Griekenland weder op weg naar monarchie. BIRTILS De ramp van de „Maxim Gorki". Buitenland EERSTE AUTOWEG IN DUITSCHLAND GEOPEND. DE MIJNRAMP IN CHINA. Aantal dooden tot 800 gestegen. Dinsdag 21 Mei 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGEB 78ste Jaargang. No. 9726 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h'. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent Cbewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Hongaarsche vreugde over het bezoek van Generaal Mackensen. Hitler's zorgen. Duitsch-fascistische zege in Tsjecho- Slowakije. Een nieuw licht valt nu op den Venizelistischen opstand, die onlangs Griekenland heeft geteisterd. Het vermoeden, dat wij toen reeds uitspraken, blijkt juist te zijn geweest. Het was ook hier de strijd tusschen democratie en autocratie! De tegenwoordige machthebbers komen thans open lijk voor hun streven naar het herstel der monar chie uit, en daar de weggejaagde koning indertijd blijken heeft gegeven van een kneedbaar karakter, komt dat neer op een bestendiging van het tegen woordige ietwat fascistische bestuur, gedekt door de vlag van het koningschap. Dat de oude republikein Venizelos dit gevaar heeft zien aankomen, kan gerust worden aange nomen. Hij heeft zijn léven lang een buitengewoon fijne tastzin gehad voor dergelijke dingen. Zijne ex-majesteit ondertusschen, die op het oogenblik in Engeland vertoeft, maakt een groote kans weder in het bezit van zijn waardigheid te zul len worden hersteld. De Grieksche regeering schijnt reeds aan de Groote Mogendheden te hebben ge vraagd, of zij bezwaren tegen zijn troonsbestijging hebben en daar dergelijke vragen in het openbaar steeds plegen te zijn voorafgegaan door onderhande lingen binnenskamers, is de kans van weigering zeer gering. In elk geval bewijzen al deze geruchten, dat Grie kenland weder terug wil naar het koningschap. Het bezoek van Hess aan Zweden. Zooals men weet heeft Hitler's plaatsvervanger Hess een officieel bezoek aan Zweden gebracht en is hij door den koning in audiëntie ontvangen. Ook heeft hij over het nationaal-socialisme een re de gehouden voor 't Duitsch-Zweedsche genootschap en daardoor doen blijken dat zijn bezoek niet louter uit vriendschap voortsproot, maar wel degelijk tot doel had het Zweedscho volk over Duitschland en zijn regiem .voor te lichten. Dit pogen is zeer begrijpelijk, als men er rekening mede houdt, dat Zweden, ook tijdens den wereld oorlog, zeer pro-Duitsch was en dat thans een ze kere verkoeling in de gevoelens van dit overwegend socialistische volk is gekomen. ■Duitschland heeft te weinig vrienden om niet al les te doen wat mogelijk is ze te behouden. Of Hess geslaagd is? De Üuitsche pers geeft hoog op van zijn resultaten, maar de Zweedsche en vooral de socialistische noemt zijn bezoek een mislukking. Do waarheid zal wel in het midden liggen. Men vergete noit, dat er geen vruchtbaarder bodem is voor autocratie dan een ver doorgevoerde democratie. Waar tegenover echter staat dat liet grondstof- rijke, dun bevolkte Zweden nog weinig nadeel van de crisis heeft ondervonden, en de ervaring heeft ge leerd, dat een welvarend volk niet graag z'n vrij heid prijs geeft. Hongarije neigt naar Duitschland. Ook aan Hongarije is een bezoek gebracht. Het is volkomen begrijpelijk, dat hier een militair naar toe is gezonden en zoo heeft de oude ijzer vreter, Generaal Mackensen, wiens zoon in Honga rije woont, een mooie bootreis langs de Donau ge maakt, om in Budapest te xomen. De reis is natuurlijk met opzet dwars door Oosten rijk gekozen, om ook daar nog weer eens reclame te maken voor het Hakenkruis. In dezen' opzet is Berlijn wonderwel geslaagd en herhaaldelijk heeft de Oostenrijksche gendarmerie op moeten treden tegen demonstranten, clie vanaf den oever hun sympatie aan Mackensen betuigden. Zelfs vormden vele baders bij het passeeren van het schip groepen in den vorm van het Swastika. Maar vooral in Hongarije was de sympathie groot. Overal langs den oever stond de dorpsbevolking ter begroeting opgesteld. Toen het schip' hét parlementsgebouw passeerde, stroomden de afgevaardigden naar buiten en nauwe lijks liad de géneraal in het groot tenue der Doods hoofd-huzaren voet aan wal gezet, of de muziek speelde het Duitsche volkslied, tërwijl een eindeloos gejuich opsteeg. - Het is mogelijk, dat de Hongaarsche regeering nog eenigen tijd vasthoudt aan haar vriendschapspoli- ticlc jegens Italië, vast staat échter, dat de sympatie van leger, en volk incer en meer uitgaat naar den ouden bo.ndgönoót, Duitschland. Strubbelingen in het Engelsche kabinet De zeer positieve rede van Lord Eden, die eigenlijk lijnrecht ingaat, tegen dc politiek van zijn chef Sir Simon heeft in Engeland wederom de vraag naar voren doen komen, wat er nu eigenlijk waar is van de geruchten, die spreken van een reconstructie van liet huidige kabinet. De doorgaans, goed ingelichte „Manchester Guar dian" meent, dat. dc regeering reeds in Juli een al- gemeenc verkiezing' zal uitschrijven omdat dan de glorie van het regecringsjubileum van den Koning ïiog zou afstralen op het huidige nationale kabinet. Anderen noemen déze veronderstelling klare onzin doch gelooven eerder aan een vervanging van Sir Simon door Lord Eden en een terugtreden van Mac- Donald, die clan zou worden opgevolgd door Baldwin Hoe het zij,'het blijkt uit alles clat de positie van j§ir Simon alles behalve „safe" is-. ijajÜk Opwinding in Duitschland over het Me- itié- meiproces. Er Heerscht vooral in Oost-Pruisen geweldige agi tatie wegens de bevestiging van het doodvonnis te gen de Duitsche Memellanders. In Koningsbergen liep het volk herhaaldelijk te hoop en werd op dreigende wijze tegen Littauen ge demonstreerd. Nu dient men met volksopstootjes in een dictatoriaal geregeerd land buitengewoon voor zichtig te zijn, Het is nu eenmaal een bekend feit, dat dergelijke manifestaties veelal van hooger hand in scène worden gezet om indruk op de tegenpartij te maken. Het prettige er van is dat men dan tijdig zorgt een behoorlijke politiemacht bij de hand te hebben, zoodat de uiting niet te scherpe vormen aan neemt. Intusschen schijnt het dat de president van Lit tauen gratie heeft verleend en dus de Duitschers levenslange gevangenisstraf zullen moeten onder gaan. Of dit veel van de Duitsche ontevredenheid zal weg nemen is de vraag. Het is zelfs mogelijk dat de uiteenzetting, die Hit- Ier vandaag over de verhouding tot het buitenland zal geven, de sporen draagt van de diepe wrok, die Duitschland jegens zijn kleine buurman koestert. Hitier is voor die dingen nu eenmaal zeer gevoe lig! Duitschland in nood. Dat zijn rede overigens nog van groote zelfverze kerdheid zal getuigen is moeilijk te gelooven. Alles toch wijst er op, dat Duitschland murw wordt. Het staat geïsoleerd temidden van een vijan dige "wereld en ziet zich geplaatst tegenover bijna onoverkomelijke moeilijkheden. Den weg tot bereiking van zijn wenschen ziet het geheel afgesloten, terwijl de economische nood ver dere uitvoering van het groote werkloosheidsplan en de bewapening verhindert. Wij hebben steeds als de grootste tegenstander van het Derde Rijk het economisch gevaar genoemd. Niet de dreiging van zijn vroegere tegenstanders, noch het communistisch gestook dreigen Duitsch land ten verderve te voeren, maar de eigen oliedom me finantieele politiek. Om een schijnwelvaart te brengen, zijn de laatste reserves opgebruikt en staat men thans voor de noodzaak tot kapitaalheffing van de industrie. De spaarbanken hebben al een belangrijk deel van hun bezit moeten offeren, de verzekeringsbanken eveneens en thans is het de beurt aan de nijverheid. Zoodoende worden de levenssappen onttrokken aan het eenige economische apparaat, dat in de toe- Traject FrankfortDarmstadt. Zooals we reeds gisteren hebben gemeld, heeft de Duitsche rijkskanselier Hitier Zondag het eerste ge deelte van den rijksautoweg, traject Frankfort a. d. M.Darmstadt geopend, met den aanleg waarvan op 23 September 1933 was begonnen. De Times geeft nog de volgende bijzonderheden over deze wegen. Thans komen de trajecten Neurenberg—Oosten rijksche grens, Neurenberg—Leipzig, Berlijn—Stet- tin, Berlijn—Hannover, DortmundKeulen in be werking, welke aan het einde van dit jaar gereed moeten zijn. Het thans gereed zijnde traject FrankfortDarm stadt moet voor verschillende dingen als proef die nen. Zoo wat betreft het wegdek, dat grootendeels uit kleine betonblokjes bestaat, terwijl een klein gedeelte met „teer" en „asfalt" beton is bestraat. De breedte van den weg is pl.m. 24 M., welke door lijnen voor het verkeer is onderverdeeld. Om te voor komen dat de weg eentonig wordt, is hij met bloemen en struikën beplant. Gerekend is met een snelheid tusschen de 110 en 120 K.M. per uur. De kosten van het geheele autowegenontwerp zijn beraamd tusschen de 17 en 23 mill. gulden. Ongeveer zes jaar zullen 120.000 mannen aan de wegen zelf werken, terwijl een even groot aantal direct daarbij werkzaam zullen zijn. Voorloopig zal voor het gebruik van het traject FrankfortDarmstadt geen heffing worden geheven. komst tot taak zal hebben de geslonken welvaart te herstellen. Dat Schacht, de bekwame minister van financiën, dat zeer goed inziet, bewijst zijn hardnekkig verzet tegen deze maatregel, maar dit schijnt niet te mogen baten. Blijkbaar zit de kat zoo in 't nauw, dat slechts rare sprongen haar nog redden kunnen. Göring ontmoet Laval. Terwijl de economische zorgen stijgen en de na tionaal socialisten in hoogste nood overgaan tot sloo ping van het kapitalisme, laat men in Berlijn niets onbeproefd om het verbroken contact met Frankrijk en Engeland te herstellen. Het zal ons niets verwonderen als de rede, die Hitier vandaag zal uitspreken een uiting zal zijn van dezen wensch. Ook Göring heeft zijn steentje bijgedragen door in Warschau, bij de begrafenis van Maarschalk Pil- soedski, contact te zoeken met Laval. Hij vond gelegenheid het Duitsche standpunt nog eens duidelijk voor den Franschen staatsman uiteen te zetten. Ten onrechte is aan deze samenkomst den naam van conferentie gegeven. Geconfereerd in den zin van onderhandelen en uit eenzetten der wederzijdsche standpunten is er aller minst. Göring heeft gesproken en Laval geluisterd. Dit bewijst meer dan andere symptomen in welke positie Duitschland zoo langzamerhand is gekomen. Laval was rechter van instructie, Göring beklaagde! De clearing in den Volkenbondsraad. In de S6ste raadszitting van den Volkenbond, die gisteren door Litwinof is geopend, zal de kwestie tusschen Italië en Abessynië worden behandeld. Dit zal echter nog wel enkele dagen duren, daar eerst enkele meer ondergeschikte punten de aandacht vra gen. Zoo onder andere het rapport over het clearïngsy- steem. De veroordeeling van deze vereffeningswijze en de aanbeveling om terug te keeren tot dé oude methoden, zijn bewijzen temeer voor de menschelijke onmacht om economische wetten te breken. Terwijl men algemeen weet dat slechts sluitende begrootingen, vrije handel en herstel van den gou den standaard, ons uit het moeras kunnen helpen, dwingen de omstandigheden tot autarkie, waardoor het wereldherstel steeds meer wordt vertraagd. Versterking van het Duitsche fascisme in Tsjecho-Slowakije. De verkiezingen in Tsjecho-Slowakije hebben een groote winst gebracht aan de Duitsche nationaal-so- cialisten onder Kenlein. Deze partij treedt thans met 40 a 45 zetels in het parlement en wordt een der sterkste oppositiegroepen. Toch is het Tsjechische agrarische regeeringsfront ongebroken, zoodat de regeering, misschien met een geringe wijziging, wel in functie zal blijven. Evenwel is het succes van Henlein weer opnieuw een bewijs dat de Duitschers in Tsjecho-Slowakije hun droom van vereeniging met groot Duitschland nog niet hebben opgegeven. SJANGHAI: Volgens de Sjoen Pao is bet aantal der om het leven gekomen mijn werkers te Tsjetsjoean tot 800 gestegen. Men acht het buitengesloten de in de on- dergeloopen mijnschacht achtergebleven mijnwerkers te redden, daar de reddings manschappen niet kunnen doordringen tot de vooraan gelegen schachten, te meer daar de gangen zijn vernield en de pompen huiten bedrijf moesten worden gesteld. Door de mijnramp zijn voorts 3000 mijn werkers werkloos geraakt. De Duitsche Rijksanloweq nabij Frankfnrt aane de Main is door den Riiksleider Adoli Hitier oificieel geopend. De auto, waarin Hitier heele plaats genomen, rijdt het over den weg ge. spannen lint door. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam Het relaas van een oog» getuige. Toestel loodrecht naar beneden gevallen en tegen den grond aan splinters geslagen. Het vliegtuig „Maxim Gorki" werd op zijn vlucht begeleid door twee vliegtuigen. Van een sleepen van een vliegtuig, zooals de eerste berichten luid den, was dus geen sprake). Een van deze veroorzaakte de ramp, het andere is weer veilig gedaald, dit toestel werd bestuurd door den vlieger Ryboesjkin. Deze schildert het ongeluk als volgt: „Ik had opdracht met een filmoperateur op te stijgen om de „Maxim Gorki" en het toestel van Blagin te filmen, om het onderscheid tusschen beide vliegtuigen vast te leggen. Onmiddellijk voor het opstijgen zeide de piloot van de „Maxim", Michejef aan Blagin, dat hij het kunstvliegen achterwege moest laten en ver van de „Maxim" moest blijven. Blagin voelde zich gekrenkt en zeide, dat hij geen kleine iongen meer was, doch reeds 15 jaar vloog. Toen de vliegtuigen weer naar het vliegveld te rugkeerden, steeg ik met mijn vliegtuig iets hoo ger om foto's te maken. Ik zag toen, dat Blagin figuren begon te maken en daarbij afgedreven werd, ik steeg nog hooger om een botsing te vermijden. Toen voerde Blagin een nieuwe figuur uit. doch die mislukte en hij raakte den rechter vleugel van de „Maxim" ongeveer waar zich de middelste mo tor bevindt; klaarblijkelijk raakte hij een benzine- reservoir, want er ontwikkelde zich een zwarte rook: Blagin was door de boven- en onderbekleeding van den vleugel gestooten, de „Maxim" neeg naar rechts, doch hield zich nog 1015 seconden in de lucht. Een deel van den rechtervleugel van de „Maxim" raakte los, het vliegtuig viel daarop loodrecht naar benieden en sloeg tegen den grond aan splinters. Ik sloot den gastoevoer af en maakte een glij vlucht over de plaats des onheils, de filmoperateur had evenwel een zenuwschok gekregen en greep mij bij de' keel om mij te dwingen een noodlanding te maken. Ik verloor een oogenblik de macht over mijn ma chine en moest hom een harden slag in het ge zicht geven om weer vrij te komen. Daarop hield hij zich kalm en kon ik mijn machine aan den grond zetten. Hierdoor konden evenwel geen films van het ongeluk worden gemaakt. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft een half millioen menschen langs het stoffelijk overschot van de slachtoffers der ramp van dc „Maxim Gor ki" gedefileerd. Een door de Duitsche Geheime Staatspolitie vrijge geven foto, voorstellende zuster Wernera, die door de Berlijnsche rechtbank tot vijf jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld wegens het smokkelen van devie zen. Naast de zuster haar verdediger»

Schager Courant | 1935 | | pagina 1