Frankrijk en Rusland. Felle brand in de Hoofdstad. Buitenland Hitler's rede uitgesteld tot 21 dezer VERLAGING VAN VASTE LASTEN. Het communiqué. INSCHRIJVING VOOR DIENSTPLICHT. Blanke gangsters te Sjanghai. Het scheuren van grasland. Donderdag 16 Mei 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. 78ste Jaargang. No. 9723 Int. Telef. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERHTN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Resultaat van Laval's reis Hitler beeft niet deze week, zooals oorspronkelijk bet plan was, maar eerst tegen Dinsdag 21 dezer, de Rijksdag bijeen geroepen. Slechts één dag voor de zitting van den Volken bondsraad zal dus de leider van Duitschland zich uitspreken over de wijziging in zijn buitenlandsohe politiek. Vanwaar dit uitstel? Hitler weet zeer goed, dat op deze wijze de be antwoording van zijn voorstellen want dat zullen bet wel zijn veel vertraging ondervindt. De in Genève aanwezige diplomaten kunnen zon der samenspreking met hun regeeringen geen be sluiten nemen. Men dient zich dus eerst van de stemming in het eigen land op de hoogte te stellen, kortom voor ieder zich daaromtrent voldoende heeft georiënteerd gaat veel tijd verloren. Had Hitler dus in den loop van deze week z'n onthullingen gedaan, dan was er voldoende gelegen heid tot samenspraak geweest. Nu zijn de gedele geerden reeds in Genève bijeen als Hitler's toespraak wordt gehouden. Dit uitstel is echter goed te verklaren als men re kening houdt met een plotselinge gebeurtenis, die van zeer groot belang is voor Duitschlands verdere buitenlandsche politiek, nl. net overlijden van den Foolschen dictator Maarschalk Pilsudski. Zooal3 bekend, werd de toenadering van Polen tot Duitschland steeds door den overledene in de hand gewerkt en Hitler vond dan ook in hem zijn krach- tigsten bondgenoot. Nu deze markante figuur door den dood voorgoed van bet politieke tooneel is verdwenen, dient men te Berlijn eerst te weten hoe de nieuwe Poolsche machthebbers over de verdere ontwikkeling der Poolsch-Duitsclie verhoudingen denken. Het is duidelijk, dat Generaal Goering, die als Hitler's vertegenwoordiger aan de begrafenis te Warschau deelneemt, meteen wel zal trachten hier omtrent zekerheid te krijgen. Een ieder zal. begrijpen, dat de eventueele nieuwe gezichtspunten, die de ontwikkeling der Poolsche situatie met zich brengen, met jninutieuze zorg in Hitler's rede zuilen worden verwerkt. Niets zal door de Duitscke leiders aan het toeval worden overgelaten. Men zal, dat wat men te zeg gen heeft, wel op een goudschaaltje afwegen. Duitschland's gedragslijn zal ditmaal wel zóó klaar, zóó duidelijk worden uiteengezet, dat twijfel omtrent de bedoelingen ten eenen male is uitge sloten. Welke die bedoelingen zijn? Met zekerheid is daarvan natuurlijk niets te zeg gen, maar wij kunnen veilig aannemen, dat geen eischen zullen worden gesteld, doch eerder een be reidverklaring tot internationale samenwerking op het program staat. Dat men echter niet verder wil gaan dan strikt noodzakelijk is, spreekt bijna wel vanzelf en daar om wil de Fuhrer met zijn rede wachten tot hij om trent de Poolsche bedoelingen volledig is ingelicht. Laval in Moskou. Do Fransche minister is op uitbundige wijze door de Russen ontvangen. Men heeft zich uitgesloofd om het hem op elke denkbare wijze naar den zin te maken en hem maar te overtuigen van de vriend- schappelijke gevoelens die de Sovjets Frankrijk toe dragen. Zelfs Stalin is voor een moment uit zijn afgezon derd leven getreden en heeft tezamen met Laval en enkele andere Russische grootheden gedineerd. Dit is de eerste maal, dat de Russische dictator zich daartoe leent en dit feit alleen spreekt dan ook mis schien nog meer dan alle verdere huldiging. De Sowjets zijn blijkbaar nog bijzonder in hun schik met het gesloten verdrag van wederzijdsche bijstand. Zoo zelfs, dat de Russische leiders aan de Fran sche Communisten het bevel hebben gegeven hun agitatie tegen het Fransche militairisme te staken. Als iemand dat een jaar geleden had voorspeld zou hij zeker hartelijk zijn uitgelachen. Resultaat van Laval's reis. In Warschau heeft Laval weinig kunnen bereiken. Het samenvallen van zijn bezoek met Pilsoedski's dood was ook wel zéér ongelukkig, claar dit Beck's vrijheid van handelen ten zeerste beperkte, maar toch kan niet worden ontkent, dat, los van deze ongunstige samenloop van omstandigheden, een zeer groote reserve door de Polen wordt in acht genomen. Men voelt daar toch blijkbaar nog niets voor een vastleggen van de tegenwoordige grenzen en blijft maar steeds het Fransche streven naar een Ooste lijk pact ontwijken. Betere resultaten heeft Laval in Rusland bereikt. Hier vond hij gelijkgestemde geesten, die uit angst voor Duitschland, alles willen doen om de grenzen in Oost-Europa voorgoed vast te consolideeren, en daartoe hun bewapening tot het uiterste op te voe ren. Wilt ge de vrede, bereidt U ten oorlog! Uitdrukkelijk werd echter te kennen gegeven, dat men met groote vreugde de toetreding van alle sta ten tot een beveilingspact voor Oost-Europa zou zien en dat men daarvan niemand dus ook Duitsch land niet wenschte uit te sluiten. Dit is althans één lichtpuntje. Eerste wetsontwerp te verwachten. Door de Regeeringsdienst wordt medege deeld, dat de indiening bij de Tweede Kamer van een eerste ontwerp van wet betreffende verlaging der vaste lasten zeer binnenkort te verwachten is. Wij achten het zeer waarschijnlijk, aldus voegt het „Hdbld." aan dit bericht toe, dat bovenbedoeld wets voorstel betrekking zal hebben op een regeling in zake landelijke hypotheek. Drie magazijnen van verlichtingsartike len in vlammen opgegaan. Nog geen week is het geleden, dat de felle brand bij de fa. Velleman op de Prins Hendrikkade ge woed heeft, of opnieuw heeft de hoofdstad een nieu wen grooten brand aanschouwd, die de brandweer slechts met groote krachtsinspanning heeft kunnen overmeesteren. In de Vijzelstraat, tegenover bet Carltonhotel is nl. tegen acht uur een felle brand uitgebroken in het magazijn van huishoudelijke artikelen van de n.v. Aurora Klein's Handel Mij. Gelijkvloers lag hier de winkel, die, nadat de bedrijfsleider, de heer Cannos, tegen half zeven gesloten had, was blijven stralen in den feestelijken schijn van een groot aantal elec- trische lampen, een der voornaamste artikelen waar in de zaak handel drijft. Gedurende de uren, dat het vuur gewoed heeft, op de verdiepingen daarboven, en steeds verder naar achteren in het diepe pand doordrong, is deze ver lichting onafgebroken aan gebleven, wat onder de zware, grauwe en zwarte rookwolken, die van het zwaar brandende gebouw opstegen en zich over de heele buurt verspreidden, een zonderling en fantas tisch schouwspel opleverde. Nogj sterker werd dit het geval toen de stortvloed van bluschwater, welke de brandweer eerst van een, later van twee aan de voorzijde opgestelde mechani sche ladders af door de vensters naar binnen wierp, in stroomen omlaag kwam midden tusschen al die lampen, die onverstoorbaar bleven doorbranden. Want het was onmogelijk om in het brandende per ceel door te dringen en het schakelbord van dé ver lichting te bereiken, teneinde deze te dooven. Om ongeveer half acht hadden voorbijgangers in de drukke Vijzelstraat rook zien dringen door de kift ren van de vensters op de eerste verdieping. Binnen, dieper in het gebouw, moet het vuur toen al fel ge woed hebben, hoewel van de straat af van vlammen weinig te bespeuren is geweest. Toen de brandweer met eenige motorspuiten en een mechanische ladder verscheen was het eerste wat zij deed de ramen van de brandende verdieping inslaan, waarop onmiddel lijk zware rookwolken naar buiten sloegen, die het bereiken van den vuurhaard tot een onmogelijkheid maakten. Het bleek dat het geheele pand tot aan de achter zijde op alle verdiepingen vol rook stond, die den spuitgasten ook belette aan de achterzijde binnen te dringen. Intusschen was er door het openslaan van de vensters lucht bij het vuur gekomen en on middellijk greep dit nu met groote felheid om zich heen. Het pand, waarin de brand woedde, is tamelijk Een geest van vriendschappelijk vertrouwen bij de totstandkoming van het verdrag van bijstand. Moskou: In het door het Telegraafagentsc'nap der Sovjet Unie gepubliceerde communiqué van de FranschRussische besprekingen wordt o.m. ver klaard: Tijdens de besprekingen, welke op 13, 14 en 15 Mei te Moskou zijn gehouden, hebben Stalin, Molo- tow en Litwinow, evenals Laval, hun voldoening uit gesproken over het op 2 Mei 1935 te Parijs ondertee- kende verdrag, waarbij de verplichting van weder zijdsche hulpverleening tusschen de Sowjet Unie en Frankrijk werd vastgesteld en de noodige opheldering werd verkregen. De vertegenwoordigers der Sovjet Unie en van Frankrijk hebben de mogelijkheid gehad het vriend schappelijke vertrouwen te constateeren, dat tusschen hun landen door het verdrag is geschapen. Dit heeft zijn weldadigen invloed uitgeoefend op de behande ling van alle kwesties en wel, zoowel van de Sovjet RussischFransche betrekkingen als van de kwesties der algemeene Europeesche ordening, welke is ont staan binnen het kader der samenwerking van de beide regeeringen. nieuw en gebouwd om eenige oude huizen heen, wat voor de brandweer buitengewone moeilijkheid op leverde bij haar pogingen om den brand aan de ach terzijde te bereiken en zoo in te sluiten. In het heele gebouw waren allerlei huishoudelijke artikelen als waschmachines, houten keukentrappen, dweilen, sponsen en ook veel artikelen van celluloid opgesla gen. De zeer sterke en voor de brandweer zoo hin derlijke rook-ontwikkeling ontstond voornamelijk door het in aanraking komen van het bluschwater, met het fel brandende celluloid. De spuitgasten waren soms geheel omhuld door de dichte rookwolken en waren bij hun moeilijk werk van rookmaskers voorzien. Twee van hen zijn door den verstikkenden rook bijna bewusteloos geworden. Met behulp van het zuurstof-toestel moesten zij wor den bijgebracht. Daarna zijri zij per auto naar hun woning vervoerd. Toen de eerste verdieping uitgebrand was, herhaal de zich dezelfde moeilijke strijd van de brandweer tegen het vuur op de tweede verdieping, waar het zich al lang genesteld had. Ook hier sloegen eerst zoodra de ramen ingeslagen waren, zware rookwol ken naar buiten, waardoor men af en toe een laaien- den vuurgloed zag wapperen. Het heeft eenige uren geduurd, voordat de brand weer het vuur meester was. Een groote mcnschenmenigte heeft zich den hee- len avond voor het brandende gebouw opgehouden. De zeer drukke Vijzelstraat was voor alle verkeer afgesloten. Omtrent de oorzaak van den brand heeft men niets kunnen vaststellen. De schade door het vuur aan gericht, bedraagt duizenden en is gedekt door verze kering. De eerste en de tweede verdieping -zijn over een groot gedeelte van de diepte van het pand uitge brand. De derde verdieping is gespaard gebleven. Met de na-blussching heeft de brandweer nog uren werk gehad. De staatslieden hebben met alle openlijkheid de be spreking over deze kwesties gevoerd. Juist in het belang van de handhaving van den vrede zijn deze staten verplicht de middelen der landsverdediging niet te ver minderen. Stalin he'eft uitdrukking gegeven aan zijn volledig begrip voor het streven van ieder land een bewapeningsniveau te be reiken, dat in overeenstemming is met de noodzakelijkheden van zijn veiligheid. De vertegenwoordigers der beide staten hebben aan den anderen kant hun besluit bekrachtigd bij de voortzetting van hun samenwerking niets na te la ten om met behulp van alle solidaire regeeringen een politiek van den vrede en van de verbetering der politieke betrekkingen te bevorderen, welke alleen onder de volken het voor de ontwikkeling van de moreele en materieele belangen der Europeesche col lectiviteit onontbeerlijke vertrouwen zal vermogen te herstellen. In het bijzonder werd erkend, dat het sluiten van het pact tot wederzijdschen bijstand tusschen Sovjet Rusland en Frankrijk in geen geval de beteekenis vermindert, welke de verwezenlijking van een regi onaal pact in Oost-Europa biedt, dat de oorspronke lijk daarvoor bestemde staten zou vereenigen op de basis van verplichtingen, welke non-agressie, con sultatie en het niet verleenen van steun aan een aan valler beoogden. Beide regeeringen zullen dit doel verder nastreven. De deelneming van geen enkelen staat wordt bui tengesloten. Laval heeft gister nog een bezoek gebracht aan de militaire vliegvelden te Moskou. Vervroegde inschrijving voor de lichting 1937. De minister van defensie heeft aan de burgemees ters in den lande medegedeeld dat het plan bestaat om het getal keuringsraden belangrijk te verminde ren. Indien dit plan wordt verwezenlijkt, zal de zit ting van elk der overblijvende raden langer moeten duren dan thans. Deze zitting later te laten eindi gen dan ongeveer half Mei, is om verschillende re denen niet mogelijk, zoodat de langere duur van de zitting slechts te bereiken is door de keuring vroeger te doen beginnen. Dit maakt het noodzakelijk, ook de inschrijving voor den dienstplicht te vervroegen. Óm daartoe te kunnen geraken, is wijziging van de Dienstplichtwet noodig. Een zoodanige wijziging is voorgesteld bij een wetsontwerp, dat bij Koninklijke Boodschap van 26 April j.1. bij de Tweede Kamer is ingediend (het Bezuinigingsontwerp). Met het oog op het voorbereidend werk, dat ingevolge art. 6, tweede lid van het Dienstplichtbesluit aan de inschrijving moet voorafgaan, zal het goed zijn, reeds nu reke ning te houden met de mogelijkheid, dat deze wetswijziging spoedig tot stand komt, in welk geval de algemeene inschrijving voor de lichting 1937, welke naar de bestaande bepa lingen in Januari 1936 zou plaats hebben, waarschijnlijk wordt vervroegd tot October 1935 en de kennisgevingen, bedoeld in art. 7 eerste en vierde lid van genoemd besluit, in September a.s. zullen moeten plaats hebben. De Minister voornoemd verzoekt den burgemeesters maatregelen te willen treffen, opdat voor de lichting 1937 het voorbereidend werk, bedoeld in het aan gehaalde tweede lid van art. 6 uiterlijk begin Sept. a.s. zijn beslag zal hebben verkregen. Een juweliers winkel geplunderd. Drie blanke bandieten zijn te Sjanghai met getrok ken revolver een juwelierszaak in de Nankingstraat, een hoofdstraat, binnengedrongen, en hebben voor een bedrag van ongeveer 50.000 dollar buit ge maakt, waarna zij wisten te ontkomen. Naar gemeld wordt, zou de aanvoerder der bende, te oorde-elen naar de spraak, een Amerikaan kun nen zijn. Het gebeurde heeft in de stad zeer veel opzien gebaard, daar dit de eerste dergelijk roofoverval is, die hier door blanke gangsters is- gepleegd. Banditisme te Kanton. V. D. verneemt uit Kanton: Door het gemeente bestuur van Kanton worden strenge maatregelen overwogen, om een einde te maken aan het ban ditisme, dat zich den laatsten tijd veelvuldig in deze stad heeft geopenbaard. Dezer dagen hebben bandieten een overval ge pleegd op een bekend restaurant, welks eigenaar geweigerd had, „belasting" aan de bende te beta len.' Zij wierpen een bom in het restaurant, waar door een kellner levensgevaarlijk werd gewond. Bijna tegelijkertijd werd een bom geworpen op een jonk op de rivier, waardoor twee personen zwaar gewond werden. NEGERS AAN LYNCHPARTIJ ONTKOMEN. I Te Spottsylvania in den Amerikaanschen staat Virginia zijn twee negers, die verdacht worden van het plegen van een dubbelen moord, door soldaten gered uit de handen van een woedende menigte, die hen wilde lynchenn. B O E R D E R IJ. Vragen van het Tweede Kamerlid Ve der Sluis. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Sluis, heeft den minister van economische zaken gevraagd: 1. is het den minister bekend, dat in vele pacht- contracten de bepaling is opgenomen, dat grasland niet dan met toestemming van den verpachter mag worden gescheurd? 2. is het den minister bekend, da.t tal van ver pachters de gevraagde toestemming tot scheuren hebben geweigerd? 3. is de minister bereid te bevorderen, dat wet telijke maatregelen in het leven worden geroepen, die waarborgen, dat het scheuren van grasland niet achterwege blijft door den onwil van de verpach ters?

Schager Courant | 1935 | | pagina 1