlijk ook doet op Uw kleeding. Het goheele geheim, dat een groot aantal vrouwen, van H.B.S.-meisjes tot onze groot moeders toe kennen ,is, dat ze zelf hun klceren maken. Het is zoo eenvoudig. Ook U behoeft geen hooge bedragen meer te be talen voor goede kleeding. 's Morgens, 's middags en 's avonds kunt ge goed ge kleed gaan. U kunt de bewondering van Uw vriendinnen en vrienden wekken. Men zal zich afvragen, hoe U het klaar speelt, U te kleedcn overeenkomstig Uw persoon lijkheid en uiterlijk. „Het Practisch Modeblad" kan U daarbij helpen. Het geeft U een keur van modellen voor oudere en jonge dames en voor kin deren. Ge hebt een rijke keus en kunt er dus precies uitkiezen, wat U het meest ge schikt toeschijnt, om U te maken, tot de vrouw, die men benijdt, omdat ze zoowel zichzelf als haar kinderen zoo goed weet te kleeden. Onze moderedactrice stelt het fraaie Voor jaarsnummer met recht op gratis WAT BRENGT HET VOORJAAR? Het teeken der voorjaarsmode is in en kele woorden samen te vatten, rechte lij nen en eenvoudige modellen, terwijl als garneering veel garnituren, chabots, ges pen, bloemen gebruikt en talrijke sieraden gedragen worden. Japonnen en manteltjes worden met al lerlei cape effecten verwerkt, terwijl de laatsten een bolerovorm hebben en zeer kort zijn; open gedragen worden, zonder ceintuur. Sportieve weefsels zijn noppé en jersey, terwijl voor huis- en werkkleeding ook tricot stoffen worden gekozen. Blouses en nog eens blouses in allerlei coupe en stijl van de eenvoudigste tot de meest geraffineerde variaties. Op originee- le wijze worden vaak belegsels van zeer aparte galons en' biezen verwerkt, zoowel als strepen, ruiten en bedrukte zijde. Het nieuwste zijn de organdie garnituren, wel ke op blouses worden gedragen, als ook op japonnen, terwijl vesten van brocaat, la- mé, zijde enz., nieuw zijn en veel tot ver hooging van het aanzien der kleeding kun nen bijdragen. Zij zijn ook uiterst practisch knippatroon voor de abonné's kosteloos be schikbaar voor lezeressen en wel tegen in zending van twaalf cent porto aan het adres, Muzenstraat 5 B, te 's-Gravenhage. Zoudt U maar niet zoo verstandig zijn die twaalf cent porto even te gireeren en zelf te gaan behooren tot de vrouw die be nijd wordt? ALLERLEL Celluloid breinaalden buigen door veel vuldig gebruik om, doch deze kan men zonder moeite weer recht maken, indien men ze overgiet met heet water. FLEURIG EN KLEURIG. Het valt tegenwoordig lang niet mee, om zelf onze kleeren te maken; de modellen worden steeds ingewikkelder en zijn ver sierd met ruches, volants of plissé's, zoo dat er wel wat handigheid voor noodig is. Maar alle moeite wordt ruimschoots ver goed door de bijzonder mooie stoffen, die heel vaak bedrukt zijn met bloemen, kleintjes en heele groote of geometrische figuren, vooral driehoeken en vierkantjes. Onze afbeelding, toont links een heel flatteus complet (1) van bedrukte zijde met 'n garneering van pastelkleurig glas batist. Voor de japon (2) is heel weinig stof noo dig. De eenige garneering wordt gevormd door volants aan de hals, aan de. kleine zakjes en aan de zoom van de rok. Het korte jasje valt heel wijd, doordat het aan de hals verschillende keeren ingerimpeld is. De sluiting wordt gevormd door twee bloemen van de japonstof. Het is een bij zonder jeugdig geheel. Het derde modelletje is vervaardigd van grof linnen in een zach te tint. We zien dit jaar heel veel linnen dragen, het is dan ook buitengewoon practisch en lean heel goed ge- wasschen worden. De fleurige, vlotte strik, het ceintuurtje en de manchetten zijn van een ruit in een bijpassende tint. Ook het ondergoed is tegenwoordig bijzonder mooi. Het wordt ge maakt van batist of waschzijde, in zachte pasteltinten, vaak be drukt met heel kleine patroontjes. De onder- kleeding is nauwslui tend, wat ook wel nood zakelijk is, omdat an ders onze japonnen zé ker niet goed zouden zitten. De mode verlangt nu eenmaal voor ons ondergoed een volmaakte snit. Heel dik wijls wordt het schuin geknipt, waardoor 't goed rekbaar is, daardoor goed zit en heel slank maakt. De versiering bestaat uit ruches, volants, en plissé's, en dikwijls een monogram van kant. Als geld inderdaad gelukkig kan maken, dan zal dit zeker het geval zijn met Mar iene Dietrich, die een contract afsloot voor twee films per jaar, terwijl de duur van het contract twee jaren is en het honora rium niet minder dan 100.000. SCHOTSCHE RUITEN ZIJN MODERN. Nu het voorjaar reeds verschiet, en het i weer hoe langer hoe warmer wordt, is het hoog tijd, om onze zomergarderobe eens I voor den dag te halen, om te zien, wat we ons eigenlijk nieuw aan moeten schaffen. Gemakkelijk zal het niet zijn, om onze nieuwe kleeren te kiezen. Er zijn zóóveel verschillende stoffen en zooveel kleuren en R patroontjes, dat we haast niet weten, wat j uit te zoeken. Alles is eigenlijk even aar dig: de kleine, fleurige bloempatroontjes, de effen stoffen, de strepen en voor al ook ï1 de kleurige, Schotsche ruiten. Die zullen in het komende seizoen weer heel veel gedra gen worden. Hun vroolijke, bonte kleuren zijn dan ook heel geschikt om er van al lerlei van te maken, zooals blouses of man tels, en ze flattcercn bijna iedereen, zoowel slanke als meer gezette figuren. Practisch zijn de ruiten ook, Want een gar- nccring hebben ze bijna nooit noodig, omdat de ruit op ver schillende ma nieren verwerkt kan worden en zoo zichzelf gar neert. In deze tijden, waarin de meeste vrou wen niet over 'n il te ruim kleed- geld kunnen be schikken, is dit 'n EToot voordeel. GOEDKOOP PATROON! (15 cent). Bijgaande afbeel ding laat ons een huishoudschort zien, dat al bijzon der aantrekkelijk is. De beschrijving ervan is opgeno men in het voor- j aarsnummer van „Het Practisch Modeblad". Leze ressen kunnen kos teloos een num mer van dit fraaie blad aanvragen bij de moderedac trice van dit blad, Muzenstraat 5b te 3en Haag, indien twaalf cent porto is opgesloten. (Gi ro 191919.) In genoemd modeblad zijn nog vele an dere geslaagde modellen afgebeeld. Boven dien is er een cursus in opgenomen voor knippen en naaien. Hier was zooveel vraag naar, dat plaatsing van dezen cur sus in een dringende behoefte voorziet. Het modeblad is verder een mooie aan vulling van deze rubriek, daar tallooze vraagstukken, die hier wegens plaatsge brek niet beantwoord kunnen worden, in het „Practisch Modeblad" uitvoerig bespro ken worden. Indien U een nummer van dit blad aan vraagt, dat naar wij reeds mededeelden, de abonné's recht geeft op een kosteloos knippatroon, zult U er zeer veel genoegen van beleven. VAN OUDE JAPONNEN. Als we onze zomerkleeren nagaan kijken om te zien, wat er afgedankt moet worden, vinden we zoo vaak japonnen of mantels die te ouderwetsch geworden zijn en ook niet goed meer veranderd kunnen worden. Maar vaak kunnen we er nog best aller lei andere dingen van maken. Van een af gedankte japon fabriceeren we nog een aardige blouse, of we maken er kinderklee- ren. van; zomermantels veranderen we in rokken of in overgooiertjes voor de kinde ren, enz. Maar ook allerlei andere dingen kunnen we van onze afgedankte kleeren maken. Als er van een oud linnen japonnetje eigen lijk niet veel meer góéd is, kan er meestal toch nog best een boekomslag van geknipt worden. Versierd mét wat kleurig bor duurwerk zal het fleurige omslag ons nog heel goede diénsten kunnen bewijzen. Ook kan er dikwijls nog een overtrek voor een theemuts uit of een taschje met verschillende vakjes óm van allerlei in op te bergen, als we op reis gaan. Uit een oude zijden blouse, die met een aardig, klein patroontje bedrukt was, kun nen we een kraagje knippen en een paar manchetjes, waar we een ander japonne tje misschien weer heelemaal mee opfleu ren kunnen. Dit zijn natuurlijk maar een paar voor beelden. Het aantal mogelijkheden is wer kelijk onbegrensd. Met een beetje fantasie kunnen onze oude kleeren nog héél nut tig zijn. MODE-SNUFJES. Houten horloges zijn thans zeer en vo- gue, het zijn heele kleine modelletjes van mahonie of andere mooie houtsoorten ver vaardigd. Een andere modesnufje zijn de aardig gekleurde regenmantels in blauw, rose, roode e.a. kleuren, welke van geïmpreg neerd linnen worden gemaakt, terwijl de naturel kleur evenmin vergeten is. Het geeft inderdaad een fleurig iets om met sombere regendagen gezellig gekleurde mantels te zien dragen. ALLERLEI MONOGRAMMEN. Het is jammer, dat er zoo weinig mono grammen op ondergoed worden aange bracht, want ze geven altijd een zeker ca chet. Veelal wordt het huishoudgoed nog met enkele letters in kruissteek gemerkt, doch deze goede gewoonte is in de loop der jaren hoe langer hoe meer op den ach tergrond geraakt. Zelfs komen vele huis vrouwen ertoe, met de hand of zelfs met de machine bandjes op één der zoomen te stikken, wat allerminst fraai genoemd mag worden. Toch geeft een mono gram iets persoonlijks, zoowel aan huisvrouw, als aan lijfgoed, althans als het er met de hand wordt op gewerkt. De monogrammen behoe ven voor het huishoud goed slechts zeer een voudig te zijn: ze kun nen er door middel van schabionen en water verf worden opgebracht en bijv. met twee kleu ren D.M.C.-garen op gewerkt worden. De eerste bewerking is 't stikken langs de om trek, daarna wordt met de gekleurde draad iedere stiksteck opgeno- nomen, waardoor een aardig geheel gevormd wordt. DRIE AARDIGE MODELLEN. Een kapmanteltje. Het wordt gemaakt van cretonne, batist of een andere fleurige stof. De garnee ring bestaat uit een geplisseerd strookje, dat langs de geheele omtrek loopt. Het pa troontje is verkrijgbaar onder nummer 1600 in de maten 42, 46 en 4S voor slechts f 0.40. Andere maten kosten f 0.60. Voor kleine meisjes. Een heel eenvoudig model: strak lijfje en mouwen en een zeer ruim rokje, dat, van niet te slappe stof gemaakt, aardig uitstaat. Dat jurkje is 't best te maken van ge bloemd mousseline of cretonne, in ieder geval van een goed waschbare stof. Knippatronen onder nr. 1601 verkrijg baar bij de moderedactrice van dit blad, na toezending van 48 cent aan postzegels. Voor zoonlief. Een grappig hansopmodelletje voor kin deren van pl.m. 2 jaar. Het wordt gemaakt van stevig bont ka toen of van bedrukt linnen. Het lijfje heeft een klein, puntig geknipt pasje als slui ting en het wijd aangerimpelde broekje is voorzien van twee zakjes, afgezet met een effen bies in de kleur van het kraagje. Pa troontje 40 ct. onder nr. 1602. Nr. 1600. Kapmanteltje. Patroontje 40 ct., in maat 42, 46 en 48. UITSTEKENDE KNIPPATRONEN. Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu zenstraat 5 b, Den Haag. (Girorek. 191919, t.n.v. de Knippatronendienst). Een zeer groot aantal modellen zijn af gebeeld in het voorjaarsnummer van „Het Practisch Modeblad", dat gaarne na inzen ding van 12 ct. porto kosteloos aan lezeres sen wordt toegezonden. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen 3 dagen worden afgehandeld. MIDDAGJAPON. Nr. 1497, n Het model van. deze aardige mid- dagjapon leent zich zoowel om gemaakt te wor den van een wol len zomerstof als van kunstzijde of georgette. Het ge heel voldoet bij zonder en is zoo wel voor slanke als voor iets meer gezette figuren ge schikt. In geruite stof of zijde is het effect hier weer gegeven en de schuine ruit komt aardig uit met de verschillende in gezette stukken van boven en rok- deel. Aan de hals insnijding wordt geen andere gai> neering aange bracht dan een eenvoudige clips. Wat de ruit be treft moeten wij er echter wel op wijzen,, dat meer gezette figuren geen te forsche moeten kiezen, doch beter doen een der vele va riaties in kleine ruitjes te verwer ken of effen stof, desnoods met een geruit bovenstuk, mouwen en cein tuur, waardoor eveneens een goed geheel verkregen kan worden. Patronen zijn verkrijgbaar t.m. maat 48 èi f 0.58. KLEUREN EN STEMMING. Groene en gele kamers; doch vóór allesf harmonie. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat we de waarde van kleuren weer erkend hebben. Daarvóór was alles even kleurloos en eentonig; de huizen hadden allemaal dezelfde grauwe kleur, alle straten waren hetzelfde: grauw en eentonig, en zelfs binnen in de huizen mochten er geen spre kende kleuren zijn. Men hield niet van iets opvallends. En de enkele keeren, dat er kleuren gebruikt werden, was de combina tie ervan zóó afschuwelijk, dat we er nu van zouden rillen. Zoo waren bijv. roode pluche meubels op een groen tapijt en blauwe gordijnen niets bijzonders. Men kocht alles afzonderlijk, zonder erop te letten of de rest er wel bij; paste. Allerlei kleurige vazen werden neer gezet, zonder dat er ook maar een oogen- blik aan gedacht werd, of ze wel in die omgeving thuis hoorden. Gelukkig is alles veranderd, nu we be- grepen hebben, wat een kleur voor ons be- teekent. Elke kamer krijgt nu zijn eigen' tint. Wij voelen heel goed, welke kleuren een aangename indruk op ons maken. En zoo kiezen wij de kleur van onze kamers naar het doel, waarvoor ze bestemd zijn. Zoo vindt men bijv. heel zelden blauwe kamers, hoe geschikt juist het blauw ook' voor de woninginrichting is. Het is de kleur van de koude en de dood, maar daar naast heeft het iets geheimzinnigs en iets inspireerends voor dichters en musici. De lichtere tinten zijn heel geschikt voor ka mers, die een eenigszins koele indruk moe ten maken, zooals bijv. de groote, en zo- mersche indruk makende eetkamers van een oud landhuis. Rood geeft iets feestelijks. Een paar fèï roode dingen, bijv. een vaas of een paar kussens, in een beige kamer zullen heel mooi zijn. Donker violet maakt nerveuse menschen rustig. Er gaat een stroom van vrede en behagelijkheid van de warme donkere tint uit, die altijd zijn invloed doet gelden. Kinderkamers kan men lichtgroen ma ken. Het is een levendige, vroolijke tint, die geen treurigheid toelaat. Voor jonge meisjes voelen wij bijv. zwa re, donkere kleuren aan, als iets onhar monisch, zij moeten lichte, vroolijke kleu ren hebben. Tegenwoordig kunnen we al lerlei lichte, teere kleuren kiezen, zonder dat we bang behoeven te zijn, dat ze da delijk verschieten zullen. In de Indanthren geverfde stoffen hebben wij een zóó rijke verscheidenheid van kleuren, dat iedereen er juist diegene uit kan kiezen, die met zijn smaak overeenkomen. Ze kunnen uit stekend tegen licht, zoodat we niet meer, zooals vroeger dichte gordijnen noodig heb ben, om te zorgen, dat de meubels niet verschieten, maar licht en lucht vrij toe kunnen laten. Zelfs het anders bijzonder gevoelige violet trotseert nu het zonlicht. Misschien, dat we het ook wel gedeeltelijk daaraan te danken hebben, dat de kleur in onze hui zen teruggekeerd is. Alles is nu plotseling weer veel vroolijker en levendiger gewor den. Is het te veel gezegd als men beweert, dat kleuren vreugde geven? Wat kleuren voor ons beteekenen voelen we misschien nog het beste, wanneer na de lange hei'fst- en wintermaanden aai'de en hemel plotseling weer kleur krijgen. En waarom vinden we de eerste lentebloemen zoo mooi? Omdat hun bonte kleuren de donkere aarde versieren en vreugde bren gen aan een wereld, die kleuren lief heeft.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8