Dc Brabantsche Brief BANNE VALKKOOG. POLDER 'T HOEKJE. van Dré. KAAGPOLDER. Vergadering met hoofdingelanden op Woensdag 22 Mei 1935, 's middags om half drie. Afwezig is de heer T. Rens Cz., die tijdens het le zen der notulen ter vergadering komt. De Voorzitter, de heer T. Rens Az., opent de verga dering, en heet allen, in het bijzonder den nieuwen hoofdingeland, den heer R. Bijpost Mz., welkom; te vens wenscht spr. burgemeester Klerk, penning meester, geluk met diens herstel. De secretaris, de heer G. C. Sloof, leest hierna de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen Is een schrijven van den heer A. Mul, houdende verzoek tot ontslag als watermolenaar van de Banne. Het college stelt voor den heer Mul eervol te ont slaan. Aldus besloten. Een verzoek van den heer C. Mul, om zijn vader den juist genoemden watermolenaar een pen sioen te verleenen. Het college stelt voor dit verzoeik voor kennisge ving aan te nemen. Allen voor. De heer Barten dacht, dat aan de functie van mo lenaar een pensioen verbonden was. De Voorzitter zegt, dat dit inderdaad juist is; de heer Mul heeft echter indertijd gevraagd ontheven te worden van de bepalingen der pensioenwet, wat hem is toegestaan. Alle recht op een pensioen is daardoor evenwel vervallen. Ook de Ned. Bond van Personeel in Overheids dienst drong aan op het geven van een pensioen. Van den heer M. Kuiper is nog een schrijven in gekomen, waarin stond vermeld, dat de heer Kui per accoord ging met de voorgestelde vergoedingen voor de vergaderingen. De nienwe molenaar. De vergadering ging nu in comité voor de bespre king van die personen, die gesolliciteerd hadden naar de betrekking van watermolenaar. Het college had de volgende voordracht opgemaakt: 1. F. Tuithof, Oudesluis; 2. C. Tin, Haarlem; 3. A. Wiedijk, West-Graftdijk. Toen men na ampele discussies tot stemmen over ging, was de uitslag dat de heer Wiedijk 6 en de heer Tin 5 stemmen op zich had vereenigd. De heer Tuithof vermocht geen stem op zich te verzamelen, zoodat benoemd was de heer A. Wiedijk. De Voorzitter hoopte, dat deze keus een goede voor de Banne zal zijn. Rekening 1934. De penningmeester, burgemeester Klerk, behandel de vervolgens de rekening 1934. De ontvangsten heb ben bedragen f 10.566.86; de uitgaven f7.141.20, alzoo een voordeelig slot van f3.425.66. Den penningmeester wordt dank gebracht voor zijn keurig beheer. Rondvraag. De heer L'. Barten heeft de kadescliouw meege maakt, en toen niet bepaald een gunstigen indruk gekregen. Zou het niet gewenscht zijn, meer kosten ie leggen aan de schoeiingen? Het was niet tip-top in orde. De Voorzitter zegt, dat naderhand een groot ge deelte der schoeiingen met takken is bijgevuld, zoo dat het nu beter is. De hoogte der schoeiingen is bovendien voldoende, terwijl het peil van den zomer nog zal dalen. De heer Barten dacht, dat wanneer het eenmaal in orde was, het niet zoo moeilijk zou zijn de schoeiin gen in orde te houden. De heer Gootjes deelt mede, dat de gedeelten, die wat te wcnschen overlieten, op het oogenblik in een goeden toestand verkeeren. Do heer Barten neemt met een en ander genoe gen. De heer Bijpost dankt voor de vriendelijke woor den tot hem gesproken. Wegenverbetering in zicht. De h'eer T. Rens Cz. vraagt hoe het moet met de stukken weg van Groenveldsluis tot Tolkerdijk en van sprekers woonplaats tot de Galgekade. De Voorzitter wil den toestand voorloopig laten zooals die is. De kosten voor verbetering zullen hoog zijn en de tijden zijn er niet naar, veel geld uit te geven. De heer Rens oordeelt dat er wat aan de wegen gedaan moet worden en zag ze graag geteerd; op deze manier blijven ze stofnesten; kortom, het is een Tommelige troep. Ook de heer Glas kan wel met het idéé van den heer Rens meegaan, al zullen de kosten een bezwaar blijven vormen. Het is natuurlijk het beste het werk niet in eigen beheer te verrichten, maar door het Hoogheemraadschap te laten uitvoeren. In dien geest wordt dan ook met 74 stemmen be sloten, zoodat men zich met het Hoogheemraadschap in verbinding zal stellen. De heer A. Klerk brengt dank, dat men de ver gadering tot na zijn herstel heeft uitgesteld; bij de behandeling van de rekening is spr. graag zelf aan wezig. Ook is spr. erkentelijk voor de hartelijke woor den, door den Voorzitter tot hem gericht. Nadat de heer Glas nog op den hoogen waterstand heeft gewezen, volgt sluiting. Vergadering van stemgerechtigde ingelanden op Woensdag 22 Mei 1935, des voormiddags 11 uur bij den heer H. Schricken te 't Zand. Voorzitter de heer Jb. Visser; secretaris-penning meester de heer A. de Heer. Aanwezig zijn negen stemgerechtigde ingelanden; het bestuur inbegrepen. De Voorzitter heet de aanwezigen welkom, opent de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen voor te lezen. Onveranderd worden deze goedgekeurd. Mededeelingen. Voorzitter deelt mede dat thans de duiker in den Rijksweg moet worden vernieuwd, vandaar het voor stel onder punt 6 der agenda, tot het aangaan eener geldleening. Nadere toelichting zal straks gegeven worden. Rekening 1934. Namens de commissie tot nazien der rekening 1934 brengt de hoer G. Keijzer verslag uit. De commissie adviseert tot goedkeuring dier rekening onder dank zegging aan den penningmeester voor zijn gehouden beheer. Voorzitter zegt dc commissie dank voor haar werk. De rekening sluit met een ontvangst van f 3596.94y>, een uitgaaf van f 2857.451/», batig saldo f 739.44. Begrooting 1935. Post voor post wordt do begrooting nagegaan. Zij sluit in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 6027.29, met een post onvoorzien van f 762.82. In het bedrag van I 6027.29 is opgenomen een bedrag van f 2250, in ontvangst en uitgaaf als geldleening voor vernieuwing van den duiker in den Rijksweg. De lasten blijven zooals vorig jaar, n.1. f7 per H.A. Do begrooting wordt aldus vastgesteld. Vernieuwing duiker en geldleening. In verband met de vernieuwing van den duiker deelt de secretaris mede dat indertijd de polder ver gunning heeft gekregen voor het daarstellen van een duiker in den Rijksweg onder voorwaarde, dat vernieuwing en herstelling zouden zijn voor rekening van den polder. Toen later in verband met de ver breeding van den Rijksweg de vernieuwing zulk een groote som zou eischen, heeft R.W.S. de helft der kosten voor zijn rekening genomen. Nu is de brug bij de Kolksluis en onzen duiker in één bestek aan besteed. Begrooting was voor de brug aan de Kolk sluis f 6750, voor de duiker f 5700, waarvan wij moe ten betalen f 2850, of 2850/12450, d.i. 19/83 der kosten van het geheele werk. Het werk is aanbesteed voor f 9740. 19/83 hiervan is ongeveer f 2250, welk be drag als 3e termijn door den polder moet worden be taald aan den aannemer. Door het bestuur is aan het College van Ged. Sta ten gevraagd op welken looptijd voor die leening zou kunnen worden gerekend. Als antwoord werd genoemd een termijn van ten hoogste dertig jaren. Besluit tot aangaan eener geldleening. Na deze toelichting werd besloten het bestuur te machtigen tot het aangaan eener geldleening groot f 2250, met een looptijd van 30 jaar en tegen een rente van ten hoogste 5 pet. 's jaars. Opgemerkt wordt dat tengevolge dezer leening wel geen verhooging van den omslag noodig zal zijn. Commissie tot nazien der rekening 1935. Tot leden der commissie tot nazien der rekening worden weder benoemd de heeren C. Borst Kz., G. Keijzer en A. Kos. Rondvraag. De heer C. Borst vraagt of er nog veel slootwerk is. Voorzitter zegt van 't jaar niets meer te willen laten doen. Volgend jaar kunnen we weer zien; het bestuur wil zoo mogelijk verhooging van polderlasten voorkomen. De heer S. Kooger heeft met genoegen de bespre kingen gevolgd. Ze waren voor hem interessant. Hij verheugt zich in de goede verstandhouding, die blijk baar in den polder bestaat. Hierna sluiting. s u,t de omgeving LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. Teraardebestelling mei. A. J. Wouda. Op de algemeerie begraafplaats alhier had Don derdag de teraardebestelling plaats van mei. A. J. Wouda, die bij haar leven eedurende langen tijd onderwijzeres is geweest aan do O.L. School, alhier. Gesproken werd door den weleervv. heer Ds. Boeke van Schoorl. die herinnerde aan het leven van de overledene. Vele jaren heeft zij zich gewijd aan haar taak, de opvoeding van de jeugd en velen, die haar heden hebben zien voorbijgaan op haar laat ste reis naar haar rustplaats in de nabijheid van den die haar dierbaar waren, zullen met dankbaarheid aan haar hebben teruggedacht. En dat die laatr ste reis juist plaats vond op het uur. waarop de school, waar zij haar beste krachten heeft gegeven, uitkwam. Hoewel nog betrekkelijk in de bloei van haar leven heeft mei. Wouda^ toch een heele le venstaak vervuld. Spr. richtte troostwoorden tot de nabestaanden, waai- de overledene de laatste jaren van haar le ven. in liefdevolle verzorging, heeft doorgebracht. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer J. Rutsen, voorzitter van de afeeling Lange- dijk van de Ned. ver. tot Afschaffing van Alcoholh. Dranken. Spr. roemde de werklust en nauwgezet- Ulvenhout, 21 Mei 1935. Menier, Wij rijen teugeswoordig wél parmaantig mee in den weareld-Vrede! Gin stad of stadje meer, da z'n eigen as zoodanig respecteert, of daar wor- ren maneuvels gehouwen teugen den aanstaanden gasoorlog! En as ik 't daar zoo 's over hebben wil, dan komt da, omda z'ok bij ons in de stad Berda zijn bezig gewiest mee die oefenin gen. Ochja, hoe is da? As op 't durp 'nen mensch z'n been brikt, dan zijn we daar meer van ontdaan, dan van 'n bericht in de kraant, dat er 'n millioen Chineezen zijn opgevreten deur dc ratten, om 's iets te zeggen. En da komt nou nie daar vanoaan, da wij den ken: „ollce, daar zijn meer Chineezen in de wea- rcld, dan Ulvenhouters", ok nie omda wij iets „heb ben" teugen 't Laand van den Pindaman, maar hoe verder af, hoe minder de belaankstelling. En toen ik verlejen week zoo ineenen mee mijnen wagel midden in 'nen namaak-oorlog ree, ollee, toen kreeg ik toch 'nen aarigen smaak in mijnen mond. 't Was plotseling zóó dichtbij, *t resultaat van twintig jaren Vredestichterij, da'k er efkens van verschoot. 'k Docht, Dré, docht ik, hier kunde gij wa leeren. En ik zeg maar zoow, amico: 'nen mensch is nooit te oud om te stikken! 'k Zette dus gaauw mijnen wagel laankst den kaant, douwde den pin tusschen twee straatsteenen in en 'k vrong m'n eigen tusschen de menschen naar de eerste rij. Nouw, 't ging er naar toe, jonk! Boven, in den gevel van 't stadhuis hing 'nen soortement van omgekeerden trechter en da dink loeide, of heel de stad in braand stond. Da was zooveul as onzen Kuster z'n klokske, da klept ten bewijze dat do kerk beginnen gaat. 'n Waarschou wing. Ge begrept: 't waren maneuvels. Dus 'nen Ginne- raal of 'nen aanderen hooge, ik ben nooit verder gekomen onder dienst as plotsvervaangend kurpe- raal en da nog maar éénen avond, toen hij mee z'n ineske uitmoest, zooda veur mijn alles boven den raang van sergeaant majoor plusminus „ginneraal" is maar den een of aanderen hooge dan, trad op as luchteskader en strooide vlammekes in de rondte in plak van bommen mee mosterdgas. De bommen wa ren nog nie koud, of daar lag al 'nen dooie! Ik trof 't kollesaal, 'k had sjuust 't gezicht op 't lijk. 'n Heel seerjeus en net lijk wós 't ok, waant in plak van 'n pepke aan te steken, ging 't netjes 'n kwar tier op dc keien leggen. Qefadictandsch.latidficista 1 doos 20 ct.-tube 40 en 60 ct. 1 heid, waarmee de overledene haai* functie van pen- ninjrmeesteresse dezer afdeeline heeft vervuld. Tot de familie sprak de heer Rutsen eenige har telijke woorden van deelneming, waarna deze een voudige plechtigheid was beëindigd. OUDKARSPEL. In ,,'t Huis de Brederode" van den heer G. Vis. wordt od Hemelvaartsdag onder muziek van Gebr. Van Meurs gedanst. Men leze de advertentie. W I E R I N G E N Collecte. Burgemeester en Wethouders verleenden aan de Vereeniging „Zonnestraal" tot het houden van een collecte op 22 Juni a.s. Bouwvergunningen. Vergunning is verleend aan: Het bouwbureau „De Wieringermeer" tot den bouw van 22 woningen te Wiermgervverf (Wieringenmeerpolder)G. Lont Szn.. tot den bouw van een dubbel woonhuis te Zandhuren: aan B. Bakker voor den bouw van een woonhuis aan de Zwinstraat en aan Jn. Metselaar Jbz. tot den bouw van een woonhuis mot landbouw- schuur aan den Polderweg. Drankwet. Ingevolge de Drankwet is aan A. A. Russelman. voor het perceel Koningsweg 32a. winkel en terraa en aan de Wed. J. Vroone, voor de winkel van het perceel Hoofdstraat 5 een verlof B verleend. Oniterwiizend personeel. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L. school te Westerland is. ter vervanging van den heer P. Cor- nielje aan wien ziekteverlof is verleend, benoemd de heer F. Naerabout. onderwijzer te Hilversum. Burgerlijke Stand (van 17 tm. 23 Mei 1935). Geboren: Christiaan Dirk, z. v. P. Lont Dzn. en Chr. Hoogmoed; Hendrik, z. v. C. Schrier en A, Folkers. Ondertrouwd: geene. Gehuwd: geene. Overleden: P. Tijsen, vr. 75 fr.. eohtg. van M. Tijsen; J. Wageanaker, vr„ 50 jr.. echtg. van Jn. Keijzer. WIERINGERMEER Drinkwater voor schippers. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Nooderkwartier ontving bericht, dat. ge volg gevend aan haar daartoe strekkend verzoek te Slootdorp èn te Middenmeer een waterleiding kraan voor schippers is aangebracht. OUDE N1 EDORP ZIJDEWIND. Dinsdag 21 dezer werd ten lokale van J. P. Pep ping aan De Weel publiek verkocht ten overstaan van Notaris Hilbrand te Obdam het woonhuis an nex café en kruidenierswinkel, eigendom van P. Ligthart Pzn. De verplichte overname van café en winkelinven taris was f 150.kooper van hot pand werd Jb. Molenaar te Heilo voor f 1790,—. W 1 ERIN GE RWAARP Op de openbare lagere school alhier heeft zich een geval van roodvonk voorgedaan. Toen kwamen de vuilnismannen, de gemeenterei niging zoogezeed. En zuil ie strooiden om den dooie 'nen witten kraans van bleekpoeier. Ik docht eerst da ze da dejen om 'm goed te zien, waant de motorpliesie ree nogal druk in de rondte en eh lijkenschennis is zelfs in 'nen namaakoorlog te bar, maar daarna wier heel de markt mee de bleekpoeier besneeuwd. Toen kwam er 'nen aanderen wagel van de reini ging en die begost water over 't witsel te sproeien, zoodat heel de markt begost te ruuken as ons ach terhuis op Maandag, as Trui aan den wasch staat. Ge verstaat, dat al die mannen 'n gasmasker veur d'r gezicht hadden. Waar ik ditte van geleerd heb ik heb m'n oogen goed den kost gegeven, ge kunt nooit weten, na zooveul Vredestichterij, maar ditte heb 'k toen in de gaten gekregen: ge mot nie toevallig verkou- wen zijn, as ze daarboven op de „flitspuit" gaan dou wen, waant oewen kokkerd snutten, mee zo'n dink veur, is onmeugelijk. En krabben as 't juukt, is evengoed uitgesloten! Terwijl den Blaauwe, die allij pruimt, 'n heele toer zal hebben as 't eenmaal „zoo wijd" is, om deur dieën slurf tc „kitsen". Affijn, dat allegaar tusschen 2 hokskes en stripkes. As do- boel was natgespoten, kwamen de rooie- kruismannen 't lijk halen. En mee dat ze 't oprop- ten, viel éénen z'n gasmasker mee 'nen kwak op den dooie z'nen kop. 't Lijk vroeg toen aan den Rooie- kruisman of ie bcla hm laaitafeld was en da waren de leste woorden die 't lijk sprak. Waant één minuutje later was 't siecuur opgeborgen in 'n zie- kenwageltje en wier ie „achter de coulissen" gere- jen za'k maar zeggen. Vijf minuten later stond den dooie naast me. „Zijde nouw in de hel of in 't vagevuur?" vroeg ik 'm. „Mijn m'n zorg," sprak 't lijk: ,,'k ben blij da'k weer op m'nen pooten staai." „Ze hebben 'n portretje van oe gemokt", zee ik: „toen ge dood was." „Weet ik," zee-t-ie: „da's veur de kraant, maar 't komt nie onder de fermilieberichten." Ondertusschen had den gasafweer nie stilgestaan! Steeds kwamen nuuwe wagels van de reiniging aangerejen. Mee zaand, mee water, mee vegers en dweilen 't stond nie stil. Maar ditte heb ik er o.a. van geleerd, amico: „den gas-oorlog zal hoofdzakelijk gevoerd worden deur vuilnismannen." Oh, daar zijn nog meer maneuvels gehouwen, maar die heb 'k nie allemaal af kunnen wochten. 'k Moest verom naar Ulvenhout, wilde-n-ik alvast thuis nog 'n bietje den lieven Vrede bewaren....! Waant da ziede dikkels: ge zult buitenshuis al 1? meugelijke moeite doen, om den vrede te bewaren en 'n heel leger klaanten content stellen en as ge thuiskomt, hebt ge oorlog veur ge 't wit. En dan hed- de dikkels meer last van zo'n oorlogske mee ocw wijf, dan van 'nen heelen weareldoorlog...! Maar inpersant: 't Ziet er merakels ongezellig uit, in de weareld. Daar staat geschreven: en eenmaal zullen de levenden de dooien benijden". Vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden op Woensdag 22 Mei 1935, nam. 8 uur, ten locale van den heer A. de Graaf. Aanwezig 10 ingelanden. Waarn. voorzitter de heer J. A. Schenk, Secreta ris de heer Jb. Bakker Az. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, liet lezen der notulen wordt uitgesteld. De secretaris deelt het een en ander mee omtrent converteering van een geldleening en de mogelijk heid tot verminderde aflossing. Uit een onderhoud met een tweetal ambtenaren van de Provinciale Griffie is gebleken dat een der gelijk besluit wellicht door Ged. Staten zal worden goedgekeurd. Van het lichaam, waar de leening is geplaatst, is bericht ingekomen, dat zoowei tegen de aflossing als tegen verlaging van het rentetype van 4IA tot 4 1/8 geen bezwaar bestaat, waarbij dan als voor waarde is gesteld dat voor vervroegde aflossing 1 boete zal moeten worden betaald. Voorzitter zegt, dat hij nog ecnig bezwaar ziet in de 1 boete, terwij] hij nog gaarne de leening ge plaatst zou willen zien tegen 4 De heeren Timmerman en Borst meenen, dat het aanbod wel te accepteeren is, doch kunnen zich er wel mee vereenigen, dat getracht wordt de leening tegen 4 te plaatsen. Besloten wordt het besluit van de vergadering van Stemger. Ingelanden, d.d. 30 Maart 1935 in te trekken. Inplaats van f2050.— per jaar, f1310.— per jaar af te lossen. De leening te converteeren zoo mogelijk in een 4 leening. Voorzitter deelt nog mee, dat een conferentie heeft plaats gehad met Ir. Memelink van het Prov. Electr. Bedrijf met betrekking tot de tarieven van dit be drijf. De heer C. Smit Gz., zegt, dat er een circulaire is verzonden van de Ver. van Noordholl. Waterschap pen, welke naar zijn meening niet is behandeld. Naar aanleiding daarvan is een vergadering gehou den in Amsterdam, waar over die aangelegenheid is gesproken. Voorzitter zegt, dat bij het onderhoud met Ir. Me melink geen enkel besluit is genomen en de beslis sing van een vergadering van Stemgerechtigde In gelanden zal moeten worden afgewacht. De Ver. van Noordhollandsche Waterschappen zal in deze advies worden gevraagd. Rondvraag. De heer Jb. Eriks vraagt voor hoeveel het riethak- ken en krooswerk is aangenomen. Voorzitter deelt mee van voor f 100. Hierna sluiting. Z IJ PE Burgerlijke Stand (van 17 tm. 23 Mei 1935). Geboren: Jan, z. v. Cornelis Mak en van Trijntje Grietje Heneweer; Rens Hendrik, z. v. Pieter Wai- boer en van Aaltje Quak; Cornelia Sinotta, d. v. Willem Jacob Bakker en van Anna Kalis. Ondertrouwd: Nicolaas Dirk Zeeman, veehouder, alhier en Grietje Maria Klerk, alhier; Jan Keet- man, oud 24 ir., metselaar, te St Maarten, en Neel- tje Boontjes, oud 18 jr., alhier. Getrouwd: Egbert Rijneirse. oud 22 jr., banketbak ker. te Bergen, en Neeltie Burger, oud 23 ir., alhier; Jan Stins, oud 24 ir., timmerman, te St. Maarten, en Maarije Buik, oud 25 ir., alhier. Overleden: Jan de Boer. oud 38 ir. (overleden te Castricum). H AREN K ARSPEL Gevonden een pak,inhoudende een paar coupons flanel. Verloren een zwart lederen portamonnaie. inhou dende een bankbiljet van 10 gulden en eenig klein geld. We schieten al aardig in die richting. Waant in Den Haag, heb 'k gelezen, bestaat al 'nen gaskelder. En de bedoeling is, om meer van zukke dingskes te gaan bouwen! We beginnen al bij 't leven onder den grond te kruipen. We hebben ons eigen beschaafd in 'n lcrin- geske. We zijn weer uitgekomen bij den toestand van holbewoning....! Terwijl 't in de bedoeling mot liggen, da we allemaal ons eigen hol, ons eigen graf gaan graven, om eenmaal, as ze daarboven ons willen gaan „flitten" as ongedierte, weg te kunnen kruipen en tijdelijk te huizen in ons hol-achter-'t-huis. Waant as ik 't goed gesnapt heb, dan is 't de be doeling van de Overheid, om ons op te voeien in stik gasafweer. We motten allegaar zelf zooiets knutselen, waant de overheid kan daar nie aan beginnen. 'k Heb 't geval mee de kameraads besproken. D'n Fielp was dalijk veur 'n prop-hol. „Kek 's", zee--ie: „de kwestie is deus, as wij mee z'n vijven 'n geriefelijk en gezellig holleke gra ven, dan kunnen wij, wét er ok gebeurt, rustig deur- proppen. Terwijl in rustiger tijen, as we alleen maar 'n harrestatie te vreezen ebben van den Blaauwe, deur den Jaan, zo'n holleke ok nie weg te poetsen is." Veurloopig is 't allegaar nog 'n aarigheidje, ami co, laten we 't nog nie te tragisch opvatten, da's veul, heel veul verkeerd, maar 't kón er van ko men. De wetenschap en den Vrede zijn zoow kollesaal gevorderd....! Den vredespresident, den op pervredestichter, is al gedikkereerd mee den nobelprijs veur den vrede en binnenkort wordt ie ge-adeld, - we schieten verdacht- veul op. Na twintig jaren konterbutie betaald te heb ben aan de Geneefsche Vredestichterij, kruipen we onder den grond weg veur de a.s. „flitterij". Waar ik og nog aan gedocht heb, is 't volgende. Zouwen de stejen gin ondergrondsche parkeerinrich- tingen kunnen bouwen, die meteen gas- en bomvrij zijn. In dagen van „Vrede" geraken dan veul auto's uit de straten, wat de veiligheid ten goeie komt en in dagen van oorlog beschikken we over massa- schuilplotsen tegen kerry-, piccalily-, mosterdgas en aandere gepeperde stikgaskes. Veural ok, omdat den stadschen mensch en de bui> gemeesters zoo fel op bouwen zijn! In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag alleen al, staan samen veertuigduizend woningen leeg, omdat er veertigduizend te veul zijn! Bóven den grond is 't nouw meer dan wellekes, dunkt me. Daar bleft aamper plak veur 'n grazende koei, laten ze nouw maar ónder den grond be ginnen! Daar komen we tóch allemaal terechte....! Aan don eenen kaant ontlasten we dc wegels en pleinen van stilstaande auto's, die alle verkeer in den weg staan, aan den aanderen kaant raken we wa bouwers kwijt en ten derde krijgen we beste vluchtholen, teugen dat de vrede volmokt gesticht is! En ik zeg maar zoo: as 'n heel volk leutig onder den grond zit te proppen, te bridgen of te pandoe ren, welken vijaand ziet dan kaans om hier ru zie te komen maken....? De waterlinie is uit don tijd. Daar fladderen ze overhenen, mee 't gemak of 'n 'nen oceaan is....! We motten nouw den grond in. Veur onzen tijd. Waant daar staat geschreven, afijn da witte! Ik schei er af. Veul groeten van hol tot hol oewen toet a voe DRÉ.

Schager Courant | 1935 | | pagina 14