Dinsdag 14 Mei 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9721 PROPAGANDA VOOR MELKBROOD. Een dierentuin in rep en roer. Storm teistert Nanking. De doodslag te Hoofddorp. Drama in een R.K. kerk te Den Haag. WIE WAS DE DIEF VAN HET PANEEL TE GENT? Vroeger koster geweest. Het overlijden van Pilsoedski. Bakkersorganisaties steunen de actie. Een basis tot samenwerking. 's-Gravenhage. Het Crisis-Zuivelbureau deelt mede, dat tusschen de vier landelijke organisaties van werkgevers in het bakkersbedrijf, te weten den Ned. Bakkersbond, de Ned. Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf, den Bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland en den Ned. R.K. Bak kerspatroonsbond eenerzijds, een goede basis tot sa menwerking is bereikt met betrekking tot de propa ganda voor, het gebruik van melkbrood, welke door het Crisis-Zuivelbureau naast de algemeene zuivel- propaganda wordt gevoerd. Men heeft zich vereenigd op dezen grondslag, dat een prijsverschil tusschen melk- en waterbrood van 2 cent per brood van 800 gram bij de geldende prijs verhoudingen voldoende kan worden geacht in die plaatsen, waar redelijke prijzen voor het waterbrood bestaan. De bakkersorganisaties hebben zich bereid .verklaard de propaganda voor een vrijwillig ver hoogd gebruik van melkbrood metterdaad te steu nen, en haar leden op te wekken dienovereenkom stig te handelen. Opzet van de propaganda is het Nederlandsche Volk te overtuigen van de voordeelen van het melk brood boven waterbrood, waarop onlangs de minister van Sociale Zaken in het belang van de volksge zondheid de aandacht vestigde. Het kan zijn nut hebben er nog eens op te wijzen, aldus het communiqué van het Crisis-Zuivelbureau, dat de geheele propaganda voor het gebruik van zuivelproducten niet wordt bekostigd uit rijksmid delen, doch met gelden, afkomstig van de produ centen. UIT ONZE OOST. Groote schade, enkele dooden. Nanking. Gisternacht heeft een zware storm, die verscheidene uren onafgebroken woedde, de tele foon-, licht- en telegraaflijnen verwoest. Ongeveer 1000 kleine huizen en vele booten op de Jangtse werden beschadigd of geheel vernield. Door de ineenstorting van de in aanbouw zijnde regeeringsfilmstudio's werden drie arbeiders gedood. RECHTB \NK. Voortgezette behandeling. Het Gerechtshof te 'Amsterdam zette gister de be handeling voort van de strafzaak tegen de vieren twintigjarigen electrotechnicus W .K., die terecht staat verdacht van doodslag op zijn pleegvader den lelectricien Van Brussel te Hoofddorp. Het O.M. had tien jaar gevangenisstraf tegen hem gerequireerd, de rechtbank sprak hem echter vrij. Donderdag jl. had in deze zaak een uitvoerig ge tuigenverhoor plaats voor het Gerechtshof, onder presidium van Mr. J. M. Jolles, Gister werd verd. nogmaals aan een verhoor on derworpen; hij ontkende hardnekking zijn pleegva der te hebben neergeslagen. Requisitoir. Het woord is dan aan 'den procureur-generaal Mr. Dr. D. Reilingh, voor het houden van zijn requisi toir. Het uitgangspunt in deze droevige zaak, aldus spr., 3s het feit, dat hier geen sprake is van zelfmoord. De gruwelijke verminking en de bloedspatten wijzen duidelijk op een opzettelijke levensberooving. Spr. gaat dan de verschillende getuigenverklaringen na. De buurman van den verslagene, die ziek was en den geheelen nacht wakker heeft gelegen, had vroeg in den morgen doffe slagen gehoord. Een half uur later ongeveer hoorde hij iemand op een fiets weg rijden. Verder heeft hij geen enkel gerucht meer gehoord. Uit niets blijkt, dat iemand anders dan verd. dien ochtend in de woning van Van Brussel is ge weest Verd. is omstreeks zes uur 's morgens wegge gaan volgen zijn opgave, te 7 uur kwam de bezor ger van de courant, een uur later gevolgd door den melkboer. Zij hebben niets bijzonders gemerkt, alle Ideuren en ramen waren gegrendeld. Uitvoerig bespreekt de procureur-generaal dan het bezoek van den electricien Van Weelde, die ontdekte twellc een tragedie zich in de werkplaats had afge speeld. Deze man is slechts onhandig opgetreden; hij heeft Men eersten ochtend wat rondom het huis geschar reld, door een ruit van de werkplaats zag hij bloed spatten, maar alarm maakte hij nog niet Pas den volgenden ochtend stelde hij een nader onderzoek m. Tegen dezen man kan men echter geen verden kingen koesteren, meent de procureur-generaal. De bewering van verd, dat er om 7 uur een onbekende persoon bij Van Brussel zou komen om hem te hel pen hij zijn werk, wordt gelogenstraft door de ver klaringen van den courantenbezorger. Deze was nl. ongeveer 7 uur ter plaatse, er was geen bezoeker te izien. Op de jas van den verslagene is een haar gevonden van dezelfde soort als verdachte heeft. Verd.'s jas is gevonden in het gangetje bij de werkplaats, tij dens de worsteling heeft hij deze waarschijnlijk ver loren. De hond was in een der bovenkamers opge sloten. Het is ondenkbaar dat Van Brussel het dier boven zou hebben gelaten. Bij den verslagene, noch in de woning is geld gevonden. Van Brussel is dus ongetwijfeld, nadat hij neergeslagen was, beroofd. Deze verd. heeft op zeer geraffineerde wijze zijn vorige pleegouders, waar hij op 17-jarigen leeftijd in huis kwam, bestolen en opgelicht. Ook toen hij onder dienst was heeft hij een diefstal gepleegd. Spr. geeft toe, dat er geen bloedsporen zijn gevonden, doch verd. heeft ruimschoots tijd gehad om ze weg te maken. Het staat vast dat de verhouding tusschen verd. en zijn pleegvader den laatsten tijd zeer slecht was, het liep zelfs zoo nu en dan op een vechtpartij uit. Er bestond ongetwijfeld een verhouding tus schen verd. en de vrouw van Van Brussel. Tien Jaar geëischt. De motieven, welke verd. tot zijn beestachtigen daad hebben gebracht, zijn niet bekend. Waarschijn lijk is er ruzie ontstaan, hetzij over geld dat vermist werd, hetzij over de vrouw van Van Brussel. Spr. meent, dat uit alle aanwijzingen met zeker heid valt te concludeeren, dat verd. Van Brussel heeft gedood. Vervolgens schetst spr. den persoon van verd. Hij heeft een koude, onberekende onbetrouwbare natuur. Tenslotte requireert d9 procureur-generaal wegens 'doodslag een gevangenisstraf van tien jaar. Een dolle hond, een losgebroken wolf, een aap, die zijn begeleiders aanvalt. Tegen het ochtendgloren van den tweeden Paasch- dag, aldus vertelt het Bat. Nbl., hoorde een koelie van het Bandoengsche Zoölogische Park, die daar kwam om zijn werk te verrichten, een helsch lawaai, veroorzaakt door het schreeuwen van de apen. Direct ging hij poolshoogte nemen en zag bij de kooien een erg te keer gaande groote hond, die naar zijn doen en laten te oordeelen, vermoedelijk dol was. De bij het park wonende beheerder werd gewaarschuwd en getracht werd het dier te vangen. Bij deze pogingen werd de koelie door het dier ge ducht in een van zijn handen gebeten, terwijl de be heerder bij het afmaken van den hond een hand openreet aan de tanden. Nadat het dier was gedood is de kop naar instituut Pasteur gezonden, waar in derdaad werd geconstateerd, dat het dier dol was' geweest; de beide verwonde personen zijn dan ook in behandeling genomen. Tegelijkertijd, dat zich de geschiedenis met den dollen hond afspeelde, zagen de aanwezigen tot hun grooten schrik, dat in den dierentuin een der beide wolven los liep. Niettegenstaande de stevige gaas omheining van bijna twee en een halve meter hoog te en de gedeeltelijke ijzerbedekking boven het hok, was het beest, vermoedelijk wild geworden door het kwaadaardig tekeergaan van den dollen hond, er in geslaagd zich naar buiten te werken. Met behulp van inmiddels gearriveerde andere koelies werd getracht het dier te vangen, doch dit was gemakke lijker gezegd dan gedaan, want opeens was het dier verdwenen. Een paar uur daarna kwam er een telefoontj'e van de familie D. op Dago met de vraag of er mis schien een wolf was weggeloopen, want aldaar werd in den tuin een dergelijk soort dier dat eigenlijk meer lijkt op een flinken grijzen herdershond dan op een wolf, aangetroffen. Gewapend met een groo ten zak is toen een koelie van het wolvenhok onmid dellijk naar de familie D. gegaan, waar de wolf, hem ziende, angstig met de staart tusschen de pooten kruipend op hem afkwam en zich kalm in den zak liet opbergen. Per demmo is toen de koelie met zijn wolf weer naar den dierentuin teruggekeerd, waar het dier, daar niet uitgesloten was, dat het ook door den hond was gebeten, is afgemaakt. Een van de apen was echter ook apart opgesloten, maar daar het toch wel mogelijk was, dat ook dit dier zou zijn gebeten, heeft men voor alle veiligheid ook den aap doodgeschoten. In den loop van den ochtend liep een der orang- oetangs aan een ketting aan de hand van den be heerder, terwijl aan den anderen kant van het dier het bestuurslid van den dierentuin, dr. J. liep. Het nachtelijke rumoer scheen ook de stemming van dit beest te hebben beïnvloed, want plotseling attaqueer de het dr. J., die kwam te vallen en door den aap in een scheenbeen werd gebeten. Na een paar flinke stokslagen liet het dier eindelijk los en werd direct naar zijn kooi gebracht. Dr. J. was er gelukkig goed afgekomen en de wond die een weinig bloedde, bleek niet ernstig te zijn. Er zijn onmiddellijk' maatregelen getroffen, waar door zelfs de geringste kans op ontvluchting uit de kooien in den vervolge absoluut is uitgesloten. Een pas uit zenuw-inrichting ontslagene schiet zich onder de H. Mis voor het hoofd. Zondagmiddag onder de H. Mis van 12 uur heeft zich in de kerk van de H. Familie aan het Kamper foelieplein te Den Haag een droevig drama afge speeld; een pas uit de Ramaerkliniek ontslagen ze nuwpatiënt heeft zich met een revolver voor het hoofd geschoten. De kerk was stampvol, zoo lezen we in de „Msb." Ook achter in de kerk bevonden zich vele geloovi- gen, die bij gebrek aan zitplaats, staande de H. Mis bijwoonden. Tusschen de beide consecraties, terwijl er een eer biedige stilte in de kerk heerschte, klonk achter in de kerk plotseling een schot. Een man, die achter bij het wijwatersvat stond, had zich met een revolver een kogel door het hoofd geschoten en zakte bloe dend ineen. Een paar politie-mannen in burger, die ook de H. Mis bijwoonden, en zich in de nabijheid bevonden, snelden toe en ontrukten allereerst den gewonde zijn revolver, opdat daarmee geen meerdere ongeluk ken zouden kunnen gebeuren., namen verdere maat regelen voor den gewonde en waarschuwden den Ge neeskundigen Dienst. Door den knal van het schot was onder de geloo- vigen in de kerk een oogenhlik een groote opschud ding ontstaan. Sommigen waren hevig geschrokken en wilden reeds uit de kerk vluchten, doch spoedig daarop waren de aanwezigen weer gerustgesteld. Zijn toestand was gisteren zorgwekkend en de ge- neesheeren vreesden voor zijn leven. De 150 Amerikaansche touristen, die momenteel in ons land vertoeven, bezochten gister den Wieringermeerpolder en den afsluitdijk. Het gezelschap bij de uitwateringssluizen te Den Oever. De dader was in financieele moeilijkheden. Zondagochtend is het paneel van het Lam Gods, voorstellende Johannes den Dooper, in de St. Baaf- kerk te Gent weder in het altaarstuk van de gebroe ders van Eyck geplaatst. Talrijke bezoekers kwamen het in den loop van den dag bezichtigen. Thans blijkt ook het geheim, dat nog eenigszïns den dief van de beide paneelen omringde, ontsluierd. Deze persoon was een zekere A. Goedertier, 59 jaar oud, wonende te Wetteren, prov. Oost-Vlaanderen, Hij was voorzitter van de kath. dein. vereeniging. Het Werkmanshuis en speelde ook een zekere rol in de katholieke partij van zijn arrondissement. Op 25 November 1934 woonde hij samen met andere poli tieke leiders van zijn partij een vakvergadering te Dendermonde bij. In het vuur der besprekingen wond hij zich zoodanig op, dat hij 'n beroerte kreeg en een uur later overleed. Men was er toen verre van te vermoeden, dat Goedertier de dader was van den diefstal te Gent. Hij werd door zijn katholieke mede standers niet zonder praal begraven. Iets later kwam echter aan het licht, dat Goeder tier, die vroeger koster was geweest in de groote kerk van Weteren, maar later makelaar in effec ten was geworden, op het oogenblik van zijn dood eigenlijk failliet was. Het gerecht stelde een curator aan, die in de nagelaten papieren van den doode een kladschrift vond van de brieven, door Goedertier na den diefstal van de beide paneelen aan den bis schop van Gent geschreven. Ook de schrijfmachine waarmede hij zijn brieven heeft getikt, werd terug gevonden. Nadere bijzonderheden omtrent den dief. De correspondent van de N.R.Ct. te Brussel meldt nog: In de woning van den dief heeft het parket 'te Gent verscheidene huiszoekingen gedaan, welke echter tot dusver zonder eenig resultaat zijn geble ven. Men heeft planken vloeren opgebroken, muren doorboord, zolders en kelders afgezocht, zonder ook maar het minste spoor van het paneel te ontdekken. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de dief een helper heeft gehad. Er werden huiszoekingen bevo len bij verwanten en vrienden, die echter verzeker den, van dit alles niets te hebben afgeweten. Ook de vrouw van den doode beweert, van de geheele zaak onkundig te zijn gebleven. Het gerecht vertrouwt echter, dat dank zij de toegezegde premie van 25.000 francs, vooral indien de dief een mededader heeft gehad, het paneel met de Rechtvaardige Rechters toch nog wel zal worden teruggevonden. In de Sint-Baafskerk te Gent. De geestelijke overheid heeft het inzicht te kennen gegeven, het sedert ongeveer een jaar teruggekeer de paneel, Johannes Den Dooper voorstellend, in de Verboden rijwielpad door de Schoorlsche duinen; hoofdzakelijk wegens brandgevaar wordt dit pad door een prachtig stuk ongerepte natunr afgesloten. zijkapel van de Sint-Baafskerk te Gent, waar zich het werk der van Eyck's bevindt, weer zijn gewone plaats te geven. De kapel, evenals de andere onderdeelen van deze prachtige kerk, die nog meer kunstwerken van groo te waarde bevat, worden thans, naar men weet, met zorg bewaakt. lederen avond wordt voor het Lam Gods een zwaar ijzeren rolluik naar beneden gelaten, waardoor een herhaling van den in April 1934 ge- pleegden diefstal, naar men meent, geheel onmoge lijk is gemaakt. Warschau. Het bericht van het overlijden van Maarschalk Pilsoedski heeft in het geheele land die pen indruk gemaakt. Concerten en voorstellingen in bioscoop en theater werden onmiddellijk beëindigd. In de straten zag men mannen en vrouwen, die hun ontroering niet meester konden blijven en in snik ken uitbarstten. Den geheelen nacht bleven groote groepen in eer biedige stilte bijeen voor het paleis, waar de Maar schalk had gewoond. De beide dochters van den overledene hebben uren lang aan het sterfbed ge beden, terwijl mevrouw Pilsoedski zich geheel alleen had teruggetrokken in een der vertrekken van het paleis. Aan de openbare gebouwen en aan talrijke parti culiere huizen is de omfloersde vlag halfstok gehe- schen. De bladen van alle richtingen zijn verschenen met een door een rouwrand omgeven voorpagina. De bladen achten het waarschijnlijk, dat het stoffe lijk overschot van den maarschalk zal worden ter- aarde besteld te Krakau in den Koninklijken graf kelder, waar de vroegere koningen van Polen en de vrijheidshelden Kosciusco en Mickiewitsj rusten. De Maarschalk heeft den wensch te kennen gegeven, dat zijn hart zal worden overgebracht naar Wilna. De indruk van het overlijden van Pil soedski in het buitenland. Doordat het bericht van het overlijden van MaarT schalk Pilsoedski eerst laat ontvangen werd, heb ben de meeste bladen nog geen uitvoerig commen taar aan deze gebeurtenis gewijd. Echter blijkt over al de opvatting te bestaan, dat het moderne Polen een groot verlies heeft geleden. Men wijst op de groote prestaties van den overledene: de oprichting van den jongen Staat, de verdediging tegen het Bol sjewisme en het afsluiten van het Duitsch-Poolsche pact. De Times schrijft o.m.: „Toen de bestaande theo rieën geen stabiliteit tot stand konden brengen, plaatste het Poolsche volk zich des te gewilliger ach ter den soldaat en den man van de daad. Groot sol daat en kundig staatsman als hij was, gaf hij er de voorkeur aan, zich op den achtergrond te houden en door anderen te handelen. Maar zijn landgenooten pleegden toch op alle critieke oogenblikken in het bestaan van den nieuwen Staat op hem te zien." De „Daily Herald" voorspelt, dat de dood van Pil soedski in Polen een moeilijken toestand zal bren gen. Als argument daarvoor voert het blad aan, dat de dictatuur van Pilsoedski in de eerste plaats van persoonlijken aard was. Zijn aanzien was enorm, ook bij zijn tegenstanders. Nu hij heengegaan is, is het niet gemakkelijk, een blik in de toekomst te werpen. De nieuwe constitutie geeft den president half-dic- tatoriale bevoegdheden, maar de president zelf was door Pilsoedski uitgekozen. Het is. nu de vraag aldus het blad of president Moscicky zijn bevoegd heden kan behouden zonder den steun, dien het ge zag van Pilsoedski bood, of er niet een strijd tus schen de ministers zal ontstaan en of het einde niet zal zijn het herstel der parlementaire regeering. Eén ding is duidelijk: er is in Polen geen natuur lijke erfgenaam van het aanzien en de positie van Pilsoedski. Overigens is ook de „Daily Herald" van meening, dat op het gebied der büitenlandscho politiek door het overlijden van den Maarschalk waarschijnlijk slechts weinig veranderingen zullen plaats hebben. KANO OMGESLAGEN. Jongeman verdronken. In de Coenhaven te Amsterdam is Zondagmiddag een kano omgeslagen, waarin gezeten was de 20- jarige jongeman uit de Pieter Baststraat. Aanvan kelijk zwom hij naar den kant, maar vermoedelijk heef hij kramp gekregen en voor men hem kon be reiken, verdween hij in de diepte. Zijn lijk is nog niet gevonden. VAN EEN ZANDTREIN GEVALLEN. Jongetje overleden. Een 9-jarig Jongetj'e uit de Boisostraat te Utrecht, dat Zaterdag van een rijdenden zandtrein was ge- vallen en daarbij bekneld geraakt was tusschen twee kipkarretjes, is Zondagmorgen waarschijnlijk tengevolge van inwendige verbloedingen, overleden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5