Bond van Zuivelfabrieken in NoorcUHolland. DE A.V.R.0. IN 1934. Be jaarlijksche Algemeene Vergadering in het Gulden Vlies te Alkmaar. Gistermorgen om half elf had in de groote zaal Man het Guiden Vlies te Alkmaar de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van den Bond van O]) coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrie ken in Noordholland, onder voorzitterschap van den heer H. K. Koster uit Wieringervvaard. Spr. heette alle aanwezigen hartelijk welkom en wees op den noodtoestand in de zuivelindustrie, als gevolg van den slechten fiaantieelen toestand in de geheele wereld. Het is nu noodig, aldus spr., zoo goedkoop mogelijk te produceeren en de grootste zuinigheid te betrachten. De zuinigheid mag intusschen nimmer de wijs heid bedriegen. Om tot een goed resultaat te komen, dienen allen den bond te steunen. Wij als bodemproducenten hebben recht op een menschwaardig bestaan in de maatschappij, om dit te bereiken hebben wij echter den steun van allen noodig. Met een warm hart en een koel hoofd moe ten wij elkander steunen in deze moeilijke tijden, al dus eindigde spr. zijn openingswoord. Notulen. De notulen van de vergadering van 15 Mei 1934 waren daarna aan de orde, welke na een kleine toe voeging, voorgesteld door den 'heer Van Diepen, uit Grosthuizen, werden goedgekeurd. Mededeelingen. De Secretaris las de mededeelingen voor, waarvau wij de navolgende vermelden; De verwerkte melk in 1934. De hoeveelheid melk in 1934 verwerkt, bedraagt 154.833.000 K.G., wat 9.888.000 K.G. meer is dan bij de begrooting .werd geraamd. Aangezien de rekening 1934 sluit met een hooger saldo van f 651.91^ dan ge raamd is en door deze meerdere melk ook f741.00 meer wordt ontvangen, wordt de begrooting 1935 ver hoogd met f 1392.91% aan meerdere ontvangst. Voor kennisgeving aangenomen. Commissie Boterkeuringen. Van den heer N. Boer te Zwollerkarspel kwam de mededeeling in, dat hij wegens vertrek bedankt als lid van de commissie voor de boterkeuringen. De heer Th. v. d. Meer is als plaatsvervanger aan gewezen totdat in de vacature is voorzien. Als voren. Rijkslandbouwproefstation en Proeizul- velboerderij te Hoorn. In het Bestuur werd het gerucht tot overplaatsing van het Rijkslandbouwproefstation en de Proefzui- velboerderij te Hoorn naar Wagcningen besproken, met het gevolg, dat overleg gepleegd werd met het Ministerie van Economische Zaken. Daarbij bleek, dat van deze plannen niets vast staat Latere infor maties bevestigen dit, zoodat het Bestuur in deze ge rust gesteld is en aanneemt dat er geen verande ring komt. Het acht het van veel belang dat de toe stand blijft zooals hij is, omdat de werkwijze en de richting van de onderzoekingen geheel aanpassen aan het gebied waar de instellingen zijn gevestigd, wat men in Wageningen niet zou hebben. Als voren. Verlaging wik- en weegloonen. Het B.estuur heeft zich gewend tot B. en W. van Alkmaar om verlaging van wik- en weegloonen voor de kaas, omdat de kaasprijzen zoo laag gewor den zijn dat de tegenwoordige wik- en weegloonen veel te zwaar drukken. Er is hierover eene bespreking gehouden met den Burgemeester van Alkmaar, waarbij duidelijk den tegenwoordigen noodtoestand is uiteengezet. Gehoopt wordt, dat het gemeentebestuur van Alkmaar in de ze tot medewerking bereid is, want verlaging is dringend noodig. Als voren. Arbeids. en loonregeling. Voor de arbeids- en loonregeling voor de nieuwe periode is het volgende advies gegeven: a. Over de arbeidsregeling: Het is noodig om de arbeidsregeling ongewijzigd te houden, mits soepel toegepast, rekening houdende met de bezwaren die zich soms bij de uitoefening van het bedrij-f voor doen. Bij verkorting van den tegenwoordigen arbeidsduur, zal het loon in even redigheid verminderd moeten worden. b. Loonregeling: Ten aanzien van de loonregeling waren drie van de vier Bondsvertegenwoordigers in de Commissie van meening, dat de toestand van dien aard is, dat eene verlaging van de loonen noodzakelijk is. Ter wille van de goede medewerking van het personeel zijn deze leden er voor om over de geheele linie te vol staan met eene bescheiden verlaging van vijf pro cent. Een der leden had bezwaar tegen deze verlaging en wilde volstaan met een minimum loon voor nieuw aan te stellen personeel. Zonder discussie aangenomen. Propaganda gebruik van zuivelproduc ten in het binnenland. 14 Maart werd met verschillende landbouworgani saties eene vergadering gehouden over de middelen voor propaganda voor het gebruik van zuivelpro ducten in Nederland, uitgaande van het Crisis-Zui- velbureau, dat voor deze propaganda f 1.000.000 van de Regeering heeft ontvangen uit de z.g. zuivelpot 7 Mei werd door de Kerncommissie van het Cri- sis-Zuïvelbureau weer eene vergadering gehouden met de landbouworganisaties, Burgemeesters en an dere belangstellenden. De propaganda, die veel omvat, is voor landbou wend Noord-Holland van groot belang; zij zal veel tijd vorderen van de verschillende commissies, maar ook goede resultaten opleveren, want geen beter en goedkooper voedsel dan melk en zuivelproducten, in het bijzonder kaas, De massa ziet dit nog onvoldoende goed in, daar om moet met ijver voortgewerkt worden aan deze propaganda. Door het Bondsbestuur werd geadviseerd om de Voorzitters of de Directeuren onzer fabrieken op te nemen in de plaatselijke commissies, in het gebied van de fabrieken. Voor kennisgeving aangenomen. Consumptiemelkregeling. Door ons is voortdurend gepleit voor verbetering van de consumptiemelkregeling, door het inscha kelen van de zuivelfabrieken ten behoeve van de m eikvoorziening. Bij mondeling overleg en schriftelijke uiteenzet ting is hiervoor gepleit, bovendien is herhaalde ma len aangedrongen op verlaging van de winstmarge voor de distributie der melk en tevens voor ophef fing van de taxe-melklevering en inschakeling van de levering door zuivelfabrieken. Alleen de randfabrieken die nadeel ondervin den van de Consumptiemelkregeling zullen wat meer verruiming krijgen, doordat zij meer zullen mogen deelnemen aan de consumptiemelkvoorzie- ning. Verder blijft de regeling ongeveer hetzelfde, de wintmarge voor de slijters blijft hoog. Voor het bak ken van melkbrood wordt melk beschikbaar gesteld voor industriedoeleinden, met de daarvoor geldende prijzen. Deze maatregel zal het bakken van melkbrood ongetwijfeld belangrijk bevorderen, wat zeer goed is. Als voren. Kaasbeperking. Onze maatregelen om de kaasbeperking te bevorde ren, hebben geen resultaat gehad, wel werd ons op een daartoe strekkend verzoek medegedeeld, dat deze zaak de volle aandacht heeft van de betrokken in stanties, doch de gevolgen hiervan bleven zeer tot onzen spijt zonder resultaat, wat in het bijzonder voor Noord-Holland van groot belang is, omdat de kaasprijzen door het te groote kwantum dat be schikbaar is en niet geplaatst kan worden zoo laag zijn gedaald als nooit tevoren. Het is te hopen dat hierin spoedige verbetering mag komen. De maatregel tot teruggave van ondermeik kwam niet tot uitvoering, in verband met de moeilijkheden daaraan verbonden en de onvoldoende voorbereiding. Het in massa maken van mager melkpoeder had in deze veel kunnen helpen om het kwantum kaas te beperken. Als voren. Standaardisatie van consumptiemelk. Het vraagstuk van de standaardisatie van con sumptiemelk is opnieuw in behandeling gekomen. Gezien de zeer groote verschillen in het vetgehalte van de melk en de uniforme prijsbepaling daarvan, tengevolge van de regeeringsmaatregelen, waardoor er groote onbillijkheden worden begaan. Om deze on billijkheden weg te ruimen wordt het algemeen ge- wenscht geacht om maatregelen voor te bereiden, waarbij wordt uitgegaan, van de gedachte om,melk met een gegarandeerd vetgehalte van 3 af te le veren. In verband hiermede is eeri verzoek aan de Regee ring gédaan om het Melkbesluit in dien zin te willen wijzigen. Een der aanwezigen merkte op, dat boeren op het platteland, die meer dan 20 jaar consumptiemelk le verden, dit nu niet meer kunnen doen, omdat die melk dicht bij de stad gemakkelijker is te krijgen. Spr. achtte zulks onbilfijk en vroeg, of daaraan niets was te doen? De voorzitter antwoordde, dat dit een zaak was welke de Landbouwcrisisorganisatie aan ging. De melkbeperking zal een mislukking zijn. De melkbeperking besprekende, zeide de Secreta ris, dat de wijze waarop de Regeering haar doel tracht te bereiken, geheel verkeerd is, en noodlotti ge gevolgen zal hebben voor den boerenstand. Het bestuur had dus ook geadviseerd deze melk beperking niet in te voeren. In ieder geval zal moe ten worden gestreefd naar een vereenvoudiging in de uitvoering; een standpunt waarmede de Regeerings- commissaris het volkomen eens was. Jaarverslag 1934. De heer Van Buuren bracht vervolgens een kort verslag uit van de werkzaamheden van den Bond in 1934. Wij vermelden hieruit, dat door den leeraar- technicus 94 bezoeken werden gebracht aan de fabrie ken; dat volgens een door hem opgemaakte staat thans 20 der melk aan de Bondsfabrieken op be- rekend-vet wordt uitbetaald en de rest of 80 op zuiver vet. Besloten werd voor 1935 weer 3 kaaskeuringen te houden en dat nog steeds om de 14 dagen een bote- keuring wordt gehouden. De afname van iedere fabriek is vooruitgaande en bedroeg in 1934 10 meer dan in 1933. 0o> Gevraagd werd hoe het. stond met de controle van melk aan de fabrieken. Geschiedt dat kosteloos? Van de bestuurstafel werd geantwoord, dat "iedere fabriek monsters naar het laboratorium van den bond kon opzenden en dat dan de controle gratis ge- geschiedde. Het jaarverslag werd daarna goedgekeurd. De Voorzitter meende nog te moeten zeggen, dat de maatregelen inzake de melkbeperking niet moesten worden gesabotteerd, hoezeer men deze maatregelen ook zou afkeuren. Hoe een en ander zou verloopen, kon spr. niet zeggen, maar wel kon hij mededeelen, dat de Regeeringscomüiissaris de toezegging heeft gedaan, dat er voor goed georgani seerde fabrieken geen kosten zouden verbonden zijn aan de gewijzigde administratie. De heer Zijp uit Abbekerk meende daarentegen, dat algemeen lijdelijk verzet hier alleen helpen kon. De Voorzitter liet dezen raad geheel voor reke ning van den heer Zijp, doch adviseerde dezen niet op te volgen, omdat daaruit ellende zou voortvloeien. De heer Groot uit Marken-Binnen was van oordeel, dat de eenige weg om uit de ellende te komen, was een hoogere heffing op de akkerbouwproducten en verdere veevoeders. Geen beperking van de melk, zeide spr., doch stopzetting van de margarine. De Voorzitter antwoordde, dat het denkbeeld van den heer Groot door zeer velen wordt gedeeld, doch het bestuur kan geen invloed uitoefenen op de maat regelen welke genomen worden. Wij weten evenwel, dat de Regeering voor een en ander een open oor heeft; intusschen dient te worden afgewacht, wat in deze richting zal worden gedaan. De heer Groot stelde een motie voor, om aan de Regeering te verzoeken, het systeem van Landbouw en Maatschappij te volgen. De Voorzitter achtte een dergelijke motie in deze vergadering niet op haar plaats. De discussie werd daarop gesloten. Rekening en verantwoording 1934. De commissie voor het nazien van de rekening van den bond bracht vervolgens verslag uit van den fi- nantieelen toestand. Het batig saldo 1933 bedroeg f700.03. De rekening sloot met een totaal aan ont vangsten van f 18818.53 en aan uitgaven van f 17166.61%j. Batig slot 31 December 1934 derhalve f 1651.9iy2- De omzet van het Coöperatief Magazijn bedroeg f15000; de netto-winst f800.en het reservefonds f9000.—. Zonder op- of aanmerkingen werd de rekening goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede, dat er 35 Fabrieken ver tegenwoordigd waren. Verkiezingen. Hierna volgden de verkiezingen. a. Verkiezing van een lid van bestuur: aftredend en niet herkiesbaar de heer A. Kout. Na een tweede vrije stemming en een daarop ge volgde herstemming, tusschen de heeren Kuiper en Van Diepen uit Groothuizen, werd laatstgenoemde ge kozen. b. Verkiezing van een lid van de commissie voor de kaaskeuringen; aftredend en niet herkiesbaar de heer D. Knol. Benoemd werd de heer J. Klaversma uit Binnen- wijzehd. c. Verkiezing van een lid van de Commissie voor de Boterkeuringen; aftredend en niet herkiesbaar de heer H. Boer (wegens vertrek). Benoemd werd de heer A. J. H. Ens, uit Texel. d. Verkiezing van een lid van de Commissie voor Landbouwcoöperatie; aftredend de heer J. Dok ter, herkiesbaar. De heer Dokter werd bij acclamatie herkozen. Commissie voor Landbouwcoöperatie. Besloten werd dit punt aan te houden tot de vol gende vergadering. Hierna werd tegen een uur gepauzeerd tot kwart voor twee. Na heropening kwam aan de orde: Aanstelling adjunct-secretaris. Na de verkiezingen kwam in de middag-vergade ring aan de orde het bestuursvoorstel om over tc gaan tot de aanstelling van een adjunct-secretaris, om daardoor het contact met de fabrieken te ver sterken. Op dit voorstel heeft het bestuur de navolgende toeiichting gegeven: Het idee om den secretaris geheel voor den bond te krijgen hetwelk in de vorige vergadering werd naar voren gebracht is niet te verwezenlijken, omdat de secretaris zich verplicht acht, om tegen over zijn andere functies ook op zijn post te blij ven, deels omdat men hem ook daar gaarna wil houden, anderdeels omdat zijn medewerking ook daar noodig is. Het bestuur kan deze opvatting eerbiedigen en wil den heer Nobel ook als secreta ris behouden, wat ook de wensch der ledenverga dering is. Het bestuur komt daarom met het voor stel tot aanstelling van een adjunct-secretaris, die onder leiding van den secretaris, het contact met de fabrieken zal verbeteren en medewerken aan de vele zaken van het secretariaat. Het is de bedoe ling om voor deze functie een salaris van f 1500 te geven, met een proeftijd van een jaar, om de ge schiktheid van den nieuw benoemde te leeren ken nen. De Voorzitter zeide, dat het niet dan na zeer lang durige besprekingen het bestuur met dit voorstel komt. Het doet dat met de grootst mogelijke meer derheid. De heer Hogedoorn uit de Beemster stelde voor het secretariaat door één. persoon te doen waarnemen, zulks in het belang van den bond. De heer Groot uit Stompetoren vroeg of bet sala ris van f 1500 voldoende was om een geschikt per soon te vinden. De heer Wit uit Berkhout had zich over dit voor stel verwonderd. De tijden zijn er niet naar, aldus spr., om hier f 1500 uit te geven aan salaris voor een adj unct-secretaris. De Voorzitter, de sprekers beantwoordende, zeide dat het voorstel van één secretaris voor den bond niet was te verwezenlijken. In het belang van het contact tusschen de fabrieken en den bond is een adjunct-secretaris beslist noodig. Spr. meende, dat een salaris van f 1500 in de tegenwoordige tijden vol doende was en er zeker een geschikt persoon zou kunnen worden gevonden. De benoeming zal gelden voor den tijd van èèn jaar is de man geschikt ge bleken, dan kan het salaris door de algemeene ver gadering nader worden vastgesteld. Zeker is zuinig heid geboden, doch deze uitgave is ln het belang van den bond. De heer De Goede uit de Wijde-Wormer, meende, dat door de benoeming van een adjunct-secretari9 de contributie zou moeten worden verhoogd. Het gaat niet op in deze donkere dagen f1500 uit te ge ven voor een adjunct-secretaris. Waardeerende, hetgeen de heer Nobel als secre taris voor den bond deed, meende spr., dat indien de heer Nobel zijn functie niet naar behooren kan ver vullen, hij door een jongere kracht diende te wor den vervangen en hem dan een klein pensioen toe te kennen als belooning voor de diensten aan deu bond bewezen. (Applaus). De Voorzitter antwoordde, dat de mogelijkheid be stond, dat nieuwe leden zouden toetreden. Ook be schikt de bond nog over verschillende reserves, daar kan een gedeelte van worden gebruikt. Spr. hoopte, dat daardoor contributieverhooging zou wor den ondervangen. Het bestuur kon niet nalaten te zeggen, dat de heer Nobel, die nu 58 jaar is, nog over capaciteiten beschikt, welke slechts weinigen heb ben. Spr. zou het betreuren, indien de heer Nobel moest heengaan. De adjunct-secretaris, opgeleid door den secretaris, moet mettertijd de meest geschik-" te man zijn. De heer Jimmink uit 't Zand zeide, dat de alge meene vergadering wel den heer Nobel wilde behou den, doch dan ook geheel z'n persoon. Dat is intus schen niet gebeurd. Met opzij zetten van alle per soonlijke gevoelens, mag het belang van den bond niet uit het oog worden verloren. De secretaris, de heer Nobel, antwoordde, dat het hem onmogelijk was zijn andere functies neer te leggen. Maar vergeten mocht niet worden, dat hij steeds tijd genoeg vind, de belangen van den bond te behartigen en nimmer heeft spr. gevraagd, aan het omvangrijke werk iets te verdienen. Finantieel meende spr., was het bestuursvoorstel zeker te ver dedigen. Voor een jongen man, zeide spr., is vol doende werk te vinden. De heer Wit uit Berkhout wilde er den nadruk op vestigen, dat nimmer den heer Nobel tekortkomin gen zijn verweten. De Voorzitter zeide, dat het secretariaat van den Noord-Hollandschen bond het minste kost van alle bonden. De heer Hogedoorn wilde opmerken, dat zijn fa briek genoeg prijs stelde op den persoon van den heer Nobel, om het bestuursvoorstel te steunen. De heer Veldstra uit Opmeer wees op het belang van den bond, dat met aanneming van dit voorstel in alle opzichten gediend zou zijn. Hierna werd overgegaan tot stemming, met het resultaat, dat het bestuursvoorstel werd aangeno men met 93 stemmen voor en 73 tegen. Algemeene toestand voor de zaivelprodutie. De heer dr. C. Eigenraam, handelsconsulent van den Alg. Ned. Zuivelbond, deed vervolgens eenige mededeelingen over den algemeenen toestand voor de zuivelproducten, in het bijzonder voor de kaas. Spr. begon met te zeggen, dat de zuivelindustrie thans onder voogdij stond van tal van maatregelen door de Regeering getroffen, al is het nog geenszins een verloren zaak. De kaasafzet dreigt uit het spoor te loopen, wij we ten wel hoeveel kaas wordt geproduceerd, doch wij weten niet hoeveel daarvan in consumptie gaat. In 1925 was de productie 42 millioen K.G.; in 1927 43 mill.; in 1930 52 mill., in 1932 56 mill. en in 1934 60 millioen. De winkelprijs daalde van 1925 fl.74 tot fl.40 in 1930 en f0.79 in 1934. Er diende echter te worden gestreefd naar een hoogeren prijs, want deze daling noemde spr. zeer teleurstellend. Spr. zeide, dat het eigen land verzadigd was van kaas, doch daarmede wilde spr. geenszins zeggen, dat er geen propaganda diende te worden gemaakt voor goede kaas. Integendeel! Als men bedenkt, dal voor het binnenlandsch kaasverbruik liefst 12 milli oen af 20 bestaat uit minder vette- of magere kaas, dan komt toch wel de wensch naar voren, dat hier de volvette kaas, de betere soort dus, diende te wor den gepropageerd. Het eerst noodzakelijke achtte spr. een heffing op het binnenlandschkaasverbruik en voorts terug naar den export, omdat thans van een verliesgevend ex port moest worden gesproken. Over de oogenblikkelijke moeilijkheden sprekende, zeide de heer Eigenraam, dat minder kaas in het binnenland en meer kaas naar het buitenland, de eenige goede politiek moest worden genoemd. Concludeerende zeide spr., dat hij het niet anders kon zien dan toepassing van het heffingssysteem voor kaas, zooals dat bij de boter het geval is. Bij de exportmogelijkheid moest in de eerste plaats gedacht worden aan Amerika, Palestina en Indië; wanneer in het algemeen de export wordt bevor derd, behoeft de toekomst niet donker te worden in gezien, aldus eindigde spr. (Applaus.) Na deze mededeelingen volgde eenige gedachten- wisseling. Wensohen van den Frieschen Zuivelbond. Het volgende punt der agenda vormde een bespre king der punten door den Frieschen Zuivelbond aan Positie opnieuw versterkt, maar over de toekomst hangen schaduwen. In het jaarverslag 1934 van de A.V.R.O. wordt ge constateerd, dat de A.V.R.O. niettegenstaande de on gunstige tijdsomstandigheden, een goed jaar heeft gehad. Het aantal leden liep iets terug. Bij de telling op 1 October 1934 bleek dit te zijn 198.187. Dit beteekent een teruggang van niet ten volle 1 pet. tegenover 1933. De vrijwillig door de leden bijeengebrachte con tributie bedroeg f 716.300 of pl.m. f 36000 minder dan in 1933. Het verslag zegt hiervan: De eerste oorzaak is de meeste voor de hand lig gende: de zorgen, waaronder de maatschappij ge bukt gaat, zijn ook de zorgen van onze ledenindivi- dueel. Salaris- en loonsverlagingen, verminderde werkgelegenheid, algeheele werkloosheid zijn zaken, die ook de financieele draagkracht van de A.V.R.O.- leden ondermijnen. Bij de noodzakelijke versobering der huishoud-budgetten komt klaarblijkelijk ook de Luistervink-bijdrage onder het mes. Voor zoover wer kelijke nood tot zulk een bezuiniging'noopt, kunnen wij het slechts als een voordeel van ons Nederlands omroepstelsel beschouwen, dat het beginsel: „bij drage naar draagkracht" er zoo in verankerd ligt. Van de „Radio Bode", het weekblad van de A.V. R.O. is de oplaag ongeveer *4 millioen exemplaren per week. Mede dank zij de baten uit de exploitatie van de Radio Bode, kon het bedrijfs-overschot over 1934 ruim f 600.000 bedragen. Het kapitaal van de A.V. R.O. kwam daardoor na afschrijving tot op f 1 van alle bezittingen (met uitzondering van het Effecten bezit) op 2.5 millioen gulden. Aan de omroep-pro- gramma's werd bijna 625.000 gulden ten koste gelegd. „De vooruitzichten voor 1935", aldus de heer Vogt in het verslag, „hoewel niet ongunstig te noemen, werpen toch donkerder schaduwen, dan wij vroeger wel hebben zien hangen." Tot en met Maart 1935 stortten de Luistervinken n.1. ruim f 300.000 aan contributies. Toch wordt het bedrijfsoverschot voor 1935 voorzichtigheidshalve ge raamd op niet meer dan f 200.000. Het verslag wijdt vervolgens hoofdstukken aan A.V.R.O.'s positie in de Omroep, A.V.R.O. en Over heid, de Golflengtesituatie, het Zendervraagstuk etc. De voltooiing van de nieuwe Studio te Hilversum wordt tegen het voorjaar van 1936 tegemoetgezien. SANEERING BLOEMBOLLENTEELT. Worden surplusgelden voor 100 uitbe taald. In het „Kweekersblad" lezsn wij het volgende: „Van zeer betrouwbare zijde vernemen we, dat er aan de 60 uitbetalingen der surplusgelden geluk kig een einde is gekomen. De volle 100 zal worden uitbetaald. De uitbetalingen zullen thans met groo- ten spoed geschieden en kunnen binnen enkele da gen tegemoet gezien worden. Plan 1935 heeft zijn beslag gekregen, zal spoedig bekend gemaakt worden en zal gaan in de richting van garantieprijzen." Blijkens onze informaties is dit bericht voorbarig. De besprekingen in Den Haag worden ook vandaag nog gehouden, een beslissing is er dus nog niet. De mogelijkheid van een gunstige oplossing is echter niet uitgeloten. GEWEZEN HOOFDAGENT IN HOOGER BEROEP. De doodslag op commissaris Ellenberger. Maandag 17 Junl'a.s. zal het gerechtshof te 'sGra- venhage in hooger beroep behandelen de strafzaak tegen den gewezen hoofdagent van politie te Schie dam, die wegens doodslag op commissaris Ellen berger door de rechtbank te Rotterdam op 16 April jl. werd veroordeeld tot twaalf jaar gevangenis straf. den F.N.Z. ter kennis gebracht met het verzoek om de verwerkelijking daarvan te willen bevorderen: 1. Onmiddellijke verhooging van den toeslag van de melk is noodzakelijk. 2. Het vetvraagstuk zoodanig te regelen, dat de boter op de eerste plaats komt. 3. Maatregelen te nemen, waarbij een deel van de ondermelk, hetzij versch, hetzij als poeder bestemd wordt voor veevoeder. 4. Het crisisbeleid zoodanig te voeren, dat indien maatregelen noodig zijn, deze op tijd in te voeren en daarbij de noodige stabiliteit te beoogen. De voorzitter lichtte deze punten toe, waarna na een onderlinge bespreking beslo'ten werd, de verwer kelijking daarvan te bevorderen. Een ernstig protest! De heer Bus uit Wormerveer wilde ernstig pro- testeeren tegen de wijze, waarop de Regeering de boeren behandelt. Wij verhongeren en de marga rine-fabrikanten strijken de winsten op, welke ons werden onthouden. Er bestaat geen organisatie in het geheele land die zoo zich in den hoek laat trap pen dan de boerenstand. Daar moet een eind aan komen. (Daverend applaus.) Een stem: Eén week geen melk leveren, dan zou de regeering wel tot inzicht komen! De heer Bus: We kunnen niet altijd maar blijven aandringen op maatregelen welke de regeering moet nemen en die ze toch niet neemt. Het is een schande hoe men ons behandelt. De heer Blauwboer waarschuwde tegen het nemen van- repressaile-maatregelen, waarvan de boer zelf de dupe zou worden. De heer Kooiman: Maar het is uitvoerbaar, is het noodig dat 4/5 van den boerenstand naar den kel der gaat? De Voorzitter sloot daarop het debat. Beschrijvingsbrief Algemeene Vergade ring Alg. Nederl. Zuivelbond. Als laatste agendapunt werd behandeld de be schrijvingsbrief der Algemeene Vergadering van den Alg. Nederl. Zuivelbond op 6 Juni a.s. Gehoopt werd, dat de afgevaardigde naar de ver gadering zou formuleeren, de wenschen welke in deze vergadering waren naar voren gebracht, om deze de algemeene vergadering voor te leggen. De Voorzitter zegde zulks toe. Rondvraag. De heer Olivier (Assendelft), wilde de massa in beweging brengen, om de regeering te wijzen op den noodtoestand der boeren. De Voorzitter antwoordde, dat de verantwoorde lijke personen zeker weten, hoe ernstig de toestand is, ook de boerenvertegenwoordigers zijn daarvan op de hoogte. De heer Olivier: Dat geeft niet genoeg; de Regee ring moet het zien, dat is mijn meening! De Voorzitter zag daarin geen heil. De heer Van Diepen vroeg, of het bekend was, dat de leden binnenkort heffingvrije boter zouden krij gen en of de Minister uitgenoodigd was op de ver gadering van den Zuivelbond? De Voorzitter zeide, dat het in de bedoeling lag heffingvrije boter tot een bepaald kwantum beschik baar te stellen. De Minister wordt steeds uitgenoo digd op de vergadering, doch meestal stuurt hij een vertegenwoordiger. (Gelach). Daarna sluiting om ruim half vijf.

Schager Courant | 1935 | | pagina 11