Is een Ouitsche tegemoetkoming te verwachten KIJKEI) is KOj^PEIl tij CLOECK Samenvoeging van Kamers van Koophandel Buitenland Stap bij de Japansche regeering. De inbraken te Poeldijk. Personenauto te water gereden. ITALIË MOBILISEERT. DE VOS=Roep 500 arrestaties te Manilla. Mijnlift omlaag gestort. De Duitsche vlootplannen. HET BEZUINIGINGSONTWERP. Historisch kasteel afgebrand. Woensdag 8 Mei 1935, Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eer8tuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9717 COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. v.Ü^P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 10.85, Iedere regel meer 15 cent (bewtjsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Reeds volgende week belang* ryke verklaring van Hitier. Italië versterkt zijn greep op Abessynië. Men verwacht dat Hitier a.s. week Dinsdag de Rijksdag bijeen zal roepen om daarin een duidelijke uiteenzetting van de richtlijnen der Duitsche buiten- landsche politiek te geven. Blijkbaar broeit er heel wat, want het zal toch wel niet toevallig zijn, dat de lezing, die Minister Blomberg morgen zou houden voor het bureau van buitenlandsche politiek der N.S.D.A.P. is afgelast, terwijl ook de afkondiging van de nieuwe weerbaar- heidswet, waarbij naar men zegt, de dienstplichtige leeftijd op 18 jaar wordt bepaald, voor onbepaalde tijd is uitgesteld. Dit wijst er op, dat Hitier alles wil vermijden wat afbreuk zou kunnen doen aan de gewichtigheid van zijn eigen mededeelingen en zijn redevoering op a.s. Dinsdag zoo wil ensceneeren, dat zij door nieuwe verklaringen en nieuwe beschouwingen tot een be langrijk evenement in de buitenlandsche politiek wordt. Dat de Führer met nieuwe plannen rondloopt kan men veilig aannemen. Niet voor niets heeft hij zich met een klein gezelschap ingescheept op een nieuwe boot van de Noord-Duitsche Lloyd, Blijkbaar heeft hij zich willen onttrekken aan de invloeden van personen, die gewend zijn hem hun meening op te dringen en het is daarom wel inte ressant om te constateeren, dat noch Goering, noch Rosenberg aanwezig waren. Göering; de krachtpatser, die van knaleffecten en parades houdt en alles doet om de bewapening van het Derde Rijk zoo hoog mogelijk op te voeren, kon de leider ditmaal bij zijn beraadslagingen blijkbaar niet gebruiken, evenmin als zijn specialist voor bui tenlandsche zaken Rosenberg. Deze laatste is ongetwijfeld de man, die in belang rijke mate ertoe heeft meegewerkt, om de verhou dingen met het buitenland te vertroebelen. Opmerkelijk is dat ook de meer bedachtzame von Neurath is thuisgelaten. Is er dan toch een breuk tusschen Hitier en zijn Minister van Buitenlandsche Zaken?. Oorlog en financiën, de spil waar Duitschland alles om draait. in De leider van het groote Duitsche Rijk gaat blijk baar begrijpen, dat het met zijn land bezig is spaak te loopen, welke overwegingen bij zijn aanstaande politiek het zwaarst zullen wegen, zou men uit de keus zijner gasten, die het plezierreisje aan boord ,van de Scharnhorst medemaakten, kunnen afleiden. Ten eerste was leger en vloot, dus de Rijksweer vertegenwoordigd door Generaal van Blomberg en 'Admiraal Rader. Dan de diplomatieke vertegenwoor diger van Hitier, von Ribbentrop, de financieele spe cialist Dr. Schacht en de rustige Adolf Hess, Hitler's trouwe plaatevervanger. Als zevende fungeerde nog eindelijk de chef der propaganda, Dr. Goebbels. Uit de keus van deze raadslieden zou men mogen opmaken, dat getracht zal worden de versnelde be wapening aan te doen passen aan de Duitsche rijks- Jinantiën. Het zou ons allerminst verwonderen als Schacht aan het eind van zijn vindingrijkheid bleek te zijn gekomen en geen kans meer ziet de noodige fondsen te verschaffen voor verdere herbewapening. Wij moeten erkennen, dat deze veronderstelling slechts op tal van kleinigheden gebaseerd is, maar toch gelooven wij de plank niet ver mis te slaan. Er komen, wij schreven dat o.a. gisteren nog in een fc.part artikel, geregeld betrouwbare inlichtingen, die op verwarde staatsfinanciën wijzen en het zou daar om werkelijk niet zoo heel verwonderlijk zijn als Schacht aan Hitier te verstaan had gege.ven, dat het einde van de draagkracht van het Duitsche volk was bereikt. Naar de toenadering? Na zijn zeereisje is Hitier, in gezelschap van Rib bentrop per vliegtuig naar Beieren vertrokken, om daar verder het besprokene pasklaar voor publicatie te maken. Welke richting zal hij de Duitsche buitenlandsche politiek heen sturen? Nu de onverzoenlijken zooveel mogelijk zijn bui tengesloten, meenen wij te mogen voorspellen, dat •men niet verder zal gaan, met het tarten der tegen standers, doch door meer toegevendheid inzake de bewapening zal trachten weder contact met Enge land te krijgen. Wij verwachten dan ook. eerdaags een nieuw, aan trekkelijk verzoeningsvoorstel van Hitier. Als hij Inzake vrijlating van den kapitein van het tankschip „Juno". Tokio: De Nederlandsche gevolmach tigd minister voor Japan, Pabst, heeft een bezoek ge bracht aan het deparement van buitenlandsche za ken, waar hij, gistermiddag, een onderhoud had met den vice-minister van buitenlandsche zaken, Sjige- rnitsoe, wiens goede zorgen hij inriep ten behoeve van het in vrijheid stellen van den kapitein van den Nederlandse hen olietanker, die in beslag was genomen wegens het zich bevinden in verboden wa teren. Men gelooft, dat het verzoek van Pabst zal wor den ingewilligd, zich nu tevens kon verbinden èn in het Oosten èn in het Zuiden van elke gebiedsuitbreiding afstand te doen, dan bestond er zeker kans op overeenstem ming. Weet hij echter door positieve verklaringen de gewekte argwaan niet weg te nemen, dan vreezen wij, dat do tegenstanders onder het begeerlijke lok aas, de angel wel zullen ontdekken. Men is nu eenmaal zeer sceptisch gestemd ten aanzien van de politiek van bet Hitier Rijk en zal ongetwijfeld slechts toehappen als de noodige waar borgen worden verstrekt. Wie weet? Nood leert bidden! Misschien dwingt de dreigende ineenstorting van het finantieele stelsel tot een meer bezonnen poli tiek. Het zou niet de eerste maal in de geschiedenis zijn dat geldnood heerschers tot daden brengt, die zij eigenlijk verfoeien. Spanning in Afrika. Mussolini heeft drie lichtingen opgeroepen, be stemd voor den dienst in Afrika. Het is wel duidelijk, dat zijn greep op Abessynië niet verzwakt, doch dat hij steeds krachtiger toe drukt. Dat de tegenpartij ook de ernst van den toestand begrijpt, blijkt uit de mobilisatie van het Abbessyn- sche leger en de groote wapenimporten der laatste maanden. De strijdbare Abbessyniërs schijnen zoo zonder slag of stoot niet te willen bukken voor de over macht der Italianen. Wij kunnen dus weer eens een nieuwe menschen- slacbting verwachten. Zou het avondland dan toch tot ondergang ge doemd zijn? Een tweede arrestatie. De rijkspolitie is thans geslaagd den tweeden in breker aan te houden, die zeer vermoedelijk betrok ken is geweest bij de poging tot inbraak in het radio- bedrijf Fischer te Poeldijk. Beide verdachten zijn in de Haagsche inbrekerswereld bekende figuren, zoo dat de politie met hun aanhouding een goeden slag heeft geslagen. Dc tweede aangehoudene blijft echter met klem alle medeplichtigheid ontkennen. Uit het onderzoek bleek verder, dat de mannen des nachts ook bij verschillende andere perceelen getracht hebben in te breken. Van de R.K, Pastorie waren twee ruiten vernield, doch vermoedelijk zijn de in brekers in hun verdere pogingen gestoord geworden. Bij den tuinder N. aan de Leuningjes hadden zij een raam opengeschoven, doch toen de bewoner licht aanstak, sloegen zij ijlings op de vlucht., Ook bij den tuinder v. d. Knaap was een raam opengescho ven. Tenslotte heeft men ook nabij de woningen van de tuinders v. Leeuwen en Enthoven des nachts geruchten gehoord. Inzittenden gered. Amsterdam, 8 Mei: Te ongeveer twee uur vannacht is bij het Binnen Gasthuis een auto in het water van den Grimburgwal ge reden. De bestuurder, die blijkbaar de macht over het stuur was kwijt geraakt, en de naast hem zittende persoon, vermoedelijk beiden studenten, konden niet meer uit den wagen komen en geraakten mede te water. Geluk kig schoten van verschillende kanten omstan ders toe, van wie enkelen de reddingshaak hadden gegrepen, waarmede het tweetal op het droge werd gebracht. De slachtoffers, die nog al wat water hadden bin nen gekregen, zijn in het Binnen Gasthuis, in welks onmiddellijke nabijheid zich het ongeval had afge speeld, ter observatie opgenomen. De auto werd later op het droge gebracht. Meer dan twee duizend vreugdevuren werden in heel Engeland ontstoken op den avond der viering van 'sKonings zilveren regeeringsjubileum. Nog andere formaties onder de wapenen. „Het betreft slechts voorzorg". Rome. Een officieel communiqué deelt mede, dat met het oog op de mobilisatie-maatregelen, wel ke door de Abessynische regeering zijn genomen, Mussolini order heeft gegèven tot het mobiliseeren van een legerdivisie en twee divisies zwarthemden, terwijl de soldaten der lichting 1913, die met verlof zijn, weer zijn opgeroepen. Thans zijn dus de volledige lichtingen 1911, 1913 en 1914 onder de wapenen. Het agentschap Stefani publiceert met betrekking tot deze order een communiqué waarin verklaard wordt, dat het nemen van verdere voorzichtigheids maatregelen ter beveiliging van de Oost-Afrikaan- sche koloniën van Italië door een aantal feiten on vermijdelijk is geworden. Als dusdanige feiten worden door Stefani ge noemd: 1. dat door bepaalde onomstootelijk vastgestelde Europeesche wapenfabrieken opmerkelijk groote wa penzendingen naar Addis Abeba zijn geëxpedieerd. 2. dat de Abessynische regeering mobilisatie- maatregelen heeft genomen. 3. de redevoering, die de keizer van Abessynië voor eenigen tijd heeft gehouden, en die intusschen reeds verscheidene malen door de Italiaansche bla den te berde is gebracht. Gemobiliseerd worden dientengevolge op bevel van Mussolini de divisies Sabauda de Cagliari van het leger en de beide eerste divisies van de zwart- bemden. De beide militiedivisies dragen de namen „23 Maart" en „28 October". Voorts worden nog eenige batallons zwarthemden gemobiliseerd, n.1. die van Palermo, Cuneo, Ravenna en Forli. Teneinde de eenheden op oorlogsniveau te brengen, werden zij door reservisten, die slechts voor een korte militaire opleiding van 6 maanden opgeroe pen waren, aangevuld. In Eritrea is de derde divisie der inboorlingen ge mobiliseerd. In plaats van de divisie Sabauda wordt in Italië een reserve-divisie gevormd, die den naam Sabauda II zal dragen. Evenzoo zijn reeds maatrege len genomen om in plaats van de gemobiliseerde ba tallons zwarthemden reserve-formaties op te stellen. Alle bevolen maatregelen zijn volkomen vlot en volgens program ten uitvoer gelegd. „Betrekkingen met Ethiopië worden steeds zorgwekkender." ROME. In de Kamer werd levendige bijval be- tuigd wat de Italiaansche politiek in Oost-Afrika be treft. Staatssecretaris Lessona verweet Abessinië het vriendschapsverdrag met Italië niet te zijn nageko men en Italië's economische plannen systematisch te hebben verijdeld. De betrekkingen met de regeering van Abessinië, aldus Lessona, hebben steeds zorg wekkender vorm aangenomen. Italië heeft het recht te eischen, dat overvallen zooals in Oeal-Oeal en Af- doeb zijn gepleegd, niet meer voorkomen. Maar dat is niet genoeg. Italië moet ook eischen, dat de ver plichtingen van het vriendschapspact van 1928 wor den nageleefd en dat een einde komt aan de onveilige politiek van een grensstaat, die geen waarborg geeft voor een vreedzame samenleving. VOOR f 1.- UW OUDSTE HOED een nieuw model. Alleen bij HOOGZIJDE 102. SCHAGEN. De rust op de Philippijnen nog niet ge heel teruggekeerd. Manilla (Philippijnen): Naar aanleiding van den opstand der Sadkalisten heeft de regeering nog een groot aantal personen laten arresteeren. In het geheel zouden thans reeds 500 opstandelingen opge borgen zijn. De rust op de Philippijnen schijnt nog niet geheel te zijn teruggekeerd. Er zijn nog geruchten omtrent op standen in omloop. Te Cavite zou, men een samen zwering hebben ontdekt, welke de vermoording van verscheidene Philippino-leiders ten doel zou hebben gehad. Zes mijnwerkers gedood. Uit New York: Uit Wilkesbarre (Pennsylvanië) wordt gemeld, dat in een kolenmijn aldaar een lift kooi van 170 M. is neergestort. Zes mijnwerkers zijn om het leven gekomen, verscheidene anderen ge wond. Gebaseerd op massaprodnetie. Londen: De Duitsche plannen aangaande duikbooten zijn, naar Daily Telegraph meldt, geba seerd op massaproductiè. Thans staan 12 bodems op stapel. Er zullen geen dienstplichtigen voor den zeedienst worden opgeroepen, doch niettemin zullen er vol doende vrijwilligers zijn voor den onderzeedienst. Samenvoeging van de Kamers van Koop handel en fabrieken van Hollands Noor derkwartier en West-Friesland. In verband met het 77-milliocnecnplan zal tegelijk een verlaging der bijdragen voor het Handelsregister worden voorgesteld. Deze vermindering van inkom sten der Kamers van Koophandel zal tengevolge heb ben, dat hoogstwaarschijnlijk verschillende Kamers zullen worden samengevoegd. Zoo hadden we reeds bij geruchte vernomen, dat de Kamers van Koophandel en fabrieken van Hol lands Noorderkwartier en West-Friesland zouden worden samengevoegd, maar tot nu toe mochten daaromtrent geen definitieve mededeelingen worden gedaan. De Enkh. Crt. weet echter met vrij groote zekerheid mede te deèlen, dat de Kamer van. Koophandel te Hoorn met Alkmaar zal wor den gecombineêrd en aangenomen kan wor den, dat de zetel der gecombineerde Kamers in Alkmaar zal worden gevestigd. Het motief van de regeering om combinatie in te voeren is, verlaging der bedrijfslasten. De ingeschrevenen in het Handelsregister, die op 't oogenblik f 2.50 per jaar bijdragen, zullen voortaan slechts f2.per jaar behoe ven te betalen en zij die een hooger contribu tie storten zullen in de toekomst naar ver houding met minder kunnen volstaan. COMMISSIE VAN VOORBEREIDING SAMENGESTELD. De voorzitter der Tweede Kamer heeft bc noemd tot leden van de commissie tot voor bereiding van het bezuinigingsontwerp de heeren Ketelaar, De Geer, Albarda, Schouten, Bierema, Goseling en Teulings. Donderdag 16 Mei in behandeling. De centrale afdeeling heeft besloten, het bezuini- gings-ontwerp Donderdag 16 Mei in de afdeclingen te onderzoeken. De heer Vliegen (S.D.A.P.) wijst op het ingrijpen de van dit wetsontwerp dat echter alleen afbraak en geen opbouw omvat. Spr. heeft echter geen be zwaar tegen dit afdeelingsondcrzoek. Spr. stelt een motie voor om tegelijk met dit ontwerp te behande len een ontwerp tot verlaging der vaste lasten waar toe de regeering wordt uitgenoodigd, het tijdig in te dienen. De heer Aalberse (R.K.) acht dit overbodig en on- noodig ook om verwarring te voorkomen. De heer Vliegen acht de motie toch gewenscht. De heer Aalberse acht stemming over deze motie niet dienstig om een duidelijk overzicht te geven van de stemming der Kamer in zake het bezuinigingsont werp. Spr. stelt voor, de stemming over de motie uit te stellen tot nader te bepalen dag. De heer Vliegen heeft liever dat de motie aan gehouden dan verworpen wordt. Spr. is niet tegen uitstel der stemming. De stemming wordt uitgesteld tot nader te bepa len dag. De vergadering wordt daarop tot de volgende week Dinsdag verdaagd. Antwerpen. Het historische kasteel der prinsen de CaramanChimey is gisternacht door brand grootendeels vernield. Even over 12 uur werd een der dienstboden door het geknetter en geloei der vlammen gewekt. Het vuur had toen reeds een grooten omvang aangeno men. Ondanks het vlugge en krachtdadige ingrijpen der brandweren was toch te 10 uur des morgens van het kasteel niets meer over dan ruines. Talrijke schil derijen, kostbare meubelen en andere stukken van groote oudheidkundige waarde gingen in de vlammen verloren. De schade bedraagt verscheidene millioenen francs. Het kasteel heeft in den loop der eeuwen talrijke belegeringen moeten doorstaan, waaronder die van don Juan van Oostenrijk, van den Maarschalk van Bouillon en van Turenne. Het was in de 15de eeuw de residentie geweest van Karei den Stoute. In het kasteel bevond zich o.m. 't door Robespierre onderteekende doodvonnis van Mme Tallicn. Men weet, dat deze bekende figuur uit de Fransche re volutie voor de tweede maal gehuwd was met een prins de Caraman. Een toren van het thans vernielde slot dateerde nog uit het feodale tijdperk. De rest was gebouwd in de zeventiende eeuw. Tijdens het blusschingswerk zijn 2 brandweerlie den gewond. UITBREIDING VAN ENGELSCHE AUTOMOBIEL FABRIEKEN. Londen. De grooter verkoopen van automobie len, hebben de uitbreiding van eenige fabrieken noodig gemaakt. Austin is voornemens zijn fabriek uit te breiden, waarvoor een bedrag van 50.000 p.st. wordt beschikbaar gesteld. Ook andere fabrieken zullen worden vergroot.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1