VROUW, 0/X\ODt ONS KNIPPATRONENHOEKJE. In onze vorige modepagina hebben wij de lezeressen ervan mededeeling gedaan, dat wij op veler verzoek wederom begon nen waren met het geven van goede mo dellen voor knippatronen. Wij hoorden tot ons genoegen, dat deze regeling zeer veel instemming heeft gevonden. Ook deze keer beelden wij daarom enkele aardige model len af, die er zijn mogen. Lezeressen, die méér keus willen heb ben, verwijzen wij naar „Het Practisch Mo deblad", dat voor abonné's tegen inzending van 12 ct. porto bij de moderedactrice van dit blad kosteloos ter beschikking staat. Er is een knip- en naaicursus in opgeno men en geeft de abonné's bovendien recht op een gratis knippatroon. Hebt U al het fraaie voorjaarsnummer van het mode blad aangevraagd?, MORGENJAPON, 1523. Cretonne, vlisco, tob ral co en vele andere geimprimeerde waschbare stoffen leenen zich bij uitstek voor deze eenvou dige, doch aardig kleedende morgenjapon. De kleine mouwtjes zijn raglan-model, terwijl twee zakjes op de rok en één op het lijfje zijn opgestikt. Hoogsluitend boord je, sluiting midden voor met M effen knoopen en effen cein- tuur. Patronen in de maten 42 en 46 verkrijgbaar 6 I 0.58. KINDERMANTEL, 1524 Bijgaande kindermantel is gedacht in een pastel-tint van niet te zware mantelstof. De voorzijde heeft apart ingezette zijbaantjes .die even klokken en welke in dezelfde lijn ook aan den rug worden aange bracht. De lange re vers, die vrij smal is, loopt door tot de knoopsluiting, ter wijl de mouwen aan gesloten zijn. Patro nen verkrijgbaar voor meisjes van 6 10 jaar f 0.48. VOORJAARS MANTEL, 1525. 1584 Een mantel is zelfs vaak in de koele zo merdagen een on misbaar kleeding- stuk en aangezien de eenvoudige mo dellen heel goed zelf te maken zijn, geven wij hier een voorjaarsmantel weer. De kraag kan naar verkiezing opgeslagen worden en vormt met de breede revers een passend geheel. Sluiting met twee rijen knoopen en gar neering van knoopen in kleiner formaat aan de rechte mouwen. Om het middel een qeintuur met eenvoudige gesp. Men kan fantasieweefsels voor dit model kiezen, en het geheel of gedeeltelijk met kunstzijde voeren. In geval men de mantel niet voert, worden de naden aan den binnenkant af gewerkt met schuine reepen satinet. Pa tronen verkrijgbaar in de maten 4248 t 0.58. KAMERJAPON, 1526. Onze opgroeiende dochters zullen het heel prettig vin den, als zij een aardig ge bloemde losse japon hebben, om 's morgens even aan te schieten, als zij nog op haar slaapkamer zijn over nacht hemd of pyama of wanneer zij naar de badkamer gaan. Dit model vraagt niet veel stof, aangezien het niet over elkander sluit en niet met groote belegstukken is ge voerd. De platte kraag loopt i52« door tot het midden en heeft daar een even afgeronde lijn. Om het middel een ceintuur, waaronder een knoop en lus je worden aangebracht, als sluiting der ja pon. Opgestikte zakken, die evenals de voor kanten, kraag en mouw omgeslagen met effen materiaal worden afgebiesd. Patro nen voor meisjes van 1418 jaar verkrijg baar i 0.58. MEDISCHE WENKEN. Het is vooral in droge maanden noodig om regelmatig 's morgens en 's avonds de keel te gorgelen. Men voorkomt hierdoor verkoudheden en infectie-ziekten, welke veroorzaakt worden door inademing. Wa terstof superoxyde, doch zeer verdund, kan hiervoor gebruikt worden; het be zwaar hiervan is echter, dat het na verloop van tijd zijn kracht verliest, daarom is een slappe oplossing van Superol meer aan te bevelen. Men lost b.v. 1 tabletje op in een flesch van 500 gram en houdt dit steeds bij de hand om te gorgelen bij opkomende verkoudheid of als men thuis komt, nadat men in een zaal met veel menschen is ge weest. In gevallen van zware verkoudheid, veel ontstekingen e.a. is een sterkere oplossing noodig. Het gorgelen, dat men 's morgens en 's avonds regelmatig doet kan met licht gezouten water gebeuren, desnoods afge wisseld door gorgelen met Superol. Drinken gedurende de maaltijden maakt ALS ZE „ERUIT GROEIEN" Als alles te klein wordt, tot moeder's groot verdriet, dan moet er raad geschaft wor den. Want de jurken zijn nog best te dragen, en heelemaal niet versleten. De afbeelding geeft een paar ideeën, die niet al te veel moeilijkheden brengen, voor 't veranderen van de jurken van onze meisjes. Een breede zoom en pas verlengen het jurkje van de allerkleinste en het jurkje, waarvan de mouwen het op gaven krijgt een heel nieuw bovenstuk dat aan een jasje doet denken. Of 't jasje is de jurk en krijgt een nieuwe rok eron der. Een andere manier om ou de mouwen te vervangen door nieuwe, zien we bij 't derde jurkje van links, en geheel rechts zijn twee jur ken gecombineerd tot één. Zoo gaan alle te klein ge worden jurkjes nog mee of ze nieuw warenl MOGEN WE ZONNEN? Pas op voor te veel zon Ineens! Het voorjaar en de naderende zomer stel len ons een geneesmiddel ter beschikking, dat beter is dan alles, wat we in een apo theek kunnen krijgen. Dat zijn de zonne stralen. Niet alleen het huidorgaan, maar het heele lichaam kan erdoor versterkt wor den, zoodat het immuun wordt voor aller lei ziekten. Een zonnekuur, die op de juiste manier gedaan wordt, bevordert de ontwikkeling van het beenderenstelsel en verbetert ook de bestanddeelen van het bloed. De zon bevordert niet alleen de genezing na een dik en is niet bevorderlijk voor een goede operatie, maar biedt ook de 'mogelijkheid spijsvertering, tenvijl het voor nerveuse om ernstige ziekten te genezen en zelfs ope- magen zelfs zeer slecht is. Iraties onnoodig te maken. AARDIGE PRACTISCH E KINDERKLEEDING. Een fleurig, practisch overgooiertje is wel de meest geschikte dracht voor onze kleine meis jes. We maken het van een kleurige, stevige stof, die natuurlijk goed gewasschen moet kun nen worden, want met het spelen en ravotten zijn de kleeren heel gauw vuil. Er wordt 'n aardig wit bloesje on der gedragen, dat ge makkelijk verwisseld kan worden. De afbeelding rechts beneden toont ons een overgooiertje van stevi ge, blauwe stof met een wijd, klokkend rokje. Om het middel een smal ceintuurtje.' Het meisje ernaast draagt een overgooier, die alleen maar uit 'n een rokje bestaat, dat door twee verstelbare banden opgehouden wordt. Het bestaat uit WAT BRENGT DE MODE ONS? Eenvoudige kleeding voor huis en tuin. x Japonnen, welke in huis of in den tuin ge dragen worden, moeien van een weefsel ge maakt worden, dat niet alleen wasch-, doch ook kleur- en licht-echt is en daarenboven moeten de modellen practisch en eenvoudig zijn. Wij behoeven echter geens zins materiaal of een model te kiezen, waar door het geheel minder flatteus is of niet bij onze persoonlijkheid past, omdat we, ook thuis goed gekleed kun nen zijn. Een huisjapon moet b.v. een practische zak hebben op de rok, om allerlei kleine benoo- digdheden in te bergen en kan in de warme zomerdagen mouwloos zijn, alleen met breede banden.over de schou ders. We moeten niet in onze bewegingen be lemmerd worden bij het harken, wieden, sproeien, gras rollèn en wat dies meer zij. Zeer practisch is het om een klein cape- je bij de japon te maken, dat op de knoo pen van het voorpand bevestigd wordt, zoodat wij de tuinjapon ook aan kunnen houden, als wij in luie stoelen genieten van den keurig-opgeknapten tuin. We behoe ven dan tevens niet bevreesd te zijn om kou te vatten, nó, het harde werken, want de kleine cape geeft een heerlijke beschut ting aan de schouders. De andere afbeelding is een aardig mo del voor een huisjapon, die van cretonne een rechthoekige lap, die dichtgenaaid en ingerimpeld en daarna op een smalle, strakke band gezet wordt. Het kleine meisje in het midden heeft een eenvoudig, los jurkje aan van een ge bloemde indanthren stof. Aan de ronde pas en onder aan het rok je is een ruim strookje gezet. Het jurkje in boléro-model van het meis je links kan van twee verschillende stof fen gemaakt worden, bijv. voor het rokje en jasje lichtblauw zijden linnen en het lijfje en de mouwtjes van wit batist. Het rokje is gerimpeld aan het lijfje ge zet, het jasje is geborduurd met een randje kruissteekjes. Voor de jongens is een pakje van linnen of stevig katoen aardig en practisch. Aan de halsopening zijn aan beide kan ten van het splitje 3 vetergaatjes gemaakt, waar een dun koordje doorgeregen wordt. VOOR DE KEUKEN. vlisco, tobralco en onnoemelijk veel ande- dere waschbare weefsels gemaakt kan wor den. Het aangesloten lijfje met effen ron de kraag, pofmouwen en een aangezet glad schootje sluit midden voor met nestelga ten, waardoor een koord geregen wordt. De rok is met eenige ruimte aan de taille ge zet en bestaat uit twee deelen. Willen wij een bij uitstek practisch ma teriaal, dat na het wasschen niet gestre ken behoeft te worden, dan is crêpe het aangewezen weefsel, ook wollen mousseli ne is prettig in het dragen. Oude aardappelen, die bijzonder uitge schoten zijn, moeten niet meer gegeten worden, daar zij ongeschikt zijn voor de consumptie door de ontwikkeling van gif tige stoffen. Vóór het schillen moet men oude aardappelen eenige uren in koud wa ter zetten, doch beter is het ze daags te voren te schillen. Fijn afgesneden schillen van citroenen en sinaasappelen (zonder de witte schil aan den binnenkant) worden aan reepjes gesneden en laag om laag met suiker in goed afgesloten fleschjes met stop bewaard. De bovenste laag moet uit suiker bestaan. Men heeft op deze wijze altijd iets bij de hand om smaakjes aan pudding, vla, saus enz. te geven. Vanillestokjes in kleine stukjes gesne den, worden in een bus met suiker gedaan en geven hieraan het fijne aroma. De sui ker wordt met of zonder de stukjes Vanille gebruikt bij de bereiding van fijne gerech ten. De zon is echter een vriend, wiens wel daden wij alleen maar met voorzichtigheid aan kunnen nemen. Juist in het begin van het warmere jaargetijde doen zich allerlei lichtere en zwaardere gevallen voor van verbranding door de zonnestralen en me nige vacantie, menige met verlangen ver wachte tijd van ontspanning is al bedor ven door een dergelijke ziekte, tengevolge van het feit, dat de huid te lang blootge steld is geweest aan de zonnestralen. Het is dikwijls heel moeilijk om de huid van menschen, die zeer gevoelig voor licht zijn, ertegen te beschutten. Maar toch is er één middel, en nog wel een heel eenvoudig, te gen een al te intensieve bestraling door de zon. Men moet de huid vroegtijdig trainen, waarvoor men gebruik maakt van de we tenschappelijke zuster van de natuurlijke zon, de kunstmatige hoogtezon. Het is het beste, om de huid elke dag gedurende kor ten tijd ermee te bestralen en zoo te ma ken, dat de huid beter bestand is tegen de al te intensieve en daardoor schadelijke werking van de zomerzon. Door de hoogtezon wordt de huid bruin. Dit kan, naar gelang van de gevoeligheid van dit bij alle menschen zoo verschillend functioneerende orgaan, door de doseering van de bestraling, vlugger of langzamer geschieden. Maar ook voor allerlei andere doelein den is de kunstmatige hoogtezon geschikt. Dé Hanaüer-kwartslamp heeft een indirec te en een directe beteekenis voor het be vorderen der schoonheid, doordat zij helpt bij de moeilijkheden van de wisseljaren en ook, doordat zij door haar inwerking op de huid, deze mooier en gezonder maakt. Daarbij moet men natuurlijk de waarde van de natuurlijke zonnestralen voor het lichaam niet onderschatten. Maar er zijn heel veel menschen, wier pigmentafscheiding heel langzaam plaats heeft. Vooral blonde menschen met een lichte huid worden maar, heel langzaam bruin. Zij vooral worden door de natuur lijke zon bedreigd. Hun huid kan zich niet tegen de inwerking van de zonnestralen verweren en wordt rood en ontstoken. Zij kunnen heel ziek worden, wanneer zij on voorbereid een tijdlang aan de zon blootge steld worden, zoodat deze, inplaals van nuttig, juist schadelijk wordt. VOOR STRAND EN ZOMER. UITSTEKENDE KNIPPATRONEN. Patronen met zeer goeden pasvorm van de modelen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu- zenstraat 5 b, Den Haag. (Girorek. 191919, t.n.v. den Knippatronendienst). Een zeer groot aantal modellen zijn af gebeeld in het voorjaarsnummer van „Het Practisch Modeblad", dat gaarne na inzen ding van 12 ct. porto kosteloos aan lezeres sen wordt toegezonden. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen 3 dagen worden afgehandeld. Voor strand en zomor beelden we bier een drietal aardige costnmee af, die vooral voor Jonge dames zeer geeigend zijn. De komende b'ad-geneugten hangen na tuurlijk in de eerste plaats af van zon en warmte en blauwe lucht. Maar bij ons vrouwen is het nu eenmaal zoo gesteld, dat het probleem: Wat trekken we aan? ook hierbij onze hersens bezighoudt. Niet alleen de strandjapon met de vele varia- tie's is voldoende, om ons het idee te ge ven dat we „aangekleed" zijn, neen, de strandmantel, de hoed en de cape moeten óók met zorg gekozen zijn. Ach, hoeveel variaties zijn er ook" nu weer niet mogelijk! Volgen we de mode misschien daarom zoo graag, omdat we daarin onze neigingen kunnen „botvie ren"?...... De eerste afbeelding toont ons een strand japon met mantel. En wel een drie-kwart mantel. Het geheel is van gebloemd cre tonne. De japon wprdt aan den zijkant ge sloten. Nummero 2 is eveneens een strandjapon met korte mouwtjes van linnen. De kruise- lingsche garneering is gemaakt van wasch bare zijde. Een japonnetje voor op straat. Een aller liefst geheel voor jonge meisjes. De rok is van rood-bruine wollen stof met een kort bolero-jasje van grof linnen. VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. Japansche thee- en presenteerbladen, welke gelakt zijn, mogen niet met water worden gereinigd, aangezien de lak hier door afbladert op den duur. Men druppelt een weinig slaolie op een flanellen lapje en wrijft de bladen hiermede schoon, met een wollen lap na wrijven. MÏ VLINDERS EN BLOEMEN. De zomermode toont ons een rijke ver scheidenheid van modellen en haast nóg meer verschillende garneeringen. We zien allerlei volants, ruches, plissé's, capes, strikken, jabots, bloemen, enz. enz. Ze ge ven aan onze japonnen een echt vrouwe lijk cachet, en doen dikwijls denken aan de kleeding uit den Biedermayer-tijd, Ook de hoeden doen daaraan moe; ze hebben vaak heel groote randen en een versiering van bloemen of vruchten. Op ons plaatje is rechts een heel elegan te, vlinder-achtige jabot afgebeeld, ge maakt van georgette of glasbatist, die ze ker heel mooi zal staan op een gekleed na middagjaponnetje. In het midden zijn vier knoopen aangebracht. De andere garneering, die ons doet den ken aan twee boven elkander liggende strikken, is meer geschikt voor een heel eenvoudig japonnetje. Ze zijn van dezelfde tint als de japon en gevoerd met een stof in een contrasteei;ende kleur. De flatteuse hoed, met een kleine bol en een héél groote rand, is van fijn gevlochten stroo, versierd met een smal fluweelen handje en een toefje kleurige bloemen. Juist de hoed, die bij onze luchtige, ge- kleede zomerjaponnetjes past.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8