Economische Kroniek Uit Bergen. Autarkie. Gedwongen krantenlectuur in Duitschland Twee meisjes door de woestijn. Amerikaansch marine-vliegtuig verongelukt Een sensationeele arrestatie. Ter dood veroordeeld wegens vergiftiging. SINT MAARTEN Woensdagavond vergaderde de Afd. St. Maarten van den Bond voor Staatspensionneering in café „De Tuinbouw" alhier. Aanwezig met bestuur 12 leden. Met een welkom aan leden en pers opende voor zitter deze bijeenkomst, wijzende tevens op de geringe belangstelling. Troost put voorzitter echter uit de laatst gehouden federatievergadering, alwaar een te houden landdag in bespreking werd gebracht, waarbij de opmerking werd gemaakt, wil men hiermede sla gen, dan moet men deze te St. Maarten houden. Feit is dus, dat er alhier nog lust tot strijden voor ons doel bestaat. Hierna werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Daar geen ingekomen stukken aanwezig waren, werd de rekening voorgelezen, welke bij monde van dep heer A. Louw ter goedkeuring werd aanbevolen op een ontvangst van f 174.70, uitgaaf f 154.79, saldo f 19.91. Bezit vorig jaar f65.83, totaal f85.74. Door den heer Glas werd hierna verslag uitge bracht over de laatstgehouden federatievergadering, waaruit wij aanstippen dat deze dit jaar haar zilve ren jubileum viert en dit wil gedenken door het houden van een landdag te Scnagen om hiermede dit jubileum ais propaganda-dag te bezigen. Naar aanleiding van dit verslag wordt besloten om voor dezen te houden landdag hoogstens f 10 voor het reservefonds beschikbaar te stellen. Volgt verslag der gehouden algemeene vergade ring, uitgebracht door den heer P. Appel, welke dit op een keurige wijze uitbracht en den dank van voorzitter verwierf. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief, welke nu juist niet veel belangrijks bevatte, werd aan de af te vaardigen leden vrij mandaat gegeven. Als afgevaardigden werden benoemd de heeren P. Appel en A. Louw en plaatsvervanger de heer J. de Pee. Voor de federatievergadering werd benoemd de heer J. Glas en plaatsvervanger de heer P. Kos, wel ke heeren deze benoeming allen aanvaardden. Bij de nu gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren J. Glas, A. Louw en A. Groet, met bijna algemeene stemmen herkozen en aanvaardden dit weer. Daar de rondvraag niets vermeldingswaard ople verde, sloot voorzitter met een woord van dank deze vergadering. INTERNATIONALE VEREENIGING „BELLAMY". De jaarlijksche Algemeene Vergadering. In café „Onder de Linde" van den heer v. Ame- rongen hield Donderdagavond de groep Bergen van de Internationale Vereeniging „Bellamy" haar jaar- lijksche algemeene vergadering. De voorzitter, de heer C. Fleumer, opende met een woord van welkom en betreurde de slechte opkomst. Hierop las de secretaris, de heer F. de Beurs, de notulen voor van do vorige algemeene vergadering, welke zonder op- of aanmerkingen werden goed gekeurd. Bij de ingekomen stukken, welke daarna aan de orde waren, was een schrijven uit Den Haag, met de mededeeling, dat de Bellamy-landdag op den Sden Pinksterdag te 's Gravenhage zou worden gehouden. Besloten werd den heer De Beurs voor de groep Bergen als afgevaardigde naar den landdag te laten gaan, terwijl eenige leden zich opgaven voor den tocht naar Den Haag. Het tweede ingekomen stuk was een schrijven van de groep Beverwijk, met mededeeling, dat op Zondag 30 Juni a.s. aldaar een gewestelijke landdag zal wor den gehouden. Verzocht werd te willen berichten, in hoeverre de groep Bergen aan het welslagen van dezen landdag zou willen medewerken. Er werd be sloten met zooveel mogelijk leden aan dezen dag deel te nemen. Wij vermelden vervolgens een schrijven van den secretaris van het Departement der Nationale Pro paganda, waarin de middelen waren aangegeven om tot een doeltreffende zomer-propaganda te komen. De bespreking hierover had tot resultaat, dat ge tracht zal worden met het Bellamy-Nieuws te colpor- teeren en de twaalf punten Bellamy-gedachte in .rui me mate te verspreiden. Voorts zal ook op andere wijze propaganda worden gemaakt- Als afgevaardigde naar de binnenkort te houden Algemeene Vergadering (datum nog niet bekend) werd daarna benoemd de heer F. de Beurs. Hierop had de bestuursverkiezing plaats. Het voor- loopig bestuur, bestaande uit de heeren C. Fleumer, voorzitter, F. de Beurs, secretaris en mej. Tegel, pen- ningmeesteresse, werd bij acclamatie tot definitief bestuur gekozen. Het adres van het secretariaat blijft derhalve ge vestigd: Leo Gestelweg 1, Bergen ^N.H.). Bij de rondvraag, welke daarop volgde, werden nog eenige zaken van huishoudelijken aard bespro ken, waarna sluiting volgde. HET VERSCHAFFEN VAN NACHTVERBLIJF. De Burgemeester dezer gemeente herinnert de in gezetenen aan de bepalingen van art. 14 der Alge meene Politieverordening, luidende als volgt: „Onverminderd het bepaalde bij art. 438 van het Wetboek van Strafrecht is een ieder, die personen tegen betaling nachtverblijf verschaft, of wel gemeu bileerde of ongemeubileerde huizen of kamers ver huurt, gehouden biimen 24 uren na aankomst dier personen, aan het gemeentebestuur in te leveren een door hem ondertcekende lijst, volgens model, vastge steld door B. en W., bevattende de namen van alle personen, dié gedurende den verloopen nacht te zij- nent nachtverblijf hebben gehouden, welke lijst kosteloos ter gemeente-secretarie verkrijgbaar Is. De verplichting tot inlevering, in het le lid van dit artikel bedoeld, bestaat alleen in het tijdvak van 15 Mei—1 October van ieder jaar." Op overtreding dezer bepaling is gesteld hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten 'hoogste f300. BERDOS a—B.S.V. adspiranten, 7—0. Neen, dat was geen partij! Als het de leiding van Berdos er persé om begonnen is geweest de B.S.V.- aclspiranten te kraken, dan is de opzet ongetwijfeld gelukt, doch indien het de bedoeling was den jeug digen Berdos-spelers een nuttige oefening te geven, dan kan gerust van een mislukking worden gespro-, ken. Immers, daarvoor was het verschil in leeftijd en als gevolg daarvan ook het verschil in physieke kracht te groot. Jongens op een leeftijd van 12 tot 14 jaar zijn geen serieuze partij voor knapen van 15 tot 17. Was het wonder, dat de doelverdediger van Berdos, een Goliath vergeleken bij z'n collega aan den anderen kant geen enkele maal voor moeilijk werk geplaatst werd? Zelfs niet, toen de B.S.V. ers na de rust den straffen wind tot bondgenoot hadden! En hel deed daarom prettig aan, dat de elf jon gens van den Kerkedijk, ofschoon ze niet de minste kans kregen, op een tegen punt, zwoegden en sjouw den, alsof er een kampioenschap op het spel stond en ze niets te verliezen hadden. Zeven-nul was in de gegeven omstandigheden nog niet eens veel, als we in aanmerking nemen, dat Berdos nog tal van op gelegde kansen miste, dat de miniatuur B.S.V.-kee per, Louis Daames, eenige fraaie saves verrichtte en twee ballen in z'n doel verdwijnen zag, welke zoo hoog waren, dat hij er met geen mogelijkheid bij kon. Tot overmaat van ramp scoorde Berdos twee maal uit opgelegde buitenspelpositie. Jammer dat Jan Eriks op het appèl ontbrak, de voorhoede miste nu alle verband en de kleine v. d. Berg, anders een handig en nuttig spelertje, kon het „De economische autarkie is een kapitale fout ge weest", zoo sprak Hitier deze week, stellig tot groote verwondering van velen. Ook wij hebben vreemd op gekeken. Want maar al te vaak hebben we dat an ders van hem gehoord en toen voor enkele jaren het nationaal-socialisme in Duitschland zijn intrede deed, was autarkie, dat is: zelf verzorging van een land met alles wat het noodig heeft, een der grond slagen, waarop de nieuwe richting een gezonde volkshuishouding meende te kunnen opbouwen. Wanneer men in die dagen trachtte een nationaal- socialistische voorman er van te overtuigen, dat autarkie toch werkelijk ook wel nadeelen bezat ik was herhaaldelijk daartoe in de gelegenheid dan was meestal een meewarig en minachtend lachje het antwoord en stond de ander verstomd over zoo veel onnoozelheid. Duitschland had uitstekende rog ge, waarom zou men dan nog tarwe importeeren? Roggebrood was héél voedzaam en gezond. Dat tegen over die geïmporteerde tarwe een export stond van Duitsche voortbrengselen, daar wilde men niet aan. Het Nederlandsch nationaal-socialisme gaat in precies dezelfde richting. In brochure no. 1, bevat tend het programma met toelichting, lezen we: „Van vrijhandel is geen sprake meer; vrijhandel „is geworden tot een mythe, een sage, een sprookje. „Jammer genoeg, want vermoedelijk bood vrijhandel „voor ons land de beste ontwikkelingskansen. Het „heeft echter geen zin, om over hetgeen niet be reikbaar is te weeklagen. „Noodig is, dat de consequenties van het protecti onisme worden overzien en dat met vaste hand de „koers gestuurd wordt, die, gegeven de veranderde „omstandigheden, theorethisch en practisch het doel matigst is. „De volkshuishouding dient van nu af aan opge bouwd te worden op nationalen grondslag (het vet gedrukte overgenomen uit de brochure), d.w.z. „dat nauwkeurig onderzocht, en tot volkomen exploi tatie gebracht worden, alle bronnen, welke voor de „volkshuishouding binnen de grenzen van den staat „aanwezig zijn. De combinatie van de bodemrijkdom men van Indië en Nederland, met de nationale ar beidskrachten, welke binnen de staatsgrenzen aan- „wezig zijn, zal dan blijken in staat te zijn, om on afhankelijk van het buitenland, het leeuwenaandeel „van de behoeften te kunnen bevredigen. Enz." Hitler's woorden dienen ter harte genomen. Ook autarkie dus. Wellicht echter zijn de woorden van den Duitschen Führer voor onze nationaal-soci- alistische voormannen aanleiding hun standpünt ten deze nog eens te herzien. Want het is duidelijk," dat ieder autarkisch streven, hetwelk met succes wordt tegen z'n veel grootere tegenstanders niet bolwerken. In de middenlinie deed zich het gemis van Kobu» Kramer duchtig gevoelen, De spil Ludding moest door het falen van Mol, bergen werk verzetten. Hij deed dat op een manier welke respect afdwong. Zonder Ludding zou het er voor B.S.V. slecht heb ben uitgezien. Onophoudelijk bracht hij redding op kritieke momenten, wist hij steeds weer den Berdos- aanval te breken. Eén fout kleeft z'n spel aan en wij wezen er reeds éénmaal op. Deze blonde jonge ling met aanleg moet leeren den bal niet zoo hoos te spelen en moet uitkijken waar het leer belandt. Overigens niets dan lof voor zijn stug verdedigen en z'n oordeelkundig ingrijpen. Maar ook Joop Moerbeek was trapvast en resoluter dan we hem ooit zagen. Met dat al speelde Berdos een vlotte partij, de jon gens hadden begrip van combineeren en plaatsen, doch de voorhoede speelde te peuterig, hield het spe! te kort, We zullen gaarne de kennismaking met de Berdos adspiranten, welke inderdaad 'n aangename was, hernieuwen, maar dan in een gelijk waard tgèn strijd. Voorïoopig lijken ons de b-adspiranten van Berdos nog sterk genoeg voor de hope van B.S.V. Er was nog een prettige belangstelling voor een gewonen avond door de week. GEMEENTERAADSVERGADERING. Naar wij vernemen, zal de raad dezer gemeente in openbare zitting worden bijeengeroepen op Vrijdag 30 Mei a.s., des namiddags om 2 uur. En een veroordeeling wegens een over treding steunende op een ofücièele in lichting. Het hof van beroep voor de pers te Essen heeft dr. Schafcr. den hoofdredacteur van de „Kölnische Zeitune;" wegens overtreding van de redacteurswet een disciplinaire boete opgelegd van 500 mark met veroordeeling in de kosten van het geding. De Kölnische had in Maart, naar aanleiding van een propaganda-actie van de Westdeutschc Beo- bachter, gewezen op de verordening van den voor zitter van de riik&nerskamer. dat niemand kan wor den gedwongen zich op een bepaald blad te abon- neeren en dat er dienaangaande ook geen toezicht mag worden uitgoefend. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat de Kölnische was afgegaan op een inlichting van de riiksperskamer. Inderdaad was echter bii een ver ordening van den riiksleider van de N.S.P. van 15 Februari, welke echter alleen aan de partii-instan- tdes was gezonden, het recht van controle op cou ranten-abonnementen voor leden der partii en haar afdeelingen hersteld. Per motorfiets. Twee Londensche meisies Florence Blenkiron en Theresia Walleek die in een motor met zijspan een reis maken dwars door Afrika, ziin, na het woestijn gebied via het Hoggartgebergte te ziin overgesto ken, behouden te Kampala (Oeganda) aangekomen, vanwaar zii naar Nairobi zullen vertrekken. De tocht door de woestijn was door geen enkele bijzondere gebeurtenis gekenmerkt en naar zii ver klaren waren de Arabieren en andere inboorlingen die zii hadden ontmoet, buitengewoon vriendelijk voor hen geweest. De twee meisies zijn op 19 December van Algiers vertrokken met als einddoel van hun tocht Kaap stad. bekroond, noodzakelijk met zich brengt een beper king van den invoer en dus ook van den uitvoer. Waar dan voor onze volksgemeenschap een voordeel te vinden is, ontgaat ons begrip. Ziet men gedwon gen den uitvoer vermin deren zooals bij ons. het geval is door de elders genomen autarkische maat regelen— dan is o.i. het meest nuttig en verstandig streven de werkloozen, die als gevolg van een ander moeten komen, te betrekken in een productie van zoodanige goederen als we vroeger in ruil ontvingen voor onzen export. In- en uitvoer staan met elkaar in innig verband. Eenzelfde streven zit natuurlijk ook voor bij een regeering, die overgaat tot autarkie. De redeneering is daar ongeveer de volgende: We importeeren die en die artikelen, welke we heel goed zelf kunnen maken, mits we de betreffende industrieën maar vol doende steunen. Verondersteld nu, dat de noodza kelijke steunmaatregelen worden genomen, dan is het gevolg, dat het land inderdaad die goederen gaat produceeren. De invoer neemt, b.v. als gevolg van hooge invoerrechten, af. Aangezien nu echter in- en uitvoer nauw met elkaar verband houden, daalt de uitvoer en tegenover de kunstmatig in het leven ge roepen bedrijvigheid staat malaise in een vroegere export-industrie. In Duitschland is men nog een stap verder gegaan. Men heeft er ook de voormalige export-industrie in het leven willen houden. Dit kon echter alleen door een kunstmatige vraag in het leven te roepen en wel door reserves te verbruiken en geleende gelden in omloop te brengen. Want de consumptie moest worden verhoogd. Vermoedelijk heeft men zich daarbij laten leiden door de gedachte, dat deze gelden alleen noodig wa ren om de zaak op gang te krijgen. Was dit een maal gebeurd, dan, zoo vermoedde men wellicht, zou alles vanzelf gaan. Immers, het land had meer geproduceerd, kon dus ook meer verbruiken. Uit de uitlating van Hitier zou men mogen opma ken, dat de redeneering en dus ook het experiment heeft gefaald. De reden daarvan is vermoedelijk groo- tendeels te vinden in de omstandigheid, dat de grond stoffen voor, die vroegere exportindustrie vanuit het buitenland moesten komen. Anderzijds moet ook stel lig een wanverhouding zijn ontstaan bij de voorzie ning der behoeften van het volk. De vroegere im portartikelen, die in mindere hoeveelheid aanwezig waren, werden betrekkelijk duur, de industriepro ducten, waarvan er meer waren, betrekkelijk goed koop. Hoe het ook zij, het middel van de autarkie is „een kolossale fout" geweest. Terugkeer van den weg der autarkie is bijna onmogelijk! Dus, zou men zeggen, moet ze ongedaan worden gemaakt. Evenwel, dat zal niet gaan! Leed aan hevige rheumatiek. Tot zijn vrouw het middel vond. De oude geschiedenis, van alles geprobeerd, eerst dit, toen dat, maar geen verbetering, de pijnen ble ven. „Tenslotte", schrijft deze dame .besloten wij een proef met Kruschen Salts te nemen en inderdaad, het heeft wonderen voor mijn man gedaan". Het zou voor rheumatieklijders heel wat verstandiger zijn om direct met Kruschen Salts te beginnen. Lees slechts haar brief: „Mijn echtgenoot leed aan hevige rheumatische pijnen in den rug. Eenigen tijd geleden moest hij zelfs twintig weken achtereen thuis blijven. Ik vrees de, dat hij nooit meer zou kunnen werken. We pro beerden ieder denkbaar middel, maar niets hielp. Ten slotte besloten wij een proef met Kruschen Salt9 te nemen. Het heeft ons bewezen zijn gewicht in goud waard te zijn. Mijn man kar. nu weer werken als voorheen. Ik beveel Kruschen Salts aan een ieder aan, zoo gauw ik van rheumatische pijnen hoor. Voor mijn man deed het wonderen.'' Mevr. B. F. te S. Rheumatiek, jicht en ischias ontstaan bijna altijd doordat urinezuur en afvalstoffen zich in het lichaam hebben opgehoopt, waardoor het bloed verontreinigd wordt. Kruschen Salts spoort lever, nieren en inge wanden aan tot krachtiger werking, waardoor de gif tige stoffen volkomen uit het lichaam verwijderd worden en de pijnen snel en voor goed verdwijnen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en fl.CO per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let up. dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. Met duizelingwekkende vaart in zee ge stort en verdwenen. Zes personen aan boord. New ork. Het admiraalschip bij de Ameri- kaansche vloot-manoeuvres, de „Pennsylvania" deelt mede, dat 21 Mei. tijdens de manoeuvres een groot watervliegtuig van de marine met duizelingwekken de vaart in zee is gestort en verdwenen. Aan boord van het toestel bevonden zich zes per sonen, die allen mede verdwenen ziin. Nadere bijzonderheden. Ten aanzien van het verongelukte vliegtuig van de Amerikaansche marine wordt nader gemeld, dat het toestel, de „6P.7" deel uitmaakte van een escadril le. dat Dinsdag van de Midwa v-eilanden vertrok om een aanval te doen op de vloot. Eén van de toestellen van het escadrille de „6P.10" werd door een motor-defect gedwongen op zee te dalen. 'De „6P.7" bleef daaron bii hef gedaalde vliegtuig achter en cirkelde ongeveer een uur lang rond het toestel en seinde om hulp. De bemanning van de „6P. 10" werd gered. Eerst later bemerkte men, dat de „6P.7" verdwe nen was. Uit hot onderzoek bleek, dat het toestel vermoe- deliik omlaag was gestort en door het geweld, waar mede het or> het water terechtkwam aan stukken is geslagen. Er zouden alleen een benzinetank en een vleugel ziin gevonden. Vier-en-twintig uur lang is gezocht naar het stof felijk overschot van de bemanning, doch niets werd gevonden. Autarkie, we weten het, kwam in wezen neer op een verplaatsing van de economische moeilijkheden. Enkele, vroeger onrendabele industrieën hebben, ge koesterd door de beschermingsmaatregelen, weelde rig wortel geschoten, andere hebben er onder te lij den gehad, zijn gaan kwijnen. Teruggaan op den weg der autarkie, beteekent nieuwe autarkie. Het zou er op neer komen, dat de welvaart weer werd verlegd, nu van de juist in het leven geroepen bedrijven, naar die, welke vroeger hebben gebloeid, dus in omgekeerden zin. Om een voorbeeld tegeven. Wanneer vandaag in Duitschland de invoerrechten op zuivel werden afge schaft, zou dat de dood beteekenen van een deel der Duitsche zuivelfabrieken, van een deel van den Duitschen boerenstand. Wij met onze veel goedkoo- pere waren zouden op hetzelfde oogenblik de Duit sche industriegebieden overstroomen. We zouden er machines, messen, scharen, kali, textielwaren voor terug koopen en de fabrieken, die deze goederen voortbrengen, zouden hun vraag sterk zien toenemen Afschaffing van de autarkie zou hetzelfde zijn ,als afbraak van alles wat pas met ontzettende kosten en moeite is opgebouwd. We zeiden, dat zooiets niet zal gaan. Dat is misschien te sterk uitgedrukt. Maar tocli we gelooven niet, dat het zal gebeuren. Want het moet geschieden tegen den wil van diegenen, die. de laatste jaren hun zin hebben weten door te drijven. Dat duidt op een zekere macht. En we betwijfelen of eenige regeering er lust in zal hebben deze groe pen tegen zich in 't harnas te jagen, groepen, dikwijls waarop ze steunt Het zou beter zijn! Goed. Maar dan toch niet voor degenen, die nu worden beschermd. Alleen voor hen, die deze protectie moeten betalen. Aangezien zich echter het verschijnsel voordoet, dat we nu een crisis van reusachtige afmetingen doormaken, terwijl in den tijd van grooteren vrijhan del alles groeide en bloeide, zou men mogen besluiten, dat voor de groote meerderheid een terugkeer op den weg naar autarkie te wenschen was. Er zijn door de heeren, die overal op de wereld geroepen waren de welvaart te bevorderen, enorme domheden begaan. We zullen spoedig zien of zij de moed en de kracht kunnen opwijzen hun fouten te herstellen. Of ze daartoe de gelegenheid krijgen? Ons vasthouden aan het vrijhandelprin cipe zal beloond worden. Wat men echter wel moet hopen, is, dat men in Nederland niet meer zal vervallen in een autarki sche verdwazing op een oogenblik, waarop het bij de anderen blijkbaar begint te dagen. Het zou ons sterk verwonderen, wanneer het Ne- derlandsche vasthouden aan den vrijhandel zijn we er niet langzamerhand nog de eenige kampioen voor op den duur niet een belangrijke voorsprong zou blijken te zijn, dpie we op de anderen bezitten. Want elders zal de afbraak, waarvan men rede lijkerwijze mag verwachten dat ze komt - kunstma tige verhoudingen zijn meestal niet zeer duurzaam veel grooter moeten zijn dan bij ons. Per brandspnit wordt politie-assistentie gehaald. Arrestant simuleert bewusteloosheid. Eenige dagen geleden werden uit een pension aan dc Prinsengracht te Amsterdam drie heeren- costuums gestolen. De politie van het bureau Raampoort, die de zaak in onderzoek kreeg, vatte verdenking op tegen een der pensiongasten. De man was evenwel onvindbaar. Donderdagavond nu. tegen tien uur. liep een re chercheur langs de stille Hobbemakade. toen zifn aandacht plotseling werd getrokken door een man, wiens signalement hem bekend voorkwam. Mec- nende in hean den vermisten pensiongast te her kennen, stapte hij op den man af. die op dat mo ment evenwel plotseling ineenzakte. Voorbijgangers bemoeiden zich met het geval en een van hen haastte zich naar een brandmelder, die altijd wel hulp te voorschijn weet te halen. De brandweer verscheen spoedig met een motorspuit ter plaatse. De rechercheur wendde zich tot den onderbrand meester en zeide hem. dat hii ervan overtuigd was. dat de „bewustelooze" simuleerde en dat hii den man wilde arresteeren. Hii verzocht hem even langs bet posthuis aan de Van Baerlestraat te willen rij den om politie-assistentie te halen. Spoedig kwam daarop een riiwielagent ter plaatse. De bewuste looze werd eens goed door elkaar geschud, terwijl de rechercheur hem toevoegde, dat hii hem wel kende, dat hii die en die was en dat hii gearres teerd werd wegens de diefstal aan den Prinsen gracht. Do man werd nu naar het bureau Van Baerle straat gebracht en vandaar per overvalwagen naar de Raampoort vervoerd. Hier is hii ingesloten om verder verhoord te worden. Jonge boerin vergiftigt dertien harer bloedverwanten. Te Bjelovar in Zuid-Slavië is een jonge boerin we gens vergiftiging van dertien harer verwanten, waar onder haar echtgenoot, ter dood veroordeeld. Zij had in het zout, dat de slachtoffers gebruik ten. arsenicum gemengd, dat zii. naar de plaatse lijke apotheker ter terechtzitting verklaarde, bii hem had gekocht voor het dooden van ratten. Nadat zii gearresteerd was, wendde zij tweemaal krankzinnigheid voor. doch na observatie, bleek zij volkomen normaal te zijn. Terwijl zii zich in hechtenis bevond, vervaardigde zii van den tand van een kam een pen en schreef met bloed uit haar been een brief aan haar vrien den om hun getuigenverklaringen te influenceeren. Deze brief werd haar echter noodlottig, daar hii door de politie werd onderschept. De aanleiding tot den meervoudigen moord is. dat de daderes zich van de bezittingen van de slachtoffers meester wilde maken, en dat zii aan andere mannen de voorkeur gaf boven haar eigen echtgenoot.

Schager Courant | 1935 | | pagina 15