Afdoende steunregeling. De processen tegen kloosterlingen in Duitschland. Predikbeurten. Kerk- en Dergmeerpolder. 3 Ul1 DE OMGEVING LANGEND IJ K Nadat door verschillende afdeelingen van den. Ned. Tuindersbond 2 a 3 maanden geleden een krachtige actie was gevoerd voor een meest afdoende steun regeling, van welke actie zich de R.-K. land- en TuinbouwBond afzijdig hield, is door de afd. Lan- gendijk aan de betrokken gemeentebesturen een adres gericht, waarbij gevraagd werd de volgende voorzieningen te treffen: 1. degenen, wier bedrijf dit toelaat, door een baggerregeling of een anderen vorm van plaatselijke werkverschaffing iets bij te laten verdienen en 2. voor hen, die in eigen bedrijf vol werk hebben, een steunregeling in den vorm van een geldelijke uitkeering per week in het leven te roepen. Men zal zich herinneren, dat de Dagelijksche Be sturen van Oudkarspel en Zuidscharwoude nog maar enkele weken, voordat de afd. Langendijk van den L.T.B. genoemd verzoek had gedaan, aan heel andere wenschen van den Nederlandschen Tuindersbond bij den Minister adhaesie hadden betuigd, zoodat het wel wat moeilijk en inconsequent zou zijn geweest, nu weer aan nieuwe, geheel andere wenschen gevolg te geven. Intusschen was ook het antwoord van den Minister op de uitvoerige adhaesiebetuigingen van Oudkarspel en Zuidscharwoude ingekomen, in welk verband het moeilijk was, gezien de beperkte be voegdheden van de gemeentebesturen op dat gebied, aan die wenschen te voldoen. We vernemen nu, dat de beslissing op een en ander in dien zin is uitge vallen, dat practisch aan de verzoeken niet kon wor den voldaan. Alleen ten aanzien van de kleine tuin ders is in de Langendijker gemeentebesturen reeds een regeling getroffen, waarbij zij bij het baggeren worden te werk gesteld. De afd. Langendijk van den A.N.G.O.B., hield een vergadering. Medegedeeld werd, dat één nieuw lid was toegetreden. Aan de prijsraadsel-actie van de N.-Holl. Propaganda-Commissie zal men niet deene men, uit financieele overwegingen. Naar de sluitingsdemonstratie van de Blauwe Week werden de heeren G. Engel en Jb. Schuijt afge vaardigd. Er zullen 250 jeugdmanifesten worden besteld ter verspreiding in de Blauwe Week. Men zal meedoen aan de provinciale meeting te Beverwijk, welke waarschijnlijk op 14 Juli wordt ge houden. ZUIDSCHARWOUDE. Aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen slaagde voor het candidaats-examen voor ingenieur Nederl. tuinbouw, de heer P. du Burck. NOORDSCHARWOUDE. Ongeval. Bij de werkzaamheden aan de brug over de Ach terburggracht is een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Een paar arbeiders waren bezig, blokken gewapend beton te plaatsen ter voorkoming van verzakkingen in den oprit. Deze blokken wegen tusschen de 600 en 700 kilo. Een dezer blokken stond op de smalle zijde om te worden opgetakeld, toen, waarschijnlijk, doordat hij uitgleed, de 15-jarige St. Stegers, het blok naar zich toetrok, dit kantelde en op zijn been terecht kwam. Medische hulp was spoedig ter plaatse. De dokto ren Wilmink en De Wit verleenden de eerste hulp. Geconstateerd werd, dat het scheenbeen gebroken was. De doktoren hebben het been gezet en van daag zal het slachtoffer naar Alkmaar worden ver voerd om nader onderzocht te worden. -KOEGR AS JULIANADORP. Woensdagavond werd, ïm het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen, de algemeene ledenver gadering van bovengenoemde afdeelïng gehouden. Er bleek dat ongeveer een 40 personen aanwezig waren. De heer I. Schroevers heette de aanwezigen welkom en in het bijzonder ir. Muntinga uit Schar gen, die zijn lezing met lichtbeelden over zijn „Reis indrukken van de Engelsche landbouw" te beste zal geven. De Rekening en Verantwoording over het jaar 1934 van den Penningmeester, de heer C. J. Ma ters, was door de heeren J. Sleutel Pz. en K. Ten- sen nagezien on in orde bevonden. Het voordeelig saldo bedroeg f 18G.84V2. Bij de Bestuursverkiezing was aftredend de heer S. Eriks, die bij acclamatie wordt herkozen. De heer A. Grin Pz. brengt verslag uit van de gehouden algemeene vergadering van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw. Het woord is vervolgens aan ir Muntinga. Voorop willen wii stellen dat de lezing door licht beelden, die heel goed tot zijn recht kwamen werd geïllustreerd. Spreker begon met zijn aankomst in de wereld stad Londen en heeft zoo achtereenvolgens vele plaatsen van het Engelsche Rijk bezocht en hiervan in het kort verteld ovgr wat hij hoorde en zag over de verschillende takken van het boerenbedrijf daat te lande. Zijn causerie, die uit den aard der zaak vluchtig was. kon echter goed worden gevolgd en bleef niet alleen beperkt tot Engeland op zichzelf, ook de Dominions kregen een beurt. Wij twijfelen er dan ook niet aan of de aanwezigen hebben hier van genoten, en gezien de aandacht waarmede ge luisterd en gekeken is, zal dat dan ook wel zoo zijn. Na het beëindigen zijner lezing, 'bracht de Voor zitter, ir. Muntinga dank voor zijn bereidwilligheid om hedenavond naar hier te komen en ons eenige indrukken van het Engelsche landleven te geven. Oak aan zijn helper, den heer Waiboer, wordt dank gebracht. Daarna wordt op voorstel van het Bestuur en imet groote instemming der vergadering de oud- Voorzitter der afdeeling. de heer F. J. Verfaille tot Eere-Voorzitter benoemd. WIERINGEN S.D.A.P., afd. Wieringen. Woensdagavond ]'.1. had alhier in het Eigen Ge bouw een openbare vergadering plaats met als spre ker de heer T. Gulden uit Amsterdam. Te 8 uur opende de voorzitter der afd. Wieringen der S.D.A.P., de heer L. Klaver, de aanwezigen wel kom heetend en wel in het bijzonder den spreker van dezen avond. Na eenige medcdeelingen gedaan te hebben om trent het instituut voor Arbeidersontwikkeling, gaf spreker het woord aan den heer Gulden. Het onder werp was: „Naar een Socialistische Welvaartspoli tiek." In het eerste gedeelte van zijn rede wijdde spre ker hoofdzakelijk uit over het fascisme. Na de pauze hervatte spreker zijn rede en behandelde de aan passingspolitiek en wat wij daartegenover stellen. Van het debat werd geen gebruik gemaakt. Te ongeveer 10 uur sloot de voorzitter de vergade ring, de aanwezigen (20 in getal), dankend voor hunne aanwezigheid en den spreker voor zijn boeien de rede. Tevens deed spr. nog een beroep op de aan wezigen, in verband met de a.s. gementeraadsverkie zingen. W 1 E R 1 N G E RW A A R D Onze plaatsgenoot, de heer G. Kruiten, heeft het diploma behaald aan de A.S.S.O. voor vliegtuigtech niek. \V IERINGERMEER Begin van brand. Terwijl de monteur A. V. benzine zou bijvullen in de tank van een stationnair draaiende Fordson trek ker, sloegen eensklaps hiervan de vlammen uit. In weinige seconden was het in de onmiddellijke omge ving van den trekker, welke stond in de schuur „De Smidse", één uitslaande vlammenzee. De heer V. kreeg aan zijn arm vrij ernstige brandwonden. Dok ter Hoogkamer verleende hierbij geneeskundige hulp. Aan de bijzondere activiteit van den monteur is het te danken, dat dit aanvankelijk ernstige brand- begin in de kiem werd gesmoord en derhalve erger werd voorkomen. Een uitstapje. Een 20-tal leden der Bijz. Vrijw. Landstorm, afd. W.Meer, brachten per autobus van den heer De Han, Woensdag een bezoek aan den te Alkmaar gehouden Landdag, uitgaande van het Gew. Landstormverb. boven het IJ. Het was voor hen eerj genotvollen dag. Naar de Wereldtentoonstelling te Brussel. Naar wij vernemen bestaan er plannen bij ons Vrijw. Brandw. Corps, om bij genoegzame deelneme een bezoek te brengen aan de te Brussel te houden tentoonstelling. Als datum wordt in dit verband ge noemd 30 Mei, d.i. Hemelvaartsdag. ANNA PAULOWNA Holl. Mij. van Landbouw. Het eerste deel van de afdeelingsvergadering van de H. M. v. L. was gewijd aan huishoudelijke zaken. De heeren R. Waiboer en K. Kaan bevonden de rekening van den penningmeester, den heer Van Balen Blanken in orde. De ontvangsten bedroegen f 646.13, de uitgaven f 489,28. Het bestaande saldo groeide aan tot f265.08. De aftredende en niet herkiesbare bestuursleden D. Schenk en K. Brugman werden vervangen door de heeren R. L. Waiboer en J. Lindenbergh. De heer N. Raap heeft 25 jaar het „musschen- fonds" beheerd en wou daar nu mee eindigen, het geen te begrijpen is als men weet, dat de beheerder soms in zijn Zondagmiddagrust wordt gestoord door den bezorger van het stoffelijk overschot van een door een auto platgereden musch, om daarvoor een cent in ontvangst te nemen. Eerst zou men deze affaire liquideeren (er is een nadeelig saldo van f 11.60), toen, na een voorstel van den heer Stam mes, aan het bestuur overlaten, maar op aandrang van den heer Brugman, werden spijkers met kop pen geslagen en verklaarden de heeren D. Stam mes, R. L. Waiboer, Gr. Geerhgs, J. D. Aij, K. Kaan, en D. J. v. d. Heuvel zich bereid de zaak op den zelfden voet voort te zetten en voor elk aan hun <adrcs bezorgd „dier" 1 ct. en voor een ei ct. uit te keeren. Van de mededeelingen vermelden we: De heer H. Jonker zond een dankbetuiging voor belangstelling en cadeau bij opening van de nieuwe zaal; het Hoofdbestuur zal de mogelijkheid, een algemeenen propagandist aan te stellen, overwegen; het infor matiebureau Dun en Co. berichtte, dat de onkosten voor 30 informatias over 2 jaar f55 zouden bedra gen. Om het nemen van informaties naar onbeken de koopers aan te moedigen, werd besloten de leden slechts fl per informatie te laten betalen en de rest uit de afdeelingskas bij te passen. Bij de rondvraag werd geinformeerd, wanneer er een eind zou komen aan de denaturatie van aard appelen, waarop de heer Van Balen Blanken mee deelde, dat het einde er al is, maar dit nog niet be kend is gemaakt. Waarom Trekpaardfokkeri]. De voorzitter, de heer Rezelraan, deelde nu mede, dat op verzoek van eenige paardenfokkers een le zing gehouden zou worden over Trekpaardfokkerij, door den heer L. A. Blom, secr. van het Trekpaar denstamboek. Deze begon met een historisch over zicht van het gebruik van het paard te geven. Voor de middeleeuwen had men hier het zware, Vlaamsche paard, na de uitvinding van het buskruit kwam een lichter paard in gebruik. Dacht men eerst, toen trein en auto kwamen, het spoedig geheel zon der paarden te kunnen stellen, langzamerhand bleek dat niet voor alle werk de mechanische kracht ge schikt en economisch is. In 1890 begon men in Bel gië trekpaarden te fokken uit de kern, die nog uit de middeleeuwen overbleef. In '95 begon men ook in Limburg en Zeeland. Door sterke opleving van de fokkerij is de verhouding tusschen warm- en koud- bloed in de laatste jaren omgekeerd. Spr. noemde de vier goede eigenschappen van het trekpaard: 't groote lichaamsgewicht, het vroeg rijp-zijn, de soberheid in voedingseischen, en het rustig temperament (wat niet wil zeggen, dat het traag is). Voor landbouw en industrie, was z'n con clusie, gaf het trekpaard het gunstigst rendement Sprekend van den strijd over den bouw van het paard vertelde de heer Blom hoe het paard Gugusse in België afgekeurd werd wegens kreupelheid, wat een erfelijk gebrek zou zijn. Maar later werd het weer uit Frankrijk teruggekocht en onder den naam Orange I met succes voor de fokkerij gebruikt. Met Orange, zijn Briand, Jupiter, Brind d'Or en Indi- gènne, du Fostau de Belgische stamvaders en zij zijn van heel verschillende type. Is het paard kort, diep, breed, zwaar en bezit het die eigenschappen in harmonie, zijn dus de verhou dingen tusschen de onderdeelen goed, dan heeft men een ideaal trekpaard. In 1914 is het Ned. Trekpaarden Stamboek opge richt, waarvan het doel is goede, dus rendabele die ren te fokken. Dat is, zegt spr., niet te bereiken door den enkeling; men moet daarvoor in verband wer ken. Waarom hij dan ook opwekte lid te worden van het Ned. Trekpaarden-stamboek. Na de vertooning van een serie lantaarnplaatjes van de Belgische stamvaders en de Ned. kampioenen van verschillende jaren, beantwoordde spr. eenige vragen. De vraag of het vroeg-rijpzijn ook vroeg af zijn inhield, beantwoordde spr. met neen. Bij wien men koopen moest, kon spr. niet zeggen, adr. geeft men niet op. Maar wel wilde hij aanwijzingen geven en ried aan, als beginnend fokker nooit een jong veu len te koopen, maar een tweejarig dier. Met dank aan den spreker sloot voorzitter daar op de vergadering. HEERHÜ GOW AARD In het in aanbouw zijnde postkantoor heeft een liisterpaar gedurende den bouw een nest voltooid. Zelfs als men op zeer kleinen afstand aan het werk was bleef later de moedervogel zeer rustig zitten broeden. Nu er jongen zijn sleept het ouderpaar naarstig wormen aan. Echter blijft in tegenstelling met andere nesten, waar dikwijls de beide lijsters gelijktijdig uiit de buurt ziin. hier een der vogels steeds in de nabijheid om niet te verdwijnen voor de andere weer met een bek voer aan komt vliegen. Toen de heer B. een bekende verschijning op dc paardenmarkten in den omtrek, een paard van den handelaar S. alhier wilde inrijden, gedroeg het dier rich zeer onwillig. Eind van de geschiedenis was, dat toen op een meer dan flinken draf de dam in- gezwenkt zou worden, „bruin" dit niet verkoos en met ziin berijder pardoes te water sprong waar de tocht tot groote hilariteit van de omstanders lustig werd voortgezet. De pikeur „behaalde" in de diepe wegsloot slechts een paar natte beenen. NIEUWE NIEDORP Het voetbalterrein alhier dat binnen enkele da gen, geheel' naar de eischen van den K.N.V.B., met een overdekte tribune voor ruim honderd personen gereed zal zijn, zal Zondag 2 Juni a.s. officieel wor den geopend. Dien dag zullen spelen N. Niedorp II—Succes II en volgens den laatstgespeelden wedstrijd tegen een Hollandia-eombinatie, kan dit een spannenden wed strijd worden en daarna Nieuwe Niedorp ISucces I en gezien de spannende competitiewedstrijd op 3 Maart 1.1., belooft het voor voetballiefhebbers pen mooien middag te worden. Zie komende advertenties, Goedkoop aas. In de Donderdag ƒ.1. gehouden vergadering van ie Commissie van beheer der Gemeenschappelijke Gasfabriek Nieuwe-NiedorpWinkel is besloten de gaspriis wederom belangrijk te verlagen. Met ingang van 1 Juni a.s. zal dan worden be rekend voor het verbruik tot 15 kub. meter 12 ct per kub.m., voor het hooger verbruik per maand 5 ct per kub.m. Hieraan kan zonder bezwaar worden toegevoegd, dat dit een prijs is voor welke zeker op weinig plaatsen in Nederland gas wordit geleverd en een grooter verbruik mag dan ook met groote stellig heid worden verwacht I Bii de ten overstaan van den notaris G. J. v. Leeuwen alhier gehouden openbare verkooping. is het perceeltje van en bewoond door de Wed. J. Fijnheer, gekocht voor f 560,door den heer J. H. Puijk, alhier. WINKET Door B. en W. is vergunning verleend aan H. Fijn- heer te Lutjewinkel en J. Haven te Winkel voor het verplaatsen van een schuur, terwijl op een verzoek van den heer W. Uiterdijk te Wieringerwaard om een garage met winkelhuis te mogen bouwen op een perceel grond te Lutjewinkel tusschen J. Ham en Gez. Kos afwijzend is beschikt VERGADERING VAN DEN RING VAN BOEREN- LEENBANKEN TE SCHAGEN. Onder leiding van den heer G. J. Lovink, burge meester der gemeente Anna Paulowna, vergaderde gisteren de Ring van Boerenleenbanken te Schagen. Een 12-tal Banken, leden van den Ring, zonden hare afgevaardigden, waaronder als nieuw lid de Boeren leenbank te Wieringerwaard, die als zoodang, in het bijzonder door voorzitter werd verwelkomd. Mede was ter vergadering verschenen de heer H. H. Schröder, vertegenwoordiger der Centrale Bank te Utrecht. De besprekingen passeerden op vlotte en zakelijke wijze en de aftredende leden van het bestuur, de hee ren G. J. Lovink en J. Keuken, werden opnieuw her kozen. De rekening van den penningmeester, den heer D. Sleutel Dz. te Wieringerwaard, nagezien en accoord bevonden. Wijl de agenda overigens geen punten van opval lend gewichtige beteekenis bevatte, ook de rondvraag geen belangrijke vragen naar voren bracht, verklaar de de voorzitter de bijeenkomst met het uitspreken van enkele toepasselijke woorden, voor gesloten. Het tweede vonnis gewezen. Wederom een zuster tot 5 jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Het Berlijnsche snelschepenrecht heeft gistermid dag de 56-jarige zuster Neophytia, in de wereld Ma ria Menke, wegens herhaald deviezenvergrijp, ver oordeeld tot 5 jaar tuchthuis, 5 jaar eerverlies en 291.000 RM. boete. In plaats van de boete treedt bij niet-betaling een verdere tuchthuisstraf van 12 maan den en 2 dagen. Zuster Englatia, in de wereld Dohm genaamd, werd wegens medeplichtigheid veroordeeld tot 10 maan den gevangenisstraf en 1000 RM. boete. Voor beide veroordeelden wordt 2 maanden voor- arrest in mindering gebracht. Voorts werd bevel ge geven tot confiscatie van 190.000 RM. Hiervoor staat borg de „Genossenschaft der Oellitinnen nach der Regel des heilegen Augustinus in Koeln e.V.". Zuster Englatia zal vrijgesteld worden van verder arrest, wanneer een cautie van 5000 RM. wordt ge stort. JAVAANSCH JONGETJE IN VLAMMEN GEHULD. Aneta seint uit Soerabaia: De Raad van Justlte ving gister de behandeling aan van de zaak tegen A. M., die ervan beschuldigd is een .Tavaansch jon getje met opzet spiritus over schouders en hals te hebben uitgegoten en daarna in brand te hebben gestoken. Beklaagde ontkent opzet, doch erkent onvoorzich tig geweest te zijn. Beklaagde beweerde dat hij een brandende sigaretten-aansteker in de hand had en om het kind te plagen spiritis over den knaap uitwierp welke op onverklaarbare wijze vlam vatte. Beklaagde behandelde de wonden met inkt. ZONDAG 26 MEI. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, 10 uur voorm., Ds. Eikema. Onderwerp: „Hebt gij uw knieën ook gebogen?" (1 Kon. 19:18, mede in verband met de bekeering van den ex- minister van O., K. en W.) Hemelvaart 30 Mei: Schagen, 10 uur. v.m., Ds. Eike ma. Slootdorp, nam. 2.30 uur, Ds. Van Beek. Dirkshorn, voorm. 10.30 uur, Ds. de Leeuw. Onder werp: Kennen. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst Winkel, geen samenkomst. Burgerbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. Witkop. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. van Beek. Westerland, nam. 7.30 uur, Ds. van Beek. Kolhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Enklaar. Aartswoud, geen dienst. Hoogwoud, nam. 8 uur, Ds. Rijhn. Burgerbrug, v.m. 10.30 uur. Ds. Witkop. St. Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, geen dienst Eenigenburg 8 uur (n.t) Ds. Eikema. Schagerbrug, geen dienst wegens kerkschoonmaak. Heerhugowaard, geen dienst. Oude Niedorp, nam. 8 uur, Ds. Molenaar. Bergen, voorm. 10.30 uur, Ds. v. d. Kieboom. Sint Maarten, 10.30 v.m., Ds. Tinholt Barsingerhorn, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEM. te: Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 uur, Ds. Haars. Hippolytushoef, geen dienst. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. v. d. Veen. EVANGELISATIE te: Rreezand, voorm. 10 uur en 3K uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, O. Deen. Schagen, voorm. 10.30 uur, Ds. Kooij van Amsterdam bevestiging nieuwe lidmaten. GEREF. GEMEENTE te: Bergen, 10 uur v.m. en 5 uur non. de heer J. H. Sla ger, hulpprediker. Kolhorn, voorm. 10 en nam. 3 uur, D. Visch. STAR OF HOPE MISSION te: Julianadorp, voorm. 10 uur en nam. 7.30 uur, de heer I. Kuiper, Bilhoven. E.V. Maranatha (Dr. van Peltlaan 1). Bergen, 10.30 uur. v.m. Ds. Swaan van IJmuiden, Vrije Evangelische gemeente 16 v. d. Meijstraat 16, Alkmaar, voorm. 10.15 en nam. 6 uur de heer A. Don ker van Zaandijk. Woensdagavond werd in het lokaal van den heer C. Vis te Oudkarspel een vergadering gehouden van stemgerechtigde ingelanden van den Kerk- en Derg meerpolder. Voorzitter de heer Jb. Kroon Jbz. opende de ver gadering met woorden van welkom, waarna vast stelling der notulen van den heer F. Moeijes Fz. volgde. Vervolgens bracht de kascommissie verslag uit van het gehouden onderzoek der boeken en beschei den. Geadviseerd werd, de rekening aldus vast te stellen, daar alles in de beste orde was bevonden. Aldus werd besloten en den penningmeester dank gebracht voor het gehouden beheer. Ged. Staten hadden een brief gezonden, welke door den secretaris werd voorgelezen. Het betrof de indeeling van den Polder. Het verschil van f 0.60 in de lasten zit hierin, dat de Dergmeer dit moet be talen aan de vroegere Hondsboschlasten, thans Hoog- heemraadschapslasten. Dit schrijven betrof de ge gevens, welke zullen worden verwerkt in het dooi den heer D. Kooiman, oud-lid van Ged. Staten te schrijven boek. De heer H. de Boer vond deze heffing zeer onbil lijk, omdat men als polder èn als eigenaar hiervoor betalen moet. De voorzitter lichtte dezen toestand toe. Eerst was de Dergmeer belast met de Hondsbossche. Later heeft het Hoogheemraadschap dit overgenomen. De heer J. Kalverdijk achtte het ook heel onbillijk. De later drooggekomen polders moeten er volgens spr. ook aan betalen. Het is ook hun belang, dat de dijken niet doorbreken. Men besloot, hiernaar een onderzoek in te stellen. Tot lid der kascommissie wérd benoemd de heer Jb. Kroon Gz. te Oudkarspel. Hierna was aan de orde de behandeling der be grooting 1935. Het bestuur stelde voor de lasten met f 1 per H.A. te verlagen. De ontvangsten van 1934 waren f 2751.851/^; uitgaven f 2434.9SV2, batig saldo f 316.85. Aan achterstallige lasten is nog te vorderen f 319.15. Gehoopt werd, dat deze achterstallige lasten spoe dig kunnen worden betaald. De begrooting sloot in ontvangsten en uitgaven op f 2179.43, met een vermoedelijk batig saldo van f 313.80. De lasten zijn als volgt vastgesteld: Kerk- meer f 12, Dergmeer f 12.60 en Pompstukken f 10 per H.A. De begrooting werd na eenige toelichting goed gekeurd. Op voorstel van het bestuur werd het bestuur gemachtigd een kasgeldlcening aan te gaan tot een maximum van f 1200. Hierna stelde het bestuur voor, het bestuur mach tiging te verleenen tot het doen van onderhandsche aanbestedingen en het uitvoeren van werken in eigen beheer. Het betreft geen groote werken. Na eenige nadere toelichting werd het bestuurs voorstel aangenomen, Aan de kade zullen eenige verbeteringen worden aangebracht. Bij de rondvraag werd op de noodzakelijkheid ge wezen dat de duikers zuiver werden gehouden. Zal de aandacht op worden gevestigd van de betrokken eigenaren. Daarna sluiting. WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN. Het N. C. W. S. heeft definitief tot den wedstrijd besloten. Gistermiddag heeft in het Carlton Hotel te Am sterdam het N.C.W.S. het Eeuwe Al iaohln- comité vergaderd en besloten, de wedstrijden om het wereldkampioenschap schaken tusschen Eeuwe en dr. Aljechin te doen doorgaan, en daa. de maand October van dit iaar aangewezen. EEN BROCHURE VAN Mr. H. P. MARCHANT. Naar gemeld wordt, zal aan het einde van deze week bij A. W. Sijthoff's Uitgevers Maatschappij te Leiden een brochure verschijnen van mr. H. P. Mar- chant, getiteld: „Tot Verweer". DIEFSTAL UIT HET KONINKLIJKE HUISARCHIEF. De Ilaagsche politie heeft gearresteerd zekeren De R.. die een ondergeschikte betrekking bekleedt bij het Koninklijke Huisarchief in Den Haag. Hij wordt verdacht van diefstal van een groot aantal voorwerpen uit dat archief voornamelijk boeken en platen, in 't algemeen geen stukken echter van groote historische waarde. Bii boekverkoopens en antiqaire maakte hij deze stukken te gelde. Van heling van de zijde van de opkoopers is echter niets gebleken. De R. heeft bekend, zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Het totale bedrag, dat hij voor zijn gestolen waar heeft ontvangen is niet bekend. De diefstallen zouden over drie a vier jaren heb ben geloop-en. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. Gistermiddag heeft een marine-vliegtuig van het vliegkamp De Kooy, behoorende tot een escadrille vam drie toestellen, namelijk de Z 16. een noodlan ding moeten doen op het weiland bij Vakenhuizen aan den Apeldoornschenweg ten noorden van Arnhem. Het vliegtuig had een defect aan den mo tor. Bii het uitloopen kwam de machine in aanra king met een omheining, waardoor een van dc vleu gels werd afgerukt. De inzittenden, de officier-vlieger W. van Prooy- en, en de luitenant ter zee-waarnemer D. B. van Heuven liepen geen letsel op. Het toestel is gede monteerd en naar Nieuwediep teruggebracht. SCHAGEN, 23 Mei. 16 st. paarden f 150350, 43 gelde koeien (magere) f 80—120, 30 idem (vette) f 160—205, 20 kalfkoeien f 110160 7 pinken f 5075, 153 nuchtere kalver. f 310, 30 vette schapen f 1420, 227 overhouders f 1016, 1165 lammeren f 38, 9 bokken en geiten f 2—6, 29 vette varkens per Kg. f 0.34—0.36, 108 biggen f 10—14, konijnen f 0.30—1, 33 kippen 40-75 ct SCHAGEN, EIERVEILING, 23 Mei. Aanvoer: 86 part. 94000 kipeieren, 3 part 4000 eend eieren. Prijzen: eendeieren f 1.601.65, kipeieren l 1.95—2.10. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht het nr. van a.s. Zaterdag. ALKMAAR, 22 Mei. Aardbeien per doos 10—21 cent, andijvie f 2—5.30. bloemkool I f 12—20, II f 7—10, kropsla f 1—6.20, komkommers f 4—10, per 100 stuks, asperges f 15—31, prei f 2.90—8.20, peterselie f 1.60, rabarber f 1.50—5, raapstelen f 0.90—1.50, radijs f 0.50—2.90, selderie f 0.701.70, wortelen f 5.5010 per 100 bos, gele kool f 2.70 per 100 Kg., postelein 2150 cent, spinazie 16—75 cent per bak, snijboonen f 20—27, tomaten f 25 per 100 pond. AMSTERDAM, 22 Mei. Aardappelmarkt (Bericht van den makelaar Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 4, id. blauwen f 3.80—4.30, id. roodstar f 2.90—3, id. Bevelandere f 22.40, IJpolder bevelanders f 2 2.40 per 70 Kg., Drentsche eigenh. f 2—3, nieuwe Malta f 17.5018.50 per 100 Kg., Friesche borgers f 2.10 —2.80, id. roodstar f 2.90—3 per 70 Kg. AMSTERDAM, 22 Mei. Veemarkt. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit De nemarken; 341 vette kalveren: le kw. 44-^8 ct., 2e kw. 3242 ct., 3e kw. 2028 ct. per Kg. levend gew. 77 nuchtere kalveren f 3—6, 194 varkens: vleesch- varkens 90—110 Kg. 41—42 ct. zware id. 39-40 ct. vette varkens 3839 ct. per Kg. slachtgewicht. Overzicht: vette kalveren, groote aanvoer, sleepen- de handel, constant lage prijzen. Varkens weinig aanvoer, handel van weinig beteekenis, prijzen lager.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3