Minister Marchant De klok een uur weit. katholiekjeworilen Onrust in Engeland en Frankrijk Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. No. 20 Buitenland KONINGIN EN PRINSES NAAR BELGIE. KIJKEn is KQ9PEI1 tij CLOECK LAVAL EN LITWINOW CONFEREEREN. ONTSLAG ALS MINISTER GEVRAAGD. Tevens uit den Vrijz.-Dem. Bond getreden. Dinsdag 14 Mei 1935. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9721 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. over de ontwikkeling' der Italiaansch' Abessijnsche verhoudingen De dood van Pilsudski. Laval in Polen en Rusland. Hitier en het buitenland. De ernst van de verhouding tusschen Italië en 'Abessynië begint blijkbaar thans ook tot Frankrijk en Engeland door te dringen. Tenminste de geruchten loopen, dat deze beide landen overwegen oin een vriendschappelijke wenk aan Italië te geven zich in zijn Afrikaansche aspira tie ietwat te beperken en geen oorlog met Abessynië te gaan voeren. Het is wel zonderling, dat deze Italiaansche vrien den er nu pas erg in schijnen te krijgen, dat de toe stand in Airika spaak loopt. Dit is temeer opval lend, omdat de liefde van Italië door Frankrijk ge kocht is met concessies in het donkere werelddeel. Zou toen in het geheel niet over Abessynië zijn ge sproken. En op al de latere conferenties ook niet? 't Is haast ondenkbaar! Misschien echter is het tegenspartelen van Lon den en Parijs slechts comedie om de pacifistische kringen in eigen land te bevredigen? Wij zullen het wel spoedig weten. Het laat zich aanzien dat Mussolini niet eens tot October geduld zal hebben en reeds nu, midden in het regenseizoen, tot daden van geweld wil overgaan. Natuurlijk is elke militaire actie in het thans on begaanbare Abessynische binnenland tot het najaar uitgesloten, maar men zou er voordeel in kunnen zien om door een oorlogsverklaring de verdere toe vloed van wapenen te beletten. Hoe het ook zij, het is duidelijk dat hier elk oogen- blilc ernstige dingen kunnen gebeuren. Italië heeft naar schatting reeds een uitmuntend toegerust expeditieleger van honderdduizend man in de nabijheid van Abessynië samengetrokken en nog steeds stroomen versche krachten toe. Daartegenover staat het ongedisiplineerde leger van den Negus, slecht bewapend en bijna geheel verstoken van modern oorlogstuig, maar uit bijna een millioen solide mannen bestaande, gehard in den strijd en bestand tegen de vermoeienissen van een gueril la-oorlog. De botsing tusschen deze geweldige machten zal dan ook vreeselijk zijn. En wij vreezen, dat heloas de vertoogen, die Lon den en Parijs van plan schijnen tot beide regeeringen te richten, dit bloedbad niet zullen kunnen voorko men. De dood van den Poolschen dictator. Maarschalk Pilsoedski, de dictator van Polen is jaan zijn kwalen te gronde gegaan. Reeds enkele jaren terug was bekend, dat het krachtige soldatenlichaam gesloopt werd door een doodelijke ziekte. Maar taai bleef de oude revolutio nair op zijn post en nog steeds regeerde hij zij het achter de schermen zijn geliefd Polen. Men wist het! Beek, de Minister van Buitenlandsche Zaken, was de vertrouwde van den Maarschalk en diens buitenlandsche politiek werd geleid door Pilsoedski. Toen dan ook Polen meer en meer toenadering zocht tot Duitschland en men in vooraanstaande Poolsche kringen bedenking daartegen uitte, durfde men zich toch niet al te sterk verzetten, daar men achter Beck's buitenlandsche politiek de groote macht van Pilsoedski wist. Thans is deze groote vaderlander niet meer! Het is een groot verlies dat Polen, juist in deze moeilijke tijden, door dit heengaan lijdt. Ongetwijfeld zal Beek trachten de door Pilsoedski aangegeven politieke richting te volgen, maar het is zeer de vraag of hij voldoende autoriteit in zijn land bezit om zijn wil door te zetten. De pro-Fransche gevoelens zijn in Polen altijd bui tengewoon sterk geweest en hoewel men nóch Pil soedski, nóch Beek een bepaald anti-Fransche po litiek kon aanwrijven, toch was hun houding niet altijd vriendelijk jegens Parijs. Men zal daar dan ook wel alles in het werk stellen om de banden met Polen nu nog wat sterker aan te halen om daardoor nog meer Duitschland te isoleeren. Laval naar Moskou. Laval heeft zijn bezoek aan Polen reeds achter den rug. Ongetwijfeld is het een teleurstelling voor hem geweest, dat hij Pilsoedski niet meer kon spre- Gistermiddag hebben H.M. de Koningin en Prin ses Juliana de reis naar België aanvaard. Van het Loo werd per auto naar Utrecht gere den. waar de Kon. trein gereed stond om Koningin en Prinses met gevolg naar Riel te vervoeren, waar de nacht zou worden doorgebracht. Te Utrecht begroette een dichte menigte beide vorstinnen op ongewoon hartelijke wijze, toen zij zich via het bordes naar de eerste klasse wachtkamer begaven. Slechts enkele oogenblikken vertoefde het gezelschap in het stationsgebouw; daarna begaf men zich naar den blauw-gelakten trein, andermaal luide •toegejuicht door het op het eerste perron samen gestroomde publiek. De Koningin en de Prinses ble ven nog geruimen tijd zichtbaar, hetgeen tot her nieuwde manifestaties en het zingen van 't Wil helmus aanleiding gaf. Precies op tijd om 18.22 gaf de chef het vertrek-signaal. Toen de trein langzaam de overkapping uitreed brak een enthousiast hoera geroep uit de vele honderden, die gekomen waren <jm de Koningin en de Prinses vaarwel toe te roepen, I ken, en heeft de dood van den Poolschen dictator een tot stand komen van definitieve afspraken onmo gelijk gemaakt. Toch is, naar het schijnt, tusschen Laval en Beek uitvoerig onderhandeld over een niet-aanvals- en consultatieverdrag. Natuurlijk kon de Pool geen vaste toezeggingen doen, daar hij eerst moet afwach ten hoe de binnenlandsche politieke toestand zich, na Pilsudski's overlijden, zal ontwikkelen, maar toch kan Laval als voorloopige winst boeken, dat althans opnieuw de diplomatieke samenwerking tusschen de beide landen is hervat. De besprekingen schenen wel op zulk een vriend schappelijk peil te staan, dat daarvan zonder voor behoud kan worden gesproken. Laval op feestelijke wijze in Rusland ontvangen. Zooals men elders in dit blad kan lezen, is Laval op waarlijk grootsche wijze in Moskou ontvangen. Een vorst zou men geen grooter eerbewijzen kun nen betoonen en nog eens temeer blijkt hieruit hoe ingenomen de Sovjets met hun Franschen vriend eigenlijk wel zijn. Men dient in het bezoek van Laval een bezegeling te zien van het tusschen beide landen gesloten mi litair verdrag, maar toch schijnt Laval ook.de za kelijke kanten in het oog te houden. De berichten spreken althans van onderhandelin gen over een Fransche deelname aan de herziening en uitbreiding der Russische spoorwegen. Deze verbeteringen zullen ook wel van strategi sche beteekenis zijn en zoodoende kon Laval Duitschland nog weer eens een stoot geven en tege lijker tijd zijn vaderlandsche industrie nog een mooie order bezorgen. Neemt Hitier zelf buitenlandsche zaken? De Berlijnsche correspondent van Berlingske Ti- dende meldt dat Hitier van plan zou zijn zelf het departement van buitenlandsche zaken te nemen, waaruit dus zou volgen, dat de voorzichtige en be kwame von Neurath zou moeten verdwijnen. Dit bericht klinkt nog zoo gek niet. Zeker is dat in Duitschland iets broeit ten aan zien van de houding tegenover het buitenland en het feit dat Hitier heeft toegezegd in een rede de verhouding van Duitschland tegenover het buiten land uiteen te zetten, wijst er wel op, dat de Fuhrer meer dan tot dusver deel wil nemen aan de buiten landsche politiek van zijn land. Uitbreiding van West-Rnssische spoor, wegen. Reuter meldt uit Moskou: De eerste besprekingen van Laval en Lit- winov omtrent de ratificatie en de practi- sche toepassing van het Fransch-Russische verdrag duurden langer dan een uur. De Fransche ambassadeur te Moskou, Alphaud, was hij het onderhoud tegenwoordig, evenals Petemken, Sowjet-ambassadeur te Parijs. Er is geen communiqué verstrekt. Na de conferentie begon Laval zijn bezoek aan de stad Moskou bij bet mausoleum van Lenin. Het telegraafagentschap der Sowjet Unie meldt, dat de Sowjet Russische militaire attaché te Parijs, Wentsow, te Moskou is aangekomen. Wentsov zal aan de regeering der Sowjet Unie over de militaire zij de van de Russisch-Fransche betrekkingen rapport uitbrengen. In politieke kringen geeft het feit, dat de direc teur van de Fransche spoorwegen, Maier, deel uit maakt van de Fransche delegatie aanleiding om te veronderstellen, dat niet alleen zal worden gesproken over het vervolmaken van den spoorweg Parijs- Moskou, doch ook over een deelnemen van Frank rijk aan de uitbreiding van het spoorwegnet in Wést-Rusland. Grootsche ontvangst door de Russen. De Moskousche corr. van het „Alg. Hsbl." schrijft naar aanleiding van de komst van Laval het vol gende: Het station te Moskou, waar hij aankwam, was rijk versierd met Fransche en Sowjetvlaggen. Van den ingang af langs het heele perron stond een eere compagnie van leerlingen der officieren-school „en haie" opgesteld. Vliegtuigen waren zijn trein tegemoet gevlogen. Toen hij uitstapte, speelde een militaire kapel de Marseillaise. Een afdeeling troepen bracht de mili taire eerbewijzen. Een groote menigte juichte Laval toe. Behalve Litwinov en de andere Russische autori teiten, o.w. dé plaatsverv. volkscommissaris van bui- tenl. zaken Krestinski, waren de gezanten van Roe menië en Tsjechoslowakije aan het station versche- ■inen, alsmede het geheele personeel der Fransche ambassade, en een vertegenwoordiger der. Ameri- In den nacht van heden op morgen gaat de zomertijd in De klokken die nen dus vanavond een uur vóóruit te worden gezet. kaansche legatie. In verband met het overlijden van Pilsoedski waren er geen vertegenwoordigers van de Poolsche legatie aanwezig. Alles wijst er op, dat men aan het bezoek van den Franschen minister hier een zoo warm en plech tig mogelijk karakter wil geven. Zelfs de „Prawda' het officieele partijorgaan, laat de gewone reserve eenigszins varen en verwelkomt niet alleen het ver drag met Frankrijk, maar ook den Franschen mi nister. Hedenavond heeft vOór de groote diplomatieke receptie bij Litwinov een maaltijd plaats in den kring der Sowjetregeering, waaraan bijna alle volks commissarissen zullen deelnemen. Hedenochtend zal Laval, na zijn bezoek hij Mo- lotov, den voorzitter van den Raad van Volkscom missarissen, een conferentie hebben met Stalin. Algemeen is gister als een groote verras sing de mededeeling ontvangen van Minister Marchant, dat hij was overgegaan tot de katholieke kerk en tevens uit den Vrijz.-Dem. Bond was getreden. Aan H.M. de Koningin verzocht hij hem uit zijn ambt van minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen te ontheffen. Naar aanleiding van het bericht, dat minister Mar chant tot de Katholieke Kerk is overgegaan, heeft 't Haagsch Corr. bureau zich tot den minister gewend met het verzoek, eenige nadere inlichtingen te ver schaffen. Het meldt hierover: „Wij troffen den minister aan in zijn woning aan de Corn. Jolstraat. Toen wij den minister vroegen, of hij aan ons verzoek, om nadere mededeelingen over het verrassende bericht, kon voldoen, zeide hij glimlachend: Verrassend? Zegt u maar gerust, dat het een bom is, die springen zal. Mijn communiqué is echter duidelijk, en voorloopig heb ik geen be hoefte, hier iets aan toe te voegen." Reeds het vorige jaar tot het R.K. geloof overgegaan. Voorts deelt bovengenoemd Corr. bureau nog me de, dat de stap, waartoe mr. Marchant is overge gaan, het gevolg is van een ontwikkelingsproces, dat niet onlangs tot uiting is gekomen, doch dat zich eerder in den loop van jaren voltrokken heeft. De overgang van minister Marchant tot het Katholieke geloof zou, reeds in het vorige jaar hebben plaats gehad. Minister Marchant zou zich op het standpunt hebben gesteld, dat hij over deze aangelegenheid eerst dan zou spreken, wanneer zijn geweten hem tot spreken zou dwingen. Hij zou deze gedragslijn geko zen hebben om het Kabinet in dezen toch reeds zoo moeilijken tijd nieuwe zorgen te besparen. Ook voor de ambtenaren uit zijn onmiddellijke om geving van zijn Departement was de mededeeling van minister Marchant's overgang -een volkomen verras sing. Wij hebben, zoo deelt genoemd Corr.-bureau ver der mee, gisterenmiddag een kort telefonisch onder houd gehad met mr. A. M. Joekes den voorzitter van de Vrijzinnig-democratische Tweede Kamerfractie. Mr. Joekes, die nog geen bericht had ontvangen van de uittreding van mr. Marchant uit den Bond, Mr. MARCHANT. wenschte zijn oordeel nog op te schorten, doch kon wel verklaren, dat mr. Marchant hieraan terecht de consequentie heeft verbonden, dat hij onder deze omstandigheden niet het ambt van minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen kon blijven vervullen, Mededeeling aan den ministerraad. Naar wij vernemen, heeft mr. Marchant van zijn overgang naar de Katholieke Kerk mededeeling ge daan in de jongste vergadering van den Minister raad. Perscommentaar. Ofschoon het laatste woord over deze gebeurtenis nog wel niet gesproken zal zijn, heeft de pers er nog niet veel commentaar op geleverd. Uit wat er niettemin reeds over geschreven is, la ten we hieronder het een en ander volgen. Het Handelsblad schrijft onder het opschrift „Exit Marchant" o.m. het volgende: In ons land, waar de godsdienst een factor van beteekenis in de politieke constellatie is, kan de overgang naar het Katholicisme door een minister, die gedurende zijn gansche staatkundige loop baan bovenal op de bres heeft gestaan als vrij zinnige, ternauwernood een aangelegenheid hee- ten, die alleen de particuliere godsdienstige op vatting van de persoon in quaestie betreft. Vooral wanneer de overgang plaats vindt naar een ge loof. dat, gelijk met den R.K. godsdienst het ge val is, in den regel nauw verbonden is met een bepaalde staatkundige partij. Aan een dergelijke ontwikkeling kan dus een belangrijke staatkun dige kant vastzitten. Het blad acht het voor de hand liggend, dat mr. Marchant, die „als vrijzinnig-democraat" in het mi nisterie was opgenomen, zijn ontslag heeft ingediend. Zijn partij heeft zich met zijn ministerschap „princi pieel accoord verklaard." Het ware dus ook tegenover de partij niet juist, indien mr. Marchant, thans gewezen vrijzinnig- democraat, zonder meer de portefeuille bleef be- heeren, die hij in 1933 aanvaardde, nadat zijn toenmalige geestverwanten hem hiertoe hun ver trouwen hadden geschonken. Overigens zij hier nog terloops opgemerkt, dat juist als leider van het departement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, een Katholiek allicht anders tegen over onderwijsquaesties, met name wat betreft de verhouding tusschen openbaar en bijzonder onderwijs, zal staan dan een bewindsman, bij wien de vrijz.-dem. beginselen bovenal richtsnoer voor zijn opvattingen daaromtrent waren. Het Handelsblad acht het tenslotte „waarschijnlijk", dat het Kabinet aan de Koningin zal adviseeren, voor de plaats van mr. Marchant een man te zoeken, dio de vrijzinnig-democratische beginselen is toegedaan. Wordt het ontslag aanvaard? Een andere vraag is echter, aldus schrijft „De Avondpost" of de Koningin het ontslag zal aanvaar den. Het hoofd van staat ziet zich hier ongetwijfeld voor een moeilijke beslissing geplaatst, waarbij uiter aard de minister-president als formateur van het ka binet zijn advies zal hebben uit te brengen." Men begrijpt nu beter. Men ontkomt niet aan den indruk, aldus „Het Volk", dat zijn toetreden tot het kabinet-Colijn voor dezen (thans voormaligen) vrijzinnig-democrati-- schen leider bij zijn overgang een rol heeft gespeeld. De heer Marchant heeft de politieke persoonlijkheid, die hij tot dusver was, in het kabinet ten eenen male verloochend en heeft een innerlijke toenadering tot de denkbeelden der vier andere kabinetspartijen doorgemaakt, die hem daarmede nagenoeg geheel deden samenvallen. Zijn kerkelijke overgang vormt de bezegeling dezer wijziging van politieke denk beelden. Men begrijpt nu ook beter hoe het mogelijk wrs, dat de vrijzinnig-democratische minister zoo hard handig het openbaar onderwijs kon aantasten en 't bijzonder onderwijs buiten schot laten. Blijkbaar was de heer Marchant van het openbaar onderwijs al eenigen tijd afvallig geworden en had hij zijn hart aan het kerkelijk onderwijs verpand. Voor het kabinet vormt het besluit van den minis ter zeker geen geringe moeilijkheid. De politieke krachtenverdeeling in het ministerie is hiermede ge heel op losse schroeven gezet. De positie van den Vrijz.-Dem. Bond aan getast. De „Tel." schrijft o.m. het volgende: In het algemeen gesproken is de positie van den Vrijz. Dem. Bond door de handelwijze van mr. Mar chant sterk aangetast. Een politieke partij kan on mogelijk zonder schade te lijden haar meest vooraan staanden vertegenwoordiger naar een ander kamp zien overgaan. Minister Marchant is geenszins van plan zich uit het politieke leven terug te trekken en daar hij niet zij aan zij met de Vrijz. Democraten langer kan vechten, zal hij voortaan tot hun politieke tegenstanders behooren. Feitelijk had de minister zich den laatsten tijd reeds sterk ontwikkeld in een richting, die met de oorspronkelijke vrijzinnig-demo cratische doctrines nog maar weinig te maken had. Iedereen herinnert zich de sterk katholiek gekleurde redevoering die de heer Marchant bij de eerste steenlegging van de nieuwe abdij van Egmond heeft gehouden. Ook zijn standpunt ten opzichte der bewapening en van de openbare school was slechts moeilijk in overeenstemming te brengen met de traditioneele leer der partij waartoe hij behoorde. Met het verdwijnen van mr. Marchant uit den Vrijz.-Dem. Bond zal deze ongetwijfeld neiging gaan vertoonen van terug té keeren naar zijn oorspronkelijken politieken koers

Schager Courant | 1935 | | pagina 1