Naar Groot-Schagen; Dinsdag 21 Mei 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9726 Ongekende kansen voor snelle groei onzer gemeente. „De cost gaet voor de baet uit NIEUWE ANTISEMITISCHE AGITATIE IN DUITSCHLAND. Maarschalk Von Mackenzen ernstig ziek De wereld zoekt naar goud. Wij kunnen thans vooruit, dus wij zullen en moeten. Nunc aut nunquam. Nu of nooit!!! Kiezers, kiest straks leiders, géén lijders! Krachtige persoonlijkheden in ons Dagelijksch Bestuur vereischt. Als ergens de goede kansen op een keurig presenteerblaadje worden thuis bezorgd, dan is het wel bij de gemeente Schagen. 't Is alsof goede geesten het er op gezet hebben, om ons allerlei weldaden te bewij zen. Overal om ons heen is men bezig koste lijke dingen voor ons gereed te maken. Betonmolens mengen de grondstoffen voor tallooze bruggen, excavateurs graven diepe, breede verbindingskanalen en werpen aardebanen op voor moderne wegen. Rondom ons marktplaatsje puffen de hei machines, zwoegen de polderjongens, trek ken moeizaam de zandtreintjes volgeladen kipkarren langs hobbelige railsbanen. Alles werkt koortsachtigvoor ons! Want al die kanalen en wegen, die straks de nieuwe Wieringermeer op uitstekende wijze met Noordholland zullen verbinden, loopen in Schagen te zamen. Denk eens aan, welke kansen! Terwijl Schagen, trots het ontbreken van goede toegangswegen en goed vaarwater er nog altijd, zij het soms met moeite, in ge slaagd is haar centrum-positie in de Noord punt van Noord-Holland te handhaven, ziet het met één slag al haar verlangens en wen- schen bevredigd. Schagen zal over een jaar het knooppunt zijn van de wegen en kanalen in Noord-Hol land-Noord? Diep vaarwater zal ons met de groote graanpolders verbinden, Wieringen en de Wieringermeer, zoowel als de rijke veeteelt- gebieden van het oude Westfriesland zullen langs uitmuntende wegen Schagen kunnen bereiken en de moderne haven zal de moge lijkheid scheppen voor ongekende opbloei van het handelsleven. Wij gelooven niet dat er een plaats in ons land is, die zich plotseling zulke schoone kansen in de schoot zag geworpen. Het is dan ook niet alleen mogelijk, neen, het is waarschijnlijk, dat Schagen een tijd van ongekende bloei en geweldige uitbrei ding tegemoet kan gaan. Wie onderstaand kaartje waarop de nieuwe provinciale wegen zijn aangegeven aandachtig bestudeert, ziet onmiddellijk -r dat onze gemeente, door de inpoldering yan de Wieringermeer, precies in het mid den is komen te liggen van de sterk ver- breede kop onzer provincie. Deze kop, die in het Zuiden door Alkmaar, in het Oosten door Medemblik en in het Noorden door Helder begrensd wordt, vormt éen der rijkste zuivel-, en graangebieden van Ons land. En in het midden van dit gebied zit straks als een spin in haar web: Schagen. De draden die dat centrum met de uiter ste uithoeken verbindt, worden door vlijtige handen en knappe hersenen, door ons vlak ke polderland getrokken en als binnen kor ten tijd de water- en wegenbouwkundige werken beëindigd zijn en wij hei- en graaf machine afscheid zien nemen, dan rust op ons allen de taak dit kostelijke gereedschap, dat als het ware in de hand is gedrukt, te gebruiken. Want de wegen moeten bereden worden, de wateren doorploegd, anders zijn zij dood kapitaal, waardeloos en nutteloos. Nog eens: op ons allen rust daarom een zware verantwoordeijke taak. Het is plicht de kiem van ontwikkeling tot centrumgemeente, die in Schagen altijd aanwezig was, tot volle wasdom te brengen. De ban, die door het ontbreken van goede verbindingswegen jaren lang op ons heeft gedrukt, is verbroken. Willen wij echter iets bereiken, dan dient de hand aan den ploeg te worden geslagen. Dan dient allereerst ons Gemeentebestuur haar zeer geringe activiteit te vertienvou digen. Het moet uit zijn met het slapen en tuk ken, dat nu de laatste jaren maar onge stoord voortduurt. Het moet niet mogelijk zijn, dat zonder ernstige strijd van Schagen's kant de ver binding met Middenmeer en de Wieringer- waard etc. onze deur voorbij gaat, zooals nog slechts enkele weken geleden is ge schied. Er moet actie, kracht, initiatief en durf van onze Bestuurderen uitgaan! Ook het vereenignigsleven zal zich sterker moeten ontplooien. Het zal meer en beter moeten werken dan in den afgeloopen tijd en onder de strijdleus: „Schagen, het han delscentrum voor Noord-Holland-Noord", een krachtige actie moeten inzetten. Met steun van de overheid zal men in dustrieën en handelszaken moeten aanmoe digen zich in Schagen te vestigen. Niet wachten tot gegadigden zich aan melden! Actie, actie en nog eens actie! Reclame maken voor Schagen als markt plaats van de nieuwe Wieringermeer, wij zen op de groote toekomstmogelijkheden, initiatief nemen door de uitgifte van billijke gronden voor industrie en handel, contact zoeken met de buitengemeenten, kortom een koortsachtige uitbreidingsdrift ontwikkelen. Daarnaast dient verder gearbeid te wor den aan den uitbouw als amusements- en cultureel centrum. Men mag niet toelaten, dat de revenuen der zich sterk ontwikkelende wielersport alleen naar onze buren gaan, maar dient ook hier een wielerbaan te stichten. „De Wiel" roept als het ware om tot mo dern natuurbad te worden ingericht. Tennis, korfbal, hockey, dient aangemoe digd. Ook zal begrepen moeten worden dat de Loet en het Noord directe verbetering be hoeven, dat zijn mede de hoofdtoegangswe gen voor onze gemeente. o Natuurlijk weten wij, dat al die dingen geld, zelfs veel geld kosten, maar ook dat bezwaar is zeker niet onoverkomelijk. Met gezamenlijke krachten en geleid door een vastberaden Gemeentebestuur is veel te bereiken. Wij hopen dan ook van harte, dat als re sultaat der a.s. gemeenteraadsverkiezingen menschen met durf en energie zullen wor den gekozen, omdat thans meer dan voor heen van onze keus de toekomst van de ge meente afhangt. Er moet gebroken worden met de gewoon te om aftredende raadsleden een pluim op den hoed te steken en ze uit sleur en vrien delijkheid wer te herkiezen. Natuurlijk zijn ook daar flinke menschen onder, maar helaas ook, die noodig door meer energieke dienen te worden vervangen. Wij weten nu eenmaal dat het hoofd on zer gemeente, zijn verdere capaciteiten onbesproken latendeeen krachtige steun bij het dagelijksche bestuur niet kan ont- beeren. Maar in de afgeloopen periode is ook van dit college te weinig stuwkracht uitgegaan en men zorge dan ook dat straks voor dit bestuurscollege mannen worden gekozen, vol werklust en economisch inzicht, voor alles dus met de capaciteiten om onze ge meente in de komende vier jaar tot grooter bloei te brengen. De mogelijkheid tot die grooter bloei is er ruimschoots!!! De actie van Julins Streicher. Af zichtelijke voorstellingen. Berlijn, 20 Mei (V. D.) Zooals reeds een igen tijd geleden gemeld werd, is te Frankfurt am Maln een filiaal opgericht van het anti-semitische week blad van Julius Streicher, de „Stürmer", teneinde yandaar uit het blad een grootere verspreiding in West-Duitschland te geven en ook daar de anti semitische propaganda intensiever te kunnen voeren. Het schijnt in Streicher's bedoeling te liggen de hoofdburcaux van bet blad., naar. Berlijn, over te brengen, waartoe in Berlijn reeds de noodige recla me worclt gemaakt met anderhalf meter hooge plak katen, die afzichtelijke voorstellingen bevatten van ritueele moorden, het slachten door afzichtelijke af gebeelde Joden van Christenkinderen en duivelach tig uitziende Joodsche doktoren, die hun Christen^ patiënten vergiftigen. Te Breslau wordt bijna wekelijks de procedure herhaald, waardoor Duitsche vrouwen, die in open bare gelegenheden in gezelschap van Joden wor den gezien, zoogenaamd aan de schandpaal worden genageld. De schandpaal wordt in werkelijkheid opgericht, en daaraan worden borden opgehangen mét de namen van de vrouwen, die zich aan het genoemde „misdrijf" zouden hebben schuldig ge maakt, terwijl hieraan dikwijls de namen van hun Boedapest. De 85- jarige Duitsche veldmaarschalk Von Mackenzen, een der voornaam ste bevelhebbers uit den wereldoor log, is tijdens een bezoek aan zijn te 3oedapest wonen den zoon gisteren ernstig ziek ge- vorden. In ver band met zijn ge vorderden leeftijd naakt men zich ongerust over zijn toestand. Nader wordt ge meld dat de maar schalk van de maagaandoening, waaraan hij leed, weer volkomen hersteld is. „Joodsche verleiders" worden toegevoegd. Dikwijls komt het dan tot incidenten voor de woningen der betrokkenen. Het is voor sommige meisjes al vol doende in een openbare gelegenheid met een Jood te dansen, om haar naam aan de „schandpaal" ge nageld te zien. In de Rijksweer verzet men zich niet tegen den huidigen koers, doch heeft men zich tot nog toe weinig fanatiek getoond met de toepassing van het rassenbeginsel. Weliswaar zijn de Joden van den algemeenen dienstplicht uitgesloten, doch ten aan zien van de z.g. halve Ariërs, bestaan nog mee- ningsverschillen. Zeer dikwijls stroomt door de ade ren van den militairen adel Joodsch bloed, aange- JULIUS STREICHER. zien deze families in vele gevallen eenige Joodsche voorouders hebben. Vandaar dat men zich in deze kringen herhaaldelijk tegen een al te streng onder- zoel?' dér familiestamboeken heeft verzet. In hel leger wënscht nien dan ook, dat de komende mili taire Wetgeving' teri atfnziërt van de toepassing der Ariër-paragraaf een elastische uitzonderingsbepa ling zal bevatten. De nationaal-socialistische fanatici handhaven "echter onverbiddelijk hun standpunt. Men neemt aan dat over deze zaak het laatste woord nog niet gezegd is. Ook in de Evangelische Kerk bestaan moeilijk heden, aangezien een zevental geestelijken niet ge-, heel aan de bepalingen der Ariër-paragraaf vol doen. Waarschijnlijk zal men voor dit conflict een oplossing vinden door de geestelijken te benoemen tot missionarissen voor de zending onder de Joden. Het orgaan van de S.S., „Das Schwarze Korps" schrijft in een hoofdartikel, dat men de fout van het Wilhelm-regime niet zal herhalen en dat er in het leger geen plaats meer is voor Joden. Er zijn. nog altijd Joden die zich verzetten tegen hun staatsrechtelijke verwijdering en door de achter deur van dienstdoen in het Duitsche leger probeo- ren hun staatsrechtelijke positie te herwinnen. Men heeft zelfs van Joodsche zijde voorgesteld Joodsche regimenten te vormen. Het blad beroept zich op het oordeel van vooraanstaande Joden, die verklaard zouden hebben dat zij de verantwoordelijkheid voor dergelijke troepen niet op zich konden nemen. Het blad geeft den Joden met militaire ambities den' raad hun pogingen om tot het leger te worden toe gelaten, op te geven. Het is doelloos met pathos te wijzen op het aantal Joodsche frontstrijders in den wereldoorlog. Van veel meer beteekenis is de hou ding en zijn de zonden van het Jodendom na den oorlog. Reusachtige goudvoorraden in Pamir ontdekt. Moskou. Uit Tasjkent wordt gemeld, dat op groote hoogte in het Pamir-gebergte, „Het Dak der Wereld" genaamd, groote goudvoorraden zijn gevon den, die naar de geologische onderzoekers verkla ren, rijker zijn dan de rijkste goudvoorraden van Siberië. Goud-exploitatie in Canada op groote schaal. Ottawa (Canadak (V. D.). De Canadeesche regeering heeft een bedrag van 40.000 pond beschik baar gesteld voor goud-exploitatie op groote schaal. Er zullen 180 expedities, elk van 4 of 5 man, waar onder vele geoefende geologen en studenten der geologische faculiteiten, worden uitgerust, die sy stematisch in elke provincie naar sporen van goud zullen zoeken en rapporten aan de regeering zul len uitbrengen. Daarna zullen degenen, die op de gebieden waar goudsporen zijn gevonden, claims willen nemen, deze bij publieke veiling kunnen pachten. Verleden jaar heeft Canada voor 20 mil- lioen pond goud geproduceerd. Door deze actie hoopt de regeering de goudproductie op te voeren. Leden der verschillende exploitatie-expedities mogen geen claims pachten. ZWARE BEWAKING DER KATHOLIEKE KERKEN IN DUITSCHLAND. In verband met de demonstraties en voorlezing van protesten in de voorafgaande weken in de ka tholieke kerken, waren Zondag in vele Duitsche steden, vooral te Berlijn en München, de katholieke kerken tijdens den dienst door politie en Gestapo scherp bewaiaki Von Mackenzen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5