Plaatselijk Nieuws. Raai Broeit op Langendijk Raad St. Pancras Onze Gasfabriek en het G.E.B. en de resultaten. Nieuwe gevechten in Sinkiang. Door knop van auto-portier geraakt. Het conflict in de mijnen. Twee voetgangers doodgereden. Schietpartij te Uden. DE WEIGERING VAN GÜTZEIT. In de a.s. Raadsvergadering van Vrijdag a.s. komt ook aan de orde het rapport van den gemeente accountant den heer J. J. de Vries over de resultaten van het G.E.B. en de Gasfabriek. Wij laten hier enkele bijzonderheden volgen: De balans van het G.E.B. sluit met een winstsaldo van f 1978.95V&, na uitkcering van f9300— retribu tie aan de gemeente. De balans van het gasbedrijf sluit met een ver- liessaldo van f35S7.56V2, na uitkeering van f 6100.— retributie aan de gemeente, dus een eigenlijke winst van f 2512.43^. Door de inwerkingtreding van de nieuwe wijze van heffing van omzetbelasting voor de bedrijven, zullen deze cijfers nog wijziging ten goede ondergaan en wel G.E.B. ongeveer f790.en Gasbedrijf onge veer f 350.—. De productie en aflevering van gas over de jaren 1933 en 1034 laten zich als volgt vergelijken: 1933 in M3.: totaal verkocht 329250, straatverlichting 67798, fabriek en kantoor 21204, verlies 21966 rr pro ductie 440218 M3. 1934 in M3.: totaal verkocht 283107, straatverlich ting 64664, fabriek en kantoor 18796, verlies 35611 productie 402178. De productie daalde dus met 38040 M3. of 8.6 de verkoop daalde met 46145 M3. of 14 het verlies steeg met 13645 M3. of 62 De Directeur verklaart dit groolere verlies door het optreden van lekkage in het net. Inderdaad werd op 14 December 1934 een groot lek gevonden en her steld. Ter controle werd ook een overzicht over het eer ste kwartaal 1935 opgezet als volgt: totaal verkocht 63839 M3., straatverlichting 19157 M3., fabriek en kan toor 5117 M3., verlies 6497 M3. productie 94610 M3. In verhouding tot 1934 is het verlies dus inderdaad belangrijk teruggeloopen. Rapporteur becijfert voorts de kosten van het gas, zonder retributie aan de gemeente, en komt daar bij op 7.03 cent per geproduceerde M3. gas; de netto winst van het G.E.B. eveneens zonder de retributie aan de gemeente bedraagt f 11.278 is 51 DE A.S. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Voor de op 19 Juni a.s. te houden gemeenteraads verkiezing zijn de ingeleverde candidatenlijsten als volgt genummerd: 1. Lijst J. G. van Barneveld, Plaatselijk Belang. 2. Lijst C. Koning, Christ. Partijen. 3. Lijst W. J. F. van Erp, Vrije Kiezers. 4. Lijst H. F. v. Nuland, Roomsch-Katholiclc. 5. Lijst B. Orsel, S.D.A.P. SCHAGEN. SCHAGERBRUG. Aan de heeren Flapper te Schagen en Iloman te Schagerbrug is bij de. op 17 April j.1. te Heiloo ge houden keuring van politiehonden voor hun hon den „Breston" en „Robby" het certificaat van sur veillance-hond toegekend. NIEUWE KAPELAAN BENOEMD. Door Z. II. Exc. den bisschop van Haarlem is be noemd tot kapelaan te Schagen den WelEerw I-leer C. C. van dér Srnan. AFSCHEID VAN J. HOFLAND, KOSTER DER NED HERV KERK. Zondag j.1. heeft de Ned. Herv. Gemeente afscheid genomen van haar koster. In het begin van de godsdienstoefening heeft Ds. Eikema eerst enkele woorden gericht tot den nieuwen koster, D. Kaper, -en daarna een toespraak gehouden tot Hofland en zijn vrouw, die bijna IS jaren hun werk met veel liefde en toewijding hebben verricht. ..Persoonlijk", aldus de predikant, „hebben mijn vrouw en ik het met u beiden uitstekend kunnen vinden, maar ook de colleges van Kerkvoogden en Notabelen en de Kerkeraadsleden, die veertien dagen geleden bij monde van den president-kerkvoogd, den heer D. Leguit, u reeds zoo hartelijk bedankt hebben, zijn steeds vol lof geweest. De leden en de directeur van het Ned. Herv. Kerkkoor, de leden van de Vrilz. Herv. Vrouwenclub, de Vrijz. Herv. Lidmatenclub, de oudste Meisiesclub. en de Kerkvoogden, Notabe len en Kerkeraadsleden hebben samen uiting gege ven aan hun groote waardeering door u een lamp te geven, die reeds in uw huis op de Dorpen hangt, en een theeservies." Na de toespraak zong de ge- imeenitc het echtpaar Hofland staande toe Psalm 134:3. Allen die Hofland en zijn vrouw hebben leeren kennen en waardeeren. wenschen hun een gelukkigen levensavond toe. De Raad dezer gemeente kwam Maandagavond acht uur in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de heer P. Slot, burgemeester, Secretaris de heer H. Schelhaas. Afwezig was de heer C. Bonnet. Na opening met gebed door den Voorzitter, werden do notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Van de ingekomen stukken vermelden wij: De minister van Sociale Zaken deelde mede, dat de proefneming met de tewerkstelling in het vrije be drijf kon worden voortgezet tot 1 Juli a.s. De bag- gerregeling tot 1 Juni. Ingekomen was van de Ned, Spoorwegen de jaar- lijksche afrekening over de toevoerlijn naar het sta tion Broek op Langendijk. Deze rekening sluit met een voordeelig saldo van f5382.03. De gegarau aeerde opbrengst van f 12000, die al was verminderd tot f 2817.68, ondergaat hierdoor nog een verminde ring tot een bedrag van f 479.49. Op een verzoek van het plaatselijk comité tot het houden van huishoudelijke cursussen op het platte land, om de beschikking over een schoollokaal om deze cursussen in te houden, werd goedgunstig be schikt. B. en W. stelden voor, af te wijken van de gemeen schappelijke regeling voor de gemeenschappelijke lichtbedrijven, wat betreft de bestemming van het winstsaldo van den dienst 1935, en dit geheel ten goede te doen komen aan de gemeente. Dit voorstel werd z.h.st. aangenomen. Besloten werd een bedrag van f2.10 per werklooze beschikbaar te stellen voor extra-steun aan werk- loozen via het Nationaal Crisiscomité. Een nieuwo veldwachtersverordening werd vastge steld. In de salarissen werd geen verandering aan gebracht. Aan de orde was hierna een bogrootingswijziging voor het dienstjaar 1934. De totale kosten van werk verschaffing, baggeren waren f 10755.60, Wieringer- meer en Staatsboschbeheer f4674.03, Castricuni f3618.02, sleunverleening aan werkloozen f4325.96. proef met loontoeslag der overheid f 3983.06. Hier van krijgt de gemeente 50 subsidie van het Rijk. De begrootingawijziging werd aldus vastgesteld, evenals een wijziging van de begroo-ting voor 1935. B. en W. stelden voor, dat men minstens 1 jaar in de gemeente woonachtig moet zijn, om in aanmer- te kunnen komen voor plaatsing bij de werkver schaffing of voor opneming in de steunregeling. Aanleiding tot dit voorstel is het feit, dat ver schillende omliggende gemeenten een zelfde bepaling hebben. De heer P. van der Molen zou wel willen, dat hiermee een soepele toepassing plaats vond; dat B. en W. bijv. elk geval afzonderlijk bezagen. Voorzitter antwoordde, dat dit juist de moeilijk heid was. Als men een raadsbesluit heeft, staan B. en W. sterker. Wethouder Ooijevaar vestigde de aandacht op de moeilijkheid om tegen den een „ja" en tegen den ander „neen' te zeggen. De heer Koedijk vond het een vreemd voorstel, daar het toch de bedoeling is, dat de werkloozen zoo veel mogelijk in de werkverschaffing worden ge plaatst. De heer Zuidam vroeg hoe het nu wel moest, als iemand vast werk kon krijgen in de gemeente en na een half jaar ontslagen zou worden. Na cenige besprekingen besloot men op voorstel van den heer Van der Molen de zinsnede „in het al gemeen" toe te voegen, zoodat de bepaling luidt, dat men in het algemeen minstens 1 jaar in de gemeente moet wonen, enz. Op voorstel van B. en W. werd een verordening vastgesteld, waarin de bezoldiging der ambtenaren ter secretarie werden geregeld. De volontair zal met ingang van 1 Juli worden aangesteld op een aanvangsalaris van f 200.De jaarwedderegeling voor de ambtenaren is f 150. per jaar met 4 jaarlijksche verhoogingen van f50. De nieuwe weg komt er tochï Als laatste punt vermeldde de agenda een voor stel van B. en W. tot het maken van een weg over de terreinen van den heer Van der Molen e.a. van af den Dijk naar de nieuw te maken verbindingsbrug met Heerhugowaard. Voorzitter memoreerde de voorgeschiedenis en de poging om van de L.G.C. een bijdrage in de kosteen van den weg te ontvangen, {ïetgeen niet is gelukt. Opnieuw hebben besprekingen plaats gehad met den Prov. Waterstaat. Het voorstel van de provincie luidt als volgt: De weg wordt gemaakt door de gemeente, de pro vincie koopt de panden en den ondergrond van den weg, de provincie legt de betonnen brug in den weg, en de wegverharding. Het onderhoud blijft tot 1 jaai na oplevering aan de provincie, daarna aan de ge meente. De provincie betaalt aan de kosten van den aanleg f 6000.—. De gemeente heeft daarvoor in te leveren 2 gedeelten water, een gedeelte kade en het rietland De Plomp. Voorzitter achtte dit een zeer geschikte oplossing. Verschillende heeren voerden hierover het woord en spi'aken allen hun waardeering uit over het be leid van B. en W. in deze zaak. Het voorstel werd aangenomen. Wanneer een en ander niet uit het Werkfonds kan worden bekostigd, zal 't in werkver schaffing worden uitgevoerd. De voorzitter feliciteerde de gemeente met deze oplossing. Strijd tusschen Tartaren en Mohamme danen wederom ontbrand. Bombay. Uit Pesjawar, de hoofdstad van de Noord-Westelijke grensprovincie van Britsch-Indië, zijn hier berichten ontvangen, volgens welke in de Chineesche provincie Sinkiang opnieuw hevige ge vechten zijn uitgebroken tusschen Tartaren en Chi neesche Mohammedanen. Alle handel en verkeer in de provincie Sinkiang zijn volkomen stilgelegd. In vele deelen der provin cie is sedert weken gebrek aan levensmiddelen, waar van hongersnood en epidemiën het gevolg zijn. Hon derden tot wanhoop gedreven bewoners zijn uit de grensgebieden over de ijzige passen in het hoogge bergte naar het Indoesdal gevlucht. Zij deelen mede dat Tartaren onder commando staan van Kajan Kaja Haxji, die gesteund wordt door de Zuid-Siberische sovjets. Deze gevechten beteekenen een hervatting van den strijd tusschen Tartaren en Mohammedanen, welke reeds verleden jaar 'heeft gewoed en waarvan de Siberische sovjets gebruik hebben gemaakt, om zich, door middel van militaire interventie tegen de Mo hammedanen, in de provinciale regeering van de bijna van China onafhankelijke provincie een sterke machtspositie te scheppen. De raad dezer gemeente vergaderde Maandag avond half acht onder voorzitterschap van den heer J. Kroonenburg, burgemeester, tevens secretaris. Goedgekeurd waren eenige verordeningen op de heffing van hondenbelasting, opcenten gemeente fondsbelasting en vermakelijkheidsbelasting. Het raadsbesluit tot het vervroegen van de kermis werd goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de heer Kroonenburg was herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente. Naar aanleiding van het verzoek om adhaesie van de directeuren van de Keuringsdiensten voor Waren werd door wethouder Muurling opgemerkt, dat de salarissen bij die diensten veel te hoog zijn. Men was het er over eens, dat de keuringsdienst moest worden behouden, gezien het groote nut voor de gezondheid enz. De Twuijverweg. De heer Lek maakte een opmerking over de bij drage uit het Wegenfonds aan den Twuijverweg, welke is ingetrokken, omdat men niet tot overeen stemming is kunnen komen met de Langendijker gemeenten om dezen weg aan het Hoogheemraad schap over te dragen. De heer C. Duijf stelde voor, aan het Hoogheem raadschap voor te stellen, dat door het Hoogheem raadschap genoegen werd genomen met een breedte, zooals die op het oogenblik is, en dat dan nog eens werd geprobeerd met de andere gemeenten tot over eenstemming te komen. Wethouder Muurling vestigde de aandacht op de tegenwerking, welke men ondervond van de gem. Zuidscharwoude. Tuinderssteun. Do heer Lek noemde den grooten nood der tuin ders en drong er bij B. en W. op aan, dat door het college bij de regeering werd aangedrongen op spoe dige uitbetaling van den tuinderssteun, omdat de tuinders niets hebben om mee te beginnen. De heer Snel zou B. en W. wel eens op audiëntie willen zien gaan, hetgeen door den Voorzitter werd afgeraden, omdat men toch geen resultaat zou be reiken. Grondverkoop. Aan de orde was een verzoek van C. Kooij en T. Goesinne over den aankoop van grond aan den Ach terweg tusschen J. Wiedijk en K. van der Molen. Deze personen hadden aan B. en W. om prijsopga ve gevraagd. B. en W. hadden voor het perceel f 400 gevraagd, mits de raad dit goedkeurde. Jongen krijgt ernstige schedelbreuk. Gisterenmiddag omstreeks drie uur heeft op den Zuider-IJsseldijk nabij Oudewater een ernstig auto ongeluk plaats gehacl. De leerlingen van het missie huis „St. Gabriel", maakten in deze buurt een wan deling. Bij het oversteken van den weg heeft de 13- jarige A. R. Bovée uit Kessel (Limburg) waarschijn lijk niet goed uitgekeken. Hij kwam in onzachte aanraking met den knop van het portier van een passeerende auto uit Maartensdijk. Door den hevigen schok werd de jongen tegen den grond geworpen. Met een ernstige schedelfractuur is hij naar het zieken huis te Oudewater vervoerd. Zijn toestand is beden kelijk. De vakbonden achten den brief van den rijksbemiddelaar onaannemelijk. De gezamenlijke besturen van de vakbonden in de mijnindustrie hebben, naar het Volk meldt, ver gaderd ter bespreking en formuleering van een ant woord op den brief van den rijksbemiddelaar. Met den inhoud van dezen brief kon geen der bestuur ders zich vereenigen. Allen achtten dezen inhoud onaannemelijk. Tot een definitieve beslissing is men evenwel nog niet gekomen. Woensdag zullen de besprekingen wor den voortgezet. Aanrijding door Limburgsche auto in België. Zondagavond om ruim negen uur heeft op den weg tusschen Kessenich en Ophoven, eenige K.M. over de Ncderlandsch-Belgische grens een ernstig auto-onge luk plaats gehad, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Op dien tijd kwam een van de auto's van den Provincialen Waterstaat te Maastricht, be stuurd door den hoofdingenieur van den Prov. Wa terstaat ir. de R., over den Maeseijclcer Steenweg uit de richting Maesijck. Tusschen Ophoven en Kessenich reed de auto door tot nu toe onbekende oorzaak twee voetgangers, die ter plaatse uit een café kwamen, aan. Beide wandelaars werden tegen den grond ge slagen en moeten vrijwel op slag gedood zijn. De slachtoffers zijn de 56-jarige K. uit Kessenich, vader van een groot gezin, en de ongeveer 20 jarige onge huwde van T. uit Ophoven. De auto werd slechts zeer licht beschadigd aan het achterspatbord. Beide lij ken zijn op den weg blijven liggen in afwachting van de komst van het parket. Het parket is gister morgen om ongeveer tien uur ter plaatse aangeko men. De inzittenden van de auto zijn gistermorgen door het parket verhoord. De dader gearresteerd. Gisterochtend heeft te Uden een schietpartij plaats gehad. Er was Zondagavond oneenigheid ontstaan tusschen twee familieleden, den 30-jarigen arbeider J. v. B. en zijn oom, den 4-2-jarigen A. v. B. Beiden hadden gezamenlijk verscheidene café's bezocht en toen beiden bij het huiswaarts gaan in benevelden toestand verkeerden, hadden zij twist gekregen. De oom had zich zeer kwaad gemaakt en gisterochtend was blijkbaar zijn vechtlust nog niet bekoeld. Met een geladen jachtgeweer begaf hij zich naar het woonhuis van J. v. B. in de Peperstraat en klopte aan. De neef vertoonde zich in de deuropening en op hetzelfde oogenblik vuurde A. v. B. een schot hagel, in zijn richting. J. v. B. wist nog juist op zij te sprin gen, waardoor het schot zijn doel miste en in de huisdeur terecht kwam. Van de verwarring, welke volgde, maakte A. v. B. gebruik om te vluchten. Ooggetuigen deden onmiddellijk aangifte bij de marechaussee, die A. v. B. in zijn woning aantrof fen en in arrest stelden. Het geweer is nog zoek. Reeds verscheidene malen was er twist geweest tus schen beide familieleden. In weerwil daarvan zoch ten zij telkens weer elkanders gezelschap. De neef zou ook al eens op zijn oom een aanslag hebben ge pleegd. A. v. B. staat zeer ongunstig bekend. Hij heeft reeds vele jaren gevangenisstraf achter den rug. De eerste reflectant wilde niet meer geven dan f 350, en de tweede slechts f 200. B. en W. vonden dit te laag, de laatste bieding kan heelemaal wel buiten beschouwing worden gelaten. De heer Maarten Duif maakte er aanmerking op, dat dit zoo werd gedaan. Anders gebeurde dit nooit zoo. Eerst werd. een en ander altijd in den raad be sproken. Dat behoort ook zoo. Maar het gebeurt nu wel met meer dingen zoo. Op de vraag van den Voorzitter, welke dingen dan wel, antwoordde de heer Duif, dat het met heel veel dingen gebeurde, zonder echter feiten te noemen. De Voorzitter vond dit een aantijging van B. en W. en noodigde den heer Duif uit de feiten te noemen, hetgeen evenwel niet geschiedde. De heer M. Duif vond het zoo niet „wat je noemt" gaan. Na nog wat heen en weer gepraat, waarbij de heer Duif nog eenige malen zijn misnoegen over de gang van zaken uitsprak, werd door de andere raadsleden hun oordeel uitgesproken. De heer C. Duif achtte het in de toekomst ook be ter ,dat eerst in den raad werd gesproken. Wethou der Van Kampen meende, dat men nu tot zaken kon komen, omdat er een bod was. Wethouder Muurling eischte, dat de heer M. Duif, zijn woorden, dat, wat B. en W. zeggen, gebeurt, in trok. De heer M. Duif antwoordde, dat wat Van Kampen voorstelt, er vast door komt. Wethouder Muurling wilde het zich echter niet in de schoenen laten schuiven. Nadat de heer M. Duif nog eenigen tijd heeft ge prutteld over een en ander zegt de heer Lek, het wel te willen doen voor f 400. Dan komt de vraag, wat er wel gebouwd zal wor den. Voorzitter heeft er niet naar gevraagd. Wanneer er geen huizen op worden gebouwd is de heer Snel tegen verkoop. De heer M. Duif wilde het maar bewaren voor den nieuwen raad. Er is heelemaal geen haast bij. Tenslotte werd van dit onderwerp, dat zooveel stof had doen opwaaien, afgestapt. Aan de voetbalvereeniging De Zwaluwen werd het voetbalterrein wederom op dezelfde voorwaarden verhuurd als verleden jaar, n.1. tegen een huurprijs van f 27.50 per jaar. Do veldwachtersverordening werd hierna gewij zigd, waarna het kohier der nieuwe hondenbelasting werd vastgesteld op een totaal bedrag van f 252, zijnde het totaal van 81 honden, waarvan 3 in de eerste klasse. Een adres van den bond van Ned. Brouwerijen be treffende het maximum-aantal verloven A werd voor kennisgeving aangenomen. Voor deze gemeen te heeft het heelemaal geen doeL Daarna sluiting. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 769 m.M. Temperatuur: 10 gr. C. is 50 gr. F. Wind: Noord-Oost. Verdere vooruitzichten: tijdelijke opklaringen, iets zachter. Terlep's Likdoorntinctuur, verhoogt de levenslust bij 't uur. Prijs per flacon f0.35. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. Raadselachtig slot van de ontvoeringsge- schieüenis. - Grensautoriteiten zwijgen. Gelijk gemeld, heeft de destijds uit Nederland ont voerde Duitscher Gutzeit geweigerd gebruik te ma ken van de hem tengevolge van het intervenieeren der Nederlandsche regeering verleende toestemming om naar Nederland terug te keeren. Dit feit heeft in Twente groote bevreemding ge wekt. Algemeen heerscht de opvatting, dat Gutzeits weigering om naar Nederland terug te keeren, min der vrijwillig is geweest, dan men wel wil doen voorkomen en dat men wellicht zijn vrouw en beide kinderen bedreigd heeft met gevangenneming voor het geval hij inderdaad naar Nederland zou gaan. Inmiddels is opvallend, dat groote geheimzinnig heid betracht is ten aanzien van de komst van Gut zeit. Geen enkele persvertegenwoordiger werd, hoe wel dit voor een zoo belangrijke zaak toch voor do hand zou hebben gelegen, gewaarschuwd, en de Ne derlandsche en Duitsche grensautoriteiten weigerden achteraf inlichtingen te verstrekken. Wij moeten dus voor hetgeen zich aan de grens heeft afgespeeld, afgaan op de mededeelin- gen van toevallige ooggetuigen, schrijft de corr. van het ..Nsbl." te Enschedé. Zoowel de Nederlandsche, als de Duitsche douanebeambten zeiden, geen vrij heid te hebben om ons voor te lichten. De hoop, dat zijn vrijlating tijdig genoeg zou ko men, om Gutzeit als getuige te doen hooren in het proces tegen zijn ontvoerder, dat Dinsdag aanstaan de voor de rechtbank te Almelo in behandeling komt, is dus niet in vervulling gegaan. Merkwaardig blijft desondanks, dat de stappen van de Nederlandsche regeering een zoo volkomen onverwacht resultaat hebben gehad. Zulk een einde van de affaire-Gutzeit kon door niemand verwacht worden. WERKZAAMHEDEN OP PLANTENZIEKTEN- KUNDIG GEBIED. Als het met het weer tegen loopt (of medé) is er in den loop van de komende weken zooveel werk te verwachten, ook op plantenziektenkundig gebied, dat er wel een boek over te schrijven zou ziin. Wij zullen daarom volstaan, met in het kort de voor naamste dingen op te noemen. Kool. In de eerste plaats kunnen wij, zoodra het droog weer wordt het optreden van de koolvlieg verwachten. De eieren heb ik reeds gevonden vóór deze winterperiode. Er verschijnen verschillende generaties. Wie geen kragen heeft gelegd kan gie ten met Yz liter sublimaatoplossing van 1/10 bij de wortelhals der planten. Een nieuwer, goedkooper middel is, eenzelfde hoeveelheid van een 0.3% oplos sing van vruchtboomcarbolineum Tegen schurft en wormstekigheid bii appels em peren kan gespoten worden zoodra de bloemblaad jes afgevallen zijn. Tegen schurft alleen spuit men met een U/4% Californische papoplossing en in die zelfde oplossing kan men, tegen de wormstekig heid mengen een hoeveelheid van 3 gram poeder- vormig loodarsenaat. Men heeft dan twee vliegen in een klap, eigenlijk nog meer, omdat van dat loodarsenaat ook andere vretende insecten dood gaan als ze aanwezig zijn. Frambozen kunnen veel last hebben van de be kende, vieze larfjes, die een groot gedeelte van de vrucht-m ongenietbaar maken. Deze larfjes zijn af komstig van de frambozenkevers, die in Mei, Juni verschijnen. Men kan ze heel goed bestrijden door te spuiten met een oplossing van 1 gram nicotine (95/98%) met bijvoeging van 20 gram groene zeep per liter water; alleen bij mooi weer spuiten. Dit laatste geldt trouwens vooral bij nicotine altijd. Nicotine is n.1. bij warm weer veel werkzamer dan bij koud weer. Deze zelfde oplossing kan gebruikt worden om icoolplanten (en andere kruisbloemigen) te bespul- ten als ze last hebben van aardvlooien. Ook voor bladluizen, die veelal wat later in den zomer op treden, kan deze oplossing gebruikt worden. Lelies van verschillende soorten kan men nu be spuiten met een 3A% oplossing van Bordeauxsche pap mettoevoeging van een of andere uitvloeier. Hiermede kunnen trouwens bijna alle bolgewassera, die last van „vuur" hebben bespoten worden. Al leen tulpen schijnen er soms niet tegen te kunnen. Proefsgpwijs kan men (dus niet te veel) spuiten met een «jpsciale Bordeauxsche pap, n.1. een, die gemaakt is van V?. kilo kopersulfaat en 1 kilo ge- bluschte kalk. Niet teveel sproeivloeistof gebrui ken. Dit dus alleen voor tulpen en slechts als proef. Voor de landbouwers, die karwij hebben, en dat zijn er in het Noorden nogal wat, zii vermeld, dat tegen de Ij ar wij mot verleden jaar uitgebreide proeven ge nomen zijn, die met succes werden bekroond. De resultaten daarvan zijn te vinden in mededecling no. 74 van den Plantenziektenkundigen dienst. Zeer goede resultaten werden verkregen met beslui vin den met natrium- en bariumfluorsilicaten. Dit jaar zal op grooten schaal gewerkt worden met Derris- poeders van verschillenden herkomst Weliswaar zal het vermoedelijk voor de eerste bestuivingen te laat zijn, maar toch is het nog wel mogelijk, dat het door het late voorjaar nog kan. Alle verdere inlichtingen worden gaarne verstrekt door ondergeteekende. de ambtenaar bii den Plantenziektenkundigen dienst St Pancras. VAN HERWIJNEN.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2