De felle rede van Hitier en het tamme slot. mm Engeland gaat wapenen. Postrekening No. 23330 No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland DIENSTPLICHT IN DUITSCHLAND. HET DREIGENDE MIJNCONFLICT. DE ZEEVAART KRIJGT STEUN. Baldwin's rede over defensie. Donderdag 23 Mei 1935. SCHAR Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eeretuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vil. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVER1I-.N TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Zijn dertien pnnten scheppen de mogelijk heid tot overleg. Baldwin niet ontevreden over de houding van Duitschland. Hapert er iets aan de Engelsch-Italiaansche verhouding? Natuurlijk hebben wij de belangrijke rede van Hit- Ier nog eens zeer nauwkeurig bestudeerd. En dan valt de zonderlinge bouw van zijn betoog terstond op. Terwijl hij twee uur verdoet aan de opsomming van klachten jegens de overwinnaars in den wereld oorlog en een lange opsomming geeft van feiten en gebeurtenissen die de onschuld van Duitschland moeten bewijzen, gooit hij met een plotselinge ruk het roer om en stelt in een dertiental punten de we reld voor een Duitschland waarmede nog wel is te praten. Want het was toch werkelijk aangenaam te hoo- ren, dat Duitschland het Locarno-pact zal nakomen en de demilitarisatie van het Rijnland niet zou aan tasten» Ook zijn mededeeling in punt 4, waarin medewer king werd toegezegd aan een systeem tot collec tieve samenwerking ter verzekering van den Euro- peeschen vrede was een verrassing, daar hij in het eerste deel van zijn betoog precies datzelfde had verworpen en als ondeugdelijk had terzijde ge schoven. Verder waren zijn bereidheid tot een luohtpact, tot afschaffing van de duikbooten en tot gezamen lijke beperking der bewapening even zoovele licht punten in een overigens felle polemiek, ie op het eerste gezicht, weinig kans op verdere samenwerking overliet Blijkbaar is het eerste en grootste gedeelte van zijn betoog uitsluitend bestemd geweest voor bin nenlandsch gebruik en dat wij er toch naar geluis terd hebben is misschien wel heel erg dom. Ze was niet voor onze, maar uitsluitend voor Duitsche ooren bestemd. Italië de zondebok. Italië kan bij Hitier geen goed meer doen. Herhaaldelijk gaf de Führer scherpe pijlen af op het beleid van Mussolini en er behoeft niet te wor den getwijfeld of Duitschland zal straks weigeren aan de Donauconferentie deel te nemen. In elk geval zal men daar een uiterst gereserveerde houding aannemen. De dictators van deze beide landen verstaan el kaar erg slecht en de betrekkingen tusschen de rij ken lijden daaronder ten zeerste. Baldwin bouwt voort op de 13 punten van Hitier. Het stemt tot voldoening dat de Engelsche regee ring bij monde van Baldwin gisteren tijdens de La gerhuisdebatten over de defensiepolitiek niet heeft gereageerd op de heftige verwijten, die Hitier heeft geuit en ze heeft gelaten voor wat ze waard zijn, n.1. uitingen voor binnenlandsch gebruik en dat hij zich heeft geworpen op de 13 punten van den Duit- schen dictator. Met voldoening constateerde Baldwin de bereid heid tot een luchtpact en tot bescherming der civiele bevolking en hoewel hij toch een grootere bewape ning van Engeland noodzakelijk bleef achten, was uit de geheele opbouw van zijn redevoering te be merken, dat Brittannië bereid is verder met Duitsch land te onderhandelen. Eigenaardig was zijn opmerking, dat de sluier, die ligt over de handelingen van de drie autoritaire sta ten In Europa ten aanzien van Duitschland voor een deel is opgelicht. Hoe nu? Wij dachten dat Engeland zulke goede vrienden was met Italië en Rusland en er tusschen deze ka meraden geen sluiers bestonden! Is er achter de schermen toch wat met Italië ge beurd over de Abessynische kwestie? Wij zullen wel spoedig meer weten. Kansen op verdere onderhandelingen. Hoewel de strijdbare toon van Hitler's rede nu niet idirect tot groot optimisme kan aanleiding geven, die nen wij toch te erkennen, dat op de door hem aan gegeven basis de mogelijkheid tot verder overleg open blijft Dit Is al veel gewonnen. Want wij dienen niet te vergeten, 'dat Engeland er buitengewoon groot belang bij heeft om tot een oplossing der dreigende conflicten in Europa te ko men. Het zou ons dan ook niet verwonderen als eerdaags uit die hoek het initiatief tot een verdere bespreking tusschen de tegenstanders zou worden genomen, De pacificatie van de wereld is nog veraf. Maar toch zijn hier en daar weer enkele lichtpuntjes te ontdekken. Als de bereidwilligheid van Hitier om tot goede resultaten te komen nu eerlijk gemeend blijkt en ook de andere landen tot opofferingen bereid zijn, dan is de mogelijkheid van een behoorlijke regeling zeker aanwezig. Maar dan zal niet alleen Duitschland concessies moeten doen. Aan de anderen mankeert ook heel wat. PRINSES JULIANA ONGESTELD. Lijdende aan een lichte keelaandoenina. H.K.H. Prinses Juliana, die momenteel on het Huis ten Bosch vertoeft, heeft een lichte keelaandoening met een weinig verhoogde temperatuur. In verband daarmede is H.M. de Koningin gister naar (het Loo vertrokken om zich in te richten op eenige dagen langer verblijf in de Residentie, waan Heen H.M» gisteravond weer as teruggekeerd* Ook niet-Ariërs moeten zich aanmelden. De ip het buitenland vertoevende Duit- schers. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De chef van het kabinet van den minister van oorlog, generaal Von Rcichenau, heeft heden in de Duitsche pers een uiteenzetting gegeven over de nieuwe dienstplichtwet. Von Reichenau begon met er op te wijzen, dat Hit- Ier met deze wet aan het Duitsche volk zijn eer heeft teruggegeven. De nieuwe wet wortelt in het beste en sterkste van den Duitschen geest. Zij kent geen standsverschillen en geen ontwikkelingsprivi leges; slechts karakter en prestaties zullen gewicht in de schaal leggen. Vervolgens ging Von Reichenau de voornaamste bepalingen der wet na en verklaarde dat de vastge stelde leeftijdsgrenzen van 18 tot 45 jaar niet wijzen op een te hooge opvoering van den dienstplicht. In alle Europeesche staten met dienstplicht bestaan ongeveer diezelfde grenzen; in sommige, zooals in Frankrijk en Rusland zijn zij nog ruimer. Na het vervullen van zijn actieven dienstplicht gaat de man tot de reserve over; daarin blijft hij tot zijn 35ste jaar. Tusschen zijn 35ste en 45ste Jaar behoort hij tot de landweer. Arische afstamming is een voorwaarde om te kun nen dienen. Echter kunnen uitzonderingen toege laten worden, waarover door een commissie van on derzoek wordt beslist. Alle niet-Ariërs moeten zich echter wel voor den dienst opgeven. De tot den actieven dienst toegelaten niet-Ariërs kunnen niet in leidende posities wor den geplaatst. In geval van oorlog zal voor deze moeilijke quaestie een bijzondere regeling moeten worden getroffen welke de rijkskanselier zich nog heeft voorbehouden. Dienstplichtigen, die zich in het buitenland be vinden of zich voor langen tijd naar het buitenland willen begeven, moeten eerst hun dienstplicht vervul len. Echter is uitstel mogelijk. In 1935 zullen in het buitenland wonende dienst plichtigen niet behoeven te dienen, omdat de tijd voor administratieve voorbereiding daartoe te kort is. In het buitenland wonende dienstplichtigen moe ten zich opgeven bij het commando West Berlijn W. 35. In het jaar 1935 worden de lichtingen 1914 en 1915 gekeurd en zal de lichting 1914 voor actieven dienst opkomen. De keuring begint in Juni en de opkomst zal in den herfst plaats vinden. DE BALLON BELGICA VERONGELUKT. De drie passagiers ongedeerd. Reuter meldde gisteravond uit Saint Nazaire, dat de bekende Belgische ballon Belgica, met den aëro naut Demuiiter als commandant, gisteren in Bre- tagne is verongelukt. De ballon is geheel vernield. De drie passagiers bleven ongedeerd. Demuyter heeft 5 maal de Gordon Bennettbeker gewonnen, waarvan eenmaal met de Belgica. HET VERLIES VAN DE MACON. Het Amerikaansche departement van marine heeft niet uit kunnen maken of het verlies van het be stuurbare luchtschip Macon een gevolg is geweest van een onverwachten windstoot dan wel van een fout in de constructie van het luchtschip. Dit is de conclusie van het officieele rapport, dat het departement nopens het verloren gaan van dezen Zeppelin heeft uitgegeven. Bonden blijven zich verzetten tegen voorge stelde bevoegdheden van regeerings- commissaris. Gistermiddag hebben de samenwerkende mijnwer kersbonden opnieuw vergaderd ter vaststelling van hun antwoord aan den rijksbemiddelaar op diens brief inzake de bevoegdheden van den regeerings- commissaris bij het Algemeene Mijnwerkersfonds. In dit antwoord hebben zij waardeering uitgespro ken voor het besluit van de regeering tot het in stellen van een onderzoek naar den algemeen toe stand van het mijnbedrijf onder leiding van oud minister Verschuur. Zij hebben er verder op gewezen, dat er bij hen overwegende bezwaren bestaan tegen de formulee ring van de bevoegdheden, die de regeeringscommis- saris in het algemeen mijnwerkersfonds zou krijgen, welk bezwaar zich vooral richt tegen het feit, dat een besluit zou kunnen worden genomen, ook wan neer slechts een der directe belanghebbende groepen een wijziging wenscht en zonder dat de andere groep daartoe eenigerlei medewerking verleent. Naar aanleiding vaif het feit, dat de mijnwerkers- bonden zich niet accoord hebben verklaard met de bevoegdheden, welke de regeering wilde toekennen aan den regeeringscommissaris, welke regerings commissaris wederom door de regeering noodig wordt geoordeeld indien zij een subsidie aan het Alge meene Mijnwerkersfonds verleent, is het waarschijn lijk, dat in den loop van deze week de partijen nog maals in een bespreking zullen worden bijeengeroe pen, ten einde te trachten de moeilijkheden uit den weg te ruimen. Wetsontwerp thans ingediend. f8.200.000 uitgetrokken. Terugwerkende kracht van 1 Januari 1935. Thans is ingediende het wetsontwerp tot steun aan de zeescheepvaart (verstrekking van rentelooze voor schotten). Een bedrag van f8.200.000 is uitgetrokken. Doel van den steun is, dat deel van de koopvaardij in stand te houden, dat een vitaal belang voor het bedrijfsleven en onze handelspositie vormt; de steun zal een voorloopig karakter dragen; alleen Neder- landsche ondernemingen die een nationaal belang vertegenwoordigen, komen in aanmerking. De rege ling zal terugwerkende kracht krijgen van 1 Januari 1935 af. Voor de zeesleepvaart wordt een speciale regeling getroffen; de regeling zal niet gelden voor de kust vaart. TOEN BUZIAU ZIJN JUBILEUM VIERDE. Toen de heer Buziau zijn jubileum vierde, is gis ternacht een omgenoode gast er in geslaagd de wo ning van den heer Buziau te Rijswijk binnen te dringen. De dief heeft uit een op een tafel lig gende tasch een beurs met eenig geld ontvreemd. Voorts heeft de inbreker een busje met eenig klein geld medegenomen. WRAAKNEMING? Landbouwer benadeeld. Gistermorgen heeft de landbouwer van N. te Oss bij de marechaussee aldaar aangifte gedaan, dat onbekend gebleven mamnen zijn akker met koren hebben vernield. De politie is van meening. dat het hier een wraakneming betreft van ongure perso nen, omdat hij den laatsten tijd vriendschappelijke omgang had met eenige manschappen van de ma rechaussee, die wel eens bij den boer op bezoek kwamen» Het groote radiostation te A.ddls Abeba, de hoofdstad van Abessynië, wordt thans, ln tegen* stelling met voorheen, nitslultend door Abessyniërs bediend, Hierboven het oogenbllk waar op een gesprek met de in Genève vertoevende Ethiopische delegatie genoteerd wordt, 1500 vliegmachines binnen twee jaar. - Op merkingen naar aanleiding van Hitler's rede. De rede van Hitier stond op den voor grond in de verklaring, die de plaatsvervan gende Engelsche premier Baldwin gister middag in het Lagerhuis over de Engelsche defensiepolitiek en. het verband daarvan met den internationalen toestand, heeft afge legd. De verklaring van Baldwin duurde on geveer een uur. Wij beschouwen de verklaringen van Hitier, aldus Baldwin, als van uitermate gewichtig belang. De toekomstige ontwikkeling van den tegenwoerdigen toestand hangt in groote mate af van de mensche- lijke wijsheid en moed en van hetgeen thans gedaan wordt, weliswaar, niet enkel en alleen van hetgeen Groot-Brittannië doet of zegt, maar wij hebben toch de belangrijkste rol te spelen in samenwerking met anderen en zullen in alle opzichten al het mogelijke doen om tot een internationaal accoord te komen. De mogelijkheid van het sluiten van een luchtcon- ventie is door de rede van Hitier blijven bestaan en in zoover stemt dit feit ook de Britsche regeering tot voldoening. De uitbreiding, die de regeering thans voor de lucht vloot voorstelt is echter meer dan het inhalen van een achterstand. Zij is een dwingend belang van nationale zelf verdediging. Men moge bedenken, dat na iederen oorlog het En gelsche volk in het min of meer naïeve vertrouwen, dat de vrede nu wel permanent zou blijven, zijn ver dedigingsmiddelen verwaarloosd heeft met het ge volg, dat Engeland steeds onvoorbereid is geweest als een nieuwe oorlog toch uitbrak. Voor dit verzuim hebben we dan moeten betalen met het beste bloed van onze jongelingschap en met millioenen gouds en de voorstellen der regeering zijn gedeeltelijk ook be paald door de bedoeling om de paniekstemming te doen bedaren. Geen verantwoordelijke regeering kan op dit oogenblik haar nationale verdedigingsmidde len laten versloffen, maar behalve de nationale ver dediging staan er ook nog de verplichtingen op het spel, die wij aangegaan hebben onder het. statuut van den Volkenbond en die wij thans op luchtgebied niet zouden kunnen naleven. Het is volkomen ondenkbaar, dat Engeland zijn luchtvloot ooit zou bezigen voor een agressieven oor log, maar daarom moet het defensief toch volkomen paraat blijven. Wanneer Hitier het denkbeeld van gemeenschap pelijke veiligheid nu zou steunen dan is behalve de nationale veiligheid ook deze collectieve veiligheid misschien te verkrijgen, maar ook een collectief ze kerheidspact zou niets helpen als de macht ontbrak om die zekerheid te waarborgen, of m.a.w., de aan gevallene heeft niets aan onzen goeden wil maar wel iets aan de zekerheid dat zijn veiligheid ook door de Britsche luchtvloot verdedigd wordt. Ten slotte zal een st.erke Engelsche luchtvloot ook preventici werken ten opzichte van hen die toch een mogelijken aanval van plan zouden zijn. De Duitsche pariteit. Spr. erkende vervolgens volmondig, dat hij het mis had gehad in zijn schatting van de Duitsche luchtvloot. Hitier had Sir John Simon te Berlijn meegedeeld, dat Duitschland de pariteit met Enge land bereikt had, waarop wij gerekend hadden op 800 tot 850 vliegtuigen, maar het blijft altijd moeilijk te schatten wat pariteit is, vooral nu blijkt, dat Hit- Ier ook het recht van pariteit met de Fransche lucht vloot voor Duitschland heeft opgeëischt. In elk ge val zullen wij moeten streven naar 1500 moderne vliegtuigen, waarbij het tempo van constructie kan versneld of verlangzaamd worden naar de internationale toe stand het noodig maakt. De industrieele expansie, die van deze uitbreiding het gevolg zal zijn mag niet ontaarden in persoonlijke voordeelen. Wij zullen er derhalve voor waken dat er geen winsten gemaakt worden door particulieren. Er zal een aanvullingsbegrooting worden ingediend, die geen gelegenheid zal laten tot speculaties in dit op zicht. Vrees en wantrouwen. Het' grootste gevaar in den oogenblikkelijkcn toe stand is de vrees enhet onderling wantrouwen en zoo lang de regeeringen steeds geneigd zullen zijn achterom te kijken wat de buurman mogelijk in het schild voert, en de volken elkaar daardoor meer en meer gaan wantrouwen zoo lang kunnen de staatslie den van alle volken hun eigenlijke taak niet of niet goed vervullen, die in de eerste plaats bestaan moest in de regeling van binnenlandsche zaken. De buiten- landsche politiek heeft een veel te groot aandeel in de algemeene regeeringspolitiek opgeeischt en als ik het ronduit mag zeggen ben ik er eigenlijk misselijk van dat wij staatslieden van alle landen 2000 jaar na de geboorte van onzen Verlosser nog naar midde len moeten zoeken om te verhoeden, dat vrouwen en kinderen met afgrijselijke verwondingen naar zie kenhuizen moeten vervoerd worden, en een geheele bevolking in bomvrije kelders een toevlucht zal moe ten zoeken. Dat moét te verhinderen zijn en in dit opzicht zijn er gelukkig ook lichtpunten in de rede van Hitier zoodat ik zelfs thans nog de hoop niet wil opgeven dat wij tot een luchtconventie zullen komen die de zen verschrikkelijksten van alle terreur-toestanden luchtbombardement van de beschaafde wereld ver zal houden. De regeeringsvoorstellen bekrachtigd. Na de rede van Baldwin voerden sprekers der la- bouroppositie en der liberale oppositie het woord. Het Lagerhuis verwierp tenslotte met 340 tegen 52 stemmen het door de Labourpartij ingediende voor stel de suppletoire begrooting te verlagen en be krachtigde daarmede de regeeringsvoorstellen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1