Hitler's groote rede KIJKEF1 is KOZfPEn t.j CLOECK Buitenland Het eerste Douglas-toestel naar Indië. Ernstig ongeluk op den Haarlemmerweg. Autobus met 23 passagiers gekanteld. MOORD IN HET GRENSGEBIED, TIJGER UIT ZIJN KOOI ONTVLUCHT. MIJNSTAKING IN BELGIE BREIDT ZICH UIT. New-Yorksche onderwereld wordt hard aangepakt. De ontvoering van Gutzeit. Woensdag 22 Mei 1935 Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. 78ste Jaargang. No. 9727 Int. Telef No. 20' Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERThN- TIëN van 1 tot 5 regels £0.85, Iedere regel meer 15 cent tf>e*vijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Geen oplossing der hangende kwesties. Abessynië stelt Genève voor een moeilijk probleem. Reconstructie van het Engelsche kabinet zeer waarschijnlijk. In een twee en een half uur lange rede heeft Hit- Ier gisterenavond het standpunt der Duitsche Rijks- regecring inzake de verhouding tot het buitenland uiteengezet. Nu algemeen was verwacht, dat Duitschland be reid zou blijken zich bij de Fransch-Engelsch-Ita- liaansche politiek neer te leggen, moeten zijn uitin gen alom diepe teleurstelling hebben gewekt. Want er is uit zijn woorden in geen enkel opzicht een neiging tot toenadering gebleken. Wel heeft hij in een program van dertien punten zich bereid verklaard mede te werken tot den vrede door het sluiten van niet-aanvalsverdragen met de naburen uitgezonderd Littauen maar bij ver klaarde er niet aan te denken om een pact te teeke nen, waardoor Duitsche soldaten zouden kunnen worden geroepen om hun bloed te offeren voor bet heil of de eerzucht van andere volkeren. Hier deolde hij zeer duidelijk op het Oost-Locarno pact. Dat hij Littauen uitzonderde is begrijpelijk. De be zetting van de Duitsche stad Memel en de behande ling der daar wonende nationaal-socialisten is niet bevorderlijk voor een goede verstandhouding. Overigens hekelde de Führer op sarcastische wij ze de Fransche methode om in een vriendschappe lijk onderonsje met andere landen iets voor te berei den en dan later Duitschland tot bespreking uit te noodigen. Hij verklaarde, dat Duitschland niet meer zou deelnemen aan eenige conferentie, die het niet zelf als gelijkberechtigde had voorbereid. Slaat dit op de a.s. Donauconferentie? Dit is zeer waarschijnlijk en beduidt weinig goeds voor de toe komst. Overigens kreeg de wereld nog weer eens een her haling te hooren van de, zeer juiste, bewering, dat het Verdrag van Versaille het eerst door de andere mogendheden is geschonden, omdat zij nagelaten hebben hun plichi tot geleidelijke ontwapening na te komen. Volkomen begrijpelijk en zeer ad rem was hier zijn opmerking, dat de bommen, en vlammenwerpers in handen van anderen steeds maar met den palmtak des vredes werden vergeleken, maar in Duitsche handen als de geesel des duivels. Bijzonder op dreef was Hitier, toen hij hier zeer ernstig de vredeswil van het nationaal-socialistische Duitschland betuigde en zijn trouw aan het Locar- no-pact Niet alleen de leiders willen den vrede, maar voor al ook de volkeren, want volken hebben nog nooit uit zichzelf een oorlog gewild, riep hij uit. Opmerkelijk was ook zijn uitlating over de econo mische autarkie, die hij een kapitale fout noemde. Is dit een erkenning? Want het was toch het nationaal-socialistische Duitschland dat nog geen twee jaar geleden uit volle overtuiging op de zelfvoorziening der naties aan stuurde. Samenvattend komen wij tot de conclusie dat Ber lijn nog geen stap in de Fransche richting heeft ge daan en nog even star en strak blijft staan op toe kenning van rechtsgelijkheid. Men kan niet ontkennen, dat dit standpunt rechtens buitengewoon sterk is, maar dient toch ook niet te vergeten, dat de revanche-idee waarin Jong Duitsch land wordt opgevoerd, alsmede de agressieve hou ding van de Duitsche voormannen een groote ge duchtheid bij de tegenstanders heeft gekweekt. Abessynië doet een zet op het politieke schaakbord. In een telegram, dat wij gistermorgen nog konden publiceeren heeft de Negus van Abessynië nog eens een dringend beroep op den Volkenbondsraad ge daan, maar haar daarnaast op haar contractueele plichten gewezen. Het wordt hierdoor voor Genève steeds moeilijker om een geschikte oplossing te vinden. Aan de eene zijde is het duidelijk plicht om een yolkomen objectief onderzoek te doen instellen, aan De Koetilang vertrekt naar Indië. 'Amsterdam. Donderdagmorgen 23 Mei a.s. zal het K.L.M.-vliegtuig „De Koetilang" van Amster dam naar Batavia vertrekken. Dit is het eerste Fokker-Douglas toestel, bestemd voor de Indië-route, dat thans als zoodanig in ge bruikt wordt genomen. De bemanning van het vliegtuig zal bestaan uit de Iheercn: J. B. Scholte, eerste bestuurder: C. M. Schrey. tweede bestuurder; F. Naber. werktuigkun dige en P. K. Pestman, radio-telegrafist De post voor De Koetilang moet uiterlijk heden Woensdagavond te Amsterdam zijn. VAN RANGEERENDEN TREIN GEVALLEN. De linkerarm afgereden, Gistermiddag is op het stationsemplacement te 'Arnhem de 37-jarige arbeider G. D. uitgegleden en van een rangeerenden trein gevallen. Hem werd de linkerarm afgereden. Do ongelukkige is naar het gemeente ziekenhuis overgebracht, waar de arm geamputeerd werd. Zijn toestand is naar omstan digheden redelijk wel-. de andere zijde brengt dit, naar het zich laat aan zien, een breuk met Mussolini mede. Het is toch immers zeer onwaarschijnlijk dat de Duce zich een neutrale commissie van onderzoek zal laten aanleunen. Wijst men echter de klacht van Abessynië zonder meer terug, dan is het voor ieder duidelijk dat de Volkenbond niet in staat is kracht jegens groote sta ten te ontwikkelen. Hierdoor zou zij ongetwijfeld belangrijk aan prestige inboeten. De raadsleden staan dan ook voor de zeer moeilijke taak om een gewapend conflict te voorkomen zonder aan het Italiaansch prestige te kort te doen. Naar reconstructie van het Kabinet. Engelsche De geruchten over een mogelijke reconstructie van het Engelsche Kabinet worden steeds sterker. Er kan thans bijna geen twijfel meer aan bestaan of MacDonald zal een meer bescheiden rol gaan spe len en het roer van staat overreiken aan Baldwin. Als nu ook Sir Simon moet plaats maken voor een Tory is er weinig meer over van de z.g. natio nale regeering. Mocht een dergelijke fundamenteele verandering zich zoo maar zonder verkiezingen voltrekken, dan zou die eens temeer een bewijs zijn voor de geble ken noodzaak eener krachtiger houding jegens Duitschland. Want het is duidelijk, dat de conservatieven on der den invloed van Lord Eden zeer geneigd zijn ten aanzien van de Duitsche herbewapening een meer positieve houding te gaan innemen. Dat men daartoe breekt met Britsche tradities, die in het geval van een gebleken noodzaak tot ingrij pende kabinetswijziging, nadrukkelijk een verkie zing voorschrijven is weinig belovend voor de verdere vreedzame ontwikkeling der verhoudingen met Duitschland. Bestunrder van bakfiets door auto aan gereden en gedood. Gistermiddag omstreeks half vijf heeft op den Rijksstraatweg tusschen Halfweg en Haarlem nabij de Liedebrug een tragisch on geval plaats gehad, dat aan den ongeveer 50-jarige venter M. Cr Platsschorre uit Haar lem het leven heeft gekost. Deze bestuurde een driewieligc bakfiets, geladen met kruidenierswaren, waarmede hij zich in de rich ting Haarlem voortbewoog. Hij werd achteropgereden door een personenauto, bestuurd door den heer E. Pierrotti uit Haarlem en waarin nog twee heeren waren gezeten. Door onbekende oorzaak kwam de wagen in aanraking met de bakfiets en sleurde deze ongeveer vijftig meter mee. P. werd nog een tien tal meters verder meegesleurd. Hij werd zwaar ver minkt en was vrijwel op slag dood. De politie van Haarlemmerliede was spoedig aanwezig en heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Ook dokter Kuyper was weldra ter plaatse. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar de Mariastichting te Haar lem overgebracht. De bakfiets is geheel vernield. De auto werd slechts licht beschadigd. Beide voertuigen zijn in beslag genomen. Omtrent de toedracht van het ongeluk meldt men nog, dat de bakfiets plotseling over den weg begon te slingeren. De automobilist, die achter hem aan kwam, kwam daardoor in de meening, dat de wiel rijder den weg wilde oversteken, waarom hij hem rechts trachtte te passeeren in plaats van links. De bakfiets stak echter niet over, doch bleef rechts rij den, met het gevolg, dat de auto boven op hem reed. Zes personen gedood en zeventien ernstig gewond. Buenois Aires: Nabij het plaatsje Aguilares in de provincie Tucuman is een autobus met 23 inzitten den, die terugkeerden van een voetbalwedstrijd, om geslagen. Zes passagiers kwamen om het leven. De zeventien overigen moesten meer of minder ernstig gewond naar het ziekenhuis worden vervoerd. Kantoorhouder op zijn kantoor overvallen en doodgeslagen. - Een arrestatie te Gennep. Naar eerst thans bekend wordt, is in den nacht van Zondag op Maandag te Hassum een moord met roof gepleegd. Aan de Duit sche grens, aldus V.D., dichtbij Gennep is de kantoorhouder H. J. te Hassuf op zijn kantoor overvallen en met een hard voorwerp dood geslagen. Uit de kas van het kantoor is een bedrag van 4000 mark gestolen. De politie te Gennep heeft zekeren V,, verdacht van dezen moord, aangehouden. V. vertoefde in een hotel. Omtrent dezen verraderlijken overval worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: De beheerder van het postkantoor, tevens penning meester van de Crediet- en Spaarbank H. Janssen, die alleen thuis was, is vermoedelijk 's avonds laat in zijn woning overvallen en door slagen op het hoofd gedood. Lieden, die des morgens aan de wo ning kwamen, kregen geen gehoor en toen zij zich naar binnen begaven, vonden zij bet lijk van Janssen a.chter zijn schrijftafel liggen in een grooten bloed plas. Een geneesheer, die onmiddellijk ter plaatse ver scheen, constateerde dat de schedel door zware sla gen was verblijzeld, waardoor de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. Aanvankelijk stond men voor een raadsel, doch toen de politie aan de hand van verschillende aan wijzingen het onderzoek verder uitstrekte, rezen zware vermoedens tegen een 29-jarigcn graanhan delaar, die te Gennep in een hotel logeerde. Deze man verbleef veel in het Duitsche grensgebied en had re laties met Janssen. Toen bovendien kwam vast te staan, dat deze graanhandelaar in benarde financieele omstandig heden verkeerde, stelde de Duitsche politie zich in verbiding met de marechaussee te Gennep, die een onderzoek instelde naar de gedragingen van den verdachte, in de laatste dagen. Daarbij kwam men tot de verrassende ontdekking, dat de man, die in zijn hotel een groot bedrag aan kostgeld schuldig was, daar nog dezer dagen f 200 had voldaan. Boven dien werd vastgesteld, dat hij aan het begin van de week bij een Nijmeegsche bankinstelling een aan zienlijk bedrag aan Duitsch geld had ingewisseld te gen Nederlandsche geld. Een en ander was aanlei ding om den man aan te houden en aan een lang durig verhoor te onderwerpen. Tijdens dit verhoor heeft hij hardnekkig ontkend zich aan het misdrijf te hebben schuldig gemaakt. Evenwel is hij niet in staat om een behoorlijke verklaring te geven van zijn doen en laten in den nacht van Vrijdag op Za terdag. In verband hiermede is hij in voorloopige hechtenis gesteld. Het parket uit 's-Hertogenbosch heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Jacht in den Haagschen dierentuin. - Het dier doodgeschoten om gevaar te voorkomen. Gistermorgen is door een samenloop van omstan digheden de Sumatraansche tijger in den Dieren tuin uit zijn nachtverblijf kunnen ontvluchten. Het dier kwam hierdoor terecht in de voorgalerij, waar verschillende oppassers bezig waren schoon te maken. Het geschoolde personeel wist onmiddellijk wel ke maatregelen te nemen en het eerste wat men deed, was natuurlijk de deur naar buiten af te slui ten. Het was nu zaak den tijger door middel van vleesch in zijn nachtverblijf terug te brengen. Dit mocht helaas niet gelukken, integendeel, het dier begoai onrustig te worden en derhalve werd beslo ten om teneinde ongelukken te voorkomen, den tij ger op te offeren. Van uit een der binnenkooien kon het dier dan ook gemakkelijk onder schot gebracht worden en met één enkel schot was het leed voor het dier geleden. De chef van de dierenafdeeling is voor enkele dagen met verlof, terwijl de oppasser der roofdieren door een kleine wonde zijn gewone werkzaamhe den niet kon verrichten. Het werk moest dus door andere oppassers worden gedaan. Een hulpoppasser schijnt een kooi onvoldoende te hebben gesloten. Stakers richten barricades op. Reuter meldt uit Charleroi: De staking in het mijnbedrijf rond Charleroi en in de Borinage heeft zich meer toegespitst. In totaal wordt in een vitf tiental schachten gestaakt, 5000 mijnwerkers stake; Gisteravond bezetten 200 mijnwerkers te Farcie^ nes een derde schacht en richtten barricaden op. In den loop van den nacht is gendarmerie aangeko men. De mijneigenaars hebben besloten de mijnen, waar gestaakt wordt, te sluiten. Nog enkele mijnen bezet. De mijn te Farcicnnes, welke gisteren door de ar beiders was bezet, is weer ontruimd. Incidenten wor den niet gemeld. Vier mijnen worden nog steeds door de arbeiders bezet gehouden. In de Borinage is het werk deels weer hervat. De bezette mijnen door gendarmes om singeld. Gisteren in den loop van den middag zijn ongeveer vijfhonderd bereden en onbereden gendarmes uit de provincies Namen en Henegouwen te Charleroi aan gekomen. Zij hebben zich onmiddellijk naar de door de stakers bezette mijnen begeven en hebben de ge bouwen omsingeld. De officieren eischten ontruiming en deelden aan de leiders van de stakers mede, dat desnoods gebruik zou worden gemaakt van gasgranaten en machine geweren. In drie mijnen hebben de stakers na een uur de gebouwen ontruimd evenals de binnenplaat sen. Er zijn nog drie mijnen door de stakers bezet. Men verwachtte echter dat zij gisteravond eveneens zouden worden ontruimd. De roode vlaggen die bovenop de mijntorens waren geplaatst, zijn door de gendarmes naar beneden gehaald. De staking duurt nog altijd voort in zestien mijnen. Veertig racketeers op de zwarte lijst. New York. De federale agenten en de New Yorksche politie hebben een lijst gepubliceerd met de namen van 40 der voornaamste New Yorksche „rac keteers", tegen wie zij den strijd zullen aanbinden, teneinde hen geheel uit te roeien. Tot de leden van de onderwereld, die op de lijst voorkomen, behoort o.a. „Dutsch Schulz", de vroegere „Bierbaron van Bronx", wiens werkelijke naam is Arthur Fliegen- heimer en die nog kort geleden heeft terechtgestaan wegens ontduiking van inkomstenbelasting. Voorts komen op de lijst voor Owney Madden, in den tijd van de prohibitie eveneens een bekende „bierbaron", die eigenaar was van eenige der meest luxueuze „speakeasies" te New York. Verscheidene malen heeft hij in Sing-Sing vertoefd, doch bij werd op eerewoord vrijgelaten. Ciro Terranova, die eveneens op de lijst voorkomt, is bijgenaamd de „Art'sjok-koning". Sedert 1907 is hij tien maal gearresteerd geworden. Eenmaal is hij voor 100 dollar beboet wegens het onbevoegd dragen van een revolver, doch overigens moest hij steeds van rechtsvervolging ontslagen worden. Een jaar geëischt. In het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te Den Haag heeft minis ter Prof. Slotemaker de Bruine voor het eorst zijn ambt ad interim waargenomen. De minis ter betreedt het gebouw1. Voor de Rechtbank te Almelo is gister behandeld de zaak tegen den inwoner van Haarlem, die ervan wordt verdacht op Maandag 4 Februari van dit jaar den te Hengelo woonachtigen Duitschen beeldhou wer Gutzeit tegen diens wil per auto over de Duitsche grens te hebben gebracht, waarna Gutzeit door de Duitsche politieautoriteiten is gearresteerd. In het kort komen de gebeurtenissen hierop neer. Op Maandagavond 4 Februari jl. werd, als gezegd, de Duitsche beeldhouwer Gutzeit uit zijn woonplaats meegenomen door een Haarlemmer, die den man had voorgespiegeld, dat hij hom aan een betrekking in Haarlem kon helpen en hem per auto derwaarts zou brengen. In plaats daarvan spoedde de auto zich in de richting der Duitsche grens, welke bij Gronau werd gepasseerd. De douaneafsluiting was, daar men blijkbaar de auto verwachtte, vooraf geopend en zoodra Gutzeit zich op Duitsch grondgebied bevond, werd hij in arrest gesteld en naar de gevangenis te Detmold overgebracht. De Haarlemmer heeft, naar het uit ter zake inge stelde onderzoek is gebleken, gehandeld in overleg met en in opdracht van de Duitsche politieautoritei ten, met wie de Haarlemmer al reeds eerder in rela tie heeft gestaan. Op den dag van Gutzeits ontvoering is een beambte van de Duitsche „Kriminalpolizei"' in Nederland geweest, om voorbereidende maatregelen te treffen. Deze man heeft dien dag te Enschede de auto ge huurd, waarmede Gutzeit over de grens is gebracht. Op 27 April jl. richtte het Tweede Kamerlid mr. G. A. Boon vragen over dit geval tot den minister van Justitie, waarop de heer Van Schaik antwoord de, dat het Nederlandsche gezantschap te Berlijn zich op 4 April tot de Duitsche regeering had gewend cn dat deze zich bereid had verklaard Gutzeit uit de ge vangenis te ontslaan cn hem den terugkeer naar Ne derland te veroorloven. Inderdaad werd, zooals gemeld, Gutzeit Zaterdag avond naar de Nederlandsche grens gebracht, welke hij echter weigerde te overschrijden. Nadat daarvan officieel akte was opgemaakt, is Gutzeit weder naai de gevangenis te Detmold teruggebracht. De officier eischte tegen den Haarlemed een jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtend

Schager Courant | 1935 | | pagina 1