Westfriesche Vertellingen Raadscandidaten. Examnes in aantocht. Ingezonden stukken. SPORT. Gevaarlijk avontuur van twee Fransche vliegers. TERUG NAAR DE DAG-RETOURTJES. Hè die vervelende kies Hevige regenval te Marokko. De koningsmoord te Marseille. Auto uit de takels geschoten. „Zalige" herinnering. door Dr. T. P. Merkrid DB. CORNELIS FREDERICUS IMMINK. 5 Mei 1902. f Geboren te Andijk den liden Maart 1831, overleden te Hoogwoud den 5den Mei 1902 in den ouderdom van 71 jaren. De hooggeachte en diepbetreurde, door een kort stondige ziekte aan de innige liefde zijner gade en kinderen en aan de genegenheid zijner talrijke vrien den ontrukt, was voor zichzelven een man van le vend geloof en ware Godsvrucht: Zijn mededeelzaamheid verschafte onderstand, Zijn Godsvrucht wees hem 't pad naar 't hemelsch Vaderland! Een man van diep plichtbesef, oprechtheid en lief de tot alle menschen, voor zijne familie de vreugde, de roem en het' levend voorbeeld. In 't Tijdschrift voor Geneeskunde van Mei 1902 lezen we 't korte veelzeggende: „Te Hoogwoud was hij bijna 50 jaren werkzaam. Hij was een kundig ge neesheer, in wien velen een vriend verliezen. „Muitos enim san aha t, ita ut irruerent in eum ut illum tangerent quotquot habebant plagas." (Hij nu genas velen, zoodat men naar hem toesnelde, om met hem in aanraking te komen, hoe gewond men ook was.) v Deuze stoere Westfries en hougstaande Dokter bringe we, 33 jaren nei zen dood, naggereis ien keer *n meer dan rejaal verdiend kollegiaal eresaluut, in z'n aigen harde moedertaal, weerin ie tot de harten sprak van duizenden Westfriezen en weerdeur ie wist te ontwarren en te ontsluieren: de talrijke ge- 'haime roerselen van heullie gewonden kranken geist Stoere „Meister", Stut en pleister, Steun, bai leed en droefenis: „Stevig"! staat uw beeltenis! Een kalme beheerschte zenuwtoestand is dan van groot belang. Mijnhardt's Zenuwtabletten houden U rustig, geven U het noodige zelfvertrouwen en maken U het examen doen lichter. Neem ze nu reeds in. d.ez& drukke dagen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. - Winkel52 Mei 1935. Mijnheer de Redacteur. Het is mij misschien vergund langs deze weg. Iets ter algemeene kennis te brengen. Af en toe leest men in de couranten van hongers nood in Amerika. Men vindt dit natuurlijk vreeseliik. te meer, om dat men op dezelfde bladzijde soms een stukje leest over de vernietiging van levensmiddelen. Toch behoeft men niet naar Amerika te gaan, om zooiets te beleven. U kunt dit in de gemeente Nieuwe N ie dom al redden. Wat is namelijk het geval? Daar is in die ge meente iemand, een vrijgezel, die nu al eenige maanden werkeloos is en in die tijd, het beetje wat hij nog had, heeft opgeteerd en daarna, dan eens door den één, dan weer door een ander aan onder dak en voeding is geholpen. Doch ook deze menschen. die hem tot nu toe hiel pen. moeten hiermee eindigen, daar ook zij hier niet meer toe in slaat ziin. Nu zult ge zeggen: Daar is toch een gemeente bestuur, met een Burgervader, die angstvallig waakt voor het wel en wee van zijn gemeente-leden? Hij verbood immers in kort nog een vergadering van de Revolutionair Socialistische Arbeiders Partli, bezorgd als hii was, dat daardoor misschien de revo lutie in. Nieuwe Niedorp uit zou barsten. Mis gedacht. Elk verzoek om steun of onderdak wordt door deze Burgemeester kortweg, zonder op gaaf van eenige reden, afgewezen. Zou deze Vrijzinnig Democraat ook al beginnen te Marchandeeren? Bij Vrijz. Democraten schijnt alles mogelijk". Ook het armbestuur schijnt in deze haar roeping te vergeten, hoewel daar toch nog wel iemand inzit, die aan den lijve kan weten, hoe iemand zich moet voelen, die bij het armbestuur aan moet kloppcri. Ook zit daar n.b. nog een Sociaal Democraat in, die schijnbaar ook net doet of zijn neus bloedt. Zijn al deze menschen dan van steen? Dan is het wel ver gekomen in Nederland. Want het staat thans toch zoo. dat bedoelde persoon hon ger lijdt en vast besloten is, geen giften meer aan te nemen, gegeven uit liefdadigheid, omdat hii te recht van meening is. dat de gemeente waar hij in geschreven is, verplicht hem, net als ieder ander werkeloos Nederlander te behandelen. Ten overvloede deel ik hier nog mee, dat hii al verscheidene lceeren bij het armbestuur geweest is, ook bij de voorzitter C. Groot en het lid G. Gayaard persoonlijk. Terwijl het aantal keeren dat hij op het Gemeen tehuis geweest is, om werk of ondersteuning, haast niet te tellen ziin. 20 Mei kreeg hij toen eindelijk iets. n.1. een pro ces-verbaal. omdat hij zich niet gauw genoeg ver wijderde. Steenen voor brood dus. Het wordt tijd, dat deze lieden eens in het open baar aan de kaak gesteld worden. Mijn inziens, kon dit het best gebeuren, door een stuk in deze krant. Misschien opent het nog de oogen van de inwoners der gemeente Nieuwe Niedorp. opdat ze zien, aan wat voor menschen zij hun vertrouwen gegeven hebben. Een vertrouwen, dat gezien de feiten, aller minst verdiend is. Protesteert tegen de behandeling, die deze ïonee- man in Nieuwe Niedorp ontvangt en bedenk wel. dat het ook hier is: „Vandaag Hii, morgen gij!" U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaats ruimte. Ooievaarsweg. Winkel. R. DEKKER. Het eerste Douglas- vliegtuig in den gere- gelden dienst op Ned.- Indië, is Donderdag van het vliegveld Schip hol vertrokken. De start van het toestel. Be langstellenden wuiven de bemanning en de passagiers goede reis. N.H.V.B.-ELFTAIh Door plaatsgebrek moesten enkele berichten Maan dag j.1. wijken. Zoodoende hebben we de lezers ook nog niet kunnen inlichten over de verrichtingen van het N.H.V.B.-Elftal op het Vierbonden-tournooi. Ons elftal bracht het er goed af. In de eerste ronde speel de het tegen Haarlem gelijk (22). Voor rust was N.-H. nog niet ingespeeld (men had meer moeten oefenen!) en Haarlem kreeg een 20 voorsprong. Na rust haalde N.-H. keurig op en maakte gelijk. Slechts door stug verdedigen wist Haarlem zich in de ver lenging staande te houden. De loting bracht Haarlem in de finale. De strijd tusschen Amsterdam en Leiden werd door Leiden met 21 gewonnen. Amsterdam was zeer te leurgesteld. Men wijt dit aan het kiezen van te oude spelers. Leiden bleek daarentegen een mooie ploeg te bezitten. Zij won in de finale met 31 van Haarlem en behaalde voor het eerst sedert de instelling dezer wedstrijden den eersten prijs. De verliezersfinale bracht N.-H. tegen Amsterdam. Noord-Holland, inmiddels ingespeeld, klopte de hoofd stad royaal met 3—0. De uitslag was dus: 1. L.V.B., 2. H.V.B., 3. N.H.V.B., 4. A.V.B. Over het N.H.V.B. elftal schrijft de bondsvoorzitter, de heer Delvaux, in het Alg. Sp.: „Een woord van hulde voor hun kranig volhouden en een zich volko men geven, komt zeker alle spelers toe, waarbij de spil (Spaarman, Beemster), en de rechtsachter (M. Schenk, Wieringerwaard) nog wel een extra- pluim mag worden toegekend." PROGRAMMA N.H.V.B. 26 Mei. Het programma is als volgt gewijzigd: Ingelascht: 2E: Sport IN, Niedorp 2; Promo tie 1D: H.R.C. 4Atlas 1. Beslissingswedstrijd bo venste plaats adspiranten L: D.T.S. aVrone a om 11 uur op !t Alkmaar-terrein. Rauchbeker: Tweede Ronde: AssendelftHelder 2; Derde ronde: TexellZ.F.C. 2. Gouden Kruis: Den Helder: Held. BoysWatervo gels. Alkmaar: Derde ronde: Alkm. Boys 2Koedijk 1. (Alg. Sportblad.) UITSLAGEN N.H.V.B. Enkele resultaten van Zondag j.1.: IA: O.S.V. 4— Bergen 1, 43. 3C: FlevoM.F.C. 3, 50; Flevo is zooals men Maandag heeft kunnen lezen, kampioen geworden. 4E: Koedijk 2—Alkm. Boys 6, 7—1; D.T.S. b Alkm. Boys c, 15; Adsp. S: Helder eHelder d, 0—9; Helder f—Sparta b, 2—7. Promotie 1D: H.R.C. 4—M.L.D., 30. Kampioen schap N.H.V.B.: Purmersteyn 2K.V.V. 2, 1—0. Rauchbeker: AssendelftSucces, 41. K.N.V.B.-PROGRAMMA. 26 Mei. Kampioenschap van Nederland: D.W.S.—Go Ahead; P.S.V.Ajax. Afd. I: promotie 3e klasse: D.W.S.—Hercules. Pro motie vierde klasse: BeverwijkAmstel. Afd. II: beslissingsmatch: H.B.S.—H.V.V. (Sportkroniek.) Noord Nederland—Noord Duitschland. Morgenmiddag vindt deze match te Groningen plaats. In N.Ned. staan 6 spelers van Velocitas op gesteld (w.o. Bonsema en Meulema), 2 van Veen- dam, 2 van Be Quick en 1 van H.S.C. Geen enkele Fries dus! Wielerwedstrijden Anna Paulowna. De propaganda-wedstrijden die Zondagmiddag op het Sportterrein te Kleine Sluis worden gehouden, zijn zeer zeker de volle aandacht waard. De vereeni- gingen D.O.K. van Den Helder en „Wieringen" ko men tezamen met 32 renners. Hieronder treffen we den Poldenaar Jaap Muntjewerf aan, die bij Wie- ringen aangesloten is. De wedstrijden omvatten sprint, achtervolgings- en koppel wedstrijden. De leiding berust bij „D.O.K.". B.ILC.-nieuws. B.K.C. 3 gaat voor seriewedstrijden Zondag naar Callantsoog. B.K.C. 2 speelt te Middenmeer tegen Flevo I, de kampioen van 3C. In een storm geraakt en uit het toestel geslingerd. P a r ij s. Twee Fransche militaire vliegers van de luchtvaartbasis St. Raphael. die met een verken ningsvliegtuig on weg waren naar Cuers. hebben een gevaarlijk avontuur beleefd. Op ongeveer 800 meter hoogte raakte liet vliegtuig in een hevfgen storm, die het toestel als een bal heen en weer 'wierp! Toen het toestel plotseling omlaag werd ge drukt, werd de begeleider, die zich niet had vast gebonden. uit ziin zetel geworpen, terwijl den pi loot de stuurknuppel uit de hand werd gerukt, ter wijl de gordel, waarmee hii aan ziin toestel beves tigd was, omlaag werd gerukt. Als door een won der kwam de begeleider op de staart van het toe stel terecht, waar hij zich aan een spandraad kon vastklemmen. De piloot slaagde er met moeite in het vliegtuig weer in ziin macht te krijgen en met afgezetten motor wist hii in glijvlucht op een vlak veld een landing te maken, die zeer vlot verliep, j De begeleider had slechts eenige lichte ontvellingen opgeloopen. Bij de Nederlandsche Spoorwegen. Tegen de prijzen van het bestaande buurtverkeerstarief. Het buurtver keer vervalt. Het ligt in het voornemen van de directie der Ned. Spoorwegen binnenkort over haar geheele net een- daagsche retourkaarten in te voeren tegen de prijzen van het bestaande buurtverkeers-tarief, hetwelk dan tegelijkertijd komt te vervallen. Zooals bekend is bedragen deze retourkaarten 6,13 ets. per K.M. voor de eerste, 4,69 ets. voor de tweede en 3,25 ets. voor de derde klasse, hetgeen tegenover den dubbelen enkele-reis-prijs een prijsvermindering oplevert van ongeveer 27,83 pet. voor afstanden tot 150 kilometer, terwijl tengevolge van de afdalende schaal, waarop de enkele reisprijzen boven dien af stand zijn berekend die vermindering voor de groo- tere afstanden geleidelijk geringer wordt. Deze reductie, welke tot dusver slechts op be paalde baanvakken gold, zal dus eerlang over het geheele net. ongeacht den afstand gelden, terwijl de beperkende bepalingen thans aan de eendaagsche retourkaarten verbonden (dat zij slechts gelden voor de op de dienstregeling daarvoor aangewezen trei nen. dat de reis niet mag worden afgebroken en dat voor kinderen geen prijsverlaging wordt toege past), voor de nieuwe eendaagsche retourkaarten niet zullen gelden. De vereischte wijzigingen in het Reizigerstarief der Nederlandsche Spoorwegen zijn door. den minis ter van Waterstaat goedgekeurd. Op 1 Juli ingevoerd? Het schijnt in de bedoeling te liggen, den goed- koope eendaagsche retours met ingang van 1 Jtili verkrijgbaar te stellen. Zoowel op de heen- als op de terugreis mag de reis eenmaal worden onderbroken. Het ligt voorts in het voornemen, om op, of zoo spoedilg mogelijk na 1 Juli kinderhaar ten tegen de helft van den retourprijs verkrijgbaar te stellen. In elk geval zouden reeds van 1 Juli a.s. af twee kinderen op een retourbewiis voor volwassenen kun nen reizen. Kiespijn overvalt U meestal op een tijdstip dat géén gelegenheid heeft naar den tand arts te gaan. Neem dan een "AKKERTJE" dat helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijn stillers bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. "AKKERTJES" kosten slechts 52 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. Vraagt ook» „Laxeer-Akkertjes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver stopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. Als gelijk een zondvloed. Tunis. In Fransch-Marokko heerschen op het oogenblfik buitengewoon ongunstige weersgesteld heden. die niet in overeenstemming zijn met den tijd van het jaar. Terwijl in de z.g. regenperiode de neerslag volko men wegbleef, en de oogst in vele streken verdroog de, komen thans uit het midden- en hooge Atlas gebergte berichten over sneeuwstormen binnen. Op het platteland valt de regen als een zond vloed. waardoor reeds groote schade is aangericht. Talrijke huizen van inlanders staan onder water en zijn gedeeltelijk ingestort. TOEN MOEDER EVEN WEG WAS. Kindje in teil met water gevallen en verdronken. Een aan den Kamerlingh Onnesweg te Hilversum wonende vrouw, die de wasch deed achter haar huis had haar dochtertje van een half jaar oud in een sportkarretje gezet. Tijdens een korte afwezigheid van de moeder is het karretje door de afloopende bestrating en door den wind eenige meters verreden, waardoor het te gen een teil met water terecht kwam. Het kind is over den rand van het wagentje in het water gevallen en verdronken. Vergeefs is getracht de levensgeesten op te wek ken. De lijsten zijn dus ingediend, Straks gaat het er weer spannen, Er staat een legertje gereed Van zeer bekwame mannen. We kunnen weer te kust en keur Naar hartelust gaan kiezen, En wat het resultaat betreft? 't Kan dooien en 't kan vriezen! De voorraad is bizonder groot Van vroede candidaten, Stel voor, dat die eens met elkaar Als Raadslid gingen praten! En dan spontaan voor hun partij, Met allerhande wenken, O, veel geplaagde burgerij, Ik moet er niet aan denken! We stappen weer, naar d' ouden trant, Naar veel vergaderingen, Daar hooren we, ook als vanouds, Van grootsche toekomst-dingen, En in 't bizonder, breed en sterk, Vaak grappig ongezouten, d' Attractie van 't verkiezingsfeest: Des tegenstanders fouten! Dan komt een duidelijk applaus, De rede onderstepen, Dat gaat niet zonder meer voorbij, Dat wordt heel goed begrepen! En dan tot slot het oogenhlik, Dan gaan er vonken spatten, Men roept iets geestigs door de zaal Het vuurwerk der debatten!! Gij, candidaten, die weer straks De Raadszaal zult betreden, In goed vertrouwen daar gebracht Door Uw gemeente-leden, Mag ik, al ben ik maar één STEM, U iets heel nuttigs raden? Beloof dan niets met WOORDEN meer, MAAR ZEG HET DAAR MET DADEN!! Mei 1935. KROES* (Nadruk verboden.) Verdacht Joego-Slavier te Sjanghai ge arresteerd. Sjanghai. Onder verdenking betrokken te zi.fn geweest bij den moord op Koning Alexander van. Joego-Slavie te Marseille is op bevel van de fusti- tie der internationale nederzetting te Sjanghai ge arresteerd de Joego-Slavier Miohael Abranowitsi, alias Misjkos. Abranowitsj was uit Kobe. waar hij gearriveerd was met het voor slooping bestemoe •stoomschip „Calcuaat" naar Sjanghai gekomen. Een. Poolsch en twee Grieksche leden der bemanning van hetzelfde schip zouden de Fransche politie heb ben medegedeeld dat Abranowitsi tijdens de reis onder den invloed van alcohol zou hebben verteld dat hii terrorist was en lid van de bende die Ko ning Alexander en Barthou had vermoord. Voor de rechtbank ontkende hii echter elke schuld en ver klaarde dat de beschuldiging een wraakneming was van zijn vroegere scheepskameraden. De autori teiten der Fransche nederzetting ziin thans in on derhandeling over de uitlevering van Abranowitsj. Leerling-monteur zwaar gewond. In de garage van den heer H. aan den Korvel- scheweg te Tilburg heeft een noodlottig ongeval plaats gehad. Er was een auto in reperatie. die aan het rechterachtenviel een nieuwe veer moest hebben. De auto werd opgetakeld. Toen de heer M. zich even verwijderde om een stutblok te halen kroop do 14-jarige leerling-monteur J. van Trier uit Tilburg, in ziin iiver onder de hangende auto. Plotseling brak het touw. waarmede de wagen •in den takel hing en de iongen kreeg het gevaarte op het lichaam. Toen hii onder de auto was vandaan gehaald was hii geheel bewusteloos en bloedde hevig uit neus, mond en ooren. Hii bleek een zware schedelfrac tuur en ernstige inwendige kneuzingen te hebben bekomen. Per ziekenauto is hij in hoogst bedenkelijke toe stand naar het St. Elisabethziekenhuis overgebracht De 20ste verjaardig van de Italiaansche oorlogsverklaring. Met groote geestdrift herdacht Italië gisteren het feit, dat het 20 jaar geleden is dat Italië de centrale mogendheden den oorlog verklaarde en aan den we reldoorlog ging meedoen. In verschillende steden zijn herdenkingen gehouden. Te Rome vond een groote plechtigheid plaats in aanwezigheid van den koning, den kroonprins en Mussolini. Reeds gistermorgen vroeg prijkte de stad in vlaggentooi.

Schager Courant | 1935 | | pagina 16