üer's rede van vandaag. TORNADO'S IN AMERIKA. De watersnood in Oklahoma. Nood in Illinois. De oveml op den sneltrein Breslau Dresden. Terug van de kennis. Het geheimzinnig auto-ongeval bij Hoorn. Zinkfabriek te Budel stopgezet. KEIZER SELASSIE KLAAGT BIJ DEN VOLKENBOND. Een mislukte afpersing. 1 ÜT de OMGEVING OPTIMISME TE LONDEN. EEN VREDELIEVENDE EN VERZOENENDE TOON. In welingelichte kringen te Londen wordt als zeker aangenomen, dat Hitler's rede van heden in den Rijksdag vredelievend en ver zoenend van toon zal zijn. De reden hiervan moet zijn, aldus de Londensche corr. van het „Alg. Hdbld.", dat dr. Schacht, die als de werkelijke dictator van Duitschland moet worden beschouwd, niet zal toestaan, dat de Leider iets zal zeggen, dat een ongunstigen invloed zou kunnen heb ben op de toch reeds zeer moeilijke onderhandelin gen, die thans tusschen hem en de financiers van dit land gaande zijn. Gisteren betoogde Alfred Rosenberg, de gevolmach tigde van Adolf Hitier als Rijksleider voor de opvoe ding van het volk ten opzichte van de wereldbeschou wing, alsmede chef van het bureau voor buitenland- sche politiek van de N.S.D.A.P., dat het buitenland, indien het op andere gronden niet nog wil gelooven, dat Duitschland eerlijk den vrede wil, zulks ten min ste moet gelooven op dezen grond, dat het Rijk bin nen zijn eigen grenzen nog zooveel vraagstukken moet oplossen en daarvoor nog een zoo groote tijd ruimte behoeft, dat het daarom alleen reeds in zijn eigen levensbelang den vrede noodig heeft, welke het trouwens bovendien op alle andere gronden wil. Dit bevestigt nogmaals, dat de grondtoon van Hit ler's redevoering vredelievend zal wezen. Vijf personen gedood. Reuter meldt uit Shreveport (Lousiana): In vijf zuidelijke staten der Vereenigde Sta ten hebben gister tornado's gewoed. Vijf per sonen werden gedood, terwijl een nog onbe kend aantal is gewond. Honderd boeren, die in het dal van de Red River in Lousiana wonen, zijn gevlucht voor de dreigende overstroomingen der gezwol len rivieren na den hevigen regenval. Watermuur van 2 meter hoogte nadert de stad. Reuter meldt uit Oklahoma: Hier ter stede is een waarschuwing ontvangen dat een watermassa van bijna twee meter hoogte zich langs de rivier snel in de richting van de stad beweegt. Drie honderd gezinnen moeten dientengevolge hun buizen in het laaggelegen deel der stad ontruimen. De overstroomingen zijn het gevolg van wolkbreuken in het gebied van Oklahoma en Texas, die door de droogte zijn getroffen. De overstroomingen hebben groote schade aangericht. In totaal werden 20 per sonen gedood. Bij het instorten van een brug kwam een auto in de rivier terecht; de vier inzittenden ver dronken. Duizend gezinnen lijden honger. Chicago: Te Illinois, waar tengevolge van een con flict, met de regeering van den staat de federale re geering haar steun heeft ingetrokken, worden du: zenden gezinnen door hongersnood bedreigd. In het district Cook hebben acht en twintig duizend gezin non gebrek aan voedsel. Er is voor hen weinig kans op hulp vóór Dinsdag. Dan zal mogelijk een wetsont werp, waarbij de staat tot het verleenen van steun zal overgaan, aangenomen worden. Hoofddaders gegrepen. BRIEG (Silezië): In den nacht van 11 op 12 Mei werd, zooals gemeld, op den sneltrein BreslauDres den een roofoverval gepleegd, waarbij den bandieten 52.000 M. in handen is gevallen. Vrijdag 17 Mei is de uit Brieg afkomstige hoofd dader, Fritz Schuller, op zijn vlucht te Strehlen ge arresteerd. De medeplichtigen van dezen man zijn thans bekend. Het zijn zijn broeders Willy, Erich en Herman Schuller. In een officieel communiqué deelt de politiepresi- dent van Breslau mede, dat de vier gebroeders reeds herhaaldelijk gestraft zijn. Hun signalement wordt gepubliceerd, terwijl een beroep wordt gedaan op de bevolking behulpzaam te willen zijn bij de opsporing van deze misdadigers. DIE VERDRAAIDE HONDl Auto te Benningbroek in volle vaart te gen een boom gereden* Hoorn. Zondagavond te pl.m. half elf heeft te Benningbroek, op den gevaarlijken hoek van den Wognummerweg, een auto-ongeval plaats gehad, dat nog betrekkelijk goed is afigeloopen. Een tweetal jongelui, waarvan de een 17 en de ander 18 jaar, af komstig uit Anna Paulowna, kwamen met een per sonenauto van de kermis te Wijdenes en zijn op ge noemden hoek met volle kracht tegen een boom gereden. De botsing kwam zoo hevig aan, dat de auto geheel vernield werd, en de bestuurder door de voorruit sloeg. De jongeman, die naast hem zat, werd door het portier naar huiten gesmakt en kwam in een sloot terecht. Beide jongelui, die niet in het bezit van een rijbewijs waren, bekwamen ernstige snijwonden en werden door Dr. de Vries, die in de directe nabijheid woont, verbonden. Door de Rijkspolitie is proces-verbaal opgemaakt. Een geënsceneerd ongeluk. Auto op zettelijk te water gereden. Dezer dagen is des morgens aan den Nek bij Schel linkhout in het IJselmeer een personenauto zonder dat er van den inzittende, den expediteur Z. uit Hoorn, eenig spoor viel te bekennen gevonden. Een nader onderzoek heeft thans uitgewezen, dat Z. den wagen opzettelijk in het water heeft gereden en zich daarbij zelf tijdig in veiligheid heeft gesteld, vermoedelijk om den indruk te wekken, dat hij bi] een ongeval om het leven is gekomen. Nasporingen bij de politie hebben uitgewezen, dat de man in leven is en zich elders ophoudt. In verband met een ander feit wordt Z. gezocht. Zeshonderd arbeiders zonder werk. Gisteren is de zinkfabriek te Budel stopgezet, waar door 600 Nederlandsche en Belgische arbeiders werk loos zijn geworden. Ten behoeve van 26 arbeiders, die genoegen hebben genomen met de loonsverlaging van 10 pet., wordt een oven in gebruik gehouden. Te Budel en omstreken is versterking gekomen voor de bewaking en de handhaving van de orde. Een groot aantal marechaussee's is thans ingekwar tierd. De toestand is tot dusver echter rustig. Indien de directie de stopzetting niet zou hebben aangezegd, zouden de arbeiders een staking hebben afgekon digd. BENOEMING LID VAN DE EERSTE KAMER De heer H. D. Louwes als opvolaer van Mr. H. Smeenge benoemd verklaard. In de gistermiddag gehouden zitting van het Cei> traal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer, is in de vacature, ontstaan door het overlijden van Mr. H. Smeenge, tot lid van deze Kamer benoemd verklaard de heer H. D. Louwes te Westpolrler (gemeente Ulrum), thans lid van de Tweede Kamer. SCHERPE AANKLACHT TEGEN ITALIË. Voor de eerste maal in de geschiedenis van den Volkenbond heeft gister een vorst een persoonlijk be roep gedaan op den Volkenbond. De keizer van Abes- sinië, Haile Selassie, heeft een telegram gezonden aan den voorzitter van den Volkenbondsraad, waarin hij een buitengewoon scherpe aanklacht uit tegen Italië. In dit telegram wordt er op gewezen, dat reeds van voor September 1934 Italië troepen, militaire vliegtuigen, tanks en oorlogsmateriaal van allerlei soort aan de grens concentreert zonder dat van Abes- synisclie zijde eenige provocatie is geschied of door middel van een mobilisatie van menschen of mate riaal hierop eenig antwoord is gegeven. Na het incident van Wal Wal heeft Italië met alle middelen geprobeerd zich aan zijn internationale verplichtingen te onttrekken en een onpartijdig on derzoek van de geschillen te onderzoeken, welke he laas tusschen Abessynië,en Italië zijn ontstaan en door middel van bedreigingen te bereiken, dat Abes synië compensaties en verontschuldigingen zou aan bieden voor vergrijpen, die het niet heeft begaan, daar toch duidelijk is, aldus het telegram, dat Italië een essentieel gedeelte van het ALessynische gebied onrechtmatig bezet houdt. Indien Italië beschuldigingen heeft in te brengen tegen Abessvnië of tegen zijn regeering, is Abessynië bereid te gelegener tijd en plaats daarop te antwoor den. Italië heeft thans als lid van een arbitragecom missie twee ambtenaren van zijn regeering benoemd Deze wijze van optreden zou ieder onpartijdig onder zoek moeilijk, zoo als niet onmogelijk kunnen ma ken. Bij het huidige standpunt van Italië is een overeen stemming langs diplomatieken weg volgens een wer kelijk onpartijdige procedure niet mogelijk en zal het clan ook niet zijn. Abessinië heeft Italië reeds de benoeming mede gedeeld van twee arbiters, die geen Abessynen zijn en Abessynië heeft hiermede het zijne willen doen om een spoedige, onpartijdige afwikkeling van het ge schil te bewerkstelligen. Abessynië eischt pertinent dat de Raad voor de afwikkeling zorg draagt en de militaire maatregelen van Italië, welke abusieve lijk defensief worden genoemd, een halt toeroept. Indien Italië de scheidsrechterlijke interpretatie van het verdrag van 16 Mei 1908 en de behandeling van alle incidenten, welke zich sedert 23 November in de buurt van de grens tusschen Abessynië en Somaliland hebben voorgedaan, van de hand wijst, eischt Abessynië van den Volkenbond, dat deze zich zelf met het geschil zal bemoeien en op grond van art. 15 van het Pact zal overgaan tot een diepgaand enderzoek. HET GEHEIMZINNIGE JAPANSCHE SCHIP. Tokio. Het vlootstation Mako deelt mede, dat het geheimzinnige schip, dat de kleine motor boot van Formosa Davitsji had aangehouden, na schoten te hebben gelost en dat aan boord een onderzoek had ingesteld, thans geïdentificeerd is ale een kruiser van de Chineesche douane, gestatio neerd te Amoy. Verklaard wordt, dat de vlootauto- riteiten door tusschcnkomst van de Janansche am- I bassade een krachtig protest zullen indienen bü clc Chineesche overheid. EXPLOSIE IN EEN BELGISCHE KOLENMIJN. Eén doode en twee gewonden. In een steenkolenmijn te Frameries in België deed zich gisteren een ontploffing voor, tengevolge waar van twee personen werden gewond en een derde werd gedood. Deze laatste had onlangs een broer verloren bij de bekende groote mijnramp van Lam- brèchy. Hij was toen als redder in cle mijn alge- da al d en had het liilc van zijn broer naar boven gebracht. ERNSTIGE BOTSING OP EEN OVERWEG IN FRANKRIJK. Lading vloeibaar gas ontploft ...In den nacht van Zondag op Maandag is op het traject ParijsMarseille een vrachtauto door een trein aangereden, doordat de overwegwachter ver geten had de boomen te sluiten. De lading van den vrachtauto, bestaande uit 350 flesschen vloeibaar gas. ontplofte, zoodat de locomotief van den trein spoedig geheel in vlammen was gehuld. De ma chinist, de stoker en de chauffeur van den vracht auto verbrandden. Een conducteur en twee inzitten den van den auto kregen zware verwondingen. GROOTE RAZZIA IN DE ONDERWERELD VAN NEWYORK. New-York. De politie is vandaag in samen werking met federale agenten overgegaan tot een groote razzia op leden van de onderwereld van New York overeenkomstig de „wet tegen de open bare vijanden". Dreigbriefschrijver liet zijn visitekaartje achter. Eerst thans wordt bekend, dat in de afgeloopen weken een poging tot afpersing is gedaan, welke ech ter door het optreden van de betrokkene, geholpen door de marechausse, kon worden verijdeld. Op den morgen van 8 Mei vond de landbouwer A. Dictus, wonende aan de Ettensche baan onder Roo sendaal, een brief, waarin een bedrag van f85 werd geëischt, dat des avonds bij een paal van het elec- trisch net moest worden gelegd. Men mocht er de politie niet in mengen en behoefde ook niet te probee- ren aan de betaling te ontkomen, „want", stond er in den dreigbrief, „wij zijn niet bang en zullen al het vee overhoop steken en de boerderij afbranden, als het geld er niet is. Wij zijn met zeventien man." De brief was onderteekend: „De zwarte bende". De boer liet zich door dit epistel niet intimideeren en stelde de marechaussee op de hoogte. Des avonds werd op de aangewezen plaats een en veloppe. gevuld met krantenpapier, neergelegd. Te gelijkertijd hadden enkele marechaussee's zich ver dekt opgesteld. Niemand kwam echter opdagen; blijk baar had de „bende" lont geroken. Een week later pas liet „De zwarte bende" weer iets van zich hooren. Dictus vond een brief tegen het raam geplakt, waarin een som van f25 werd geëischt welke om half negen 's avonds bij het stalraam most worden gelegd. Het dreigement van den eer sten brief werd daarbij herhaald. Weer werd op de aangeduide plaats een enveloppe gelegd. De marechausses waren eveneens weer op hun post. Na een uur kwam inderdaad iemand opdagen. Een fietser stapte af en naderde behoedzaam de plaats waar de enveloppe was neergelegd. Op dat oogenblik sprongen de politiemannen te voorschijn te vroeg echter, want de onbekende maakte zich bliksemsnel uit de voeten en ontkwam in het duis ter. Echter, de de fiets van den roover had men te pakken en deze verschafte een kostbare aanwijzing. Op het zadeltascbje vond men den naam van den eigenaar, J. K., uit Rucphen. Deze was een jaar ge leden bij Dictus in dienst geweest. Nog denzelfden avond is deze man in zijn woning gearresteerd. Na aanvankelijk te hebben ontkend, legde hij ten slotte, toen uit in beslag genomen brieven was ge bleken, dat het schrift overeen kwam met dat van de dreigbrieven, een volledige bekentenis af. PARKEERBELASTING IN RESIDENTIE. Hotels en café's plukken er de baten van. De Haagsche Gemeenteraad heeft gisteren beslo ten een belasting te heffen op het parkeeren van auto's op den openbaren weg. Wie een auto steeds op straat laat staan, moet f 12,per jaar betalen. De baten dezer belasting zullen worden gebruikt om de vermakelijkheidsbelasting voor hotels en café's te kunnen verlagen. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Maria, dochter van Band, Willem, en van Strooband. Mathilda Maria. POLITIE. Verloren: een zilveren ketting; een zilveren en een nikkelen horloge. AMSTERDAMSCHE Veemarkt. 20 Mei. Ter vee markt waren heden aangevoerd 3 wagons geslacht© runderen uit Denemarken. 401 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 5658 per k.g. slachtgew.; 2e kw. 4054 per kjg. slachtgew.; 3e kw. 3442 per k.g. slachtgew.; 134 melk- en kalfkoeien 130—180 per st.; 213 vette kalveren: le kw. 33—42 per k.g. lev.gew.: 2e kw. 23—36 per k.g. lev.gew.; 3e kw. 20—26 per kg. lev- gew., 134 nuchtere kalveren 36 p. stuk, 85 scha pen 1216 per stuk; 59 lammeren 5S per stuk; 592 varkens: vleeschvarkens, weg. van 90—110 kg. 424-3 per k.g.; slachtgew. enkele hooger; zware varkens 4041 per k.g. slachtgew.; vette varkens 3940 per k,g. slachtgew.; 25 paarden 60—100 per stuk. AMSTERDAM, 20 Mei. Aardappeïmarkt. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuw Bonten f 24, gulden Zeeuw blauwen 3.804.30, Zeeuw Bevelan- ders2—2.40; blauw poters 2.252.50, Z. Bontenpoters 2.252.50: IJpolder en Haarlemmermeer Bevelan ders 1.90—2.40; Friesche Roodstar 2.70—2.80, dito Borgers 2.402.80, alles per 70 Kg. Verder per 100 Kg. Westlandsche Muizen 1820, Kleine muisjes f 20—25, kriel f 17—18, Nieuwe Malta f 17.50—18.50. Overijssel eigenheimers f 2—3. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Mei. 250 Bos rhabarber f 2.10; 1100 Kg. tomaten A f 31.40 -40.40, B f 34.80, C f 28.40, CC f 22.40. NOORDSCHARWOUDF,, 21 Mei. 9500 Kg. kroten f 0.60, 525 Kg. D. Witte kool f 7.30. ALKMAAR, 20 Mei. Veemarkt. Aanvoer: 53 vette koeien f 100—190, 11 vette kalve- f 2470, p. Kg. 5070 ct., 141 nuchtere kalveren slacht) f 414, 289 vette varkens (zware) per Kg. 37 cent. Handel redelijk. TEXEL, 20 Mei. Op de lammerenmarkt waren aangevoerd 4913 stuks; prijzen per stuk f 3.50—6, handel stug. barsïngerhorn. KOLHORN. Zondagmiddag organiseerde de Afd. Kolhorn van de S.D.A.P. een meeting op het sportterrein. Voor do vele aanwezigen was het een teleurstelling dat Paul' Kiès door een vrij ernstige keelaandoening verhin derd was het woord te voeren. Maar gelukkig wist zijn plaatsvervanger, de heer Barmes Jr., uit Am sterdam zijn gehoor zoo te boeien, dat het gemis niet te veel werd gevoeld. Spr. ving zijn rede aan met een schets van den moeilijken tijd, waarin alle krachten samenspannen tegen de soc. democratie. Overal woekeren fascisme en oorlogsvoorbereiding. Spr. wijst de overeenkomst aan met den tijd van vóór 1914 met al zijn gevaren. De eerste taak moet dus zijn, te strijden voor den vrede en de arbeiders ervan te doordringen dat de- kapitalisten trachten de voordeelen van den oorlog te plukken ten koste van diepe ellende der arbeiders. Ondertusschen probeeren de diplomaten te lijmen wat er te lijmen valt. Maar met wat voor goeden wil soms een vredesverdrag wordt gesloten, spr. heeft t geen vertrouwen in. De strijd tegen den oorlog is de strijd tegen allen die dit kapitalistische stelsel trachten te handhaven. De oorlogen zijn onafwendbaar als niet de arbeiders zelf de nieuwe maatschappij en z'n productiewijze ih handen nemen. Helaas zijn de arbeiders nog verdeeld. Spr. stelt de vraag, of een eenheidsfront met de communisten mogelijk is. Spr. geeft dan het voorbeeld van het Fransche eenheidsfront tot gezamenlij-ken strijd te gen den tweejarigen dienstplicht Op bevel van Mos kou hebben de communisten echter hun actie stopge zet, omdat Laval dezen eisch had gesteld bij het sluiten van het Fransch-Russiscbe verdrag. Spr. haalt nog een voorbeeld aan uit de Amster- damsche gemeentepolitiek (het geval Huizinga) en komt tot de conclusie, dat een eenheidsfront afgewe zen moet worden, zoolang de communisten vanuit Rusland worden geregeerd. Alleen langs den weg de democratie is er voor de arbeiders iets te bereiken. Spr. oefent dan scherpe critiek uit op het beleid van het kabinet Colijn. Wat heeft dit „nationaal kabinet" bereikt? Zijn we de laatste twee jaar vooruitgegaan of althans maar iets vooruitgegaan? Dan noemt spr. een aantal cijfers. Juist in die twee jaar is het werkloosheidscijfer gestegen van 320.000 tot 440.000, waarvan 100.000 beneden de 25 jaar rond- loopen en vragen om werk. Spr. becritiseert uitvoerig de „aanpassing". Loonen en steun zijn telkens weer verlaagd, de arbeiders komen in dezelfde armoede van 40 jaar geleden. De middenstand wordt meegesleept, het aantal faillissementen steeg van 4500 tot 5500! Heeft Colijn aan de hand van deze cijfers zijn ver gissing bemerkt en zal hij een anderen weg inslaan? Nu zegt hij, het komt alleen maar, omdat we nog niet ver genoeg hebben bezuinigd. Spr. becritiseert dit bezuinigingsplan. Spr. staat dan stil bij den uitslag der Prov. Staten. De soc.-democraten behoeven niet ontevreden te zijn. Het fascisme heeft wanhopige boeren en middenstan ders tot zich getrokken, maar geen arbeiders. Toch kunnen wij niet stil zitten. Ons verzet moet gaan te gen dit fascisme. Nooit mogen hier de helden van de revolver en van den gummiknuppel aan de macht komen. Er moet verzamelen geblazen worden tegen de N.S.B., maar eveneens tegen Colijn. Spr. geeft nog meer critiek op de afbraak van. on derwijs, sociale voorzieningen, warenwet, enz. Critiek alleen is echter niet voldoende en spr. geeft voorbéelden van buitenlandsche socihal-democr. po litiek. In Noorwegen, Zweden en Denemarken is de werkloosheid teruggeloopen van 22 tot 11 in diezelfde twee jaar, dat hier Colijn regeert. En in België is nu al in een paar weken de werk loosheid verminderd met een aantal van 30.000. Dat zijn voorbeelden, zegt spr., die ons vertrouwen schen ken in ons groote plan voor den arbeid, waai-mee wij de bestaande crisis bestrijden, maar ook de volgen de trachten te voorkomen, door het gezag over het be drijfsleven over te brengen op den staat. Geef ons uw steun, in de partijen voor de verkie zing. Wij werken voor drie dingen: vrede, vrijheid en welvaart. Tegenover afbraak van het bezuinigingsplan-Colijn stellen wij ons plan van den arbeid. Met een opwekking tot steun besluit spr. met een: „Op voor de sociaal-democratie". Krachtig applaus volgde. De heer Engel, die ook het openingswoord had ge sproken, betuigde thans den spr. zijn dank en be sloot met eenige idealistische woorden deze bijeen komst. Vóór en na de rede bracht het Arbeiderszangkoor „Morgenrood", versterkt door geestverwanten uit Wieringerwaard en Winkel, onder leiding van den heer Kos, een aantal mooie strijdliederen ten ge- hoore. wieringermeer Congres Chr. jonge Boeren- en Tuinders- bond. De jaarlijksche algemeene vergadering van boven- genoemden bond zal naar we uit vrij betrouwbare bron vernemen worden gehouden op Dinsdag 2 Juli a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Middenmeer. In de ochtendvergadering worden de huish. zaken behan deld, alsmede heeft plaats bestuursverkiezing. Voor de middagvergadering zal optreden als spre ker Ir. J. Wind, dir. der Chr. Landb. school te Har- denberg (O.), onderwerp „Het huidige systeem der crisismaatregelen", terwijl de heer J. Bakker van Menaldum, lid der Tweede Kamer het slotwoord zal spreken. Na de bijeenkomst wordt een excursie door de Wieringermeer belegd met, naar het heet, een deskundige toelichting van Ir. S. Smeding. Op inspectie. Het schoolbestuur der Wieringermeer scholen bracht Maandag een bezoek aan de school Midden- meer, hoofd de heer Vergouwen en school Sloot dorp, hoofd de heer Heerink. O.m. waren hierbij vertegen woordigd de voorzitter, burgemeester Peters van Medemblik, de heer Tilanus, Dr. Bouman en anderen. POLITIE. Gevonden: een fietspomp. Inl. politie Slootdorp. anna paulowna Toen de vrienden A. K. en M. B. van een door hen bezochte kermis terugkeerden, reden zij met de auto, die alhier gehuurd was van den heer J. M., te Ben ningbroek tegen een boom. Beiden bekwamen zooda nige verwondingen aan het gezicht (een van hen ver speelde zelfs het puntje van zijn neus) dat zij zich onder dokters behandeling moesten stellen. De auto was dermate gehavend, dat verder rijden onmogelijk was. Een andere auto moest gerequireerd worden om den weg naar huis te vervolgen. winket De heer B. Span, hoofd der ULO-school alhier is uitgenoodigd tot het medewerken aan het schrifte lijk gedeelte van het MULO-examen, dat op 28 cn 29 Mei a.s. te Hoorn wordt afgenomen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3