Donderdag 9 Mei 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9718 KONING GEORGE SPREEKT WOORDEN VAN DANK. Tot de geheele wereld. Titler's gelukwensch aan Koning George DE VOEDSELSCHAARSCHTE IN ILLINOIS. DE MIJNRAMP OP HOKKAIDO. Arabische kroonprins naar ons land. De Canadeesche vijfling in deze maand jarig. VOOR DEN NEDERLANDSCHEN TUINBOUW. De aanranding te Midden-Beemster. Samenvoeging Kamers van Koophandel. Met het geld van zijn baas op stap. Moeder met zoon ter dood veroordeeld. LANDAANWINNING OP DE GRONINGER WADDEN. Spelen op de rails. Eden hersteld. De Engelsche Koning heeft gister tegenover de wereld zijn dank uitgesproken voor de gelukwen- schen en goede wenschen ter gelegenheid van zijn regeeringsjubileum. In de schitterende wit-en-vergulde troonzaal van het paleis van Saint-James ontving de Koning een .voorname vergadering, bestaande uit buitenlandsche ambassadeurs en gezanten en vertegenwoordigers der Dominions, met inbegrip van de eerste ministers des rijks. Aan hun gelukwenschen werd uiting gegeven door Ramsay MacDonald en den ambassadeur van Brazilië in zijn hoedanigheid van deken van het corps diplomatique. De koning sprak in een korte rede zijn dank uit. De Koning werd bij zijn vertrek uit het Bucking- hampaleis door een reusachtige menschenmenigte, die zich reeds vroeg in den ochtend had verzameld, hartelijk toegejuicht. Hij nam gekleed in de admi raalsuniform en vergezeld door de Koningin en den Hertog van Gloucester plaats in een limousine. Reuter meldt nader, dat de koning tot den ambassa deur van Brazilië de volgende woorden heeft gericht: „De warmte en oprechtheid der gelukwenschen en goede wenschen, die gij zoo juist tot mij hebt ge richt uit naam van het corps diplomatique, geaccre diteerd bij mijn hof, heeft zoowel de koningin als mij 'diep getroffen. Ik waardeer ten zeerste uw minzame uitingen van goeden wil, d'ië ik van harte beant woord, en bid God, dat de eenheid van doel, die u heden allen hierheen heeft gebracht, het symbool mo ge zijn van den duurzamen vrede in de wereld." Zich wendend tot de vertegenwoordigers van het rijk, zeide de koning: „Ik beschouw dit als een unie ke vergadering, waar wij elkaar kunnen spreken over onze wederzijdsche successen en tegenslagen en ver gissingen, maar er zal geen sprake zijn van scherpe critiek of ijdele teleurstelling, want wij sympahti- seeren met elkaar in de wetenschap dat wij hebben gehandeld ten behoeve van het goed, voor den goe den naam en de geordende welvaart van de familie. Men heeft ons soms gezegd, dat het ons aan logica ontbreekt en dat onze instellingen los en onbepaald zijn, maar ik werp een blik achterwaarts op een pijn lijk tijdperk en op de beproeving, waar wij doorheen zijn gegaan, en vraag mij af, of een minder buigzaam stelsel der beproevingen zou hebben doorstaan, waar aan wij zijn onderworpen", De feestviering te Londen, die Dinsdagmorgen nog voortduurde doordat vele straten gevuld waren met dansende en zingende menschenmassa's die niet naar bed waren gegaan, werd des avonds opnieuw voortge zet, toen drommen toeschouwers kwamen opzetten om de versiering van de stad en de verlichting van de parken en de groote openbare gebouwen te be wonderen. Het verkeer werd door de politie geleid op een wijze die bewondering afdwingt. De Koning heeft dan ook den Londenschen politiechef bedankt voor zijn keurige regeling van den dienst, die alles in de meest volmaakte orde heeft doen verloopen. De opbrengst van den verhuur van zetels langs den weg dien de koninklijke stoet heeft genomen, welke ten goede zal komen aan liefdadige instellingen, be draagt ongeveer 10.000. Antwoord-telegram van den vorst. In antwoord op het telegram, waarin rijkskanselier Hitler koning George van Engeland zijn gelukwen schen heeft aangeboden, heeft de koning den Duit- schen rijkskanselier een telegram doen toekomen van den volgenden inhoud: „Ik dank U, mijnheer de rijkskanselier, zeer har telijk voor de gelukwenschen, die gij mij ter gelegen heid van mijn zilveren jubileum wel hebt willen doen toekomen in uw eigen naam en namens het Duitsche 'Cvolk. Ilc ben U bijzonder dankbaar voor de vriendelijke Woorden, die gij hebt willen wijdèn aan mijn stre- 'yen en dat mijner regeering in het belang, van den vrede. De zaak van den vrede ligt mij zeer na aan het hart en is het doel, dat mijn regeering voortdu rend voor oogen heeft. Ik beantwoord uw goede wenschen voor het suc ces van deze zaak en vertrouw, dat ik daarmede niet slechts de gezindheid van mijn eigen volk, maar die der geheele beschaafde wereld tot uiting breng." 200.000 personen door den dreigd. honger be- Omtrent den dreigenden hongersnood In den Ame- rikaanschen staat Illinois meldt Reuter nog uit Springfield: Er is hier een zeer ernstige 'toestand ont staan, doordat 200.000 mannen, vrouwen en kinderen, ten gevolge van het sluiten der bureaux van maatschappelijken steun, door honger worden bedreigd. Vijfhonderd betoogers zijn naar de hoofdstad van den staat getrokken om een verzoek in te dienen de bureaux weder te openen. De toestand is een gevolg van het feit, dat de staatsautoriteiten niet hebben kunnen voldoen aan het verzoek van de federale autoriteiten om bij te dragen tot het onderteuningsfonds. Een commissie uit de betoogers verlangde, dat de wetgevende macht van den staat zich middelen zou verschaffen om de heropening der bureaux mogelijk te maken. Gouverneur ITorner deelde de commissie mede, dat de eenige manier om do noodige gelden bijeen te krijgen bestond in de aanneming van wetten tot verhooging der omzetbelasting, doch dat de republi- kcjnsche minderheid weigert hgar medewerking te verleenen om tot een tweederde meerderheid te komen. Alle hoop, om de overige 94 slachtoffers te bergen opgegeven. Soratji (Hokkaido): Hoewel twee da gen lang alle pogingen in het werk zijn ge steld, is het den reddingsmanschappen niet mogen gelukken de 94 zich nog in de Mojiri- mijn bevindende slachtoffers van de explosie levend naar de oppervlakte te brengen. Zooals bekend, konden Maandag slechts twee lijken worden geborgen. Voor het hek, dat toegang geeft tot de mijn, verdringen zich den geheelen dag vrou wen en kinderen der slachtoffers en telkens, wanneer de reddingsbrigades na urenlangen arbeid onverrichterzake naar boven komen, stijgt de vertwijfeling. Hartverscheurende too- neelen spelen zich af. De hoop om ook maar 'n enkele mijnwerker nog levend aan de oppervlakte te kunnen brengen, heeft men geheel opgegeven. Hij maakt een reis door Europa. Djeddah: De kroonprins van Arabië Saoedië zal 14 dezer van hier vertrekken voor een reis naar Europa. Hij zal eerst Italië en Frankrijk en daarna ook Nederland be zoeken. In elk dezer landen denkt hij een week te vertoeven. Vervolgens zal hij zich naar Londen begeven. De belangstelling neemt dusdanig toe, dat het Dafoe-ziekenhuis moet worden uitge breid. C a 11 a n d e r (Ontario)Op 28 Mei zal de be roemde vijfling één jaar oud zijn. Duizenden men- schen, hoofdzakelijk uit de Vereenigde Staten, willen de babies bezoeken en de toeloop naar het Dafoe- ziekenhuis, waar zij worden verzorgd, is dan ook zeer groot. Het ziekenhuis zal worden vergroot en er zal een solarium worden gebouwd, waarvan een zijde geheel door glas is afgesloten, zoodat de bezoekers de vijf* ling zullen kunnenbezichtigen', zonder dat de ba- bies er nadeel van ondervinden. Voorts zal er een parkeerplaats voor auto's wor den ingericht, en zelfs overweegt men den bouw van een restaurant. De babies, die van de geboorte af steeds verzorgd zijn door dr. Dafoe, bijgestaan door drie verpleegsters, zullen aan het einde dezer maand, onder de hoedé van nonnen worden geplaatst, daar bedoelde drie verpleegsters verzocht hebben van haar taak te wor den ontheven. Vragen van de heeren Kampschöer en Groen. De Tweede Kamerleden de heeren Kampschöer en Groen hebben aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Acht de minister het tijdstip niet aangebroken om een nieuwe overeenkomst met de Duitsche regeering aan te gaan om ten behoeve van den Nederlandschen tuinbouw hoogere betalingscontingenten te verkrij gen b.v. door vermindering van den last van de rente- vorderingen? Zoo ja, is de minister dan bereid hiertoe de noo dige stappen te doen? Indien de eerste vraag ontkennend wordt beant woord, is de minister dan niet van meening dat de Nederlandsche tuinbouw met de huidige maatregelen te gronde gaat?. DADER GEARRESTEERD EN BEKENTENIS AFGELEGD. In verband met de aanranding, welke Dins dag ten huize van den veehouder S. aan den Purmerender Weg te Midden-Beemster is ge pleegd, wordt gemeld, dat de 23-jarige dader ten huize van zijn broer te Drachten (Fr.) is gearresteerd. Hij is naar Midden-Beemster overgebracht en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Naar het Alg. Hdbld. thans met zekerheid kan mededeelen, heeft de Regeering voorgesteld, de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Lang straat op te heffen. Het geheele gebied van deze Ka mer zal worden ondergebracht bij de Kamer van Koophandel te 's-Hertogenbosch. Willy den Ouden heeft bij de internationale zwemwedstrijden te Stockholm groote succes sen behaald. Hierboven Willy den Ouden (links) en Lilian Thiel aan den start voor het nummer 100 meter. Naar de Brusselsche Wereldtentoonstelling. Politie verhinderde het uitstapje. Maandag j.1. kwam de 17-jarige kantoorbediende A. v. d. W, niet op het kantoor van zijn patroon de firma D. L., die gevestigd is aan den Heemraadsin gel. Bij informatie bleek de jongeman niet thuis te zijn en toen men op het kantoor tot de ontdekking kwam dat een bedrag van f700 mankeerde, begreep men hoe de voork in den steel zat. De politie werd gewaarschuwd en daar het vermoe den bestond dat de oneerlijke kantoorbediende naar België zou gaan, werd zijn signalement aan de grens posten opgegeven. Dit bleek een juiste maatregel te zijn. Maandagavond wilde een jongeman per auto de grens bij Veghel passeeren. De marechaussee hield hem aan en inderdaad bleek de jongeman de gezochte kantoorbediende te zijn. Hij had een keurig nieuw pak aan en verklaar de de auto gehuurd te hebben om er mee naar de wereldtentoonstelling te Brussel te gaan. Van het gestolen geld waren reeds 180 gulden °P- Aan zijn uitstapje is natuurlijk onmiddellijk een einde gemaakt. Hij is op transport gesteld naar Rot terdam en daar in het Huis van Bewaring opgeslo ten. Het historische kasteel van Chimay (België), de residentie der Prinsen van Chraman Chimay, is door brand geheel verwoest. Tot het weinige, dat uit de vlammen gered kon worden, behoort ook het bed, waarop Napoleon tijdens zijn verblijf op het kasteeïNjgesla- pen had» Wegens moord op broeder der vrouw. Georgetown (Delaware)Een 52-jarige vrouw Mary H. Carey en haar 27-jarige zoon Howard, zijn ter dood veroordeeld wegens 7 jaar geleden gepleeg- den moord op den broer van de vrouw. De terechtstelling zal plaats hebben op 7 Juni, en het zal dan de eerste maal sedert 1869 zijn, dat in den staat Delaware een vrouw wordt opgehangen. Een andere zoon van de vrouw werd tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. De vermoorde werd in 1927 in zijn huis met inge slagen schedel en het bovenlichaam met wonden over dekt aangetroffen. Het onderzoek leverde destijds geen resultaat op, doch in December j.1. vertelde een derde zoon, die wegens inbraak was gearresteerd, aan de politie, dat zijn moeder in overleg met de bei de veroordeelde zoons had besloten, haar broer te ver moorden. De vrouw gaf als reden voor haar wandaad op, dat de verdeeling van een erfenis tot een geschil met haar broer had geleid, dat voortdurend ernstiger vor men aannam, en dat haar broer ten slotte had ge dreigd haar te zullen dooden. Belangrijk object voor werkverschaf fing. Naar de voorzitter van de Groninger Mij. van Landbouw de heer H. D. Louwes, lid der Tweede Ka mer, in een dezer dagen gehouden vergadering van het hoofdbestuur dier Mij. heeft medegedeeld, heeft een commissie door die Mij. benoemd, een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van werkverschaffing en landaanwinning en daardoor uiteindelijke werkverruiming op de Groninger Wadden. Deze commissie, die dezer dagen o.a. een studiereis maakte naar Sleeswijlc Holstein, heeft een rapport ingediend, dat in verband met de regeeringsdaden welke uit een aanvaarden van dit plan zou voort vloeien, niet gepubliceerd is. Het is aan de regce- ring bekend gemaakt en heeft daar groote belang stelling ondervonden. Het bezoek, dat wijlen minis ter Kalff, vergezeld van den directeur-generaal van Waterstaat, en het Prov. bestuur van Groningen, bracht aan de Waddenkust op 24 October 1934, stond ook met deze plannen in verband. De afdeeling Domeinen van het Departement van Financiën heeft mede in dit plan aanleiding gevon den door den hoofdingenieur van haar technischen dienst, een zelfstandig ontwerp op te stellen. Het is dit ontwerp, dat thans tot uitvoering zal worden ge bracht, onder leiding van den technischen dienst der Domeinen en waarvoor van het Werkfonds f 600.000 en van Sociale Zaken f 500.000 is verkre gen voor financiering. Waar het overleg tusschen het bestuur van den Bond van Kustwaterschappen optredende voor de ingelanden en het bestuur der domeinen geleid heeft tot het ontwerpen van een model-overeenlcomst inzake de eigendomsverhoudingen op de Wadden daar komt reeds nu gezien het feit dat meerdere ingelanden zich op dezen basis tot 't sluiten van 'n overeenkomst al hebben bereid verklaard do baan voor belangrijke stukken van het Wad vrij voor een intensieve landaanwinning. Aangenomen kan wor den, dat inmiddels door de betrokken instanties na der zal worden nagegaan hoe deze landaanwinning het beste is uit te voeren en welke kunstwerken daarvoor moeten worden tot stand gebracht. Voor de provincie Groningen openen zich hierdoor belangrijke perspectieven, terwijl tevens een rechts kwestie over het bezit der Wadden, definitief kan worden geregeld. Driejarig kindje gedood. Op den ónbewaakten overweg bij Brummen is gistermorgen door den 10 u. 6 uit Arnhem vertrek- kenden trein een meisje van ongeveer drie jaar over reden. Het kind dat op de spoorbaan speelde werd op slag gedood. Op dezelfde plaats had de trein den vorigen dag nog net op tijd kunnen stoppen voor op de rails spelende kinderen. Hij keert Vrijdag naar Londen terug. Londen: Minister Anthony Eden, de lordge- heimzegelbewaarder, die rust moest nemen na zijn reis naar de hoofdsteden van Oost-Europa, is volledig hersteld. De minister keert Vrijdag naar Londen te- rurg. Hij zal 20 Mei den raad van den volkenbond kunnen bijwonen,,

Schager Courant | 1935 | | pagina 5