Een redejan Stalin. H KIJKEn ,s 1 ujCLOECK Buitenland Duitschland en het Fransch—-Russische verdrag. ENGELSCHE TROUW AAN HET VORSTENHUIS. Een grond tot echtscheiding. De arrestaties van predikanten in Duitschland. De revolutie op Cuba. Weigerachtige staten in Amerika. Broedertwist. Duitschland leent 750 millioen. De Italiaansche maatregelen tegen Abessinië. Tunnel van 10 K.M. onder zee. isje door auto gedood. Donderdag 9 Mei 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9718 COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. v.K. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent vbewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend De mensch omwoekerd door een ziellooze bureaucratie Hongarye's gunsten door Italië gekocht. Wij moeten eens even in Rusland gaan kijken! Daar is iets gaande wat ons ongetwijfeld interes seert. Gedurende het laatste half jaar is door aanslagen op Sovjet-leiders, executies en verbanningen van te genstanders wel gebleken, dat het in dit, nu reeds zeventien jaar lang, dictatoriaal geregeerd land, niet alles koek en ei is. Er blijken toch nog steeds belangrijke bevolkings groepen te zijn, die met het gevoerde beleid niet te vreden zijn. Waaraan ligt dit? Is de geestelijke of lichamelijke verzorging' niet .voldoende? Wij willen ter beantwoording van deze vraag eenige zinnen lichten uit de zeer opmerkelijke rede, die Stalin, de dicclator, een dezer dagen heeft gehou den. Dat deze machthebber het woord voert, is iets bij zonders. In tegenstelling met Mussolini en Hitier plaatst hij zich weinig op den voorgrond. Dat hij dus een eenvoudige promotie in het Roode leger aan grijpt om zich te uiten, moet een klemmende reden hebben. Na hoog op te hebben gegeven van de machtige groot-industrie, die door de Sovjets is geschapen, zegt hij: „Maar in de plaats van den honger naar techniek is een nieuwe honger getreden, de honger naar menschen in het kader van de leiding. Wij be zitten een prachtige technische outillage, maar wij hebben geen menschen, die voldoende ervaring heb ben, om uit de techniek te halen, wat er in verbor gen is." En dan verder: „De oude methode van: de techniek beslist over alles, behoort tot het verleden; het nieu we ordewoord moet zijn: de menschen beslissen over alles. Als Sovjet-Rusland op het oogenblik arbei ders had, die de techniek in hun macht hadden, dan zou het drie-, viervoudige successen behaald heb ben. Maar dan zou ook niet bestaan hebben de on gehoorde en weerzinwekkende behandeling der men schen en de ziellooze bureaucratie." Wij zullen niet verder gaan met de citeering van zijn rede, daar het bovenstaande een voldoende dui delijk beeld geeft van de nieuwe ideeën, die zich in Rusland baan breken. Blijkbaar gaat men het collectivisme, het gemeen schappelijke, verlaten en komt daarvoor langzamer hand het individualisme, het persoonlijke, in de plaats. In welke richting de ontwikkelingslijnen in Rus land zullen gaan, is nog niet geheel duidelijk. Dat er echter ingrijpende veranderingen op til zijn komt ons zeer waarschijnlijk voor. Zeker schijnt intusschen dat het huidige produc tieproces dreigt vast te loopen op een ziellooze amb tenarenstand Is dit ook geen waarschuwing aan onze Haagsche bewindsmannen, die onze geheele melkproductie en -distributie van bovenaf willen regelen, door een star bureaucratisch stelsel? Laat ons ook in deze tijden zoo weinig mogelijk de vrijheid van het individu aan banden leggen. HONGARIJE NAAR DE DONAU-CONFE- RENTIE. Nog niet zoo heel lang geleden gold Italië als de groote voorstander van herziening der vredesverdra gen. Mussolini was er rijp voor om vriendschap met Duitschland te sluiten, waardoor een tegenwicht zou zijn gevormd tegen de macht der Kleine Entente en Frankrijk. In die dagen stond Italië vrijwel alleen In de Eu- ropeesche politiek en het is dus niet te verwonderen dat men met het hoogst ontevreden en steeds meer mopperende Hongarije graag aanpapte. Sinds Hitier aan het bewind kwam is dit echter anders geworden. Spoedig zag het verbaasde Italië, dat de fascistische geloofsgenoot, het op de onafhan kelijkheid van Oostenrijk voorzien had en hoezeer Reuter meldt uit Berlijn: Hier wordt officieel ontkend, dat Duitschland de Engclsche en de Italiaansche regeering heeft gepolst over de kwestie der gedemilitariseerde Rijnlandzone en de gevaren die uit het Fransch—Russisch verdrag kunnen voortvloeien. Diplomatieke kringen ontkennen ook dat zij ver wittigd zijn van een dergelijken stap. De leiders van de Duitsche staatkunde zijn nog doende het Fransch- Russische verdrag en de mogelij kheden, welke daar uit kunnen ontstaan, na te gaan. De officieuse Deutsche Politisch-diplomatische Kor- respondenz schrijft dat Duitschland vermoedellijk in de naaste toekomst de regeeringen, die het verdrag van Locarno hebben gewaarborgd (d.z. de Engelsche en- Italiaansche regeering) zullen vragen naar een nauwkeurige interpretatie van hun verbintenissen krachtens dat verdrag, zulks in verband met den nieuwen toestand, welke in Europa tengevolge van het militaire FranschRussische verdrag is ontstaan. Ook uit Londen komt een officieel dementi. men in het eerst ook de zege van het fascisme in Duitschland had toegejuicht, aldra raakte men er van bewust dat de nabuurschap van het Derde Rijk nu niet bepaald bevorderlijk zou zijn voor de rust en de intregiteit van Italië. Zooals men weet dreef de Duitsche bedreiging Frankrijk en Italië naar elkaar toe, waardoor van zelfsprekend ook een groot deel der tegenstellingen met de landen der Kleine Entente, speciaal Joego slavië, werden verzacht. Met al deze veranderingen was echter het zwaar geschonden Hongarije niet gebaat. Dit land voelde er niets voor om nu maar, terwil- le van hun Italiaansche vriend, ineens afstand te gaan doen van hun verlangen op rechtsgelijkheid en grensherziening. En nu het zich plotseling den steun van Italië zag ontglippen, wendde het hoopvolle blikken naar het steeds sterker wordende Duitschland. Deze pro-Duitsche tendenz was, naar ieder zal be grijpen, allerminst naar den zin van de Italiaansche en Oostenrijksche vrienden, en daarom ging men in Venetië maar eens met de Hongaren praten. Nu spreekt het vanzelf dat die niet zonder meer van toegeven wilden weten. Aanvankelijk scheen het zelfs alsof zij zouden blij ven weigeren om aan de aanstaande Donauconfe- rentie deel te nemen, maar ten slotte schijnt men dan toch tot overeenstemming te zijn gekomen. En de prijs, zult ge vragen? Wel, die is niet onbelangrijk. Ten eerste zal Italië achter Hongarije staan bij zijn eisch naar rechtsgelijkheid en verdragsherzie ning en ten tweede hebben Italië en Oostenrijk hun invoer van agrarische producten uit Hongarije be langrijk verhoogd. Italië heeft zelfs het graancon- tingent voor Hongarije verdubbeld. Hongarije heeft zich voor zijn medewerking goed laten betalen. Het kan zooals men ziet, soms groote voordeelen hebben om twee ijzers in het vuur te houden. Beide Huizen van het parlement aanvaarden eenstemmig het adres van gelukwensch aan Koning George. Reuter meldt uit Londen: Beide Huizen van hét parlement namen gistermiddag geheel eenstemmig, dus ook met medewerking van de^ oppositie, het adres van gelukwensch aan, dat heden in der' West minster Hall ter gelegenheid van zijn jubi leum aan den Koning zal worden overhan digd. MacDonald verklaarde onder applaus van alle banken in het Lagerhuis: „In de we reld rondom ons hebben wij tronen zien wan kelen en ineenstorten. Wij hebben volksvrij heden en parlementaire systemen zien ver dwijnen. Ons echter is het gelukt zonder ver wording voort te schrijden en zonder revo lutie onze jeugd te vernieuwen. De Engel sche Kroon is een band van voortdurende eenheid tusschen Engeland en de Domi nions". In het Lagerhuis gaf de labour-oppositieleider Lansbury zijn instemming te kennen met het adres aaii den koning, waarin deze gelukgewenscht wordt met het feit dat het vijf en twintig jaar geleden is dat hij den troon besteeg. Ook Herbert Samuel, de leider van de liberale oppositie, en Lloyd George, de ontwer per van een „new deal", uitten zich met een welspre kende redevoering ten gunste van aanneming van het adres. Lloyd George zeide in het bijzonder nog: „Nu tegenwoordig een groot deel van het Europee- sche vasteland onderworpen is aan dictoriale regi mes, die meedoogenloos de essentieele vormen en ele menten van de vrijheid afschaffen, kan de handha ving van de constitutie in alle vrijheid en in alle onaantastbaarheid van letter en geest in andere lan den niet beschouwd worden als een slechts negatie ve zaak. In werkelijkheid is het dat bijzondere be houd van menschelijke vrijheid dat wij vieren, en, indien dit behoud slaagt, kunnen daardoor nog stroo mingen van despotisme, die dreigen de overhand te behalen op de vrije instituten van menig land, ge keerd worden. Wij zijn zeer veel verplicht aan de on wankelbare trouw van den koning aan onze vrije en democratische constitutie." In het Hoogerhuis diende Lord Hailsham het adres van gelukwensch in. In naam van de labour-oppositie ondersteunde Lord Ponsonby deze motie, in naam van de liberale oppositie Lord Reading. Beide spre kers zwaaiden het koninklijk huis in hartelijke rede voeringen veel lof toe, evenals de aartsbisschop van Canterbury, die later aan het woord kwam. Zooals gemeld werd het adres in beide Huizen een stemmig aanvaard. Beleedigende uitlatingen over den leider. Onder de verschillende gronden, waarop een man in Duitschland van de vrouw wilde scheiden, kwam ook deze voor, dat de vrouw zich op voor dezen be leedigende wijze over Hitier uitgelaten had. In hoog ste instantie heeft het rijksgerecht te Leipzig than3 in een vonnis last gegeven, dat voor het geval de overige argumenten niet steekhoudend mochten zijn, zeer nauwkeurig moet worden onderzocht of de vrouw zich inderdaad beleedigend over Hitier heeft uitgelaten. „Het is zeer goed mogelijk", zoo schrijft het Rijks gerecht in zijn vonnis, dat deze beleedigende, niet verjaarde en niet vergeven beleedigingen als een ernstige inbreuk van de vrouw op haar echtelijke ver plichtingen beschouwd moet worden als deze belee digingen de gevoelens ernstig moeten gekwetst en geschokt hebben." Tot nu toe ononderbroken voortgezet. „Een tijdverdrijf voor partijfunctionaris sen om domineé's gevangen te nemen. De correspondent te Berlijn van de Neue Zürcher Zeitung meldt d.d. 7 Mei aan zijn blad: De arrestaties van predikanten zijn tot nog toe on onderbroken voortgezet en hebben zoodanig willekeu rige vormen aangenomen, dat ieder overzicht verlo ren is gegaan. Gisteren nu heeft het rijksministerie van binnenlandsche zaken, aan hetwelk de leiding van de actie geheel was ontglipt, een poging onderno men, om zich weer te doen gelden. Door de politie- radio werden cijfertelegrammen aan alle commissaris sen van politie in het rijk verspreid met de orderj dat voortaan niet dan na toestemming van het mi nisterie tot arrestatie mocht worden overgegaan. De vervolgingsmaatregelen worden daardoor niet buiten werking gesteld, doch althans gesystematiseerd. In den laatsten tijd was het voor vele kringleiders en kleine partijfunctionarissen een tijdverdrijf ge wórden dominees gevangen te nemen, dan wel bij de plaatselijke politie-autoriteiten arrestaties wegens be weerde staats vijandige gezindheid uit te lokken. Bij de bureaux te Berlijn vernam men slechts nu en dan dergelijke gevallen door berichten van buiten- landsche radio-stations of dagbladen en inlichtingen, die dan bij het rijksministerie van binnenlandsche za ken werden ingewonnen wezen uit, dat men er hier niets van bevroedde, wat er in de provinciën ge schiedde. Dominee Winkler is uit de gevangenis ontslagen, nadat hij zich schriftelijk verplicht had de door hem uitgegeven Westdeutsche Eilkorrespondenz op te ge ven. Daarmede verdwijnt ook het laatste persbureau, met behulp waarvan men zich omtrent de gebeurte nissen in de evangelische kerk kon oriënteeren. Een zware slag voor de opstandelingen. Havanna: Officieel wordt megedeeld, dat de leider der Cubaansche revolutionnairen, Guiteras, gedood is. Uit niet-officieele berichten blijkt, dat deze meest bekende der Cubaansche rebellenleiders bij de belegering van het fort Murillo, waarin hij met 20 zijner aanhangers zich teruggetrokken had, werd doodgeschoten. Zestig soldaten hadden het fort omsingeld. De be legerden moesten zich na heftig verzet overgeven. Ook 7 aanhangers van Guiteras zijn gedood. Men is van meening, dat hierdoor aan de revo- lutionnaire troepen een zware slag is toegebracht. Steun door de regeering ontzegd. Zorg wekkende toestand in Illinois en Penn- sylvanië. Reuter seint uit Washington, 8 Mei: De federale regeering maakt aanstalten om het be heer over de federale steunverleening in de staten volkomen in de hand te nemen. Tot nu toe konden de staten zelf de bestemming bepalen van een groot deel van de subsidies, maar sedert de federale steun ontzegd wordt aan staten, die weigeren credieten te bestemmen voor werklooze kleurlingen, is er een zorgwekkende toestand ont staan in de staten, waarop de maatregel van toepas sing is. In Illinois worden 800.000 personen er door getroffen. Nationale garden bewaken het parlementsgebouw te Springfield. Ook in Pennsylvanië is de toestand ernstig. Landarbeider doodelijk gewond. Gistermiddag kregen de halfbroers v. d. V. en d. D. bij hun werkzaamheden op het land bij Zevenber gen twist, die zoo hoog liep, dat v. d. V. zijn half broer met een schop een slag op het hoofd toebracht. De spoedig ontboden geneesheer, dr. Kok, gelastte on middellijke overbrenging naar het ziekenhuis te Bre da, doch tijdens het vervoer is de getroffene aan zijn verwondingen bezweken. De politie heeft v. d. V. in arrest gesteld. Ter financiering van de werkverschaffing. Berlijn: De Duitsche regeering zal bij de Ver- zekeringsmijen, en bij de sociale verzekeringskassen een binnenlandsche leening, groot M. 750 mill. sluiten, bestemd tot financiering van de werkverschaffing. De in Januari opgenomen leening van M. 500 mill. zou dienen tto aflossing van „Arbeitsbeschaffungs"- wissels, maar uit niets is gebleken, dat de opbrengst werkelijk tot dit doel is aangewend. Integendeel schijnt het bedrag van dezewissels in circulatie nog te zijn toegenomen. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 uur: 775 mM. Temperatuur 10 gr. C., 50 F. Wind Oost. Verdere vooruitzichten: mooi weer. Terlep's Likdoorntinctuur, verhoogt de levenslust bij 't uur. Prijs per flacon f0.35. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. De Italiaansche bladen over de bewape ning van Abessinië. Een der correspondenten van de N. R. Ct. telefo neerde gisteravond uit Triest: De geheele Italiaansche pers spreekt van de mo bilisatie tegen Abessinië als van een onvermijdelijke noodzakelijkheid. De Stampa van Turijn spreekt ronduit van Duit sche fabrieken, die oorlogsmateriaal naar Oost-Afrika hebben geleverd en zegt, dat men precies weet over welke hoeveelheden wapenen de Abessijnsche regee ring op het oogenblik reeds beschikt. Overigens zouden volgens de Popoio dTtalla de mobilisatiemaatregelen van de regeering te Addis Abbeba bij de haar onderhoorige provinciale hoofden bekend zijn. De bevolking heeft belasting en schattin gen moeten betalen voor de stichting van een oorlogs- fonds en zelfs vrouwen zouden in den wapenhandel worden geoefend. Dat alles heeft natuurlijk een toe stand van spanning tengevolge, die zich in grens incidenten ontlaadt. Evenals de Popoio d'Italia verklaart ook de Corrfere della Sera, dat het met het oog op den grooten af stand tusschen de havens in het moederland en die inltaliaansch Oost-Afrika noodig is om de mobilisa tieformaties in verdedigingspositie te brengen. Ook dient men rekening te houden met de gunstige con dities, waarin de Abessijnen verkeeren en met hun buitengewone nuchterheid en weerstandskracht. De voorbereidingen van Italië, die eiken dag intensiever worden, getuigen van Italië's vasten wil om niet al leen de grenzen, die het toekomt, te handhaven, maar ook om eens en vooral de grenzen van de beide ko lonies te beveiligen, m.a.w. Italië wil zich niet laten overrompelen. Andere bladen melden, dat in den loop van de eer ste maand van dit jaar ongeveer zestig ton oorlogsma teriaal naar Abessinië is gesmokkeld en wel van Spaansche Belgische en Zweedsche origine. Het werd zoogenaamd voor Zuid-Amerika gekocht, doch gedu rende de vaart werd de plaats van bestemming ge wijzigd. Te Triest hebben zich vierduizend arbeiders naar Oost-Afrika ingescheept. Verbinding van Japan met Noord Kyoesjoe. Het constructiewerk aan den onderzeeschen tun nel van ongeveer 10 K.M., die het eigenlijke Japan zal verbinden met Noord Kyoesjoe, zal het volgende jaar worden aangevangen volgens een beslissing van het ministerie der spoorwegen. Het werk zal in vier jaar worden uitgevoerd en 18 millioen yen kosten. De minister van spoorwegen, Oesjida, zal voor dit doel een bezoek brengen aan Sjimonoseki en Moji, begeleid door een staf van deskundigen. De ontwor pen tunnel zal beginnen bij Sjimonoseki en eindigen bij Moji. Doodelijk ongeluk te Heemstede. In de Kerklaan te Heemstede reed gisteravond om streeks half acht de 18-jarige mej. M. L., wonende te Burgerveen en tijdelijk als dienstbode werkzaam te Heemstede op de fiets en wilde den Heerenweg op rijden in de richting Bennebroek. Waarschijnlijk door onbekendheid met de situatie ter plaatse' reed zij niet om het vluchtheuveltje heen, zooals aange geven is, maar sloeg zij onmiddellijk links af. Uit de richting Bennebroek naderde op dat oogenblik een auto, bestuurd door den heer B. uit Santpoort. Daar het uitzicht op den hoek KerkelaanHeerenweg zeer slecht is, bemerkte hij de wielrijdster niet. Deze reed m volle vaart tegen de auto op. Zij viel eerst tegen het rechterspatbord en vervolgens tegen een der stij len. Het meisje was op slag dood. Haar stoffelijk overschot is naar de algemeene begraafplaats te Heemstede overgebracht. De auto werd in beslag genomen, maar gebleken is, dat de heer B. met matige snelheid heeft gereden Het slachtoffer was pas drie dagen in Heemstede en op weg naar iamilie in Bennebroek.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1