De rede van Hitier* H [OEN SPECIALE EU KINSTHAKDEL VAN OEELEI Dertien punten van Hitier* Woensdag 22 Mei 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9727 Wat Duitschland verwerpt en waartoe het bereid is. Na de ramp van de „Maxim Gorki". HET BEZOEK AAN FLORA. Hulp aan visscherij. Flandin vraagt volmachten. Duitschland is bereid terug te keeren tot den Volkenbond, mits losgemaakt van Ver- sailles en deel te nemen aan een col lectief systeem tot verzekering van den vrede. In de achtste bijeenkomst van den Rijksdag van het Derde Rijk, onder voorzitterschap van Goering gisteravond bijeengekomen, heeft Rijkskanselier Hitier zijn met spanning ver wachte rede uitgesproken. Hierin heeft hij o.m. verklaard, dat Duitschland bereid is tot den Volkenbond terug te keeren, mits los gemaakt van het Verdrag van Versailles, en deel te nemen aan een collectief systeem tot verzekering van den vrede. De belangstelling. In de Hoofdstad, aldus meldt het D.N.B., was de gespannen verwachting voor de komende politieke ge beurtenis reeds sedert de middaguren duidelijk merk baar. In de Wilhelmstrasse en in de buurt van de Rijkskanselarij had men zich reeds na 1 uur opge steld. Spoedig daarop volgde een ware volksverhui zing naar de regeeringsstraat, naar de Linden en naar de andere toegangswegen tot den Rijksdag. Reeds vroeg was de politie genoodzaakt de eerste af zettingen te vormen. In de nabijheid van de Kroll-opera was de lijf standaard van Adolf Hitier opgesteld. Zeer druk was het rondom de op eenige belangrijke punten opgestel de luidsprekers. Dadelijk nadat de zitting van den Rijksdag was uitgeschreven, bereikten het bureau van alle zijden en uit het buitenland verzoeken om toegangskaarten. Do weinige honderden plaatsen, die ter beschikking stonden, waren spoedig uitgeput. Den laatsten tijd moesten dagelijks een honderdtal buitenlandsche aanvragen worden afgewezen. De rede van Hitier. In zijn rede schilderde Hitier allereerst de buiten gewoon zware taak in het binnenland, voor welker oplossing de nationaal-socialistische staat in Duitsch land gesteld is. Van twee dingen hangt het af, of men die taak van den staatkundigen en economischen wederopbouw tot verwerkelijking kan brengen, en wel van den graad der heersc'hende rust en van den duur van den ter beschikking staanden tijd. Duitschland, zoo vervolgde de Fuhrer, heeft den vrede noodig. Wanneer ik nu, aldus Hitier, uit den mond van een Engelschen staatsman hoor, dat zulke verzekeringen niets zijn en voor hem in de onder- 'teekening van collectieve verdragen de waarborg der oprechtheid ligt, dan verzoek ik rar. Eden daarbij te willen bedenken, dat in elk geval een „verzekering" gegeven wordt Het is vaak veel gemakkelijker een naam onder verdragen te zetten met het inwendige voorbehoud van een latere revisie, dan in het aangezicht eener gansche natie in volle openbaarheid zich te verkla ren voor een politiek, die den vrede dient, wijl zij de mogelijkheden, die den oorlog tot voorwaarde hebben, afwijst. Ik had mijn handteekening onder tien verdragen kunnen zetten, in plaats van de verklaring, die ik naar aanleiding van de Saarstemming aan Frankrijk heb gegeven. Wanneer ik als Führer en gevolmachtigde der Duitsche natie voor do wereld en mijn volk de ver zekering geef, dat wij met de oplossing der Saar- kwestie aan Frankrijk geen territoriale eischen meer zullen stellen, dan is dit een bijdrage tot den vrede, grooter dan menige onderteekening onder menig pact. Ik geloof, dat met deze verklaring, plechtig afge legd, eigenlijk een geschil tusschen de beide naties afgesloten moest zijn. Indien een dergelijke verklaring slechts gewaar deerd wordt met „ter kennis" genomen te zijn, dan blijft ons natuurlijk niet anders over, dan dit ant woord eveneens „ter kennis" te nemen. Ik moet evenwel op deze plaats protest aanteeke- nen tegen elke poging, de waarde van verklaringen naar gelang het uitkomt op verschillende wijze te taxeeren. Wanneer de Duitsche regeering verzekert, namens het Duitsche volk niets anders dan den vrede te wenschen, dan is deze verklaring of wel precies even veel waard, als het onderschrift onder een of andere bijzondere verdragsformule; of deze kon niet meer waard zijn, dan de eerste plechtige verklaring. Verdragsbreuk. 'Als bekroning van het denkbeeld der ontwapening .verluidde eindelijk o bittere ironie! dat nu vliegtuigen uitgevonden waren die zelfs zonder be stuurder konden opstijgen om hun doodelijke bom men op een weerlooze bevolking neer te werpen! In denzelfden tijd hebben zij ook 13.000 nieuwe tanks gebouwd, en de zware artillerie is overal ver beterd. Frankrijk bezit houwitsers van 84 c.M. mid dellijn en tegenover dit alles onthield men Duitsch land zelfs de mogelijkheid van een zuiver defensie- ven afweer! En in de chemische fabrieken ging de fabricage van giftige gassen ongehinderd verder. Duikbooten zijn gebouwd die tweemaal zooveel diepgang hebben als de grootste duikboot uit den oorlog! Dit is nog slechts een klein overzicht van wat de anderen gedaan hebben om hun verplichtingen na te komen! Als dit geen verdragsbreuk is dan kan ik niet in zien hoe in de toekomst nog één verdrag door onder teekening vertrouwd zal worden. Maar Duitschland heette desondanks nog een gevaar voor den wereld vrede! Nu hoopt mr. Eden, dat wij met een constructief plan zullen komen! Waarom heeft men dan mijn plan van een leger van 300.000 man niet eens de •bespreking waardig gekeurd? Het is niet aangenaam plannen aan te bieden in de zekerheid dat zij toch afgewezen zullen worden. Daarom ben ik verplicht geweest voor God en mijn geweten en als leider van het Duitsche volk, toen de Russen hun leger op 960.000 man brachten en Frank rijk den tweejarigen diensttijd weer wilde invoeren ADOLF HITLER. uit hoofde van het hoogcre levensrecht van het Duitsche volk ook bij ons den algemeenen dienst plicht weer in te voeren, (langdurige stormachtige toejuichingen). Als men nu beweert dat Duitschland door zijn herbewapening de overige wereld bedreigt, dan was toch de jarenlange uitbreiding van wapening der anderen een veel grootere bedreiging voor het toen nog weerlooze Duitschland! Tank is tank en bom is bom en het gaat niet op om de bewapening van den een als een geesel des duivels maar ele bewapening van den ander als een embleem van den vrede voor te stellen. Alleen de volkomen rechtsgelijkheid is de eerste voorwaarde van een werkelijke collectieve samenwerking. Eerst dan zal Duitschland zijn medewerking niet weigeren bij ieder werk, dat het waarborgen van den vrede beoogt. Wanneer dus nu twee of drie staten een gezamenlijk program ontwerpen dan kan men het geen collectieve samenwerking noemen, als men van een later uitgenoodigde slechts verlangt dat hij zich zoo maar bij de genomen besluiten zal neerleg gen. Wij zullen dus aan geen conferentie, meer.- deelnemen, wanneer wij niet te voren inge licht zijn over het program van de te behan delen onderwerpen. Daarmee wil ik niet zég gen, dat wij nooit meer een verdrag zullen onderteekenen, maar de regeering zal over elk afzonderlijk geval oordeelen. De methode volgens welke de laatste conferenties zijn be gonnen lijkt mij volkomen verkeerd. Men had telkens tevreden moeten zijn met het voor alles bereikbare, en niet moeten afkon digen: alles of niets. Ik geloof niet de Euro pa een tweeden wereldoorlog zou overleven* Hitier besloot met woorden: Afgevaardigden! De volkeren willen den vrede; het ,moet dus hun regeeringen mogelijk zijn dien te bewaren. Onze bijdrage tot dien vrede.is dat wij door de weder-invoering van den algemeenen dienstplicht Europa van een gevaarlijk vacuum hébben bevrijd. Wij zullen onze wapening niet in het oneindige uit breiden. Wij bezitten geen 10.000 bombardeer vlieg tuigen en zullen ze ook niet bouwen. Wij zouden in tegendeel gelukkig zijn, wanneer door een internatio nale regeling een luclitpact gesloten kon worden. Onze grondwet stelt ons in staat den oorlog te allen tijde te bannen. Mogen ook andere regeeringen het hunne doen in hetzelfde vaste voornemen, want wie in Europa de brandfakkel zwaait, kan slechts den chaos wenschen. Wij leven in de overtuiging, dat niet de ondergang van het Avondland voor de deur staat, maar dat zijn herstel mogelijk zal zijn. Dat is onze fiere verwachting en ons onverzettelijk geloof. (Lang aanhoudende toejuichingen). Göring dankte Hitier ten slotte voor zijn uiteen zetting en constateerde dat de Rijksdag ze eenparig had goedgekeurd. Daarna sloot spr. de zitting. Dienstplicht bepaald op één jaar. De leider en rijkskanselier heeft de volgende ver ordening uitgevaardigd: De duur van den actieven dienstplicht bij de drie afdeelingen van de weer macht wordt gelijkelijk vastgesteld op één jaar. Srenge disciplinaire straffen in Rusland. Reuter meldt uit Moskou: De Sowjet-luchtvaart-autoriteiten hebben aan drie piloten van het escadrille Ossoaviaccchim te Toe- sjino, nabij Moskou, het grootste vliegveld der Sow- jet-Unie, het vliegbrevet ontnomen, daar zij ondanks het verbod der autoriteiten, hadden getracht boven het vliegveld kunstvluchten uit te voeren. Er zijn ruim 750.000 menschen geweest. Het aantal betalende bezoekers van de internatio nale bloemententoonstelling Flora te Heemstede, dat aan de loketten geregistreerd is, heeft 599.000 bedra gen. Aangezien de huisgenooten van leden der alge- meene vereeniging voor bloembollencultuur 10.000 knipkaarten hadden gekocht, heeft het aantal beta lende bezoekers de 600.000 ruim overschreden. Naar schatting zijn zonder betaling 150.000 bezoekers tot de tentoonstelling toegelaten, zoodat Flora meer dan driekwart millioen belangstellenden heeft getrokken. Mede door het slechte weer is het bezoek Zaterdag en Zondag niet zoo groot geweest als verwacht werd. Een en vijftig personen hebben gebruik gemaakt van de gelegenheid een kostelooze rondvlucht boven de tentoonstelling te maken. Er waren meer gerech tigden, doch sommigen hebben van het aanbod geen gebruik gemaakt De wereldbloemententoonstelling „Flora 1935" te Heemstede is thans gesloten en men is reeds met de afbraak begonnen. De lichtmasten die hun „schit terenden taak" vervuld hebben, worden thans ont takeld. De balonnen worden afgenomen. Aan het slot van zijn rede gaf Hitier Duitschlands standpunt in de volgende dertien punten weer: 1. De Duitsche rijksregeering wijst de op 17 Maart verkondigde Geneefsche resolutie af. Niet Duitsch land heeft het verdrag van Versailles eenzijdig ge schonden, maar de mogendheden, die niet wilden ontwapenen. Duitschland wenscht gelijkberechtiging in het in ternationale leven. Zoolang deze niet is toegekend, kan Duitschland niet in den Volkenbond treden. 2. De Duitsche regeering verklaart zich vrij van de militaire bepalingen van het verdrag van Ver sailles. De Duitsche regeering zal echter de overige, het samenleven der volkeren betreffende artikelen, met inbegrip van de territoriale bepalingen, onvoorwaar delijk respecteeren en de in den loop der tijden on vermijdelijke herzieningen slechts langs den weg van een vredelievede- overeenstemming doorvoeren. 3. De Duitsche rijksregeering heeft het voornemen, geen verdrag, te onderteekenen, dat haar onvervul baar toeschijnt. Zij zal echter ieder vrijwillig onder- teekend verdrag, ook wanneer het gesloten werd, voordat zij aan het bewind kwam, consciëntieus na komen. Zij zal daarom in het bijzonder alle uit het Locarnopact voortvloeiende verplichtingen zoolang na komen en vervullen als de andere partners van het verdrag ook hunnerzijds bereid zijn, aan dit pact vast te houden. De Duitsche rijksregeering ziet in de respecteering van de gedemilitariseerde zone een voor een souve- reinen staat ongehoord zware bijdrage tot de paci ficatie van Europa. Zij meent evenwel erop te moe ten wijzen, dat de voortgezette troepenuitbreidingen aan de andére zijde geenszins als een steun van dit streven te beschouwen zijn. 4. De Duitsche rijksregeering is te allen tijde be reid, aan een systeem van collectieve samenwerking tot beveiliging van den Europeeschen vrede mede te werken. Zij ziet echter in het mogelijk maken van een geregelde verdragsontwikkeling een element van vredewaarborging en in het tegengaan van iedere noodzakelijke wijziging een opstuwing voor latere ex plosies. 5. De Duitsche rijksregeering is van meening, dat de nieuwe opbouw van een Europeesche samenwer king niet kan geschieden in den vorm van eenzijdig opgedrongen voorwaarden. Zij is verder ervan over tuigd, dat deze overeenstemming met een groot doel voor oogen slechts stap voor stap verwezenlijkt kan worden. 6. De Duitsche rijksregeering is in principe be reid niet-aanvalspacten met ieder van haar nabuur- staten te sluiten en deze met alle bepalingen aan te vullen, die een isoleering van de oorlogvoerenden en een localiseering van den oorlogshaard ten doel heb ben. Zij is in het bijzonder bereid alle verplichtingen cp zich te nemen, die daaruit voor het leveren van materiaal en wapens in vredestijd of oorlog kunnen vortvloeien en door alle verdragspartners worden aanvaard en. gerespecteerd. 7. De Duitsche regeering is bereid, ter aanvul ling van Locarno-pact, toe te stemmen in een lucht- pact en daarover besprekingen te voeren. 8. De Duitsche regeering zal in geen geval afwij ken van den door. haar bekend gemaakten omvang der Duitsche weermacht. Ze is echter te allen tijde bereid, in haar bewa pening die begrenzingen aan te brengen, die door de andere staten eveneens worden toegepast. Ook wat betreft de luchtbcwapening wil zij zich verbinden zich aan te passen aan de westelijke mo gendheden. De begrenzing der Duitsche marine bedraagt 35 pet. der Engelsche. Deze eisch is voor Duitschland definitief en blijvend. 9. De Duitsche regeering is bereid actief deel te nemen aan alle bemoeiingen die tot een begrenzing van de bewapening kunnen voeren. Zij is echter vau meening, dat voorloopig slechts een geleidelijke be perking mogelijk is vooral van die oorlogsmiddelen, waardoor vrouwen en kinderen worden getroffen. Duitschland is bereid over te gaan tot een afschaf fing van gas- en springbommen. In een verbod van den bommenoorlog ziet zij een beter middel tot ver sterking van den vrede dan in alle bijstandspacten tezamen. 10. De Duitsche regeering verklaart zich bereid 'ok de zware artillerie en tanks af te schaffen. 11. De Duitsche regeering is' verder bereid iedere beperking van het aantal kruisers, slagschepen en torpedo's te accepteeren. 12. De Duitsche regeering is echter van meening, dat alle pogingen om door middel van pacten den vrede te verzekeren tevergeefsch zijn, indien niet een einde wordt gemaakt aan de ophitsende propa ganda die door bepaalde elementen vooral door mid del van theater en film wordt uitgeoefend. 13. De Duitsche regeering is bereid toe te treden tót internationale hiet-inmengingsverdragen, mits deze overeenkomsten allen volkomen ten goede ko men en de definitie van „inmenging" nauwkeurig wordt vastgesteld. Prof. dr. Hugo de Vries, de wereldvermaarde Ne- derlandsche plantenkundige, is in den ouderdom van 87 jaar te Lunteren overleden* KUNSTAARDEWERK. RAFFIA-ARTIKELEN. DAMESTASSCHEN - THEEMUTSEN. PORTEMONNAIES - KAMETUI'S. Enz. Enz. Enz. In Raffia, Linnen, Peau de Suede. Iets geheel bijzonders. LAGEZIJDE. - TEL. 26. SCHAG N. Komt U ook eens kijken? Mosselen, aal, tong en garnalen. Minister Stetenberghe stelt een reeks maatregelen voor tot steun aan de visscherij, n.1. een centraal verkoopbureau voor mosselen; een heffing op den invoer van aal en paling: monopoliseering van den uitvoer van tong en garnalen. Aal en paling. De slechte beclriifstpestand van de, hinnenvisseftprii heeft ertoe geleid, dezen tak vam visscherij draler de Lahdböuw-Crisiswet 1933 te brengen. Als eerste maatregel is thans voorgesteld den in voer van aal en paling te belasten met een zeer matige heffing. Het is n.1. gebleken dat met de contingenteoring van aal en paling geen voldoende verbetering voor deze visscherij, welke de kern vormt van onze binnenvisscherii. is verkregen. Wel is de invoer teruggeloopen, doch mede onder in vloed van de grootere vangsten in het binnenland, in het IJsselmeer, is de prijs geenszins loonend voor de Nederlandsche visschers. Deze lage prijzen zijn grootendeels te wijten aan de lage prijzen van het ingevoerde product, waarbij vooral ook de depreciatie van de valuta in de Scan dinavische landen een groote rol speelt. Teneinde het prijsniveau ©enigszins op te voeren is voorgesteld den buitenlandschen invoer van aal en paling te belasten met een zeer matige heffing, welke echter geenszins de bedoeling heeft om iin- voerbelemmerend te werken. In verband met de financieele saneering. Parijs: Verwacht wordt, dat de minister-president Flandin in verband met de financieele saneering van het staatsapparaat speciale volmachten zal vragen. Deze volmachten moeten de mogelijkheid scheppen ingrijpende hervormingen bij decreet van den raad van state ten uitvoer te doen leggen. De Raad van State zal* derhalve de controle over de handelingen van de regeering in eerste instantie oefenen. Het Parlement zou deze decreten dan in de nieuwe zitting, welke in November a.s. aanvangt moeten ratificeeren. Inzake de hervorming van het verkiezingsstelsel wil de regeering de Kamer volko men vrij laten, al zijn de premier en verschillende andere ministers voorstanders van evenredige ver tegenwoordiging. STEEKPENNINGEN AANGENOMEN DOOR AME- RIKAANSCH OFFICIER? Washington. Op last van het departement van Oorlog is de krijgsraad in geheime zitting bijeen gekomen ter behandeling van de zaak tegen een of ficier van hoogen rang. wiens naam niet genoemd wordt en die ervan beschuldigd wordt steekpennin gen tot een bedrag van 2000 dollar te hebben aan genomen bij het doen van bestellingen. EEN KOSTBAAR BABBELTJE. Een buitenman heeft aangifte gedaan, dat hii. na dat hij gisteravond met een hem onbekende vrouw had gebabbeld, welk buurpraatje op de Wijnhaven te Rotterdam is gehouden, nabij een walhuisie, tot de ontdekking is gekomen, dat zijn portefeuille met ongeveer f 25— was verdwenen. De politie heeft dadelijk een onderzoek ingesteld, maar de vrouw bleek toen ook al verdwenen te zijn. TER DOOD VEROORDEELDE NAZI'S BEGE NADIGD. Nieuwe arrestaties te Graz en Fürstenfe'.d. De Ooslenriiksche president Miklas heeft aan 18 ter dood veroordeelde nazi's gratie verleend. Volgens het D.N.B.-verluidt uit betrouwbare bron, dat de laatste dagen te Graz c.a. 100 Oosten rij ksche nazi's zijn gearresteerd en eveneens een groot aan tal té Fürstenleld in Stiernwken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5