Noodlottige vliegramp KIJKEn is KO0PEÜ tyCLOECK Postrekening No. 23330 Int. Telef No. 20 6 PAGINA'S. in Rusland. „DE MAXIM GORKI" VERNIELD. Groot aantal dooden. Weer ongeluk langs het N.H. Kanaal LAWRENCE OVERLEDEN. Gutzeit wil niet terugkeeren. De appel van Paris. Bekentenissen te Oss „De Rut" bekent. Familiedrama te Rotterdam. WATERSNOOD NA DROOGTE. Twintig dooden. Mr. Marchant dankt ambtenaren. Maandag 20 Mei 1935. 78ste Jaargang. No. 9725 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Botsing in de lucht met een kleiner vliegtuig. Reuter meldt uit Moskou, dat ih de buurt van deze stad het grootste vliegtuig ter we reld, de „Maxim Gorki", in de lucht tegen een kleiner vliegtuig gebotst is, met het noodlottig gevolg, dat het reuzenviiegtuig ter aarde stortte. Bij deze ramp die herinnert aan den val van een ander groot Sowjet-vliegtuig bij Kharkov in 1933 lieten, volgens de eer ste berichten, acht-en-veertig opvarenden, on der wie ettelijke van de knapste luchtvaart- vaart-technici, het leven. Een relaas van het ongeluk. Het D.N.B. verneemt uit Moskou, dat de Maxim Gorki in de buurt van Moskou was gestart met een ander vliegtuig op sleeptouw. Kort na den start begon de bestuurder van het gesleepte vliegtuig, Laschin, acrobatische toeren te verrichten met zijn vliegtuig, ondanks het verbod van de luchtvaart autoriteiten. Daarbij is hij met zijn vliegtuig tegen de Maxim Gorki gebotst. Beide vliegtuigen stortten omlaag. De bemanning van de Maximum Gorki be staande uit elf man, onder wie de commandant werd gedood. Aan boord was voorts een aantal leden van bet centrale aërodynamische instituut, van wie ver- scheidenen door bun familieleden waren vergezeld. Allen, 37 personen werden bij de ramp gedood. Ook de bestuurder van het vliegtuig, dat de bot sing veroorzaakte, is om bet leven gekomen. De botsing, meldt men nader, werd veroorzaakt, doordat het sleepvliegtuig bij een looping met den vleugel van de Maxim Gorki in aanraking is geko men. Een gedeelte van den vleugel knapte af. De bestuurders van de Maxim Gorki hebben nog getracht een landing uit te voeren, maar het vlieg tuig, dat herbaalde malen over den kop sloeg, is daar bij gebroken en in brand geraakt. Verscheidene ex plosies aan boord van bet vliegtuig vernielden bet totaal. In een dicht bij het vliegveld gelegen dorp zijn de brokstukken van beide vliegtuigen terecht gekomen. De lijken, die afschuwelijk verminkt waren lagen verward tusschen stukken van het vliegtuig en de motoren. De chef van de Russische luchtvloot, Tkaschef, beeft een voorloopig onderzoek doen instellen, waar bij men tot de hierboven genoemde conclusies is ge komen. Besloten is dat alle omgekomenen op staatskosten zullen worden begraven. Aan de acliterblijvenden zal een staatspensioen worden verleend. Onder de 37 passagiers, die allen zijn omgekomen, waren acht vrouwen en zes kinderen. Bijzonderheden omtrent het vliegtuig. De Maxim Gorki, het Russische vliegtuig A.N.T.- 20, kon ruim zeventig passagiers bevatten. Het was .ontworpen door ir. A. N. Tupolew. Op 25 September 1932 werd in een bijeenkomst van journalisten bet initiatief tot den bouw genomen ter eere van den gedachtenis van den schrijver Maxim Gorki. Op 10 Maart 1933 begon het hydro-aerody- namische instituut te Moskou met het ontwerpen Eind Maart 1934 kwam het toestel gereed en 6 Mei van dat jaar maakte het zijn eerste vlucht. De Maxim Gorki had G8 NL vlucht en 23.5 M. lengte. Het vliegtuig woog volledig belast 41.000 kg. en was uitgerust met 8 motoren van 870 pk., waar van 6 vóór in den vleugel en 2 bovenop den vleu gel in tandem. Het totale vermogen was dus bijna 2000 pk. De spoonvijdte van 't onderstel bedroeg 11 M.; de wielen haddeji 2 m. doorsnee. Toch 48 dooden. Uit de laatste berichten zou blijken dat er bij deze iramp toch 48 menschcnlevens zijn te betreuren. De lijken der slachtoffers zijn in het stedelijke cre matorium van Moskou opgebaard. Uit alle deelen der wereld zijn condoleantietele- grammen ontvangen. De bevolking van Moskou heeft op eenvoudige tref- ïende wijze afscheid genomen van de slachtoffers van het ontzettende ongeluk. In verschillende steden zijn herdenkingsbijeenkomsten gehouden. Gemeld wordt, dat de bij de ramp om het leven ge komen vlieger Michejew zich herhaaldelijk heeft on derscheiden o.m bij de vlucht MoskouPeking en bij de vluchten boven de Noordelijke IJszee. De Prawda critiseert scherp het gebrek aan disci pline, waardoor deze ramp veroorzaakt is. Binnenkort bouw van een nieuw vliegtuig, dat nog grooter is dan de „Maxim Gorki". De leden van het corps diplomatique hebben den plaatsvervangend volkscommissaris van Buitenland- sche Zaken, Krettinski, hun deelneming betuigd met de ramp van de Maxim Gorki. De commandeur van het vliegtuigeskader, waartoe de Maxim Gorki behoorde, heeft aangekondigd, dat men binnenkort zal overgaan tot den bouw van een vliegtuig, dat nog gro.oter zal zijn dan de Maxim Gorki, welke gisteren is verongelukt. Nader wordt bekend: 40 z.g. Oedarniki, arbeiders die uitblinken door vakbekwaamheid, hadden den voorrang gekregen bij het maken van een rondvlucht hoven Moskou met de Maxim Gorki, omdat zij aan den bouw. van dit vliegtuig hadden deelgenomen. He ongeluk geschiedde, toen de Maxim Gorki zou 'dalen. BERGEN Aanrijding met doodelijken afloop. Automobilist door tegenlicht verblind. Zaterdagavond om elf uur heeft er op den Helderschen weg langs het N.H. Kanaal tus schen Koedijk en Alkmaar en de gemeente Bergen een aanrijding met doodelijken af loop plaats gehad. De 18-jarige v. H. uit Alkmaar reed op z'n fiets uit Alkmaar in de richting Koedijk, toen een auto, bestuurd door den heer d. H. uit Alkmaar, hem achterop kwam Uit tegenover gestelde richting naderde op dat moment eveneens een auto met verblindende verlich ting. Aangezien de lichten niet werden ge dempt, zag de heer d. H. bij het passeeren den fietser niet en reed hem omver. Zwaar gewond bleef de jongen op den weg liggen. Hij werd naar het Centraal Zieken huis te Alkmaar overgebracht, waar hij in den afgeloopen nacht aan de bekomen ver wondingen is overleden. LONDEN. Kolonel Lawrence, wiens eigenlijke naam T. E. Shaw was, is Zondagmorgen te acht uur overleden aan de gevolgen van het motor-ongeluk, dat hem deze week is overkomen. Kolonel Lawrence was in den wereldoorlog bekend als de leider der opstandige Arabieren, terwijl hij een nog onopgehelderde rol speelde bij de onlusten in Afghanistan. Met betrekking tot het overlijden van kolonel Law rence wordt nog gemeld, dat deze na het ongeluk niet meer tot bewustzijn is teruggekeerd. De beroemdste specialisten van Engeland hebben vergeefs geprobeerd hem in het leven te houden. Het stoffelijk overschot van Lawrence is in een En- gelsche vlag gehuld en opgebaard voor het altaar in den doodenlcapel van het hospitaal te Wool. Zijn dood is telegrafisch ter kennis gebracht van koning George en van den koning van Irak. Het Engelsche volk treurt over het verlies van een man van voorbeeldige plichtsvervulling, onbaat zuchtigheid en zelfopoffering. Men noemt Lawrence een nationalen held. Generaal Sir John Hamilton schrijft: Lawrence was een man, waarvan men onder 50 millioen de weerga niet vindt." Lawrence die in 1927 zijn naam in Shaw verander de, was begin van wereldoorlog onderofficier bij den geheimen dienst en gedetacheerd bij het Arabische bureau in Egypte. Op grond van zijn strategische gaven, wist hij zich tijdens de campagne in Palesti na op te werpen tot leider der ongeregelde Arabi sche strijdkrachten, die tegen de Turken opstonden Aan het hoofd van een Arabische stam trok hij in de kleeding van een Arabisclien stamleider Damas- cus binnen. Ook na den oorlog waren de werkzaamheden van Lawrence steeds in een sluier van geheimzinnig heid gehuld. Hij was eerst gewoon soldaat bij het tankcorps en later als „Ross" werkzaam bij de Royal Airforce, waar hij dienst deed als mecanicien. Hij nam later den naam Shaw aan. Het geval van menscbenxoof aan de Duitsche grens. De Duitsche beeldhouwer Gutzeit uit Hengelo, die op 4 Februari ƒ.1. werd ontvoerd en wiens ont voerder morgen. Dinsdag, te Almelo zal terecht staan, is Zaterdagmorgen bij Glanerbrug in de ge legenheid gesteld naar Nederland terug te keeren. Aanwezig waren van Nederlandsche zijde <te hoofdinspecteur van politie te Enschede, de hee<r Boerrigter, een luitenant van de marechaussee en eenige subalterne marechaussees. Tevens was aan wezig de huisschilder Joncers uit Hengelo, bij wlen Gutzeit in pension is geweest. Tot groote verrassng der aanwezigen weigerde Gutzeit. die in gezelschap verkeerde van drie in burger gekleede Duitsche politie-beambten, de Ne derlandsche grens te overschrijden. Nadat hiervan officieel acte was opgemaakt in het Duitsche douanegebouw, werd Gutzeit wederom per anto, vergezeld door de Duitsche politie-beambten', terug gevoerd naar Detmold, waar hij wederom in de gevangenis is opgesloten. Wie is de schoonste van Frankrijk? P a r ij s. Een oogenblik heeft het er op gele ken, dat de verkiezing van Frank rijks schoonheids koningin zou leiden tot het uitbreken van een nieu wen Trojaanschen oorlog. De jury had namelijk beslist, dat de titel „Miss France" toekwam aan de 22-jarige Elizabeth Pitz, eeni meisje uit Saarland. De teleurgestelde schoonen stelden zich terecht op het standpunt, dat deze jongedame niet mede kon dingen naar het hoogste, dat voor een Fransch meisje te bereiken is, omdat Saarland Düitsch is geworden, Zij verzetten zich zóó hevig tegen de uitspraak, dat Elizabeth Pitz zich gedwongen zag, als schoonheidskoningin te abdiceeren en plaats te maken voor een waarlijk Fransch meisje, dat daar na als koningin werd aangewezen. De roofmoord te Oyen en de roofoverval te Uden zijn thans opgehelderd. Er. begint langzamerhand klaarheid te komen in het groot aantal duistere misdrijven, die in de jaren 1933 en 1934 in het duistere Oss en omgeving zijn gepleegd. Bij vele dezer misdrijven duikt de raadselachtige figuur op van „De Rut". Het staat thans vrijwel vast, dat deze negentienjarige opperman H. A. v. d. P„ heter bekend onder zijn bijnaam „De Rut" en Piet de Bie de hoofdpersonen moeten zijn geweest van de bende, welke zoo langen tijd een terreur heeft uit geoefend op de bewoners van Oss en omgeving. Zooals men weet, heeft De Rut door zijn getuigen verklaring voor de Bossche rechtbank meegeholpen aan de veroordeeling van Piet de Bie, wegens dood slag op zijn neef Gerrit. Dit verraad is hem echter duur te staan gekomen. De familie De Bie zon op wraak. Dit is de voorgeschiedenis van de opzienba rende bekentenis van Willem de Bie, dat De Rut de hoofddader van den roofmoord te Oyen zou zijn ge weest. Het gevolg was, dat De Rut, die 15 dezer uit de gevangenis zou worden ontslagen, opnieuw werd ingesloten, thans wegens medeplichtigheid aan roof moord. Vier bekentenissen. De Rut moet door de verklaringen van Wil lem de Bie zoodanig in het nauw zijn ge bracht, dat ook hij een volledige bekentenis zou hebben afgelegd, aldus lezen we in het „Vsbl.". Na Willem de Bie, hebben dus thans ook Van Orsouw, bijgenaamd „de Olie", en De Rut bekend, het afschuwelijke misdrijf te Oyen te hebben bedreven. Inmiddels zijn de nasporingen der politie voortge zet, met het resultaat, dat thans ook de beruchte roof overval, die in den nacht van 21 op 22 Februari 1934 te Uden heeft plaats gehad, is opgehelderd. Destijds werd het bejaarde echtpaar Bouwmans door vier gemaskerde bandieten overvallen, mishan deld, gebonden en van een aanzienlijk geldsbedrag en gouden sieraden beroofd. De bandieten hadden zich door een gat in het dak toegang tot het boer derijtje verschaft en hadden den bewoner met zijn eigen jachtgeweer bedreigd, zoodat hij des nachts niet meer naar de politie durfde gaan. Door dezen vorsprong konden de gemaskerde bandieten met hun buit gemakkelijk ongehinderd ontkomen. Bij een bc zoek, dat wij hem brachten, vertelde de heer B. ons, dat De Rut Zaterdag zwaar geboeid onder politiege- leide naar het huisje is gebracht, waar destijds de overval is geschied. Dit huis aan den eenzamen Molkenkant, wordt thans niet meer door de familie B. bewoond. De Rut werd met de slachtoffers van den overval geconfronteerd, doch daar hij gemaskerd was geweest, was het voor hen niet mogelijk hem te herkennen. Hij viel tenslotte echter door de mand en legde ter plaatse een volledige bekentenis af. Hij noemde ook de namen van zijn mededaders, alle be ruchte figuren uit de Osse onderwereld. De politie zal verder onderzoeken of hij in deze waarheid spreekt. De Rut gaf op de plaats van het misdrijf een nauw keurig relaas van den overval. De bende had het adres der Bouwmans met de noodige bijzonderheden gekregen van 'n inwoner van Uden. Voor de „tip" hadden de vier misdadigers den aanbrenger elk tien gulden belooning gegeven. De Rut verklaarde, den man niet te kennen, zoodat de politie dezen onbekende zal moeten opsporen. Het edele viertal had zich per auto naar de plaats van het misdrijf begeven. Daar aangekomen, heeft De Rut een gat in den muur gemaakt, waarna zijn maats met 'n ladder via den zolder het achterhuis konden bereiken. Door het gestommel werd de heer des huizes gewekt, die naderbij kwam, en daarna weerloos werd geslagen en gebonden. De eerste klap pen bracht De Rut toe. Verder verklaarde hij nog, dat men gezamenlijk van onder de plavuizen een tabaksdoos en een blik ken kistje had te voorschijn gehaald, waaruit de spaarduitjes der oudjes, ten bedrage van tweeduizend gulden, werden buit gemaakt. Uit een kleerkast wer den de gouden sieraden gestolen. Teneinde de bewo ners op een dwaalspor te leiden, hebben de roovers elkaar hij het heengaan toegevoegd: „Laten wij maar voortmaken, dan kunnen we de bus naar Eindhoven nog halen." De bekentenis van De Rut bevat bezwarende ver klaringen tegen den wielrenner C., die thans verblijf houdt in het Huis van Bewaring te Den Bosch, ver dacht van moord op den caféhouder J. v. d. Pas en tegen A. H„ bijgenaamd de jonge Toon de Soep, en verder tegen Piet de Bie, die allen in het complot betrokken zouden zijn geweest. De Rut is thans in de marechausseekazerne te Uden ingesloten, waar hij tijdelijk blijft, teneinde ter plaatse nog nadere aanwijzingen te geven. Men kan thans veilig aannemen, dat de politie de daders van de in deze streek zoo veelvuldig gepleeg de misdaden in handen heeft. Men verwacht dan ook binnenkort meerdere onthullingen over roofoverval len, waarbij de beruchte Osse bende is betrokken. Gemeentewerkman vermoordt zijn jonge vrouw en pleegt zelfmoord. Zaterdagmorgen om 10 uur heeft ëen broer van de familie De Wolf, die aan de Veemarkt Zuidzijde nr. 7 te Rotterdam woont, in de woning, die op de eer ste verdieping is gelegen, zijn broer en schoonzuster dood aangetroffen. Beiden lagen met afgesneden hals te bed. Politie en parket werden terstond gewaarschuwd en stelden een onderzoek in. Nadere bijzonderheden. Hoogst luguber is de ontdekking van de beneden buren geweest. Deze verklaarden te omstreeks 5 uur in den morgen een bons te hebben gehoord, kort waarna men op het plafond een regelmatig tikken hoorde, als vielen er druppels op den grond. Men heeft bij het echtpaar aangebeld, maar toen men geen gehoor kreeg heeft men zich ter ruste begeven. Toen de ochtend was aangebroken ontdekten de benedenburen dat er bloed door het plafond sijperde en toen men ten overvloede bemerkte dat de Wolf niet op den gewonen tijd naar zijn werk ging en boven alles volkomen stil bleef, begreep men dat er iets ernstig was gebeurd en waarschuwde men de familie. Zooals gemeld is toen de broer van den man de woning binnengedrongen, die de vrceselijke ontdek king heeft gedaan. Men heeft nog in groote ongerustheid verkeerd over het lot van het vierjarig kindje van het on gelukkige echtpaar, dat niet in de woning werd ge vonden. De arme kleine bleek echter gisteravond reeds hij de ouders van de vrouw te zijn gebracht, De ouders hebben in het feit, dat het kind hij hen werd gebracht, niets verontrustends gezien, omdat dit wel meer gebeurde als het echtpaar een avond uitging. De man is gisteravond nog hij zijn eigen ouders op bezoek geweest, wien het wel opviel dat hij erg afgetrokken deed. Zooals gemeld was hij den laatsten tijd steeds zwaarmoedig' ën dit vond zijn oorzaak zooals na der is gemeld in het feit dat hij zich verbeelde aan een ongeneeslijke nierkwaal te lijden. Doktoren hebben hem herhaaldelijk verzekerd dat hij kernge zond was, maar het idéé was hem maar niet uit het hoofd te praten. Op tafel in de woning van het echtpaar is 'n af scheidsbriefje aan de ouders gevonden, waarin ver zocht werd goed voor het kind te zorgen. DE GROOTE BRAND TE TIENTSIN GEBLUSCHT. Ti entsin. 19 Mei (V. D.). De Zaterdag uit gebroken brand heeft in den afgeloopen nacht voortgowoed. Ten slotte is men er in geslaagd het vuur te beperken. Militairen hebben daarbij belang rijke hulp geboden. De Allerheiligen kerk", 'de 'Ambtenarenclub, Ide drukkerij en verscheidene gehouwen van de Kail- na-mijnhouwmaatschappij, zijn een prooi der vlam men geworden. In den Amerikaansehen staat Oklahoma. Reuter seint uit Altus (Oklahoma): De gebieden van Texas en Oklahoma in de Vereenigde Staten, die hebben te lijden gehad van groote droogte en verstikkende stof stormen, zijn thans overstroomd door de gezwollen rivieren als gevolg van ontzet- tenden nachtelijken regenval en wolkbreu ken. Aan de droogte is hiermee een eind. gekomen, doch men telt op zijn minst twin tig dooden en 70 gewonden. De overs'troomingen breiden zich nog steeds uit. Men schat de schade op drie mil lioen dollar. Bij den overdracht van zijn ambt. Aan mr. H. P. Marchant is dan bij Koninklijk Be sluit eervol ontslag verleeend als Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen met dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Het beheer van het departement van onderwijs, kunsten eni wetenschappen is bij betzelfde besluit ad interim opgedragen aan den Minister voor So ciale Zaken, prof. Slotemaker de Bruine. Bij de overdracht van zijn ambt heeft oud-minis ter mr. Marchant gisteren een toespraak gehouden, waarin hij zeide, dat hij verrukt is geworden door de werkkracht en de toewijding van het ambtena rencorps. Die werkkracht heeft hem zeer verheugd en hij is daar uiterst dankbaar voor. Nu hij door den loop der omstandigheden genoopt was tot heen gaan, gevoelde mr. Marchant zich gedwongen, dit woord van dank uit te spreken. Hij hoopte, dat indien de ambtenaren hun oordeel omtrent zijn per soon en zijn werk hadden gevormd, zij dat. oordeel nog wat zouden laten bezinken, alvorens dit defi nitief vast te stellen. Prof. di*. G. A. van Poelje heeft vervolgens den afgetreden minister namens de ambtenaren bedankt.. VOOR HET EERST SEDERT 960 JAREN MEI- SNEEUW TE PARIJS. Sedert 960 jaren is gister voor de eerste maal in Mei te Parijs sneeuw gevallen. Uit de provincie wordt gemeld, dat het overal winterweer is ge weest De bergpassen der Pyreneeën hebben, voor al in het N.W. en Z.W., ernstige schade geleden. Aan de Westkust woedden ontzettende stormen. SNEEUWSTORM IN SAVOYE. Parijs. De streek rond Chamberry in Sa- voye is door een sneeuwstorm geteisterd In de bergen heerscht een koude van 515 graden onder nul. Ook in de Vogezen en in de Jura sneeuwt het sinds gisteren ononderbroken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1